een paard voor gemengd ge bruik, waarvoor de belasting In hoofdsom beloopt f 0. VRAAG Ik ben smidsknecht on •hel) ge weigeld liet mij opgedragen werk te doen, daar ik al anderhalve maand niets anders heb gedaan dan kachels schoonmaken. Heb ik nu recht op een heele week loon en eon gi d getuigschrift? ANTWOORD. U hebt in het ge heel geen recht op loon alleen op een getuigschrift volgens de wet. Wat u onder goed getuigschrift ver staat, weten wij niet. Waarschijnlijk zult u daaromtrent met uw baas In gevoelen verschillen. Hij zal er wel niets meer in zetten, dan hij volgens de wet verplicht is. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Polderzaken. In de vergadering van den Schouw- broekerpolder oïidor deze gemeente is vastgesteld de rekening over 1910, bedragend in ontvangst f 760.04 1/2, ln uitgaven f 580 04, batig saldo f 156.00 1/2; de begrooüng van 1911 in ontvangst en uitgaaf op f 745.69; de polder omslag werd vastgesteld op f 5 per H. A. over 115.83.71 H.A. Onderwijs. Tot onderwijzer aan de R. K. jon gensschool is benoemd do heer J. van Berkel te Beverwijk. BENNEBROEK, Op Vrijdag 5 Mei a.s., des nam. 8 ure komen de navolgende punten ln ee'rie openbare Raadsvergadering in behandeling: Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Voorstel Gebroeders Bijvoet in za ke verhreeding Zwarte Weg. Verkie zing stembureau Kamer van Arbeid bloembollenteelt. Suppletoi're begroo ting dienst 1910 en 1911. Af- en over schrijvingen dienst 1910. Kohier hon denbelasting. Vijfjarige herziening strafverordeningen. VELSEN. Voor de- levering van 288 school banken ten behoeve der nieuwe o. 1. school te IJmuiden is het laagst in geschreven door L. Gerssen, te Urk, voor f 2490.80. De hoogste inschrijving was f 5095. In September a.s. zal naar het sta tion Uitgeest worden overgeplaatst, de heer C. Jetten, stationschef, al hier. IJMUIDEN. Vischvervoe'r over zee naar België. Onze correspondent meldt: Reeds geruim en tijd was er door de vischhan del aren alhier, onder steund door de Kamer van Kooplian- del, bij de H. S. M. op aangedrongen de tarieven voor de vischzendingen naar België te verlagen, en beter ge regeld vervoer te verzekeren. De pogingen daartoe hebben niet tot het «ewenschte resultaat geleid. Nu hebben de handelaars maatre gelen genomen. Omstreeks half Juni zal een geregelde stoombootdienst tot vervoer va'n visch worden ingesteld, tusschen IJmuiden en Antwerpen. De Pierenslijn aldaar zal daartoe 'drie snelvarende stoomschepen ln dienst stellen, die oontractueel don overtocht van IJmuiden haar Antwer pen, met aandoen van Vlissingen, Ln hoogstens 9 uur zullen, volbrengen. Het groote voorrecht voor den vi sch - handel te IJmuiden, wordt daardoor verkregen, dat zij den dag na de af zending op de buiten landsche markt zijn en dat te Antwerpen nog de nachttreinen naar Brussel en Parijs bereikt kunneh woïden, terwijl de vracht aanmerkelijk minder zal zijn dan het vervoer per spoor als ijlgoed. Waar per spoor voor een gewone mand met visch een vracht verschul digd is naa"r Antwerpen van nage noeg frs. 2.50, zal een dergelijke zen ding naai Antwerpen slechts 60 ets. kosten en naar Brussel, Gent, Meohe- len, Leuven en Luik 70 ets. Als men nu weet, dat in het vorig jaar ruim 13 millioen KG. visch vaJu IJmuiden naar België werd verzon den, dat is ongeveer 260.000 manden van 50 KG. dan zal men eenigs- zins idee krijgen van de beteekenis van dit vischlransport en dat deze zeer ernstige concurrentie der H. S. M. aangedaan van grooten invloed kan zijn. ZANDVOORT. Door mej. M. Zwaanenburg