VECHTPARTIJTJE In eon bierhuis op de Amsterdam- •chevaart ontstond Dinsdagavond eon vechtpartij tusschen beschonken personen. Teneinde te beletten dat de politie binnen kon komen, had den zij de deur afgesloieu. Een OOgönblik later werd het gevecht op de Vaart voortgezet, maar nu werd er handig door de politie een einde aan gemaakt, door een der vechten den mede te nemen naar het burtau aan de Amsterdamsche poort. Rubriek voor Vragen Qonbonnearden hebben bat voorrecht, vragen op roraohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Eedactie van Haarlem's Dagblad, Groots tloui-liaat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aau vragen, dlo niet volledig naam en Woonplaats van den Inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Welke landen zijn be langrijke afnemers van Haarlem merolie en welke daarvan heffen in voerrechten ANTWOORD. De Haarlemmer olie wordt naar alle streken der we reld gezonden, voornamelijk naar Engeland, Frankrijk, Duitschland, Denemarken, Italië, China, en Ameri ka. Invoerrechten worden geheven door Amerika. Frankrijk en Duitsch land. Door dit laatste land zelfs zeer - hooge. In Rusland mag in 't geheel goen Haarlemmerolie worden inge voerd. VRAAG. Mag Ik 12 fleschjes Haarlemmerolie met een kennis naar Engeland meegeven? Hoeveel rechten moet ik dan betalen? ANTWOORD. Zeker kunt u dat doen: Engeland heft daarop geene tnv :>errechtan. VRAAG. Ik heb de godspenning aangenomen. Ben ik nu verplicht 6 Mei in dienst te treden, en kan ik, als het me niet bevalt met 3 dagen vertrokken. ANTWOORD. Uw vraag is zeer onduidelijk gesteld; als u dienst bode voor-dag-en-nacht is moet u een op zegtermijn van zes weken in acht ne men. Doet u dat niet, dan moet u schadeloosstelling geven. Is u dag meisje, dan moet u toch minstens een week vooruit opzeggen. Mevrouw kan den godspenning af houden. VRAAG. Wanneer is de feestdag g -. eest in de maand Mei ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Ju liana? ANTWOORD. 18 Mei 1909. VRAAG. Kunt u mij ook inlich tingen geven over de vereeniging tot ■veredeling van het ambacht? ANTWOORD. Wond u tot den heer U. J. de Groot, inspecteur van het ambachtsonderwijs te 'a-Graven- bage. VRAAG. Hoe kan ik pissebedden Verwijderen? ANTWOORD. Door de plaatsen, waar ze zich ophouden uit te rooken met zwaveldamp. Het is echter niet foniakkeiijk ze geheel te doen ver wijnen. VRAAG. Mijn dienstbode lieeft 128 Maart haar dienst opgezegd en vertrekt alzoo 9 Mei. Zij wordt per 3 maanden betaald, mag ik nu de Nieuwsjaarsfooi inhouden? ANTWOORD Ja VRAAG. Hoe lang van te voren moet een dagmeisje haar dienst op zeggen als zij per week gehuurd is en ook per week haar geld ontvangt? ANTWOORD. Een week voor haar vertrek moet zij opzeggen. VRAAG. Mijn dochter, heeft der Juffrouw, bij wie zij als dagmeisje dient, geld in bewaring gegeven. Nu zij met een week opzegt, wil de juf frouw dat geld niet terug geven. Heeft zij daarop recht? ANTWOORD. Neen, in geen ge val VRAAG. Als een meisje met Fe bruari haar betrekking opzegt om met Mei heen te gaan, heeft mevrouw dan het recht de Nieuwjaarsfooi af te houden? ANTWOORD. Ja, het aannemen der Nieuwjaarsfooi duidt er juist op, dat de dienstbode met Mei zal blijven. VRAAG. Waar is de maatschap pij tot ontginning van heidegronden gevestigd en wien zou ik daaromtrent om inlichtingen kunnen vragen? ANTWOORD. Secretaris van de Ned. Heidemaatschappij is de heer A. Staring, te Lochein, die u desge vraagd alle inlichtingen verschaffen .zal. VRAAG. Ik heb kipeieren, die ik dezen winter bewaren wilde. Hoe aioet ik dat doen? ANTWOORD. U moet ze in de Stalk zetten. Dan kunt u ar zeker van siju dat ze goed 'blijven. VRAAG. Hoe kaü ik machine olie-vlekken uit een wit schort ver wijderen? ANTWOORD. Met beaine. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen hoe veel recht er voor sigaren aan de Fransche grens geheven wordt? ANTWOORD: De invoerrechten be dragen 360 francs per 10 KG., wat ongovedr f 9 per kistje is. VRAAG: Ik heb eeta zoon, dien ik gaarne op de avond handelsschool zou willen plaatsen. Bij wien moet ik mij dan vervoegen? ANTWOORD: Richt u tot den direc teur. den heer Wieringa, leeraar H. S. alhier. VRAAG: Mogen de geneesheeren In een Slads-Ziekenhuis eon patient een belangrijke operatie doen ondergaan, zonder vooraf de ouders te waar schuwen? ANTWOORD: Wanneer de patient zelf besist heeft en daartoe bevoegd la, waarom niet? U bedoelt zeker een andere gemeente, in Haarlem ie geen Stads-Ziekenhuis. VRAAG: Ik heb een lijster, die een gezwel aan het onderste gedeelte van zijn pootje hoeft. Het dier schijnt er voel pijn van te hebben. Ik geef hem Sluis' voeder, en hij eet goed. Weet u ook raad? ANTWOORD: Refntg den poot eerst goed met lauw water, geef dan met een scherp mesje een kleine snede in het gezwel, en druk het goed uit. Wikke! er een lapje met boorzalf om en laat het zoo een paar dagen zit ten. Dan kunt u het lapje wel verwij deren. VRAAG: Hoeveel bedragen de in voerrechten op een kistje sigaren, inhoudende 50 stuks naar Hamburg, Duitschland? ANTWOORD: De rechten worden berekend naar de waarde der siga ren; 40 wordt geheven. Op elke si gaar komt over het algemeen 3 1/2 ot-; uw kistje van 50 zal dus onge veer f 1.75 aan invoerrecht kosten. VRAAG: Is het voeden met onge- vveekt hondenbrood voor honden na doel ig? ANTWOORD: Neen, maar veel hangt van de soort van hond af. VRAAG: Waar wordt het blad voor de Waschindustrie uitgegeven? ANTWOORD: Het hoofdbureau van „Het vakblad der Waschindustrie" is gevestigd, Lecuwondaallaan 4, te Rijswijk, Z.-H. VRAAG: Voor ongeveer zes maan den kocht ik uit de hand twee bij de week verhuurde perceclen. Nu heeft de huurder een perceel verlaten en de laatste wook huur mot aan mij afgedragen, daar hij beweert bij het betrekken van het perceel een week huur vooruit te hebben moeten beta len, onder voorwaarde dat die bij 't heengaan weer zou verrekend wor den. Mij is daarvan bij de bezichti ging noch bij de overdracht iets me degedeeld. Ook had de huurder er geen bewijs van. Moet >k nu de scha de lijden? ANTWOORD: Naar het ons voor komt niet, maar er is niet veel aan te doen. Geat u den man vervolgen, dan maakt u dadelijk kosten en wij vermoeden, dat er weinig te halen is. Berust er maar liever in. VRAAG: Wie is de restaurateur van de booten der Maatschappij „Zee land" te Vlissingen. ANTWOORD: Ons niet bekend. Het eenvoudigst is, dat u zelf even aan de directie der maatschappij een briefje schrijft. In verband met een dezer dagen door ons gegeven antwoord, deelt men ons mede, dat de kanto'ren van de Noord-Zuid-Holl. Train wegmaat- schappij thans als volgt zijln geves tigd: Hoofdbureau voor aanleg en exploitatie, Kampersingel 2, Haar lem; administratiekantoor, lijn Haar lom-Leiden, Iliilegom, en administra tiekantoor, lijn Haarlem, .Alkmaar, Velsen. CORRESPONDENTIE. Den Heer M. S. Wij begrijpen uw vraag niet, gedieve die duidelij ker te stellen. