DERDE BLAD. ML MAANDAG 24 APRIL 191 i Buitenlandscli Overzicht Fez. Wel ia er aaii het ministerie van puitenlandsche zaken een telegram ontvangen van overate Brémond, ge dateerd van 12 dezer. Daarin vraagt Brémond hem oorlogsbehoeften en geld te zenden. De regeering heeft na ontvangst van Brémond's opdat ZO' veel mogelijk aan het ver roek van Brémond voldaan kan wor den. De Spaansche regeoring heeft een telegram ontvangen, waarin de mede- deeling overgebracht wordt, die te Ceuta uit Tetoean aangekomen boorling gedaan heeft, volgens welke DE OPSTANDELINGEN FEZ VER OVERD EN T MAROKKAANSCHE GARNIZOEN VERMOORD yeuden hebben. De sultan zou den wijk genomen hebben ln het Fransche consulaat- Natuurliik kan men dit bericht, dat tot dus-.-er nergens bevestiging vindt, niet dan onder het grootste voorbe houd aanvaarden. De Europeesche kolonie te Fez be staat uit do leden van de Franse he mi litaire missie, waarvan er vijf of zes op het o ogenblik met kolonel Mangin zijn, de anderen met overste Brémond. Voorts zijn er in Fez vijf consuls van Frankrijk. Duitschland, Oostenrijk- Ho ngarije Spanje en Engeland. Aan het hoofd van het Fransche hospitaal te Fez staat een Fransch geneeskun dige, dr. Murat, die er met zijn vrouw woont. Ook woont er de ingenieur Bringan met zijn gezin en omstreeks twaalf Europeesche kooplieden zijn voor hun zaken te Fez gevestigd. Reeds is meegedeeld, dat er den 12den dezer buiten de muren van Fez lievig gevochten is. Do overwinning bleef, zooals men weet. aan de zijde van de troepen van MoeJay Hafid zijn tegenpartij liet vole dooden op 't slagveld. Den morgen na den strijd bemerkte luitenant Sedira van de mi litaire missie, dat er twee hoofden, af- gesnedon van lijken, die de Berbers achtergelaten hadden, naar het pa leis des sultans gebracht werden. Hij vernam, dat ze ten teeken van do be haalde zecre, op lansen gestoken, aan de poorten der stad zouden neergezet worden. Luitenant Sedira waarschuw de kolonel Mangin, die zich onmiddel lijk naar Moelay Hafid begaf en dezen opmerkte, dat het aldus ten toon stel len van hoofden verboden was bij het reglement, dat de Fransche militaire missie had ontworpen en dat door den sultan was aanvaard. Dat regle ment schrijft eerbied jegens de dooaen en gevangenen voor en tevens, dat aan den gewonden vijand hulp ver leend moet worden. De sultan, die evenwel meende, dat het te kijk stel len der hoofden op de inboorlingen een goeden indruk zou maken, wilde niet luisteren, waarop Mangin dreig de dut, zoo men geen rekening hield mot zijn opmerkingen, hij zich met zijn officieren in liet Fransche consu laat zou terugtrekken. Eerst toen gaf do sultan toe. UIT DE RUSSISCHE POLITIEK. De Tsaar verleende aan minister president Stolypin de Alexander Newski-orde, aan den minister van financiën Kokovteoff de Wladimir- orde, terwijl de minister van justitie Sehtscheglowitof, met handhaving in zijn axnbt van minister, benoemd is tot lid van den uitvoerenden Senaat. In een keizerlijk schrijven wordt aan Stolypin bovendien medegedeeld, dat hij nog steeds verzekerd kan zijn van do welwillendheid van den Tsaar ei; wordt de nadruk gelegd op de met groot succes bekroonde medewerking van den minister president aan de maatregelen tot verbetering van den toestand der boerenbevolking. DE JONG-TURKSCHE PARTIJ. - De correspondent van een Engelsch blad te Konstantinopel beschrijft de crisis in de Jong-Turksche partij als heel ernstig, 't Zou de ernstigste cri sis zijn sedert den staatsgreep ln April 19U9 beproeid, gelijk een in vloedrijk Tuiksch staatsman verze kerde. Dezer dagen