HAARLEM'S DAGBLAD. TWEE?.EJ.^ lid der H. H. V., toch von haar infor matiën bail bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor Informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven ccLxxrv. Wat een schurkenstreken zijn er In den laatst en tijd ontdekt! De bladen staan er dagelijks vol van. Het lijkt wel of wij voor een maatschappelijke, „débacle" staan De meeste dor schurkerijen leeren ons echter, dat, in liet algemeen, schurken en slachtoffers „dupeurs et dupes" luidt de zachtste Fransche term onderling veel moreele aan rakingspunten hebben. Trauwens, Mercadet, de onsterflijke schepping van Balzac, zei liet reeds „De specu lant en de aandeelhouder zijn aan elkaar gewaagd beiden willen in een oogenblik rijk worden." Breidt de beteekenls van het woord „specu lant" en die van „aandeelhouder" uit en ge zult u kunnen verklaren, waar om de schurken zooveel ontginnings terrein vinden. Ook hier is het voor namelijk de kwestie van vraag en aanbod. Wat zouden bijvoorbeeld de heeren Valensi, Clementi en Meulemans, die een uitgebreiden handel in ridder orden dreven, hebben kunnen uit richten, indien er niet tollooze ijdel tuiten waren, die gaarne handenvol geld uitgaven om op slinksche wijze een borstplaatje met bijbehooren machtig te worden De schacheraars in die stoffelijke eerbewijzen zijn nu „ontdekt" all right 1 Doch ik durf ©r mijn pruik onder te verwedden, dat in alle zoogenaamd geciviliseerde lauden, zonder uitzondering, gelijk soortige dieven hun winstgevende in dustrie rustig voortzetten. Zoolang de ijdelheid de wereld nog niet uit i3, zoolang zal er nog door handig© ge- wetenloozen op gespeculeerd worden. Vraag en aanbod simple comme bonjour 1 En in dezer voege is een dupe gemeenlijk niets anders dan een onfortuinlijk schoelje. De geniaalste der in den laatsten tijd ontdekte schurken is misscliien wel Louis Rivier, die er van door is gegaan met een allerbeminnelijks'. fortuin, handig uit de zakken van aandeelhouders gehaald, die de Franschman, met een mengeling van spot en meewarigheid, „gogos" pleegt te noemen. Een kerel, waar wat in zit een geslepen „chevalier d'in dustrie", een scherpzinnig „brasseur d'affaires", een verlicht „mattre- chanteur", een waardige nazaat van Robert Macnire. Eerst leefde de ellendeling van het uitzetten van kleine sommen gelds tegen woekerrente. Wie wei eens on derzoek heeft gedaan naar de bron va,n inkomsten dergrr on, die adver- teeren r „Geld verkrijgbaar zonder borgen", of iets van dezelfde druk king, weet hoe Louis Rivier zich ver rijkt©. Het ging hem echter niet vlug ge noeg. Die operaties in het klein, niet allerlei risico, brachten hem niet genoeg naar zijn zin op. Bovendien kreeg men hem langzamerhand in de gaten, zoodat men hew ten slotte zoo veel mogelijk ontweck. Want hij was uitermate slecht gekleed, zag er vies uit en had spuuglokken. Wil een schurk succes in hot groot hebben, dan moet hij er toonbaar uitzien. Dus besloot Louis Rivier zich te me- tamorphoseeren. Hij liet zich door kappers, kleermakers, hoedenmakers, schoenmakers, handenverzorgers en „professeurs de maintien" fatsoenee ren en kon, na eenige maanden ern stige oefening, doorgaan voor een „heer", zegge oen „gentleman". Oefe ning baart kunst. Wanneer bij zijn glimmenden hoogen hoed op had. zou niemand zeggen, dat hij, zoo kort ge leden nog, had roudgeloopen ln het onmiskenbare plunje vau een wijkjes- woekeruar. HIJ verliet zijn wijk en huurde een groot huis ln de Avenue do l'Opéra, een der aanzienlijkste buurten van Parijs. Hij richtte „La Rente Bimen- suelle" op, en een prospectus, bij dui zendtallen in de stad verspreid, ver meldde mot grooteu omhaal van woor den, dat Rlvier's stichting 1 pCt. ren te per dag aan de depositorlsscn ver zekerde 1 Minimum-inleg 25 francs maximum inleg 100.000 francs. Rente om de twee weken op te halen. Men