ye mtjss-Aoverigntien van HAARLEM'S DAGBLAD van Aerdenhuut, wijst eeu batig saido a au van 620. .Us bestuursleden werden gokozon do heeren J. A. H. de Koning, com missaris van politie te Hilversum, en H. Bontekoe, geinsion te veldwach ter te Westzaan. Beiden aanvaardden hun benoeming. Overeenkomstig het voorstel-Ver- plonke werd besloten, om het hoofd bestuur in overweging Ie geven, een adres te zenden aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, ter verkrij ging van Staatspensionneering van allo ge-meen te-politieambtenaren mi onbezoldigde rijksveldwachters in dienst van anderen. Sportpraatje Het was den vorigen Zondag voor onze Haarlemsche clubs een gelukki ge dag zoowel Haarlem als li. F. C. wonnen hun match. H. F. C. sloeg het Haagsche Quick. Gemakkelijk ging het allerminst, maar het ging. Vóór rust wist H. F. C., niet den harden overbekeuden llauenburg- schen wind mee, den 3taud tot 2—0 in haar voordeel op te voeren. Na de pauze veranderde het tooneel gansch en al. Quick had binnen do minuut al een legenpunt. Maar verder kwam het niet. De Haarlemsche blauw-wit- ten legden zich op een tuai vordedigen toe, en hoe de Ilaagsclie voorhoede ook zwoegde - Mooy's heiligdom bleef verder ongeschonden. Het moet gezegd, dat de Spanjaardslaners daarbij Fortuna op hun hand had den, want het komt zelden voor, dat eon vereeniging, langen tijd vlak bij i doel, zelfs niet éénmaal dat te door boren weet. Overigens zij allo lof aan do H, F. C.-verJödiging gebracht ■waarin Van Such tel en als nieuwe kracht optrad, en inderdaad een aan winst bleek te zijn. Die aanwinst zal ook binnenkort zeer noodig blijken, want Kiinmijser, de H. F. C.-back, j die zich vooral dit laatsto seizoen j door zijn moedig, taai-volhoudend spel een algemeene bekendheid wist te verwerven, speelde zijn laalsten i wedstrijd. Binnenkort vertrekt de 1 H. F. C.'er naar Indië, en hoewel elk i vöétballievend Haarlemmer, en in 't j bijzonder de H. F. C.-menschcn, hem slechts noode zullen zien vertrekken, 1 zullen zij toch evenmin nalaten, hem in zïin werkkring in Tropisch Neder- j land alle goeds toe te wenschen. Haarlem deed nog veel schitteren der. door de aanstaande kampioenen te kloppen, die nu wel heel merk waardig tegen beide Haarlemsche ïlubs de nederlaag hebben geleden. H. F. C. speelde daarbij tegen de Rot terdammers op het Spartaunsche veld gelijk de Haarlemmers moeten in de Maasstad ook uog den strijd tegen de geducht^ club aanbinden moge het hun gelukken het voorbeeld der blauw witte zuster vereeniging te vol gen-. Richard Serné, de Haarlem-back, die in den laatsten tijd zoovele lau weren plukte, en ook in den jongsten wedstrijd nog bewees, welk een emi nent speler hij is, zal ook het vol gend seizoen niet meer spelen. Dat hij zijn voetballoopbaan moge be kroond zien met een overwinning van Haarlem op Quick in den aanstaan den Hollandschen cup-final, is zeker de wensch van heel onze voetbalstad. In de Westelijke eerste klasse speel de verder V. 0. C. gelijk met de H. V. V., die zoo 'aan haar negende „draw" kwam. Velocitas sloeg de collega's van 't Zesde met een verpletterende 5—0. Werkelijk geen bemoedigend resul taat voor de komende degradatie wedstrijden, hoewel van den afloop dier matches nog weinig te zeggen zal zijn. Een van de promotie-wedstrijden hebben we nu achter den rug Ajax- Hercules. Tot veler verwondering is die wedstrijd in een overwinning van de Herculanen geëindigd men iiad wel gedacht, dat de Ajaciden