HAARLEIWS DAGBLAD. DBR!ÏJH?, KONINGIN HELENA Ie daling. Noel cu de la Torre ver keerde vol plané, waarbij de machine zich niet weer oprichten kan voor Cam marata te korte di-ani bij de hoo rnen en voor Castellan i stilstand van den motor. Treffend is het, dat een van de avia- teurs zelfmoord heeft gepleegd, de Russische kapitein Maziowitch, die een opdracht van de revolutionairen om een hooggeplaatst Russisch amb tenaar uit zijn niachine te werpen, toen hij met dezen omhoog steeg, niet had volvoerd. Dc kameraden veroor deelden hem tar dood, den volgenden morgen steeg hij bij het krieken van den dag omhoog en deed, op een hoog te van honderd meter, den afschuwe lijken sprong uit zijn machine. Leblanc kan het weten. Maar zelfs al heeft hij in alle opzichten gelijk, dan zijn toch de voor waarden die hij stelt aan oer soon en machine, streng genoeg. Menig toestel zal niet deugen, maar menige aviateur evenmin. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE DUITSCHE RIJKSDAG. Nog altijd is geen besluit genomen omtrent het tijdstip waarop de Rijks dag, wiens vijfjarige periode ten einde loopt, zal worden ontbonden. In rageeringskringen zou plan be staan om dén Rijksdag nog voor een herfstzitting tc doen bijeenkomen, om de begrooting voor 1912 te be handelen. In dat geval worden de verkiezingen voor den nieuwen Rijks dag pas in 1912 gehouden. In Portugal is thans nogal wat te doen over de quaestie tot SCHEIDING VAN KERK EN STAAT. Eén bijzondere ministerraad heeft Donderdag tot in den nacht geduurd. Het resultaat was evenwel, dat de ministers het eens werden over dc wet en deze dan ook hebben goedge keurd. De wet bevat de volgende bepalin gen Na de afkondiging der wet wordt volkomen vrijheid verleend aan alle godsdiensten. De Roomsch-Katholieke codsdienst houdt op staatsgodsdienst te zijn. Alle kerken zullen moeten steunen op de offervaardigheid der geloovi- gcn. De staat bluft echter toezicht houden op het geldelijk beheer. Aan alle priesters, die op 1 Juli a.s. eon kerkelijke bediening bekloe- den, verzekert do regeering een jaar- lijkscbe vergooding, waarvan het be drag door speciale commissies zal woidcn vastgesteld. De kerken en andere gebouwen ten behoeve van den eeredienst worden door den staat kosteloos tei beschik king van de geestelijkheid gesteld. De tegenwoordige bedienaars van den godsdienst, onverschillig of het Portugeezen of buitenlanders zijn, blijven gohandhaafd in bun functie. Voor nieuwe benoemingen echter wordt de goedkeuring van de regee ring voreischt Reeds nu wordt uit Lissabon ge meld. dat men ecu krachtig verzet der R.-K. geestelijkheid waarschijnlijk acht. GEVECHTEN IN' DEN BALKAN blijven nog voortduren. Woensdag heeft weder een gevecht tusschen Mallisoren en Turken plaats gehad op vrij grooten afstand van de Montenegrijnsche grens. Nadere bij zonderheden zijn niet bekend, alleen weet men, dat de Turkscho troepen gevoelige verliezen hebben geleden en in een ongunstige positie verkeer en. Uit Skoetari zijn 900 man verster kingstroepen in de richting van Toesi opgerukt. UIT 'T WOELIGE MAROKKO komen steeds ernstige berichten. Een journalist te Tandzjer noemt den toestand te Fez, dat duor de op roerige stammen is ingesloten, wan hopig. Hij acht liet plan, om den Sultan uit de provincie te hulp te ko men mot Moorsche huurlingen, onder aanvoering van Fransche officieren, nagenoeg onuitvoerbaar. Daarmede zouden de Berber-stammen, die Fez belegeren, niet uit elkaar zijn te ja- gen. De eenige kans voor den Sultan blijft twist onder de belegerende stammen. Karig vooruitzicht B-ovendien kan do Sultan niet op zijn eigen soldaten rekenen. Zijn le ger