heeft de beslissen de partij-vergadering plaats, waarop blijken moet of de gesclullen tusschen conservatieven en progressie ven bij gelegd kunnen worden. liet blud ,,Le Jeune Turc" te Kon stantinopel het orgaan van de Jong- Turksche partij, erkent dat een ern stige scheuring in de partij is ont staan en dat deze zich in twee groepen heeft gesplitst, oen radicale en een conservatieve groep. De redactie acht herstel van de eenheid bijna onmoge lijk, cm raadt een vreedzame scheiding san. Dit zal een groote wijziging in de binnen- en in de baitenlandsche staatkunde van Turkije ten gerv< Een samenkomst van de ministers van Oorlog, van Justitie en van Eere dien st bij den grootvizier, wordt met deze splitsing en met de daarmede sa- "e gevolgen in verband menhangende gebracht. DE OPSTAND LN ALBANIë duurt nog maar steeds voort. De Turksche bladen vernemen, dat de Malissoren opnieuw een aanval hebben gedaan op de stelling der Turksche troepen bij Woekli, doch dat zij met groote verliezen zijn afgeela- gen. Aan de Turksch-Montenegrijnsche grens hebben gedurende de laatste da gen verschillende gevechten plaats In Skoeiari loopt het gerucht, dat opstandelingen, geholpen door Monte- negrijcen, de stad Berana willen aan vallen. Er zijn krachtige maatregelen van tegenweer genomen. UIT MEXICO. Volgens een telegram uit El Paso heeft generaal Madero. besloten tot een aanval op Ciudad Juarez, dat door de federale troepen is bezet. De rebellen beschikken in de omge ving van Juarez over een macht van 2500 man en eenige kanonnen. Minister Limantour heeft verklaard, dat hij volstrekt niet optimistisch over den toestand denkt. De bevolking van Arizona sympathiseerde openlijk met de opstandelingen, wat dezen aanlei ding gaf, vlak langs de grens den strijd te beginnen. Daardoor was het onvermijdelijk, dat Amerikaansche burgers door de kogels der bondstroe- pen werden getroffen De oprichting van een neutrale zone is z.i. onmoge lijk. 'T GELE GEVAAR komt weer eens om een hoekje kijken. Ie bericht 7000 Chineesche studenten in Japan hebben 90 afgevaardigden naar China gezonden, om verzet te preeken tegen de Russen Engelschen en Japanners. De Chineesche minister van oorlog, wien ter oor» was gekomen, dat zich ook leerlingen der krijgsscholen on der de genoemde 90 afgevaardigden bevonden, heeft den leerlingen der krijgsscholen in China streng verbo den zich met de propagandisten in verbinding te stellen. 2e bericht In de Chineesche provincies Set- sjoean, Junnon en Kwangsi zijn on lusten uitgebroken. De onderkoningen seinen, dat rooverbenden het volk „tot heil van het vaderland" tegen de Engelschen opzetten. De regeering heeft een strenge on- derdrukki- -- der troebelen gelast- De houding van de FRANSCHE! REGEERING EN DE SPOORWEGMAATSCHAPPIJEN is thans nog al gespannen. De Itamer nam onlangs met 361 te gen 38 stemmen een motie aan, in houdend. dat de volksvertegenwoordi ging de verklaringen van de regee- rinig goedkeurt, en vertrouwt, dat zij de maatschappijen zal weten te bes wegen tot dezelfde maatregelen, die de Staat heeft toegepast op het spoor wegnet onder zijn beheer, dat wil zeg gen de ontslagen stakers weer aan- De „Echo de Paros" heeft verno men, dat de directies op deze somma tie eenstemmig een beleefd, doch be slist afwijzend antwoord zullen geven. Is het blad juist ingelicht, dan mag men met belangstelling naar hot ant woord van den premier uitzien. Welke dwingende maatregelen zal deze nu nemen t Stadsnieuws Feestavond. De dahsleeraren de hoeren Mic- gielse en van Ake gaven Zaterdag avond in het Brongebouw aan hun