de zege zouden wegdragen, nu ze zoo n schit terend seizoen achter den rug had den. Het is zeker een grooie teleur stelling voor de geheele voetbal lieven- de bevolking van de hoofdstad, dat Ajax nu, voor de deur staand, bij het overschrijden van den drempel den v asten grond verliest. Maar nog is al les niet voor de Amsterdammers ver loren. Zondag a.s. gaat het in de hoofdstad tegen 't Zesde, en als Ajax I dan wint, wat tot de waarschijnlijke mogelijkheden behoort, kan het eer- 1 ste-klasse-schap zeer zeker werkelijk- j heid worden nu is het nog een i mooie droom, waarvan Hercules de i verwezenlijking allerminst hoopt. Ook de club der Heracliden heeft, zeker nog een kansje, in de Westelijke eer ste klasse te blijven spelen, maar don j moet zij alles winnen, wat spannen de spelers alle krachten in niet onmogelijk is. In elk geval zal de strijd zeer belangwekkend zijn. Met spanning zien we den afloop van de tweede manche tegemoet. Als dan maar wat meer sport gegeven wordt dan verleden week in Utrecht, want in de match daar trad de struggle- for-lifo wel zeer op den voorgrond. Een scheidsrechter, aan wien de orde- bewaring is toevertrouwd, kan ook i zeker geen overbodige weelde ge noemd worden. Iu liet Oosten viel de beslissing over het kampioenschap. P. W. kwam niet op en zoo kon G. V. C. gemakkelijk een papieren 50 zege boeken. P. W.'s houding is uit een sportief oogpunt zeker niet te verdedigen, maar als men reeds drie vergeefsche reizen naar Wageningen gemaakt heeft, is het te begrijpen, dat men voor de vierde maal wel eenigszins huiverig is. Twee Sparta—G. V. C.-ontmoetin gen wachten ons dus ook nog we tv. ii 'elen niet, of de Westelijke kam pioen zal zich ook gemakkelijk den titel van kampioen van Nederland toeéigenen- Zondag a.s. te Haarlem geen eer ste klasse voetbalslechts één wed strijd - Haarlem IIII. V. V. II, die voor de Haarlemmers hu goed spel wel met een zege eindigen kan. In do Westelijke eerste klasse slechts drie ontmoetingen Sparta— TT V. V., V. O C H. R. S. en Velo citas—Hercules. Do eerste is als de tweede een be langwekkende ontmoeting. Sparta zal zeer zeker een zwaren strijd hebben - II. V. V. is niet gemakkelijk als zij eens alles er op zet maar toch wel winnen. Met die zege zal don defini tief het kampioenschap dor Westelijke eerste klasse behaald zijn. Een heete strijd belooft de V. 0. C.- H. B. S.-ontmoeting te zijn een ge lijk sjxjI is de meest waarschijnlijke uitslag. Elk dar beide clubs kan even wel een kleine overwinning behalen. Hercules zal tegen Velocitas wel verliezen evenwel is de ontmoeting voor de Stichtenaren weer een goede oefening. Voor den beker speelt Quick tegen Xerxea te Delft, en wint natuurlijk In de Oostelijke na-conij>etitie slechts één wedstrijd Wilhelmlna— Quick, die door de Quickers wel ge wonnen zal worden. Sport en Wedstrijden DE AMSTERDAMSCHE VLIEG WERK. J. F. schrijft in het „HbkL" Heden vangt de Amslerdamsche vliegweek aan. Al kunnen wij niet eiken vreemden gast, die in Amsterdam neerstrijkt, welkom heeten, het is er met de vliegerij nog zoo mee gesteld, dat wij om het verhevene van zulke vliegende gasten een uitzondering maken. En deze vermetele, verheven bezoe kers, die wellicht in de eerstvolgende dagen als drie reuzen-vogels boven Amsterdam zullen wiekon, heeten wij van onze bescheiden plaats omlaag van harte welkom. LEGAGNEUX is de eerste van hel drietal in vliogroem hij won reeds een aantal prijzen in de lucht, doch 'estigdo