door deze Wijkverpleging in het af- Këloopeii jaar was verricht-Door Zuster Slotcinaker werden 3599 l>e- zoeken aan huis gebracht, 42 loopen- de patiënten In de kliniek behandeld, 20 baden verstrekt en 4 maal hulp verleend bij kleine operaties. Het ledental ging achteruit door verhuizing of stergeval, zoodat meer ftnuncieele sieun zeer noodig is, wil de Wijkverpleging aan hare verplich tingen blijven voldoen. Wie haar hel pen wil, zonde zijn of haar opgave tot lidmaatschap aan de secretaresse, me juffrouw A. A. Blok van Laer, Jor- densstraat 35. Consultatiebureau voor Drankzuchtigen. Deze pas-opgerichte veroeniging had voor Vrijdagavond een propaganda- vergadering uitgeschreven, waarin sprak de bekende drankbestrijder, de lieer Th. W. van der Woude, van Am sterdam. en een der leiders van het Consultatiebureau aldaar. De groote zaal van „Het Blauwe Kruis" was slechts matig bezet. Nadat de voorzitter, ds. A. J. Mon- tijn, den aanwezigen het welkom had toegeroepen, gaf hij den spreker van don avond het woord. Deze begon met op te merken, dat hij eerst voornemens geweest was, de uitnoodiging, om hier te komen spre ken, niet aan te nemen, en wel om dat deze zaak er een is van zóó per soonlijken aard, dat er bijna geen leiding aan een ander Consultatie bureau te geven is. Nadere overwe gingen brachten spreker er evenwel toe, toch te komen, omdat hij in ieder geval vingerwijzingen zou kun nen geven, zeggen wat wel, wat niet goed aan te wenden iB. Spreker had vroeger, ovenals de Nederlandsche Veroeniging, geen sympathie voor het Work der consultatie-bureaux, mee- nend, liet is uoodcloos tijdverspillen, zijn moeite te geven aan den dronk aard. Er is vruchtbaarder werk te doen, namelijk onder de matige drin kers. 't is beter te voorkomen, dan te genezen, zegt het spreekwoord. Spreker heeft zijn meening evenwel gewijzigd, in dier voege, dat naast het werken tegen de drinkgewoonten, ook pogingen moeten aangewend worden om hen, die reeds bezweken zijn, te redden. Spreker zal dan vertellen va:: het Consultatiebureau te Amsterdam, dat hij het best kent, In Duitschland worden de patiënten mei den sterken arm naar het bureau gebracht, maar zoo te doen, past niet bij ons volks eigen. Integendeel, de drankzuchtigen moeten voor het allergrootste deel ge- boel uit eigen beweging komen. Het AriLSterdanischo bureau is zooveel mo gelijk naar het karakter van het Ne- derlandsctie volk ingericht. In de hoofdstad is eerst veel propaganda voor het bureau gemaakt, en dat is noodig do hoofdzaken, het bureau betreffende, moeten algemeen bekend worden. In ziekenhuizen, in koffiehui zen, in wachtkamers van rechtban ken, in gaarkeukens, in banken van leening, enz., worden bovendien kaar ten opgehangen, met enkele noodza kelijke niededeelingen omtrent het bureau. Den eersten avond, dat zit ting gehouden werd, 8 September 1909, kreeg het bureau vier patiënten. Dat. aantal is steeds gegroeid. Nu is het regel, dat spreker van half acht tot half óén werk heeft. Zelden gaat een avond voorbij, dat zich geen nieu we patiënten aanmelden. De aantal len zijn gewoonlijk in de 20»; 28 is het méést geweest. Het is een werk van bij'zonderen aard, geheel individueel moet men de patiënten behandelen is'men met. don eon in 4 minuten klaar, met den ander in geen half uur. Spreker bekijkt de bureaux uitliet oogpunt van den drankbestrijder, en dal is geen eenzijdige kijk. Want bij iedere ellende in de menscheuwereld Stuit men steeds weer.op den drank. Groote voordooien voor de nuchter- xnaking van ons volk zijn van de con- sultatie-hureaux te wachten. In de eerste plaats verschaffen zij inlichtingen aan de wetenschap-vau- liot-alcoholisme, die nog ontbreken. Kaarten, met lange