wille van den toon verwaarloosd. Ele na Gerhardt, om kon te gaan, is zangeres In de volle meest ide ale beteeken is vaii het woord. Want afgezien van techniek en natuurlij ke muzikaliteit bleek zij ook een zeer fijn gevoel te bezitten voor stem ming en lokale kleur. Om de hoor ders tot deze erkenning te brengen bood het programma volop gelegen heid. Het bevatte liederen in alle genres: van dwepende lyriek, als Beetho- vens „Wonne der Wehmuth", Schu bert's „Rosainunde", Schumann'B „Mondnacht"; van dramatisch karak ter, als „Die junge Nonne" van Schubert, „Die Kartenlegerin" en Ich grolle nicht" van Schumanh; van natuurklank en chevaleresque koen heid als „Des Knaben Berglied'" en „Provengalisches Lied", beide van Schumann. En ook de meer en meest moderne liederen-stijl was vertegen woordigd in werken van Liszt, Tschai kowsky en Hugo Wolf. Inderdaad, «ooals de stemcapaciteit van deze zangeres zich naar elke richting vrij en machtig ontplooid, zoo is ook haar kunst-begrijpen van gelukkige, zeld zame veelzijdigheid. Maar om zich in den vollen omvang van haar talent te kunnen openbaren moest baar een muzikaal-intelligent en technisch veel kunnend begeleider ter zijde staan. Zoo'n begeleider had zij gevonden in den heer Coenraad V. Bos, wiens su perieure hoedanigheden als artistiek en technisch begaafd pianist wij trouwens 'reeds herhaaldelijk on der meer bij do tournée Wüllner gelegenheid hadden te leeren hoog schatten. Ik eindig daarom met de séance van gisteren te quolificeeren als beelist behoorende tot het aller beste wat het ten einde spoedende concertseizoen ons in dit genre heeft gebracht PHILIP LOOTS. Hinderwet B. en W. van Haarlem maken be kend. dat van heden op alle werkda gen. van des voor middags 9 tot <les namiddags 2 uur, tot 9 Mei e.k., des vonrmiddags te kwart voor twaalf, ter gemeente-secretarie (7de Afdee- ling! tor inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bij lagen van P. Kruijer P.Azn., om ver gunning tot uitbreiding van de sme derij in de perceelen aan de Antonie- straat Nos. 2 en 4, kad. sectie D. Kos. 7964 en 7965, door bijtrekking van het benedengedeelte van liet per ceel aan de Hoogstraat No. 10, het verplaatsen van negen krachtwerktui- gen en het bijplaatsen van een lucht- hamer met 40 K.G. valgewicht. eu «en zuiggasmotor van 12 P.K., met luig-installalie en twee koelreservoirs ter vervanging van den gasmotor van 8.50 P.K., en dat op den veertienden dug na heden, zijnde 9 Mei e.k., en wel des voormiddags te kwart voor twaalf, op het Raadhuis der gemeen te de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente bestuur of een of meer zijner leden, bezwaren togen het uitbreiden der inrichting in te brengen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon llTU. Ingeschreven: 8 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 3 meubelmaker, 1 mo delmaker, 8 metselaars, 10 opper lieden, 1 stueadoor, 1 witter, 6 machinebankwerkers, 2 monteurs, 12 grofbankwerkers, 8 metaaldraaiers 6 vuurwerkers, 4 ketelmakers, 7 burgersmedrn, 5 machinisten, 9sto- kers, 2 electriciens, 2 instrument makers, 2 koperb&nkwerkers, 4 ko perslagers, b loodgieters, 2 schoen makers, J zadelmakers, 1 kleerma ktr, 9 schilders, 1 behanger. i aioffee rder, 4 bloemisten, 6 tuin lieden, 2: grondwerkers, 2 bakkers, 1 banketbakker, 2 slagers, 2 krui deniersbedienden, 1 kellner, 19 ma- gazljnknechts, 17 loopknechts, 3huis-! knechts, 1 sigarenmaker, b kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 2 letter zetter, lithograaf, 1 binder, 26 losse werklieden 1 