HAARLEM'S DAGBLAD. ""SSftifi aeert aan het Bureau, dat geopend le dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn to bekomen.1 Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar In for mation kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging information door haar worden ver strekt, en dat voor information op' hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag warden gevor derd. HET BBBTUUR. Parijsche Brieven CCLXXIIL Dat champagne, de fameuze schui mende en goudtinüge wijn, je hoofd op hol kan brengen, wisten we ui lang Doet die mousseerende, petilleeronde drank ons het bloed niet sneller in de aderen vloeien Bedwelmt hij, om met Hamlet dien uit de opera, en iu de Hollandscho vertaling to spreken, niet de zinnen? Wordt zelfs de zwaartiilendsto. nuargeestigste Hollander er niet vroolijk van. min of meer altlians Symboliseert hij niet de Framsche luchthartigheid en den Frausehen geest Maai' wie had ooit geducht, dat de champagne aanleiding zou kunnen geven, zelfs de oorzaak zou kunnen zijn van opstootjes, gewelddaden en bloedvergieten Wie had ooit gedacht, dat de champagne je hoofd duchtig op hol zou kunnen doen slaan, zonder dat je er eerst je lippen aan hebt ge zet? Daar gaan me die wijnbouwers van het departement der Aube te keer... En dat hebben we eigenlijk aan ma dame veuve Cücquot, zaliger nage dachtenis, voorouder van de tegen woordige duchesse d'Uzès. to wijten. Omstreeks 1695 ontdekte de met de Droviandeering belaste monnik dei- abdij van Hautvilliers, nabij Eperaay, voor het eerst, dat de wijnen der om streken de eigenschap hadden om hun natuurlijk suikergehalte tot de lente te behouden, waarna ze door een nieuw gistingsproces gingen schui men. Door deze ontdekking, nog be langrijker voor Frankrijk dan het haringkaken Yoor Holland, ontstond de champagne. Langen, langen tijd evenwel bleef de bereiding van champagne een moei lijk procédé en bijgevolg zeer beperkt. Men had dagelijks handen vol werk om de flesschen herhaaldelijk ouder vol licht te bekijken, elk spoor van be slag nauwkeurig te bespieden, de fles schen te schudden, om te koeren, nog eens om te keeren. tot in het oneindi ge alles om den wijn schuiinvuar- dig te houden. En het kurken der fles schen was een uiterst ingewikkelde bezigheid- Toen kwam mevrouw de weduwe Clicquot. Eln deze vrouwe vond een methodi sche manier uit, om de champagne klaar, helder te houden en tegen be slag le vrijwaren een methode, waarbij geen gestadig, onophoudelijk en voortdurend handwerk of handen arbeid werd vereischt. Knappe vrouw I Knappe vrouw, wier naam door de fijnproevers met even veel reverentie dient to worden uitge sproken als die van onzen nationalen Willem Beukelszoon. Van dien tijd af kon de Champagne- streek (de vroegere provincie Cham pagne omvatte de tegenwoordige de partementen Aube, Haute-Marne. Mar- ne en Ardennes) Frankrijk en zelfs een gedeelte van het buitenland voor zien van den schuimenden, goudtinti- gen wijn. Het buitenland vroeg steeds meer en meer om champagne. Toen kwamen de vervalschingen van deze „liqueur champenoise" De wijnbouwers der zuidelijker departe menten gingen ook champagne berei den, op hun manier, niet allerlei kunstmiddelen want niet overal zijn de druiven eender, hebben ze dezelfde eigenschappen. All right I zoolang alle Franscho wijnbouwers er voordeel bij hudden en de buitenlanders zonder erg cham pagne meenden te slikken, als zij niet de „champagne authenllijue", doch vervalschte waai' langs hun keelgat lieten glijden... Doch in de laatste Jaren ls de wijn oogst in het departement der Murne gruwelijk tegengevallen. Bij vele wijn bouwers stond de honger voor de deur. Konden zij hun champagne nog maar tegen goede prijzen van de hand zetten I Maar de fabricatie van na- maak-champagne ging rustig haar gangetje, en vooral dreven de frau deurs van Anjou en Hérault „unlau- teren