alhier is aan B. en W. dezer gemeente ver lof gevraagd tot den verkoop van al cohol houdenden drank adderen dan sterken d'rank in haar pc'rceel Kerk straat no. 17. UITGEEST. De eerste dag van het twecdaogsch bloemenfeest te Uitgeest is in alle op- Zichtejn schitterend geslaagd. Duizen den en duizenden menschen vormden in de straten en op de wegen een oom- pacte massa, die kwam genieten van do bloemenpracht en versieringen, dio de dorpelingen als in wedijver met de bloomcnvoldcn hadden aangebracht. Het g6heele dorp scheen een groot ten toonstellingsterrein. Binnenland VERJAARDAG PRINSES JULIANA. Men meldt ons uit Apeldoorn Van den Prins ontving Prinses Juliana als curiositeit een oudorwet- schen trek-kinderwagen, dio tevens als bokkenwagen dienst kan doen. Deze wagon, vroeger een van 's Prinsen kinderheerlijkheden in Mecklenburg, werd eenigen tijd gele den vandaar naar hier overgebracht, en bij de restauratie naar de kleuren van het Koninklijk staldepartement, met blauw satijn gevoerd. Het cadeau van Koningin en Prins bestond voorts ln een miniatuur boer derij naar een model uit Uddel. Op deze boerderij zijn stallen, hooiberg, rieten dak, tot zelfs de bewoners in hun typisclie Veluwsche kleeder dracht, getrouw weergegeven. Het geheel werd vervaardigd op verzoek van het Koninklijk Echtpaar dooj den meubelmaker ten Paleize Het Loo, tevens concierge van liet museum „Felua", den heer J. Hui gen. Het boerderijtje beslaat een opper vlakte van circa 2 vierk. Meter. Tij dens de vervaardiging kwamen Ko ningin en Prins herhaaldelijk in Hui- gen's werkplaats een kijkje nemen. De Bond van onderwijzeressen bij het Fröbelonderwijs, heeft aan Prin ses Juliana een volledig stel Fröbel- materiaal aangeboden. EERSTE KAMER REORGANISATIE LANDBOUW ONDERWIJS. Het afdeelingsverslag der Eerste Kamer is verschenen over het wets ontwerp betrekkelijk de reorganisatie van het landbouwonderwijs. Zooals gewoonlijk weiden de voor stellen becritisoerd en door anderen weer verdedigd. Nieuws kwam daar bij niet aan het licht. De voorkeur aan Deventer gegeven als zetel van de Koloniale Landbouw school, werd door sommigen be treurd. Ware het niet het meest wen- schelijk, die school te vestigen in een stad waar een hortus botanicus be staat, die gelegenheid geeft tot het aanschouwen en het kweeken van In dische planten zoo werd gevraagd. PEST OP JAVA. De Tel.-correspondent te Batavia seint d.d. 1 Me»: Te Soerabaja kwamen twee geval len en in de omgeving drie gevallen van pest votfr. DE HOLLANDSCHE MISSIE NAAR ROME. Men meldt, dat het bijzondere Hol- landsche gezantschap, dat aan den koning van Italië de gelukwenschen van H. M. de Koningin zal overbron- gen bij gelegenheid der vieriug van Italië's vijftigjarige eenheid, 20 Mei te Rome zal aankomen. EEN GOUDEN FEEST. Gister was 't 50 jaar geleden, dat de veldartillerie te Leiden in garni zoen kwam, welk jubilé feestelijk ge vierd is. HERSTELLINGSOORD VAN „TREIN 8.28". De Veroeniging tot uitzending van zwakke en herstellende kinderen on der de zinspreuk „Trein 8.28 H. IJ. S. M." zal Maandag 8 Mei haar Herstel lingsoord te Soest openen. VISSCHERUWET. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft aan de burge meesters medegedeeld, dat het m de bedoeling der Regeeriag ligt, om de Visscherijwet zpo uiugeiijk met 1 Juli a. s. in werking te doen treden. J. H. LOOISEN. Te 's-Gravonhage is op hoogen leef tijd overleden de lieer J. H. Looisen, architect, sedert 16 jaar gepens. hoofd opzichter bij de G. W. en oud-lec-raar aan de Akademle van beeldende kun sten te 's-Gravenhage. AUTOMOBIELONGELUK. Zondagmiddag werd S., sorgeant- majoor dar artillerie te Naarden, op den Laarder straatweg aangereden door een automobiel H 3238. De ser geant-majoor werd ernstig aan het hoofd verwond en per brancard naar het militaire hospitaal vervoerd. Voorloopig wekt de toestand even wel geen bezorgdheid. Het ongeluk had plaats terwijl S. naast zijn rijwiel liep wegens de on- berijdbaa'rheid der bestrating. Oog getuigen verzekeren, volgens de TeL, dat de auto veel te snel reed. DIEFSTAL VAN TELEFOON DRAAD. Ter beschikking van de justitie te Rotterdam zijn gesteld 4 Duit schors, die tusschen Delfshaven en Schiedam pl.m. 2000 meter telefoondraad had den afgesneden, waardoor de verbin ding met Hoek van Holland, Maas sluis en Schiedam verbroken was. HET AFMAAKSYSTEEM BIJ MOND EN KLAUWZEER. Vrijdag werd te Heerenveen eene vergadering gehouden van veehou ders uit het Kaïner-kiesdistrict-Scho- terlond, ter bespreking van het, doen de Regeöring gevolgde, afmaak-sys- teem bij het constatee'ren van mond en klauwzeer. Het Kamerlid rar. .T. Limburg te 'a-Hage, woonde de bij eenkomst bij. Uit de discussies bleek, dat de overgroots meerderheid tegen standster was van het afmaak-sys- teem. Een besluit werd niet geno men. Mr. Limburg zei dank voor do inlichtingen cn beloofde verder on derzoek. EEN JEUGDIG DIEFJE. De landbouwer G. J. W. te Usselo, die melk naar de Lon. Coöp. Melkin richting to Enschedé had gebracht, borg het ontvangen geld in een kistje, dat op den wagen stond. De 12-jarigo M.. die meereed, nam uit het kistje een bankbiljet van f 60 en een cent. Ondervraagd door do politie, ver telde hij de cent te hebben versnoept en het bankbiljet, waa'rvan hij de waarde niet kende, te hebben weg geworpen. Op de door hem aangewezen plaats werd het zakje, waarin het geld bad gezeten, wel gevonden, maar 't bank biljet niet. INSTALLATIE VAN EEN VROUWE LIJKE POLITIEBEAMBTE. Op het hoofdbureau van politie te Rotterdam had gister, in tegenwoor digheid van het geheele corps hoofd inspecteurs en inspecteurs, de plech tige installatie plaats van de eerst© vrouwolijke politiebeambte in Neder land, mej. D, Sanso'i. Zij werd door den hoofdcommissaris van politie, <i<£n heer Roest van Limburg, toege sproken en aan het politiecorps voor gesteld. Mej. Sanson zal werkzaam zijn voor de afdeeling kinderwetten bij do zoden-politie. HONDENINSTINCT. Een merkwaardig geval van hon- doninstinct beeft zich dezer dagen te Amsterdam voorgedaan. Een familie, wonende aan de Hee- rongracht, heeft een hond, die reeds sedert 6 jaren totaal bknd is. Den Jaatsten tijd leed hei dier aan een ooraandoening, welke opneming in oen veterinaire kliniek noodig maakte. Uintrent veertien dagen nadat de hond daarheen was gebracht, kwam inj zich op een avond tegen 11 uur door luid gehuil aan zijn huis aanmel den. Het blinde dier wus het hospitaal ontvlucht en lmd na twee weken dan weg gevonden naar liet huis van zijn meester, gelegen op 25 minuten af stand en aan de andere zijde van een wijk met druk rijtuigcnverkeer, tram lijnen euz.. waar hel zonder letsel te hebben bekomen aankwam. TSAAR PETER-HUISJE. Het gemeentebesluur van Zaandam biedt aan den Tsaar, in verband mot <io onthulling van het standbeeld van Peter den Groote. een miniatuur zil veren 'I saar-Peterhuisje aan. een re productie van het oude gebouwtje, waaromheen een nieuw is gezet. De burgemeester zal dit met den I wethouder Latenslein persoonlijk op 3 Mei naar Petersburg brengen. DE.BIJZONDERE SCHOOL. In verband met een onderzoek van de gezondheidscommissie te