zijn naam tusschen reeds zoovele gevleugelde vliegers doorzijn deelneming aan 't „Circuit de l'Est". Later heeft hij het onzen landgenoot Iienri Wijnmalen tot twee maal toe lastig gemaakt door te Parijs op te stijgen voor den 100.000-francs-prijs Parijs—Brussel—Parijs. En als dit hem niet kon gelukken, ontnam hij zijn tegenstander in een schitterende vlucht ter zonne den lauwerkrans van het hoogte-record, dat hij van 2800 tot 3100 meter opvoerde. Legagneux is dus een onversclirok- ken vlieger, zoo een van de echte soort, die gisteren in zijn toestel stapte om een afstandstoer te vol brengen, vandaag zóó hoog stijgt tot hem de adem in ijs bevriest En als men dezen luchtkampioen dan aanziet, zoo meent men werke- voor de mannen, aio met moeite net op zijn plaats worstelende toestel te genhielden, om los te laten... II a dé- collé l... Hij vloog.... Omhoog En subliem leek op dit «ogenblik zulk een nieuw toestel, dat do jonge Hanriot feilloos zijn eerste vlucht deed volbrengen, omdat, elk nieuw vliegt,oestel aangemerkt wil worden als een nieuwe menschel ijko triomf. Dus zal deze kalme, stille jongen, die er zonder eenig vertoon in zijn stuurtoestel stapt, even gemoedelijk met zijn goedig jongensgezicht knikt, wanneer, zooals toen te Reims, de vaklui niet ophielden hem toe te jui chen na elke vlucht, zonder cctiI- gen twijfel ook hier in Amsterdam den naam van zijns vaders fabrikaat, en tegelijk zijn eigen eerenaam als de Benjamin onder do Vliegmon- schen, weten op te liouden. FRITS KOOLHOVEN moet tegen- rer de twee Franschen de Holland- sche eer verdedigen. Men mag l>e- nieuwd zijn, hoe hij dit zal doen. Het idee van wedstrijd, de span nende sport-emotie. het levendige be grip van een beslissenden kamp heeft men bij de vliegerij van zich te zet ten. Die groote vogels stijgen op. men ziet ze rond scheren, soms ver dwijnt er een aan den verren neveli- gen horizon, of zóó hoog steeg een ander, dat men het schemerig stipje uit het oog verloor.... Doch het zijn dan de chronometers en barometers, die later voor de technici zullen uit maken, wie de snelste, wie de lang ste. wie de hoogste vlucht volbracht. Zoo is het waarschijnlijk ook veili ger, geen luchtstrijd van man tegen man, of van toestel tegen toestel uit te lokken. Frits Koolhoven beeft behalve in eenige onderlinge proefvluchten to Soeslerberg nog in geen eigenlijke vliegwedstrijden'meegedaan. En toch schijnt hij, gezien zijn vroegere loop baan als auto-renner, een actief sportsman. Doch Koolhoven is bij uit stek voorzichtig. In Reims, waar ik zijn eerste vliegoefeningen mocht bij wonen, stak hij den neus omhoog om te snuiven naar den wind;.... wan neer er slechts een koeltje zuchtte, vloog hij niet. „Ik heb den tijd, ik kan vrachten En zoo lag er iets sympathieks in de voorzichtigheid van dezen kalmen, zich beheerschen- den landgenoot. Zijn proefvluchten heeft hij onbe rispelijk volbrachthet was of hij betreffende zijn Bestuurbare lucht schepen aan het Pruisische ministe rie toe te vertrouwen. Deze plannen zijn door een technisch comité liestu- deerd, in verband met de verschillen de ongevallen aau de „Zeppelins' overkomen. Nu zijn aan graaf Zeppelin nieuwe plannen toegezonden, met opdracht een nieuw type luchtschip te bouwen. Dc oude uitvinder heeft deze liehan- deling metgelatenheid gedragen, maar niet zonder bitterheid en droe fenis. DE GEBROEDERS OLIESLAGERS. Jan Olieslagers is er in geslaagd van z'n beide broers Max en Juliu: twee