Weitbewerb" door het verknopen tegen lage prijzen, van Inferieure wijnsoorten, die voor champagne moesten doorgaan. Hevig, wanhopig verzet der Mar- neezen. De hooge heeïen van het gouverne ment meenden ter zake een palliatief te bezigen door de „délimitation", de begrenzing van de landstreek Cham pagne. Tot Champagne zou ook gerekend worden het departement der Aube, mits de Aubeezen steeds de herkomst van hun produkten aangaven. Want juist in genoemd departement werd voornamelijk de namaak-chumpagne ingevoerd, herdoopt an weer uitge voerd. De Aubeezen protesteerden op hun beurt, en, zoools men weet, niet zui nig ook. Wat, te drommel, verbeelden de Mameezen zich wel? Was de hoofdplaats van de vroe gere provincie Champagne niet Troyes? En is Troyes thans niet de hoofdstad van het departement der Aube? Is dit departement dus niet ei genlijk nóg meer „champenois" dan dat der Mame? Nou dan... De regeering zit met de handen in het haar. Wat is er aan te doen? Hoe ls de toestand te verbeteren? Want ten slotte heeft die delimitatie een ooort van burgeroorlogjo veroorzaakt. Er zijn gewelddaden gepleegd. Een graadje verder en er zou veel bloed zijn gevloeid. Indien de regeering vóór alles den hongerlijdenden te hulpe kwam...? Indien de duchesse d'Uzès, afstam melinge van de befaamde veuve Ciic- quot, een groot gedeelte van haar vermogen besteedde aan het stillen van der Mameezen honger...? Naar mijn oordeel is die heele deli mitate je reinste onzin. Een der manifestanten van het departement der Aube zei onder meer: „Champagne van de Aube, cham pagne van de Marne, het is altijd de champagne, die, fonkelend in onze glazen, aan onze harten de vreugde en de v'roolijkheid schenkt. Dat deze goede champagne voor ons niet lan ger de oorzaak van treurigheid en ou- eenigheid zij." Dat zijn, dunkt mij, verstandige woorden. Er gaat wel ls waar naar het buitenland geegeld een groote hoeveelheid onechte champagne champagne, die, zooals de Fransch- man dat zegt, „cuisiné" is. Wat zou dat, zoolang die nagemaakte drank geen voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen inhoudt? Champagne is ec-n weelde-artikel, en de gefortu neerde Vreemdeling, die niet proeft, of de champaneesche likeur echt dan wel valsch is, verdient niet, dat rien hem onvervaischte waar voorzet De geldelijke kwestie in dit opzicht ls van ondergeschikt belang. Aan een bekenden „viveur" hier ter stede vroeg ik volledigheidshalve, hoe hij over de zaak dacht. HIJ liet onmiddellijk een flesch echte cham pagne aanrukken, schonk zichzelf en mij 'n en sprak: Ze moesten die onnoodige her rie niet maken. De slechtste cham pagne is toch nog altijd een behoor lijker dra'nk dan het beste bier. Je krijgt er geen zwanen buik en geen zware ideeën van. Weet je, mijn bra ve. waarom de overbekende Franscho geest sedert een dertigtal jaren dui delijk aan het minderen is? Omdat mijn „compatrïotes" hoe langer zo© moer bier drinken. Onze nationale dranken maken langzamerhand plaats voor „un bock blonde" of „un bock brune", en wij worden daarme de Germaan3ch zwaarwichtig en ver velend. Wij ontfranschen, saperli- pupette! Laten de parvenu's van de regeering liever een hooge belasting stellen op den invoer van Duitsch bier. Eenvoudig middel, wat? Alle goede middelen zijn eenvoudig. Si j'étais roi... Enfin... op je gezond heid! OTTO KNAAP. Van de Residentie en haar bewoners. CVI. Er ia wel eens beweerd, dat hel soms een onzuiveren uitslag geeft als in een vergadering, waar afzonderlijk over artikelen van een reglement ge stemd is, ten slotte nog de leden hun meening kunnen bekend maken ook iiver het voorstel als geheel. Een sa menloop van minderheden, die elk slechts bezwaar hebben tegen één of meer punten, kan dan het geheel doen kelderen. Bij de behandeling van hei voorstel tot het instellen van een pen sioen voor den burgemeester bleek, dut hier