leerlingen een welgeslaagden feest avond, ter sluiting van het De Bronzaal was gezellig vol. Nadat er eerst wat muziek ge maakt was traden om beurten de heer en mevr. Voget op. Met hun aardige voordrachten hadden ze, als altijd, veel succes. Vooral het nummertje „Leve de vrouwtjes!" van den heer Voget werd luide toegejuicht Ook eenige duo's slaagden naar wcnsch. Voor de pauze voerden 16 dames een wa&ierdans uit en daarha 8 da mes een slinger dans. Beide dansen waren een succes voor de leetaren die bewezen aaD hun leerlingen goed onderwijs te hebben gegeven. Een mooi effect werd verkregen door de eüectrische verlichting ln kleuren, waarmee de dansenden be schenen werden. Geen wonder dat de aanwezigen door luid applaus voor deze mooie nummertjes danktefn. De bloscope van de Groote Markt, die toch aanwezig was voor de le vering der lichteffecten, gaf ook nog eenige bioscoop-nummers. Dit viel bij het publiek zeer in den smaak. Om de leuke nummertjes word braaf gelachen. Na dit programma afgewerkt te- hebben ging men om ruim 12 uur aan 't dansen, 't Was een gezeülig bal. WHJLRIJDERSVEREENIGING „HAARLEM". Deze veroeniging gaf Zaterdagavond in de gezel lice Kroon-bovenzalen een seirée, waarvan niet anders kan ge tuigd worden, don dat zij allergezel ligst was. Een aardig afwisselend pro gramma was 9aamgcsteld, en alle uit voerenden deden hun best een steentje aan de opgeruimde stemming en het zoede welslagen bij te dragen. Een tooneeltje was opgesteld, beur telings waren daar voordragera, zan gers, zangeressen en musici aan 't woord. De voordrachten, vervaardigd door den heer Nico J. H"zevoet, hadden een buitengewoon succesze waren dan ook allergeestigstnoemen we slechts-het optreden van Thomasvaer en Pieternel, die met een wensch voor de W. V. H. eindigde, waarvan zeker ieder lid hoopte, dat hij in vervulling gaan zou. Veel gaf te genieten de heer W. S. door zijn artistiek vioolspel. Godard's Berceuse do Jocelyn vooral was van ontroerende leedorhoid. De heer A. A. van Wayen liet de aanwezigen van zijn fraaie volle bariton-stem. die van degelijke school getuigt, genieten. Fr. Schubert's Puitscho liedios, ..Danksn- gun~ an den Bach", „Die Neu gieri ge" en ..Mein" weren juweeltjes vnn voordracht. Zijn begeleider, de heer P. K. van Cittert, gaf niet alleen van zijn kunnen als acconapagnateur blijk, ook als solist schonk hij den hoorders en hoorderessen oogenblikken van intens muzikaal genot. Chopin's Valse e- moll, en valse ges dur brachten zooals men dat ln tooneeltaal zegt de handen langdurig op elkaar. Een tweestemmig dameskoor zong „Meilied" en „Nnar 't Duinland" van H. v Tusschenbroek, en Van Cit- tert's „Des Zomers", en deed dat op alleszins te loven manier Ook de heer J. Köper vond voor zijn fluit-solo veel bijval. De viool-soli von den heer B. Ser- né ten slotte, „Spnnlsche Tfinze" van Moszkowski vooral, behoorden alme de tot het beste, wat de avond brschk Een goed orkestje vulde de hinten tusschen de verschillende program ma's met lustig» luchtig» muziek aan. Na de pauze werd een roerend dra ma „De moord in de plantage" ver toond. maar zóó geroerd was men toch niet. of er was nog wel lust tot dansen. Het geanimeerd bal hield do aanwezigen nog lang bijeen. Do W. V. II. heeft zeker alle reden om op dezen avond met voldoening te rug te zien. IIAARLEMSCHE BRANDVERZE KERINGMAATSCHAPPIJ. In de Zaterdagmiddag gehoudefn vergadering der Haarl. Brandverze kering maatschappij werd bet divi dend over 1910 op 10 vastgesteld. Jh'r. F. Teding van Berkhout werd al9 commissaris herbenoemd. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor, om aan de firxna Boeke en Huidekoper, te Gro ningen, vergunning te verleenen, rails te leggen van de fabriek aan den Spaemdaniscben weg naar deü Spaarne-oeve'r. De Coöperatieve Bouwvereeniging „De Eendracht" biedt om niet aan de Gemeente aan een strook grond van 163 vierk. M. aan de Nadorst- laan (kad. sectie H, no. 1632). B. en W. willen dit aanbod aan vaarden. DRINKWATER VOOR SCHIP PERS. De schippers, die in Haarlem aan leggen, of onze wateren doorvaren, kunnen aan 't Noorder- en Zuiderha- ve'nkauteor en aan de Gum e«n te rei niging zooveel drinkwater kosteloos verkrijgen, al» z.j wenscben. Maar nu is in dc vergadering van de vereeniging „Schuttevaer" ar op gewezen, dat deze maatregel we! af doende is voor de oudere schepen, die verplaatsbare watertonnen hebber., i nieuwere constructie. Deze hebben al le vaste watertanks. Wil men nu wa ter innemen, dan zou dat moeten ge schieden door middel vah slangen op standpijpen der waterleiding. ..Schuttevaer", die erkent, dat het gebruik van goed drinkwater een voorbehoedmiddel is tegen besmet telijke ziekten, vraagt om op een of moer plaatsen standpijpen met slan gen aan te brengen. De schepen zou den, tegen billijk tarief, tiun tanks doen vullen. B. en W.' praeadviseeren afwijzend op dit verzoek. Zij wijzen op de drie gelegenheden, om water m te nemen en leggen er den nadruk op, dat het water nu kosteloos wordt gegeven. Het advies vun den Hu\ enmee6ter- inspecteur is mee ongunstig. Inwilli ging van het verzoek, zou een gere geld toezicht, b.j dag en nacbt, noo- dig maken en bovendien is er gdon plaats, meent hij. Voor een dergelij ke water-verstrekking, zou men bij de standpijpen een ligplaats moeten openhouden voor de schepen, die wa ter komen Innemen. En tegenwoor dig komt men reeds ligplaatsruimte te kort. Verder meent de Havenmeester, dat het moeten-botalon van water den schippers zou afschrikken en hen er toe zou brengen, geen duinwater meer te nemen. (O. i is de kwestie niet zuiver gesteld. Kunnen de nieuwe schepen nu nog water innemen, ja of neen? Daarom gaat hier de zaak. Wanneer zij wel in staat zijn de vaste tanks met behulp van losse vaten te vullen, dan maar ook alleen in dat geval moet op 't verzoek afwijzend worden beschikt. Maar B. en W verzuimen deze moge lijkheid ean te too non. En staat do zaak zoo, dat de schepen met vaste tanks geen water meer op de tot nu gevolgde manier kan innemen, dan verliest de maatregel van water verstrekking zijn waarde. Wil men dat laatste voorkomen, dan »ou de Raad in het veronders-telde geval, dat de nieuwe schepen geen water kunnen innemen liet verzoek van „Schuttevaer" moeten inwilligen. Red.) B. en W. stellen voor aan G. Duyns 30 M2. grond aan de noordzijde van het Tuiniaantje te verhuren voor het bergen van roeibootjes. Do jaarlijk- sche huurnrijs bedraagt 9. B. en W. kunnen voor 2250 aan- koopen de perceel en lvoksteeg 15 en 17, samen groot 48 c.A. Zij achten dien aankoop gewenscht, omdat de smalle Kok steeg en de nauwe Ingang van de Bloemoristeeg dan kunnen ver breed worden. B. en W. vragen daarvoor een cre- diet van f 2400 en machtiging do hui zen na aankoop, af te breken. B. en W. stellen voor, de verorde ningen op de heffing en de invorde ring van de Haven- en Kaaigolden, die tot 1912 geldig zijn, opnieuw vast te stellen, als zij nu zijn. De rekening van de Kamer van Koophandel over 1910 beliep een be drag van f 514.28 1/2. B. en W. en ook de Financleele Commissie gaan accoord met deze rekening en de eersten stellen voor, nog 14.28 1/2 beschikbaar te stellen. AUTO-ONGEVAI- Door