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Ex Animo. In liet lokaal voor Christelijke Be langen te Heemstede hield Dinsdag avond de Christelijke Zangvereeni- ging „Ex Animo", directeur de heer Frensel. haar 25ste jaar feestviering. Ter gelegenheid hiervan was de zaal smaakvol versierd- Te 8 uur opende de voorzitter de bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Door secretaris en penningmeester werden de jaarverslagen uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Voor de viering van haar 25-jarig bestaan heeft do vereeniging een reserve fonds van 1125. Op liet programma kwamen voor een zangwedstrijd, waaraan door twee kwartetten en twee duetten werd deelgenomen, benevens een voor drachten-wedstrijd, Voor deze wed strijden waren oen tiental fraaie prij zen, bestaande uit luxe voorwerpen, uitgeloofd. In de jury voor de wedstrijden had den zitting genomen de heeren Hey- danus, M ooien aar, Vermeer, Mek kert en Kurringa. Tot bestuurslid dei- vereeniging weid benoemd de heer K. Kleyn. in de zaal was aanwezig een grab belton, waarvan druk gebruik ge maakt word. Het was er zeer gezel lig. Door de damesleden werden af en toe versnaperingen rondgediend. Tot middernacht bleef men bijeen. HAARLEMMERLIKDE c. a In do Dinsdag gehouden raadsver gadering waren de heeren Kroon en Biesheuvel met kennisgeving afwezig. Van de ingekomen stukken zij ver meld <!e goedkeuring vau Gedeputeerde Staten op liet besluit van hot Burger lijk Armbestuur tot verkoop van het voormalige raadhuis te llaarlemmer- liedo de goedkeuring der kohieren Hoof delijke» Omslag en Hondenbelasting, diensMOll, door dat College, en •■en schrijve» von den Minister van Watersloot, inhoudende, dat 'thulp- telegraaf en -telefoonkantoor te Hout rijk en Polanen 1 Mei worden Rijks telegraaf- en -telefoonkantoor. Aan mejuffrouw J. van der Meulen, onderwijzeres te Houtrakpolder, werd desgevraagd gebruik van een schoo'- lokaal gedurende de zomermaanden toegestaan, voor particulier hond- werkondarwljs. A. Kats, tot 1912 huurder van een perceel gemeenteland in de Uiterdij ken, vroeg bij weder-inhuur vermin dering van pacht. Op v oorstel van den heer Baren- drecht aangehouden, om in Septem ber den stand van het gewas te kun nen beoordeelen. Vastgesteld werd de overeenkomst met Haarlem inzake levering van duinwater in het stedelijk gedeelte, waarbij de gemeente o. m. ten hoog ste f 75 beschikbaar stelt voor eon aldaar wonend werkman die bij lek kages enz. direct bij de hand kan zijn. Naar aanleiding van een vraag van den heer Van Warmerdam deelde de Voorzitter hierbij merle, dat getracht zal worden, den waterverkoop der Amsterdamsche leiding te Huarlem- merliede te behouden in het bestaan de- of een onder pand. De aftredende leden van het Bur gerlijk -Armbestuur, de heeren A. Th. Nelis, P. L. M. Kramers, J. H. Engcle en H. D. Kerkhoven, zagen zicii met algemeene stemmen herbenoemd. Ten slotte werd besloten machti ging te vragen tot het doen der noo- dige ai- en oversclirijvingen en het betalen van eenige uitgaven uit „On voorzien", beide dienst 1910. Bij de gebruikelijke rondvraag deelde de heer llartgerink mede, dal de brandmeester en hooipeiler Poel geest zich in arrest bevond en hem had gevraagd in die functiën te mo gen blijven. Do Voorzitter antwoordde hierop, dat het Dagelijkscb bestuur liem zou ontslaan en een ander benoemen. De iieer Barendiegt vroeg nog in trekking der veranderingen in de