weer eens. De artikelen gin gen er door, soms wel met nogal stem men tegen, maar zo kregen toch een meerderheid. Het bedrag van liet pen sioen, het aantal jaren, dat het ambt vervuld moet worden vastgesteld en dus het beginsel aanvaard. Aan dé eindstemming scheen niemand te twij felen en de waarnemende burgemees ter vroeg dan ook. of die verlangd werd. Zo word verlangd en het voorstel verworpen met 19 stemmen tegen 17. Gecombineerde minderheden kregen hier de meerderheid. Voor de gemeente is deze beslissing gelukkig van weinig belang het ma ximum Densioen zou niet meer dan f 3000 bedragen, wat voor een burge meester van Den Haag, die nog al ge- torluneerd moei zijn, om de betrek- :-;ng te kunnen aanvaarden, niet zoo heel voel is. Het zou dan ook wel vreemd moeten loopen als deze beslis sing van invloed is op een eventueel aanvaarden van het ambt door een der verschillende genoemde candida- ten. Tot dusver zijn niet mindor dan 10 personen gedoodverfd als toekomstig eerste burger van Den Haag het zijn de hoeren C. Lely, R. J. H. Patijn, Tjarda van Starckenborg Steehou wer, Van Knrnebeek, Roëll, Boreel van Doorn. Van Asch van W'ijck. V. d. Veld©, Van Heemstra en Fock. Don burgemeester v.m Groningen en den heer Van Karnebeek wees men Ris de meest-kens hebbenden aan, maar de eerste liot verklaren, dat hij Groningen niet wenscht te verlaten en de laatste hoeft één ding togen, dat op het oogenblik niet verholpen kan worden hij is eerst 36 jaar oud en voor een burgemeester van Den Haag is die leeftiid wel wat heel laag. Het Kar.-avlid voor Gouda en de gouverneur van Suriname zijn de benjamins op het lijstje en de lengte van die candidateering bewijst wol, dat met de keuze ©enige moeilijkheden gepaard gaan. Het is toch niet aan te Haarlemsche Handelsvereeniging QoeJgek. bij Kon. Beul. van 12 Nov. 1890. Da Haarlemsche Handelsvereeni- glng hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft In den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zee/ vele gevallen, zaken van ver schillenden aard beu-effende, is zij opgetreden en dikwijls met groot •uccès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit le waardeeren", door ais lid der Veroenl- toe te treden. Er zijn wel moer 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men bel werk op prijs stelt, dat da Haarlemscbe Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende» wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de VereenlgLng buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, baren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlljksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zlcb ln de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informati&n voor hen ln te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek- ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereenlgir-g te vragen, die ook ln proceduren en faillisse menten gratis voor ben optreedt, na tuurlijk alleen voor saken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voorlaan nieuwe leden voor een half Jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerd© adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenhoitz en A. H. J. Merens. Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau dor Vereeniging Is ge vestigd Jansweg 11. Voor Incasso's door bemiddeling Üer Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 omt voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te Innen. De kosten van information naar uiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per Informatie, plus Vijf ceuts porto-vergoediug. Informa tion naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiëa op bulten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 luformntiën en rechts geleerde adviezen werden ln het al- geloojsen jaar gegeven. In do maanden December 1910, Januari en Februari 1911 zijn 79 vor deringen tot een bedrag van f 3352.33 betaald; 17 vorderingen werden afbe taald, 20 vorderingen zijn uitgesteld. Nieuwe Leden voor 1911/12 kunnen nu reeds tot de Vereeniging toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei e.k. al le voorrechten als een gewoon lid. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadrea Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Het vereenigingsleven breidt zioh zóó uit, dat we over geen enkele ver eeniging meer verwonderd staan. Op dit gebied la het nieuwste de vereeni ging van gemeenten boven de tien duizend zielen, die weldra door een vereeniging van dito's beneden de tienduizend gevolgd zal worden. Natuurlijk ziju we daarmee dan nog volstrekt niet aan een eind. Na de intercommunale, de interprovin ciale, vervolgens de internationale vereeniging en eindelijk, wanneer alle landen van de wereld tot één bond zijn samengevoegd en liefheb bers van vereenigen in arren moede zuchten, dat er niets meer te vereeni gen valt, dan is de tijd daar om te beproeven, of we niet in aanraking kunnen komen met Mars, Jupiter en andere planeten, om daarmee een vereeniging op economischen en ïn- teUectueelen grondslag aan te gaan. Voorloopig zijn we daar evenwel niet aan toe, zoodat ik u iu overwe ging geef, er onze hoofden niet mee ie breken. Die moeite biljve voor pnze nakomelingschap bewaard. Maar wel wensch ik do algemeen-; aandacht te vestigen op de omstan digheid, dat een van de bedoelingen der vereeniging van gemeenten bo ven 10.000 zielen gezamenlijke Inkoop ia. Om een lagen prijs te kunnen bedingen en om minder af hankelijk te zijn van de kolen-syndi- eaten. Dat laatste beteekent welbe schouwd, dat een héél groote klant met het eene syndicaat het andere kan dreigen, wat een kleinen klant niet helpt Syndicaten zijn het alle maal. „Pas op, syndicaat X.", zullen nu de vereenigde gemeenten zeggen, ,,als je niet wat op den prijs laat val len, gaan we naar syndicaat IJ". Waarop syndicaat X. girommig ln zichzelf denkt „mooie boel, daar hebben nu zoowaar die Nederland - sche gemeenten de kunst van ons af gekeken en zelf een syndicaat ge sticht. Verboden moesten zo worden, al die syndicaten, behalve het onzel" Dit is wel ongeveer het korte be grip van alle coöperatie-wijslioid. „Ik vind", heeft mij eens Iemand gezegd, „alle coöperatie ongepast, uitgezon derd die waar 11c zelf lid van ben I" Dit zouden we ongeveer ln het hart van de menschen kunnen lezen, wan neer zij konden worden doorgelicht. De nieuwe vereeniging meent, dat ook de gemeenschappelijke verkoop van de cokes, teer, ammoniak enz. een belangrijk onderdeel Is. Nu, wat teer betreft, daarnaar behoeven we niet te verlangen behalve in den vorm van zeep is elke hoeveelheid teer in je onmiddellijke nabijheid hin derlijk en ammoniak gun ik wegens den geur aan wie mij niet mogen lij den. Maar met cokes is het een ander geval Past maar op, gij gemeenten boven 10.000 zielen, dat ge niet, naar syndicaten-aard, de cokeeprijzen gaat verhoogen, want dan begin ik een veldtocht tot stichting van een reus achtig syndicaat van verbruikers, dat op zijn beurt (gij zegt het zelf) min der afhankelijk van uw syndicaat zal behoeven te zijn. Zoo varanderen telkens de vormen, waaronder de maatschappij zich aan ons oog vóórdoet en wie zeggen mocht dat een bepaalde vorm ondenkbaar of onmogelijk is, gelieve maar eens te bedenken, dat twintig jaar gele den gezamenlijke inkoop van steen kool niet in den Raad had kunnen worden voorgesteld. Nu is het er met al gem eene stemmen doorgegaan, iedereen vond het een natuurlijke zaak, niet waard, om er een mond over open te doen. Tien jaar geleden ■zou de benoeming van een sociaal democraat tot secretaris van de Haar- lomsche Kamer van Koophandel een onmogelijkheid zijn geweest, nu is de lieer Jan Gerritz daartoe gekozen, al is dat dan, naai- ik hoor, ook niet zander oppositie gebeurd. In die