lerende prestaties nog lang ln Iedere .lsigen lullen blijven voortleven, uuk liet Haogscbe Quick", waarin Oltcn als voetballer groot werd, zal noodc dezen eminenten speler zien gaan. OM HET GODDEN KRUIS. Volharding speelde in den Gouden Krulswedstrijd met V. V. A. na ver lenging gelijk 111). De wedstrijd moet nu nog eens plaats hebben. BELGIe—DUTTSCHLAND., België heeft met 2—1 van DultsCh- land gewonnen. DE ENGELSCHE CUPFINAL. De strijd tusschen Bradford City en Newcastle United, Zaterdag te Londen gespeeld, is in een puntloos gelijk spel geëindigd. Plaatselijke ontmoetingen Haarlem: Haar leen lll-combinatie— Incassobank-elftal, 16. HERCULES II—F. C. ACHILLES. Bovenstaande wedstrijd had giste ren plaats te Velsen op Hercules' ter rein. Achilles kwam met negen man. Achilles trapt even over 2 uur af. Ze moet tegen den wind inspelen, waardoor Hercules direct de meerde re is, maar deze vindt do verdediging van Achilles in goeden vorm. Als oen kwartier gespeeld Is, doel punt Hercules zeer gelukkig, door oen fout van een der achterspelers. Nu blijkt dat Achilles zich niet ge makkelijk zal laten slaan. Niettegenstaande Achilles met 4 man in de voorhoede speelt, zet zij nu geregeld de achterhoede van Her cules aan het werk. Een tegenp'nnt kan niet lang uitblijven, dit komt dan ook zeer spoedig. Na een keurig opbrengen der voorhoede, doelpunt Boerigter on houdbaar. Ilierop doelpunt Hercules ten twee den male. Nu is het rusten. Achilles, na de rust den wind mede- krijgende, sluit Hercules geheel in, doch kan maar niet tot doelpunten komen. Vermelding verdient een pracht- echot van Smit, dat door den doelver- dediger op onbegrijpelijke wijze werd gestopt. Beiden kregen een applaus je. Eveb voor tijd doelpunt Hercules nogmaals, zoodat Achilles onver diend verliest met 31. Bij Achilles allen zeer goed. Bij Hercules de achterhoede uit stekend, vooral de doelverdediger, door wiens toedoen de wedstrijd dan ook gewonnen is. PRINSES JULIANA II—V. V. CON CORDIA II, 1—L Deze ontmoeting had plaats op het terrein van „Heemstede". Beide elf tallen komen onvolledig op, Concor dia met 9 en Prinses Juliana het eer ste half uur met 8 man, maar later kwam er nog een bij. Prinses Juliana is, geholpen door den nogal sterken wind, iets sterker, maar Concordia laat iets beter spel zien, zoodat ook deze vaak aan de achterhoede nogal werk geeft. Het schieten laat evenwel veel te wen- 6chen, de mooiste kansen worden niet benut, daar alles over of naast ge schopt wordt. Eenige corners lever den niets op. Rust gaat in met 0—0. Na de rust krijgt Concordia het voordeel van den wind, en is den eersten tijd sterker. Als vijf minuten gespeeld is, weet Smit voor Concor dia met een houdbaar schot de lei ding te nemen. Dan verwisselt Prinses Juliana van keeper, wat zeker een verbetering is, begint zich wat los te werken en wordt vaak gevaarlijk. Maar hoe de achterhoede en midden linie ook op brengen, de voorhoede talmt te lang met schieten. De keeper en de backs van Concordia leveren goed werk. Eenigen tijd verplaatst het spel zich spoedig, totdat Smal mooi opbrengt, maar, daar de keeper zelf uitloopt, geen kans ziet te schieten, doch vlug aan Duderstad geeft, die onhoudbaar gelijk maakt. (11). De laatste minuten zet Concordia e>r alles op, om bet winnende puntje te maken, maar Prinses Juliana laat zich niet verschalken, want keeper en backs werken kranig. Eens heeft dil opdringen van Concordia haast noodlottige gevolgen, ais Prinses Ju liana er vlug van door gaat, maar door te veel talmen voor doel zich den bal ziet ontnemen. Dadelijk