reeds dienst gedaan als ziekenbarak en als onderdak voor werklieden, die uit hun woningen gezet waren. De Hollandse be Hypotheekbank had op perceel een hypotheek van ƒ13.000 gegeven. Voor de arbeidersgezinnen, die door liet ongeval gedeeltelijk hun huisraad moeten missen, zal een col- I te gehouden worden. VERDUISTERING. Men meldt ons uit Arnhemi Omtrent de gepleegde verduiste ring van den 56-jarigen klerk hij de Registratie alhier kunnen wij nog het navolgende mededeelen: J. vierde Zaterdag zijn 40-}arig ambtsjubileum, waarvan hij 27 Jaren te Arnhem op het kantoor werkzaam was. Belast zijnde met het zegel - debiet, leverde hij elke maand daar van eene verantwoording in. Dit maal met het oog op zijn jubileum eenïgo dagen vroeger. Toen nu de ontvanger der registratie dezen staat nagmg viel het hem op, dat er zoo weinig zegels in den loop der maand April verkocht waren. Maandag daarop werd J. daarover bij den ont- vanger geroepen en viel nu onmiddel lijk door de mand. 11 ij bekende gedurende 15 jaren zich reeds schuldig, te hebben ge maakt aan verduistering door een gedeelte dër opbrengst van die ze gels ten eigen bate aan te wenden. Hij wist dit zoo lang geheim te hou den, door steeds het aantal zegels waarvan hij 't geld had opgestreken van den grooten voorraad aan te vullen. De daardoor ontstane ledige ruimte üi de pakken vulde hij aan met oud papier, boeken enz. Op die wiize heeft J. voor ongeveer f 4500 verduisterd. ONTWERF-MILITIE WET. Men schrijft ons: Met de meeste stelligheid kan het bericht worden tegensproken, dat de militiewet nog dezen zomer in be handeling komt in de Tweede Kamer. Bij de bespreking in de afdeeiingen zijn zooveel bezwaren gebleken, dat er oen zeen- verstrekkend onderzoek noodig is van de hoofdpunten van het ontwerp. In het bijzonder moeten Me'r ge noemd de militaire werkers, de vrij stelling der kostwinners en de kadër- aanwijzing. Met de beantwoording van het voorloopig verslag zullen zoo veel weken heengaan, dat het zit-1 tïngsjaar -reeds lang verstreken is, als de memorie van antwoord ver schijnt. FIETSONGELUK. Men meldt ons: Te Gorinchem is een reeds bejaard persoon zoodanig door een motor fiets aangereden dat opneming in 't ziekenhuis noodzakelijk was. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk, men vreest voor schedelbreuk. BRANDEN. Door onbekende oorzaak brandde de boerderij van J. Sliepenbeek te Lcngol gom. Be'rgh geheel af. Alles was verzekerd. Te Harkema-Opemde (Fr.) is de woning, bewoond door Fokke Ham stra, afgebrand. Niels kon worden gered. Twee varkens en een geit kwamen in de vlammen om. ONZE VLOOT. De Nederlandsche Vereenlging On ze Vloot beeft baar jaarlijksche ver gadering gehouden. De voorzitter wees op den aaormen vooruitgang der vereenïging, die, in 1906 opgericht met 60 leden, thans, 5 jaren later ongeveer 4000 leden telt. De aftredende leden van het hoofd bestuur en den algemeen en raad werden allen herkozen; voor de vaca ture in het hoofdbestuur werd geko zen mr, G. A. P. M. van der Aa te 'Amsterdam en voor de vacatures in dén algemeenen 'raad de lieeren F. A. van Braam Houckgeest en W. A. Mouton. Vervolgens werd op de daartoe ge dane uitnoodiging bepaald, dat de algemeene vergadering het volgend jaar te Den Helder zal worden gehou- j den. De vertegenwoordiger der af dee ling Haarlem en Omstreken, die met een 4-tal prachtige ontwerpen voor schoolplaten betreffende onze marine ter vergadering was gekomen, deel de mee de wijze, waarop hij zich voorstelt deze platen In den handel te brengen, waarbij de prijs van een stel van deze vier platen slechts zal bedragen plm. f 2. De verwachting werd uitgesproken, dat deze school platen doo'r zeer vele scholen worden aangeschaft, waardoor de jeugd meer 'dan tegenwoordig het