NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. KONINGIN HELENA 28e Jaargang. No. 8544 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 29 APRIL 1911 C HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem „de omstreken en franco per post 1.65 0.02 X 0.37 'A 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem, van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Adverlentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaanie 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—73, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1353. De gemeente koopt bouwterreinen. De aankoop van het grootste deel der gronden va.n liet z.g. Huis ter Spijt is wel de moeite waard, om een oogenblik nader te worden bekeken. Uit een. financieel, zoowel als uit oen maatschappelijk oogpunt. Al da delijk mag hier gezegd worden, dat de gemeenteraad met het besluit tot aankoop een verstandig ding heeft gedaan. Hoewel het jammer is, dat in vroegere jaren de blik te zeer ver duisterd was door allerlei angstige overweginkjes, om moedig tot aan koop van vrijkomende terreinen over te gaan. waardoor menig stuk grond geen gemeente-eigendom is gewor den, in de laatste jaren ziet de Ritad de zaan juister in en de aankoop der gronden van het fonds De Haas, de terreinen van het Gasthuis aan de Lcidschevaart en nu weer deze bij het Kleverpark, zijn daarvan het nuttige gevolg geweest. Voor grondspeculanten is de beste tijd hier en elders voorbij. Althans vlak bij de steden kunnen zij hun slag niet meer slaan, omdat, zoodra de gemeente (zij het dan ook ver momd in een makelaar) op de markt komt, de prijs van de terreinen als vanzelf in de hoogte gaat, zoodat liet risico voor don particulieren kooper te groot wordt. Hij moet geld verdie nen, do gemeente* behoeft daaraan niet in de eerste plaats te denken. Voor baar is de hoofdzaak, dat zij, als eigenares, de bebouwing van den grond geheel naar welgevallen kan regelen en dus alle minder gcwensch- te toestanden beletten kan. Het is wel waar dat zij nu al met woning wet en uitbreidingsplan veel kwaad kan voorkomen, maar niet alles. Vol komen zekerheid van bebouwing in modern hygiënischen zin kan dan pas verzekerd worden, wanneer de gemeente zich den eigendom der gronden verzekert. Natuurlijk volgt daaruit allerminst (eigenaars van gronden mogen zich dat wel in het oor knoopen) dat nu en yoortaan de gemeente zal koopen tot eiken prijs. Dat zij geen winst behoeft te maken, wil nog niet zeg gen, dat zij verlies wil lijden. In Am sterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag, Schiedam zijn zeer uiteenloo- pende bepalingen gemaakt ten op zichte van het grondbedrijf, maar, zooals wij kunnen lezen in het werk Modern Gemeentebeheer, van Jan Gerritsz c. s., twee voor waarden zijn in al die regelingen ge steld, ten eerste, dat door het grond bedrijf het vermogen der gemeente niet achteruit gaat en ten tweede, dat de winst nooit ten bate mag komen van den gewonen dienst Den Haag en in Utrecht o. a. is het grondbedrijf ingericht als een bij zonderen tak van dienst, die apart wordt beheerd. Zoover zal het in Haarlem wel niet komen, omdat het aantal beschikbare terreinen en hun ne uitgestrektheid niet groot meer zijn. De aankoop dei' gronden van het Huis ter Spijt vestigt de aandacht op een ander punt van groot belang. Tot duiver was men vaak van meening, dat indien de gemeente als bouw grond-exploitant optrad, dat. alleen gclieuren mocht voor huizen van eeni- gen omvang, liefst alleen voor villa park. De bebouwing van het Laken- koopersveld en van de daarachter ge legen gronden van het fonds-De Haas, gaf aan die meening wel voedsel, dc aankoop van de gronden bij ter Spijt zal de gedachten in een andere rich ting leiden. Een villa-kwartier is daar niet te verwachten. Bovendien eu hier leg ik den nadruk op kan hel nog veel meer worden be schouwd als de taak der gemeente, om voor een goede woonplaats van haar minder dan van de meer met aardsche goederen bedeeldo