reeksen vragen betreffende gansch het leven van den patient worden ingevuld; dat is alias om een goed beeld van den muu ui quaestie te krijgen. Dan wordt de man lichamelijk grondig onderzocht, maar dat is niet alles. Hij ondergaat ook een psy chisch onderzoek, en dan volgt een nasporing van /.ijn afkomst, om de mate van erfeli blasting te weten te komen. De - veris, die verza meld worden, r zeer uitgebreid: de kleur van haat m den dronkaard wordt opgetee: d, ook of hij een ronden of smad schedel heeft. Der gelijke onderz- i ngen geven uitne mend statistisch materiaal; zij geven' ook een goeden kijk op hel drank- vraagstuk. Ten slotte worden inlioh-l lingen gevraagd aangaande de maat schappelijke positie van den patient. Men zegt wel eens: de drankbestrij ding is iets voor den geringen man. „Onthouding voor den arbeider is goed, maar mijn glas wijn doet me geen kwaad" zegt de gegoede. Nu zijn de consultatiebureaux ook hier om zoo nuttig, omdat zij de idee der drankbestrijding brengen in kringen, die daarover anders niets hooren. De goheol-onthouding wil een ras kwee- ken, dal niet meer is ondermijnd, maar kerngezond, en waarop voort gebouwd worden kan. De kinderen moeten daarom gered worden, die moeten van de onthoudingsdd.ee wo'r- den doordrongen, ter wille van den gom eonschuppcl ijken vooruitgang. Maar do kindoren kunnen niet ge red worden, wanneer zij telkens weer de ouders drank zien gebrui ken. en daarom moet den ouders ook op den plicht tegenover' hun kroost gewezen worden. Het is een heerlijk gezioht te zien het verschil, dat gekomen is in de gezinnen, na de redding des dronk aards het verschil in toon, in om gang met de kinderen, in geheel de atmosfeer. Dan voelt men boe heer lijk liet weck der drankbestrijding is. men zou dan dankbaar zijn, als men maar tien üiankslavcn per jaar red tic. Eenige staaltjes van prachtige re sultaten haalde spreker aan, en het trof daarbij, dat juist de dronkaards, die gered waren, krachtige werkers voor de geheelonthouding werden. In Amsterdam heeft 't bureau groote motiewerking van den direc teur van 't Wilhelminagasthuis. Die stuurt als genezen ontslagen patiën ten, van wie is uangetoond dat hun ziek-zijn in verband met drankge bruik stond, steeds naar het bureau. Ook enkele Ainstordamsche artsen zendon patiënten, ofschoon dat er niet velen zijn. Sommige patiënten komen ook uit vrees; zo zijn bang naar Veenhuizen te worden gestuurd, of uit hun huis gezet te worden, en toch worden die menschen soms geheel genezen, en hot vreesmotief gaat in enthousias me over. De officier van justitie raadpleegt over een of anderen de linquent somtijds liet bureau, en de Voogdijraad doet evenzoo. Liefdadigheid naar Vermogen te Amsterdam heeft liaur roglements- nrtikel, dat niet geholpen worden ge zinnen, die door drankgebruik van den man in het ongeluk gekomen zijn, tijdelijk buiten werking gesteld. Voor hen die voor 't Consultatiebu reau werken, is ia de eerste plaats een groote male van optimisme, van vertrouwen, noodig. een onverwoest bare lust om herhaaldelijk op te hef fen. De teleurstellingen zijn wel vele, maar steeds moet de menschen-liefde zegevieren. De rechter kan door oj>schorting van de uitvoering van gewezen vonnissen ook zeer veel doen. Houdt de veroor deelde man zich goed, dan kan ten slotte gratie gevraagd worden. Op dio manier kriiet men in de praclijk het artikel dor voorwaardelijke vrij spraak. In 't gebouw in Amsterdam zijn een groote wachtkamer, en twee spreekkamers. Een nieuwe patiënt gaat eerst naar den arts, dr. Bouman, door wien de kaarten, op die betref fende don niaatschappelijKen wel stand na, worden ingevuld. Deze laat- ste kaart wordt ingevuld door spr. zelf. De man, die