geval is, op de hoogte zal worden gebracht van het geen betrekking heeft op om» ma rine. Bij het hoofdbestuur is in bewer king een uiterst goedkoop boekje voor de schooljeugd, waarin onze ma rine wordt behandeld, ten einde ook op deze manier meerdere kennis aan de jeugd te verschaffen. Dit boekje zal zeer geschikt zijn voor toelichting van de hierboven genoemde school platen. Thans kwam aan de orde de verkle ding van een nieuwen voorzitter, daar do tegenwoordige voorzitter, vice-admiraal Ellis, zijn voornemen had te kennen gegeven als zoodanig af tc treden. Bij acclamatie echte'r werd liem verzocht voorloopig van dit voorne men af tc zien, waartoe hij zich be reid vorklaarde. INGEZONDEN Van iugoxonden itukken. geplaatst of □iet geplaatst, wordt ds kopie den inzender üie» teruggegeven. Voor de a inbond deter rubriek stelt de Redactie rich r.iot aansprakelijk. DE MEI-BETOOGING. Mijnheer de Redacteur 1 Gelieve het onderstaande te willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. In de allereerste plaats een woord van dank aan de Haarlemsche politie voor haar kranig optreden tijdens de avond-demonstratie op 1 Mei. Ech ter minder dankbaar voor een ge deelte van het publiek. Men kan met recht zeggen, het volk is laag gezon ken. Voor ons was het voorschrift, gegeven door de politie, om in den stoet niet te zingen of iets anders te doen, wat aanleiding zou kunnen ge ven tot onregelmatigheden, betrekke lijk overbodig. Wij als georganiseerd proletariaat, weten maar ai te goed, hoe of wij de orde moeten bewaren. We nemen het ochler geenszins kwa lijk, dat ons deze voorschriften gege ven zijn. Integendeel. Maar ik wilde hiermede aantoonea, dat een zeker deel van het publiek toch ook zeker aan dezen edsch van de politie gehoor had moeten geven. Wel wordt door velen, al is liet dan ondoordacht, smalend over die Socialen ge sproken, maar dit zullen zij met een nuchter, niet door alcohol bedwelmd hoofd moeten constateeren, dat wij weten wat onze plicht is, al wordt dat door enkele verwaten grootheden ontkend. Een tnoep maakte op de Markt al kabaal. Tot hen, die de goede orde tracht ten te verstoren, door met veel ka baal voor en naast het muziekkorps mee te ioopen en der politie veel werk gaven, behoorden ook tot mijn niet geringe verbazing eenige militairen. Ik dacht zoo bij mij zelfZijn dat nu onze toekomstige landsverdedigers Die moesten toch zeker in de aller eerste plaats weten, dot orde de al lereerste plicht is. Ik hoop dan ook, dat dit in brooddronkenheid gebeurd is. Dat mui niet meent, dat door een dergelijk optreden, men ons van ge dachten doet veranderen, en dat wie nu heeft gemeend tegen te moeten werken, ons de volgende keeren i n onze gelederen te zien. U, mijnheer de redacteur, dank zeggend, verblijf ik met de meeste hoogachting F. J. HARIOT, Directeur Muziekvereeniging Vooruitgang. Gemengd Nieuws ZONDERLING OUDJE. Dezer dagen is te New-York een oud vrouwtje in schamelen en ver vuilden toestand uit een krot gehaald, waar zij jaren ia ontbering en ver- waarloozing had doorgebracht en in een krankzinnigengesticht onderge bracht. Toen de politie het onbe schrijflijk smerige hol dezer zonder linge doorzocht, vond zij er gelds waardige Dapieren tot een bedrag van 2 1/2 millioen gulden. Het bleek, dat de zonderlinge oude een bekende fi guur was, nL juffr. Jane Perkin Wil liams. In vroeger jaren was zij een vrouw van be teekenis in de New- Yorksche beurskringen. Zij was toen om haar aTOote en door de bank ge lukkige speculaties al weinig minder vermaard, dan de bankierster mevr. Hetty Green dat tegenwoordig is. WINKELWEKEN. Na Gothenburg zullen de meeste an dere Zweedsche steden hun Zweed- sche winkelweek krijgen. Te Kristiania is men doende voor een Noorsche winkelweek. GROOTE