inwoners te zorgen. De laatsten liebben iu den regel keus van woonplek en van wo ning genoeg, de eersten moeten dik wijls nemen wat zij kunnen krijgen. Nergens beter dan hier kan nu eens een proef genomen worden van mo dernen woningbouw voor onbemid- delden, die breekt met de saaie een tonigheid der liniaal-rechte straten jn de arbeiderskwartieren. Natuurlijk is daarmee niet gezegd, dat nu ook het geheele terrein daarvoor moet worden bestemd. De Aelbertsberg- straat, overigens een bouwgruwel, is een maatstaf van wat in deze streek voor huur kan worden gevraagd. Allicht kan zelfs wel wat hooger worden gegaan, wanneer de quali- teit van de woningen op stadsgrond beter is de inrichting der omge ving sal allioht gezelliger zijn, dan die in deze mislukte straat Omtrent den finoncieelen kant van de quaestie zijn mij cijfers verstrekt, die het wel aardig is, even na. te gaan. De terreinen bestaan uit 9619 M2. bouwterrein aan de Kleverlaan en 7040 M2. bouwterrein aan den Kle- vorparkweg, benevens 1068.06 hectare weiland. Er is dus 16.659 M2. onmid dellijk verkoopbare bouwgrond. Blijkbaar is de veiling eigenaardig geloopen, daar de makelaar van de gemeente, de heer Droste, afmijnde op f 50. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de prijs bij opbod den prijs, door den gemeenteraad gesteld, wel zeer dicht genaderd heeft. Hoe dit ook wezen mag, dc geheele koop zal, met inbegrip van kosten, der ge meente op omstreeks f 183.000 komen te staan. Door elkaar genomen komt de grond dus op 1.50 pea- M2., hoe wel deze becijfering natuurlijk geen juisteu indruk geeft, omdat uit don aard van de zaak de bovengenoemde bouwterreinen op de veiling belang rijk meer opbrachten, dan de weilan den. Bij den inzet was aanvankelijk het bouwterrein aan de Kleverlaan gebracht op een prijs, die neerkwam op f3.82 per M2., dat aan den Klever parkweg op zelfs f 5.45 per M., terwijl de weilanden niet meer konden ha len, dan 10.78. Nu spreekt liet vanzelf, dat de duur ste gronden de meeste kans liebben om het eerst verkocht te worden, om dat zij het best gelegen zijn, de reden natuurlijk, waarom zij het duurst waren. Dit is van belang, omdat ver wacht mag wonden, dat hun waarde het minst zal te lijden hebben onder den factor, die eiken bezitter van bouwgrond bedreigt, namelijk het renteverlies dat ontstaat, wanneer de terreinefi eeiïigen tijd op een kooper moeten wachten. Het spreekt van zelf, dat dit rente verlies door den eeuen rekenmeester luchthartiger kan worden uitgecij ferd, dan door den anderen. Mij is gezegd, dat een uitgave van omstreeks een halvo ton aan dien post niet te laag zal blijken te wezen. Daarmee is de gemeente er natuur lijk niet af, zij zal er zelf dc sLraten enz. moeten aanleggen, waar mee een uitgaaf van f 280.000 zal zijn gemoeid, zoodat de gronden voor aan koop, renteverlies en aanleg zullen kosten naar schatting f 513.000. Daarvoor blijft beschikbaar om streeks 83.000 M2. bouwterrein, die, geschat op f 6.50 door elkaar, zal op brengen een som van f 539.000, zoodat er nog een saldo zon overschieten van 26.000. Deze verkoopprijs van f 6.50 is, naar mij gezegd is, niet ruim genomen. Voor dien prijs is in deze buurt nog geen grond verkocht, zoodat de mo gelijkheid van hoogere opbrengst niet buitengesloten is. Maar zelfs wanneer daarmee geen rekening gehouden wordt, behoeft het vermogen dei- ge meente door den gedanen aankoop althans niet te worden verminderd. In alle opzichten is dus deze daad van onzen gemeenteraad een ver standige geweest. Er zullen er zijn, die deze uitbreiding van gemeentelij ke bemoeiing met eenige zorg hebben gezien en zich afvragen, hoever die op den duur wel gaan zal. Ik weet het niet en niemand weet het, maar ik geloof, dat de gemeentezorg in de toekomst zich zéér ver zal uitstrekken, tot dingen, waarvan wij nu nog niet hooren willen. Reden tot ongerust heid behoeft daarin evenwel niet te liggen, integendeel, het zou beangsti gender zijn, wanneer bij onze veran derende inzichten het gemeentebe stuur roerloos en onbewogen bleef staren in de richting, die vroeger voor de beste gold. Een verstandige overheid maakt de kentering van maatschappelijke opvattingen mee en past zich daarbij aan. Zoo is het hier geschied en daarom is het genomen Raadsbesluit een goed besluit ge weest. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht UIT PORTUGAL komen belangwekkende berichten. Do correspondent van liet Berliner Togoblatt" te Lissabon seint, dut de bladen een officieele nota publicec- ren. waarin wordt medegedeeld, dat do leiders van de monarchistische be weging uit het Spaanschc grensstadje Tu.v aan de Minho zijn gezet, maar zich thans iil het ietwat noordelijker gelogen Pontevedra gevestigd hebben. Dc Portugeesche regeering heeft nu een der leiders van de Carbonari O's, Silva Passos, naar de grens gezon den, om een nader onderzoek in te stellen. Een der bladen geeft het rapport dat Passos a.m de regeering zou heb ben uitgebracht. Hij noemt den toe stand in het Noorden zeer ernstig Vooral de smokkelhandel in wapc-nen neemt groote afmetingen uan. Pas sos heeft twee aanvoerders der smok kelaars gesproken, die hem ronduit hebben toegegeven, dat de monarchic-1 ten over duizenden geweren beschik- j ken, die in vissehersbooten naar Por tugal waren gebracht- De grensbevol king gelooft zeker, dat er de aangrenzende monarchieën den ar beiders wordt toegestaan optochten le houden, terwijl zulks aan cle vrije re publikeinen wordt verboden, eu ver der wordt betoogd, dat dc minister president Monis, evenals indertijd zijn voorgangers Clemencouu en Briand, feitelijk niets anders is dan het werk tuig van de-n prefect van politio. DE STRIJD IN CHAMPAGNE. Tijdens den opstand in het Cham pagne-gebied in Frankrijk werd van verschillende zijde do bewering ge opperd, dat de beweging geen spon tane uiting van de teleurgestelde wijn boeren •was, maai- aangestookt, zou zijn door een geheim comité, dat ge- ruimen tijd van te voren reeds alles tot m bijzonderheden had geregeld. De Temps verklaarde zelfs met groote beslistheid, dat een door de autoritei ten ingesteld onderzoek dit vermoe den tot zekerheid had verheven. 11e Matin" verneemt nu evenwel uit de meest betrouwbare bron, dat hel on derzoek van de justitie aan liet licht heeft gebracht, dat de leiding van den opstand geenszins in handen was van een revolutionnair comité, en du', de boeren geheel en al hadden ge handeld onder den indruk van het oogenblik. Wanneer er veel wapenen gesmok keld werden, is spoedig daarop steeds iets ernstigs gebeurd. Dat bleek in l het begin van 1908, toen koning Car los en de Kroonprins zijn vermoord. De smokkelhandel verminderde daar na. maar nam in 1910 weer toe. tot dat in October de revolutie volgde Thans is de smokkelhandel weer ver dubbeld. Passos heeft verder iederen nacht geheimzinnige signalen aan de grens waargenomen. Eens heeft hij getracht beslag te leggen op een boot van smokkelaars. Dezen waren bij tijds gewaarschuwd en konden vluch ten. Deze mededeel!ugen van Passos veroorzaken groot opzien in Lissabon. De Fransche* ministerraad heeft be sloten, dit jaar te geven. Dit is voor de 1-Mei-vierders een tegenslag, want zoo iets hadden ze in geen geval van dit ministerie ver wacht Dr klinken dan ook krachtige pro testen uit hun gelederen. In de „llu- manité" schrijft 't socialistische Ka merlid Jaurès over de weigering en noemt 't een kortzichtig besluit. Een oogenblik zoo schrijft hij scheen het, dat deze regeering met den steun van het proletariaat wilde regoeren, dat heeft evenwel niet lang geduurd Zij heeft den moed spoedig laten zin ken en is evenals haar voorgangsters aan de reactie in de urmen gevallen. Zij zal echter zoo besluit de socia listenleider weldra leeren inzien, welk een ernstige fout zij heeft be gaan. De „Bataille Syndicale" verklaart, dat de betooging, ondanks het verbod der regeering, zal doorgaan. De ar- beiders zoo schrijft het blad verder waren van plan den vredu met te verstoren en zullen vredelievendheid blijven betooneu, mits dc regeering ook harerzijds blijken geeft don vrede te willen handhaven. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is door het socialistisch par tijbestuur een protest uitgevaardigd tegen het verbod der regeering. In dit stuk wordt er op gewezen, dat in De Oosten rij ksche regeering die blijkbaar vreest, dat de perscommen taren op het uitstel van het bezoek van koning Peter aan keizer Fruuz Joseph verbittering zullen wekken in Servië beeft door een mededeeling in het officieuse „Fremdenblatt" een einde trachten te maken aan de in ve ie kringen heersehende opvatting, dat de keizer slechts naar een voorwend sel heeft eezocht, om zich het bezoek van den Servische» koning van den hals te schuiven of dezen, met het oog op de oppositie in zijn rijk tegen het voorgenomen gezoek, uit een moeilijk dilemma heeft willen redden. Hot „Fremdenblatt" schrijft n 1., dat roods allo toebereidselen voor de ontvangst vun den Servischeu koning waren go- maakt en dat de keizer slechts noode en op aandringen van zijn gerieesheo- ron het bezoek heeft uitgesteld. Dat men dat uitstel aan politieke motieven toeschrijft, Is een ongepastheid, die des te moer te betreuren is, nu lang zamerhand een verbetering is geko men m de verhoudin" tusscheu de mo narchie en Servië. Wo zullen zien, wanneer koning Peter nu 't bezoek zal brengen. Als 't er althans nog van komt Iu den Balkan zijn weer geschillen Thans, wordt door de groote mogend heden van gedachten gewisseld over T ANTI-GRIEKSCHE BOYCOTT IN TURKIJE. Aanleiding tot deze gedachtenwisse- ling is een rondschrijven van de Grieksche regeering tot haar vertegen woordigers bij de groote nu-gemlho- deu, waarin zij de aundachl der mo gendheden vestigt op de flagrante schending van het internationale recht en van de verdragen, die tusscheu Griekenland eu Turkije, onder de auspiciën der groote mogendheden, ge sloten zijn eu die aan den zeehandel der.Grieken volledige vrijheid en de behandeling van de meest begunstig de natie waarborgen. Hel rondschrijven somt verder de overtredingen op, wijst op de massa uitzettingen van Grieksciie onderda nen, die in den jongsten tijd liebben plaats gehad en verzoekt dén mogend heden tusschenheide te komen om do verdragen weer van kracht te doen rijn. Of dit beroep op de mogendheden zal baten, betwijfelen wij. De Turk- sche regoering zegt immers doodleuk: 't boycott is een volksbeweging en daar kunnen we niets togen doen. Is Uit Cettinje wordt namelijk bericht, dat negen voorname Albaneeschc hoofden, die thans in Montenegro vertoeven, een telegram aan den Sul tan van Turkije hebben gezonden, waarin zij dezen deemoedig verzoeken bun vergiffenis te schenken en hun toe te staan terug te keeren naar hun woonplaatsen tevens beloven zij voortaan steeds getrouwe en gehoor zame onderdanen te zullen zijn. Een soortgelijk verzoek is door de leiders dei vluchtelingen tot den Sul tan gericht. Over DEN TOESTAND IN MAROKKO zijn de berichten zeer sehaarseh. De Britsclie legatie te Tanger heeft een brief ontvangen uit Fez. geda teerd 21 April, waarin wordt medege deeld, dat de consuls dien dag had den vergaderd en besloten hadden de stad te verlaten, zoodra de weg naar Tanger open zou zijn en verder dat 's ochtends vroeg twee stammen een aanval on de stad hadden gedaan, maar hadden moeten wijken voor liet vuur der artillerie van den Sultan Intusschen trekken steeds meer Er heerschte Donderdag te Parijs groot enthousiasme bij het vertrek van drie compagnieën koloniale infanterie die met vaandels en muziek door de straten togen naar de Gare de Lyon, vanwaar zij per trein naar Marseille zouden gaan, om daar ingescheept te warden naar Marokko. Een geest driftige menigte begeleidde do solda ten naar het station en jonge meisjes strooiden bloemen voor de voelen van do vertrekkende krijgslieden Aan het station aangekomen, hield gene raal Archinard een korte rede, die ein digde met de woorden Au rovoir, mos amis, Au revoir, nies