NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. KüNiNGIN HELENA 28e Jaargang. No. 8536 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 20 APRIL 1911 B ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.65 0.02 VS 0.37 VS 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buifenspaarne \i. Telefoonnummer'122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem bi dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmocsstraat 76—.8. Amsterdam, ielephoon in tere. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1347. Ds opstand in Msxico. Door Jhr. Dr. von Mackay, een naam met een Nederlandschen klank, is in de Gartenlaubo over bo vengenoemd onderwerp een artikel geschreven, waaraan ik hier gedeel ten ontleen. Tientallen van jaren, zoo lang Don Porfirio Diaz de teugels in han den heeft, leverde de groote republiek aan de pers geen andere stof, dan de periodiek terugkeerende pronun- ciamientos, kleine opstanden, die tot de dageüjksche levensbehoef ten van de inwoners schijnen te be- hooren en door hun geregelden terug keer langzamerhand do bekoring der nieuwheid vcrloiv;; hebben. Dit staat vasi, dat het rijk schitterend vooruit- j gegaan is onder de leiding van den ijzeren man, die van 1876 tot 1880 de eerste proeven van zijn bekwaamheid aflegde er daarna in 1885 het roer van staat opnieuw aangreep, om het niet meer uit harden te geven. Porfirio Diaz is, daarover bestaat zelfs onder hen, die hem critiseeren geen verschil van meening. de stichter van het nieuwe Mexico, door reorga nisatie der financiën en van het leger, centraliseering van het bestuur, aan leg van spoorwegen, ontsluiting van 's lands natuurlijke rijkdommen en de ontwikkeling der moderne nijver heid. Maar de absolute heerschappij van een zoodanige persoonlijkheid kan, zooal9 de geschiedenis ons op elke bludziide leert, bij alle goeds toch een oogenhlik brengen, waarop er on veiligheid en revolutionair verzet in de staatsorde komt. Politieke krach ten van allerlei aard, die tot vrije j uiting wenschen te komen, zijn ge boeid en omlaag gehouden, er ont- wikkelt zich een atmosfeer vol inge houden ontevredenheid, die losbreekt, zoodra de forscho hand van den ge- bieder door ouderdom of ziekte be- j gint te beven. Zoo is thans, daar do tachtigjarige Diaz met ziekte heeft te kampen en zijn vroegere energie ver loren heeft, dadelijk een onweer los gebarsten. In Mexico heeft, evenals op het ge- heele vasteland van Amerika, de ver menging der rassen een hoogen graad bereikt, met al de noodlottige gevol gen daarvan. De onderste breede laag der bevolking bestaat uit de inboor- j lingen, Indianen, die evenwel met weinige uitzonderingen, zooals B e- n i e eerste groote president en hervormer van het rijk, j een geheel minderwaardig sociaal element vormen. Zij hebben weinig behoeften, waaraan voldaan wordt door gebrekkige vopding en zooveel mogelijk pulque, den uit de agave gewonnen nationalen alcohol daar door wordt ernstige arbeid verhinderd en dus ook elke opklimming tot een hoogeren trap van beschaving. Dan volgt een groep negers, die voor zoo ver zij niet met de Indianen in aan raking zijn gekomen, werkzamer zijn, maar dikwijls onder de Indianen trouwen en dan nog lager zinken, dan dezen. De grootste middenlaag bestaat uit mestiezen, voortgesproten uit hu welijken van Indianen en blanken, die wel wakker en eergierig, maar ook ijdel en overdreven beleefd zijn, in den roep van onvertrouwbaarheid staan en de geschiktheid tot voortdu- renden arbeid, die zich door tegenslag niet laat ontmoedigen, missen. De heerschende klasse was vroeger die der Creolen, afstammelingen van de Spaansche immigranten uit vroeger jaren, die wel met echt Castiliaan- scben trots op alle anderen neerza gen, maar voor dezen hoogmoed geen vergoeding gaven in den vorm van bijzonder staatsmanstalent of econo-1 mische eigenschappen. Porfirio Diaz, zelf een mesties, maar