daarna geeft de scheidsrechter het eind signaal en hebben beide clubs de puntjes gedeeld. Zondag speelde D. O. S. II tegen H S. V. V. op het te'rrein aan de Leeghwaterstraat. Met de rust was de stand 10 in het voordeel van D. O. S., en na de rust doelpuntte D. O. S. nog tweemaal, zoodat het wel verdiend won met 30. MEDAILLE-WEDSTRUDEN. Zondag speelde S. V. V. Hercules legen de Zwaluwen. Met de rust was de stand 10 voor de Zwaluwen. Hoewel de Zwaluwen na de rust tegen den wind speelden, wonnen zo met 3-1. Na liet einde werd de medaille uit gereikt. Zondag speelden aan het Gelde- loozo pad Jong Edo en H.S.V.V. 1L Met de rust was de stand 0—0, na de rust doelpuntte Jong Edo eenmaal H.S.V.V. viermaal, zoo eindigt de Wedstrijd in een welverdiende over winning voor H S. V. V. II met 4—1, die nu haar eerste medaille won. Hockey. TOGO la KLA88ER, Gisteren werd te 'a-Gravenhege de tweede promotie- en degradatie-wed strijd gespeeld tusschen Togo en Victoria. Ditmaal won Togo met 0—2, stand bij rust 11. Togo is nu le klasser, terwijl Victoria naar de 2e klasse verbuist Korfbal. NED. KORFBALBOND. De uitslagen van gisteren lulden als volgt: Prom.-degrad. wedstrijd 2e3e klasse: Amsterdam: U. D.D. E. O. S., 5—2. Vriendschappelijke wedstrijd: Amsterdam. Amst. XII-tal D. V. D. 16—5. Gymnastiek. De regelingscommissie voor de groo ts bandsuitvoering te 's-Gravenhage heeft tot op heden ingeschreven 138 Nederlandsche vereenigingen met een totaal van 2056 deelnemers. Schaken. SPEUERTE KOLSTé. De heer Speljer heeft de vijfde par tij van zijn wedstrijd tegen den heer Te Kolsté gewonnen. Paardensport. MOOIE VERRICHTINGEN VAN NEDERLANDSCHE DRAVERS. Nooit beter dan den laatsten tijd is gebleken de hooge stand van de fok kerij van dravers en de drav ersport in Nederland. Kortelings wonnen dra vers uit Nederland ongeveer f 20.000 aan prijzen en maakten er mede de snelste tijden en de laatste dagen toon den dravers, in Nederland gefokt, we derom groote snelheid. Als de verdere ontwikkeling van de draversport in Nederland niet was onderbroken, was Nederland mede bovenaan gekomen ten aanzien van het produceeren van snelle dravers (Onze Paarden). Zeilen. De Zaanlandsclie Zeilvereeniging heeft besloten, op 6 Augustus op de Alkmaardermeer nationale en inter nationale zeilwedstrijden te houden. Luchtvaart. AMSTERDAMSCHE VLIEGWEEK. De vliegmachines van Legagneux en Ilanriot zijn te Amsterdam aange komen. DE EERSTE' NEDERLANDSCHE VLIEGMACHINE. De Tel. schrijft. Wij hebben onlangs verteld, dat Koolhoven Maandagechtend jL de on der zijn leiding in Soesterberg ver vaardigde tweedekker met succes heeft ingewijd. Men doet ons opmer ken, dat op het oogenblik op het ter rein der Eerste Nederlandsche Vlieg- vereeniging aanwezig is een in Ne derland ontworpen vliegmachine (de monoplaan v d. Burg), welke naar men ons verzekert, reeds op 28 Janua ri 1911 eenige goedgeslaagde vlieg- proeven maakte, hetgeen echter nooit békend -werd gemaakt- Voorts werd door F. Bahle ln De cember 1910 voor de E. N. V. een type Biériot vervaardigd, waarmee tot op heden voortdurend gevlogen is. Mul der, Bekker en Bakker haalden hun brevet er mee; zoodat Koolhoven niet met de eerste vliegmachine, maar wel met de eerste Nederlandsche twee dekker heeft gevlogen; en zeer zeker de eerste was, die met een Neder- landsch fabrikaat passagiers mede- nam. Van het Ecbo-Ucbtscïlp dat niet kwam. De Hbld. corresp. schrijft: Het ging zoo lekkertjes, van Vrijdag morgen half vijf, toen de dag net aan gebroken was, tot 's middags twaalf. Al blies er een tegenwind, pal