BRAND. Door den brand te Bangor, In den staat Maine, zijn ongeveer 100 kanto ren en pakhuizen, 275 woonhuizen en 7 kerken vernield. De schade wordt op bijna 9 millioen gulden begroot. Bangor, dat 21,850 inwoners telt, bloeide vooral door zijn houtindus trie. LEVENSRF.DDERS. Carnegie heeft nu ook een fonds tor beschikking van de Zwltsersche regoe- ring gesteld, om daaruit aan levens redders en hun nagelaten betrekkin gen uitkeeringen te doen. Het kapi taal van de schenking bedraagt 650,000 frs. KINDERMISHANDELING. In Worcester zijn een boerin en een arbeider van haar wegens mishande ling van een klein meisje, dat de vrouw zoogenaamd uit goedheid tot zich had genomen, veroordeeld tot ieder twee jaar tuchthuis met dwang arbeid. Jaren lang is het meisje opge sloten gehouden en mishandeld. DE KONINGIN DER BELGEN. De secretaris van deh koning deel de mede, dat de koningin heden in België zal terugkee'ren. Tot dezen te rugkeer werd op het laatste oogen- blik besloten. Men vermoedt, dat de ontsteking van bet oor doorgebroken is. DE LYNCHWET. De „Nowoje Wremja" deelt mede, dat onlangs een toepassing van de Ko- rcaansche lynchwet is aan het licht gekomen. Bij de goudwosscherijen in de buurt van Argoen in Oost-Siberië zijn vele Koreaneu te werk gesteld. Een gehuw de Koreaansche, Li, had een landge noot gedood, toen deze haar wilde be- leedlgen. De bloedverwanten van den versla- gene vroegen om een volksoordcel, waarop de zes oudsten de vrouw ver oordeelden tot de straf, levend to wor den begraven. Zij werd naar het weder geopende graf van haar slachtoffer geleid. Om haar lijden te verkorten werd haar, voordat zij naast bet lijk in het graf werd gelegd een slag toegebracht, die baar Iwwusteloos maakte. Hare bloedverwanten hebben nu on langs van het voorgevallene kennis gegeven aan do Russische overheid, die do volksrechters wegens moord ter verantwoording heeft geroepen. Koloniën WEER EEN MOORDAANSLAG. Er is een moordaanslag gepleegd op den heer Zijlstra van do onderneming Goenoeng Majang in het Djember- sche. Een van de koelies kreeg van den geëmployeerde Zijlstra een standje voor het slordig werk, dat hij had af geleverd. Tevens werd hem toen ge zegd, dat hem, indien hij niet beter werkte, de volgende maal een boete zou worden opgelegd van 15 cent. Den volgenden dag kwam de koelie, zooals! later bleek, gewapend met een piso- blatl, wat anders zijn gewoonte niet was Door zijn wijze van doen, provo ceerde hij den heer 7. tot een nieuwe aanmerking. Niet zoodra gebeurde dit, of met een woedende beweging trok de man zijn mes en gaf den geëm ployeerde daarmede drie steken, waarvan twee gelukkig op zijn horlo ge afstieten. De derde drong in den onderbuik. Doordat de punt van het mes door de eerste twee steken krom was geworden, drong de derde steek niet heel diep door, zoodot de heer Z er bij toeval vrij genadig af is ge komen De aspirant-moordenaar werd onmiddellnk aangegrepen en op de fabriek opgeborgen, totdat de assis tent-wedo no, die een goed uur van de onderneming afwoont, verscheen, wat pas tegen vijf uur in den namid dag plaats had, ofschoon de moord aanslag reeds vóór twaalven ge beurde. De man vond het niet eens noodig, den moordenaar te boeien, dan vóór dat de administrateur hem de wen- schelijkheid daarvan nog eerst onder het oog had gebracht. Sport en Wedstriiden VOETBAL. BEKER-FINALE. Zondag wordt alhier do eindstrijd gesnoeid iusschen Haarlem en Quick. NEDERLANDB ELG Ie (M1 LIT AIR) Het Nederlandsch militaire elftal voor den op a s. Zondag te spelen wedstrijd Nederland—België is als volgt samengesteld Doel A. Dyxhoirn, Volocitas, Ach terhoede: G. Britt, Voluntas. 