ten Noorden van Fez kan nog slechts met moeite bijeen worden ge houden. Er is ook nijpend gebrek aan levensmiddelen en paardenvoer. Vele paarden bezwijken.' In een hoofdartikel geeft de „Ti mes'' aan de Fransche regeering den raad, een eigen expeditie uit Algenè te zenden, maar. dat zou Spanje in het harnas kunnen jagen. Zal Frankrijk daarom afzijdig blij ven In verband met bot officieels be richt, dat Fez thans ingesloten is, stelt de „Temps" do twee volgende vragen le. Voor hoeveel «lagen is de Fran sche militaire missie, die ter be schikking van den Sultan van Ma- ijokko is gesteld, nog van munitie voorzien 2e. Welke maatregelen zijn geno men voor haar proviandeering Het blad betoogt dan verder, dat het thans de tijd niet is, om theoreti sche bespiegelingen te houden over een eventueele interventie liet pro bleem, dat thans dringend om oplos sing vraagt, is veel eenvoudiger. Frankrijk onderhoudt ecu militaire missie in Marokko. Die missie is in gesteld door Moelay Hassan en er kend door zijn verschillende opvol gers. Do missie verkeert in gevaar, daar zij gebrek heeft aan munitie. Het is Frankrijk's reebt en tevens zijn plicht, deze missie van proviand te voorzien. Ilaar onthouden hetgeen zij noodig heeft, staat gelijk met haar ten doode opschrijven en dus moet de regeering het land ten spoedigste mededeelen, op welke wijze en wanneer zij haar plicht ton aanzien van die missie denkt te volbrengen. Intusschen wordt al Sets gemeld MAATREGELEN DIE FRANKRIJK gaat nemen. Uit de mededeelingen, die de Fransche regeering door be middeling van een nieuwsbureau aan de pers verstrekt, blijkt, dat zij zich op zeer ernstige gebeurlijkheden in Marokko voorbereidt Generaal Tou- tée. de bevelhebber van de divisie aan de Marokkaansch-Algerijnsche grens, heeft de mededeeling ontvangen, dat hij zijn troepen naar eigen goeddun ken verplaatsen kan. Deze mededee ling heelt tengevolge, dat met spoed 30Ü0 man tusschen Debdoe en Taoerist samengetrokken worden, die binnen afzien baren tijd tot ÏOOCl man aange groeid zullen zijn. Deze troepen zul len, om den Spaanschen invloedsfeer zorgvuldig te vermijden, op den rech teroever vuil de Moelkija blijven. De Fransche regeering hoopt door deze troepenconcentratie de aandacht van de stammen voor Fez af te leiden. Volgens eon courantenbericht UIT MEXICO wil de meerderheid der opstandelin gen van geen wapenstilstand en vredo hoorei,zoolang president Diaz niet al hun voorwaarden inwilligt, het geen voor het oogenblik buiten quaes tie is. I miners blijven Diaz en Liman- tour er bij. dat. zij niet met de op standelingen kunnen onderhandelen, zoolang deze niet de wapenen hebben neergelegd. De president seinde nog gisteren aan een Engelsch blad „Door het vertrouwen van de repu bliek geroepen tot bet presidentschap, zal ik, zoolang het land mijn dien sten noodig heeft, deae blijven bewij zen en dezelfde gedragslijn volgen als lot dusverre." Diaz blijft gelooven, dat de staats- troepen sterk genoeg zijn, om den opstand te dempen. De mogelijkheid, dat Amerika gewapenderhand tus- sch&nbeide zal komen, verbittert pre sident Diaz. De Mexicaanschc regeering heeft een nota van antwoord op de waar schuwing der Vereenigd© Staten, naar aanleiding van het gevecht bij Agua Prieia, gezonden. Wanneer men te Washington verwacht mocht hebben, dat de regeering van Mexico nederig excuus zou vragen voor het gebeuule en plechtig beloven, dat zij een herhaling zou voorkomen, dan heeft men zich deerlijk vergist. In liet stuk, dat opgesteld is door Senor De la Barro, worden de rollen zelfs omgekeerd en treedt het be schuldigde Mexico als aanklager op. De nota verklaart