een uïtzonderingsmensch van reus achtige energie, zag wel in, dat hij i hieruit geen heerenklasse kon vor- j men en begunstigde daarom de vesti ging van Noord Amerikanen op aller- lei wijze. Kapitalisten, ingenieurs, kooplieden, heerenboeren kwamen dan ook in grooten getale naar het gastvrije land, veroverden de beste plaatsen in den zonneschijn van het opbloeiend maatschappelijk leven en sloten zich in koloniën bij elkander aan. Om deze geldaristocratie kristal liseerden zich de beste elementen uit de Creolen en de mestiezen en op deze partij der Scientificos, de plutocratische intelligentie, steunde Diaz vroeger en steunt hij nog. Zij heeft ongetwijfeld veel voor hel land gedaan, daar zij het eerst de orga- nen in 't leven riep van een moderne beschaving, maar heeft ook haai door Diaz gesteunde macht zeer misbruikt. Dat een dergelijk stelsel veel vijand schap in het leven roept, spreekt van zelf. De sterkste tegenpartij van de Scientificos zijn de democraten, die zich onder het nationalistische devies Mexico voorde Mexicanen tegen de neiging van den president om vreemdelingen te bevoorrechten verzetten en vóór alles de tegenwoor dig heerschende schijnconstitutie wil len omzetten in een grondwettige re geering, die de rechten van het volk weet te waarborgen. Aanvoerder van deze partij is de vroegere minister van oorlog Reves, die in 1904, toen Diaz het plan had, zijn ambt neer te leg gen, de beste kansen op het president schap had. Er ontstond evenwel gevaar voor een burgeroorlog tusschen de aanban- gers der verschillende ministers, waardoor de oude leeuw, Diaz, zelf zich opnieuw genoodzaakt zag op de bres te springen en Reyes belast werd met het gouverneurschap van de pro vincie Nuevo Leon. Toen hier zijn' woeligheid niet ophield, werd een klacht tegen hem gedaan, maar voor zijn gevangenneming vluchtte hij naar Parijs. In het Zuiden, bij den zetel der re geering, is de oppositie voorzichtig en werkt zij in 't verborgen. Anders is het in 't Noorden, dat slechts door één spoorlijn met het Zuiden is verbon den, waar slechts kleine garnizoenen liggen, en de arm van den „republi-1 keinschen keizer" niet gevoeld wordt. Hier, in de provincies Chihuahua, So- nora en Coahuila, is van oudsher elke poging tot revolutie begonnen en hier hebben nu ook weer de gerechten plaats tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen. Tusschen Noord- en Zuid-Mexïco be staat ook een natuurkundige antithe se. Ginds de weelderige plantengroei en de bonte kleurenpracht der tro pen, hier in het Noorden de woestijn, de zandheuvel met spttarzamen plan tengroei, waarin om de halve dagreis een eenzaam dorp. Hier bloeit ook nog de regeering van den alcalde, den burgemeester, die volkomen willekeu rig zijn ambt uitoefent, zoolang hij goede vrienden blijft met den J e f e politico, het districtshoofd. De tegenwoordige opstand is voor namelijk het werk van twee mannen, Francisco Maderos en Louis Terra- zasde eerste gaat door voor een po- litieken idealist, wiens agitatie zich evenwel nooit krachtig zou hebben ontwikkeld, wanneer ze niet gesteund werd door Terruzas, den rijksten grondbezitter dels lands, die behalve uitgestrekte goederen 150 inillioen dollars bezit. In den burgeroorlog richtte hij een eigen cavalerie-regi- ment op. Tusschen hem en Diaz be staat een eigenaardige verhouding de laatste moet de macht van 'lerra- zas in het Noorden wel erkennen en de/ê houdt zich als de ©ogenschijnlijk verzoende vazal, maar houdt niet op samen te zweren met de vijanden van Diaz, dien hij zijn fortuin ter beschik king stelt. Of het den ouden president zal ge lukken om, zooals vroeger, zijn vijan den opnieuw de baas. te blijven, zal van het verlnon zijner ziekte afhan gen Gaat de dood, wiens schaduw over hem hangt, nog eenmaal voorbij, dan zullen waarschijnlijk alle aanval len van ziin tegenstanders op zijn ster ke persoonlijkheid afstuiten. Blijft