handelingen, de zeg*,- van de Mexi- cuoosche democratie en de volfcsrogee- ring blijft verzekerd." Wie /-al -relijk krijgen Do volksbeweging ten gunste van 'T EXGELSCH-AMERIKAANSCUB ARBITRAGE-VERDRAG, wordt gaande gehouden. Gister is te Londen, in Guildhall, «veer een roote meeting gehouden- De minister president Asquith voer- de 't woord. Hij zei o. a., dat de beide groote Engelseh-sprekende demoera- tie.s begonnen in te zien, dat een oor log tusschen hen een ondenkbare mis daad wus Een overeenkomst, waarbij zij den oorlog als een middel tot op lossing van moeilijkheden, vei werpen zmi ecu schitterende overwinning zijn. Zulk een overeenkomst had ove rigens geen politieke bedoelingen en 'hitkl «een bedreiging in tegen eenig ander deel der menschheid. !)e vergadering nam een motie aan ton gunste van een arbitrage-verdrag. UIT ZUID-AFR1KA. Minister-president Botba heeft een circulaire verzonden, inhoudende oen ontwerp tot vorming van oen Zuid- Af rikaansche nationale partij, die den Bond, Het Volk. de Orangia Unie en andere bonden van gelijke strekking zou veroenigen. Dit ontwerp zal in September of October aan het oordeel eener confe rentie worden onderworpen. BEÜRSTERSLAfi VAN MER ENS TIELEMAN Haarlem. Haarlem. 26 April 1911. Ook in de afgeloopen week bleven de omzetten wederom beneden het ge middelde v an vorige maanden cu ging een en ander vergezeld van een lichte k- ersteruggang voor de meeste sha res. De reactie moet ïn hoofdzaak wor- <leu toegeschreven aan den onzekeren politieke» toestand, alsmede aan het v< ortdorend verschuiven van de uit spraak in zake de trustgedingen. De speculatie wordt daardoor het wach ten moede en posities, welke maan denlang werden aangehouden, wor den thans afgewikkeld. De grootste k< ersternesang ondervonden Com mon Steetshares op de tegenvallende kwnrtaakiiters. De netto-winst over het afgeloopen kwartaal bedroeg slechts ll millioen dollars. Ook de da gelijks inkomende orders zijn sinds Munrt verminderd. Thans werken slechts CS nCt. van de hoogovens tegen 72 pCt. in de vorige maand. Het Con gres zal zich thans met de tarieven- kivostle bezig houden en in do eerste! plaats de enorm hooge invoerrechten op staal en ijzer reduceeren, hetgeen voor de trust natuurlijk van enorm belang is, daar de thans van kracht zijnde tarieven een invoer van het metaal absoluut uitsluiten. Het vorenbedoelde dooven van een deel der hoogovens is niet zoozeer toe te schrijven aan liet beperkte bedrijf van do trust, doch moet eerder wor den opgevat als een demonstratie te gen liet Congres. Do uitspraak is ook deze week niet gevallen cu wanneer ook 1 Mei a. s. geen beslissing zal worden genomen,' dan zal de markt wederpm 14 dagen iu liet onzekere blijven, daar het Ge rechtshof eeist 15 Mei a. s. weer ver gadert tot 29 Mei en dan niet eerder bijeen komt dan tegen einde October. Zal, wat aannemelijk is, de beslissing niet in de maand Mei vallen, dan heeft de speculatie den geheelen zo mer rust en is het aan te nemen, dat deze tijd door de groote belangen zal worden gebruikt om een beweging op touw to zetten, die het hun mogelijk maakt zich te ontlasten. De positie der kopermaikt staat er gunstiger voor als sedert langen tijd. De voortduren de prijsteruggang van het metaal heeft den consument geanimeerd en de vraag naar koper neemt dagelijks toe. Zoo zijn in de laatste 8 dagen circa 2500 ton verkocht en is de prijs een fractie gestegen. Serieuze koper- flrmu's zijn van moening, dat net laag ste niveau bereikt is en dat betere tij den te wachten zijn. De Parijsche beurs, die vooral voor koperwaarden zeer gevoelig is. is dan ook in den Ratsten tod sterk als kooper van ko per waarden, in het bijzonder van Rio Tiuto's, opgetreden. Van 1 evendigen handel was echter ook aan onze beurs