namelijk le. dat de Mexicoanscbe regeering niet aansprakelijk is voor de toege brachte seliadc, daar de Amerikanen, die te Douglas werden gedood, zich noodeloos aan gevaar hadden bloot gesteld 2e. dat dc soldaten, aan wie de schuld voor het gebeurde moet wor den geweten, Amerikanen waren, die zich bij de opstandelingen hadden aangesloten Be. dat tijdens den slag bij Agua Prieta Amerikaansche soldaten over de grens waren getrokken, Mexicaan schc soldaten hadden ontwapend en In strijd met de eischen der neutrali teit de revolutionnairen van wapens hadden voorzien •ie. dat gedurende hetzelfde gevecht Amerikaansche politiebeambten een aan een revolutionnair toebchoo- rend geweer, dat onklaar was ge raakt, hadden hersteld 5e. dat een luitenant van liet fede rale leger gewond werd door een schot, afgevuurd uit het Amerikaan sche douanekantoor Ce dal Amerikaansche officieren de bondstroepen haddon belet zich in de door ben het geschiktst geachte stel lingen le verschansen 7e. dat Amerikaansche ambtenaren in Mexico openlijk do opstandelingen togunstigen. Dat men in Amerika niet dit ant woord niet bijzonder ingenomen is, ligt voor dc hand. Het ietwat brutale optreden van Mexico kan wel eons tot gevolg Heb ben, dat de Vereemgdo Staten krach tiger maatregelen gaan nemen, om grens-incidonten te voorkomen. ONRUST IN CHINA. Te Peking zijn 60 personen in hechtenis genomen, die onder ver denking van revolutionaire stokerijen stonden Verscheidenen hunner had den relaties in het buitenland. BÊÜRSVERSLAG VAN MERENS T1ELEMAN, Haarlem. 21 April 1911. De vacantiesiemming ter beurze is ook nu nog niet voorbij en zullen wel eenige dagen verloopen alvorens de beurs weder haar normaal verloop zal hebben, indien men althans bij deze geringe omzetten nog van normaal mag spreken. De omzetten beperkten zich dan ook tot een minimum, zoo wel aan de buitenlandsche beurzen, als ten onzent. De markt hield zich echter goed, niettegenstaande de koer sen een fractie afbrokkelden, hetgeen in hoofdzaak aan dc Mexicaansche troebelen m»et worden toegeschreven. Missouri Pac. gaven na een scherpe reactie een vaste houding te zien, toen bekend werd, <iat Gould, gesteund door de firma Spetjer Co., de lei ding in bet Bestuur der Missouri Pa cific op zich neemt. Een eigenaardig verschijnsel, daar toch voor enkele weken Missouri Pacifies even eens willig waren op het uit treden van de Goulds. Waarschijn lijk zijn baissedekkingen hieraan niet vreemd. De z.g. bestuurswisselingen blijken dan ook werkelijk, zooals wij indertijd voorspelden, alleen door Gould gebruikt te zijn ter afleiding van zijn eigenlijke plannen, n.l bet, zich ontlasten tegen hooge prijzen van zijn bezit in Miss. Pac. aan het pu bliek. De obligatieinarkt blijft nog steeds een vast voorkomen handha ven. ten gevolge van het goedkoop© gold. In Steels werd nog het meeste omgezet, vooral van dc zijde der dag- handelaars bestond veel belangstel ling. Spoorwegwaarden geheel verlaten, de lagere koersen konden zelfs tot gFen grootoren omzet aanleiding ge ven Locale markten algemeen zondrr attractie. Op de Oiiemarkt trokken al leen Parakans de aandacht door een krachtige rijzing op gunstige berich ten der directie. Cultuurwaarden vast voor Vorsten landen. Ook aand, Nederl. Ind. Handels-! bank op hooger niveau. In deze laat ste aandeelcn gaat de laatste dagen zoor veel om. De stemming schijnt niet ongunstig hoewel voorzichtigheid wel aanbeveling verdient Groote posten toch worden aan de eene zijde door loopend aangeboden, welke aan den anderen kant grif opneming vinden tegen hoocere prijzen Uit dit. laatste zou men moeten besluiten, dat er alle mogelijkheid