uit het westen, van vijf k zee meter in de se conde, waardoor de snelheid van den Parseval VI verminderd werd tot twee en dertig kilometer in het uur onge veer, al werd het vaartuig soms zoo gegrepen door rukwinden, dat het den kop diep liet zakken of den achterste ven dalen, zoociat door de kunstmati ge tegenreactie de passagiers even het weëe gevoel kreeg van in een lift te zitten, die aangezet wordt, het ging toch lekkertjes. De motoren zwoegden met een vertrouwenwekkende accura tesse, het schip luisterde naar elk© be weging, de dorpjes en enkele steden van het mooie, waterrijke Havelland werden overvlogen en een ieder, daar heel beneden, een paar honderd me ters onder ons, schreeuwde, wenkte, wuifde. Niet vlug. maar heel zeker palmden we kilometer op kilometer in van den langen, voor een luchtschip héél langen weg van Joh an nis thai, vijf kilometers beoosten Berlijn nog, naar Amsterdam. Het echte spunage voel van te willen ovenvinnen werd bevredigd. De lucht, na zonsopkomst helder, bewolkte allengs, heel licht en heel doorzichtig, maar toch voldoende om de zon schuil te houden, en dus groot gasverlies te voorkomen. De tocht was echter voor den be stuurder lastig. De wind hinderde, en vooral de rukwinden werkten belem merend op snelheid en hoogtesfeer. Er was al een paar maai aan het ven tiel getrokken, want de ballon wilde steeds hooeer op. En uit het schip was reeds een groot geel couvert gewor pen, waarop geschreven stond: ..Di rect openen, en inhoud brengen naar een telegraafkantoor, het oichlat in de buurt". En de inhoud luidde: „Luft verkehr Charlotteuburg. Zendt naar Minden honderd Ilesschen waterstof gas." We zouden in Minden, halfweg Hannover-Osnanrück. landen, daar den nacht blijven, 's morgens vóór het krieken van den dag wilden we dan opnieuw strijden tegen den westen wind, kilometer op kilometer inhalen, en Zaterdagsmiddags neerstrijken bij den Amsteldijk. Nu zit ik. Zalerdagruorgen, al ln Amsterdam, om te schrijven hoe het kwam, dat wij Minden niet eens be reikten.... Het ging zoo lokkertjes, dat ik tegen den middag op het rieten bankje in den gondel, na een nacht van ver moeiend wachten even de oogen sloot. Milder opzet Blasé, zelfs van de cm - tle6, welke zoo'n tocht wekken, ben ik niet Doch ik voelde me zoo veilig, dat de vermoeienis en slaap elkander sen timent spelend de baas werden Toen plotseling, het zal kwart over twaalf geweest zijn we waren on geveer viiftig kilometers nog maar oostelijk Hannover, dus ver "ver half weg naar Minden kraakte er iets met nog al zwaar geluid Wij alten, negen man keken rond Eerst natuur lijk, naar de motoren, daarna naar de propellers. Maar die hadden liet hem nu niet gedaan. Eén van de tou wen, die de omhulling verbinden met den gondel, was gebroken. De gondel zit aan de omhulling vast behalve door een ijzeren stalen tros, die on der heel het gevaarte loopt met aan weerszijden drie, dus in het geheel, zes staaldraden, welke op hun beurt weer zich splitsen in twee touwen, halverwege nog in leer gevat Deze touwen zijn aan de omhulling beves tigd- Links achter nu waren do twee touwen ueknapt, boven de 1 eer-be schutting Luitenant Stelling moest landen. Want bij de rukwinden, waaraan het schip voortdurend bloot gesteld was, bestond de mogelijkheid dat alle zwaarte zich verplaatste op de twee takelingen links, welke nog intact wa ren, en het was bij deze weersgesteld heid te gewaagd de reis met dit defect voort te zetten. Een noodlanding dus, om te 4en of reparatie nog mogelijk was. En zoo niet wat héél waarschijnlijk het geval zou