dienstboden, 18 werksters, 6 naaisters, 4 kook sters, 3 huishoudsters, 7 vrou welijke kantoorbedienden, aiispi- rant bouwk. opz,, steenbouwers- voegers, S> Koetsiers en voerlieden. Rubriek voor Vragen Gesbonceerden hebben het voorrecht, VTOgen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Gr00te Hoi.ijUiiat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo 3poedig mogelijk, Aon vragen, dia niet volledig naam en froonplaata van den inzender vermelden trordt geen aandicht geschonken. VRAAG: Eonige weken geleden kocht ik hier ter stede een klassikaal lot van de Staatsloterij. Nu is de 2e klasse voorbij. Ik kwam j.L Vrijdag om voor da 3e klasse te wisselen, maar kon goeoi hriefje meer krijgen. Tot wien moet ik mij nu wenden, duur men toch voor vijf klassen koopt en 'niet voor twee. Mag de collecteur de briefjes soms weer verkoopen? ANTWOORD: Do klassikale briefjes moeten Donderdagsmiddags vóór twee uur verwisseld worden. Na twee uur hoeft de debitant het recht die aan een ander te verkoopen. VRAAG: Hoe luidt het adres van de directie der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram-maatschappij? ANTWOORD: De kanforen der di rectie zijn gevestigd te Leiden. VRAAG: Ik ben dagmeisje en per week gehuurd. Door de vele bood schappen. die ik heb moeten doen, heb ik iets verloren (een honden zweep). Nu moet ik zorgen 'dat die aan het eind van de week terecht Is. Zoo niet, dan houdt mevrouw den prijs van mijn loon af. Heeft mevrouw daarop recht? ANTWOORD: O. i. zou het onvrien delijk zijn den prijs van T verlorene van uw loon af te houden; ieder ver liest wel eens wat Iets andere is 't natuurlijk als u geregeld voorwerpen verloor: dan zou een flna'ncieel scha- depostje wel heilzame gevolgen kun nen hebben. Maar, misschien vindt u de zweep vóór Zaterdag wel onder de Gevonden Voorwerpen. VRAAG: Ik heb een commensaal in mtjh huis, die schulden in een her berg gemaakt heeft. Mag die man mij nu op Zondag lastig vallen inet ma nen? Hoe kan ik het hem beletten? ANTWOORD: We begrijpen de quaestle niet precies: uit uw verhaal bl ij let niet, dat u schulden aan den oommenstaal heeft. Als de man het u lastig maakt, kunt u een klacht bij de politie indienen. Kunt u mij ook zeggen waar ik te weten kan komen wie inwoners van Haarlem zullen worden? ANTWOORD: U kunt die adressen vernemen door geregeld te adverlee- ren in den „Haarlemschen Woning gids", uitgave N. V. Lourens Coster, Groote Houtstraat 53. VRAAG: Hoe kan ik een kring van een warm bord uit een mahoniehou ten tafel verwijderen? ANTWOORD: Met een klein weinig verdund salpeterzuur. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen waar de Ned. Staatscourant verkrijg baar is? ANTWOORD: De Staatscourant wordt uitgegeven door de Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage. Bij de directie kunt u abonnement aan vragen. VRAAG: Mijn dochter is 9 Maart in een nieuwe betrekking gekomen en een paar weken later zei mevrouw haar den dienst op. Ze is er dus geen drie maanden geweest; heeft me vrouw nu het recht, den Godspen- uuig af te houden? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Is hier ook een agent van de Friese he Levensverzekering Maat schappij, die haar hoofdzetel te Leeu warden heeft? ANTWOORD: Voor zoover ons be kend is, is hier ter stede geen agent schap dezer maatschappij gevestigd. VRAAG: Welken godsdienst belij den de Albaneezen? A.M'WUUKD: De Albaneezan zijn deeis aanliangers van den Mobain- medaanschen, ueehs van den Grieksch Katholieken godsdienst. VRAAG. lk ben van Amsterdam naar Schoten verhuisdben ut nu ook nog verplicht van huuropbrengst van landerijen buiten de gemeente Amsterdam gelegen, forenseh te be talen Uf kan ik er mede volstaan alleen van mijn salaris, dut ik in-Am sterdam verdien, forensen t.e betalen Men heeft. ïruj medegedeeld, dat ik van den vollen laatsteu aanslag a costi forensen verschuldigd ben. Is dat juist ANTWOORD. - Als wij u goed be grepen hebben, dan hebt u eene be trekking in Amsterdam, doch woont nu elders. Gij zijt daarom ais forens belastbaar naar uw volle inko men, volgens de verordening, welke daaromtrent in de gemeente Amster dam bestaat. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, hoe men op huwelijksvoorwaarden moot trouwen en of dat ook geld kost'? ANTWOORD. Dat kan niet an ders geschieden, dau bij akte van een notaris verleden. De notaris, bij wien u zich daartoe vervoegt, zal u tevens de kosten opgeven. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Bollen veiling. Op „Buitenrust" aan de Bleekera- vaart, toebehoorende aan den heer P. Heemskerk heeft de eerste bollen- veiling plaats gehad. De bollen heb ben blijkbaar niet door de vorst ge leden, daar de veiling vlug van sta pel liep en goede prijzen werden ge maakt. HILLEGOM. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben behandeld een verzoek van den heer E. Nïeuwenhuis, bloem- bollenkweeker, te Lisse, om den Ger- rit-Aveweg. een zandweg, af te voe ren van den ligger der wegen en voetpaden van de gemeente Hillegom. Tot ondersteuning van dit verzoek voerde de heer Nïeuwenhuis, tegen woordig eigenaar van genoemden weg, aan, dat het bestaan van dezen weg ten dienste van het publiek geen zin moer heeft in verhand met het vervallen van een z.g. dok. Ten be hoeve va'n een tweetal belanghetoben- den blijft de toegang over dien weg naar hun eigendommen door eene overeenkomst verzekerd. Met het af sluiten van den weg voor hot pu bliek beoogt verzoeker een einde to maken aan liet voortdurend verblijf va'n woonwagens ter plaatse, het schoppen van een r.etten toestand voor de omgeving en het gedeeltelijk in cultuur brengen van den grond. De gemeenteraad van Hillegom, over het verzoek gehoord, adviseerde eenparig, overeenkomstig het gevoe len van Ti. en W., tot inwilliging van het verzoek. In verband hiermede had de verzoe ker, ter vergadering tod Gedeputecr- de Staten tegenwoordig, niets nadere meer aan te voeren tot staving van zijn verlangen. De beslissing van Gedep. Staten volgt later. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Van belang voor Trouwen. Mannen werken van 's morgens tot 's avonds, maar het werk van Vrou wen houdt nooit op. Wanneer haar rug voortdurend pijn doet, wanneer zij zich afgemat gevoelt na de minste inspanning, wanneer zij voortdurend last heeft van hoofdpijn, duizeligheid, afmat tende pijnen ln de lendenen en heu pen. wanneer zij zich niet bukken ka.n zonder dat een scherpe, steken de pijn haar "rug doortrekt., dan i9 dit een zieker toeken, dat haair nieren aangedaan zijn. Urinezuur en andere schadeflijke stoffen, die door de nieren aan het bloed onttrokken moesten zijn, blij ven in het bloed achter en worden door het lichaam gevoerd, zoodat zij ziekte verspreiden door uw geheele gestel. En ornstlgeT kwalen als water zucht. rheumatiek, uirinekwalen, on regelmatige werking van het hart, enz. zullen ongetwi,pfeJd volgen, wanneer de bovenstaande verschijn selen veronachtzaamd worden. Laten Foster's Rugpijn Nieren Pil len u helpen om uw nieren op streek te brengen en gezond te honden. Wanneer deze organen gezond zijn en zorg dragen voor een behoorlijke zuivering van het bloed, verdwijnen de ziekteverschijnselen, die hun oor sprong vonden in een slechte wer king der nieren, spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken al leen op de nieren en blaas, zij hel pen hen om het bloed te filtreeren en de onzuiverheden met de urine af te voeren. Fosler's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's) zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heer en J. J. Göp- pmger, Groote Houtsir. 