11. H. Rijnenberg Quick N., Middenlinie F. A. J. de Klerck, H. F. C II. Colen brander, 't Zesde, R.C. van der Nagel, Velocitas, Voorhoede II. N. Hesse- laar, Velocitas, G. W. A. VV. Lutjens, H. V. V., J. ii. ltessler, II. V. V., G. van Galen Last, Velocitas, J. J. vun Steenbergen, Velocitas Reserves J. de Bruiju. 't Zesde, A. Gordes, Quick. ScheidsrechterW. C. Clover, scheidsrechter Army Association En geland. GrensrechterA. G. Everts, luitenant der infanterie. WATERPOLO. De waterpolo-match HollandBel gië zal dit jaar plaats hebben te Gouda, ter gelegenheid van de dezen zomer door de Goudsche Zwemclub uit te schrijven internationale zwem wedstrijden. SCHERMEN. Op de gToote internationale wapen- wedstrijden van het Fransche leger. Zaterdag en Zondag te Parijs gehou- do'n, is het den lsten luitenant van het 1ste regiment veldartillerie te Utrecht, J. Doorman, niet alleen ge lukt zijn roem als wereldkampioe'n, sabel, schitte'rend te handhaven, doch hij heeft tevens den lste'n prijs op de gen, het wapen der Franschen, en den 2den prijs op floret behaald. Na dit buitengewone feit is luit. Door man benoemd tot Officier d'instruc- tion publique, eene waarlijk wel ver diende onderscheiding voor onzen grooten schermmeester, die ons land zoo prachtig vertegenwoordigd heeft, zoo schrijft het U. D. Het eerste bestuurbare Lncbtscbip in Nederland. ii. Gister in den laten middag, toen de i avond reeds aan 't duister-slrooien be gon en 't op den bleeken horizon al nachttinten aannam, is het belang- wekkende gebeurd, hooft het eerste bestuurbare luchtschip boven Holland sehen bodem gevaren. Na uren en uren wachten sommigen waren al van des morgens 9 uur op 't veld is om tien minuten vóór half acht de ,.Parseval V" de Nederlandsche luch- ten gaan doorzweven. Dat is een pas voorwaarts alweer in de cultuur-ge schiedenis van de Hollandsclie avia tiek. M ant al is gevaren met een Duitseh schip, onder Duitsch com mando, toch blijft 't hoogst belang rijk, dat in ons land het luchtschip hoeft rondgevlogen. Om drie uur kwam 'k met het rook- eu-smook-monster, dat Gooische stoomtram heet, op Oud-Roosenburgh. In een van de artikelen over shegen op „liozenoord" is meegedeeld, dat hel terrein, waar de tijdelijk in „Luchtschip De Echo" verdoopte „Parseval V." zou opstijgen, aan den Amstel lag. Maar nu liet luchtschip kwam, terwijl do aviatours op „Ro- zenoord" vlogen, vond de directie van „De Echo" 't geraden, om een ander terrein te nemen, eendeels wegens 't gevaar aan 't dicht-bij-elkaar opstij gen van de luchtYluchtmachmes, waardoor wel eens een ongewenschte ontmoeting in de lucht zou kunnen plaats hebben, anderdeels om 't niet wenschelijke van het bijeenbrengen van twee groot© menschcnmenigten in een deel van de omstreken der stad. Daarom was dit terrein gekozen. Op een klein veldje achter de tribu nes lag het wijd-gelige bullen-hulsel, al:; een greet© zeekwal op 't strand, Srillig-ixiweeglijk, waaneer de wind e vormen verwaaid©. Genie-soldaten waren bozig met het aandragen van ile solied-zwaiö tubes met waterstof, die met wilde-diercngdiuil hot gas i:i den ballon deden ontsnappen. Herr llinglinger was niet op 't veld, was in Amsterdam gaan lunchen. Maar Ilorr Mozes leiddo het monteoren van don ballon, want hij, als „Herr Bal lonmeister", heeft in opdracht op 't oogenblik der opstijging het lucht schip kant-en-klaar aan icapftefn Dinglinger af te leveren. Hij is dan ook verantwoordelijk voor den Par seval tot d&t moment. Herr Mozes is een gemoedelijk Duitsch man met al de kenmerken van z'n Germaan-zijn in z'n wezen en in z'n kleeding. Als kapitein Dinglinger, draagt lüj een gesloten blauw colbertje, platte blau we pet, ot> "t bolwangige hoofd en nauwon broek in de kaplaarzen gedo ken. „Bitte sagen Sie 'ne mal, fahren Sie noch hout© Op die vraag van de belangstellenden geeft der Bal lonmeister antwoorden in al