zijn uit Bitterfeld of Berlijn dringend om hulp te vragen. De ballou werd boven een mooi stuk heidegrond tot dalen gebracht De motoren werkten met weinig kracht, de propellers draaiden lang zaam. En toen het schip enkele me ters nog maar boven den grond was, werden de sleeptouwen uitgegooid. Een boer, die op het veld sliep, werd beduid, dat hij vangen moest. Wat de man, en zelfs nog een andere, die aangoloopen kwam, deed. Doch juist toen zij het commando van langzaam inpalmen, hun toegeschreeuwd, be grepen, dreef een ferme rukwind den kolos af En de mannen lieten los.... Het schip koerste over moeras, niets dan goor, nat moeras, waarop hier en daar een boompje groeide. Een flinke jongen waar ineens in deze n egerij al «lid men solum vandaan kwamen, want ze reudon van alle kanten aan greep nog een touw, wilde het vaststrikken om zoo n nietig boompje, waarom het natuurlijk met hield. De anderen liepen zoo hulpeloos als huipelooze boeren maar loupen kun nen, heen en weer, schreeuwden van angst, maar waagden er geen natte voeten aan, om in het drassig veld een touw te grijpen. Het terrein was, om te manoeuvreeren, zóó ongunstig mogelijk, moeras, boo men, een breede sloot. En daarbij telkens rukwinden. De motoren werden stop gezet. Een machinist kroop over boord, hield zich vast aau een touw, wilde op den grond springen, uit enkele nieters hoogte, zoodra er een droge, vaste plek zou komen onder zijn voelen. Maar er kwam geen vaste grond Dus staakte de man de gevaarlijke manoeuvre en kroop weer in den gondel. Nu bleef er slechts één mid del, nadat de beide gasventièlen steeds opgetrokken waren, zouder het gewenschte resultaat. De scheur baan open te rukken, een baan de Par- sevals hebben er zelfs twee, zóó in genaaid, dat bet met eenige krachts inspanning van de omhulling loslaat, waardoor het gas natuurlijk dadelijk met geweld ontsnapt. Zoo kwamen we, na een handige manoeuvre, ge lukkig neer op een klein, met te drassig en ook met te hard stukje grond Zou de grond hard geweest zijn, dan zouden wij, passagiers, die met de armen wijd uitgestrekt, den bovenkant van don gondel links en rechts vasthielden, een schok gekre gen hebben, om niet héél gauw te vergeten. Nu trok de opengescheurde ballon den gondel over zij, geholpen door een rukwind, en wij met ons negenen vielen lang uit. En feliciteer den elkaar, dat we er zoo goed afge komen waren. Want de schrammen, huidwonden, blauwe plokken, ge zwollen knieën, welke enkelen onzer kregen, telden niet mee. Ongevaarlijk was deze, zoo bij uit stek moeilijke, landing niet. Moeras, sloot en boomen zijn voor een lucht schip geen welkome gasten. En de deskundigen van de passagiers, die enkele oogenblikken erger onheil dan materiaal-beschadiging vreeeden, war ren werkelijk blij, dat wij allen kon den opstaan en sommigen alleen een pijnlijke plek aan arm of been betast ten. We keken elkaar even non. en lachten.... Toen de eerste blijdscliap over was, de blijdscliap om het eigen ik, kwam de treurnis over het ontredderde schip. 's Avonds, 's morgens heel vroeg nog, stond het zoo fier in de hal, zoo stijf opgeblazen, dat bet overtollige gas piepend ontweek uit de automa tisch werkende klep. Het stond er, alles aandurvend, tegenwind en windrukken. Solide, pootig. Acht uur had hel den strijd met weergaloos succes volgehouden. En nu plotse ling, binnen enkele oogenblikken, lag het aan flarden. De gondel gekanteld, alleen een blad van een propeller ge knakt, anders volkomen gaaf geluk kig. De omhulling een eind verder in het moeras. Een vormlooae massa, hier en daar een bult van gas, dat nog met ontsnapt was. Ben hardgeel heuvelland. 