hij ziek of sterft hij. dan zijn ingewikkel de en langdurige moeilijkheden te voorzien. De vice-president Ramon Corral, de srunsteling van Diaz, dien deze als ziin opvolger wenscht, geldt vooreen he«aafd bestuurder, muur is geen soldaat en bij het volk niet ge zien. Do ster van Reyes, den eeuwigen candiduat, is aan 't tanen, een over winning der aanhangers van Maderos zou geen oolossing brengen, maar het land in een nieuwen burgeroorlog wikkelen. Ook internationale bemoei ing zou daarvan het gevolg wezen. De voorzorg van de Amerikaansche re- geering, om een sterke troepenmacht aan de grens samen te trekken, is dan ook zeer verklaarbaar. J. C. P. LUi.Ci..aj;^scn overzicht Belangrijk politiek nieuws is er niet. Voor de Fransche couraiiten- schrijv'irs is dit evenwel niet erg, want die hebben genoeg te «Joen met EEN SERIE SCHANDALEN, die men bezig is te onthullen. Een week geleden werd liaiiion, de chef der comptabiliteits-aMeeling van het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken, aangehouden, onder beschuldiging belangrijke verihnste- ringen gej lcegd te hebben. Na die eerste arrestatie is men blijkbaar met meer achterdocht gaan zoeken en het gevolg is, dat nu ver schillende groote hoeren in voorloo- pige hechtenis gesteld zijn. In direct verband met de Hamon- zaak staat de arrestatie van den ar chitect Chédanne. Hij vei zekerde den rechter van in structie. dat li ij niets wist van de malversaties van llamon. Toch is hij de man, die de nieuwe ambassade te Weehen heeft gebouwd, die met min der dan 5 millioen francs heeft ge kost. De rechter van i-stnutie heeft hem naar zekere gobelins gevraagd, die in zijn bureau zijn terechtgeko men. Chédanne zei, dat hij ze in zijn bureau had laten brengen, omdat hij er copieën van wilde laten maken. Verder had hij als architect de reke ning van den schilder moeten verifi- eeren, die voor zijn werk aan die am bassade 30.000 frs. moest declareeren, om er 17.000 in handen te krijgen. Chédanne die een kundig bouw meester was was met llamon zeer bevriend en heeft dezen onlangs zoo.ooo fis. geleend. Andere aannouUingen betreffen de- coraue-uiigeregeldlieuen. Eerst was de- ambtenaar Valenci in hechtenis gesteld, maar nu zijn ook eenige an dere personen als uiedepliciiligeii in gerekend, o. a. Meuieiuuiis, de direc teur van de Revue diplomatique. Bij zijii verhoor door den rechter van instructie heeft Meuieiuuiis ver teld, dat hij erg lastig gevallen werd dour tal van menschen, die dolgraag een lintje hadden. Tut tien behoorden twee zijner vrienden uit Nederland en de directeur van een schouwburg in Altona. Meulemans deed voor hen een goed woordje bij Valenci, tot wien hij in nauwe betrekking stond. Deze beloofde zijn best te zullen doen en een paar menschep van invloed aan het werk le zullen zetten. Enkele dagen later verschafte hij aan Meule mans twee onderscheidingen van of ficier der academie, de eène voor een summer lil Den iiaag, de tweede even eens voor een Hollander, .ueuieuiaus, nuowel Vunioudenue, dal Hij te goo- Uer trouw geuunuèld en liiliiinei ver moed nad, uat die ondei scneiuiiigen langs onreciituiatigeu weg vemiegeii konden zijn, is aangehouden, onder boSoiiuidiging van oplichting, vaiscii- heid in geschrifte en nel georuik ma ken daarvan. Valeuci s handelingen zijn niet van vandaag ->f gisteren. De kanselarij van -te Nrchivu islhikar had reeds tien maanden geleden opgemerkt, dat er vele lieden uicl een Nicliam rond liepen, di6 valscli moest zijn, en meldde deze ontdekking aan liet mi nisterie van buileniandsclie zaken le Parijs. De minister stelde een onder zoek in en Valenci was spoedig ont dekt. Maar verder bleek, dal de secre tarissen van zekere afgevaardigden .misbruik hadden gemaakt van de na men dier volksvertegenwoordigers en I voor een aantal lieden lintjes hadden gevraagd De verdiensten deelden ze 'broederlijk met Vnlenci. Valenci was