bestaat, dat de koersen nog meer zullen stijgen, ware bet niet, dat de groote verkoopen voor eenzelf de rekening ie denken geven, daar deze toch niet zonder grond zullen worden uitgevoerd. llollandsche Staatsfondsen nog steeds zwak gestemd. Hoewel dc prij zen voor onze Nationale soorten reeds zeer laag zijn, geeft de marktpositie nog geen aanleiding deze soorten thans te pousseeren. Geld varieerde tusschen 3 en 3 1/2 pCt. Stadsnieuws DE GENESTET-BANK. 9e Lijst van bijdragen voor de De Genestet-Bank, opgegeven door den penningmeester van het comité. Mr. Onze Lachhoek LIEVER OMGEKEERD. Aan boord werd een matroos door den „hooge" beloond voor een daad var- groeten n eed. Het is voor mij een genoegt n en oen eer. zeido bij. den man en dc ka meraden met vriendclijkon blik mon sterende. dit ©eremetaal o,p de borst ta bevestigen van den dapperen Jan Pieterzen en oen briefje van veertig gulden voor hem te zetten op de spaar bank. Jan kreeg een kleur, keek den cliet even aan en zeide: Als 't u hetzelfde is. och, zou n dan dat briefje maar op mijn tors- spelden en dat blikkie op de spaar bank doen? PRETTIG. Paiieut: Dokter, ik kan de. reke ning niet dadelijk totalen. Kan ik misschien een deel van de som afbe talen in arbeid? Dokter: Mogelijk wel. Wat ben je? Patiënt: Orgeldraaier.... ik wil mot pleizicr eiken dag een uur voor uw huis komen spelen. H. Pb. "t Hooft, Groote Houtstraat 161 Haarlem. Vrije Gemeente Amsterdam 10, B. J. van Bel. Den Haag ƒ1. Bloemen- daal's Bloei, Bloemend aal 50, S.. Nij megen ƒ0 50, A. C. Schmidt, Boek ƒ2 50, J van A., Delft 1, Dankbare vereer ster. Breda ƒ2, Ds. J. C. T., Heemste de 2.5U, Br. J. Bergsma, Groningen 1. Leerlingen II. 13 S.. Groningen ƒ6, Mej. J II. Sprint, Amersfoort ƒ2, R. Luyten, Haarlem 1, Mevr Luyten Keyser, Haarlem ƒ1, Mej. G. P. M., Haarlem 0 50, Mej. Letty Ratelband, Haarlem 0.50. Totaal ƒ81.50. Rubriek voor Vragen OeaboDiieerdeu hebben bet voorrecht, vrngeu op rersohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem'-- Dagblad. Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel koslelooi gegeven en zoo spoedig mogelijk. Ann vragen, tlio niet volledig naam cn woonplaats van den inzender vermelden tvorilt geen aandacht geschonken. VRAAG. Welke is do uiterste ter mijn, die in acht meet worden geno men voor tot opzeggen van een ge meubileerde kamer met pension, die per maand gehuurd is? ANTWOORD. De huur vao gestof feerde kamers wordt gehouden bij de maand te zijn aangegaan, wanneer dezelve is gesloten voor een bepaalde som in de maand. Dit is de regel, waarvan natuurlijk bij contract kan worden afgeweken. Is dit niet ge schied, dan zal de opzegging der ge meubileerde kamer een maand l© vo ren moeien geschieden. VRAAG Welke zijn de gevolgen bij het niet in aclit nemen van dien op zeggingstermijn mol betrekking tot do vergoeding ANTWOORD. Degene, die den ter mijn niet in acht neemt, stelt zich bloot aan een actie tot schadevergoe ding. Er wordt dan een som geéischt on wanneer die niet vrijwillig wordt voldaan, dan doet de rechter uit spraak. met veroordeeling in de kos ten, zoodat het kamertje dan nog al duur wordt. VRAAG. Ik heb een huis per week gehuurd en één weel- huur vooruit be taald. Het huis wordt nu verkocht. Kan ik nu als het verkocht is, die week huur inhouden en komt mij dan oen week huur toe voor de kijkdagen of rnoei ik dat voor niets doen ANTWOORD. Als iemand een week of een maand vooruitbetaalt, dan be taalt hij bij zijn vort rek do laatste week of maand niet; dut is vri j na tuurlijk, want die was al betaald; maar men beeft geen recht om nog een week te eischen voor de kijkda gen wel kan daaromtrent een