kroeg dus van zijn geld 3C5 pCt. rente per jaar 1 Meent ge, dat geen sterveling zich door die ongelooflijk Ie oge rente van de w ijs liet brengen Meent ge, dat iedereen zou uitroepen: „Maar dat kèn niet anders dan zwen del ziin Dan kent ge de „gogo's" r.iet. Er zijn altijd menschen genoeg, die zich aanbieden om gedupeerd to worden. In dezelfde atmosfeer van ideeen zei immers Larochefoucauld, dut er geen zot was. of er was nog altijd een grootere zot om hem £e be wonderen. Do voorzichtigsten begonnen met d&n minimuin-inleg25 francs. En zie, waarachtig, de heer Rivior hield woord. Geleidelijkerwijz© werd de in leg verdubbeld, verdriedubbeld, ver tienvoudigd. De heer Rivior bleef woord houden. De beloofde rente werd op tijd betaald, stiptelijli. Toen kwa men de grootere bedragen aanzetten. Zelfs kwamen er mensclien met den maximum-inleg aanzetten100.000 francs. Eén hunner smeekte zelfs den directeur, van de voorschriften te willen afwijken en hem toe te staan, méér dan het tonnetje eouds te depo- neeren. Louis Rivier, uitnemend ko mediant, bleef echter onverbiddelijk 11 ji wilde volgaarne den kleinen man en'de tamelijk bemiddelde burgers helpen de edelaardige man maar, hij bedankte er voor, million- nairs de gelegenheid te schenken, neg meer milTi' enen op te stapelen 1 Dat pakte. Do heeren Gogo en consorten liepen er bij gansche hoop en In. Behoef ik u te vertellen, dat Louis Rivier heel spoedig, na slechts een betrekkelijk geringe rente uitgekeerd te hebben natuurlijk uit de ver schillende inleggingen geput met het overschot, dat wil zeggen ruim een millioen francs, de plaat poetste Nu is Louis Rivier ongetwijfeld een groot© schurk. Doch zijn slachtoffers kan ik met den besten wil der wereld niet beklatren. En het komt mij zelfs voor .dat, indien de er-in-geloopcnen wat meer intelligentie en onderne mingsgeest hadden, zij er op hun beurt niet te goed voor zouden zijn om schurkenstreken uit te halen. Wien de speculaliogeest, de speelzucht ln het bloed zit.... Mundus vult decipi de wèteld wil bedrogen worden. Ergo decipialtfr laten wij haar dus bedriegen, voegen sommige'n er aan toe. Levendig herinner ik mij de ver wondering van een Hollandschen schilder, d'a hier bij een antiqualre, welke voornamelijk iln oude schilde rijen handelt, kwam met een copie van een mannenkop door Frans Iials. Ik zal mijn beet voor u doen, mijnheer. Maar ik zeg u vooruit, dat er niet veel kans op is, dat ik uw co pie goed van de liand zet. Is het ding dan naar uw oordeel n,et goed geschilderd? Prachtig. Maar het is te nieuw. Te nieuw?... Ja, natuurlijk is het; nieuw, want het is pas een paar maanden geleden afgemaakt. Daarom zou het toch wel oud kunnen lijken. Ik doe hoofdzakelijk ln schilderijen, die voor oud moeten doorgaan.. Kijkt u eens hier. Deze schilderij lijkt minstens een paar eeuwen oud, nietwaar. Welnu, ze is verleden sveek geschilderd door een haJndig schilder hier uit do buurt. Op nagemaakt oud doek. De lijst is ook nagemaakt oud. De manier van schilderen is, zooals u ziet, zooge naamd „de l'époque" Om het ken merk van ouderdom te verkrijgen, is het ding bevuild, besmoezeld, berookt en zijn er kunstmatig scheuren in de verf gemaakt. Dat zijn aparte bewer kingen, die ecai zekere handigheid en routine vereisclien. Wilt u u ook op dergelijk werk toeleggen? Daar valt heel veel meo te verdienen, veel meer dan met modern werk. Luister eens: eergisteren heb ik aan een Amerikaan een imltatie-Greuze verkocht voor 4500 francs. De schilder heeft aan doek, lijst en verf niet meer dan 80 A 90 francs uitgegeven. Ik heb hom 1500 francs in handen uitgeteld. Aar dige verdienste, wat?... Ik wil u den weg wijzen om uw oopie van Frans Hals antiquarisch te bewerken. U leert het in een paar maanden... Ko men uw eerlijkheidsbegrippen daar tegen in opstand? Niet u zult zeggen, dat het een prachtige