weinig sprake. De locale markt werd ten deelp tv-heerscht door de pest- en choleraberichten uit Indiê. Cultuur, Tabaks- en Itubber-waarden waren al le zwak gestemd.' Ecu zeer onaangename stemming hu-ischt in Oiiewaarden. De handel in deze fondsen was den laatsten tijd zeer beperkt, waarvan baissiers ge- bruik gemaakt hehiieil om de prijzen te drukken. Bij de geringe belangstel ling kostte hot hun weinig moeite de- zo aanvallen met succes voort te zet ten, waardoor vooral Consols aanmer kelijk in koers terugliepen. Yuor Rumeeuscbe soorten was de stemming orijshoudend. Staatsfond sen blijven nog steeus zwak gestemd en onze Nationale soorten moesten zuii dan ook wederom een vrij gevoe lig verlies getroosten. Rubberw aarden zwak gestemd niet uitzondering van een enkele soort, die toevalligerwijze meer gevraagd was. De behoeften voor dividendbetaiingen in Mei doen zicii als alle jaren in een aantrekking van den, eldkoors gevoelen. Geld 3 1/2 a 4 pCt. Stadsnieuws BIJENTEELT. In llólel Lion d'Or vergaderde gis-: teren de afdeeiing Noord-Zuid-IIol- land vau de Vereeniging ter Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland, on der presidium van den hee"r G. A. Oot- mnr, arts te Haarlem. Do heoren K citing en Netscher van Santpoort hadden bericht van verhin dering gezonden. De secretaris, de heer J. M. van Es, bracht het jaarverslag over 1910 in' d B als Volgt luidt: P:' jaar 1910 was wederom ongu'n- ctig wol Lciroft het hnmnggewin, al leen dö leden der Afdeeiing die bijen volken naar de boekweit en heide hebben gebracht, hebben oen ruiin gewin gehad, üp de Algemeene Ver gadering gehouden te Haarlem op Zaterdag 5 Maart 1910 word besloten tot het geven van eenigo praclisehe leasen. Door den Lee raar der Veree niging werden deze gehouden te Texel, Santpoort en Oustvoonie. Al deze lezingen kunlnen als geslaagd beschouwd worden en hebben weder om bijgedragen om de Bijenteelt te bevorderen. Door de afdeeiing wer den voor do rubriek Bijenteelt op de Landbouwtentoonstelling te Hoorn 2 zilveren medailles beschikbaar ge steld; een poging om gedurende de^ tentoonstelling aldaar een practiscbe les te geven mislukte, daar door het bestuur der tentoonstelling op het verzoek afwijzend werd beschikt. Ge- brok aan voldoende belangstelling van de zijde der Bijenhouders was de oorzaak dezer weigering. Evenals in. 1909 word te Amsterdam tweemaal een Honing- en Wasbeurs gehouden. De eerste had plaats op Donderdag 18 Augustus. De aanvoer was gering, de prijzen hoog, dientengevolge de handel niet vlottend. Kleine partijen honing en was gingen tot hoogen prijs van de hand. De tweede had plaats op Vrijdag 16 September. Door het gunstige gewin op do boekweit en heidevelden was de aanvoer zeer groot. Prachtige heide raathoning was hier aanwezig, toch was de handel niet vlottend; men wus niet genegen om voor een geringen prijs te verkoo- pen. De honing-markten die nog el ders moesten plaats hebben, hadden waarschijnlijk invloed op de hooge prijzen die gevraagd werden. Jammer dat dc pogingen van het bestuur om te Amsterdam een honing-ientoon- stellmg met gelegenheid tot verkoop te houden, mislukten wegens gebrek aan voldoende medewerking. Slechts enkele bijenhouders gaven blijk van instemming, echter niet voldoende om met succes te slagen. Van de aan geboden gelegenheid lot het verkrij gen vuil ucc.nsvrije suiker is door de leden der afdeeiing eon ruim ge bruik gemaakt, 4600 Ks. is op aan vraag aan de leden toegezonden. Van de onderafdeolingen weinig nieuws. De onderafde: l-.'ng „Voo'rne", werd omgezet in een afdeeiing „West- Friesland", telt nog slechts tien le den, „Hollands-tuin" te Naaldwijk zond goen verslag in. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Nog doolde dc heer Van Es mee, dat 53 leden voor 753 volken van de levering van accijnsvrije suiker ge bruik maakten. Dc algomoene verga dering zal 5 Mei a.s. te. Utrecht ge houden Wonden. De Oostenrij'ksohe consul te Amsterdam heeft inlicht.in- tingen gevraagd over de Honing- en Wasbeurs te Amsterdam, die gegeven zijn en ook verder zulle'n gegeven worden. Het batig saldo op 31 December a.s. bedroeg f 217.14. liet aantal leden be liep 167. Dc rekening werd nagezien en accoord lievonden. De begrooting ovor 1911, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een be drag van f 470.04, werd goedgekeurd. De lvecren Fruns Netscher en dokter G. Ootmar, die als bestuursleden pe riodiek aftreden moesten, werden herkozen; de heer Ootmar nam de herbenoeming aan; den heer Netscher aal bericht gezonden worden. Tot af gevaardigde en plaatsvervangend af gevaardigde ter Algemeene Vergade ring werden resp. gekozen dè heeren A. v. d. Bosch en J. M. van Es. De afdeeiing brengt 5 stemmen uit. De ufeosch werd uitgesproken, dat de Lceraar dor Vereeniging in deze afdeeiing vaker mocht gezien worden. Aan de orde was vervolgens de be spreking van een voorstel tot 't hou den van een Honing- cu Wasbeurs te Amsterdam. De secretaris was van oordeel, dat een dergelijke beurs wèli levensvatbaarheid heeft, maar spr. meende dat één beurs voldoende was, die dan kon gehouden worden in September. Verleden jaar zijn twee beurzen gehouden, maar die in Au gustus werd slechts door weinigen bezocht. De voorzitter gaf in overwe ging het dit jaar nog eens met twee maal te probeoren, welk voorstel ten slotte aangenomen werd. Ter propageering van de zuivere bloemen honing werd verder in prin cipe besloten tot het houden van een honingmarkt en daaraan verhonden tentoonstelling. Amsterdam werd als meest geschik te plaats daarvoor aangewezen. Het bestuur word overgelaten de noodige voorbereidingen te treffen. Reeds zijn ee'nige plannen gemaakt: de groote zaal van „Eensgezindheid" zal ge huurd wo'rden, of anders wordt dit te duur zal getracht worden een zaal van Artis te krijgen. Met strooibiljetten en mannen-met-recla meborden zal den volko van het hou- do'n van markt cn oxpositie kond ge daan worden. De leeraar der Veree niging zal in de tontoonstellingsda- gen een lezing houden. Ook de 2e beurs zal In dien tijd worden gehou den. Mocht Amsterdam te dim'r wor den. d'i'n komt Haarlem in aanmer king. Der Naluur-IIistorische Vereeniging te Amsterdam zal van hot houden der ton toonstelling kennis worden Besloten weTd verder lessen te doen reven on Tassel cm to Santpoort on lezingen te doen houden te Ara- - en te Oud-Beierland en - als het kan te Haarlem. Vergunning Drankwet. B. en W. vun Haarlem brengen ter keunis, dat bij Gedeputeerde Staten dezer provincie is ingekomen een ver- zoekschrift van II. Mulder, cm ver gunning, ingevolge art. 2, 2e lid dier wet. tot liet verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop, alléén aan lo geergasten in de gelagkamer en in do bovenkamers van bet perceel aan de Zuid-Polderstraat no. 47. Men schrijft ons Haarlem, 28 April. Morgen, Za terdag, is het de laatste dag. dat on ze stadgenoot, de heer A. van der Togt, zijn betrekking vervuil als hoofd opzichter v. <i. Prov. Waterstaat in Noord-Holland. Op zijn verzoek ver kreeg hij mot ingang van 1 Mei a. s. eervol ontslag mot toekenning van pensioen. Vóór het jaar 1883 was de lieer V d. Togt opzichter 4e ld. bij de Staji«öspoorwege.n, toen hij in dat jaar benoemd word in genoemde betrek king. Zoowel in dienst \an den Staat als in dien der Provincie vervulde hij zijn betrekking op de meest eervolle wijze. Zijn heengaan zal ongetwijfeld niet onopgemerkt voorbijgaan cn stel lig is de weusch algemeen, dat de nog zoo krasse, levenslustige 71-jarige grijsaard langen tijd zijn welverdien de rust mag smaken. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 8 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 1 meubelmaker, 1 mo delmaker, 4 metselaars, 11 opper lieden, 1 stucadoor, 2 witters, 5 machinebankwerkers, 2 monteurs. 13 giofbankwerkers, 3 metaaldraaiers 4 vuurwerkers, 4 ketelmakers, 6 burgersmed-n, 6 machinisten, lOsto- kers, 3 electricians, 9. instrument makers, 2 koper bankwerker.-, 3 ko perslagers, 4 loodgieters, 2 schoen makers, 1 zadelmakers, 1 kleerma ker, 1 schilder, 2 behangers. 1 sloffee rder, 3 bloemisten, 6 tuin lieden, 18 grondwerkers, 2 bakkers. 1 banketbakker, 2 slagers, 1 krui deniersbedienden, 1 keltner, 90 mu- cazijnknechts, 16 loopknechts, huis knechts, 1 sigarenmaker, 11 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 1 letter zetter, lithograaf, 1 binder, 2> losse werklieden 1 dknsttioden, 14 werksters, 7 naaisters, 3 kook sters, 3 huishoudsters, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 4 Koetsiers en voerlieden. Rubriek voor Vragen Genbonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redacie van Haarlem's Dogblad, Groote Hout.-ti hui ö'i. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven ou zoo apoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vormolden worde geen aandacht geschonken. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen of er te Rotterdam scholen zijn voor zwakzinnige kinderen? ANTWOORD: Te Rotterdam is een gemeentelijke school voor zwakzinni ge kindiere'n, waarvan hoofd is de hee'r D. Köhler. Voorts bestaat te Rotterdam een Christelijke school voor achterlijke kinderen onder lei ding van den heer J. de Graaff, Noordsingel 106. VRAAG: Kunt u mij ook den koristen weg over land naar Groningen meo- deelen? ANTWOORD: Haarlem, Amster dam, Hilversum, AmeTsfodrt, Put ten, Ha'rderwijk, Nuhspeet, Zwolle, Meppel, Hooge veen, Reilen, Assen, Groningen. VRAAG: Ik heb van de obligatie maatschappij „Het Witte Kruis" 1/20 klassikaal lot gekocht. Toen ik verle den week voor de 3e klasse mijn briefje wilde inwisselen, kon dat niet. Ik schreef om inlichtingen, maar kreeg geen antwoord. Wut moet ik doen en hoe kan ik weten of op mijn lot een prijs gevallen is? ANTWOORD: Richt u nog eens per aangeteekend schrijven tot het hoofd kantoor te 's-Gravenhage, Plaats 1. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. binnenland HET LEVEN VAN H. M. DE KONINGIN IN GEVAAR Onder dit opschrift lecvt men in „Do Fiet9" oen ingezonden stuk, waaraan het volgende is ontleend „Zooals bekend is, heeft H, M. de Koningin twee automobielen gekocht van do Nederlandsche fabriek „Trom penburg", cn zijn een paar mannen van liet stalpersoneel aangewezen, om daarop dienst te doen als chauffeur. Aangezien deze mannen geheel on bekend waren met bet besturen van motorwagens, zijn zè naar een purtl- culiere chauffeursschool gezonden, om daar te worden afgelicht in het be sturen en behandelen van een auto mobiel, waarna zij zich nog een kor ten tijd practisch geoefend hebben in de fabriek „Trompenburg", 't Is mij echter persoonlijk uit goede bron be kend, dat men zich daar heeft g«x-r- gerd over de onbekwaamheid der toe komstige automobiel-bestuurders. Er! zijn veel slechte chauffeurs in Neder land, en dat Is begrijpelijk de auto mobiel is een nieuw voertuig, dat slechts in de laatste 5 jaar eenigszins in tel is. Goede chauffeurs zijn zeld zaam, er zijn echter wel goede te krijgen in Nederland, on het is mij dan ook onverklaarbaar, waarom men mensrhen van een stalpersoneel een- twee-drie in dit nieuwe vak moet be kwamen- Ware het eon chauffeur voor een privé oersoon, het liet mij koud; ieder moet voor ziclizelf weten, of hij zijn leven in gevaar wil brengen, maar daar waar het onze Koningin l>etreft. vind ik hot onverantwoorde lijk, dat men stilzwijgend genoegen neemt met de onbekwaamheid van de took.