schoolgeldregeling, dat werd toege zegd. HILLEGOM. Tot onderwijzer aan school no. 2 Nassaukade 124, van de Vereeniging voor Lagör Onderwijs op Gerefor meerden grondslag te Amsterdam, is met ingang van 1 April ji. benoemd de heer J. F. van Vliet van hier. HALFWEG. De muziekvereeniging „Eensge zindheid" gaf D.nedagavond, ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana, een uitvoering op hei Kerk plein, die ondanks den regen door tal vau belangstellenden werd bijge woond; het gezelschap was daaioij geplaatst op h verlichte eu versierde tribune door Gebr. De Graaff daar voor beschikbaar gesteld en geplaatst IJ MUIDEN. VISCHOPBKLNGST. De opbrengst van de in de maand April aan de RijksvisclihaJlen all li er aangevoerde vrsch bedraagt 3501/75 tegen 263311 in April van 1810. De le-luitenant J. C. Spatch van het corps pautserfort-artillerie te IJ mui don, is overgeplaatst bij het le reg. vesting-artillerie te Utrecht. VISCHVERVOER NAAR ANT WERPEN. Uit oen ons toegezonden circulaire vernemen wij, dat de firma F-erens Brahm (Fie'rens-lij'n) in Den Haag, op 12 Juni a.8. tusschen IJ muiden en Antwerpen oen stoomvaartlijn zal openen welke in hoofdzaak voor hot vischvervoer voor gehoed België be stemd zal zijn. Het plan bestaat om van IJinuidon dagelijks, behalve des Zaterdags ten 2 uuï te vertrekken, waardoor de visch door geheel België op tijd op de verschillende markten kan gele verd worden. ZAND VOORT. Aangekomen vreemdelingen: C. H. van der Velden, Amsterdam] Kerstraat 14, 5 p. L. Bouman, idem, Zandv.laan 33, 3 personen. A. van- Elshove, idem, Haarlem merstraat 70, 10 p. M. van Emmerik, Chen bon, Haar lemmerstraat 41, 5 p. Brongersma, Leersum, Hoogeweg 10. 1 p. Dr. Posthumus Meyjes, Arasterdam Bendveldweg 5, 5 p. W. N. Prook, idem, Haarlemmer straat 34. 6 p. Door den burgemeester is op zijn verzoek aan J. Dijkstra, agent van politie, alhier eervol ontslag uit die betrekking verleend. Binnenland KONINKLIJKE AUTOMOBIEL, 't Hbld. bezichtigde in de fabriek van de Maatschappij „Trompenburg'' de 25 P.K automobiel, bestemd voor li. M. de Koningin. Het elegante voertuig is donker blauw gelakt en met gekroonde W's op de portieren versierd. Op de motor kap, die een tori>edo-vorin heeft, wordt de koninklijke Standaard gevoerd. De bekleeding van binnen is van een rustig licht-grijs. De landoulette-cla rence biedt plaats voor vier personen do beide strapostlus (de kleine achter- bun ken )zijn los en kunnen zoo ge plaatst worden, dat alle inzittenden vooruit rijden. Achter de rijtuig kap is een stofscherin aangebracht, dat naar verkiezing hooger of lager ge steld kan worden. Het rijtuig werd in December be steld, zoodat het in vier maanden ge heel afgewerkt ia. H. M. zul het voor het eerst in gebruik nemen op Vrij dag 5 Mei a. wanneer Zij por auto mobiel van hei Ceatraal-Slution naar den Stadsschouwburg zal gaan ter bij woning van het weldadigheidsfeest ten behoeve van het „Prins liemlrik- fonda". TWEEDE-KAMER. BAKKERSWET. Verschenen is het nader afdeolings verslag der Tweede-Kamer betrek kelijk het wetsontwerp tot beperfrfng van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen en van den ar beidsduur van bakkersgezellen. Hieruit blijkt in de eerste plaats dat ve'rscheidene leden er de aan dacht op vestigden, dat door het na der gewijzigd wetsontwerp de ver schillende gewichtige bezwaren, die tegen de bepalingen van het aan vankelijk ontwerp te berde zijn ge bracht. niet zijn weggenomen. Al leen voor