schik king met den eigenaar worden ge mankt en dit geschiedt veelal; maar het is geen recht. VRAAG. Wanneer ik recht heb op die vooruitbetaalde huur, mtot ik die dan vóór of na de verkooping terug vragen ANTWOORD. Naar onze meening valt er uiets terug te vragen want als men de laatste week niet betaalt, dan is alles verrekend. Het is echter niet zeker, dat u ten gevolge der ver kooping tol huis zult moeten ontrui men en dun gaat de zaak op denzelf den voet voort, als de nieuwe eigenaar dan maar weet, dat u vooruit betaalt. OM ONS HEEN No. 1349. Is de luchtvaart gevaarlijk Alfred Leblanc, de bekende vliege nier, betoogt in een artikel in een van de Fransche maandschriften, dat wan neer een luchtschipper een goed toe stel heeft, er mee weet om tc gaan en geen onvoorzichtigheden begaat, hij negen van de tien kansen heeft, om zich te redden uit al de moeilijkhe den, die de elementen hem in den weg leggen. Dat is een stoute bewering, vooral op het oogénblik, dat wij no'g onder den indrult zijn van de verongieluk- king van het luchtschip, waarmee het dagblad do Echo uitstapjes boven Amsterdam wilde laten maken. De aartsvijand van de Pareevals, ©en boom, heeft het tostuurbarc lucht vaartuig tot «en nooddaling godwon- een, die nogal heftig moot zijn aange komen, daar hot naar Berlijn terug is en niet dan na. acht dagen weer ver trekken zal. Voor onzen wakkeren collega, die ons dit schouwspel wilde gunnen, ho pen wij, dat het luchtschip dan ge- lukkiger wezen zal. Zoo gaat hel met con bestuurbaren luchtballon, hoe zal liot dan zijn met monoplan of biplan, die toch als veel onstabieler en gevaarlijker worden be schouwd Leblanc vertelt er genoeg lijk van. Vooreerst, dat de leertijd, bijvoorbeeld in de school van Blériot, maar veertien dagen Is. voor perso nen «iie oen middelmatige begaafd heid bezitten. Maar hij bedoelt daar mee menschen, die al wat aan sport hebben gedaan, bijvoorbeeld aan ren nen, te puard on per automobiel of aan ballontochten. In do luchtvaart moet men in een oogwenk een toe stand overzien en beslissen, water te 'doen is. Sommige leerlingen hebben In acht dagen hun brevet gehaald, maar zij blijven uitzonderingen. De vliegmeester begint niet tot don leerling te zeggen, dat hij naar rechts moet sturen om rechts tc gaan. Dat is geen kleinigheid. Negen van de tien groenen verbeelden zich, dat een een dekker wordt bestuurd als een stoom boot, die links gaat, wanneer het roei' naar rechts wordt geworpen. Met de ervaring zal dit bezwaar natuurlijk ©en werktuigelijke beweging worden. Om te stijgen of te dalen moet de bofboojn in beweging worden ge bracht. Voor stijgen trekt men dien naar zich toe. voor dalen duwt men dien van zich af. In één woord alles is natuurlijk cn niets gecompliceerd. Maar niemand mag omhoog gaan, vóórdat hii onberispelijk in een rech te lijn over het veld kan rijden. En ©en ander gebiedend voorschrift is, dat het contact met den motor moet worden afgezet, wanneer de vooraf gaande maatregelen moeten worden genomen, de machine onderzocht en nagekeken. Daar zit dan do nieuweling op zijn machine. De monteur zul de scliroof in beweging brengen, vooraf roept hij ,,Geof contact De leerling voldoet daaraan en ant woordt „Klaar f' Nu begint de motor te knallen, de luchtstroom van de schroef beneemt hem den eersten keer bijna den adem, de ricinusolie, die op zijn gezicht spat, is hem onaangenaam. Wat maakt liet uit, nu komt het heilige vuur. Aan stonds vertrekt de machine naar de rechte lijnen, of die recht willen zijn. De leerlin-- heeft do machine goed in de hand, hij heft de hand op, do mon teurs laten los, hij rolt over 't veld, maar zoodra hij