lerlei variaties, inaar die toch hierop i.eerkomeu, dat do wind wat moot lig gen gaan. Die wind, ach die wind. „Wind and ltein Ende Gister wa ren 't op Rozenoord" de remouchës, de onsolide luchtplekken, waarvoor de aviateurs bang waren, nu was 't de snelheid van den wind, die het op varen voorloopig belette. Lu i(©nant Theo Hissïnk. een oud- Haarlemmer, met wien 'k met genoe gen de kennismaking van vroeger hernieuwde, gaf me een lesje in de luchtscheepvaart-kunde, "t geen hem toevertrouwd is, daar hij bij de genie als ballon-commandant optreedt. Wanneer de windsnelheid grooter 1? dan zeven meter in een seconde, is er geen kwestie van, dat dit luchtschip opstijgen zal. Want vaart het in di© omstandigheden op, dan zien we 't nooit in Amsterdam terug, tenzij het nog per as naar de hoofdstad terug gevoerd zou worden. De verklaring van deze oppervlak kig vreemd schijnende bewering is vrij eenvoudig. Dit schip ontwikkelt een snelheid vn.n zeven meter in de seconde eb vaart met dien gang te gen den wind in. De wind komt dus van tegengestelde richting. Geeft de wind nu een tegensnelheid van meer dan zeven meter, b.v. acht meter, dan leert een eenvoudigste aftrekking, dat de ballon met een snelheid van 87 M„ of 1 M. in do seconde in tegengestelde richting verdwijnt en niet terugkeeren kan. Om op den grond te komen, zou de kapitein dan een noodlanding moe ten doem. De scheurbaan moest dan opengetrokken worden, 't geen ten gevolge zou hebben, dat de ballon geheel opnieuw gemonteerd behoorde te worden. En op 't oogenblik, dat we sp'rakcn woei de wind nog met een vaart van 10 tot 12 M. Omstreeks half zes kwam'kapitein Dinglinger op Roosenburgh. Hoe hij met vragen bestormd werd! „Wir fahren heuteabend ga'nz be- stïmmt!" luidde het kortaffe ant woord Herr Ballonführer is geen plooibaar mensch, van praten houdt hij met. En de behmgsielling-van-'t- publiek, die zich in v'ragen uit, is hem blijkbaar niet naar den zin, dat blijkt uit de manier, waarop hij zich van de lastige nieuwsgierigen af maakt. Het luchtschip ligt nu een pant meter van den grond af mei de tal rijke zandzakken en luitenant His- sink's mannetjes aan de touwen. Nu ia de ballon een strak-gele si gaar geworden, merk „stompkop- pen", zou je hem kunnen cJassificee- ren. Onder het punLeinde worden de bladen van het zij-stuur opgehangen, ën onde'r het stompe einde het hoog te-stuur, evenals bij de aeroplanes, "t eerste verticaal en 't andere horizon taal. Tusschen die twee wordt de gon del in gehangen en de sturen met het schuitje in verbinding gebracht. Achterin is de motor met schoepen als van een ventilator, betrekkelijk kleine rechthoeken, die straks met duizelingwekkende vaaYt zullen rondstu'ven. om het ballon-schip de snelheid In de gewenschte richting te seven. Een oogenblik staan we met be nauwde harten. Herr Dinglinger is op de allerhoogste tribune geklom men en z'n toch-al-heel strak ge zicht. staat nog stijver en donkerder dan straks. Met den Ballonmeister houdt hij een gesprek, terwijl hij het eigenlijke opvliegveld met hem 'rond wandelt. Zou er toch niets van ko men? Nu de -zon vau 't veld is, wordt het kouder en wij vinden, dat er meer wind is. Met ongeduld wordt de beslissing verwacht. Eindelijk! „Wïr fahren auf zegt de kapitein aan den heer Schaebeek, den leider van „De Echo", die zich in de laatste weken ontzaglijke moeite gegeven heeft, om alles voor de luchivaartweek voor to bereiden. De heer Schaeboek's gezicht, dat den heelen middag pessi- iiLisüacti-donker was, klaart wat op. Nu zal 't dan toch gebeuren. Wat al anspoed heeft d© directie met deze on derneming gehad, maar nu zal de pech toch een eind nemen, hoopte hij. Eu werkelijk worden de laatste toebereid selen gemaakt. De motor pompt de ballon mets. d. w. z. de