't Was om van spijt de tranen in de oogen te krijgen, de vuisten te ballen tegen de rukwinden, die daar boven konden blazen zoo hard ze wil den, zonder nadeel toe te brengen, die hier beneden, in een omgeving van modder en water, waar de Par seval niet in zijn element was, genie pig bon raken Blag sloegen. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. do Koningin-Moeder gaat eerst over een maand Haar buiten verblijf Soestdijk betrekken. ONZE KONINGIN NAAR BRUSSEL. Blijkens bericht uit Brussel i3 de lijd van het tegenbezoek van de Ko ningin aan het Hof aldaar nader al dus geregeld, dat liet in den loop van Juli zal gebracht worden na de ont vangst van President Faiiieres hier te lande. OUD-MINISTER Jhr mr. W. F. ROCHUSSEN. Naar de Roti. verneemt, is jhr. mr. W. F. Roe bussen, oud-minister en oud-lid van den Raad >uo State, ern stig ongesteld. DE BURGEMEESTERSVACATURE Het „Vad." zegt, van gezaghebben de zijde te vernemen, dat mr. D. Fock thans gouverneur van Suriname, be hoort tot hen. die in aanmerking ko men voor de betrekking van burge meester van 's-Gravenhage. NIET OVERLEDEN. De jonge Van L., te Dollewljne, die Donderdagnamiddag een slag van een bengst gekregen heeft, is, naai men nader meldt, niet overleden hij is herstellende. PEST OP JAVA. Bij bet departement van Koloniën is het volgende telegram van den gouverneur-generaal, d.d. (22 April) betreffende pestgevallen op Java ont vangen Drie koor tsgeval ten op eergisteren (20 dezer) bleken pest te zijn, waar onder 1 Ion gen pest Gisteren |21 dezer) 13 gevallen, vijf dooden. NEDERLAND EN ITALIe. De buitengewone Nederlandsche zending.bij den koning van Italië vertrekt in den loop van Mei naar Rome, ter vervulling van haar op dracht KERMIS AFGESCHAFT. De raad van Spijkenisse heeft naar aanleiding van een adres van den Chr. Ned. Werkmansbond, met alge- meene stemmen de kermis afgeschaft. KAMERVERKIEZING ROERMOND. Mr F. J Bolsiua, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal !n het dis trict Roermond, benoemd tot presi dent der rechtbuuk te Roermond, Jjoudl bij de aanvaarding van dit ambt op lid der Kamer te zijn, maar is herkiesbaar. BEDRUKTE HOOFDEN OP BRIEFKAARTEN. In de „Staatscourant" maakt de di recteur-generaal bekend, dat als brief kaarten gebezigde k aartformulieren, welke over de geheele breedte van de adreezijdo zijn voorzien van een ge drukt hoofd, vermeldende den naam, hel adres, enz., des afzenders voorloo- pig, tot nadere bescliifekmg, als brief kaarten zullen worden toegelaten, mits zij overigens aan do gestelde be palingen voldoen. De aandacht wordt er nochtans op gevestigd, dat de buitenlandsche post- administratiën bevoegd zijn om der gelijke uit Nederlaud verzonden brief kaarten te behandelen als onvoldoend gefrankeerde brieven. BRANDEN. Te Hengelo is afgebrand een blok van twee woningen, bewoond door de gezinnen Blokhuis en Rouwenhorst Verzekering dekt de schade. Vrijdagmiddag is een gedeelte bosch afgebrand tusschen Groesbeek en Nij megen, behooxende tot het terrein, waarop een Roomsch-Katholiek sana torium zal opgericht worden. Men veronderstelt dut de brand is veroor zaakt door vonken uit een locomotief. Zaterdag brak brand uit in de bo venwoning van De Zeeuw aan den Slotterburgwal te Purmerend. De brand is vermoedelijk ontstaan door het te hard stoken v an de kachel. De man was afwezig; zijn vrouw en zijn kind moesten mot levensgevaar wor den gered. De bovenwoning is geheel" uitgebrand; de benedenwoning, waar de heer Wiliems