de lessen, hem gege ven, noodig heeft, is hij die vergeten. M il hij rechts gaan, dan stuurt liij links en de heele machine draait rond. Dat boot de manoeuvre van de houten paarden. W'eldra kan hij de rechte lijn hou den, nu mag hij omhoog gaau, leert fladderen, weldra vliegen, dan een bocht maken, daarna eon cirkel en ten FEUiLLE i ON door M o r i c e Gerard. S3) Uwe Majesteit is al te goedl zei de Hertog ontroerd. Dc Gravin sloeg haar armen om den hals barer nicht, en begon le schreien, niet uit vrees, maar getrof fen door do woorden dor Koningin. Prins Mourits alleen stond daar zwijgend en onbewegelijk, alleen be reid om te doen wat in zijn macht was, als de gelegenheid zich voor deed voor de vrouw, die hij lie! hud. HOOFDSTUK XV1IL Angstige Oogenblikken. De „Enchantress" lag op het stroo- meude water te wachten als een hond aan de ketting, klaar om voort te snellen zoodra de terughoudende kracht zou zijn opgeheven. Het is moeilijk aan het denkbeeld weerstand te bieden, dat Kipling zoo goed in woorden heeft weergegeven, dat een slotte kan het brevet worden behaald. Do fout van vele vliegeniers is, dat z© zoodra zij hét kostbare diploma in den zak hebben, zich verbeelden, dat zij er nu alles van weten, minstens evenveel als oude vogels. Zij keeren de school en hare machines, die goed beproefd zijn, den rug toe, bestellen een snollo machine en zijn, zoodra zo voor den eersten keer opstijgen, to taal in de war. Zoodra de hefboom in beweging wordt gebracht, slingert do 6terke motor van vijftig paardekracht. hem als 't ware de hoogte in en wan neer hij niet bijzonder koelbloedig is, wordt een ramp onvermijdelijk. Maar het gevaarlijke oogenblik is de da ling. De jonge vliegenier vreest, dat bij de aanraking met de aaa'de alles verbrijzeld zal raken. Het veiligste zou zijn het contact te verbreken, maar de nge vliegenier durft nog niet goed in vol plané te dalen, zoo dat er niets overblijft, dan den gusloe- voer te verminderen en zoo langzaam mogelijk te landen, wat altijd nog veel te snel zal wezen. Die voL plané i8 nog heel wat anders dan do vol piqué, die hier in bestaal, dat men zoo rechtstandig mogelijk daalt, zonder den motor te doen stil staan. Dat is vooral in Amerika bij zonder geliefd en menigeen is er bij omgekomen, evenals bij de nieuwe uit vinding, die zij gedaan tobben om te dalen in kurketrékkervormig© boch ten met ©en straal van tien meters. In den grond is het vliegen dus oen gemakkelijke sport, hoewel zij eigen schappen vereischt, die iemand niet vorkrijgen kan, maar die hem aange boren moeten 2ijn kalmte, energie, de gewoonte om snel te hande len. Waaraan zijn dan al die ongelukken van het laatste jaar toe te schrijven? Aan de onvoorzichtig heid meestal van de aviateurs zelf Sommigen hebben hun machine ver- andord, het vliegtuig zelf lichter en den motor zwaarder gemaakt, tot dat het eerste den laatste niet meer dragon kan en het heele toestel met den bestuurder naar beneden ge stort is. Andoren zijn er op uitgegaan orn lauweren te plukken, voordat zij de noodige ervaring opgedaan hadden. Zij hebben een verkeerde beweging gemaakt en zijn dood gevallen. Een nieuweling behoort, vóórdat hij moei- lijko proeven neemt, zoo vertrouwd te zijn met zijn machine, dat aLlc bewe gingen als bij instinct plaats hebben. Bovendien werd bet brevet te gemak kelijk afgegeven, het examen was niet moeilijk genoog. Nog nooit is in oen vliegschool een ongeluk met doodelij- ken afloop-voorgevallen, maar de leer meesters zijn voorzichtig. Gelukkig zijn de examen^eischen verhoogd. Eindelijk moet een aviateur nooit op een ander vertrouwen. Hoewel goe de machines stevig