luchtzakken in den ballon vol lucht en als 't ra telend gedender geëindigd is, worden de zandzakken, die telkens de touwen hebben laten vieren, om den ballon hoogor te doen liggen, aan 't schuitje bevestigd. De bemanning slapt in. Dat is gauw in z'n werk gegaan. Als zij er in zit- ten, bemerken we, dat behalve kapi tein Dinglinger on z'n mecano, in den gondel gestapt zijn de hoer A. G. Boissevuin. van het „Handelsblad", en kapitein Van der Steur, afgevaar digde van 't ministerie van Oorlog. Nu is alles gereed, want de zakken zand zijn losgegooid maar toch, van hier kan 't schip niet rqivaren, want 't is hier wmouteard op een bc: rekke lijk klein terrein achter de tribunes. Voer bier 't schip op, don zou de gon del tegou du houten getimmerten aan slaan. De vijftig genie-soldaten houden nu 't even boven don grond zwevend© luchtschip in bodwang en nu wordt langzaam aan. door de opening tus schen do tribunes in, de ballon naar 't middon-terroln gevoerd. Langzaam en statig vaart het lucht schip aan, omdroind door al het pu bliek. Men heeft nu nog maar allo toeschouwers bij den ballon gelaten, 1 om htm den tijd wat te dom korten door 't monteeren. Het is een geren en gedraaf, een gejuich en gejubel van belang. Maar steeds Ioopen de solda ten met hun zwevenden last voort tot ver in de weilanden. Daar wordt hah gecommandeerd en het luchtschip met den stompen kop in don wind gericht Nu volgt een poosje probeeren, of 'l schip goed opstijgen zal. Op 't com mando „los", laten de soldaten even den gondel schieten, angstig wijkt *t publiek achteruit voor den aanzwe- vonden gondel,, maar kapitein Ding linger commandeert weer, dat de gondel gegrepen moot worden. Zoo gaat 't tot drie maal toe. Dan is 't zroote oogenblik gekomen. Mevrouw Boissevain nec-rnt afscheid van haar man. Dan klinkt het commando „los En daar vaart In de avond stille lucht voor het eerst een lucht schip boven den Holland- schen bodem. Een prachtig gezicht Is het, als bo ven de hoezee's en hoera's, boven de zwaaiende mensehensrroepen uit het luchtschip omhoog zweeft, 't Is nu tien minuten vóór half acht geworden. Nu gaat 't schip varen. Het hoogte-stuur wordt opgeklept, als de motor-dreun over de weilanden klinkt. Sehuin- omhoog stelt zich het ballon-gevaarte naar hoogere luchtstreken en zet dan op ©en goede honderd meter koers naar de zuidzijde van Amsterdam. D© avondhemel is doorodemd door die vertrouwelijk-myatieke stemming, die het donkeren vooraf-gaat, Bleek geel ls 't ballon-gevaarte tegen de Iicht-grijzen wolkenlucht, met donker er onderaan, den gondel, waarin je de menschenpoppetjes nog nawuiven ziet Naar den Amstel stuurt het schip met z'n donkerend perspectief \an de chocolade-fabriek en den gas houder van Nieuwer-Amstel. Hoe sier lijk en rustig zweeft de scherpgedijnda figuur weg. Op den Amsteidijk en op de weilanden wordt het zwart van menschen. Zuid-Amsterdam loopt uit, om 't luchtschip te zien. Nu wendt Herr Bollon-führer h&t stuur en met eleganten zwier drijft de „Parseval" weer over onze hoofden aan. Paarden en koeien in de weilanden hollen in rozendon ren weg en wij juichen de opvarenden toe, als zij boven onze hoofden weer zijn. De bemanning juicht hartelijk terug en de mecan© buie-t zich daarbij angstig-ver over 't randje. Weer glijdt het schip over de luchtgolven, weer drijft het aan, tot het vier kringen beschreven heeft. Dan wappert de vlag uit den gondel, ten toedien, dat de kapitein landen wiL Een touw met zandzak wordt uitge worpen en gegrepen door de soldaten. In een oogwenk is de ballon beneden en vastgelegd. Den luchtvoarders wordt dan een ovatie gebracht. De tccht heeft 20 minuten geduurd. Dan houdt de heer A. G. Boissevain een toespraakje. Kapitein Dinglinger heeft hem gezegd, dat hij dit