gemeentelijke organisatie is maar één ding dat me een beetje hin dert De bijdrage wordt per Inwoner berekend en Iedere ingezetene aldus berekend op een halven cent. Ik vind dat fnuikend. Dat Wouter, die niets nuttigs doet, op die soin wordt gotaxeerd, vind ik juist; dat Hupstra on Hopma hooger geschat moeten worden, zal ik niet beweren, maar dat iemand van eenige verdienste (ik ben te bescheiden om namen to noe men) met Jan en alleman voor een halven cent wordt geteld, schijnt mij niet juist Hoewel dus uit de nieuwe vereeni ging blijkt, welk een wereld van mo gelijkheden rich opent voor een ge meentebestuur, iijn er toch blijkbaar ook cog dingen, die zij onmogelijk kunnen bereiken. Onder andoren: be langstelling opwekken voor een ver kiezing van vertegenwoordigers der burgerij in het gemeentebestuur. Hoe treurig is er Woensdag bij de Raads verkiezing weer gestemd. Van elke honderd kiezers zijn er 43 thuisgeble ven. Waarom? Niemand weet het, want de rnan dien ik indertijd ont moette, zal wel een zeldzaamheid we zen. „Ga je niet stemmen?" vroeg ik. „Neen", zei hij. „Dat is verkeerd, want kiesrecht is kiesplicht". „Ik stem nooit, omdat ik mijn volle vrijheid van critiek wensch te behou den". „Die heb Je toch". „Noen, zoodra ik op iemand ge stemd heb is dat een bewijs, dat ik iets voor zijn kennis en knapheid ge- vod. Zegt hij dan later in den Raad een domheid, of stemt hij verkeerd, dan ben ik geneigd hem te veront schuldigen. Daarom stem ik nimmer, zoodat ik volle vrijheid heb, iedereen te critiseeren". Ik vond dat geraffineerd en heb hem den rug toegekeerd. En hoewel ik zeer good weet, dat een dagelijksch bestuur geen partij moet kiezen, zie ik niet in, waarom van 't Stadhuis niet zou kunnen uitgaan een aanspo ring om trouw ter stembus op to gaan, Ln voor ieder bruikbaren zin geschre venVergis ik mij niet, dan reikt <le gemeente al wenken over de verple ging Ln het eerste levensjaar uit: wel nu, als zij het tanden krijgen van de kleinen bevordert, waarom dan niet het kiezen van de grooteu? En wanneer die officieele aanspo ring niet meer baten mocht, dan moe ten de besturen van de kiesvereeni- gingen bij een tusschentijdsche ver kiezing, bij wijze van afschrikwek kend voorbeeld, eens niets aan de verkiezing doen. Wel een candidaat stellen, maar verder niets: geen huia- nemen, dat alle namen maar „op hcop van zegen" genoemd zijn. Wie de nieuwe burgemeester ook zij, vóór allo6 behoort hij één eigen schap te hebben, wil hij werkelijk veel voor zijn gemeente doen hij moet een vergadering krachtig kunnen lei den, niet op de genoeglijk-beleefde wij- zo van zijn voorganger, maar op fer me, zelfbewuste manier. Van do raadsleden is geen vermin- doring te wachten van het geredeka vel over alle mogelijke onderwerpen, uitnemend geschikt om zonder vloek of zucht af te doen: de burgemeester ts de eenige, die hier redding kan brengen. Het zou in den aanvang wat vreemd zijn als de vergaderin gen niet meer overgingen in genoeg lijk onder-ons-gebabbel. al doende leert men en na een paa'r maanden zou de raad zijn naam van langdra digheid beginnen te verliezen. De feesten en wedstrijden van den Bond voor L. O., die aanvankelijk te Breda plaats hadden, daarna hier op Houtrust gehouden werden, zullen nu naar Assen verhuizen. Een verstandig besluit. Te Breda waren die wedstrijden een evene ment van beteekenis in het publieke leven. De bevolking voelt daar wat voor de militairen. De Bond streefde echter haar hoo ger en verplaatste de wedstrijden naar Den Haag. Reusachtige menig ten werden verwacht, Houtrust zou minstens een beetje te klein blijken! Maar dat viel tegen. Hier waar Concours Hippique en Scheveningcn hun vaste bezoekers hebben, waren geen menschen te vin den, die behagen schepten in hand ballende soldaten of vuistballendc sergeants, polsstokspringende korpo raals of hollende wachtmeesters Als het nu