de JustJtle is in beslag geno men en Zaterdagnamiddag naar Am sterdam overgebracht het lijk van den 59-jarigen T. Lake-man uit Haar lemmermeer, die Jl. Woensdag op den Osdorperweg zoodanig werd aan gereden, dat hij den. daaropvolgen- den nacht overleed. Ooggetuigen verklaren dat L. met rijn zware handkar niet meer kon uithalen, omdat daar ter plaatse een hoop grint op den wegberm lag. Het slachtoffer kreeg zulk een duw, dat hij in de sloot langs den weg werd geworpen. Akte-examen L. O. Haarlem 22 April. Ges!, de hoeren A. II. Bloera, Leiden; G. de Boer, Zaandam; G. de Boer en J. Blad. Haarlem. Onze Lachhoek Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op versohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te xe.-iden bij de Redsciic van Haarlem's Dagblad, Groote Hom?t<aa; 53. "Jle antwoorden vrorden geheel kosteloos gegeven en 100 spoedig mogcLyfc Aan vragen, die niet volledig naam en 'oonplaata van den inzender vernielden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn aanstaande en hare zuster weezen rijn in huis bij eene weduwe die in dusdanige fi nancleele moeilijkheden verkeert, dat haar bij deurwaardersexpl.it de huur is opgezegd. Er zal een vonnis gewe zen worden, dal uitmaken zal wan neer de woning ontruimd moet zijn Doze twee weezen hebben een gedeelte van den inboedel hunner overledene moeder met zich medegenomen naar hun tegenwoordige woning, omdat zij niet wisten waar deze te bergen. Bo vendien is mijne aanstaande aan haar huwelijksuitzet bezig, terwijl ik zelf eene quitantie, geteekend door de we duwe. in mijn bezit heb, waarbij zij verklaart aan mij 'n slaapkamerameu blement verkocht te hebben.Als nu de; inboedel van de weduwe voor huur schuld verkocht wordt, kau er dan ook beslag gelegd worden op het geen die twee meisjes toebehoort en dit verkocht? ANTWOORD. Wanneer de huur der de goederen in beslag neemt, het welk iu dit geval pandbeslag heet. dan worden dezen niet toege laten tot het bewijs dat zij rechten hebben op de in beslag genomen za ken. Bij een gewoon beslag is het anders. Wat u werkelijk gekocht hebt zult u dus in veiligheid moeten bren gen. Goederen aan onderhuurders de weezen toebehoorende, kunnen wor den in beslag genomen voor huren door den, eersten huurder verschul digde, maar deze onderhuurders kun nen toch opheffing van het beslag be komen, wanneer zij bewijzen dat zij betaald hebben wat zij volgens de overeenkomst verschuldigd waren. VRAAG. Hoe gaat het wanneer faillissement aangevraagd wordt? ANTWOORD. Dan zult u wel geen gevaar loopen en in overleg met den curator alle zaken te kunnen re gelen. VRAAG. In een plaats van Noord- Brabant, waar het gewoonte is om 1 Mei te verhuizen, had ik een huis ge huurd met 3 maanden opzegging, in geval ik het huis verliet. Dit laatste is geschied. Het contract is niet gezegeld. Blijf ik hier schuldig voor drie maan den zoo het huis leeg blijft 9taan. ANTWOORD. Ja. VRAAG. En ingeval het huis door den eigenaar verhuurd wordt, blijf ik dan nog huur schuldig als de ver huurder de helft van de huur eischt en heb ik in het laatste geval recht het huis te betrekken of een sleutel te ANTWOORD. Als de verhuurder over het huis beschikt en het verhuurt en u komt er met de helft van de huur af, dan is dat een dading, die aan alle quaesties een einde maakt en wij zou den u raden daarin te treden, van be trekken van. het huis of het eischen van een sleutel kan dan echter geen sprake meer zijn. VRAAG: Ik heb een ziek konijn. Het dier waggelt en niest. Ook zit het veel in elkaar. Wat moet ik er aan doen? Het beestje eet brood