beste vliegers te maken, die do zer dagen hun brevet zullen halen. Met z'n drieën zijn de gebroeders Olieslagers van plan een tourntv door Europa te ondernemen. ROTTERDAMSCHE VLIEGWEEK Reeds om half drie droegen gister middag de trams de zwarte vlaggetje ten teeken, dat ook op den tweeden dag der vliegweek niet gevlogen zal worden. DE LUCHTVAART EN DE A.N.W.B.j In de Kampioen schrijft de heer \V. J. L(ugard) oen artikel, getiteld Welke weg?, waaraan 't volgende ont leend is: „Het padvinden zit thans in de lucut, zoo hoort men allerwegen, ei waariijK, de man in de lucut heel vaak zeer veel last om zijn pad te vinden. Wij zullen hem daarbij moeten hel pen; wij zullen hem 't mogelijk moe ten maken, zijn pad gemakkelijker te vinden dan thans, en dit zal een der eerste werkzaamheden dienen te zijn an den Bond, ten behoeve van liet li chttoerisme. De goede betrekkingen met onz< voornaamste mannen op dit gebied, waarbij namen, die onafscheidelijk zijn van de Bondsgescliiedenis, waar borgen ons, dat wij van de beste voor lichting in deze zullen kunnen genie ten, en wij zijn verheugd te kunnen zeggen, dat onze voorloopige planner reeds met groote instemming zijn ont uigen. Wij zullen niet ontkennen, dat ook alles nog in de lucht hangt hoe kar. het hierbij ook anders maar toch. ij durven zonder grootspraak getui feosten een x»tje maar zijn een gulden •saEra=B.g».K»cB.< omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. lijk een menschelijken vogel in hem te herkennen, een mager, wilskrach tig gelaat en daarop uitstekend de neus als een roofvogelbek. MARCEL HANRIOT heb ik het vo rige najaar te Reims zien vliegen, en wat mij omtrent zijn vliegkunst nog zoo duidelijk voor oogen staat, geeft mij vrijheid te doen zeggen, dat het geen hij hier zal laten zien een succes aai-borgt. Ik heb gemerkt, dat zijn jeugdige leeftijd van slechts zeventien jaar handig geëxploiteerd wordt, om hem als „de jongste vlieger ter wereld' tot een attractie te maken. Welk oen gevaar schuilt hier voor de jeugd ....zou ik tusschen haakjes willen meesteren want zullen ons nu niet de vliegvirtuoscn van nog jongere leeftijden komen verrassen tot ten laatste een bahy, zoo zijn wieg uit, op een miniatuur-toestel zal gaan spele- fladderen Marcel Hanriot dankt zijn jeugdi gen roem aaji zijn vader, die inder tijd reeds als sportman-autorenner uitmuntte, doch nu in Frankrijk een belangrijke plaats inneemt als direc teur van de Hanri ot-fabriek van ééu- dekker-vliegtoestellen te Reims. Het is de taak van zijn zoon Marcel, elk nieuw toestel, dat uit zijns vaders fabriek afgeleverd wordt, in tegen woordigheid van den kooper te be proeven en in zijn volle vlieg waarde te demon streeren. Zoo zag ik in mijn Vliegweek te Reims herhaaldelijk den jongen Han riot omhoog gaan. Zoo 's avonds le verde zijn vader de toestellen af en op elk toestel maakte do zoon de con- tractueeie drie proefvluchten van tien minuten elk. Doch vooral, omdat het hier tel kens een nieuw toestel gold, dat nog nooit zich van de aarde los maakte en dat nu voor het eerst omhoog ging, was er telkens een algemeene belang stelling. als daar Marcel Hanriot ach teloos in zijn stuurstoel klom, en even, bijna onverschillig, de hand vatten greep om het buigen van de vleugels, het op-en-neer klappen van het hoogtestuur, het hecn-en-weer gaan van liet j'iehtingstuur te pro- beeren. Maar geen omslag, geen aanstel lerij, geen handengedruk, geen suc- ces-gowensch overstelpte hem