nog allemaal officieren ge weest waren, ja dan, dan hadden de ma's met veel huwbare dochters plot seling belangstelling gekregen, in den arbeid van den B. v. L. O. na tuurlijk! Gewone militairen, minde ren, daar riet het publiek hier niet naar om. Resultaat nog minder dan de nu eenmaal befaamde anderhalve man en een paartiekop op de tribunes en die éêne die er nog was, kwam alleen omdat er zooveel „hoogon" ln de commissies zaten en hij niet goed durfde thuis blijven: Wat de paarde kop bewoog te komen, ls me helaas niet bekend. Na twee jaar getracht te hebben 't publiek hier te winnen, gaat de Bond zijn matten weer oprollen, om ze in Assen te spreiden. Een heel verstan dig besluit, zooals ik reeds opmerkte. Assen zal belang stellen in militairen ën sportbeweging, al was het alleen om den ontboei, die nu eenmaal bij zulke wedstrijden onvermijdelijk is. Daarbij zijn de ma's en de huwbare dochters in Drente vermoedelijk wat minder pretentieus dan hier en ver waardigen zo zich om naar soldaten te komen kijken. Het overgaan van militairen naar schimmen doet een omzwaai maken, die een soldatenhart mogelijk bezwaarlijk zal vinden, en laat ik er daarom, ter geruststelling van zoon pro-militarist bij voegen, dat ik er in de versie verte geen beleediging of misplaatste aardigheid mee bedoel. Na soldaten-wedstrijden moet ik het even hebben over schimmenvertoo- ningen door leden van den Kunst kring, ten bate van Oranje-Nassau- oord. Waarom het publiek zoo'n behagen schept in de zwarte poppetjes? Een bezoek, goen rijtuigen. Hiertegen zal het bezwaar geopperd worden, dat zij elkaar niet te veel vertrouwen, welnu op den dag der verkiezing maken deze besturen een boottocht naar Alk maar of de Zaanstreek. Geen beter middel om vriendschap te sluiten, dan wanneer je samen bent op een kleine plek, waar je niet af kunt. 's Avonds komen ze ln verbroederden slaat terug, en zijn voor lange jaren geneigd tot onderling overleg en sa menwerking, die toch eigenlijk veel meer bij een Raadsverkiezing beboe ren, dan de scherpe politieke partij strijd, dien we thans beleven. Er is nog een ander ding waar het gemeentebestuur blijkbaar geen kans toe ziet en dat is: do politieverorde ning op den daarvoor wettelijk ge- stelden tijd te herzien. Ged. Staten, van rechtswege contro leurs der daden van gemeentebestu ren, herinneren er aan, „dat dit jaar wederom een vijfja- „rig tijdvak zal zijn verloopen, bin- „nen hetwelk overeenkomstig art. 178 „der Gemeentewet de algemeene her ziening der plaatselijke strafveror- „deningen moet plaats hebben". Het is voorzichtig gezegd en dat is maar goed ook, want do gemeente besturen doen het toch niet. Hoe zou den ze ook de heele politieverordening elke vijf jaar (een periode die voorbij- sluipt als een zucht) herzien? Wat een praatfeest zou dat moeten opleve ren? Als ik niet bang was, dat bet voor poging tot landverraad werd gehouden, dan zou ik zeggen, dat de wetgever geen snuggere bui moet hebben gehad, toen hij art. 178 van de gemeentewet vaststelde. paar jaar geleden werden ze op het Voor jaarsfeest in den Dierentuin ver toond, op een geestigen, maar soma wol heel ondeugenden tekst van Hein Duvel, en het liep storm. Thans heb ben de Kunstkringleden de zwartjes vervaardigd en, de prijzen in aan merking genomen, is het er aardig vol. In Mei. op het Dierentuinlente, feest, krijgen we zelfs eon 'revue van poppetjes! Vanwaar die belangstel ling? Zijn we te veel en te vervol maakte gelevende-beeld en trekt het primitief bewegende, of rustig staan de figuurtje daarom zoo aan? Vinden onze oogen ten slotte meer behagen in zwart en wit in beeild dan in vlugge projectieflikkeringen? Of ga ,t de aantrekking uit van het onvok maakte in de voorstelling, die Bon- der fantasie niet le volgen ls? Bet antwoord laat ik in het midden; mo ge de belangstelling blijven; schlrn- menverloonlngen vormen een