met melk. ANTWOORD: Begin er mee het dier ander voedsel te geven, want brood met melk is geen voeder voor konijnen. Geef het groen voeder, als stuk gesneden wortels, koolbladen, gras enz. voor morgen- en avondvoe der en 's middags een hand vol ha ver. Houdt het beest vrij van tocht, dan zal het spoedig weer genezen zijn. VRAAG: Mijn dochtertje is in een dagdienst en voor f 1.50 bij de werft gehuurd. Nu heeft zij iets gebroken. ZOO HAD HU T NIET BEDOELD. Op dc dorpsschool te li. kwam dik wijls de heer M.. die doorgaans aan de leerlingen vroeg: Wat zouden jullie doen als er brand was. Gewoonlijk wist niemand oen ant woord. Den volgenden dug zeide de onder wijzer: Kinderen nis mijnheer M. jullie nog eens zoo'n ra re vraag doet, zeggen jullie: Ordelijk de school uit naar huis! Den volgenden morgen vroeg de beer M. echter: - - Wat zouden Jullie doen, als ik u les gnf. (Long stilzwij gen). Doel» daar steekt er een zijn vinger op en zes'. Ordelijk de school uit, naar huis mijnheer. {Go lach). GEMOEDELIJK. Heer. "t Is toch oen grove onbe schaamdheid iemand onderweg aan Ic vullen. Rooier. O, u kunt ook uw adres opgeven, ddn kom ik wel even bij u HIJ HAD GEEN HAAST. Mevrouw Wat men al zoo in de bladen leest over het ongeduld van do heeren der schepping, wanneer de dames, als zij samen zullen uitgaan, toilet maken cn hen te lang laten wachten, Is toch eigenlijk min of meer phantasie Vriend des huizes. Zou u deuken* Mevrouw. Of in elk geval sterk overdreven. Vriend Dat dunkt mij niet! Mevrouw, y- Nu. mijn man is dan wel een uitzondering, ik spreek bij ondervinding. Gisteravond had ik al lerlei kleine bezwaren; ik kon mijne handschoenen niet vinden en had nog een paar andere kleinigheden verlegd, die ik noodig had. Toen ik nu nu een vrij geruimen tijd gereed was en in de hulskamer kwam. zat mijn man heel gemoedelijk op de sofa te rooken en te lezen. Vriend. Eu waar zou u heengaan samen, als ik vragen mag? Mevrouw. Wo zouden naar mijn goede moedor gaan. Een eigenaardig lachje ontsierde het gelaat van den vriend des huizes. ALTUD KOOPMAN. Koopman Penning-Zestien komt bij een fotovaaf om zich te laten „ne men". Drie gulden moet het ko«tcu. De koopman wil f 2. wil f 2.50 geven, maar de fotograaf blijft onverbidde lijk: Of f 3, of niet fotografeeren. Ten slotte zal het dan gebeuren De koopman zit. De fotograaf vraagt Nu, meneer, een vriendelijk ge zicht zetten! Man, als je zegt 2 75 heb jc toch het vriendelijke gezicht al Heeft mevrouw nu het recht de waar de daarvan van haar loon uf te houden? ANTWOORD: Als het meisje het bedoelde voorwerp geheel bij onge luk gebroken heeft, kan mevrouw be zwaarlijk op het loon gaan korten. Breekt het meisje echter herhaalde lijk of speelt het toeval slechts een kleine rol, dan kan mevrouw zeker maatregelen nemen. VRAAG: Hoeveel kost de reis met den Trahs-Siberischen Spoorweg. Hoe lang duurt zij en wat zijn do vertrekuren der treinen. ANTWOORD. Ons onbekend. U zult het best doen eens te informeeren bij het Centraal Station te Amsterdam. Uit de Omstreken SCHOTEN. Zaterdagavond gaf de tooneeïveree- inging „Kunst na arbeid" haar laat ste uitvoering in dit seizoen in de too- neelzaal van 't café Van Dijk aan het Pretoriaplein. De zaal was maar ma tig bezet, maar het spel had beter op komst verdiend. Opgevoerd werd „On ze Jongen", dat uitstekend gespeeld werd. Na de pauze werden nog gegeven „Kort van Memoriewaarin óoral mijnheer Zwaan uitblonk, en „Plicht" een tooneelapel in éen bedrijf, dat de vereeniging reeds eerder heeft opge voerd. Alles liep dezen keer vlug van sta pel, zoodat