Wage- ningen, naar het voorkomen van be smettelijke huidaandoeningen bij leerlingen op school, heeft de minis ter van binnenlandsche zaken beslist, dat een commissie niet bevoegd is, de kinderen eener niet-openbare school, tenzij na vooraf verkregen toestem ming der ouders en van het school bestuur in de school aan den lijve te onderzoeken. DE „BEURS VOOR DEN DIAMANT HANDEL." Het nieuwe gebouw van de Veree- nig.ng „Beurs voor den Diamanthan del," aan het Woosporplein te Amster dam is gister in gebruik genomen. Gereed is het evenwel nog lang niet. Letteren en Kunst AVIA. Verschenen Is het eerste nummer van een geïllustreerd tijdschrift aan de luchtvaart gewijd: „Avia" geti teld. Deze eerste aflevering ziet er uit stekend uit. Zij is voornamelijk ge wijd aan de Anisterdamsche vlieg- week; mooie foto's van Hanriot, Kool- hovon en Legagneux, in de lucht en op den vasten grond zijn opgenomen. Een aardig artikel over den Neder- landschen avlateu'r J. W. E. L. Hil- gers is opgenomen en het portret van dezen vlieger, den eersten die boven Nederland vloog, siert den omslag. Het tijdschrift is op goed papier en met duidelijke letter gedrukt en zal zeker, naast „De Luchtvaart" zijn weg wel vinden. De vl.egsport hoeft toekomst, en de vii egtijdschriften hebben die even zeer. EEN SCHILDERIJF.N-QUAESTTE. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Op last des burgemeesters zijn drie schilderijen uit de collectie Van Don gen ter tentoonstelling van St. Lucas uit het Stedelijk Museum verwijderd liet zijn de stukken getiteld de Zee, Naakt en Dome in het zwart. Het zai wel niet de factor van het naakte zijn geweest, die den burgervader aanstoot zal hebben gegeven, maar de onkie- sche voorstelling. Het derde stuk van den genoemde is trouwens geea naakt- scliildarintr. maar hier heeft de schil-, der liet effect willen concentreeren op les dessous die te zien komen. Er blijven nu nog 18 stukken over waaraan men het zeer speciale talent van Van Dongen kan toetsen. Uit de Arbeiderswereld STAKING. Do aangekondigde staking van loodgieters en gasfitters te Groningen is begonnen. Er staken 55 werklie den; enkelen werken door. De eisch is liooger looh. Sport en Wedstrijden VOETBAL. In ons kort voetbal overzicht in het vorig nummer is wel vermeld, welke clubs wonnen, maak- door een vergis sing zijn enkele scores niet genoemd. Deze waren: SpartaH. V. V. S0; V. O. C.—II. B. S. 2—1; Velocitas— Hercules 6—0. HEEMSTEDE II—HILLEGOM- SCHE V. V. 4-1. Onder leiding van L. Kooijman, ving om half elf doae vriendschappe lijke wedstrijd aan. Bwnstede speelt met 9 man, terwijl Hiilegom volledig is. Direct vertoont zich een vurig spel, waarbij 't doel van Heemstede Iii gevaar komt, maar de verdediging is goed. De voorhoede van Hiilegom staat nogal eens buitenspel. Hoewel Hiilegom aardig spel geeft, zijn de spelers wat klein. Heemstede wordt langzamerhand sterker, maar hoo haar spelers he< doel ook gaan be stormen, do keeper van Hiilegom werkt zeer gelukkig alles weg. Een maal gaat hij wat ver met den bal wandelen, waarvoor een vrij schot gegeven wordt, dat juist over de lat gaat. De rust nadelrt reeds, als v. Rooij udt een voorzet voor Heemstede de leiding neemt, spoedig door no. 2 gevolgd, als een der Hillegommers tlands maakt. (Rust 20). Na de rust krijgen de Heemstede- naars wind en zon mee, waardocfr zij overwegend sterker worden. De ver dediging van Hiilegom is echter goed, zoodat scoren lang uitblijft. Na een half uurr breekt Hiilegom door, een schermutseling voor doel ontstaat, waarvan H.llegom weel te profiteeren door te schieten, den kee- -po'r geans kans gevend. 