147a; en K. van Eden, Sjwiarne 38 eu Gr. Hout straat 161. toezending gescinedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. PEST OP JAVA. 't Hbld. teekent bij 't regeeringstele gram van gister aan De residentie Kediri grenst aan het Molangsche, waar de pest het eerst op Java werd waargenomen. Het schijnt dus dat, ondanks de genomen maatregelen tot afzondering, de be smetting zich toch naar buiten heeft kunnen voortplanten. EEN WINKELDIEVEGGE GEARRESTEERD. Dank z" het doortastend optreden van den horlogemaker P.. in de Nieu we Leliestraat te Amsterdam, is, vol gons dc Tol., do politie er in geslaagd, de hand te leggen op een brutale win- keltlievègige. Deze juffrouw, die door haar nette kleeding een credietwaar- digen indruk, maakte, had zich 's och tends in den winkel van den heer P. vervoegd, en mooie gouden horloges te zien gevraagd, liefst wat duur. Daarop waren haar een half dozijn exemplaren voorgelegd. Zij kon ech ter nog niet besluiten, maar zou later met haar ma terugkomen Toen zij weg was, mist© de heer P. een zijner horloges ter waarde van f 45. Onmiddellijk vermoedende, dat hij het slachtoffer van een vlug-vin- ge rige winkel dievegge was geworden, ging hij een collega iu do buurt waar schuwen. Daar had de juffrouw 's och tends ook haar siag trachten te slaan, doch de winkelier kende haar en was op zijn hoede geweest. Van de zen winkelier vernam hij haar naam en vroeger adres en hij toog nu zelf op onderzoek u't met het resultaat, dut hij haar 's middags in handen van de politie kon overleveren. Zij bekende op het bureau den dief stal gepleegd te hebben en de buit in hei privaat verborgen te hebben. In derdaad werd het horloge dear opge- spoord. De langvingerige juffrouw blijft natuuriijk ach ter slot en gren del. HET ONTTREKKEN VAN GOEDE REN AAN HET KRACHTENS DE W ET DAAROP GELEGD BtSLAG. De 54-jarige schoenmaker, die uit armoede teer verwerkte, waarop we gens schuld beslag was gelegd, werd door de 5e Kamer der Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot vijf dagen 'gevangenisstraf. Het O. M. l>3d 14 da gen gevangenisstraf geëischt. OP TWEE VROUWEN GESCHOTEN. De 17-jarige Jakob S.. die Zondag avond te £n>se, onder Gorssel, waar hij door „Pro Juventöte" was uitbesteed, op twee vrouwen schoot, is te Amster dam door de recherche aangehouden. PRESSIE. De Deutsche berichtgever van het Hbld. meldt Toen voor twee jaren de Raad in zijn meerderheid rechts was gewor den, heeft hij ten behoeve van een door „De Hanze" op te richten hau- dolscursus subsidie verleend, welke gevolgd is door bijdragen van Provin cie en Rijk. Nadat de Raad weer Unies was, als voor dien, werd het subsidio ingolrokkeu, wat ten gevolge iuul, dat ook Provincie en Rijk hun steun te rugnamen. Tot tweemalen weigerde de Ruad het vorig jaar subsidie, om dat de gemeente een hundelscursus on derhoudt en omdat de school van „De Hanze", naar adressante zelf zei- de, een sectekarakler had. Ged. Staten hebben thans B. en W. verzocht den Raad desnoods vertrou welijk mede te deelen. dat zij den Staten