een sliin man. Als hij geen echte ridderorden te vergeven had, dan.... verzon hij zelf een orde, ja, hij ging zoover zelf een met-be staand land ud te «leuken, om nieu we onderscheidingen te kunnen in stellen. Eu alles ging gauw Valenci lever de Zuid-Amerikaansche lintjes bin nen 24 uur. Er is ook nog een derde serie schan dalen in de stads des lichts. Een hoog ambtenaar bij de politie W'arze is z n naain is aangehouden als dief en inbreker, zoo iets als 'i hoofd van een apachenbende. Hij had nog j verschillende medeplichtigen, die nu ook in de gevangenis gezet zijn, ter- j wijl in deze zaak ook eenige vrouwen in liet spel blijken te zijn. I Het onderzoek in ai deze schandaal- zulten duurt nog voort. Terecht, wordt er gevreesd, dat er nu nog meer zal loskomen. Nu. 't is anders al meer dan ge noeg In verband met T WIJNOPROER IN' FRANKRIJK ziin nog verschillende aanhoudingen gedaan. an neer de „Gaulois" juist inge licht is, dan zijn in de puinhoopon van de Ay al a-kelders de lijken van verschillende opstandelingen gevon den. Naar men vermoedt, hadden de ze personen zich den terugweg afge sneden gezien, toen het gebouw in brand werd gestoken. Er loopen geruchten, dat nog meer personen op dezelfde wijze in andere kelders om het leven zijn gekomen. Deze geruchten zijn evenwel nog niet bevestigd. HET ENGELSCUE LAGERHUIS is weer druk bezig aan de behande ling der Veto-wet. De slakkengang blijft voortduren, dank zij den stroom amendementen. Gisteren is tot 4.40 uur in den mor- gen vergaderd I Het eerste artikel is nu aangeno men en wel niet 143 tegen 78 stem men. UIT PORTUGAL. Blijkens een officieuse rnededeeling zal het Vaticaan de invoering van de wet op scheiding vai kerk en staat in Portugal goedkeuren, mits deze wordt toegepast op een wijze, die in over eenstemming is met de beginselen van vrijheid en rechlv uaidigueid. In het tegonuvei gestelde geval zal do H. ïjtoeJ zien stort legen hel doorvoeren van dezen maatregel verzetten. DE SPAANSCHE CORTES. Do ministerraad heeft de herope ning der Lories bepaald op 8 Mei. De I urksche regeering is van plan, krachtig op te treden legen lu den ministerraad is besloten, dal l orgnet pasja een proclamatie zal richten tot de Malissoren, dio zich in Montenegro bevinden, in welke proclamatie hij hen uitnoodigt, bin nen drie dagen naar hun dorpen te rug le keereu. Geschiedt dat niet, dan kunnen zij op zeer zwaj-e straffen re kenen. Uit Cettinje wordt geseind, dat in het gebied der Kast rat is en in dat der Selitsjes zwaar gevochten is. j DE REVOLUTIE IN MEXICO duurt nog voort. Er wordt verzekerd, dat de opstandelingen Agua Prieta J hebben ontruimd, omdat hun munitie 1 op was. Zij hebben de stad in goede onze Laciiiioek NIETS MEE TE MAKEN. Op het station stuat de trein tot vertrek gereed. Plotseling komt een klein, dik lieer amechtig het perron ophollen, loopt langs de ganscha lengte vuil den trein en roept voort durend Jonas Jonas Mijnheer Schaap opent het raampje om te zien wat er gaande is. Zoodra hij echter het hoofd buiten steekt, ontvangt hij van den vreemde een ste- vigen oorvijg. Mijnheer Schaap roept woedend den conducteur Conducteur, wat moet dat Daar loopt iemand Jonas te roepen, ;k maak het raampje open en nu geeft me die kerel een klap Zoo. vraagt de conducteur, heet u dan Jonas Heelemoal niet, ik heet Schaap. Welnu, maar dan gaal de zaak u toch ook geen sikkepit aan. SCHUCHTER. Moeder (tot voorzitter van de exa men-commissie). Meneer, mijn zoon moet morgen examen doen, en nu kom ik even om u te zeggen hij lijdt aan een merkwaardige verlegen heid. Voorzitter. Zoo. Dan moet hij toch zijn l>ost doen, om morgen wat minder verlegen te zijn. Móéder. Hij weet alles, wat zij hem zullen vragen, maar hij is zoo schuchter Voorzitter. Wel, wat u zegt En waarin is uw zoon bijzonder schuchter Moeder. In het rekenen, me neer TERECHTWIJZING. Oude vrijster. O, ik had dikwijls genoeg