tochtje niet beschouwt als een echte lucht vaart, maar slechts ais een tocht, om liet publiek genoegen te doen. De wind was zoo sterk, dat reeds deze korte vaart met moeite werd gemaakt. Op 50 M. had men reeds last van den wind en van de vochtige lucht, die oen ballon zwaar maakte. Daarom kon geen tocht over de stad gemaakt wordenbesloot de heer Boissevain. Toen schalde er een hoezee op voor kapitein Dinglinger, waarop 't publiek het veld verliet. Het luchtschip werd weer op 't ter rein achter de tribunes gebracht. VLIEGEN TE 's-GRAVENHAGE. Wellicht zal over enkele dagen een Haagsche vlieg week gehouddn wór den. VLIEGEN TE VLISSINGEN. •Ook te Vlissingen worden pogingen aangewend ee'n vliegweek te organi- seeren, vermoedelijk in het laatst van Juli. ROTTERDAMSCHE VLIEGWEEK. Bussel vloog Dinsdag 8 min. 2 sec. en Ver9chaeve 11 min Daarna wilden beiden tegelijk opstijgen, maar de schroefbladen van de machine van Bussel sloegen door Ongelijkheid van 't terrein aan stukken. Verscbaeve vloog toen nog 16 mi nuten. Er zal tot 14 Mei gevlogen worden. 'T VLIEGONGELUK. Het ongeluk aan den artillerie-offi cier Roser te Stxaasburg overkomen, schijnt te wijten te zijn aan het nemen van ©en te scherpe bocht. Hij viel van een hoogte van GO meter. Luitenant Rosc-r's toestand is hopeloos. Eerst pas had hij zün aviutou rs-examen afge legd. VLIEGWEDSTRIJD. Voor den Parjjs—Madrid-wedstrijd zijn reeds 20 machines ingeschreven. Letteren en Kunst HET TOONEEL IETS OVER TOONEEL EN MUZIEK TE BERLIJN. De getrouwe lezers van het Haar lem's Dagblad zullen misschien ver wonderd zijn over mijn pedanterie om in deze rubriek over tooneel en muziek te schrijven. Te meer zal dit ve'rbanüg wekken, wanneer ik met de beschermende be kentenis kom, dat ik hoewel in een muzikaal milieu opgevoed niet veel meer op de piano kan spelen dan „alle eendjes zwemmen In het water" en dat nog maar met één vinger en het op de viool nooit verder heb gebracht dan: „Lang ral-le levenl" Men ziet het: minder kan het bijna niet. En toch, ondanks dat, waag ik hot heden, niet alleen over „tooneel en muziok" te schrijven, maar wil ik •elfs eens mot de muziek beginnen. Men zij echter gerust! Ik zal mij niet op glad ij» wagen Ik zal mij niet vergaloppeeten aan geleerde uitdruk- kimren ais «witrsTOnL kwart-»** of Beptime-accoorden, doch wil u alleen aü leek wat vertellen van het muzi kale leven te Berlijn en hierbij voor namelijk get-ruik maken van hetgeen ik zoo vernam uit gesprekken met eenige muziekvriehden aldaar. Allereerst iets over onze in Duitsch- land gevestigde Hollandsclie musicL Het frappeerde ons, welk een goeden klank hun namen in Berlijn hebben. In den bekenden muziekhandel van Bate en Boek in de Leipziger Strosse viel ons oog onmiddellijk op de por tretten van Joban Mcsschacrt, Julia Culp, Tilly Koenen, mevrouw Gruin- bacher—De Jong en Coenraad Boa. Ook Tilia Hill, Cornelia van Ooster zee en Cornelia van Zanten zijn in de Berüjnsche muziekwereld weltx kend, terwijl wij op reis meermalen door Duitschers den lof hoorden verkondi gen van Anton van Rooy. Den naam Urlua kende niemand, maar over den Siegfried van „Oerloes aus Leipzig" waren zij verrukt- Het getal in Berlijn stud ©erende Hollandscbe musici vooral zangers en zangeressen is legio. Het is niet te verwonderen, dat jong© artlsten naar dit muziekcentrum trekken ora et hun studies te voltooien. Want niet alleen, dat er de meest bekende zang-paedagogecn wonen, maar men heeft er ook de voornaamste muziek- agenturen zooals o.a. do „Agon- tur Wolff" die joh ge artlsten aan concerten m Duitschland en elders helpen. Voor musici, die te Berlijn succe3 hebben gehad, ligt heel Duitschland open. Maar het is niet gemakkelijk om het zoo ver te brengen, want bij na nergens is de kritiek