daar bij. Dan tilde Marcel even de hand op. Geen magistraal gebaar, geen wui vende groet, geen geaffecteerde bcwe- zijn weg stuurde langs een lineaal. Maar toen hij in het vorige najaar tegelijk met Wijnmalen en Kuiler te Soesterberg vloog, bleek hij nog steeds de voorzichtige vlieger te zijn, die er den wind nog eerst eens op aankeek en dan nooit langer, of ver der, of hooger vloog, dan hij zich nuchter had voorgenomen. Vau een grootsche bekoring was zijn vliegen dus nog niet. Hij heeft nu echter een toestel, dat beter geschikt voor hem is Kool hoven is een jonge, zware kerel van meer dan zes voet een tweedekker, een type, minder sierlijk, maar be trouwbaarder dan de eondekkers, cn daardoor een vliegtoestel, waarmee een Wijnmalen de ongelooflijkste vliegkunsten wist te vertoonen. En zoo mag men stellig met ge spannen verwachting tegemoet zien deze nieuwe vlicgproeven van Frits Koolhovenwant het was aldus, dat ik mij indertijd over hem tot profe- teereu zette „Die reuskerel, met zijn rustige, lange stappen over het ter rein beenend, die in Reims als auto riteit geldt op het gebied van motor kennis, die zoo kalm en bezadigd in zijn toestel gaat zitten, die daar in Bétheny de vaklui reeds verbaasde, niet door zijn overmoedige vluchten, maar door de vastheid van zijn rich ting-sturen en de stabiliteit van zijn hoogte-houden, ik zou bijna dur ven voorspellen, dat hij in de toe komst een van onze betrouwbaarste, duurzaamste Hollandscho vliegmen- schen zal worden." Van zijn vorderingen in deze meest verheven aller kunsten, ilo vlieg kunst, zal men zich hopelijk kunnen overtuigen VLIEGEN. Voor den wedstrijd om den „Daily Mail"-prijs, 10.000 pond, zijn de eer ste zes machines ingeschreven, na melijk Louis Blériot, 3 machines Graham White, 2 machines James Radley 1 machine. Het is nog niet zeker, welke avia- teur de Blériots besturen zullen. Whi te zal een zijner vliegtoestellen be sturen, de andere aviatour zal Cle ment Creswell zijn. De wedstrijd 1000 Mijl rond vlucht door Engeland zal op 22 Juli aanvangen. GRAAF ZEPPELIN. Volgens de Fransche bladen had keizer Wilhelm aan graaf Zeppelin i verzocht, om al de goheime pla'nnen. gen, dat de Bond reeds meer dan eens heeft getoond, te kennen de spreuk: 'aar een wil is, is ook een weg. De wil is er!" DE GELDERLAND. Blijkens bij het departement van larine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pants er deks ch i p Gelderland, onder bevel van den kapitein tor zee J. Al bania, 26 dezer van Cadix vertrokken en Hr. Ms. pantserdekschïn Utrecht, onder bevel van den kapitein ter zee W. T. de Booy, 26 dezer te Paramari bo aangekomen. Leger en Vloot Rechtszaken VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Gister werd voor de Amsterdam sche Rechtbank de zaak behandeld van Kampes, die beschuldigd wordt van 'I plegen van valsohhckl in geschrifte in een contract. De zaak staat, zooals men weet. in verband met de quaestie aangaande de diamantslijperij in de Blusiusstraat tc Amsterdam en dc verleening van toegang tot dit per ceel. Beklaagde ontkende. Hij zei 't slacht offer te zün van eer. complot door raddraaiers stegen hem gesmeed. Verschillende getuigen werden ge hoord. Het O. M. achtte het bewijs gele verd en eischte een strenge straf noo dig oordeelende. een jaar gevangenis straf. De verdediger, Mr. Van Anrooy. achtte het bewijs niet geleverd en pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. TANDHEELKUNDE. In de stad Amsterdam woonde