2—1. Dit moedigt de Hillegommers weer iets aan. Ze doe'n nog eenigie aanval len. Dan is het evenwel met hen. ge daan, en worden zij gelieel op hun helft teruggedrongen. Voo'rzette'n vol gen elkander op, waarvan 2 maal goed gebruik gemaakt wordt, zoodat Heemstede met 41 won. KLEIN E. D. O.—S. D. O. 6-1. Zondag speelde S. D. O. van Heem stede legen Klein E. D. O. Na 20 mi nuten gaf T. Mooi de leiding van KI. E. D. O. Na de rust doelpuntte KL E. D. O. nog vijf maal cn S. D. O. scoorde niet. Zoo won KJ. E. D. O. welverdiend m et 60. V. O. G.—II. F. C. HOLLAND. De Haarlemscho voetbalclub H. S. V. V. is 'van naam veranderd, en heet nu V. O. G. Zondag speelde deze vereen!ging tegen Holland. Om twee uuï trapt V. O. G.af, direct is zij in de meerderheid en- ïirjemt sooedlg de leiding. Dit wordt Holland te bar, zo wil tegen-scoren, maar de V. O. G.-achterhoedc keert alle gevaar. Niet lang duurt het, of V. O. G. weet haar de leiding te vergrooten. Van nu af, is Holland iets in de meerderheid, en tenslotte scoort zij ook eens. Dan komt V. O. G. weer opzetten en scoort nog tweemaal. Stand met de rust 41. Na de rust is V. O. G. dadelijk de baas esn spoedig is de stand 51. Holland, ziende dat de achterstand niet meer in is te halen, gaat hoofd zakelijk aan 't verdedigen, maar zij kon niet beletten, dat V. O. G. den stand tot 91 opvoert. V. O. G. boekt een welverdiende overwinning. ROOD-WiT, Dat is de naam van het orgaan van de Haarlemsche Voetbalvereeni- ging, waarvan wij &o. 1 van den eersten jaa'rgang zooeven ontvingen. Verantwoordelijk redacteur (het klinkt niet zonder plechtigheid) is de heer H. A. van der Meij, redactie leden zijn de heeren J. Blom. H. Vo gelzang en C. HarteL De abonne mentsprijs voor leden is tot Septem ber een kwartje, voor niet-ledeu zeven stuivers; dan zullen we verder zien, daar het maandblaadje dan in weekblaadje zal veranderen. De inhoud bestaat uit een voor woord, officieele mededeehngen van de H. V. v.; Haarl. en N. H. Voetbal bond, „Sevooje" en feuilleton „Voor heen en thans". Er zijn nog enkele kleine fouten: het difin-itieve kampioenschap bij voorbeeld en het feit dat het feuille ton midden in een volzin uitscheidt, maar wie daarop let is een knies- oo'r. Wij zeggen dus maar: Welkom, lieve, kleine zus. Welkom in het leven, en hopen dat we later niet den dich ter rullen moeten aanhalen, waar bij klaagt: Ach mijn zusje is gestorven, Nog maar weinig maandjes oud! WATERPOLO. Een zevental polo-spelers, samen gesteld uit spelers van De Jonge Kam pioen (Amsterdam) en de Rotterdam- sclio spelers B. Benehga, L. Benen- ga an A. Frank, zal Zondag a.s. te Keulen een waterpolo-wedstrijd spe len. NEDERLANDSCHE CRICKET BOND. Zondag zal te Hilversum de ope nings-wedstrijd voor de le klasse competitie van den N. C. B. worden gespeeld, daar dien dag Rood en W-.t van Haarlem aldaar tegen de Hii- versumsche Cricket-Club komt spe len. Vliegen op Roozenoord. li. De dag van Maandag is een triom fante dag geworden tn de geschiede nis van de Nedorlandsche aviatiek. In ongeveer twee uur tijds is er acht keer gevlogen en op 't glansrijk ste moment scheerden ©r vier lucht- menschen in drie aeroplans over de omstreken der hoofdstad. Dat oogen- bttW Er laaide een geestdrift op uit de menschenmassa's, oen spontane jubel, om het schitterende schouw spel, omhoog. De verwacht.ogen waxen den hoo ien dag goed. Op taxi's en trams wap perden de blauw-omrande witte vlag jes met een afbeelding van een viieg- toeetelletje. Dat was 't toeken. De