een sigarenwinkel heeft, is behouden. Verzekering dekt de schade. Te Stevensweert bij Echt werden 3 woningen en 4 schuren door brand vernield. Zaterdag is een felle brand uitge broken in de heide tusschen Tilburg en Sint Joachimamoer (Loon op Zand). Eem groote uitgestrektheid heide is verbrand. De oorzaak is on bekend. DE HORLOGEDIEFSTAL TE ROTTERDAM. De politie te Rotterdam is op het spoor gekomen van don diefstal bij den horlogemaker Sanders aan de Hoogstraat aldaar, bij wien Zondag LL voor ruim f 8000 aan gouden voorwerpen ontvreemd werd. Aange houden is een jongmenech, dat de uurwerken zonder de gouden kasten te koop had aangeboden. Tevens is gebleken, dat in de werkplaats aan de Lange F ra nek en straat goud ge smolten was. Enkele voorwerpen af komstig van den diefstal, zijn op den arrestant bevonden. Vermoedelijk maakt hij deel uit van een interna tionale dievenbende. NAT. VROUWENRAAD. In de te Middelburg voortgezette vergadering traden als Bprekers op: de heer H. Snijders over „Is vrije be roepskeuze voor de vrouw wenscheiijk en mogelijk?" mevr. Italli-Van Einb- dan over: „Is verbod van overheids wege van loonarbeid van de ge huwde vrouw gewenscht voor go- zin?" en mevr. Hi«.<rfnh-£r»dU>l«.nH over de verbetering der opleiding der vrouw ln Ned.-Indië. De volgende besluiten werden geno men: Om aan te dringen op goedkoop® internationale poettarieven. Op de agenda van de bestuursver gadering van den I. C. W. te Stock holm, in 1911, het volgende onderwerp voor de bestuursvergadering In Ne derland, van 1913, te brengen: Ver plichte gemeenschapsdienst dor vrouw en om blaadjes te doen drukken en verspreiden voor: propaganda voor den raad. voor inlichtingen omtrent emigratie huwelijksche voorwaarden, testament; en tot het steunen van een wettenboekje. Tot archivaris werd benoemd me]. H C. Sandt van Nooien te 's-Graven hage. Op voorstel van mevrouw Drucker zal aan de Eerste Kamer gevraagd worden de arbeidswet te verwerpen, als er zeen bepaling opgenomen wordt dat vrouwen in enkele vakken nacht arbeid wordt toegestaan. De volgende vergadering zal te Alk maar gehouden worden. Daar zal 't rapport der ineenschakelingsoommls- sie besproken warden Mej. C M. Beaujon bracht een rap port uit omtrent vrouwelijke politie beambten en pleitte voor aanstelling v an vrouwelijke politie-assistenten in Nederland. CREDIET EN DE MIDDENSTAND. In een vergadering van het Bureau van Advies voor den Middenstand te Amsterdam heeft de voorzitter der Be- h angers pa troonsvereeniging „Samen werking". behandeld het onderwerp het te geven crediet. Hij betoogde de wenschelijkbeid voor de winkeliers <.m zoo mogelijk tot onderlinge over eenstemming te Zgeraken en door ge zamenlijk optreden onder de vaan van den Middenstandsbond le berei ken, dat het crediet worde beperkt tot 3 maanden. Aangenomen werd een motie, waar- In alle middenstanders worden uitge nood igd hiertoe mede te werken. NED. NATUUR- EN GENEESKUN DIG CONGRES. Zaterdag werden in de verschil lende sectie-vergaderingen wederom verscheidene onderwerpen bespro ken. In de huishoudelijke vergadering werd de heer dr. Coelingti tot eer sten algemeen en secretaris herbe noemd. Besloten werd het veertiende con gres :n 1913 te Delft te houden. Tot leden van het hoofdbestuur werd gekozen prof. J Cardinaal en S J EveTts, beide te Delft, die hun benoeming aannamen. Na de afdoening der huishoudelijke werkzaamheden kreeg mr H. A. Lo- rente het woord tot het honden van ziin voordracht met lichtbeelden over de Zuid-Nieuw-Guinea-expeditle van 1909. Er wrs veel belangstelling