binnenkomt, gaat in met vertrouwen, en hij moet dat be houden. Voor den komenden dronk aard is zijn geval, het geval. En daarom moei mon zeer belangstellend zijn, diep ingaan op de individuali teit van den patient. Daarom ook is de Consultatiebureau-avond een zeer vermoeiende. .Maar men mag de men- sclten niet als nummers beschouwen. Alleen wanneer nten hen kent, kan men iets voor hen doen. Ook is het noodig den patient in kennis te bren gen met menschen. die voor den om gang met hem geschikt zijn. Wordt de man ten slotte bij een vereeniging ge voegd, dan moet hij zich daar ook thuis voelen. Ook met de godsdienstige overtui ging van den patiënt moet rekening gehouden. Het bureau krijgt weer rap port van den controleur, die meedeelt of do pus-genezen patiënt zijn vereeni-, gingspilcht. goed is nagekomen. Zulk eon controleur als Amsterdam er een hoeft, is wel noodig. Dio man gaat pa tiënten na. en dient dus om eventueel onware beweringen te logenstraffen. Financieel wordt slechts bij hooge uitzonderingen geholpen, maar toch wordt mot den aard van het geval ook hier zooveel mogelijk rekening gehou den. De lieer Vuji der Woude oordeelde het eindresultaat zeer verblijdend 70 pCt. van do patiënten ongeveer blijft op de been. Verschillende geheel onthouders-vereen igingen verleenen haar medewerking in de eerst» plaats noemde spr. de Orde der Goede Tempelieren. Spr. legde ci ten slotte den nadruk op, dat er volstrekt geen sprake mag zijn van dwang die wekt tegenzin. Alles moet vrije wil zijn. Ook op het eergevoel van de menschen moet men werken eigen krachtsinspanning geeft veel meer zelfvertrouwen dan anderer hulp. Luid applaus dankte spr. aan het einde voor zijn hoogst aangename causerie. Ds. Montijn vertolkte den dank van de oprichters van het Consultatiebu reau. Met de inlichtingen, die de heer Van der Woude gegeven heeft, zal het Haariemsche bureau zeker zijn voor deel doen. Enkele vragen worden door den spreker ten siotte nog beantwoord. De voorzitter wekte daarna nog eens tot meewerking op. Ook voor de verspreiding van binnenkort rond te zenden circulaires .zullen menschen noodig zijn. Acte examens L. O. Haarlem, 21 April. Gesl. de heeren ,N. N. Andiïesma, C. Andringa en J. van Berkel, allen Beverwijk, en J. C. Beuder, Leiderdorp. HAARLEMS KINDERKOOR. Haarlem's Kinderkoor zal zich eerst daags weder doen hooren. Men schrijft ons daarover Aan twee goed ingestudeerde can tates en een aantal mm of meer be kende liederen, voor het meerendeel gecomponeerd door onzen bekenden stadgeuoot Ph. Loots, zal hel publiek zich kunnen vergasten. Ook voor hen, die nog niet in do gelegenheid waren het koor te hooren, bestaat nu gele genheid, het volksconcert bij te wo nen. Wie de door het koor gegeven uitvoeringen eens of meermalen heeft bijgewoond, zal volmondig moeten erkennen, dat het in goede handen is bij don hoor J. de Nobel, die den ju.isten tact bezit den kinderen zuiver en gevoelvol zangles te geven. Dikwerf is de vraag gedaan: waar om stellen liet bestuur en de directeur van Haarlem's Kinderkoor zich niet in verbinding met den Bond van den Volkszang te Amsterdam, om ook hier te Haarlem eene afdeeling van dien Bond te stichten Deze vraag zal, naar wij vernemen, voorzeker een punt van ernstige overweging in het bestuur uitmaken, doch dan is beslist noodig, financieele steun der ingeze tenen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Gevonden: een doublé oorbelletje, terug te bekomen aan den politiepost to Bloemendaal; een zakdoek met ge borduurde rand bij Bonarius, Zijl- weg te Overveen; een zilveren knop van oen wandelstok en een huissleu tel aan het bureau van politie te Overveen. Verloren: een zilveren schakelarm band, een zilveren horlogeketting en een zilveren medaillon. HILLEGOM. Door den R. K. Kring is in de gis teravond gehouden vergadering tot candidaat voor lid van den gemeen teraad (vacature A. Sluis) gesteld de heer Th. Jonkheer. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 90 Cts. per regel. Hebt gü een nieraandoening? i Nierkwalen doen verschillende per sonen op verschillende wijzen aan, want de schadelijke stoffen, die ndet door de verzwakte of zieke mieren aaln het bloed onttrokken wo'rden, tasten eerst het zwakste punt van i uw gestel aan en dit zwakke punt is zelden hetzelfde bij verschillende menschen. Is uw rug zwak en pijn lijk? Hebt gij zwellingen onder de oogeu, in de enkels of handen? Hebt gij last van rheumatische pijnen, stijfheid der gewrichten, pijn in de lendenen of heupen? Vertoont zich neerslag in de urine, is het water jvan ongewone kleur, hebt gij moeite met de loozing, branderigheid of pijn? Voelt gij u altijd lusteloos, tem neergeslagen en uitgeput? Dan kunt gij er zeke'r van zijn, dat uw nieren niet goed werken. Onmiddellijke hulp is dan noodza kelijk. want zieke of zwakke nieren herkrijgen niet uit zichzelf hun oude kracht en gezondheid. Verwaarloo- zing der eerste verschijnselen doet uw kwaal toenemen en leidt tot ge vaarlijke ziekten als niersteen, wa terzucht, verzwakte hartswerking, enz. Het geneesmiddel bij uitnemend heid vindt ge in Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de nie'rgiften af voeren en aan de nieren en blaas hun kracht teruggeven om hun gewich tig werk weer behoorlijk te doen. En zonder dat deze organen weder vol komen normaal werken kunt gij uw gezondheid niet herkrijgen. Alleen de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn betrouwbaar. Let er daarom op of de handteekening van James Foster op het etiket voor komt. De echte zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren J. J. Göppin- gor, Groote Huutstraat 147a; en K. van Eden, Spaame 38 en Gr. Hout straat 161. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel ti f 1.75 voor één, of f 10.voo'r zes doezen. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisteravond in Diligentia wederom de „Beethoven-cyclus" bij. Uit Schwerin wordt bericht, dat Hertog Adolf van Mecklenburg, broe der van den Prins, voornemens is den 3den Mei naar Het Loo te vertrekken, om de Koninklijke Familie to bezoe ken en haar gast voor enkele dagen te zijn. HOOG BEZOEK. Naar men verneemt heeft de Aarts hertog-Troonopvolger van Oostenrijk die onder den naain van Graaf von Artstetten eenige dagen te 's-Gra- venhage vertoefde, zijn voornemen medegedeeld om in September van dit jaar zijn bezoek aan ons land voort te zetten. DOCTOREN NAAR NEDERL.- INDIè. Voor de opengestelde zes plaatsen van arts bij den burgerlijken genees kundigen dienst in Nederlandsch- Indië ter vervanging van de bij de ziekeninrichtingen werkzame docto ren, die bij de pestziekte zijn opge treden, hebben zich tot heden veertien gegadigden aangemeld. De benoemingen kunnen binnen kort vernacht worden. ONTWERP-MILITIEVVET. Men verwacht, dat het afdelings verslag der Tweede Kamer over het Militie-ontwerp voor of tegen het a.s. weder bijeenkomen der Kamer ver schijnen zal en dat het in de bedoe ling der Regeering ligt, alsdan bin nen 14 dagen haar Memorie van Ant woord in te zenden, ten einde eene behandeling en afdoening van liet voorstel nog voor het zomer-reces zoo veel mogelijk te lie vorderen. DE PEST OP JAVA. Bij de Regeering is het volgende telegram ontvangen van 21 dezer: „Vier koo'rtsgevallen van 18 dezer bleken pest te zijn, waarvan twee Iongpest. Gisteren, 20 dezer, 13 gevallen, 11 dooden." JEUGDIGE AVONTURIERS. Te 's-Gravenhage worden sedert 17 April 