wagens van lijn 4 en 3, waren dan ook propvol en de booten op den Am- stel niet minder. Een prachtige dag op 't water. Do aon spied© eri spitte fij'n gouden naaldjes in de watervlak- j te en viel er in brokken schitter-vuur uiteen. Langs de fljn-omgroende hui zingen en ver-weg-gaatide weien met heerlijke wolkenluchten er boven geuit de boot door het rustig-kabbe- lende Amstelwater. Die luchten ginds en hier zijn de dingen, waar naar je het meest kijkt. Niet om 't fraaie schouwspel van blanke-zon- onislraalde wolken, drijvend onder den diep-gouden vuurcirkel in d« eer ste plaats, meer om uit die wolken- bouw ingen op te maken, of de bo venwind snel met die regen-reservoirs heen-vaart. Want al is de beneden lucht zomersch-stil, daar boven kan 't dan nog een heftig© orkaan geven, die de onderste luchtlagen, voorloo pig althans, In ongestoorde rust laat. Ze zeilen nog de wolken! Maar haa'r vaart gaat traag. Een spelevaarlje langs 't uitspan sel, dat de vliegeniers op 't veld haar benijden. Want op het terrein loopen ze met verlangend gek ijk en gertuur rond. De kleine Marcel loopt Fraüsch- vertrouwelijk met z'n vader arm in arm. En de fameuse Legagneux maakt een kijker van z'n handen, als hij wijdbeens voor z'n hangar staat, om 't sterke zonlicht af te weren. Koolhoven alleein kijkt niet. Als z'n vader we hebben vandaag ook 'n Koolhoven-père et fils, net als de Hanriot's, op t veld vraagt: „Wel Frederik, wanneer ga je vliegen?" dan zegt de groote Frits onverstoor baar 't zelfde: „Als 't niet meer waait." En z'n vrouw zegt ons: „Hij mag niet vliegen, als 't waait." En dat doet 't nog boven de dichte rnen- schend'rammen op het terrein flappen dc viaggedoeken nog stevigjes, rnaaï aanstonds zal 't wei wind stiller wor den, zeggen ook de Frauschen. „Waarom hij met z'n tweedekker, die toch beter wind bouwen kan, dan 'n monopiaan, nog voorzichtiger is, dan de auderen?" Koolhoven, zegt dat 't terrein zoo smal is, dat het met- wind-landen gevaarlijk is. Daarin zou Frits gelijk krijgen. Frits is z'n amicale naam. Och, die vhegmen- schen zijn 'n gemoedelijk volkje. Even 'n begroetinkje en je bent frère compagnon. Koolhoven is hier Frits, net als z'n vader hier Bram is en de jonge Hanriot Maroel. Er wordt niet veel vormelijke deftigheid ten toon gespreid. Het is vier uur geworden. Marcel tuurt nog eens naar de vlaggen, die in 't oosten rustige-neerhangende doekjes gaan worden, dan kijkt hij den luchtcirkel eens door en zegt te gen Papa: „Allons!" In een oogwenk glijdt de ..Libellule" uit de loods 't veld op, onder het daverend gejuich van de menschen achter de lage hei ningen: „Vive Hanriot, vive Marcel!" Zonder 'n lachje loopt do jong© avia- teur z'n rank toestelletje eens rond. Dit is de echte Libellule, een heer lijk slank dingske met sierlijk-blanke vleugels aan 't libellen-lijf. Voor men zich goed en wel 'rekenschap geeft van het gebeurde zit Marcel achter z'n schroef, de monteur geeft den vleugelslag en om kwart over vieren ongeveer stuift de libel met pijl-snel len aanloop de lucht In. Dat oogen- blik telkens weer; als een mensch z.ch losmaakt van de loom-zware aar de, dat wekt altijd weer een vreugde- emotie. De blijdschap van 1 mooie schouw spel paart zich telkens weer aan dat txotsche gevoel va'n overwinning op de ontzaglijk sterke natuurkrachten. Daar zweeft de libel al hoog boven den horizon naar den kant van Am sterdam, maar in een sierlijke bocht zwiert hij van de stad ver-weg den Amstel tegemoet. Nu wordt het een heerlijk uogenblik. Boven staat in majesteitelijke pracht de zon in