van HAARLEM'S DAGBLAD Stadsnieuws CRESCENDO. Dm© muziekvereeniging van H. IJ. S M.-personeel gaf gisteravond in de Vereenigiv een welgeslaagde uitvoe ring. In 't begin van den avond was 't getal bezoekers niet groot, maar langzamerhand kwamen toch nog meerdere belangstellenden. Crescendo voerde een 8-tal num mers uit, die over 't algemeen ©en goeden indruk maakten. De directeur, de heer W. J. van Tienen, heeft met zijn mn-zikanten reeds veel goeds we ten te bewerken. Natuurlijk volmaakt was 't ten gehoore gebrachte niet, daarvan zullen de uitvoerenden zelf overtuigd zijn geweest, maar alles ge tuigde van -oed willen en flinke stu die. Zoo voortgaande, zal Crescendo er wel komen en in de toekomst nog mooie vorderingen maken. De uitvoering werd ter ©ere van den verjaardag van Prins Hendrik, in gezet met 't Wilhelmus, dat door de aanwezigen staande werd aange hoord. Daarop volgde de militaire marsch „Sons of the brave" van Bid- good, die flink gespeeld werd. Ook „Cleopatra", een ouverture romanti- que van Schweinsberg, werd verdien stelijk uitgevoerd maar meer nog vol deed ons „Voix Roimiaines", een con cert-wals van Kessels. Ook werd met veel succes de militaire marsch „Op Karmel", een compositie van den di recteur, gespeeld. De hoorders waren over de muziek blijkbaar zeer tevreden, getuige 't luide applaus, dat na elk nummer klonk. Dat Crescendo zeer goede krachten telt, bewees 't lid, de heer C. M. Struyff, die zeer verdienstelijk ©enige soli voor cornet a piston speelde, o. a. „Dir Hummel im Thai" van Marsch- ner. Ook hij verwierf luide teekenen van tevredenheid. 't Dubbel mannenkwartet „Heinz©" had met een 4-tal nummers veel suc ces. Mooi gezongen werden „Zondags wijding" van Fr. Abt en „Verdwe nen" van denzelfde. Ook 't aardige lied ,,'t Visschertje" sloeg goed in. Een aangename afwisseling bracht T optreden van den heer A. M. Vrugt, dio met z'n voordrachten als altijd veel bijval oogstte. Hij had o. m. op z'n programma staan „Reciteer-wed- strijd aan boord", „Onbeschaafde ne gers" en Piakpilien". De uitvoering werd met een bal be sloten. Zeker is de wensch door den voor zitter van Crescendo bij de opening van de uitvoering uitgesproken. dat de aanwezigen een aangenomen avond zouden hebben, vervuld Nog zij meegedeeld, dat de voorzitter in die openingsrede wees op den groei en den vooruitgang van de vereeniging. Vooral bracht hij dank aan eenige in gezetenen uit Aerdenhout, Overvcen en Rloemendaal voor den steun, dien Crescendo van hen steeds nog onder vindt. Door het dubbel Malmen- kwartet Orpheus, zal worden deel genomen aan den zangwedstrijd uit geschreven door het kwartet „Lore- ley, ter gelegenheid van haar 25- Jarig bestaan, te houden in October Naar w ij vernemen heeft 'de heer K., wonende in de Tedi'ng van Berkhoutstraat, den Ki n der- Oranjebon d Prinses Juliana aange boden, ter gelegenheid van de fees telijkheden, welke gehouden zullen worden ter gelegenheid van de ver jaring van Prinses Juliana, op 2 Mei a.s. het Teylerplein gratis met een 5 ii 600 vetglazen te verlichten, welk aanbod gaarne aanvaard is. Hinderwet. -» B. en W. van Haarlem maken be kend, dat van heden op alle werk dagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 nu'r, tot 2 Mei e.k. 