zullen voorstellen ..De Hanze" toch te subsidieeron. opdat ae Raad daarin misschien aanleiding zal vin den zijn besluit te herzien, liet komt Ged. Staten uiet denkbeeldig voor, dat in de Staten stemmen zullen op gaan en weerklank vinden, om aan den handelscursus <ier gemeente het provinciaal subsidie te onthouden. In de jongste geheime Raadszitting heb-; ben B. en W. van dit schrijven ine- dedeeling "edaan en besloot de Raad het te publireeren, waarbij door vele raadsleden scherpe afkeuring werd uitgesproken over dit dreigement van Ged. Staten. HULDEBLIJK AAN ONS PRINSESJE Een boerenvrouw uit Goes, Is, na daartoe door tusschenkomst van den burgemeester dier gemeente, verlof te hebben bekomen van H. M. de Ko ningin, naar het Loo vertrokken, ten einde Prinses Juliana bij gelegenheid van haar tweeden verjaardag als hul deblijk een groote pop Ln Zeeuwsche kleederd'racht aan te bieden. WETTELIJKE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. Door 958 van de 1412 winkeliers, wohende in district V, is aan den Raad verzocht de winkelsluiting bij gemeentelijke verordening te regelen. De resteerende 454 winkeliers be staan uit 260 onverschilligen en 194 tegenstanders. LANDVERHUIZERSVERKEER DOOR PRUISEN. Naar de N. R. Ct. verneemt, is op het consulaat-generaal van Rusland te Rotterdam bericht ontvangen, dat de Dunsche autoriteiten in het ver volg steeds genoegen zullen nemen niet consulaire verklaringen en ia voor de Russische landverhuizers 't hebben van een gouveraemeutspas geen veïeischte meer om de grens te mogen passeeren. BRANDEN. Afgebrand is nel huis van P. de Jong te Waai-land (N.-H.). Niets was verzekerd. Te Oldebroet is afgebrand het huis van den snnd D. Nhenhuis. Ook de daarnaast staande landbouwerswo- niug van Jan A. Stange werd een prooi der vlammen. Beide perceelen waren verzekerd. De boerderij van den heer K. A. van Gijtcubeek te Anna Paulowna is ge heel afgebrand. liet vee werd gered. Assurantie dekt de schudo. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken uit een bran dende pijp. Te SL Willebrord bij Rozendaal zijn gisteren een 3-tal woningen van A. Broeren geheel afgebrand. Onlangs brandde een schuur van denzelfden eigenaar af, zonder dat de oorzaak be kend werd. EEN KIND VERBRAND. Te Tubbergen brandde door onbe kende oorzaak onder deze gemeente het huis van den landbouwer Haar huis tot den grond af. Hein as is bij dezen brand een kind van ongeveer ecu jaar omgekomen. EEN RAKKERSVERGADERING. Het Centraal Bestuur van den Ne- derlandsche'n Brood-, Koek- en Ban- ketbokkersbond zal met het oog op 't groote belang, dat de bakkers hebben bij de invoerrechten op meel en bloem een openbare vergadering op Woens dag 10 Mei te Amsterdam houden. Het bestuur heeft uitnoodigingen verzonden aait de Nederlandsche Ver-| eeniging van Meelfabrikanten met het vorzoek namens deze een spreker aan te wijzen, die het invoerrecht op meel zal bepleiten. Tevens is een zelfde uitnoodigihg gericht aan het bestuur van de Nederl. Vereeniging van Handelaren in buitenland9ch meel eveneens met het verzoek een spreker te kiezen die de bezwaren te gen het meel recht zal uiteenzetten. Tot deze vergadering worden ook uitgenoodigd leden der Tweede Ka mer die zitting hebben voor de pro vincies Noord-Holland en Utrecht. Ann het debat zullen behalve de in leiders en Kamerleden alleen de bak kers mogen deelnemen. NIEUWE NEDERLANDSCHE POSTBOND. Te Rotterdam werd het derde jaar lij ksche congres gehouden van den Nieuwen Nederlaudschen Postbond, onder voorzitterschap van den heer B. J. van Stapele. De bond telt thans ongeveer 600 le den. LUK OPGEHAALD. Gisteravond heeft een schipper aan de haak van zijn vaarboom aan de Blauwpoortsbrug te Leiden opgehaald het reeds in staat van ontbinding ver- keerende lijk van een vrouwspersoon. Do identiteit van het lijk, dat naar "net drenkelingenhuis is overgebracht, heeft men nog niet kunnen vaststel len. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De Tel, schrijft: Men herinnert zioh het geval ven de clandestiene diamantslijperij ach- tdr perceel Blasiusstraat 99, te Am sterdam. Om in de fabriek te kunnen komen moesten de werklieden door een gang gaan, behoorende tot per ceel 99 in de Blasiusstraat. .Het recht om van die gang gebruik te makefn, bewoorden de eigenaars van de fa briek, de heeren B. H. van der Waal en W. J. L. J. Hommes, verkregen te hebben door een contract, dat zij met den eigenaa'r van perceel 99, den heer J. F Kampes Jr., hadden gesloteh. Deze laatste ontkende echter dit recht op grond, dat het bedoelde con tract de clausule bevatte, dat door de gang van perceel Blasiusstraat 99 al leen werklieden mochten toegelaten worden, die lid waren van den A. N. D. B., terwijl de werklieden der fa briek gem bondsleden, doch clandes- tienen waren. Hli ontzegde hun daar om den toegang door de gang en zoo ontstond oen conflict, dat nogal op zien baarde. De tegenpartij van haar kant toon de aan, dat in het exemplaar van 't contract, hetwelk in hun beent was, deze clausule uiet voorkwam, en be weerde, dat de heer K. haar later in het contract had geluscht. Het gevolg was eon strafvervolging wegens valschheid in geschrifte tegen den heer K. Zaterdag a.s. hu zal deze te dier zake voor de vijfde kamer der Am-I sterdamsche rechtbank terechtstaan. Als zijn verdediger treedt op de heer mr, Van Anrooy. UIT DEN AMSTERDAMSCIJEN GEMEENTERAAD. Van den Amsterdamschen wo'ning- raad was een adres ingekomen, om algemeene beginselen voor de grond- politiek vast te stellen en stappen te doen, om tot een betere grensregeling, te komen. Do Voorzitter deelde mee, dat van den heer Wibaut die wegens uitste- digheid verhinderd was de vergade ring bij te wonen het verzoek was ingekomen om tot B. en W. de Vraag te mogen richten welke maatregelen ■zij deuken te nemen om te voorzieta' in de behoefte aan gemeentelijk bouwterrein, en of B. en W. bereid zijn een commissie van bijstand in zake de uitvoering der woningwet in te stellen. Op voorstel van den beer Vliegen werd besloten, de beslissing op het adres aan te houden tol 11a de uiter- peilatie-Wibaut, die na terugkomst van dezen zal gehouden worden. De mijnramp te Heerlen. Men uiclUt uit Heerlen Door het afbreken eu neerstorten der stijgleiding van de in schacht I der staatsmijn ..Emina" te Hoens- broek hangende pomp werden twee man gedood, èen zwaar gewond en verschillenden licht gewond. Daarenboven worden twee man ver mist- Men vreest, dat ook zij gedood zijn. Van andere zijde wordt gemeld, dat vast staat, dat bij het ongeluk vier personen zijn omgekomen en zestien gewond. Van de vier dooden werden er eerst twee vermist. Er zijn 14 gewonden, onder wie drie zeer ernstig. In de schacht, waarin het ongeluk gebeurde, bevonden zich een 25-tal werklieden. De overlevenden werden gered door werklieden uit de naastbij zijnde schacht, die beu door de steen- gang bereikien, velen waren evenwel gewond, vier zoo ernstig, dat ze in 't ziekenhuis zijn opgenomen. 