copie „de l'épo que" ls, vervaardigd door een van Frans llals' beste leerlingen; dat zal ik doen. Ik ben de verantwoordelijke persoon. Hebt u veel historische ken nis en veel fantasie, dan kunt u mij zelfs pas ontdekte doeken van Frans Hals en andere oude Hollandsche meestens leveren. Denkt u er eens over na... U hebt blijkbaar nooit echt in de misère gezeten. Mijn landgenoot ging peinzend heen. Onderweg voegde hij mij op schuch teren toon toe: Weet je wat mij het meest hin dert?.. Op Marken cultiveeren ze smds tientallen van jaren een ge lijksoortige industrie... orro KNAAP. Van de Re8identiB en haar bewoners. CVII. De vooravond van Julianadag is hier gevierd op een wijze, die nogal ergernis verwekt heeft. Er bestaat een comité dat zich ten doel stelt den 30sten April feestelijk te doen her denken en nu hadden de heeren ge meend op den avond van den 29cn een fakkeloptocht te moeten organi- seoren. Dit scheen nogal i!n den smaak te vallen, ten minste heel wat menschen stonden in den kouden wind op den „optocht" te wachten, maar of er één onder geweest is, die het niet jammer vond van zijn vrijen tijd, dien hij zoo verbruikt had? Wat met den grootschen naam van fakkeloptocht was aangeduid, be stond toch uit een muziekkorps en een 40 drage'rs, dat was alles. Bestond bij geen enkele vereeniging lust om mee to loopen, of had het comité de "moeite niet genomen er eenige uit te noodigen? Ik zou het haast wel den ken, want voor 't deelnemen aan een. optocht, vooral wanneer er geen kos ten of voorbereidende oefeningen aan verbonden zijn, is nog wel belangstel ling. Zoo wérd de vooravond va'n Julia nadag gevierd, door een handjevol gelegenheids-geestdriftigen en een troepje muzikanten en die schoone betooging geschiedde in naam vah het Feestcomité, dat beter deed zich te ontbinden dan relletjes te organi seerden, die een deel van het "ruwere publiek vermaken omdat ze aanlei ding geven tot hossen en geschreeuw, maar waarvan het grootste deel van het publiek niets hebben moet. Het optochtje was zoo bedroevend, dat velen nadat het voorbij was, nog staan bleven omdat ze meenden al leen don losgeraakten kop va'n den stoet gezien te hebben. En deze schitterende viering luid plaats in de residentie, waar Juliana liet levenslicht zag! We hebben 1 Mei achter den rug en daarmee het zomerseizoen in het ver schiet. Scheveulngen lokt reeds van verre. Nog een maand en de dagelijk- sche uittocht daarheen begmt weer. Pu's met veel dochters beleven nu benauwde tijden. Aan alle zijden wordt zijn beurs belaagd. Nieuwe ja ponnetjes, hijeden, parasols, hand schoenen, om van do vele verdere da- nies-toiletingrediènlen nu maar te zwijgen, alles is noodig en trakte- inontsverhooging of buitengewone in- komstenvernieerdering is niet te wach ten. Maar het is nu eenmaal waai", dat „un père est un banquier, donné par la nature" en waar het in de lengte niet zit, moet het uit de breedte ko men. Menig dubbeltje wordt nu ette lijke malen omgedraaid en menig zuchtje geslaakt, ©indut de mode wéér wat anders wil. Daarbij loopt het twe© malen per dag naar Scheve- ningen gaan, enorm op Voor een fa milie met drie kinderen bedragen de onkosten totaal heel spoedig een 4 per dag ©n dat gerekend over een ge heel seizoen, vormt een bedrag, dat lang niet altijd in evenredige verhou ding staat tot het inkomen van het seizoen. Zoolang de trek naar ze© be slaan blijft, niet omdat mevrouw er niet buiten kan, maar omdat de een liet voor den ander niet durft te laten, is geen meer economisch besteden van dat geLd te verwachten. Econo misch voor de familie dan altijd, want do Maatschappij Zeebad kan zich na tuurlijk geen betere economie voor stellen dan te Scheveulngen alles uit te geven, wat men heeft. De positie, waarin Zeebad verkeert, is een eigenaardige. Do maatschappij is een gewone eommereieete onderne