zoo lastig en scherp als te Berlijn. En succes schijnt men in Duitscbland hu een maal niet te moeren hebben zonder een goede pers. Jonve kunstenaars mogen zich ech ter we! tweemaal bedenken, voordat zij naar Berlijh gaan. De concurren tie is er verbazend groot en de weg naar het succes ia er zeer kostbaar. Wanneer men niet over vee! talent en voldoende kapitaal beschikt, doet men het verstandigst maar rustig, in Nederland te blijven. Voor edn Hol lander klinken de sommen, die te Berlijn voor lessen betaald worden, ongelooflijk; 40 tot 50 Mark is vol strekt geen buitensporige soxn voor één uur zang- of piano-onderricht. Daarbij komeh nog de noodzakelijke te Berlijn zeer hooge uitgaven voor concerten en opera's, die nu eenmaal bij een muzikale opvoeding behooren. En zijn ze zoo ver, dat zij denken te kunnen optreden, dan ko men eerst recht de moeilijkheden en zeer dikwijls tegelijk de decepties. Want om bekend te worden is het noodig een goede pers te hebben, en kritieken krijgt men te Berlijn niet voor niets. Daarvoor toch moeten concerten gegeven worden en die con certen zijn voor de uitvoerenden Yrij wat kostbaarder dan voor het pu bliek. De toehoorders zitten er voor bet grootste gedeelte op vrijplaatsen, maar de arme concertgevers hebben de zaal en de uitgaven voör reclame enz. te betalen, wat in een stad als Berlijn niet voor de poes is. Zulke concerten komen den artisten don ook al heel spoedig op een 1000 Mark te staan, maaï men heeft die uitga ven graag over voor eenige regels van de bekende Berlijnsche critici, die wanneer zij komen door gaans maar een heel klein gedeelte van den duren avohd bijwonen, om dat zij binnen een paar Uren door gaans twee of drie concerten hebben af te tuffen. Treft den jongen kunstenaars het ongeluk, dat ér tegelijk met him uit voering een belangrijk concert of een nieuwe opera wordt gegeven, dnn moeten zij zich met het oordeel van een tweede rahgs-criticus vergenoe gen, wat voor hen zoo ongeveer het zelfde bet eek ent als geen kritiek. Is de pers goed, dan kunnen zij met hoop op succes ook elders optre den, is zij slecht en onhebbelijk en dat is zij te Berlijn vrij ge'regeld dan kuhnen zij weer van voren af aan beginnen, of wel zich voegen bij de ontelbaar groote schare van mis lukte art is ten, ongelukkige stakkerds, die op een dwaalspoor gebracht door de onverstandige loftuitingen van bewonderende ooms en tantes en ver dere familieleden met zooveel moed hun studie begonnen en lang zamerhand al hun illusies in rook zagen vervliegen. Voor instrumentalisten, die met een orkest willen debuteeren. zijn de on kosten nog aanmerkelijk hooger, daar die voor een orkest als van de Phil harmonic alleen reeds 2000 Murk heb ben te betalen. Dit is trouwens niet iets specifiek Berlijnsch. Een pianist liet mij onlangs een staatje zien, dat hem op zijn aanvraag door den diri gent Wood te Londen was opgezonder en waaruit mij bleek, dat een klavier speler 1200 of 1800 gulden heeft tc be talen, al naar dat hij wil optreden met 40 of GO musici vun het bekend* Londensche orkest. Wil een jong ar tist concerteeren met het vollediger or kest en onder de persoonlijk© leiding \an Woed, dan kost hem elk het baga tel on 24<XI guldon M otsl iorgt dan J van 2itn kant, «int do pers dien avond zekerd, dat Miscna Elman drie Jaar I geleden n 7200 gulden had bctanid I om drie avoudeu in den Albert liull mot het ork«*st van Wood op te kun- i non tredon. j Er zijn to Berlijn verschillende or kesten. maar eerste-rangis z>in eigen- I lijk alleen die van do Koninklijke Opo- 1 ra en de ÖfijBharmonie. Dit laatste i orkest is hetzelfde, dat eiken zo mor I ln het Kurhaus te Schcveniugen con- ccrl«U! geeft Dr. Ernst Kunwald, die

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7