's voormiddags ten 11 3'4 ure, ter gemeente-secretarie, 7e afdeeling, ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van B. C. en L. Radsma, om vergunning tot oprichting van eene steenhouwe rij in een gebouw staande op het achtergedeelte van het terrein aan den Kampereingel no. 8. Van de Naami. Venn. „Maatschap pij tot voortzetting der zaken, ge dreven onder den naam van Klaas Tilly", gevestigd te Haarlem, om vergunning tot oprichting van eene oliekokerfj met bene bewaar- fen verwerkplaats van hoogstens 1500 L. terpentijn in een gebouw te stichten op een terrein aan het Zuider-Bui- tonspaanie, O.Z., en dat op den veer tienden dag na heden, zijnde 2 Mei e.k., en wel des voormiddags ten 11 3/4 ure op het Raadhuis der ge meente de gelegenheid zal worden gegeven om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zij ner leden, bezwaren tegen het oprich ten dezer inrichtingen in te brongen Eiamans L. O. Haarlem. 19 April. Geslaagd de dames A. D. C. Visser te Helder, J. L. C Ader, A. C. Been, W. C. Bender en T. E. van Bergen, te Haarlem, en A. van Alborda te Hoorn. UITSLAG der veiling van onroerende goede ren in het „Algemeen Verkooplokaal' te Haarlem, op Woensdag 19 April 1911, des morgens ten 10 uur, welke perceel-en op den 2Cen April daaraan volgende afzonderlijk worden opge boden en in combinatie worden af geslagen. De boerenwoning en landerijen T Huis ter Spyt, bouwterrein ter ge zamenlijke grootte ran ongeveer 12 Hectaren 92 Aren, 35 centiaren, te veilen in de navolgende perceelen bij opbod. 1. Een perceel grond aan de Klo ve Haan. D. van Zetten, f 1950. 2. Een perceel grond naast het voorgaande. J. C. v. d. Berg. f 2100. 3. Een perceel grond naast het voorgaande. H. J. Peper, f 2035. 3a.Tot amotie de opstallen der Boe renwoning 't Huis ter Spyt en aan- hoorigheden. staande op de percee len 1, 2, 3 en 4. P. Hoogeveenf 400. 4 Een perceel grond aan de Kle verlaan naast perceel 13. Gehr Nieuwjaar, f 2000. 5, Een perceel grond naast het voorgaande. 5. Mok, f 2080. 6. Een perceel grond naast het voorgaande. E. J. Klop, f 1950. 7. Een perceel grond naast het voorgaande. E. J. Klop, f 1925. 8. Een perceel grond naast het voorgaande. P. Hoogeveen, f 1950. 9. Een perceel grond naast het voorgaande. H, J. Peper, f 1875. 10. Een perceel grond naast het voorgaande. H. J. Peper, f 1950. 11. Een perceel grond haast het voorgaande. C. Groenewegen, f 1950. 12. Een perceel grond aan de Kle verlaan. P. Box, f 1650. 13. Een perceel grond naast het voorgaande W. van Dijk, f 1500. 14. Een perceel grond naast het voorgaande. D. van Zetten, f 1500. 15. Een perceel grond naast het voorgaande. D van Zetten, f 1500. 16. Een perceel grond naast het voorgaande. J. de Goyer, f 1500. 17. Een perceel grond naast het voorgaande. C. Groenewegeh, f 1550. 18. Een perceel grond naast het voorgaande. C. Groene we gen, f 1525. 19. Een perceel grond naast het voorgaande. H. J. Peper, f 1625. 20. Een perceel grond naast het voorgaande. C Groenewegeh, f 1525. 21. Een perceel grond naast het voorgaande. C. Groenewegen, f 1525. 22. Een perceel grond naast het voorgaande. D. Sabelis, 1 1510. 23. Een perceel grond naast het voorgaande. W. Bosman, f 1625. 24. Een perceel grond aan de Kle verlaan. S. Mok, 1675. 25. Een perceel grond naast het voorgaande. P. Hoogeveen, f 1350 26. Een perceel grond naast het voorgaande. P. Hoogeveen. f 1625 27. Een perceel grond naast het voorgaande. P. Hoogeveen, f 1600. 28. Een perceel grond naast het voorgaande. Hoeflake, f 1600. 29. Een perceel grond naast het voorgaande. M. Joustra, f 1600. 30. Een percee lgrond naast het voorgaande. Gebr. Nieuwjaar, f 1600. 31. Een perceel grond naast bet voorga ande. H. J. Peper, f 1600 32. Een perceel grond naast het voorgaande. P. Hoogeveen, f 1600. 33. Een perceel grond naast het voorgaande. G. P. J. Beccari, f 1675. 34. Een perceel grond naast het voorgaande. J. van Servellen, f 2250. 35. Een perceel Weiland, liggende ten Zuiden van de perceelen 12 tot 34, met drie gedeelten geprojec teerde straten uitkomende aan de Kleverlaan, groot 2 HA., 47 A., 69 c.A. A Bertlihg, f 19125. 