ming, die voor een s->e<l deel het he- Inner van Den Hang lx-hnrtiet en daar de grondslag dus egoïstisch is, maar de werking voor cr-n groot deel altruïstisch, kan het niet anders ©f er moeten zich steeds kwesties voordoen. Het haspelen van du gemeente met Zeebad is dan ook bijna aan de orde vuu den dag. De maatschappij poseert, vooral in adressen aan den raad, graag als filantroop, die alles doet voor het genoegen van de Hagenaars, zonder om zich zelve lo donken en die vreemde voorstelling lag er zoo dik op, dal het stemming tegen de on derneming maakte, die dan niet den steun ontving, waarop ze recht had. Ze vergat in zoo'n geval echter, dat ze dit aan zich zei;- wijten moest en stuurde meestal een nieuw verzoek aan den Taad, waarin haar filantro pisch beginsel cpnieuw uiteen gezet werd. Zoo werkte Zeebad Scheveningen tegen. De directie voel', zich te veel, ze neemt te graag het standpunt in, dat de maatschappij te Scheveningen lieer en meester is en vergeet, dat zij aan den raad alleen vriendelijk te verzoeken, maar niets te bevelen heeft. Als de bestuurders du', eens wilden begrijpen, dan zou het den aandeelhouders na een paar jaren wel meer naar den zin gaan. Binnenkort, waarschijnlijk op 14 Mei, zullen hier de journalisten-voet ballers tegen een ju risten-elf tul, aan welks samenstel hard gewerkt wordt, een voetbalwedstrijd spelen. De uit slag is nu al te voorzien, want waar we in Den Haag maar één dagblad- sclffijjyer-jurisivoetbaLier hebben, kan het niet anders, of de journalisten worden juridisch genomen. Een tegen elf is nu eenmaal geen partuur. De belangstelling ouder alle moge lijke ouden van jaren, om weer eens oen balletje te trappen, wijst er op, hoe treurig het gesteld is met gelegen heden voor gepaste lichaamsbeweging voor menschen tusschen de 20 en de 30. Voetballen na jaren rusten is eigen lijk veel te vermoeiend toch doet iedereen er aan mee, die zijn spieren niet geheel ingeroest voelt, alleen om nog eens ferm beweging te nemen. Wie richt eens ean sportveld in voor veteranen Heusch, er bestaat behoefte aan, als liet maar 3"0d aan gepakt wordt, komen do liefhebbers van zelf opdagen, mits ze daar rustig kunnen spelen, zonder last van pu bliek of jeugdige belangstellenden. We worden zoo gauw oud, dat mer ken we maar al te best, vooral na tlaarlemsclie Handelsvereeniging Goedgok. bij Kon. Besl. ran 12 Not. 1890. De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot •uccès. Jammer echter, dal men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni ging toe te treden. Er zijn wel meer dan G00 leden, maar dat iB niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dut men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als duende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging bulten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe Jaarlijksche coutribulhs van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen vau nare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informalicn voor ben ln te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtgeleerden adviseur dor Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel cn het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan geuomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad I 1 75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- eeuiging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan liugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging ls ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van Informatiën naar buiten do stad woonachtige personen bedragen GO ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoediug. Informa tica naar binnen de Etud wonende personen worden gratis verstrekt. Protentien op buiten da stad wo nende personen worden met behan deld, wanneer uiet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim i<4ö informatiën en rechts geleerd© adviezen werden in het af- gcioopeti jaar gegeven. In de maanden Maart en April 1911 zijn 01 vorderingen tot een be drag van f 940.51 betaald, 15 vorde ringen worden afbetaald, 13 vorder.li- geu zijn uitgesteld. VoIgeus tui. i dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen:, reclames of wat ook, moeten worden goadres seert aan liet Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men. hoewel geen Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAYONDPRAATJB. Mijn achterneef Wouter, dien ik overigen8 zien noch luchten kan, is de oorzaak, dat ik. Jan FideUo, dit maal als Zatordagavondpratcr op treed. „Laat je zoon Jan 't doen", ad viseerde hij gisteren m'u vader, toen die met de handen in 't haar zat om een plaatsvervanger te vinden voor het exceptioneel© geval, dat hij ver hinderd is. En zoowaar, er werd toe besloten. NeoX Wouter glunderde natuurlijk 1 Immers, nu krijgt hij an derhalve -kolom stof, om een zee van critische opmerkingen op mij uit te storten. Ik zal me daar evenwel niet aan storen m'n neef kan, wat mij betreft, op de Mookerhol wonen. Dit merkwaardig natuurverschijnsel zou hem misschien eindelijk eens wat bescheidenheid leeren, een eigenschap, waarop zelfs hij nooit heeft kunnen pochen. Zoo had hij bij z'n bovenver meld -bezoek ten huizo FideUo. weer een groot woord over de onlangs af gekomen benoemingen van ambtena ren bij het bevolkingsregister tot rijksveldwachter. „Wat moeten", zei Wouter, „die menschen nu In 's he melsnaam doen met die nieuwe func tie Rijksveld-wachter Zulke men schen hebben we hier in Haarlem niet noodig er zijn geen rijksveldcn te vinden, behalve het terrein voor de Kweekschool voor Onderwijzers aan de Leidscho Vaart. En daar is 't ge woonlijk nogal rustig; alleen zouden de nieuwe functionarissen er eens kunnen optreden bij een eventueel be- zcek van de Parseva] V. Maar is dat voldoende motief? Volstrekt niet. La ten ze rijkspleinwachte'rs benoemen of rij ksstraat-vvachtors. Die hebben re den van bestaan I" U ziet wel, geachte lezer, dat er met mijn achterneef weer niet te pra ten was. Altijd weet hij een bijzon dere en tevens zonderlinge uitleg ging van do een of andere zaak te geven, om zijn meeining dooi- te drij ven. Nu komt trouwens die combina tie „bijzonder en zonderling" bi] sommige Haarlemache igie(!ieuri©n|s- sen wel eens voor. Zoo geschiedde het in den morgen van den eersto'n Mei, dat een detachement politie in de buurt van den Hout ging surveil- leeren... omdat er oetn jaar of acht geleden wel eens 1 Mei-betoogingen werden gehouden, en manifestaties op Haarlemsch grondgebied dan verhinderd werden. Er is dezen keer niets gebeurd maar 't had gekund! Het geval deed me denken aan een historie, die in de Engelsche geschied boeken moet voorkomen. Jaartal en naam vah den koning heb ik verge ten. Nu ben ik nooit erg sterk in de jaartallen geweest, en sta daarin niet alleen. Verschillende van mijn kennissen hebben nog maar één jaar tal in hun hoofd, nl. 1GO0, Slag bij Nieuwpoort. Merkwaardig dat juist dat mooie ronde getal zoo goed ln iemands hersens geconserveerd blijft! Maar om dan op de zaak zelf te rug te komen. Het bleek dan tijdens de tegeeiing va'n bedoelden Engel- schen vorst, toen die den een of an deren oorlog voerde, goed om op een zeker b©]>aald punt een schild wacht te plaatsen, want dat was daar wèl noodig. Nu. 1 gebeurde. De oorlog ging voorbij, en de regee- ring va'n den koning ook. Er kwam een volgend staatshoofd En nog steeds stond daar op het bepaalde punt een schildwacht, hoewel eenig gevaar of onraad er niet meer voorkwam. Maar "t kon eens gebeu ren, not als vroeger; de bewaking bleef dus gehandhaafd. Vele genera tics van koningen en schildwachten kwamen en gingen. De bewakings post bestond nog steeds en had al et telijke schildwachten gezien; alte- maal