zijn, is het noodig zo in dien toestand te houden. Hel go- won© gebruik zal hun stevigheid niet verminderen. Maai- de wind kan dc vleugels beschadigen, ze slap maken, een al te snelle daling geeft een schok, die door de geheele machine gevoeld wordt. Nooit kan te veel tijd worden gebruikt voor een onderzoek vooraf. Vooral op de draden dient gelet, die wanneer ze langer worden, het toestel misvormen of de stijfheid verminde- rep. Als de oorzaken worden nagespoord van zoo menig ongeluk staan we ver baasd, (het is nog altijd Leblanc die spreekt) en hij voegt dan ook aan zijn beschouwing een lijstje toe van onge lukken, die in 1910 zijn voorgevallen. Achter den naam Van Maasdijk staat: onvoorzichtigheid, dezelfde re den geeft Leblanc ook op voor luite nant Stein; gebrek aan ervaring voor Robl, Vivaldi, Madïot en Rusyan. to sterke motor voor Lagrange en Le bion, het breken van een onderdeel voor Wachter, Rolls, Poillot, Ploeh- man, Johnstone. Lafont, Pola, Cuu- mont, voor Chavez, te snel remmen in vol piqué, Moisant en Hoxey to stei- schip oen individualiteit, een ziel hoeft. Het stompen van de machines, de groote bewegelijkheid, de nauw- luisterende gehoorzaamheid van een ingewikkelde machine, zooals een groote stoom toot heeft, vormen te za- men een individualiteit, die aan iets menscheliiks doet denken. Meer dan eon of twee der passagiers aan boord van het jacht van den Hertog van Longltuids hadden den indruk of de ..Enchantress" ongeduldig was, ze nuwachtig. zich haar gevaarlijke om geving bewust, en voelend het geheim van het haar omgevend doodskleed van inist. Die indruk was alleen het gevolg van de zenuwspanning, waar in het gezelschap verkeerde, dat zich op het dek van de „Enchantress" be vond. De Hertog, die gewoonlijk nuu- wclijks wist. wat zenuwen waren, voelde het ton gevolge van de verant woordelijkheid hem door do tegen woordigheid van Koningin Helena van Amphalia opgelegd. De Prins voelde het uit meer persoonlijk© rede- non. De vrouwen waren er zich na tuurlijk vau bewust Er zijn weinig dingen, die iemand moeilijker vallen dan wachten, niets dan wachten, niets doen en in onze kerheid verkeeren, over iets, dat mis schien nooit komt, maar dat, als het komt, doodelijk gevaar kan meebren gen. Toch bracht dit gevoel het vier tal nauwer tot elkaar. Het was ©en band van sympathie. In oogenblikken van groot gevaar bestaat er geen ver schil in rang. Dan is er alleen sprake van meer of minder beteekenende per soonlijkheden. De Koningin mocht Prins Maurits herhaaldelijk in het pa leis ontmoet hebben, Lucie mocht hon derd gesprekken met den Hertog ge wisseld hebben, zonder dat zij meer toenaderrê"- moer vriendschap, als zoo'n woord tusschen man en vrouw kan Ix-stoan, voor elkaar gevoeld zou den hebben, terwijl dit uur aan boord van het jachf. dat ulles ongemerkt t<»t stand bracht, nu zij naast elkaar staande hun oogen inspanden om door den mist heen te zien, wat hun toch niet gelukte. Telkens zagen zij aan weerskanten lichten pussceren. en hoorden zij duidelijk het water tegen de voorbijgaande schepen opspatten. De Enchantress was ook steeds in be weging, nu eens voorzichtig vooruit gaande, dan weer zachtjes achteraït- stóomend, maar, zooals drie van de vier wisten, steeds wat moor den ge vaarlijken bocht van de Dorfe nude- rend, waaromheen ieder oogenblik een schip kon komen, oin op hen in te varen, nu de doffe lichten geheel ver borgen waren, en het geluid van den misthoorn verloren, ging tegen een uitstekende punt van het land. Toen er zoo ongeveer een half uur verstreken was, ging de Hertog naar benoden en kwam met twee dampende koppen tbc© woer boven voor de Ko