werkendo en kunstlieven de leden ongetwijfeld een genoeglij ken avond hebben gehad. Ken gezellig bal besloot deze uitvoe ring. Tan Knnst en Kunstenaars. XIV. SCHILDERS-BRIEVEN. De April-uilevering van het Berlijn- sche maandblad „Kunst und Künst- ler, bevat ditmaal geen eigenlijke ar tikelen doch wordt geheel in beelag genomen door de publicatie van een aantel brieven, door schilders van be- teekenis aan artisten, familieleden of opdrachtgevers geschreven. Het be hoeft geen betoog, dat dergelijke pu blicatie even interessant, als leerzaam v.ior de kennis van de kunst van één individu, zoowel als van de kunstbe schouwing eener ge-heek- generatie ken zijn, mits de keuze der brieven eene zóódanige zij, dat alleen die wor den wereldkundig gemaakt, welke werkelijk op de kunst van den schrij ver, en niet b v. op diens onbetaalde rekeniugen of zijn meeet geliefd siga- tenmerk betrekking hebben. Ze lijkt, vreemd, deze laatste opmerking, doch «ij die wel eens publicaties van kun stenaarsbrieven hebben doorgewerkt, «uilen begrijpen wat bedoeld wordt Nu heeft de uitgeversfirma wier eigendom het bovenvermelde uitste kende tijdschrift is, zich reeds meer- Jialen met brievenpublicatias verd ienstelijk gemaakt. Brieven van Gau guin, Van Gogh, Delacroix versche nen in Duitsche vertaling bij haar. Het lag dus e enigs zins op haar weg thans van iuheemsche meesters een verzameling aan te leggen, en die het publiek aan te bieden. Daarvan brengt nu de April aflevering een aantal voorproefjes. Van verschillende uitstekende figu ren uit de nieuwe Duitsche kunstge schiedenis worden brieffragmenten afgedrukt die echter voor ons Hol landers natuurlijk niet van die betee» kenis zijn, welke ze voor onze ooster buren ongetwijfeld bezitten. Auselm Feuerbach Richter, Chodowiecki. Menzel. Bêcklin. om er maar eenlgen te noemen zijn voor ons helaas te wei nig bekenden om met volle interesse hun korte uitingen te kunnen genie ten. Heeft men wél eens een vluchtigen blik in de Duitsche schildercultuur der negentiende eeuw geslagen, dan is zeker zulk een stukje corresponden tie van die zoogenaamde Nazarener» wel van beteeken Ls om dier lieden eigenlijk willen en werken te vatten. Doch nog Iets anders wordt door die brieveulectuur bij ons levendig. De wensch namelijk om van onze eigen meesters iets van dien aard te bezit ten. Weliswaar zijn onze groote man nen meer lieden van de daad dan men schen van theorie geweest, en heeft hun v die - grootsch een voudig was, tot weinig getheoretiseer aanleiding gegeven, doch wie onze landschapsschilders van den z g. HaagBchen tijd wel eens In enthou siasme heeft hooren uitpakken over de schoonheid van hun metier in de grootheid van hun liefde er voor. zal het betreuren dat daarvan zoo weinig in vasten vorm is gek!-raken. Men kan haast niet denken, dat een maii als Gabriel bijvoorbeeld zijn im pressies niet wel eens in brieven aan familie of vrienden zou hebben weer gegeven Van een fijnen geest als An ton Mauve moet er veel schriftuurs in handen rijner intiemen berusten. Van Willem Roelofs, Bakker Korff. Jan Hendrik Welsseubruch evenzeer, doch naar al dezo is, voor zoover mij be kend nooit eenig omvangrijk onder zoek ingesteld. Voor Roelofs moet eene uitzondering gemaakt daar het zeer waarschijnlijk is dat diens leerling, Jhr. Sinissaert, reeds geruimen tijd bezig met de biographic van zijn leer- aar en vriend ook diens correspon dentie niet ondoorspeurd zal laten. Doch van hoevelen anderen liggen misschien nog schatten aan Interes sante ontboezemingen ln de laden van antieke chiffonnières, of de met ijzer