10 perso nen kwamen geheel ongedeerd boven. Het ongeluk ontstond door het instor ten van de 250 meter lange vvaterpers- leiding in schacht I van do mijn Em ma, waarmede het mijmvalor naar boven wordt gebracht. Van de vier mijnwerkers, die ge dood zijn zijn er twee verdronken. Aanwezig waren op liet terrein van de ramp de pastoor van Hoeiisbroek, Aixiatenarue en Heerlerheide. De ge- uoeaUoereii De VVeher en llusüix uit Heerlen, de ^eneesiieer Van Aubel uit Hoensbroek, benevens de directie der mijnen en tal van mijn-ingenieurs, welke laatste in de schacht afdaal den. EEN NIEUWE ERFENIS- QUAEST1E. In het blad „Omaha Bee" komt een fantastisch verhaal voor over „Hol- landsche erfgenamen, die een reus achtig fortuin te verdoelen krijgen." Een zekere Johann Kilp moet in ons land overleden zijn in het jaar 1760, een testament nalatende, waar bij bepaald werd. dat ziju aanzienlijk fortuin eerst honderd jaar 11a ziju dood verdeeld zou worden onder zijn erfgenamen. In deze eeuw zou de ren te besteed worden aan werken van liefdadigheid in ons land. Het kapi taal zou heden ten dage niet minder bedragen, dan 40 millioen dollar of honderd millioen gulden. Sedert 1860 heeft zich, altijd volgens dat blad, nog geen enkele gegadigde aange meld. Begrijpelijk is, dat dit bericht veel opzien verwekt in de Hollandsche ko lonie in Omaha en onder andere landgenooten in Amerika. Het ver haal is echter louter fantasie het bericht werd als een belangrijk nieuwtje aan het Amerikaanse!» blad gemeld op den lsten ApriL Als April mop heeft het ©enig© verdienste, jam mer alleen, dat het zooveel beroering wekte met hopelooze verwachtingen. VONDST IN DE TERP M1DDELSTEIN. Naar de Leeuw. Ct. bericht, stiet men bij het afgraven van de groote terp Middelstein. gelegen tusschen Harlingen en Milium, op 16 voet diep te op een uut In de zich daarin bevindende pap achtige massa vond men hij onderzoek oud-I'riesch vaatwerk, z.g. urnen. Het is gelukt, twee urnen geheel gaaf te voorschijn te brengen. Do grootste heeft een hoogte van 15 c.M. de klein ste is 10 c.M. hoog. Ze hebben onge veer den vorm van gemberpotten, mot 'dit verschik dat de hals eert weinig naar binnen buigt. EEN ADDER. In de gemeente Lonneker word door een jongen een adder doodgeslagen, diie een lengte had van 53 c.M. Sport en Wedstrijden VOETBAL. WEDSTRIJD MILITAIREN NEDER LAND— BELGIé. Het succes, waarmede deze, verlo den jaar Ingestelde wedstrijden tus schen de vertegenwoordigende elf tallen van Nederland en België wer den bekroond, heeft de beide nationa le bonden, namelijk de N. V. B. en de U. B. S. 8. A. aanleiding gegeven, na de daarvoor bekomen machtiging. ook weer aan het einde van dit sei zoen een dergelijke ontmoeting vast te stellen. Ofschoon aanvankelijk door Som migen gevreesd werd. dut de belang stelling voor deze wedstrijden niet zoo groot zou zijn, als mc-11 zich wel had voorgesteld, bleek reeds verleden jaar. dat ook in dn opzicht het natio naliteitsgevoel zich in dc- laatste jonen sterk ontwikkeld heeft, zoodat in Den Haag gespeeld werd voor een dicht bezet veld. Met dit eerste succes voor oogen heeft de regelingscommissie gemeend, uitgebreide maatregelen te moeten nemen, om het succes van den twee den, op 7 Mei te 'a-Graven i in ge op het terrein van H. V. V. te spelen wed strijd bij voorbaat te verzekeren. WEST-DUITSCHLAND—OOST- HOLLAND. In het west-Duitsche elftal, dat op 14 Mei a.s, in Dusseldorf tegen oost- Holland zal spelen, zijn cenige veran deringen bedoeld als verbeteringen aangebracht. liet is thans als volgt samengesteld: Voor: M. Fischer, Lochmtiller, H. Fischer (Duisb. Spiel-Veroin), Gebr. I-Iohage (Ess. Turnorb.); midden: Schilling (Duisb. Spiel-Verein), Srhulte (Ess. Turnerb.), Schwogmaier (Dflsseld. F. C.); achter: Bieuer (Nach. Alemania), Koenen (Bonner F. B.); doel: Löhmer (F. C. M. Gladb.) SCHEVEN 1NGSCHE WIELERBAAN. De openingswedstrijden op de Sche- veningsclie Wielerbaan zullen plaats hebben op 14 Mei a. s. VLIEGEN. Voor de vliegineeting te Chicago is door de Amerikaansche Aerö-Club 100.000 dollars beschikbaar gesteld. De Fransche aviateur Houlette heeft te Le Fayet het hoogte-record met twee passagiers bereikt. Met zijn „Hanriof'-monoplan steeg hij tot 800 M. hoog en daalde daarop in een glijvlucht PARUS—PAD. Vêdrines heeft nu, na ettelijke po gingen den tocht ParijsPau vol bracht. Hij vloog 6 u. 50 min. lang, doch moest verscheidene malen da len Vêdrines vond toen hij 's morgens vroeg te Pau kwam, de deuren van het aerodrome gesloten. Hij brak ze open en liet tegelijkertijd door een veldwachter proces-verbaal opma ken, wegens... huisvredebreuk. De bedoeling was natuurlijk, een offici eel stuk te bezitten, waarmee hij het uur van zijn aankomst kon aantpp- nen. Vêdrines heeft nu den Parijs—Pan prijs (2000 francs) gewonnen. OVER IIET KANAAL. Prier is van plan nu met een pas- sagie'r van Londen naar Parijs te vliegen. VLIEGEN, ,,Le Journal" een der bladen, die de Europeesche rondvlucht organi seert, deelt mede, dat, wat Holland betreft, de deelnemers in het vlieg kamp te Soesterberg zullen neerko men. Daar zal een reusachtige vlieg- demonstrotie gehouden worden tijdens den rustdag. De clou is een vlucht U t.rechtAmsterdam. Wijnmalen zou aan de vlucht deel nemen met een ,,Deperdussin"-mono- plan. Koolhoven is ook een der deel nemers. VLIEGONGELUKKEN. Bouvier vloog te Kairouan in Tu nis voor president Fallières. Alles ging goed, totdat zijn machine tegen een muur botste, kipte en aan den andere'n kant in een gracht viel. De aviateur werd ernstig gewond. Een ernstig ongeval maakte aan de vluchten van den Duitschcn avia teur Kahnt te Pirna bij Dresden, eeri einde. Ondanks een heftïgen wind waagde hij het, op te stijgen. Het toestel werd door een windvlaag ge grepen en naar de plaats gedreven, waar de toeschouwers stonden. Dezen vluchtten. Ten slotte sloeg de machine tegen den grohd. Kahnt kreeg eenige ver wondingen. Rechtszaken PSYCHIATERS EN JURISTEN. •Beklaagd van een op 13 Januari op den Dam gepleegden fietsdiefstal, verscheen een 24-jarige stueadoor voor de 4de kamer der rechtbank te Amsterdam. De man, die reeds meermalen ver oordeeld is, bekende. Daar twijfel aan zijn geestvermo gens rees, wei-den prof. dr. L. Bou- man en dr. II. J. Ov erboek belast met een onderzoek. Zij schetsten beklaag de als iemand, die afkomstig is uit een milieu van gedegenereerde men- schen. Wat den beklaagde zelf be treft, concludeerden deskundigen tot ontoerekeningsvatbaarheid, op gTond van imbecilitais. Zijn opneming in een krankzinnigengesticht achtten zij noodig. liet O. M., Mr. Besier, verklaarde in zijn requisitoir de meening van deskundigen niet te kunnen deelen. omdat z. i. het begrip der al of niet toerekenï n gsvatbaarlieid eigenlijk geen medisch, maar een juridisch be grip is De medische wetenschap kent het begrip niet. Het is een juridisch begrip en de rechtbank zal in deze gerust mogen afwijken van de meening der deskun digen, gelijk ook geschied is in het proces tegen Pieter Ronner en Imkje BeelsmaRonner werd door de des kundigen Imbeciel genoemd niette min hebben Rechtbank en Hof hem veroordeeld. De indruk, dien beklaagde op spre ker gemaakt heeft, is niet die van

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6