ningin de Gravin, wat door do da mes zeer geapprecieerd werd want het was intens boud, zoo doordrin gend als alleen bij mist mogelijk is. Prins Maurits had meer dan eens met don Hertog ingestemd, om er op aan te dringen, dat de Koningin en Lucie naar beneden zouden gaan, om beschutting te vinden in de warme, weelderig ingerichte kajuit, maar zon der resultaat. Helena was besloten persoonlijk getuige te zijn van het geen er zou gebeuren on haar ini tiatief waren zij in dezen toestand ge komen. de ontknooping zou dienten gevolge ook haar werk zijn on haar nicht wilde er niet van hooren de zijde der Koningin te verlaten. Om het nog wat erger ta maken, begon het nu en dan te sneeuwen, waardoor het dek, de banken, de borstweringen zoowel als de touwen als bopoeierd werden. De elementen deden hun best om den toestand hachelijk to makon. zelfs al bleek later, dat vrees voor ernstig go vaar cn gerond was geweest. Wij moeten later allen onze er varingen te boek stellen, zei de Gra vin, als alles voorbij is. Zij kunnen dan worden gepubliceerd in een luxe- uitgave als de ervaringen van een ge zelschap aangevoerd door Hare Ma jesteit de Koningin van Amphalia, overvallen door een hevigen mist. Mijn aandeel zal maar heel gering zijn, een voortdurende waardeering van een warme kamer, een gezellig haardvuur, en een stevig iets onder de voeten, dat niet zoo gemakkelijk kon veranderen in een altijd bewege lijk voertuig, waarop men precies het tegenovergestelde ondervindt, De mooie, witte tanden der Gravin klap perden vim koude, waardoor haar po gingen om vroolijk te schijnen, om al- pemeone opgewektheid te voorschijn te brengen, tot een leugen werden. Ik denk, dat men bier aan zooiets gewoon is. zei de Hertoe. Wij zijn eenmaal niet bekend met de Dorfe bij mist. Als het ons niet zoo plotseling was overvallen, zouden wij n"g b"- tijds thuis hebben kunnen komen, en /'en mist hebbe" overgelaten aan hen, die er van houden. Ik weet zeker, dat het niet ge woon is. antwoordde de Koningin, die het voor haar beminde Dorfe op nam, of anders moest ik het wel eens ondervonden, of er ten minst© door undoren van gehoord hebben. Zachtjes en luchtig viel de sneeuw, nauwelijks merkbaar behalve door zijn zachte aanraking op gelaat en handen. Plotseling brak er een helde re straal licht door den mist hoen en bleef rusten op de „Enchantress", niet het geheele schip verlichtend, niuar slechts een gedeelte daarvan uitkie zend, waardoor dat heel duidelijk uit kwam, ©venals de figuren die door een tooverlantaarn op het doek wor den '-ewe >n. Zij verlichtte den groo ten schoorsteen, waaruit rook kwam, de brug, waarop de c-erste officier stond, die in zijn schitterende uni form over dc koperen leuning hing niet eon lmna nutteloozon verrekijker in dc hand, eenige van de matrozen op het dek, liet witte snoeuwlaken, de vier aangezichten van den Hertog van Longlands en ziin gaston, alle met verbnzinvwfVtonrïe duidelijkheid. Het gelaat van den Hertog toonde, dat hij zich zeer •'•Tlicht gevoelde. Wel krikrieji hij uit, Mau rits, dat is een goed ding een zoek licht. Het is zeker van een der krui sers Ik ducht juist, dat ik wou. dat liet jacht daarvan voorzien wits. Als do „Enchantress" weer in het dok moet, zal ik zorgen, dat er oen instal latie voor komt. Ik denk, dat het van den vuur- toren komt aan het einde van de pie ren, antwoordde de Koningin. Ge woonlijk is hel zeewaarts gericht, maar waarschijnlijk zijn verscheidene schepen door dezen ongewonen mist in een moeilijke positiè in de Dorfe gekomen. Als ik mij niet vergis is het licht ongewoon vroeg aangestoken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9