>mstime chauffeurs van II. M. In ieder geval, dit is zeker, dat de man, dien ik zag rijden, op het oogen- blik 0011 onbetrouwbaar chauffeur is. Wanneer II. M. met den trein reist, wordt eon ingenieur naast den reeds bekwamen machinist gezet, voor de groote zekerheid. Ik vind dit te apprecieeren, daar inderdaad liet leven van een Koningin zooveel mogelijk beschermd moet wor den. Nu echtor zul II. M. in een yoer- tuig rijden, dat in onbekwame handen zeer zeker het meest gevaarlijk is. Aan het Hof zal precies de tijd ge reden moeten worden. De tijd van een Vorstin is nrecies ingedeeld De chauf feur moet dus altijd precies op een vastgestelden tijd aankomen. Dit le vert vooral bij een minder bekwamen chauffeur een groot gevaar. indien de schutspatroon der auto mobilisten H. M. de Koniugin niet be- schermt, dan zijn ongelukken te ver wachten". De redactie teekent bij dit schrijven aan, dat zij over dc chauffeurs van H. M. de Koningin niet kan oordce- Ien, doch dat zij den inzender van bo venstaand stukje kent als een man groote vakkennis, die niet over gevaar zal spreken, als er niet inderdaad ge vaar is. EEN WANDELING MET DEN PRINS. De Rott. geeft een aardige anecdote van Prins Hendrik. Z. K. H. houdt er van, om incogni to. slechts veigezcrd van zijn hondje, w anuelmgen te doen in de Residentie, daaroij zien niet beperkend tot de hoofdstraten, uiaar ook meermalen een bezoek breng eiidc aan de volks buurten, ten einde het leven daar eens gade te slaan. Zoo gebeurde het. enkele dagen ge leden, dat de Prins op een dier wande lingen in <;en omtrok van het station dor HolL Spoor (een echte volksbuurt) was aangeland en al wandelende ton slotte in dc Van Ravesteijnstraat ar riveerde. Hier wist dc Prins geen weg meer cn uuarum rieuUe rlij zien tot een ^/oriji,"öó'=ger, c-m werkman, met de vraag „Kuulge mij ook den weg wij zen naar de G l oenmarkt „O, ja wel, mijnheer", antwoordde de man, „maar dat is een heel eind. Toevallig moet ik ook dien kant op, laten wij dan samen gaan." De Prins vond dit goed en beiden wandelden naar de Groenmarkt. Hier aangekomen liet Z. K. II. den arbeider eens opsteken, bedankte hem vriende lijk en nam joviaal afscheid. De man keek vreemd op, toen hij la ter hoorde dat hij met Prins Hendrik had gewandeld. DEÖIETRECHT OP TABAK. De Veroeniglng van Tabaksfabrikan ten in Nederland heeft zich met een adres, waarvan een afschrift is gezon den aan den Minister van Financiën, gewend tot de Tweede Kamer. Resumeerende, acht adressante dit ontwerp weinig doordacht, zóó weinig in overeenstemming met de Korookwoordelijlce vrijheid, dat ieöe- ren Nederlandschen burger zoo dier baar heel te zijn, zóózeer in strijd met do belangen van de tabaksindustrie, dat zij met den besten wil geen kans zou zien het aannemelijk te maken, ook. al werd het bij amendement be langrijk nog gewijzigd. Reden, waarom zij nadrukkelijk verzoekt dit ontwerp te willen ren- voyeeren, als verderfelijk van strek king eu onuitvoerbaar in de toepas sing. PRINS HENDRIKSTICHTING TE EGMOND A. ZEE. Aan het 36ste jaarverslag over 1910, door den directeur, den heer G. E. A. van Hall. uitgebracht in de te Am sterdam gehouden algemeene vergade ring, ontleenen wij, dat voor 1911 een zekert dreiet van ongeveer f 1733. im mers de vaste inkomsten ami bijdra gen en rente van liet kapitaal belie pen over 1'JIO 24,067,83, waartegen over aan uitgaven, z-co krap mogelijk geraamd, een bedrag staat van 26.500. Den 31en December waren de open gevalion plaatsen in 't huis weder be zet on hod de stichting opnieuw een voltallige bemanning van 2öö koppen. BURGEMEESTERS VACATURE. Men meldt ons: De burgemeester van Groningen, hoeft verklaard da thij niet voor de benoeming