menschen die rich evenzeer ver baasden over hunne aanwezigheid op dat vreedzame punt, als hunne om geving dat deed. Tenslotte kwam dan toch het einde, door het optreden van een vorst die blijkbaar z'n ge schiedenis niet goed kende, waïit hij liad 't heele gevaar van eeuwen te rug glad vergeten, en schafte den post afl Dit droevig verhaal is hier wel toe passelijk; misschien zal over een paar eeuwen voor de tweehonderd- on-zooveelste maal nog een detache ment politie naar den Hout maxchee- ron, ter surveillance... Onder de bezittingen der gemeente Haarlem behooren of liever gezegd behoord en vijf kranen voor water- sproeiïng, opgesteld in een bloemperk in het Kenaupark. Hot sohijnl, dat die een rustig bestaan hebbener is niet veel naar deze gemeentelijke eigendommen omgekeken. Vrijdag avond werd toevallig geconstateerd, dat ze waren verdwenen. Iloe is liet mogelijk vroeg men zich af. Ze waren er immers nog in... begin Februari De politie staat nu voor de zeker lastige taak, uit te visschen wèt ea: is gebeurd met vijf gemeentelijke sproei- kranen, die er in het begin van Fe bruari nog waren, maar den 5den Mei afwezig bickon te zijn. Een tijds verloop van drie maanden maar I Er is dezer dagen weer veel ge praat over de bezwaren van de Kies wet-Van Houten, over 't dist'ncteu- stelsel, dat ook bij de Raadsverkie zingen wordt toegepast. Iemand wordt nu immers door één district gekozen, als lid van den Raad die over de zaken der geheele gemeente beslist. Dit ls dan ook eigenlijk onlo gisch. Als men toch aan 't verdeelen gaat waarom dan niet nog meer? Laat een door district I gekozen lid eenvoudig zitting nemen om me© te praten over de zaken van z'n district. Bij 't overige zwijgt hij. De leden van II praten alleen in 't belang van II, en die van III behartigen 't be lang van III. Deze gewijzigde kies wet zou zonder twijfel z'n eigenaar dig succes kunnen hebben. Zoo stel ik me bv. voor dat het nu pas gekozen raadslid, dr. W. E. Me rens, alleon over district I zou mo gen praten. Stel u dan 't geval voor dat 't plan-Graichen voor een over dekte zwemschool aan de orde komt en do hoor Merens buiten do dis cussie moet blijven, want 't nieuwe ge bouw zal in II of III komen. IJselij- ke'r nog is het geval als men veron derstelt dat de heer Sprcnger, de man van 't andere overdekte zvvem- school-plan, voor I zitting heeft. Zou hij zwijgen, als de menschen van het zwemschool-district 1 Graichen-plan aannemen? Ik weet het niet, maar t lijkt toch maar boter met de Kles- wetvvijzlging wat te wachten. Mis schien krijgen we nog wel eens een uit beton gegoten zwemschool 't modernste zou dat zeker.zijn. Op den laatsten kransavond van de Fidelio's, Hupstra's, llopma's en Woute'rs is, naar ik later hoorde, met weinig instemming over de nieu we bouwmethode gesproken. Spe ciaal de dames hadden bezwaren. Mevrouw Hopma vond die grijze kleur van dat beto'n zoo vervelend met het oog op de schoonmaak: wat je er ook aan doet, H blijft vuil. En mijn tante Koosje vond het een akelig eng idee, om in een met water aangemengd huis te zitten. Als t re gent moet 't immers smelten, zegt 1 goeie mensch, on ik zou Je danken voor zoo'n vuile boel! Mevrouw Hupstra leek 't zoo koud wonen, met al die open gaten in 't huis, inplaats van ramen. Want glas mocht er"toch zeker niet in! Aan de ondernemers der huizen gieterij zal ik deze bezwaren van het vrouwelijk deel der krnns doen toe komen. Ongetwijfeld zullen zo leiden tot ernstige maatregelen, ter voor ziening in de bovengenoemde leem ten. een uur lichaamsbeweging, die out anders vreemd is. We zingen allen het liedje van verlangen. Wuar is echter de gelegenheid dat verlangen om te zetten in werkelijkheid SINTRAM. Esperanto. De liuagsche Esp. groepen hebben bij dan rand hunner gemeente een adres ingediend, waarin zij verzoe ken dat ook op den 