kunnen trouwen. Ik heb vele mannen een blauwtje laten loopen Oud heer. Maar dan toch één te veel GALGENHUMOR. Boekhouder. aar zal ik die 20 mille hoeken, waarmee de kassier van door gegaan is 7 Chef. .Me dunkt onder de „loo- pende zaken". orde in Zuidelijke richting verlaten, en hebben zich aangesloten bij drie colonnes pui lijgenooten, die uit Wes telijke richting oprukten. De raad van opstandelingen te Washington heeft aan hel ministerie van buitenlandsche zaken te Mexico voorgesteld, een wapenstilstand te sluiten. Het antwoord luidde gun stig. Men zegt, dat de opstandelingen hebben geeischt, dat Diaz zal aftre den. dat de kieswet gewijzigd en De la Bami tot voorloopig president be noemd zal worden. Intusschcn is er, zooals uit tele grammen blijkt, weer dapper gevoch ten. De verliezen aan beide zijden be dragen meer dan 100 man. UIT MAROKKO komen ernstige berichten. Uit Tandz- jer wordt vernomen, dat het leger van den Sultan de opstandelingen een beslissende nederlaag heeft toe gebracht. Dezen verloren 40 man aan dooden en 80 aan krijgsgevangenen. Daarentegen verzekert een ander en later telegram uit Tandzjer, dat Fez geplunderd is tengevolge van een opstand binnen de muren der stad. irfcUlLLbiON door Morice Gerard, 31) Neen, hij is geen lafaard, mada me. lly zou gebleven zijn, 0111 het uit te vechten als ik zijn gelijke geweest was ui aar hij zou er nooit aan den ken, om mij uit te dagen. In Skiloo slaat hij wien hij wilmaar nnj had hij die beleedigmg iiog nooit aange daan, en het zal hein nu berouwen, dat hij het ooit gedaan heeft. YVat deed u toen 7 De menschen up straat stonden om mij heen, mij uit te lachen. Ik nam de hand van mijn zuster onder mijn arm en emg heen. Ik had niet met hen, inaar alleen met den prins te ma ken. Hij heeft het leven van mijn zus ter verwoest, en mij geslagen. Zijn bloed kome op zijn eigen hoofd. Onwillekeurig hoefde Ulrike voor de onderdrukte, beo-edeneerde woede van dozen sterken man. Wij zullen daar later wel eens over praten, zei ze. Dus u heeft den prins sinds dien avond niet weerge zien. Neen, madame. Heeft u het niet gehoord Zijn Hoogheid, is uit Detti- nen vertrokken. Dat wist ik niet. Ik lees de Det- tinensche bladen niet, en heli nie mand anders gesproken dan de ver pleegster en den dokter. Men vertelt algemeen, dat de Keizer den prins heeft uitgekozen als gemaal voor Koningin Helena van Amphalla. als zij hem wil hebben of bewogen kan worden hem te nemen. Ulrike was uitermate verbaasd. Werkelijk! riep zij uit. Toch ls de Keizer een achtenswaardig man. Ik denk niet, dat bet waar kan ziin de Prins van Skiloo en Koningin He lena van Amphalia Dus het vonnis van Graaf Ivalya was gelijk aan het vonnis van Ulrike Lo- wenfels. De Keizer kent den prins niet zoo goed als u en ik, madame, zei de ho telhouder. Misschien nietmaar eens zal hij hem kennen, mompelde Ulrike in zichzelf, maar niet luid genoeg om door haar bezoeker verslaan te wor den. In elk geval is de prins nu naar Dursdorf gogaan, want alle couran ten zeggen heten hij was tegen woordig 0" een groot bal door de En- gelsche Ambassade aangeboden, want dat las ik zelf in een courant in het Café de Bruges. De Koningin van Amphalia was ook op het bul tegen woordig. Wat er van dio praatjes aan mag zijn, hij zal de Koningin nooit trouwen, noch Iemand anders dan mijn zuster! riep Michul uit, terwijl hij met ziin vuist op zijn knie sloeg. Ulrike was verbaasd over zijn hef tigheid, tot nu toe was zijn zelfbeheer- sching zoo groot geweest. U is sekomen om mij ook in doze zaak te betrekken, mijnheer Glendow. en ïi moet niet handelen zonder mijn medewerking. Dot beloof ik u niet, antwoordde hij, ©enigszins plechtig. Ik geloof, dat u verstandig doet mot mij te vertrouwen, zei ze. Ik ben lid van een familie, die als zij aange vallen wordt, dat ook wreekt. De man, dio mij beleedigt, kan misschien nog ©en poos lang in voorspoed voortle