beslagen kistjes met famlliepoperaa- gezagde briefpuhlicatiea zijn er van onze Hollandsche meesters maar weinig verschenen. De mooie, gevoelige brieven van den jongen Bil- ders, van Gérard die zoo jong zou sterven, werden als privé-uitgaaf bij SIJthoff te Leiden gedrukt, doch kwa men niet ln den handel. Een groot aantal epistels van Johannes Bosboom werden verleden jaar door den Haag- schen Mr. Jolles verzameld en uitge geven terwijl ten slotte voor de ultra- moderoen onder de kunstminnaars tte brieven van Vincent van Gogh een soort evangelie geworden zijn. dot reeds ln meer dan ééne taal werd overgezet. Maar daAimede is, bedriegen vri' ons niet bet geheele bnefmateriaal zoo ongeveer geïnventariseerd. Het wil ons voorkomen, dat nog belang rijk werk op dat gebied gedaan kau worden en daar de mogelijkheid vol strekt niet buitengesloten is dat onder onze lezers er gevonden worden die in het bezit zijn van zulke voor kunst- historici belangwekkende schrifturen, is bier eene uitnoodigmg mot mis plaatst, om in zulk geval een kostbaar privé-bezit aan de openbaarheid toe te vertrouwen Het is in dit verband opmerkelijk, dat de Mwissen, aan wie men gaarne het eerst denkt bij het noemen der Hagenaars, vermoedelijk trage brief schrijvers geweest zijn. Het is althans niet waarschijnlijk, dat men van Ja cob en Willem een groote verzame ling zal kunnen aanleggen. Des te moer echter heeft de, buiten deze groep vallende, broeder Matthijs zich in brieven uitgesproken. Doch de pu blicatie daarvan zal nog wel eenigen tijd op zich doen wachten. Wij willen nu nog even tot ons uit gangspunt terugkeeren. Aan het einde der „Kunst und Könstler-aflevering" geeft de redactie ook nog plaats aan een enkelen niet-Duitscher. Daaronder is ook voor ons van belang oen briefje van Pisarro, omdat daaruit blijkt, dat deze Parijsche schilder niet tot de z_g. potntillisten, tot de volgers van Se rafs gediviseerde-kleuren-'.höorie wenscht gerekend te worden. Hij heeft schrijft hij - de theorie beproefd en in praktijk omgezet, doch er zich niet wél bij bevonden en is dus tot de oude. welbeproefde wijze van schilde ren teruggekeerd. En het andere is van den zonder ling Whistler aan zijn vriend Théo- dore Duret. den bekenden criticus en propagandist der nieuwere Fransche school. Whistier verwijt zijn vriend dat deze niet genoeg oog heeft getoond veto- zijne (Whistler's) verdienste als sierkunstenaar, als ontwerper van stoelen, tafels, behangsel etc. ln een zekere kamer, waarvan Duret alleen Whistler's schilderijen geroemd had. Denk er aan, zegt Whistier dat ik net zooveel dèaraan hecht als aan. mijn verdiensten als louter schilder. En hij verzoekt Duret bij een volgend bezoek speciaal daarheen zijne be langstelling to willen richten Zoo ooit brieven oen kijk op den man geven, dan is het wel met Whist ler's brie-ven het geval Hij heeft er tal loos vele gekrabbeld en al was hij niet weinic poseur, geest had hij en in overvloed. Met welbehagen hoeft hij al ce venijnighc-idjes, stekelighe- dena die hij me', drte woorden den menschen naar hot hoofd wist te gooien, verzameld en zo keurig ver zorgd even. te zamen niet zijn beruchte five o'clock-lezing in ë/-n band en onder den titel van The gentle Art of making enemies Ook van dit werk. dat in het En gelsch meen ik uitverkocht is, verscheen eene Duitsche vertaling De zin voor brieven en documentatie is bij onze Germaansche broeders wel bet sterkst ontwikkeld. Wij daarentegen hebben allicht eenig onwillekeurig verzuim in te ha len. J. H. DE BOIS-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5