1.1., des voormiddags 7 uur, ver- 1 mist Jacob Alter en Aduard Mok. bei don 14 ï>ar oud en geboren te Don Haag. Zij zijn scholieren. De eerste heeft uit de schrijftafel zijns vaders medegenomen 465 aan bankpapier. Zij zijn des morgens waar genomen in de vestibule van het Hol- landsche Spoorwegstation te Don Haag, waar zij zich voorzien hebben van plaatskaartjes naar Rotterdam. Signalement van Alter: gewone lengte, hoog voorhoofd, licht blond haar. blauwe oogen, groote ver van eikander staande tanden, breed uit- loopende neus, tamelijk dikke lippen, langwerpig aangezicht, bleeke kleur en tenger postuur, kleeding: blauw colbertoostuum, donkere winterjas niet 2 rijen knoonen, grijze jockeypet, kerte of lange broek, staand boord met strikdasje, en rijgschoenen. Signalement van Mok: lengte ge woon, hoog voorhoofd, zwart haar. donkere oogen, dikke neus, gave tan den, rond aangezicht, gezonde kleur en flink postuur; kleeding: blauw col bertoostuum. donkergrijze overjas donker grijze jockeynet, platte boord mot dasje en knoopschoenen. De Commissaris van Politie der 2e afdeeliug te 's-Gravenhage verzoekt namens de ouders hunne aanhouding en terugbezorging. Kosten worden vergoed. 't Luchtschip verongelukt. Zooals we reeds in liet vorig num mer meldden, is het luchtschip „Dag blad de Echo" Vrijdagmorgen opge stegen. Wij, Nederlanders, waren al in spanning, 's Middags kwam evenwel liet volgende teleurstellende telegram uit Isenbüttel „Bij een nood-landing in de nabij heid van Lehrte (bij Hannover) is het luohtschip verongelukt. Het moet ge demonteerd worden en naar Berlijn worden teruggezonden. Het komt thans niet naar Amster dam. „Niemand is gewond." Een ander bericht meldde nog uit Bronswijk De P. VI is op vijf kilometer wes telijk van Isenbüttel gelandhet touw raakte verward in een dennen boom. Do wind was krachtig, het weer buiig. Daar de ballon zich bo ven een moeras bevond, moest de noodklep worden geopend. De gondel kwam op het droge, de ballon ligt in het moeras. De reizigers zijn niet ge wond. De ballon wordt gedemon teerd. en met den spoorweg naar Bit- tcrield gezonden. Nader worm. gemeld AAKSCHlJNi-iJiv. ZAL DE SCHA DE IN ACHT DAGEN' HEKSlitLÜ ZIJN EN KUNNEN WIJ T LUCHT SCHJP ALSDAN VERW ACHTEN. BRANDSTICHTING. Voor een paar dagen werd te Veen- huizen in een berg stroo naast de hoeve van den hoevenaar A. Limshof aan het 1ste gesticht een begin van brand ontdekt. Door krachtig optie den werd de brand tot een minimum beperkt» Eeu schade van ongeveer 1300 werd veroorzaakt. Onmiddellijk werd gedacht aan kwaadwilligheid, en thans bleek, dat de brand was ge- slicht^door een der verpleegden van het eerste gesticht, die geen genoegen nam niet de hem opgedragen werk zaamheden en daarom liever in de gevangenis zit Hij hoeft bekend den brand te hebben aangestoken. VAKTENTOONSTELLING. De Algem. Nederl. Bond van Mine- raalwatcrfabrikanten en Bierhande laren zal de volgende maand ter ge legenheid van het lU-jaiig bestaan te Li, recht een vak ten toonstelling orgu- mèeeren, welke zal gehouden worden van 17 tot 26 Mei. VEENBRANDEN. Bijna elk voorjaar komen er in do venen der gemeente Emmen min of meer belangrijke veenbranden voor. Hoewel de vervening nog maar kort aan den gang is, en de veengrond nauwelijks droog, heeft er nu reeds een brand in de Compascumer venen gewoed, waardoor, behalve een groo te voorraad turf en bagger van ver leden jaar waarde ongeveer f 2000 ook oen woning en verschillende loodsjes zijn in de ascb gelegd. BRANDEN. Gistermiddag zijn te Baarn de ge bouwen der voormalige stoomtim- merfabriek Schuss en Graftdiik afge brand- Eep gedeelte dezer gebouwen •verd door den heer C. Sweris, bouw kundige, gebruikt voor timmerwerk