enfants. DE REVOLUTIE IN MEXICO. De New-Yorksche bladen bevatten een telegram van den president van Mexico en een ander van den leider der revolutionnairen, waarin beiden 't door hen ingenomen standpunt aan geven en de een zoowel als de under, ieder echter op ziju wijze, zich hoop vol betoonen in de toekomst van hel land. Diaz seinde „Wij komen langza merhand de moeilijkheden tc boven en ik heb de vaste overtuiging, dat Mexi co binnenkort zal terugkeeren tot den weg van vrede en vooruitgang. Ik en de rogeering zijn bereid tot dat doel mede le werken en daarbij zal aan elke gerechtvaardigde klacht worden tegemoet gekomen.' Francesco Madera (de leider der op standelingen) slaat een geheel ande ren toon aan. „Diaz zoo zegt hij heeft den wil van het land niet ge- eermedigd en toont, door zich te blij ven vastklampen aan zijn ambt. dat hij zich alleen door,den dood van het kussen zal laten werpen. Nadat alle vredelievende pogingen om wijziging in den toestand te bren gen gefaald hebben, hebben wij onzo toevlucht trenoruen tot de wapens om ooze rechten als zonen van een vrij volk te handhaven. Op welke wijze de revolutie ook zul eindigen, hetzij door strijd of tenge volge van de thans gevoerde onder- FEUlLLHl ON door ice Gerard. 39; Wat was er van de booten gewor den l De Koningin keek weer. liet kleine bootje, waarin de Vorst van Helmburg-Wallen was overgestoken, was verdwenen. Niemand had er op gelet en het was met het onthavende schip meegesleept. De andere booten waren snel in alle richtingen ver spreid. De sloep had goed en wel den kant van de „Enchantress" bereikt, en was door de kracht van de golven tegen het jacht aangeslagen, veroor zaakt door het zinken van het kolen- schip. Gravin Lucie was gaan zitten en schreide. Barones Anlialt had haar ?>lechtanker het reukfleschje aten varen en scheen wanhopig in de war over hetgeen er om haar heen plaats greep. De Koningin en haar dames waren alleen gelaten, want de Hertog was naar de plek gegaan, waar de sloep met twee kabels aan het jacht werd vastgemaakt. Nadat de Koningin al haar moed en zelfbeheersching to hulp hud ge roepen, liep zij naar dc plaats, waar de Hertog stond, die drie of vier leden van zijn bemanning orders gaf. Op het oogenblik toen zij dat deel van het schip bereikte, werd het gelaat der Koningin doodsbleek. Het schijn baar levenlooze lichaam vun Prins Maurits werd met bebloed gelaat en met bebloede kleeren opgeheschen. Het shirt was opengescheurd en ont blootte zijn borst, waarover oen groot litteeken het tweede litteeken, waarover de Hertog van Longlands tot Gravin Lucie had gesproken, en de laatste tot de Koningin. Zoo gauw als het lichaam op het dek was aangekomen, nam de Hertog hoofd en schouders vail Prins Mau rits hartelijk in zijn armen, terwijl do beenen door een der officieren van het jacht werden ondersteund. Zij droegen den Prins langs de ka juitstrap naar de slaaphutten tus- schendeks. De Koningin volgde werktuiglijk, een vraag, die zij nog niet had dur ven stellen, op de lippen. Onder aan den voet van de kajuitstrap keek de Hertog op zijn gelaat was strak ge spannen, doodsbleek en angstig. Hij zag de Koningin nu voor het eerst, en wachtte tot zij beneden gekomen was, alvorens vertier te gaan. Toen zij naast hem en het bebloede gelaat van den Prins stond, sprak hij kalm tot haar Waarom is Uwe Majesteit hier gekomen Vergeef mij Dit is geen plaats voor u. Dit leek zooveel op oen verwijt, als met haar hoogen rang in aanmerking genomen, mogelijk was. Ik moet het weten, zei ze, het ergste. Ik moet weten, of hij Hij redde mij eens het leven, voeg de zij er hijgend aan toe, toen het vreeselijke w omxl, dat haar lippen al vormde, er niet over wilde komen. Zoo zei de Hertog. Dat wist ik niet, mevrouw. Neen, hij is niet dood, alken maar hevig ge kwetst en bewusteloos, ik lioop, dat de wond aan zijn hoofd niet le vensgevaarlijk ia De Koningin keek naar het arme gelaat, naar het gewonde voorhoofd, waaruit langzaam het bloed druppel de. Toen