wat betreft de bepalingen Ivetreffende de bakkersraden, heeft de Minister getracht aan die bezwa ren tegemoet te komeh, voor het overige wordt het oorspronkelijke ontwerp vrijwel gehandhaafd en strekt de Nota van Wijziging slechts om, naar de reeds eerder voorgestel de bepalingen, nieuwe voorschriften ln de wetsvoordraeht ln te voeren, van welke de voornaamste zijn die he<treffehde de 'regeling van den ar beidsduur der gezellen, waarmede het eenzijdig karakter, dat ln de oogen dezer leden het oorspronkelijk ontwerp reeds had. als beoogende bescherming der arbeiders ln het broodha.kkersibedrijf, zonder dat ge lijktijdig in voldoende mate op de be lenden van het bedrijf werd gelet, versohe'rpt ls. Alleen aan diegenen onder de leden zoo werd betoogd die bij de behandeling in October jL op nog vorder gaande inmenging vah den Staat in de arbeidsverhou dingen aandrongen, kan het nader gewijzigde wetsontwerp voldoening schenken; aan de stemmen, welke toen pleitten het bedrijf meer vrij heid te laten, schijnt geen aandacht te zijn geschonken. Toen deze voorstelling kwamen echter verscheidene leden met na druk op. Uit de debatten bleek ten duidelijkste, dat de Minister onge neigd was zijn standpunt ten aan zien van den Zondags- en nachtar beid ingenomen, prijs te geven en dat hel geenszins in de eenstemmige bedoeling der Kamer heeft gelegen hem uit te noodlgen zich op dit punt nader te beraden. Betreffende de vraag, of opneming van een regeling betreffende den arbeidsduur in het wetsontwerp wen schel ijk is en of in het bijzonder de voorgestelde regeling aanbeveling verdient, openbaarde zich groot ver schil van gevoelen. Gewezen werd er op, dat de bezwa ren, welke zoolang het alleen de af schaffing van Zondags- en nachtar beid betrof, van eenige bepaalde groepen van bakkers uitgingen, thans van alle zijden komen opda gen. Het platteland blijft niet langer achter en de kleine patroons gevoe len zich eveneens bedreigd als tot dusverre de fabrikanten. De kennis neming van de ingekomen adressen had bij verscheidene leden de over tuiging gevestigd, dat aan de voor gestelde regeling inderdaad ernstige bezwaren kleven. In dit verband werd betoogd, dat. de belangen der gezellen goed in het oog mogen zijn gohoude'n, maar dat het te eenzijdig schijnt te zijn gescliied. In het bijzonder achtte men het on geraden ten deze voor het platteland dezelfde regelen te stellen als voor de steden, hetgeen nader in het ver slag wordt toegelicht. Ande're leden meetnden, dat 't aan tal bezwaarschriften niet als maat staf kan worden beschouwd van het gewicht der bedenkingen en men vertrouwde, dat het den Minister niet moeilijk zal vallen de aange voerde bedenkingen te weerleggen. Sommige leden betreurden 't te rugnemen der bakkersraden. Andere leden juichten de intrekking even wel toe. Enkele leden verwachten van de nu ingestelde commissies weinig. Ook nog verschillende andere be zwaren tegen 't nu ingediende wets ontwerp werden geuit. Eenige leden herhaalden dat zij met een regeling van den nachtar beid in dezen geest, dat de nacht ploeg slechts om de 3 weken zou be hoeven te werken en dan de regel matige werktijd niet langer dan 8 uiren zou duren, genoegen zouden kunnen nemen. Het voorstel van het Bakkerscomitó was in hunne oogen onaannemelijk. Voorts werd betoogd dat het ar- beidsverbod van den patroon onont beerlijk is om tot goede toestanden te komen. PENSIOENEN H. IJ. S. M. De Raad van Administratie der