voor de ze voordracht. Nu trad de congresvoorzitter prof. Wenckebach naar voren en overlian- digde aan mr. Lorentz en den heer Van Nouhuys elk een groote zilve ren medaille, hun aangeboden door het congres. Prof. Wenckebach sprak bij de aanbieding eenige hartelijke woorden die groote geestdrift wekten. Besloten werd dat het congres Ln 1913 zal worden gehouden te Delft. BRANDSTICHTING. De brand bij den kastelein Vermeu len te Purmerend blijkt te zijn aange stoken. Een man, die in het hooi sliep, heeft bekend den brand gesticht te hebben. Hij is gevankelijk naar Haarlem gevoerd. ONF.FJILIJKE KLERK. Een klerk bij de posterijen is ten postkantore te Enkhuizen wegens on eerlijke handelingen in hechtenis ge nomen en gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. LHbUL"). AANZIENLIJK TEKORT. Naar aanleiding van het bericht In „De Standaard" omtrent een tekort aan de veevoederfabriek te Uitwellin- gerga wordt aan de „TeL" geschre ven, dat voor een paar maanden aan den directeur op diens verzoek ont slag werd verleend en deze niet voort vluchtig is. Het genoemd cijfer is ook geen tekort, doch is te qualificeeren ais „slecht bedrijfsresultaat". GETROFFEN. Zaterdagmiddag viel te Ba me veld een opperman met een vracht stee- nen op zijn schoudër van de vierde stelling der in aanbouw zijnde open bare school naar beneden. Ongeluk kigerwijze kreeg een zich iets lager bevindende opperman de stoenen juist op zijn hoofd, waarna ook deze naar beneden stortte. Beiden werden hoogst ernstig ge wond opgenomen. OVERREDEN. Een 9-jarige zoon van den timmer man D. te Meppel is door een geladen mestwagen overreden en gedood. ONGELUKKEN. Te Heeg is de 53-jarige Dieuwke A., wonende bij de familie Piersma., in een bermsloot verdronken. Te Oudenbosch is bet ander half jarige kindje van M. Mouwen in ©an waschkuip verdronken. KINDJE IN BRAND. Bij Diniperio hebben de kleeren van een 5-jarig kind van den arbei der Siobenheller vlam gevat, door dien een 10-jarig knaapje in de nabij heid mek lucifers speelde. Toen de vader op het angst geechrei toesnelde, was bet kind zoo gebrand, dat het in bedenkelijken toestand naar een zie kenhuis moeet worden vervoerd. MIJNONGELUK. Vrijdatpniddag stortte de werkman Andrie© Leers van Heerlerheide in schacht n van de Staatsmijn „Em ma", van con aanzienlijke hoogte naar beoeden. Zijn toestand ie zeer ernstig. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Zaterdag ïb onder de gemeente Gra- them (Limburg) een hectare 16-Jarig dennenboseh, eigendom van den heer Van 9-, te Roermond, door brand vernield. TWEEDE KAMER. BOUWKOSTEN' BIJZONDERE LA GERE SCHOLEN. Het ofdcciingsveralag is versche nen over het hiertoe, betrekkelijk wetsontwerp tot wijziging van de Schoolwel Verscheiden leden verklaarden te gen dit wetsontwerp principieel be zwaar te hebben, dat voor sommigen hunner ernstig genoeg was om hun stem aan het ontwerp te onthouden. Verscheidene leden betoogden, dat hel stelsel van gelijkheid van de openbare en de bijzondere school voor de Rijkskas, voor zoover dat stelsel na hel tot stand komen bij de wet van 3 Juni 1905, van de bekende bepaling van art 9 ble der wet tot regeling van de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeen ten, geacht kan worden nog te be staan, door dat wetsontwerp verbro ken wordt Verscheidene leden zageu in dit wetsontwerp een nieuwen stap in de richting van al geheele gelijkmaking van openbaar en bijzonder onderwije voor wat betreft de bekostiging van overheidswege; in dien zin, dat Rijk en gemeente te zamen niet meer be talen voor de