tot burgemeester van 's-Gravenhage in aanmerking wenscht te komen. TEGEN DE VIVISECTIE. De Nederlandsche Bond tot bestrij ding der Vivisectie hield te Seheve- ningen onder leiding van zijn voor zitster, mej S. Groshans, de jaarlij k- scho vergadering. Na een kort openingswoord van de presidente, waarin zij o.a. de gelegen heid had te vermelden, dat een nieu we strijder tegen de vivisectie was opgestaan in den wereldberoeraden Amerikaanschen tooneelschrijver Bernard Shaw, las de secretaris liet Jaarverslag over liet afgeloopen jaar Blijkens dit verslag telt de Bond 697 loden. Hot verslag zal worden ge drukt en uitgegeven, ojxlat er meer gewerkt zal kunnen worden ter pro paganda. De uftredonde bestuursleden, mej. S. Groshans on de heeren S. B. Criel- laert en J. Westendorp, werden bij acclumatie herkozen, in de bestaande vacature word voorzien door de ver kiezing van den heer J. Th. Noordijk, arts, gepens. off. van gez. te 's-Gra venhage. De vergadering bekrachtigde de keuze door de afdeclingen Amsterdam «n Haarlem gedaan van leden die als vertegenwoordigers dier ulaeehugen in tiet hoofdbestuur zitting hebben en ging dan over tol bespreking van liet voorstel van de ufdecliug Haarlem om een buitenlandschen spreker uit te noodigen tot het houden van voor drachten in de voornaamste plaatsen van ons land over de vivisectie en en hare bestrijding. Na uitvoerige bespreking van het voor c-n tegen, waarbij bleek, dat het hoofdbestuur het voorgestelde gaarne steunde en de afdeeiing Amsterdam de voorkeur gaf aan oen Nederland-1 schen spreker, werd ten slotte de re geling van deze aangelegenheid aan het hoofdbestuur overgelaten, dat mol de ter vergadering uitgesproken wen- schen zooveel mogeliik rekening zal houden. Bij de rondvraag kwam 0. a. ter sprake het plan van het hoofdbestuur om propaganda te maken door mid del van overal aan te plakken recla meplaten en de uitgifte van brief kaarten, waarop ecu toepasselijke plaat en liet adres van den Bond. De vergadering vereenigdo zich in principe met de plannen, liet de uit voering daarvan aan hel hoofdbe stuur over eu verleende het daarvoor gevraagde krediet. EERSTE KAMER. BESTRIJDING DER ZEDELOOS HEID. Een uitvoerig aldeclingsvctslug is verschenen over het wetsontwerp lot bestrijding der zedeloosheid. Vrij algemeen werd den ministei van Justitie lof toegebracht voor zij 1 krachtig optreden in zake de bestrit ding dor zeeleloosheid en werden d< zaakkennis en het talent, waarmede hij het ontwerp verdedigd en in d< Tweede Kamer tot een goed eind» heeft gebracht, geprezen, al rneendei 'laarbij sommigen, dat zijn warmte voor de zaak en zijne voortvarend neid hem er wel eens toe geleid had den te haastig in te gaan op ..nieuwe denkbeelden en voorstellen. Daardoo- zal ten slotte het wetsontwerp to' stand komen zonder dat. naar grond wettigen ei-sch. de Raad van State- zal zijn gehoord over bepalingen vai. ingrijpenden aard en zonder dat ee:. afdeelingsoriderzoek is voorafgegaan. De algemeene strekking van he! wetsontwerp, dat is liet in 's lands belang tegengaan van verkeerde nei gingen en voor de openbare zedelijk heid gevaarlijke handelingen, vond bij vele leden groote instemming- Ten aanzien van de nadere uïtwer king en het te verwachten resultaat werden echter meerdere bemerkingen gemaakt DE EERSTE KAMER RN DE PAAR DENSPORT. Uit het afdeelingsvcrslag van de Ee'rste Kamer ove'r do zedeloosheid- wet, ontleenen wij het volgende: Vele leden vreesde, ten gevolge van het verbod van den totalisator nadée- lige gevolgen, zoo voor de paarden fokkerij als voor de vorming van goede ruiters, welke door de paarden rennen worden bevorderd, en men vroeg zich af, of het niet beter was het wedden te reglementoeren en door controle, waarborgen voor .eerlijk spel te