ven, maar eindelijk valt de slag toch, des te zekerder, omdat hij eenigen tijd is uitgesteld. U durft wat zeggen, zei Glendow. De wereld weet weinig van de macht, die wij bezitten De Keizer zelfs durft tot mijn vader met neen zeggen. De Prins van Skiloo heeft mijn vader geslagen I U deed verstan dig met naar mij toe te komen, want het lot van uw zuster houdt verband met do beleediglng aan ons overko men en als wij do eene wreken, zal de onder niet vergeten worden. Ik zou het liever zelf willen doen, zei Michal Glendow koppig Hij was ook opgestaan. U mag, als Ik er niet in slaag, zei Ulrike vriendelijker. Intusschcn moet ik met uw zuster spreken. Is zij nog in Dettinen Ja, in de Helmbenstraat No. 11, waar wij kamers hebben. Michal wreef met den rug van zijn hand over zijn oogen. Zij is ernstig ziek Het zal haar dood nog ziin dat maakt mij zoo doo- delijk ongerust. Zijn stem stokte van aandoeninB. Na een paiiz,©. waarin hii blijkbaar zijn best deed znn aandoe ning mri nl de kracht van zün sterken wil te bedwingen, voegde bij er bij Zij was al ziek, maar de hoop hield haai staande en gaf haar kracht. Nu heeft zij alle hoop verloren, en zal zij het leven er bij verliezen. Ulrike's oqgen vulden zich met tra nen. Zij stak Michal de hand toe. Verlies den moed niet. zei ze. Ik zal uw zuster zoo gauw mogelijk ko men opzoeken. Dank u, madame ik zal het haar zeggen, liet zal haar goed doen uw gelaat te zien. Dat weet ik nog zoo zeker niet, zei Ulrike glimlachend maar in elk geval zal het haar goed doen sympa thie van een andere vrouw te onder vinden. Toch mag worden betwijfeld of van alle complimenten, die Ulrike Lovven- fels al in haar leven ontvangen had, zij er ooit een zoozeer gewaardeerd had als de oprechte woorden van de zen houtvester uit Skiloo. Het zal haar goed doen uw ge laat te zien. Toen Ulrike de trap opging, zei ze tot zichzelf Neen, mooie prins en mooi ben ie, daar is niets tegen te zeggen ie zult nooit met Koningin Helena van Amphalia trouwen en je zult aan je ontrouw tegenover een hotelhouderszustor herinnerd worden! HOOFDSTUK XVII. Over Mist op zee. De zeemist hechtte zich met zijn ijs- kouden greep aan de „Enchantress" vast, en wikkelde haar geheel in een ondoordringbaren mantel. De Hertog sprak door de spreekbuis naar de ma chinekamer „stoom afsluiten", en riep den eersten officier op de brug. Snel werden eenige bevelen gegeven, on alle handen waren om zoo te zeg gen klaar om aan te pakken, terwijl de misthoorn voortdurend zijn onheil spellend eeluid liet hooren. Gravin Lucie stond naast den Hertog zicht baar te beven In weerwil van haal bont-mantel. Eien trek van grooten angst was op het gewoonlijk kalme gelaat van den Engelschman te lezen. want hij droeg een verantwoordelijk heid, die hij heel scherp voelde. Do Koningin van Amphalia was op zijn schip, en er bestond ernstig gevaar voor een botsing in dien overvollen waterweg Dan dacht hij ook aan de Gravin De Hertog was verbaasd op te merken hoe zwaar die laatste overdenking bij hem woog. Mistroostig en beangst zei hij tot zichzelf. Ik wou voor. ik weet niet wat, dat zij weer goed en wel aan wal waren Hoe tor wereld is de Koningin op dit onzalig idéé geko men Hardop zei hij tot de Gravin Ik moei naar benoden gaan en met llaro Majesteit spreken. Ik zal u een hand geven om dé trap af te gaan, en dan is Tiet, dunkt me, beter dat ge beiden in de hut guat, totdat deze mist is opgetrokken eu wij weer ver dei kunnen gaan. Slechts zooveel stoom hielden de machines op, dal de „Enchantress" aan het roer gehoorzaamde. Elk bruik baar licht was geheschen, maar nau welijks één enkel wus binnen twintig meters van het jacht af te zien. De Hertog Ie zijn hand onder den rechter arm der gravin, en hielp haar zoo do trap af. Haar nabijheid deed hem beven zij schenen alleen in den ondoordringbaren mist dio hen omgaf. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5