feilen praal en g.et 't vuur over blank-gul den wolken. Luchtig glijdt de libel aan, als een vogel drijvend op stil- gespreide vlerken. Nu nadert hij de toovör-schitteren- de wolken-landen en vaart er in ge- ruchtloozen loop door hei licbt-ge- sproei. Rood-bruin ketsen de zonne stralen in de koperen reservoirs. Als oen noor der-vlinder met vuur-gloel- end lijf gaat hij op z'n blanke wie ken. Titans snelt hij op het veld aan, de motor-dreun wordt weefr hoorbaar. Dwars over onze hoofden Snort hij, gedragen in een baaierd van geest driftig iuich-geluid. - Nogmaals omloopt hij en kringt dan boven den Amstel, om met een snelle glijvlucht op 't veld te komen. Als hij deze laatste bocht in de lucht maakt, hindert hem blijkbaar eeh viaggestok op de comité-tent Daarom neemt hij een verkorte draai, maar kan zich daardoor op 't veld niet houden, stuift twee weilanden ver en zakt met z'n machine van een houten plankier tusschen twee wei landen halverwege ïn een sloot. Ge lukkig is spoedig hulp bij de hand. De jong© Koolhoven ervaart 't nut van z'n gewichtigheid, want hij gaat aan den libellenstaart hangen, om 't achterdeel boven water te houden. Marcel wipt er gauw gehoeg uit, maar z"n machine is niet zoo spoedig ©r weer uit. Zij zit met de wielen en een halven vleugel onder water. Wel komt cr spoedig hulp, doch te veel. en door de zwaarte op 't plankier, be gint dit in te zakken. Als de orde is hersteld, wordt met booten in de sloot en door middel van ondergestoken boddinga op 't land, de libellule weer op "t veld gebracht Daar paft de luchtband van een der wielen stuk. maar overigens heeft het toeatol niet geleden. Met een nieuw wiel en een gedro^gdou vlcugè! is het toestel weer vlieg-vaardig, na zijn eersten tocht van zeven minuten. Nu 't ongeval verholpen wordt, draagt men Marcel met een krans om den hals langs het publiek, terwijl de muziek de Marseillaise spoelt. Meen niet, dat de vliegmenschen ge heel-en-al zenuwen-vrii r.ijn. Toen Marcel uit z'n monoplan kwam, streek hij z'n hand zenuwachtig door z'n haren en lachte als een !::;:d-zoo- b'ij, dat 't zoo afgeloopen was. Hanriot's vlucht lokte Legagneux uit z'n hangar 't Zou nu een spele- vanrtje warden, vergeleken bij den rewaagden tocht van gister. Maar Le gagneux bleek ook te kampen te heb ben met terreinmoeilijklieden. Na een ronde gevlogen le hebben, kwam hij in glijvlucht aan, om op t veld neer te strijken, doch evenals Marcel stoof z'n toestel te ver door, Toon toonde de Fronachman z.'n meesterschap over z'n toestel. Op een paar meter boven don grond veranderde hij z'n dalende richting en schooi de lucht weer in, ouder de bravo's vuu t publiek. Ver weg vloog hij over Amsterdam heen en zwenkte toen over den Amstel, in een prachtige vol plané op 't vliegter rein. 't Volk was éen en al geestdrift en bejubelde den krarugen luehtheld op z.'n rondje-met-z'n-krans. Maar er was niet veel tijd. „Altendez un mo ment zei Legagneux, toen z'n gar gons de machine in de loods wilden bergen. En werkelijk, het duurde niet lang of de fameuse vliegenier stapte weer in en scheerde de lucht in. Kring-na-kring wervelde hij door. al hoogor en al grooter, tot hij de hori zonnen rondvoer, 'l Wus een irnpo- saui gezicht, hoewel men zien kun, dat doze mouoplan niet zoo vast op de lucht lag, als de kleine Libellule. Dat kon men zien, toen, nadat deze 12 Ij2 minuten-vlucht geëindigd was. Han riot andermaal beval „Allons 1" Maar Koolhoven wus hem nu vóór geweest. Na de eerste vluchten, brul de 't publiek om den landgenoot. ,,'t Moet eerst minder waaien", zei