88. Een perceel Bouwterrein aan den Kleverparkweg hoek Kleverlaan, gr. 7 A. 41 c. P. Hoogeveen, f 3300. 37. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. C. M. Snel. f 1800. 38. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande H. J. Peper, f 1850. 39. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. A. Shel, f 1760. 40. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. D. P Joustra, f 1780. 41. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. D. P. Joustra, f 1780. 42. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. L. Henneman, f 1800. 43. Een perc. Bouwterrein naast het voorga ande. T.. Henheman, f 1825. 44. Een perc. Bouwterrein naast, het voorgaande. L. Henneman, f 1850. 45. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. L. Henneman, f 1800. 46. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. C. Groenewegen, f 1800. 47. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. D P. Joustra. f 1825. 48. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. D. P. Joustra, f 1850. 49. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. A. J. v. d. Ham. f 1825. 50. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. Snel. f 1810. 51. Ken perc. Bouwterrein naast het voorgaande. C. M. Snel, f 1825. 52. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. A. Snel, f 1850. 53. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. J. Slabber, t 1935. 54. Een perc. Bouwterrein naast het voorgaande. C. Groenewegen, f 2020. 55. Een perc. Bouwterrein naa3t het voorgaande. C. Groenewegen, f 2100. 56. Een perceel Bouwterrei, liggen- gende ten Oosten van de perceelen 36 tot 55, met twee gedeelten uitko mende aan den Kleverparkweg en met één gedeelte uitkomende aan de KJeverlaan zijnde die gedeelten ge projecteorde straten groot 2 H.A. 4 A. 68 c.A. G. P. J. Beccari, f 27400. 57. Een perceel Weiland, geschikt voor Bouwterrein, ligende ten Oos ten van het voorgaande perceel met recht van uitweg naar den Klever parkweg, gr. 2 H.A. 48 A. 30 C.A. G. P. J. Beccari, f 17300. kosteia een j<b maar zijn een gnldeiit upaard, omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. 58. Een perceel Bouwterrein naast hot voorgaande met ©en gedeelte zijnde geprojecteerde straat uit komende aan de Santpoorteretraat, gr. 2 1LA. 94 c.A. 68 c.A. G. P. J. Beccari. f 14700. 59. Een perceel Bouwterrein naast het voorgaande met recht van uit weg naar de Kleverlaan bij de Vel- aerstraat, gr. 75 A. 25 c.A. Hoeflako, f 5000. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij S. do Bruin, Geweerstraat 2, een overschoen. E. v. Wort, de Wildstraat 19, een lombardbriefje en een vrouwenzak m. inhoud. ,T. Derr Weverstraat 9. een vloer kleedje. C. ter Haak, Oranjeboomstrnat 181, een rozenkrans in étui. Het bureau ven politie, een kope ren stop van een kraan. A. Meerwijk, L. Heer en vest 66, een zak met inhoud. H. Bruyn, Kruisweg 8. een rolletje stuivers. L. Smit, Gaelstraat 17, een lorgnet. J. Koning, L. Lakenstraat 27, oen grijze pet. Het bureau van politie, een bal en een portemonnaie. STEMMING GEMEENTERAAD. De burgemeester van Haarlem maakt officieel bekend, dat voor de \erkiezing vun één lid van den Ge meenteraad voor het eerste kiesdis trict candidaat zijn gesteld de hceren J. F. van Emmerik, H. Ph. Loots en Dr. W. E. Merens. De stenibureaux zullen zitting houden als volgtdat in het stemdistrict A. (hoofdstembu reau) op het Raadhuis dat in het stemdistrict B in de school aan de bpaainwouderstraat 12 dat in het stemdistrict C. in het schoolgebouw iu ae tiaai lemniei'liedesiraat no. 29. De stemming zal