's-Gravenhnag- schen Handelscursus onderwijs in Esperanto worde gegeven. De memorie ras toelichting luidt als volgt: „Daar, vooral gedurende de laat ste jaren handel en nijverheid een zoo ontzettende vlucht hebben geno men, tengevolge waarvan uien óp een eenigszins omvangrijk handels kantoor niet langer volstaan kan met de drie gangbare moderne talen, doch ook reeds correspondentie Ln do Spaansche, ltaliaansche, zelfs Rush- schc of Noorsche talen moet voeren, welke correspondentie niet alleen steeds zwaarder eischen stelt aan de kennis van het correspond eerend per soneel doch bovendien zeer geld-, en lijdroovend is, vindt de idee ,,\ve- reUlhuJptaal" ais middel om zich niet alle volkeren in onmiddellijk contn te kunnen stellen, steeds mec-r én meer aanhangers en is het dan ook voorzeker nic-t te verwonderen dut, nu f'.-n dergelijk middel in het een voudige, logische en practische Es peranto gevonden is, deze hulptaal in den korten tijd van haar bestaan reeds tienduizenden aanhangers in alle vijf werelddeelen telt en vooral in de' handelswereld, nl. op handels kantoren on handelsscholen, met in genomenheid ontvangen werd". Hierna worden verschillende inede- deeliïigon gedaan over den vooruit gang van 't esperanto in Duitsch- land en Frankrijk. Dat Esperanto practisch zeer bruik haar is cn zich voor alle doeleinden leent, daarvan geven de jaarl. Inter nationale Espera'nto-congressen waar reeds Esperantisten uit minstens veertig verschillende landen aanwe zig waren, een duidelijk bewijs. Dat deze hulptaal zoo hoogst een voudig samengesteld is, zoodat zij minstens vijftigmaal gemakkelijk. r is dan b.v. de Fraïische taal, waar door zij in betrekkelijk korten tijd ook binnen het bereik van onontwik kelde personen vallen kan, geeft haar dién groolen voorsprong op vroegere stelsels, waardoor zij recili in een en zestig landen zeventien honderd negentien krachtige vere.- nigingen telt en meer dan honderd geregeld verschijnende bladen en tijdschriften, welke in Esp. geredi geerd worden. Als bewijs dat, tengevolge der practischo uitingen van Esperanto en de diensten welke dezo hulptaal reeds bewee6, dit stelsel wel als de oplossing van het vraagstuk mag worden beschouwd, moge gelden de sympathie welko zij reeds van re geer] ngs- en gemeentewege onder vond. Van de Esp. beweging in oris lai d kunnen wij mededeelen, dat een twee en dertigtal veréénigingen bestaan, waarvan viér in Den Haag met pl.m. 450 leden. J H. W. HABERMEIIL. Stadsnieuws Baden. In hot Douche-badhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen weck genomen 735 badenin dat aan liet Leidsche Plein 108G baden. 't Gebeurde op den eersten dag van den Parseval V op Oud-RooscnLtur h. 't Luchtschip wordt gevuld. Het licht-ontbrandbare waterstofgas schiet loeiend uit de groote metalen buizen ln den ballon die, voor drie kwart gevuld, daar ligt als een reus achtig reservoir, waarvan de teere omkleeding zich steeds meer sjiant onder den druk van het iustrcomen- de ga? Er is strehgc- order gegeven dat niemand mag rooken. N.e.nandl De venvoedsto sigaren vernietiger moet zich van zijn geliefd genot 1» uemon. Suppoosten loeren rond naar overtreders. En daar plotseling krijgt ee'n van hen Iemand in 't oog, ean dikken hoer, die zoowaar aan een liavana staat te zuigon, met een tevreden gezicht z'n rookwolkjes uil- blazend. De suppoost, in zuiveren suppoosten- toorn, op hem af. „Meneer, u weet toch wel, dat rooken streng verboden is. 't Gevaar Even kijkt de overtreder den ..dienstdoender" perplex aan, en dan dooft hij haastig de sigaar, ter wijl lachend klinkt: „Ach ja man darf nicht rauchen t De rooker is Hanptmann Dinglin- gor, de commandant van het lucht schip! Het geval gewerd me uit betrouw bare bron, een ooggetuige, 'n Mooi bewijs voor do macht van don sigaarl JAN FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5