een man, die tandarts was en eeu zoon had. Deze jonge man wenschte het be roep zijns vaders uit te oefenen, maar vertoonde geen lust om de bevoegd heid daartoe te verkrijgen. Papa as sisteerde zijn jongen bij liet onderzoe ken en behandelen van de diverse monden, maar was soms niet aunwe- zig als zoonlief voor tandarts speel de. Het gevolg daarvan was, dat de jonge man in Haarlem reeds veroor deeld werd tot een geldboete van 100, subsidiair 20 dagen hechtenis. Deze les scheen niet voldoende, want hij 1 ging voort met zijn praktijk in de hoofdstad te oefenen. Nu had hij zich weer voor not kan tongerecht te Amsterdam te verant woorden wegens het onbevoegd uit oefenen der tandheelkunde. 't O. M. eischte 3 keer 300 boete of 3 koer 60 dagen hechtenis. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. Het laatst-verschenen nummer van de „Revue der Sporten" bevat: Het 25-jarig bestaan der Konink lijke Militaire Sport vereeniging. 'n Snapshot, *n prikkel, 'a uitvak Hercules—Ajax te Utrecht gespeeld. De rennen te Duindigt op 19 April 1911. de hockey-toer van de Hoc- key-club Amsterdam naar Limburg. De 7e Gecombineerde Internationa le Hondententoonstelling te Amster dam. No. 17 van „De Auto" bevat: Offi- ieele mededeelingen. De storingen bij de automobiel. De schuifmoïo- ren. Uit Engeland. In en bulten de auto. Tol. Auto's Stoppen. (Een ermakelijke geschiedenis der Wal- chersche auto-tollen). Verkocht? Na de Monaco-races. Ingezonden mededeelingen van lezers. Lucht vaart Is de luchtvaart gevaarlijk- Overgenomen uit Haarlem's Dag blad). Motorwielrijden. De nieu we Simplex. De Moto-sacoche. Van hier en daar. Vragenbus. Mededeelingen enz. Het laatst-verscheneh nummer van ,Puk me mee" houdt in: Als voor plaat ditmaal een afbeelding van de lucht met 10 passagiers door den liogenier Grequet. Verder: We- dergevonden, uit het Engelsch van C. Aitchison. Het vertrek van de Kon. Familie uit de Residentie naar Het l.oo. Kijkjes in de Rotterdamsctie Ambachtsschool. De voetbalwed strijd HollandEngeland. Brand «in liet Raadhuis te Schaerbeek. üit het bollenland. Gered dóór ha- engekraai. De opstanden ln het hampagneland en Mexico. De dammer Weiss. Brand te Wilsum. Portretten (o.a. een van wijlen Prof. J. Bosscha). Ons Prinsesje, enz. Vele foto's sieren dit nummer. Kern ci, ócncoi NED. HERV. KERK. Bedankt voor Isei beroep te lleemse ds. P. C. de Groot, te De Krim. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor bet Ker kelijk voorbereidend examen de lieer K. van tier Kamp voor hel doctoraal examen in de Klassieke letteren ae ier J. Janssen. Leeuwarden, 27 April. Geslaagd ue heeren C. Slump, Au eek F. de Kok, Jüurum R. Zijlstra, Oosterlittens, S. Tuinen, T. Klijnslra en W. ten Kate, allen IJ 1st. Leiden. Geslaagd voor het arts- amen, eerste gedeelte, de heer H. Croos. Koloniën ONGEREGELDHEDEN OP TIMOR. De resident van Timor hoeft 31 Maart geseind: De versterking bij Leo wal oe is genomen; hot hoofd van het verzet in Lewowoela sneuvelde. Licht gewond wei-den 2 marechaus sees. De vijand liet 20 dooden, 10 ge wonden en 14 gevangenen in onze handen achter. OVERVALLING OP SOEMBAWA. Blijkens een aan liet departement van koloniën ontvangen telegram is een patrouille in de landstreek Batoe Lanseh, eiland Soembawa, residen tie Timor en ondei'hoorigheden, door niet lansen gewapende kwaadwilligen overvallen, waarbij 2 mlandsche mili tairen beneden den rang van officier en 2 dwangarbeiders, zoomede 7 van do aanvallers