plaats hebben Woensdag 26 April, van 's morgens 8 tot 's namiddags 5 uur. HAARLEMSCHE HANDELS- VEREEN1G1NG. De Haarlemsen.; Hundolsvereeni- giug kwam gisterenavond bijeen in de tuinzaal van het Cafe Bnnkmann. Op de agenda stond als eerste punt >n voorstel, om een afdeeling „VVin- keliersbelangen" op te richten. De heer G. VAN DER MOST VAN SPIJK wees er ui zijn openingstoe spraak op, dat tiet bestuur de op richting der afdeeling noodig achtte, opdat deze de belangen der winkc- liei-s beter zal kunnen behartigen. De afdeeling zal blijven onder het pa tronaat der Handeisveieemging. Bij de aan-de-orde-stelling van het voorstel zei de heer Van Spijk, dat de vereeniging bestaat uit heterogene bestanddeelen. De winkeliers nu heb ben vaak belangen, die zij niet ge meen hebben met de andere leden. Het is ook wenschelijk, dat de winke liers vaker kunnen vergaderen. De heer WEILL vreest, dat men dan in de Handelsvereeniging oen groot getal kleine vereeniginkjes krijgt, b.v. van doktoren, van klein- nijveren, enz. De heer VAN LIEMT merkt op, dat de genoemde categorieën reeds veree- nigingon hebben buiten de HandeJs- vereeniging, de winkeliers niet. Daar om juicht spreker liet bestuursvoor stel toe. De heer VAN SPIJK doet voorlezing van een ontwerp-reglement der Haar- lemsohe W i okei iers vereen i gi n g, on- der-afdeeiuig der Haarlemsche Han del vereeniging. De heer ÉILL blijft het nut ont kennen. Vroeger heeft men bepaalde winkeliersbeiaugen besproken, b.v. negen-uurssluiting, de deloyale con currentie. Dergelijke besprekingen zullen niet vruchtdragender zijn in de Winkeliersvereoniging. Die dingen kunnen evengoed in de Handelsver- eeniging worden behandeld. De heer VAN SPIJK zegt, dat ver schillende bestuursleden, na bespre king met een aantal winkeliers, op dit denkbeeld zijn gekomen. De heer VISSER zegt, dat in de vergaderingen van de Handelsveree- niging ook meespreken en meestem men over \vinke 11erszaken personeu, die met den winkel niets te maken hebben. De heer WEYBURG meent, dat er geen eigenlijke winkeliersbelangen zijn. Er zijn aigemeene belangen, die ook belangen zijn van de winkeliers maar in de eerste plaats moet men rekening houden met de aigemeene belangen. Men moet niet zoo egoïs tisch zijn, om de belangen van één groep te be hartige n. De Handelsvereeniglng moet de aigemeene belangen behartigen. F.n liet is juist een grief van sprc-kor. dat dit niet meer gedaan wordt. Spreker wijst opplaveisel, de Bron-kwestie en een betere politie verordening, waarbij men niet zoo gemaszrogeit wordt. Die verordening werkt, b.v. bij serenades, het opgewekt leven niet in de hand. En dit is toch van belang voor de gemeente. De heer VAN SPIJK erkent dit laat ste, maar ontkent, dat de llandclsver- eeniging niet voldoende doet. Spreker wijst er op, dat de vereeniging ook een stootje heeft gegeven tot verla ging van den prijs der electricitoit. Zii heeft ook gerequestreord in zako het plaveisel en de slopplaatsen der electrische trams. De heer VAN LIEMT handhaaft zijn meening, dat er wel winkeliers- belangen zijn, b.v. de Zondagsslui ting. Waarom hebben alle groepen wel speciale belangen en de winke liers niet De heer VISSER merkt, op, dat in dertijd de kwestie van ruilen van St.- Nicolaas-artikelen in een vorgnde- ring der Handelsvereeniging is be handeld, waar het meerendoel geen winkeliers waren. Dezc-n voelden toen niets voor de zaak. Was die zaak besproken in een wïnkeliersvoreeni- ging, dan zou zij een ander verloop hebben gehad. Amsterdam en Don Haag hebben bloeiende winkcliers- vereenigingen. De heer WEIJBURG blijft er bij, dat de Handelsvereeniging de win keliersbelangen kan blijven beharti gen. Laat het bestuur der Han delsvereeniging zich nog ©enige win keliers assumeeren. Spreker herinnert aan do geschie denis van het Bureau voor Vreem delingenverkeer en de Vereeniging voor Verfraaiing. Die iwee lichamen ziin later sameneesmolten. Hier zou men waarschijnlijk ook later o.