nam Hare Majesteit den mil ten sluier van haar hals en bond hem stevig om de wond. Hij is niet dood niet dood 1 zei de Koningin telkens weer tot zich zelf, terwijl zij de kajuitstrap weer opging. Op het dek zat het kind, de oorzaak van al dien angst, bedaard wat ro zijnen te eten, die het van een der officieren gekregen had. De Koningin bukte zich en kuste hem op zijn blond haar. De jongen keek op naar de voorname dame, zich vaag afvragend, wie zij was Dc „Enchantress" was gedraaid en begon naai' Dursdorf terug te stoo- men. Wat was er veel gebeurd, hoe veel was er verborgen geweest iu dut korte reisje, zoo haastig bedacht en even snel uitgevoerd. De Hertog van Longlands had de baud gekust van Gravin Lucie. Barones Anhalt had haar dier baarst bezit haar reukfleschje verloren. Een kind had zijn dronken vader, den kapitein van het kolen- schip, verloren, verdronken in het ruim, te dronken öiu zichzelf te red den, nadat zijn toestand het onheil had veroorzaakten het kiiid was gered uit de klauwen van den dood. Prins Maurits lag ergens aan den rand van liet geheimzinnige dal. De Koningin had iets in haar hart gevonden, waaraan zij nog geen woorden durfde geven. Eenmaal we«i Li Dursdorf, was ei spoedig een dokter aan boord. Hij sprak hoopvol met betrekking tot de toekomst, want de patient had een sterk gestel en had altijd matig ge leefd met sommige mannen zon het een kwade kans zijn geweest. Het verband was zóó goed gelegd, dat de dokter geen excuus kon vinden, om het los te maken en daarna opnieuw aan te leggen wat hij beroo|ishalvc het liefst gedaan zou hebben. Daarom bleef het verband, en was daar nog, toen Prins Maurits uit zijn bewusteloosheid ontwaakte en de Her tog van Longlands naast hem stond. Waar ben ik zei hij, wut is er gebeurd Je moet kalm blijven en doen wat je gezegd wordt, zei de Hertog haastig, om zijn vreugde te verbergen over het feit. dat zijn vriend weer tot bewustzijn kwam, waaraan hij 111 zijn angst getwijfeld had, 111 weerwil van de verzekering van den medicus. De Prins hief zijn hand op, om huaa naar zijn hoofd te brengen, maar de Hertog voorkwam hem. Kom er nu met aan, Maurits, zei hij, dat is de sluier van de Ko ningin en het zou verraad zijn, hem weg te nemen Je moogt er zelfs niet aankomen. De sluier der Koningin 1 Een sluier van de Koningin herhaalde Maurits en de woorden kregen voor zijn geest beteekenis. Zei je niet, dat hel de sluier van de Koningin was Hoe ter wereld is hij om mijn hoofd gekomen'? Ik herinner mij niets meer, voegde hij er bij, nadat ik halverwege dat verwenschte dek was gekomen. O, hij kwam daar op eerlijke wijze, zei de Hertog. lk heb hem niet gestolen en jij ook niet. Zij bond hem zelf om je hoofd, en omdat zij hem daar gelaten heeft, denk ik, dat zij bedoeld heeft, dat je hem zoudt houden. Toen draaide de Prins zich om op het kussen van zün brits maar hij was heel zwak van het bloedverlies en alles wat hij had meegemaakt. Do Hertog begroef zijn handen diep in de zakken van zijn jekker en bromde tusschen zijn tanden. Want mannen zijn, evenals vrou wen, verschillend in do wijze, waarop zij hun gevoel uitdrukken. HOOFDSTUK XXI. De bankier Lowenfels was voor het eerst nadat hij door Prins Alexander van Skiloo was aangevallen en de daarop volgende ziekte had door staan. weer gekleed. Zelfs nu was lnj nog niet sterk genoeg, om dwars de kamer door van zijn bed naar een sofa tc wandelen, die vlak naast den haard wa3 neergezet. Tot nu toe had de bankier nog niets gezegd, behalve dat hij antwoord had gegeven op vragen naar zijn lichamelijke behoef ten, maar belangstelling voor- en kennis vun hetgeen om hem heen ge beurde, had hij nog niet getoond. Hij scheen nauwelijks te weten, of het zijn dochter dan wel de verpleegster was, die voor hem zorgde. Wanneer hij niet sliep, wat hij het grootste deel van de vier-en-twintig uur deed, lag hij in een soort van verdooving, evenals een dier, dat zijn winterslaap doet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9