onschul dig genoegen en dat wordt maar al te zeldzaam Wie zet eëns een kinder- opvoering ineen? Laat de commissie voor de kinderfeesten op Julianadag dit eens doen; ze moet zich dan ech ter haasten, want het plan is er al de kinderen een ander genoegen to bereiden, natuurlijk een bioscoop voorstelling. Misschien lukt het nog oen vol doend aantal schimmetjes voor do jeugd te verkrijgen; als man het den schilders eëns vroeg. Die hebben thuis zeker wel kinderen en 'dus mo gelijk ook wel de verlangde zwarte poppetjes al gemaakt. SINTRAM. Esperanto. De directie van het fraai uitgevoer de geïllustreerde maandblad „Hol land Express" heeft besloten, dank ?.ij de tusschenkomst van onze ijverige Ilaagsche Esperantiste, Mej. N. Boon, een speciaal Esperanto-nummer uit to geven, te bewerken door den heer H. Menalda, versierd met ruim 30 cli chés, in 32 pagina's op kunstdrukpa pier, formaat 25 bij IS 1.2 c M. De op laag wordi minstens 10.000 ex. en zul door middel van de U. E. A. over de geheele wereld verspreid worden» om 't natuurschoon van ons land moer bekend te maken. Losse exemplaren zullen verkrijg baar gesteld worden voor den luttel .-a prijs van 20 ct. (23 cL franco p. p.). Dus, mede Esperantisten, we weten nu, wat ons te doen staat. Zij, die wat te adverteeren hebben en er prijs op stellen, dat hunne artikelen door mid del van 10.000 ex. in binnen- en bui tenland bekend worden, kunnen zich onmiddellijk wenden tot den hoer C. Celeyns, Wijnbrugstraat, Rotterdam, of tot ondorgeleekende. Zij verbrei den daarmee de vermaardheid hunner producten en tevens steunen zij c-.ii onderneming, die alleszins onze sym pathie verdient en die ongetwijfeld enorm veel kan bijdragen tot don bloei van de Esp.-beweging ln ons land; want een smakelijke Esp.-gids van Nederland trekt buitenlandscho Esperantisten naar ons land. EEN OVERWINNING. In het Parijsche blad „Excelsior" kwamen hoogst belangrijke artikelen voor onder den titel „Esperanto a t- il un avenir (heeft Esperanto een toekomst Uitvoerig wordt beschre ven hoe, onder toezicht van den heer Hasselot, beèedi£d translateur aan het gerechtshof te Parijs, een proef geno men werd om te onderzoeken, welke taal zich het best leende voor een zui vere vertolking van een Fransch pro zastukje. Ben dubbele groep gediplo meerde vertalers werd op 10 Februari aan hel werk gezet De eerste reeks, bestaande uit een Duitschor, Engels'i:- man, Spanjaard, Rus, Italiaan en Es perantist, zou een fragment uit Op mijn manier heb ik deze week gespeeld voor Sherlock Holmes, den vermaarden detective, die uit een klosje garen en een roestige naald be weert te kunnen opmaken, dat een in braak of een moord gepleegd is door een kleinen man, met een scheel oog en afgeloopen laarzen. 't Was Dinsdagmiddag ln den Raad. De openbare zitting was gesloten, de geheime zou beginnen. Notaris Wilkens ging de vergader zaal uit, na zijn buren gegroet te hebben. Eerste conclusie: hij zou dus niet weerom komen. Waarom vertrok hij? Do mogelijkheid van een spoed- testament was natuurlijk niet uitge sloten. Het kon ook zijn, dat hij uit bescheidenheid de geheime zitting niet bijwonen wou. Tweede conclusie: dat zou kunnen zijn om een veiling waarin hij be trokken was, en die den Raad belang inboezemde. Het doorzien van de advertenliên in deze courant gaf spoedig aan de hond de derde conclusie: De gemeen te was gegadigde voor de gronden van het huis „Ter Spyt". die ten over staan van notaris Wilkens den vol genden dag zouden worden verkoeld. En de gemeente heeft Woensdag het meerendeei gekocht Als Sherlock Holmes komt te eters ven (maar zoolang zijn auteur Conan Doyle wat aan hem verdient is daar geen sprake van) vestig ik mij als zijn opvolger te Londen. De lezers zullen dan mijn adres stellig vernemen, nu al verzoek ik om do gunst en recommandatio. F1DELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5