-n sa mensmelting krijgen van de Winke- liersvereenigintr en de TTmdolsver- eeniging. Waarom dien omweg te maken? vraagt spreker. De heer JACOBS ON had eerst de vrna<r willen beantwoorden, of men in beginsel er voor was om een on- dPi-nteeeling te stichten. Spreker is /ten rfpg.-n mriHot hi" wri ©ftn Wïpkft- li°rsveroeTiigiug wil stichten, maar die moet later geheel los staan van de Handelsvereeniging. De heer VAN LIEMT deelt mee, dat in een vergadering der Hanze de Avondsluitihg der winkels is behan deld. Daar spraken ook niet-winke- liers mee en dezen opponeerden to gen het voorstel, omdat het dan des avonds zoo doodsch zou zijn in de straten en zij dan geen inkoopen konden doen. Dit ten bewijze, dat niet-winkeliers niet op de hoogte zijn van de winkeliersbelangen. Dc heer PEEREBOOM is teleurge steld door de geringe opkomst van de winkeliers dezen avond. Spr. ge looft wél, dat er verschillende be langen zijn, die de winkeliers meer in 't b'iznnder.raken. Spreker noemt de delovale concurrentie, do Zon dagssluiting, avondsluiting, do tram kwesties, ook die over de tram naar Bloemendaal, de levering op kre diet, de verlichting dor winkelstra ten, de voorwaarden en tarieven der verlichting, dè kwestie van 're'^ieing der winkelstraten op ongeschikte uren, de bepalingen der Bouwveror dening, die vaak knellend ziin, bij uitbreiding der zaken. Daar er echter zoo weinig winke liers aanwezig zijn, wil spreker eén referendum uitschrijven onder de winkeliers-leden der vereeniging. Op die wivze kan men ook een overzicht kriisren ove"r de meemine der winke liers-leden. hoe de vereeniging zou moeten worden ingericht. Men zoo tevens kunnen vTflge.n wie als lid zou willen toetreden. Voorts werd er van de bestuursta fel op gewezen, dat een afzonderlijke vereeniging ook daarom noodig is, wij] die dan uit eigen financiën de kosten kan bestrijden van deskundi ge voorlichting omtrent de aanhan gige onderwerpen. Sommigén achtten deze kosten echter niet belangrijk, omdat zij geen deskundigen noodig achtten. Na eenige verdere beraadslagi'n- POMPEJI In de laatste vergadering der Ver eeniging „Bouwkunst en Vriend schap' to Rotterdam, heeft Dr. J. lier- lage, Gymnasiï Conrector te Gorin- chern, eene lezing gehouden over Pompeji. Spreker, eraan herinnerende, dat Pompeji. met Herculanum en Sla- biae, in 79 na Christus door eene uit barsting van den Vesuvius, geheel is verwoest en begraven, wees er op dat juist door deze plotselinge afsnijding van alle leven en door de bedekking met eene licht- en lucht werende mas sa, een stuk cultuurgeschiedenis voor ons is bewaard gebleven, dat voor de bestudeering der manier van loven in de laatste eeuwen vóór onze jaartelling van het hoogste belang is. In Herculanum, dat veel dieper dan Pompeji onder den regen vun puin en asoli werd begraven, (op sommige plaatsen ondereen laag van 20 M. dikte) is voor het eerst in 1709 naar oudheden gegraven; hiertoe was Tiet noodig een soort van schachten to maken, met smalle tunnels en klei ne zijgangen daarnaast. Beiialve de enorme kosten, die deze methode me debracht, was zij ook niet gevaarloos voor de huizen die inmiddels boven oji de ondergegane stad waren ge slicht, echter werden op deze wijze toch een theater, een villa en tallooze bronzen en marnieren standbeelden aan het licht gebracht. Toch kunen bij systematische