Frits, ,,'k vlieg hier niet, of 't moet stil zijn, dat heb "k ze vooruit gezegd", voegde hij er aan toe en vroeg met een leuk kniooogje„Heb 'k gelijk of niet Dat konden we hem niet tegen spreken. Toen nu de laatste vlaggen slap hingen en de windsnelheid boven niet meer dan vier meier was, zei hij „Nu ga 'k vliegen 1" Evenwel, z'n hangar was niet gemakkelijk te ope nen, daar de deuren geklemd zaten. Maar ook dat werd verliolpen en do prachtige „lieidevogel" reed 't veld in. Hoo 't volk juichte 1 En opnieuw schalden de hoezee's, toen Frits op z'n Vrouwtje toeslapje, om haar een afscheidskus te geven. Toen vloog Koolhoven. Zonder vertoon was 't ge gaan, 'n slag aan den scliroef. 'n handgeetrok van den jongen man en de zware machine joeg de lucht in met groote sprongen. In prachtig sta- bi.?len gang stormde hij voorwaarts, nagejuicht en nagewuifd door het en thousiaste publiek. Want Koolhoven is toch oiaar 'n Hollander. En daar voor voel je meer, dan voor een vreem deling. Koolhoven bleef laag vliegen, maar op 60 meter, terwijl de anderen op 100 en 200 meter waren geweest, maar in sierlijke vaart voer hij langs don kirn en over onze hoofden heen. Frlts' vrouwtje was onder den In druk „Als 'k maar bij 'm zat, dan was 'k veel geruster 1" zei ze. „Maar nu kon 'k nog niet mee, aanstonds wel I" liot zij er in blij vooruitzicht op volgen. In kalmen gang zeilde de Heidevo- gel 't land op. Koolhoveus neerkomen was prachtig Met zijn zware machi ne kor» hij niet van den wind af lan den en kwam daarom van over de weilanden het vliegveld binnen. Dat was ©en gevaarlijke toer, daar hij bij niet anel stoppen in de tenten van Co mité en Pers zou t-.-roclit gekomen zijn, maar de landing geschiedde bewonde renswaardig. „Tres bien, trés bien riep Hanriot Sr. Hoe aardig, dat be- grootingsmoment van vrouw en vader toen waren. Beiden vlogen Frits om don hals en de Franschen riepen goedkeurend „Bien volé Toen pro beerde men een moeilijk ding. Men wilde Frits ronddragen, maar de hon derd tien kilo's van Koolhoven waren de ruggen van de enthousiasten te zwaar en Koolhoven liep z'n krans- rondje maar Ir-nv ^no^wonden pu bliek i>un Uw «in óp - unctMiiverwachts het prachtige moment. Zonder dat men er op verdacht was. bijna, vloog llanriot om half zeven de lucht in. En voor men tijd gehad had, om de weer heerlijk-mooi zwevende libel genoeg te bewonderen, was Legagneux ook er van door en zweefde in weini ge minuten 800 tot 1000 meter hoog boven de Zuiderzee En alsof dit nog niet genoeg was, kwam de „Heidevogel" le voorschijn. Mevrouw Koolhoven verschoen in een eenvoudig vliegtoiletlange voor- jaarsmantel over witten trui en ©en aardig wollen kapje op t hoofd. Luid kletterde 't handengeklap en daverend klonk 't hoezee-geroep uit de rijen der toeschouwers. Welk een verrassing 1 Frits zat al in z'n toestel en z'n vrouw klom lenm-vlug langs de ijzeren sta ven op t achterplaatsje. Te-midden van oen zee van juich-geluid reed de „lloidevogei" met z'n dubbelen last uil. Frits kalm en onvervaard aan 't stuur, mevrouw Koolhoven vroolijk hunden-zwaaiemd, ten dank aan het publiek, zoo rustig en on geagiteerd, als zat zij in eeo makkelijk stoeltje in haar boudoir. Toen had men dat onvergetelijke oogenblik, dat er vier menschen de zwaartekrachtwet ten trots langs 't uitspansel voeren, 't Was oen emotie volle Lijd. Boven do rood-bloedende zonschijf uit dreef Legagneux, nog nauwelijks een stip op z'n duizeling wekkende hoogte van bijna duizend meter, door het glanzende wolken-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7