plaatsen kantoor. Met veel moeite konden de belendende perceelen wor den behouden. Vermoedelijke oor zaak van den brand is het spelen met vuur door kinderen. De timmer fabriek was met verzekerd. Te Nislëirode is de boerderij van J. Ilanograaf in de Kauweheide afge brand. STAATSCOMMISSIE GRONDWETS HERZIENING. Omtrent den stand der werkzaam heden van de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening vernam liet „Hbld.", dat zu met haren arbeid ge regeld vordert en dat de hervattin j van hare vergaderingen echter niet vóór het einde van den zomer zal noo dig zijn. Zooals bekend, is de Commissie in verschillende sub-commissiën ge splitst. ONGELUKKEN. Bij het terugkeeren van de heng- stenkeurinc werd A. van Loon, te Zalt- bommel, die per fiets den hengst volg de, onverwachts door het dier zoo ern stig tegen het hoofd geslagen, dat hij bewusteloos werd opgenomen. Een zware schedelbreuk werd geconsta- teerd. Kort na het ongeval is de on- gelukkige overleden. EEN MILITAIR FEEST TE LEIDEN. Op 1 Mei a.s. zai liet 50 jaar geleden zijn, dat de veld-artiilerie in deze ge meente iu garnizoen kwam. Dit feit zal door de militairen op feestelijke wijze worden herdacht. Er heeft zich voor dit doel een feestcommissie ge vormd, bestaande uit kapitein De Ra- nitz, luitenant Boeree en luitenant Lingcis. Het programma voor den feestdag lijkt zeer aantrekkelijk. ERFGOOIERSQUAESTIE. Op het ter bijeenkomst van de ver gadering van Stad en Lande van Gooiland ingekomen schrijven van den Minister van Binnenlandsche Za ken. waarin het gevoelen gevraagd 'word der vergadering over het inge diende wetsontwerp tot regeling der Erfgooiersquaestie, werd besloten een commissie te doen aanwijzen, die eene conferentie zal houden, Maar dit wetsontwerp zal worden m behande ling genomen en waarover dan rap port zal worden uitgebracht. Deze commissie zal bestaan uit zes gemeen teraadsleden, van elk der zes Gooi- sche gemeenten één. DE WEESHUIS-QUAESTIE. In de te Bergen-op-Zooni gehouden gemeenteraadszitting werd aangeno men het voorstel van heeren regenten der gecombineerde weeshuizen, om in liet vervolg aan het R.-K. VVoeshuis drie kwart gedeelte en aan liet Pro- testantscüé een kwart der revenuen uit te keeren, met welk besluit deze sinds eenigen tijd hangende quaestie althans voorloopig is opgelost. VRUCHTBOOMEN. Do stand vnn de vruchtboomen is In de Streek en naaste omgeving zoer iddelmatig Vooral de onderschei dene p&rensOprten dragen over 't ul- genieon weinig bloemknop. De stand van ue p.npelboomeu is in doorslag veel beter. CANDIDAAT INDISCHE AMBTENAREN. De Commissie tot voorbereiding van de aanwijzing in 1911 van candidaat Indische ambtenaren maakt bekend, dat in dit iaar 44 jongolieuen kunnen worden aangewezen, als candiduat- Indische ambtenaar. DE BURGEMEESTER VAN GOES. De burgemeester van Goes, de lieer J E. de Koning Kooij, deelde in de gister gehouden welhoudersvergade- ring mede. op 1 Juni ontslag te heb ben gevraagd aan II. M. de Koningin. DE QUAESTIE TE DOORNSPIJK EN GORSSEL. De Raad der gemeente Gorssel, gezien de aankondiging van eene interpellatie in de Tweede Kamer be treffende het gemeentebestuur en het beleid der justitie te Doornspijk en te Gorssel vernomen hebbende, dat er binnen en buiten de gemeente een valschge rucht versoreïd wordt, als zoude ge durende de laatste jaren van het bur gemeesterschap van baron Van Was senaar verschillende zaken ten ge meentehuize niet correct zijn behan deld spreekt zijn onverzwakt vertrouwen uit in het toenmalige gemeentebe stuur en den gemeente-secretaris, don gemeente-ontvanger en den ambte- nuai ter secretarie, en gaat over tot de orde van den dag. Afschrift dezes zal verzonden wor den aan