geven. Ook betwijfelde men, of het mogelijk zou zijn de Vlissiriger bookmakers te weren, Waar niet te ontkennen valt, dat da^lolaiisuLor tot de verbetering van het paardenras in Nederland ruim schoots heeft medegewerkt, ware het wenschelijk geweest, als de wel in plaats verbiedend leidend ware opge treden, meende men. Omgeven door waarborgen, welke de regeering kon geven, had de totalisator kunnen blij ven bestaan, door wiens afschaffing nu de ruime verdiensten dreigen te loo'r te gaan welke oen talrijk perso neel trekt uit de paardensport en de paardenfokkerij. Men oordeelde de regeering verplicht, thans maatrege len te beramen om in de ontstane leemte te voorzien door pogingen om de paardenfokkerij eu de rennen in stand te houden, aan te moedigen cn door subsidie te steunen. Enkele le den wenschléii met hel oog op de ge volgen van de afschaffing van den totalisator nog nader te overwegen of zij hunne stem aan dit wetsontwerp zullen geven en hoopten, dat de mi nister nog door het verdagen van het tijdstip der invoering van de wet,zich tegemoetkomend zal toonen tegenover de velen, die er ernstig door worden geschaad. Anderen gaven den minis ter in overweging, alsnog een novel le in te dienen, om daardoor te be- vorde'ren, dat althans gedurende een overgangstermijn het wedden zou toe gelaten worden, waarhij dan tege moet gekomen zou moeten worden voor een betrekkelijk korten tijd, aan de wenschen van de bookmakers. Heeft het indienen eener novelle be zwaren, dan werd gevraagd, of de bookmakers dan niet in de termen vie len om schadevergoeding te verkrij gen. In elk geval behoorde de mi nister naar het oordeol van vele le den, middelen te heramen om de ge volgen, welke zullen voortvloeien uit het verbod van den totalisator, zoo wel vooi wut betreft de paardenren nen als om do persoden zelf, zoo wei nig drukkend als mogelijk is te ma ken en zooveel mogelijk te verzach ten. Tegenover deze beschouwing wo'rd echter anderzijds opgemerkt, dat te- reehl de bookmakers ovórai verban nen worden. De weinige goeden niet te na gesproken, kan men in bet al gemeen van de bookmakers zeggen, dat zij het publiek bedriegen en hun ne verplichtingen niet nakomen, zoo werd aangevoerd en men meende dezerzijds, dat ook de totalisators noodzakelijk in het lot van de book makers moeten deelen. Als Vlissingen en andere steden de inkomsten van de bookmakers niet missen kunnen, moesten zij maar accij'nson lieffen, evenals ook reeds elders geschiedt. Echter was men dezerzijds ook van oordeel, dat, wanneer de Nederland sche Harddraverij- en Re iverec i -ing de f 35.OQ0, die zij tiiuns dia ven zal, niet aan de verbetering van het paar denras kan besteden, de staat die moei verschaffen. DE BAKKERSSTAKING RIJ 1)F. FIRMA BUNDELS TE AMS i ER- DAM GEëlNDIGD. De bakkersstakóu is geëindigd. Grondslag voor de opheffing var de staking vormt een overeenkomst tusschen de broodbak kei -pulivjoiisvcr- eeuiging „Do Voorzorg de firma Bundels en den Alg. Ned. Bund van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingbcilrijf. Daarbij wordt in de ee'rste plaats de beslaan de collectieve ovéreonkomvt tusschen de firma en den hond ontbonden. Do firma moot voorts een verbintenis aangaan met „De Voorzorg" om tlt door deze patroonsvereoniging inge> voerde loonregeling geheel te zullen invoeren met enkele aanvullingen; en zij verplicht zich verder tot het slui ten van een individueel contract met de leden van haar personeel, d it in overeenstemming is met het contract van ,.Ee Voorzorg", waarin even wel geen bepaling van staangeld zal worden opgenomen. De firma Bundels zal 'haar perso neel complet ee ren uit de slakenden. Nieuw personeel zal gedurende do eerstvolgende 3 maanden uitsluitend "'"kozen worden uit hen, die non do staking