op gravingen in Herculanum, de opgra vingen veel belangrijker zijn dan in Pompeji, omdat door de dikkere laag waaronder het heeft begraven gele gen alles véél minder geschonden voor den dag zal kunnen worden ge bracht. In Pompeji, waar hier en daar de daken zelfs niet onder de puinsteen en asch zijn bedolven geweest, heeft niet alleen de na den rainp grooten- deels terug gekeerde bevolking uitge graven en weggehaald wat eenige waarde had, maar hebben de invloed van het licht en dc lucht nog veel bedorven. De eerste opgravingen in Pompeji begonnen in 1748, werden onder Jozef Bonaparte, 1800—1815, geregelder voortgezet, om eindelijk sinds I860 systematisch geregeld te worden met instandhouding van het gevondene. De transportabele goederen en klei nere beelden worden thnns naar het Ixskend© museum in Napels overge bracht. De muurschilderingen, die men vroeger ir. zijn geheel van den muur afzaagde, blijven thans op hun plaats, waar zij door afdakjes en schermen zooveel mogelijk, tegen den invloed van het weder worelen be schermd. Als oudste bewoners van Pompeji, omstreeks 600 voor Chr., zijn de Os- ciërs bekend, een met de Romeinen verwante stam, terwijl in 9080 v. Chr. eene Romeinsdie kolonie er heen werd gezonden om Pompeji te roraa- nisceren, waardoor het tot een bloei end .handelsstadje werd verheven. Van de geschiedenis van dien tijd spreken de meer dan 6000 opschriften, di© nu reeds zijn blootgelegd. Zij zijn t© verdeden in opschriften op steen. die officieel gebeurtenissen, stichting van monumentale en openbare gebou wen, of de restauratie daarvan boek staven; van deze is een voorbeeld: „Popilius Numerius, zoon Celsinus heeft den Tempel van Isis, door eene aardbeving ingestort, van de funda menten af op zijne kosten laten her stellen; de gemeenteraad heeft hem om zijne vrijgevigheid, hoewel hij pas 6 jaar oud is, vrij van onkosten in zijn midden opgenomen". Dan de opschriften het gewone le ven betreffende, meestal met groote roode letters op de muren geschilderd en het best te vergelijken met onze te genwoordige aanplakbiljetten. Zij be vatten aankondigingen van verkno pingen, aanbovelingen voor verkie zingen, enz enz. Ook de opschriften, blijkbaar door kinderen aangebracht, zijn eigenaar dig; zoo bijvoorbeeld het alphabet, eerst in gewone volgorde, daarna van achteren naar voren, en ten slotte eerst de eerste letter, dan de laatste, dan de tweede, dan op een na de laat ste, en zoo vervolgens. Ook die, zooals wij ze tegenwoor dig op belvedére's, schuttingen, enz. aantreffen, zijn in grooten getale op de muren in Pompeji te vinden. Van de bespreking der opschriften, waaruit de leefwijze der verdwenen bewoners blijkt, overgaande naar de resten van gebouwen, die zijn over gebleven, zegt spreker, dat daarin in hoofdzaak G perioden zijn te onder scheiden, nl. De eerste beginnende in de 6e eeuw v. Chr. met de eerst volgende eeuwen, waarin, ln groote blokken, kalksteen en grijze tufsteen als materiaal wer den gebezigd. De volgende periode omstreeks 200 v. Chr.. waarin de voorgevels van kwadersteenen werden gebouwd, aan de achterzijde aangevuld met vak werk van kalksteen, die in onregel matige blokken, eenvoudig in leem als bindmiddel werden gelegd; daar om werden dan ook in de muren af wisselende horizontaal en vertikaal staande kwadersteenen ingewerkt In de derde- of tuf periode, van 200- 80 v. Chr. bestaat het gewone metsel werk uit onregelmatige stukken lava in mortel gelegd; voor facades van kwadersteenen gebruikte men echter grijze tufsteen met witte pleisterlaag overtrokken. De voornaamste openbare gebou wen. tempels, basilica, het groote theater en vele