gesneuveld zijn. De leider van het verzet in deze landstreek wordt opgespoord. ..aiiü cu lumoouw mlddela 169 en 109 herikplantenbij* „Vitomeel" 188, bij besproeiing slechts 8. De haveroogsten waren in verhouding van 170 gram en 231 gram bij kalkstikstof, 165 grain bij „Vitomeel" en 6U7 gram bij be sproeiing. Door het onderdrukken van den herik werd dus in het laatste geval een belangrijke vermeerdering van den oogst bereikt. Ook waren de bestrijdingskosten liet laagst, per H.A. 7.50 ijzervitriool tegen 10 ei. ruim 1 20 kalkstikstof, eri 1150 „Vi tomeel" In ons land is de prijs va. ijzervitriool poeder ongeveer of ruim f 5.(zonder de vrucht) fier 100 K.G.; voor de bespuiting van een Hectare heeft men 6 If. L. van 20 pCt. noodig. dus behoeft men daarvoor 120 K.G. Wie een proef met besproeiing wl nemen, zorge er voor groen poeder t> krijgen, geen bruin verkleurd, da ten deele ontleed en niet hniikbaa is Het oplossen gaat gemakkelijk, door een zakje met poeder in een va. met water te hangen heeft het ééu nacht over gestaan, dan is alles opge lost. De oplossing moet zoo fijn mo gelijk over de planten verdeeld wor den, dus met een handspuit of aard- appeisproeier. Wij herhalen zoodra het 4e blaad je van den herik voor den dag komt, of zeer kort er voor, moet gespoten worden. En dan op een drogen, zon- nigen, windstillen dag. tegen den middag, als de dauw geheel weg is. Komt er onverwacht een regenbui op, dan moet dc bespuiting herhaald orden. Paarden- en tuinbooneu, erwten en wikken kunnen een besproeiing niet verdragen. Staat er klaver tusschen de haver, dan mag de oplossing niet sterken' zijn dan 15 pCt. Wil men liever een proef nemen met herikdooder in poedervorin. b.v. bij haver, welk gewas tegen ijzerzout- up lossing grooter weerstandsvermo gen bezit, dan moet het poeder des morgens worden gestrooid, wanneer net blad nog vochtig is de aanwen ding moet, zoo vroeg in den tijd ais doenlijk is, geschieden. De hoeveel heid, waarin herikdooder wordt mui gewend wisselt af van 100 tot 200 K.G. per Hectare. C. B. ONKRUIDBESTRIJ DING. (Slot). Goede en minder goede uitkomsten nebben we van liet bespuiten met ijzervitriool en dergelijke middelen medegedeeld de slotsom moet zijn, dat de aanvankelijk nog al hoog go- spannen verwachtingen niet vervuld zijn. De genoemde bestrijdingsmidde len zijn niet gemakkelijk en goed koop, en ook niet volkomen en steeds doeltreffend. Wel schijnt in bijssonde- re gevallen, waar men het onkruid niet op de gewone wijze meester kan worden, vooral bij haver het prepa raat in poedervorm een goede kans te bieden, om de onkruiden, als gele. hielt, witte hiek en dergelijke, zooal niet geheel te bestrijden, dan toch belangrijk terug te dringen, zoodat de haver er weinig of geen last van heeft. Hierop moet ten zeerste wor den gelet dat de juiste tijd van aan wending met betrekking tot het meer of minder groote succes eeu belang rijke rol speelt, omdat zoo mogelijk het oogenblik moet worden gekozen, waarop de onkruidplanten het sterkst worden getroffen, ook doordat de haver ze onvoldoende beschermt. Het juiste tijdstip te kiezen, zal de land bouwer door herhaald gebruik moe ten loeren. In verband met het bovenvermelde moeten we volledigheidshalve nog even melding maken van soortgelijke proeven, in Beieren genomen. Uit een verslag van het Bciersclie proefsta tion te Müuchen blijkt, dat daar het spuiten met opgelost ijzervitriool ver reweg het beste voldeed. Men verge leek