H. IJ. S. M. heeft aan het personeel, dat vroeger deelgenoot geweest is van 't pens.oehfonds dar H. IJ. S. M. een circulaire gericht met de iuededee- ling, dat er met den minister over eenstemming bereikt is omtrent een nieuwe pensioenregeling, welke de pensioensaonspraken van het perso neel ook na eventueele naasting van den spoorweg waarborgt, en o.a. ten gevolge za 1 hebben dat ambtenaren en beambten voor uitkeering bij ziekte en overlijden niet langer 2 pet doch Blechts 1 pet. van hunne bezol diging behoeven op te brengen. Voor hel eigen pensioen moet het perso neel op uitdrukkelijk verlangen des ministers bijdragen en wel eon doorloopende korting op de be zoldiging van 3 pel. en voor het met ingang van 1 April 1911 of later aan gestelde personeel van 4 pet. in af- loopendo korting op verhoogingen. De maatschappij zal deze kortingen tot 8 pet aanvullen eu voorts bijdra gen gedurende 25 jaren 2 pet van de bezoldigingen van het personeel en ln termijnen een som, welke bij het fowerkfng treden run de nieuwe regeling een waarde van f 2 1/2 mil- Uoen beeft. Ambtenaren en beambten en werk lieden, die reeds voor 1 April j.l. on der de bepalingen of het werklieden- reglement vielen, zullen in verband met deze kortingou een tijdelijke toe lage ontvangen van reap ten hoog ste 2 en 3 percent hunner bezoldi ging. De raad van administratie vraagt thans het oordeel dor belanghebben den over deze regeling, die door aan deelhouders en wetgevende macht moet goedgekeurd en bekrachtigd worden. DE VOGELWET. Door een aantal vogelhandelaars, landbouwers en vogelliefhebbers is naar aanleiding van hot nieuwe in gediende wetsontwerp tot bescher-; ming vaii alle in het wild levende vogels een od'res gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal, waarin zij verzoeken, dat de oude toestand behouden zal blijven, opdat zij niet zullen worden beroofd van hun middel van bestaan. HET MIJNONGELUK. Het Tweede Kamerlid voor Sittard, de heer Beckers, heeft tot minister Talma schriftelijk de vraag gericht, om volledige inlichtingen te verstrek- kou betreffende de mijnramp op de staatsmijn „Emma". In de mijnschacht Emma is thans ook gevonden het lijk van den ver misten de Bye. DE KEIZER EN KEIZERIN VAN DUITSCHLAND IN ONS LAND. Men meldt uit Vlissingen aan de Tel.: Het Duitsche jacht „Hohehzollern" komt den lOden dezer hier aan. De keizer en de keizerin zullen Zondag 14 Mei per extra trein hier arrivee- ren, en des morgens ongeveer 10 uur met het jacht naar Port Victoria ver trekken. Het keizerlijk jacht wordt geëscorteerd door het slagschip „Ko- nigsbet-g" en de torpedo „Sleipner," welke laatste resp. 11 en 12 Mei aan komen. DOOR EEN" MACHINE GEGREPEN. Do arbeider Dcrk Spertel, van Win schoten, werkzaam in de fabriek „De Toekomst" te Scheemdermeer, gem. Scheemda, kwam bij het doeken leg gen zoodanig met de machine in aan raking, dat hij om de verminking zijner beenen drect naar het acade misch ziekenhuis te Groningen moest worden overgebracht. STOOMKETEL GESPRONGEN. Te Surhuisterveen is de stoomketel in de bakkerij van den heer C. Kijl- sten gebarsten door het vorstopt ra- keil van oen pijp. De 'ruiten in de bak kerij werden vernield. De heer K. en diens zoon brandden zich aan kokend water, terwijl de knecht aan den arm werd gewond. JONGEN VERDRONKEN. Nadat circa 40 minuten met schip- pershaken naar hem was gedregd, is in de kolk van de Zeeburgersehutsluit te Amsterdam opgehaald het lijk van een 12-jarigen