deelnamen. In de overeenkomst, waarbij het uuflict is beëindigd, wordt voorts '.iet loontarief van Voorzorg" e'r- kend. In verband met het beëindigen dei bakkersslaking bij de firma Ed. Bun dels, bc-sloot het bestuur 'der afd. Haarlem van den Alg. Ned. Boud van Arbeiders in het bakkersbedrijf het posten bij enkele patroons te Haarlem te doen vervallen. ONDERSTEUNINGSFONDS DER POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Onder het presidium van den hoer \Y. F. Viëtor, Directeur vau het post kantoor ie Nijmegen, vond te Utrecht de vergadering van het Ondersteu- uingsiunds der Posterijen cn Tela grafie plaats. Blijkens het verslag van den secre taris was het aantal leden op uit. Dec. 1910 464, dal der donateurs 8. 18 aam lagen om ondersteuning kwamen in 1910 in, 17 daurvan wer den ingewilligd. De uitkeeringen va rieerden van f 5 tot f 268.50, terwij- het totaal der gedane uitkeeringen f 886.72 1/2 beliep. De balans wijst als eindcijfer- f 2921.42 1/2 aan, waaronder een saldo groot f 1869.34. Aan het bestuut werd opgedragen te onderzoeken do wenschelijkheid en mogelijkheid om vrouwen van leden als lid van het fonds op te nemen. Als plaats van do volgende algemeene vergadering werd Amsterdam aangewezen. ARTIS. Gijst der geschenk-en door liet Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap „Na- lura Artis Magistra" gedurende do maand Maart ontvangen, de namen der schenkers daarachter vermeld. Voor de Diergaarde Een jonge Russische berin P. Stoffel, te Deven ter twee Oestiti's, J. M. Kolkman, to Haarlem een Ocelot en een .Mural, C. M. Kroesen, te Paramaribo een vierhoomig schaap, G. D. Nieuiaii, te Amsterdam een Java-aap, B. Osse baar, te Monnikendam drie Javaan- sche Buffelpikkers, D. Hooykaas, to Amsterdameen Maleische Pauw- liaan, J. van Stolk, te W oesuluin; een Kokmeeuw, P. J. Ketting, te Amster dam een Rose Kakatoe," W. L. ten Holt, te Utrechteen dito, Konings veld, te Amsterdam. Voor het AquariumEen aantal zoetwatervisschen, Gebr. Dil. te Koog aan de Zaan eenige dito, C. vun der Vlies, ie Amsterdam. Voor het Zoölogisch Museum Een jonge Haas, P. Zeeuw, te Amsterdam; en een verzameling eieren van in- en uitlandsche vogels en eenige vogel- huiden, D. Boiten, te Utrecht. Voor de Serre Een Melocactus, A. FxunKe, te Amsterdam«-en Ficus Arabica, mevr. D. M. Meursuig—- Ktrchner, te Amersfoorteen Azalea Iudica, H. Th. Rolandus, te Amster dam een dito, J. F. G. Rincker, to Amsterdam. Een Grieksche schildpad, J. C. vun der Weide, te Amsterdam. ..MOED, BELEID EN TROUW". Uit het 21ste jaarverslag der Veree niging, onder de zinspreuk „Moed, Beleid en Trouw" blijkt, dut de ont vangsten over 1910 /9iS0.61 bedroe gen daarvan is besteed aan onder stand 6088.45. Op 1 Januari jl. bleef in kas 3218.16 waarvan bij het be stuur f 1167.66 en het overige bij de aldeeliiigen. Het jaarverslag getuigt van dank baarheid bij den terugblik op de werkzaamheden over het afgeloopen jaar. Wel is waar heeft voortdurend het ledental meer neiging tot dalen dan tot rijzen, maar tot nog toe zijn de toegevloeide gelden voldoende ge weest, om in de steeds stijgende be hoefte der hulpbehoevenden te voor zien. Streven naar uitbreiding van liet getal leden met allo middelen, die daartoe kunnen dienen, behoort dan ook voortdurend het wachtwoord te blijven, aldus besluit het verslag. In een hijlage wordt een meer ge detailleerd overzicht gegeven van den steun aan ridders M. W. O. of hun weduwen verleend. POLITIEBOND. In de gisteren gehouden vergade ring van de Prov. Afd. Noord-IIolland van den Politiebond werd medege deeld dat de bestuursleden de heeren Van Leeuwen en Daamen niet voor «en herbenoeming in aanmerkiug wenschen te komen. Het verslag van den heer Smits,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 10