openbare dan voor de bijzondere school Wenscbt de Minis ter dien weg inderdaad op te gaan? Men wees op zijn uitlating, Ln de ver gadering der Eerste Katner van 2 Febr. j.L, dat hij het een zegen sou achten als in Nederland geen enkele openbare school bestond. Voorts werd opgemerkt, dat naar de ondervinding heeft geleerd de klove op politiek en godsdienstig ge bied tusschen de verschillende groe pen gapende, door maatregelen ais deze, eer wondt verdiept dan gedempt. Gaat men op den weg van subsl- dieering nog verder dan thans, wat zal er dan ten slotte overblijven van het zoo hooggeroemd particulier ini tiatief? De zucht heer en meester te zijn in een eigen school, om aldaar vrijelijk propaganda te kunnen ma ken voor zekere religieuse en politie ke opvattingen, zal worden aange wakkerd en dat zal er toe leiden, dat het stelsel van betrekkelijk groote scholen steeds meer wordt vervangen door dat van taLlooze kleine. Van andere zijde verklaarde men zich met de strekking van het wets ontwerp ingenomen. Het betreft hier inderdaad, zoo merkten sommig© le den op, de inlossing van een belofte die op he>t verkiezingsprogram van de partijen der rechterzijde heeft ge staan, zoodat het niet bevreemden kan dat de Regeering met dit wets ontwerp la gekomen, integendeel kan slechts de uiterst gematigde wij ze waarop de verwezenlijking der lang gekoesterde plannen wordt voorgesteld, de aandacht trekken. Voorts werd betoogd, dat indien deze wet ten gevolge heeft, dat meer bijzondere scholen verrijzen, daaruit voor de publieke kas slechts voor deel kan voortvloeien, aangezien to verwachten is, dat met de uitbrei ding van het getal bijzondere scho len gepaard zal gaan minder belioef- te aan openbaar onderwijs, en bij zonder onderwijs aan de publieke kas tooh altijd op minder komt le staan dan openbaar. Sommig© leden verklaarden zelfs dat h. i. de Minis ter ook geen financieel bezwaar mocht doen galden tegen den wensch om de voorgestelde tegemoetkoming alsnog te verhoogen. De noodzakelijkheid van een stren ger toeaicht op de bijzondere echo- len als complement van de meerde re gelijkheid met de openbare in overheidssteun, achtte men dezer zijds niet gebleken. Dat aan hooger subsidie voor echoolbouw en scboolverbouwing be hoefte bestaat, was voor zeer vele le den niet twijfelachtig En van min der offervaardigheid bij de voor standers der bijzondere school is geen sprake, zoo betoogde men. Ook na het tot stand komen dezer wel zullen nog steeds zwOre offers van hen geëisebt worden. Mr. D. L. F. PAULY. Te 's-Gravenhage is, bijna 87 jaren oud, overleden de heer mr. D. L F. Pauly, oud-president van bet Hoog Gerechtshof in Ned.-Indië. MEETBRIEVEN Op 13 dezer zijn tusschen Hr. Ma. gezant te St. Petersburg en bet minis terie van buitenlandsche zaken aldaar nota's uitgewisseld, ter verlenging met 6 maanden van de voorloopige regel mg van 17 October 1910 tot we- derzijdache erkenning der meetbrie ven. Gemengd Nieuws SPOORWEGRAMP BH KAAP STAD. Een telegram uit Grahams town be richt, dot een trein gestort is door de Blauwkrantxbrug. die een diepe bergkloof bij Port Alfred overspant. Officieel wordt medegedeeld, dat twintig personen gedood en twintig gewond zijn. KEIZER FRANZ JOSEPH. Keizer Franz Joseph lijdt aait eoa lichte verkoudheid, zoodat hij zicb ©enigszins ln acht moot nomen. Zijn gezondheidstoestand laat ove rlgens niets te wonschen over. DB DALAI-LAMA. Aan de „Correspond one© da l'F.x- trfimo Orient" wordt uit Peking be richt, dat de Dalai Lama, die te Col-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7