knaap, die, toen hij aan boord van de aan zijn vader toe- behoorende mestschuit uit het ruim kwam, over boord was gevallen en verdronken. HET ONGELUK MET DE RESERVE. Gister is het lijkje opgevischt van een 11-jarig meisje. Hoewel de iden titeit nog niet vastgesteld is, ia het lijkje vermoedelijk van Theodora van Rakel, een der kinderen van de „Re serve", het schip, dat te Slikkerveer vergaan is. Door den kapitein van edn voorbij varende stoomboot is opgemerkt dat bij laag water zichtbaar is het lijk van een man ter hoogte van het huis Ten Donk bij Bolnes. Men vermoedt dat het het lijk is van den kapitein van de „Reserve", de vader van het meisje. Zooals men weet wordt deze nog steeds vermist. De Burgemeester van Ridderkerk is hiervan in kennis gesteld. BIJ EEN MILITAIRE OEFENING VERONGELUKT. Te Utrecht werd de voor herhaüngs oefeningen onder de wapens zij nda milicien, E., uit Zeist, in de vesting artillerie-kazerne bij een avondoefe ning door een disselboom van een wagen aan het hoofd getroffen. Be wusteloos werd hij naar hot hospi taal vervoerd en oogenblikkelijk werden zijn ouders uit Zeist gewaar schuwd. Later is do ongelukkige uan de be komen wonden overleden. De overle dene was ongehuwd. ONDEROFFICIERS-VEREENIGING „ONS BELANG.". Men schrijft ons: In de jaarvergadering dezer veree niging te Amersfoort werd besloten het aantal hoofdbestuursleden met 2 uit te breiden, zoodat thans 11 le den daarin zitting hebben. De perio diek aftredenden werden herkozen. Voor de aanvulling wordeta gekozen de heeren Andriesse en Vogt, opper wachtmeesters, 'respectievelijk bij de cavalerie te Zutphen en de veld-artil- ierie te Leiden. De in den beschrijvingsbrief opge nomen verslagen van de vereeniging en hare instellingen, werden goedge keurd. De vereeniging O. B. telt thans 46 afd. met 3000 leden. Haar instellin gen, afzonderlijk bestuurd, doch on der controle van de hoofdvereoniging zijn thans: Het Algemeen Militair Weekblad, Ondersteuningskas, Spaar kas „Ouderling^ Voorzorg Biblio theek Brandstoffenbond, Fonds tot Uitkeering bij overlijden, Brand waar burg-maatschappij Snelpersdrukkerij „Patria", benevens een Commissie voor de Coöperatie eu een advies bureau. Tot meerdere zekerheid van goed beheer en toezicht op de finan uën der vereeniging en haar instellingen, heeft zij zich de welwillende mede werking verzekerd van de heeren Mr. Treub, Mr. Dr. 11. Romeijn en Mr. Tasman. Het batig saldo der hoofdvereeni- ging bedroeg op 1 Januari 1911 f 7419.58 1/2. Aan de aandeelhouders vun de Snelpersdrukkerij „Patria", allen le den de'r vereeniging, wordt over 1910 4 rente uitgekeerd, voorzeker oen mooi cijfer voor een bedrijf dat op 1 Januari 1910 werd opgericht. Deze onderneming der onderofficieren gaat een schoo'ne toekomst tegemoet. Opge richt met een bedrijfskapitaal van f 5000 bestond in den loop van liet jaar 'reeds behoefte dit uit le breiden Lot i 10.000, terwijl thans op de ver gadering van aandeelhouders beslo ten werd Directeuren te machtigen dit zoo noodig te brengen op f 20.000. Door de ondersteuningskas werd over 1910 f 1800.05 aan voorschotten verstrekt; aan ontheffing van terug betaling werd verleend f 725.75. De balans van de spaarkas „Onder linge Voorzorg kapitaal pl.m. f 140.000 werd goedgekeurd. Voor zorg telde op 1 Januari 1911 225G le den. De m 1910 opgerichte Brandwaar borg-Maatschappij telde op Lg. tijd stip reeds 1>75 leden met een verze kerd kapitaal van f 324.200. De inboe dels