Z. E. den minister van Bin nenlandsche Zaken, aan den Commis saris der Koningin in Gelderland en aan Gedeputeerde Staten van Gelder land. PROF. VAN 'T HOFF HERDACHT. De Deutsche Chemische Gesellschaft organiseert een bijeenkomst in de aula van de Berlijnsche universiteit tot herdenking van Van 't Hoff. Den veertienden Mei zal W ilhelm Osl- wald daar een rede houden aan den overledene gewijd- NEDERLANDERS IN ENGELAND GEWOND. De Londenscho berichtgever van 't Hbld. schrijft: Ter aanvulling van het reeds be richte omtrent het ongeluk aan den heer en mevrouw Hogerzeil to Londen overkomen, diene. dat zij Dinsdag met hun zuster en nog een paar vrien den naar Londen waren gekomen om een zoon te halen, dio hier sedert ©enigen ti'd was. Woensdagmiddag waren zij naar Hampton Court gegaan. Zij hadden het paleis bezichtigd en waren op weg door het dicht bij de Lion Gates gelegen -"«deelt© van het park, om door die hekken de terreinen weder te verlaten, liet was eeu stormachtige dag en toen zij door het park gingen, begon op eens een der boomen aan het pad, waarlangs men ging, onheil spellend te kraken. Vóór allen uit den weg hadden kunnen komen, was de boom voor den storm bezweken en over het wandelpad gevallen. De heer en mevrouw Hogerzeil la gen onder de takken bedolv en en mej. Hogerzeil was door de takken ecniger- niate gewond de anderen hadden nog tijdig op -""de kunnen gaan. Een der parkwachters en ook een dokter, waren spoedig ter plaatse. Het bleek, dat de lieer en mevrouw Hogerzeil in die mate gewond waven aan armen beenen en hoofd, dat hun overbrenging naar een ziekenhuis noodig was. De zuster was er met lichtere kwetsuren afgekomen. De bei de verwonden werden, na voorloopig verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Kingston aan de Theems vervoerd, waar zij zich thans nog bevinden. Donderdagmiddag naar den toe stand der verwonden vragende, werd rnij door een der leden van het gezel schap teleohonisch medegedeeld, dat de heer en mevrouw Hogerzeil zich dien ochtend veel beter gevoelden en hun verwondingen gelukkig niet van hoogst ernstigen aard zijn te noemen. AANRIJDING. Donderdagmiddag had in do Kalf jeslaan bii Amsterdam een aanrijding plaats tusschen een atax en een auto van den heer S. De auto, die achter do atax aanreed, wilde deze passeeren, mot hot ongoluKivig gevolg, uai ze te gen tie atax stiet, uie daardoor begon te slingeren en tegen een boom op reed. Goor den schok sioegeu do beide dames, die er in gezeten waren, tegen 't glas aan, waarbij zij eenige kwetsu ren opliepen. De eene damo was vrij ernstig aan het hoofd verwond, de andere was slechts licht gekwetst. Belden werden door do auto upgouo- men en naai' het O. L. V. Gasthuis vervoerd, waar die eerste hulp werd verleend. MISDAAD? Woensdagmiddag werd in den Ouden IJsel te Terborg door den zoon van den brugwachter Bulzert, een lijk drijvende gevonden, dat in verge vorderden staat van ontbinding verkeerde. Waarsch' "1:'k is dit bet lijk van G., die circa 6 weken geleden te Ulft van het z.g. „Hooge Bruggetje" moet zijn gevallen. Het lijk had een wonde aan hef hoofd en vermoedelijk zul een onderzoek volgen, daar de gedachltf aan een misdaad niet is uitgesloten. Siert en Wedstripen HAARL. WATERPOLOCLUB H. V. G. B. Onder voo'ratterschaD van den heer Dr. W. E Merens vergaderde gisterenavond in restaurant Brink- ma nn de Haarl. Waterpoloclub H V. G. R. Na goedkeuring der notulen van de vorige jaarvergadering, bracht de voorzitter het jaarverslag over 1910 uit, dat een gunstig jaar der veree niging memoreerde. Het ledental is zeer bevredigend; in de waterpolocompetitie werd een goed figuuT gemaakt., terwijl het 2e zevental het waterpoloconcours won. Rekening en verantwoording van den penningmeester sluiten met een voordeelig saldo. Ook financieel had de club een goed jaar. Beide versla gen werden bij acclamatie goedge keurd. Een punt van belang op de agen da was de behandeling van oen ver zoek der Waterpolocommissie van den N 7, B., om in te schrijven voor de le klasse competitie. Na eenige discussie, waarbij de voorzitter en<t eenige leden wezen op de bezwaren, aan het spelen in een sterkere com petitie verbonden, werd zonder stem ming besloten niet in te gaan op het verzoek. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Dr. Merens, R. Rommelts en J. C. van Dijk, bestuursleden met groote meerderheid herkozen. Do heeren Cohen ter Vaart en dr. W. M, I. Borst Pauvvels stelden zich niet herkiesbaar. Bij acclamatie werd dr. W. E. Merens tot voorzitter herlte- noemd. terwijl na voorziening in de vacatures het bestuur zicii verder ais volgt constitueerde: R. Remmelts, secretaris; Robert Peereboom, pen ningmeester; J. C. van Dijk en A. Verwey, commissarissen. Bij de bespreking van het a.s. sei zoen werd besloten erena Is in 1910 deel te nemen aan de 2e slasse com petitie en het waterpoJoroncours, en het jaarlijkschc zwemfeest weer te houden. Na bespreking van eenige zaken van huishoudeljk belang werd deze jaarvergadering, die slechts matig bezocht was. gesloten. VLIEGEN OP ROZENOORD. De Fransche aviateurs Legagneux en Hauriot, de laatste met zijn vader, worden bier de volgende week Woens dag verwacht De heer Koolhoven zal op Rozen- oord komen vliegen niet de nieuwe machine, die met de Paaschdagen op het vliegterrein van Soest©rberg werd ingevlogen en toen prachtig heeft voldaan. DE DÜTTSCHE RONDVLUCHT. Toen Duitschland uit de Europeo- sche rondvlucht werd geschakeld, be sloot de „Berliner Ze it. am Mittag", een prijs van 100.001) mark to stieht.en vuür een Duit.sriie rondvlucht. Nu heeft het Pruisische ministerie van oorlog nog twee prijzen van 5000 en 4000 M. beschikbaar gesteld. Deze vlucht vangt 11 Juli te Berlijn aan. De etapes zijn Berlijn, Maag denburg. Hamburg, Kiel, Schwerin, Hannover, Munster, Dusseldorf, Keu len, Aken, Duisburg, Dortmund, Kas sei, Nordhausen. Halberstadt, Oessau en Berlijn. Den eersten prijs 40.000 mark verwerft de aviateur, die den geliee- len afstand Berliju—Berlijn in den koristen tijd aflegt. WIELR1JDEN. Op de Amsterdamsehe Wielerbaan hebben op Zondag 23 April de inter nationale openingswedstrijden plaats. Onder de deelnemers zijn Jan van Gent. Louis Luyken (België) en Siinai (Frankrijk). Rechtszaken BRANDSTICHTING. De rechtbank te Winschoten, heeft Albert KI., 36 jaar, fabrieksarbeider en zijn vrouw Martje C., 29 jaar, bei den te Sappemeer, veroordeeld we gens br» ndstichting, den eerste tot driemaanden «n de tweede tot vijf maanden gevangenisstraf. Gemengd Nieuws ROOVERS. Uit ijverige door ue Breslausche politie gedane nasporingen, blijkt thans, dat de Silezische roover KoweU die verleden week door gendarmen ontdekt eu doodgeschoten werd. ook tal van misdaden op zijn geweten had in Rusland eu Oostenrijk. De politie te Roszberg ontvangt nog steeds dreig brieven van kameraden van den ex- bandiet. Stoomvaartberichten STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Grotius," uitreis, arriveerde 21 April te Lissabon. Het stoomschip Bali (uitreis) ver trok 21 April van Suez, Het stoomschip Prinses Juliana, (thuisreis) vertrok 20 April van Lis sabon. Het stoomschip Vondel (uitreis) ar riveerde 21 April te Singapore. KON.. NEDERL. STOOMB. MIJ. Het st. Aurora vertrok 21 April van Amsterdam naar Danzig. STOOMV. MAATSCHAPPIJ. OCEAAN. Het stoomschip Patroclus vertrok 18 April van Yokohama naar Amster-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6