particuliere gebouwen zijn in deze periode opgetrokken. In de vierde periode, den eersten tijd der Romeinsche kolonie, van 80 tot ongeveer 40 v. Chr. is het mate riaal nog lava, maar ook tuf- en kalk steen, dikwijls in een vorm van met selwerk, die het midden houdt tus- schon den onregelmatigen vorm dei- vorige periode, en de later gebruikte methode om do steen op haar kant te metselen en aldus een soort netwerk te vormen (opus retlculatum). Hoe ken en deurposten werden van bak steen of tegolvormige tuf- af kalk steen gemetseld. Uit deze periode, die wel eene van verval en armoede na den oorlog mag genoemd worden .dateeren het kleine theater en amphitheater, een der had huizen, doch gééne particuliere hui zen. De 5e periode van pl.m. 40 v. Chr. tot 63 n. Chr. kenmerkt zicht door liet gebruik yan de bovengenoemde methode om de steen in een netwerk verband te metselen; de hoeken en deurposten nog van tegelvormige tuf- of baksteen. In dezen tijd komt voor het eerst marmer als bouwmateriaal voor. De 6e periode van 63 n. Chr. tot den ondergang der stad in 79 n. Chr. is de periode na de groote aardbeving in 63, die reeds een groot deel der stad verwoestte. Een nieuwe bouw wijze is in dozen tijd niet ontstaan; vele gebouwen zien er dan ook nieuw of onvoltooid uit Het ligt voor de hand dat evenals er verscliillende perioden zijn aan te wijzen in de manier van bouwen ook verschillende perioden in het versie ren vollen op te merken. De belangrijkste wijze van vorsie- ren voor alle gebouwen is het beschil deren van de muren. Pompeji is voor ons van liet hoogste belang voor de konnis van de schilderkunst bij Grie ken on Romeinen. Wol moeten we steeds in aanmerking nemen dot dC7x> schilderkunst afkomstig is uit een provinciestadje en uit een periode, waarin hot verval reeds was ingetre den. Van de oude Grieksche kunst zijn alleen vazen over en enkele beschil derde sarkofogen, reliefs en beelden, Van de vrije schilderkunst Is uit den aard niets overgebleven. Iu de muurschilderingen zijn twee soorten te onderscheiden, nl. die op de droge stuck, in verf met gomlijm. was of hars als bindstof, of zg. „al fresco", met waterverf in de natte stuck. De laag stuck werd veel dik ker dan tegenwoordig aangebracht, en er werden in de eerste periode, overeenkomende met de tufperiode in het bouwen, veelal nabootsingen van marmer, ©enigszins in relief toege past. Voorstellingen Werden toen nog alleen gevonden in mozaik op de vloe ren, doch niet als wandversiering. De 2e stijl kent geen relief meer; de wanden werden geheel vlak gehouden en alles perspectivisch daarop ge schilderd. Veelal wordt eene indeeling in drieën, zoowel verticaal als horizon taal toegepast, bestaande uit eene donkere lambriseering, waarop zuilen aangegeven en waarboven eene deco ratieve kroonlijst met consoles enz. het geheel bekroont. In den Sen stijl, pl.m. 50 na Chr, worden architectuurvormon, haast onbestaanbaar in de werkelijkheid, op de wanden afgemaald, terwijl in den -len stijl van 50—79 na Chr. on mogelijke perspectieven op elk veld worden uitgebeeld. In het middelste der negen, op iede- ren wand gevormde vakken worden uitgebreide schilderingen aangetrof fen; scène's uit de rnytliologie, land schappen met veel figuren gestoffeerd illustraties van blijkbaar in dien tijd plaats gehad hebbend©, treffende ge beurtenissen enz. In- de zijvakkon werden dan enkele figuren, danseres sen, stillevens, enz. afgebeeld. Zeer eigenaardig zijn ook do tafe- reelen uit het dagelijksch leven, als fries-versiering aangebracht, en waar in alle handelende personen als cu pido's zijn voorgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6