der gehuwden zijn in herverze kering gegeven. Ook het fonds tot uitkeering bij overlijden, eveneens opgericht in 1910 telde reeds 136 leden. Besloten werd dit fonds zoodanig uit te brei den, dat daarin verscliillende verze keringen kunnen worden aangegaan. Met coöperatieven aankoop van brandstoffen werd een winst behaald van f 2360.28. Een indrukwekkend oogenblik was de opening van het vereenigingsgo- bouw. Een flink pand, staande aan den Utrechtscheweg te Amersfoort, werd door de vereeniging aangekocht Van dit gebouw uit wordt de vereeni ging met haar omvangrijke organi satie bestuurd. Voorts is hier de drukkerij ondergebracht. Onder groote belangstelling, ook van de zij de der officieren, werd met een rede van den president der vereeniging, den hoer Wijk, adjudant-onderoffi cier, het gebouw voor geopend ver klaard. Hierna werden de afgevaar digden in de gelcgenJieid gesteld liet gebouw, benevens de drukkerij, te be zichtigen. De vereeniging O. B. bestaat thans ongeveer 12 jaar. Zij kenmerkt zich door „Sell help". Daar is in dien betrekkelijk korten tijd iets grootsch gewrocht door de onderofficieren, een vereeniging nL, die veel goeds kan doen in het be lang de'r onderofficieren, van het le ger, van de maatschappij. En de lei ding is in goede handen; dat zij dit blijft, daarvoor staan onze onderoffi cieren borg. HET DEB1ETRECHT OP TABAK. In het R. K. Palroonsblad deelt de Vereeniging van Sigarenfabrikanten te Eindhoven mee, d: t de Eindlioven- sche sigarenfabrikanten even sterk tegen het wetsontwerp Debietrecht zijn gekant als hun overige collega's in den lande. Uit haar schrijven blijkt, dat de Vereeniging van Siga renfabrikanten te Eindhoven in aJ- le opzichten ten volle deel neemt aan de actie, die tegen dit wetsontwerp gevoerd wordt. 'T ZWITSERSCHE HOTEL TE DIEMERBRUG INGESTORT. De instorting waarvan we in ons vorig nummer mededeeling do den zet wel de kroon op de ramp spoedige geschiedenis van het „Zwit- sersche hotel" te Diemerbrug, zoo schrijft 't Hbld. Omstreeks 1883 werd het gebouwd door een Amsterdammer, die meende, m verband met de wem ld tentoonstel ling van dat jaar, er geld me© te kun nen verdienen. Zijn berekening, dat vreemdelingen die ui Amsterdam geen plaats zouden kunnen vinden, hier zouden komen logo o ren, faalde, in weerwil van het feil dat bootjes de verbinding lusschon Amsterdam en het hu tol onderliiel- den. Het bedrag dal de man in de on derneming stak naar men zegt 185,000 leverde geen winst op en sindsdien veranderde liet hotel, dat met erf ©n dependance een oppen luk te van 280Ü vierk. M. beslaat her haaldelijk van bestemming. Een ta- pijtfabriek was er in gevestigd, de te genwoordige eigenaar, do heer Ber nard, heeft er een tijd lang een verf- iabriek in gehad, die thans in de de pendance gevestigd is, eu laatstelijk was er de slooinwasscherij „Die-men" van den heer W. F. Rems iu geves tigd De wasscherij stond echter thans leeg, al was de zware k©tel blijven staan. Door brand is het „Zvvitsereche ho tel" meermalen geteisterd Pas ©en week geleden brak brand uit in de aan den achterkant gelegen woning van het echtpaar Brinkhuis. Het vuur werd door de Dieinensche brandweer Intijds srebluscht. De brand bleek ont staan te zijn onder den vloer, onder een kast, en onder dien vloer vond men ©en paar tinnen putjes, die ver moedelijk vet hadden bevat, en wat pcetskatoeu. D© dependance beeft vroeger o. 8.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6