kalkstikstof in verschillende hoe veelheden. „Vitomeel", een lierik- doodend preparaat (200 K.G. per H.A.) en een oplossing van 20 pCt. ijzervitriool, 6 ILL. per Hectare. Bij aanwending van kalkstikstof bleven op eiken vierk. Meter over ge- Pers-öv-rz; SCÏi DE NIEUWE M1LITIEWET. Het Tweede Kamerlid, de heer Thomson komt in de Tel. tot de vob gende conclusie over de nieuwe Mili- iewet-Colijn: „Ik betreur het, dat ze zoo over haast door Minister Colijn werd in gediend, van wien ik heusch iets an ders had meenen te kunnen verwach ten. Had Z. E. zich rustig gezet om de vele vraagstukken, die het hier geldt, eerst nauwgezet te bestudoe- ren, in stede van zich te oefenen in de verdediging van hetgeen daar nu eenmaal lag, met de inderhaust aan gebrachte nog meer reactionaire trek- hemzelf resultaat van oo- nige oogenblïkkelijke indrukken Colijn had ons stellig wat anders ge geven. Nu zoowaar wordt gepoogd onze legerontwikkeling botweg af te Snijden. Het zal een oponthoud geven voor laren, immens een algemeene wijziging der Militiewet onderneemt niet zoo snel weer; maar een stagnatie, die geen rust aal brengen. Eenerzijds zal moed- geput worden door de mantien-van heb jaar en van de-drie-jaren, anderzijds zal de be weging voortgaan van hen, die Inwil liging verlangen van hun gerecht vaardigden eisch, dat het kazernever- blijf tot het strikte minimum worde teruggebracht, wijl alle overbodigs en aparts de sympathie van het volk oor het leger en daarmee den groei van een volksleger tegenhoudt. „De denkbeelden van den lieer Thomson over onze legerorganisati* wij keu principieel af van wat thuiu het eenig mogelijke bleek," decre teert De Standaard. De neuzen zijn dus geteld en de Minister van Oor log schijnt te weten hoeveel stemmen zijn wet in het Staatsblad zullen brengen: mijn critiek behoeft hein dus niet te verontrusten, ik geef dit dr. Kuyper gaarne gewonnen. Toch wil ik dit voorzeggen: Gaat het voorstel er zoo door, de regeering t zal er zoo min pleizier van beleven als van hare vorige proeven van mi litaire regeerkunst rle heele, zoo als het ploegenstelsel-Sabron, en de halve, als het voorloopig begraven kustfondsontwerp De dag zal aan breken, waarop de medestanders der regeering zich wede'r zullen moeten verontschuldigen, dat zij „uit hoog achting voor een Ministerie" een ab soluut verkeérde wet hebben ge stemd. Het standenverschil en daar mee de slechte geest, dien men in de kazernes binnenleidt, de rempla- cantenkoop voor het blijvend gedeol- te, het verbreken der eenheid in dc opleiding, het verregaand gecompli ceerde van het heele stelsel, en het bewustzijn bij eeu ieder dat onnoodig veel wordt geëischt, dat alles zal ©en toestand doen ontstaan, die bevredi ging verre houdt. Intusschen weet het buitenland nu officieel dat we weerloos zijn. Dat is al vast iets. Inderdaad, het Nederlandsche volk heeft wel aanleiding om deze regee ring dankbaar te wezen, die van Maart 190.8 af herig is om het van den rand des afgronds te verlossen... RECHTS EN DE SOCIALE HERVORMINGEN. De (R.-K.) Tijd schrijft over do op- merking van de (C.-H.) Nederlander, dat „réchts" in zijn geheel genomen, bij sociale hervormingen steeds meer op do lijn van de sociaal-demoeralcn overgaat „Wij wenschen er onze verwonde ring over uit te drukken, dat „De Ne derlander" voor het „sociaal" voelen, denken en stemmen een verklaring zoekt, welke beleedigend Ls voor do Londgenooten.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 11