NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. KONINGIN HELENA 28e Jaargang. No. 8551 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 8 MEI 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T I N: PER DRIE MAANDEN: V~<L. Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 W; Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel incer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J V Advertcntiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door NederlandMS K IVvvV': ,'ifv f 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. cStreerd6 Zondagsblad, 'vo'or Haarlem' 0.3TA Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht De aanhouder wint Zoo denken de Engelsche kiesrecht vrouwen. Eindelijk zullen ie eens (rnaar w a n n e e r is nog niet te zeg- gon I) de belooning krijgen voor hun krachtdadig optreden, hun betoogin- fen, hun verblijven in de gevangenis, un hongerstakingen. Nu zijn rle kiesrecht-vrouwen weel een stapje nader tot haar ideaal ge komen. In 't Engelsche Lagerhuis heeft Sir George Kemp een wetsontwerp inge diend, om het kiesrecht te geven aan vrouwen, die de „household qualifica tion" hebben, dus aan vrouwen, die belasting betalen. 't Ontwerp bepaalt tevens, dat door het huwelijk het kiesrecht niet zal ver vallen, maar wel, dat het niet door man en vrouw zal magen worden uit geoefend in hetzelfde kiesdistrict. Vol gens liet ontwerp zal het kiesrecht naar deze wet ten deel kunnen vallen aan ongeveer een mill io en vrouwe n. Het voorstel werd door Sir George en door het conservatieve Parlements lid Gouldiug verdedigd, op grond dat het wet geworden billijkerwijze het kiesrecht zal geven aan degenen, die bijdragen in de belastingen, ter wijl de voorsteller er bij de toelichting aan toevoegde, dat de vereenigingen, die voor vrouwenkiesrecht ijveren verklaard hadden, dat zij, wordt het ontworp aangenomen, niet zullen aan dringen op ParleiLien ts-oiH'o aiding ten euido dadelijk van liet kiesrecht gebruik to kunnen maken, maar af wachten de eerstvolgende Parlements- ontbiuding volgens do gewone oorza ken uoodig. Zeker denken de vrouwen we heb ben nu al zóó long gewacht, dat poos je kan er dan nog wel bij I Het ontwerp werd bestreden door do afgevaardigden Sir Maurice Levy en Mackinder, die er op wezen, dat door dit wetsvoorstel een grove onbll- lijkheid wordt begaan tegen alle vrou- wen, die van het kiesrecht uitgesloten worden. Terwijl de gehuwde vrouw nu feitelijk onmondig wordt verklaard, gaan do voorstellers het kiesrecht go- ven aan weduwen en ongehuwde vrouwen, die in vele bedrljvc-u den man concurrentie aandoen. De uit sluiting van vrouwen, die geen „hou sehold qualification' hebben, werd door de oeide bestrijders in hooge ma- te onbillijk geacht. 't Debat over vrouwenkiesrecht was overigens niet veel beteekenend. Geen enkel mouw argument is noch vóór, noch tégen het vrouwenkiesrecht in debat gebracht. Geen der ministers, noch een der oud-ministers sprak er «en woord over. Zij waren ovoreenge- komen zich niet in de debatten te mengen, opdat de quaestie uitslui tend zou beslist worden door de parle- ments-leden, die nooit een ministers rang hadden gehad. Waren de hoeren bang voor betoogingen van do kies rechtvrouwen Ten slotte werd liet wetsvoorstel1 van Sir George Kemp aangenomen met 255 tegen 88 6temmen en verwed- zen naar „the Committee of the who- lo House", wat zeggen wil, dat hot I vooreerst niet verder in bespreking zal komen. Want deze verwijzing beduidt, dat de regeering liet nu ter verdere be handeling aan het Hui3 zal voorleg gen, zoodra er tijd voor beschikbaar I la En er is nog zooveel tc doen in de Engelsche politiek. Allereerst de groo te strijd met de Lords, dan do nu de zer dagen ingediende verzekerings wetten, en nog veel meer. Do kiesrecht-vrouwen zullen dus nog wel wat geduld moeten hebben, tenzij ze door hun bekende middelen de regeerders tot spoed weten aan te zetten.... DE TOESTAND IN MAROKKO. De Fransche minister van buiten- landsche zaken hoeft in den minister raad verklaard, dat volgens berichten van den consul te Fez do stad geheel afgesloten is. De Sultan dringt aan op het zenden van een colonne, om hulp te verleenen. De kolonue van Moinier zal haar marsch vervolgen. Er zijn particuliere berichten uit Fez ontvangen dd. 30 April, de aan komst van de kolonne van majoor Bré- mond meldende, maar verklarende, dat de algemeeno toestand geenszins verbeterd, veeleer verergerd is, omdat er gebrek aan leeftocht en schietvoor raad is. De Sultan heeft geld noodig, om de soldii van do troepen te betalen. De troenen onder Bremoud, die op hun tocht naar Fez afdoor bestookt zijn geweest, zijn ontmoedigd en ont zenuwd. Hun atwezigheid uit het Sja- wia-gebied heeft bovendien de opstan delingen daar aangemoedigd Twee stammen, die den Sultan tot dusver trouw waren geweest, hebben zich bij hen aangesloten, terwijl een derde stom dreigt hetzelfde to doen. Er is een proclamatie van den nieu wen Sultan Moelai-el Zin legen den Sultan verschenen. Daarin belooft hij kanonnen te zullen zenden, om Fez te beschieten. Hij heeft verordend, dat geen vreemdelingen in Marokko mo gen wenen, behalve in de kustplaat sen. DUITSCHLAND TEGENOVER FRANKRIJK IN DE MAROKKAAN- SCHE AANGELEGENHEDEN, ziedaar een belangrijk onderwerp. In de pers wordt do volgende mededee- ling gedaan over do houding der Duitsche rageering: „Do regeering te Berlijn twijfelt er niet aan, dat. de Fransche regeering in staat zal zijn, haar belofte te houden en de actie in Marokko te beperken tot een optreden dat de grenzen, door de Acte van Al- gericas getrokken, niet overschrijdt. Derhalve is voor een krachtig optre den der Duitsche regeering tegen Frankrijk niet de minste aanleiding en de toon, waarop over de quaestie tusschen de beide regeeriDgen wordt onderhandeld, is vriendschappelijk en vertrouwelijk. Aan Duitsche zijde ontkent men na tuurlijk niet het recht van Frankrijk, middelen te beramen tot bescherming van Fransche onderdanen in Marok ko. Het denkbeeld tot bijeenroeping van een nieuwe conferentie beschouwt men in Duitschland, te meer daar de conferentie van Algecirus geen bevre digend resultaat opleverde, met weinig sympathie. Duitschland ziel geen en kele reden, om tot een otficieele ge- dachtenwisseliug over Marokko over te gaan, daar het geen aanleiding heeft om te twijfelen aan de loyauteit van Frankrijk." Een geluk Voorloopig geen nieuwe Marokko-conferentie I Een telegram uit Salonika over DEN OPSTAND IN ALBANIë meldt, dat alles aantoont, dat de l'urk- eche regeering den toestand in Alba nië terecht als hoogst ernstig be schouwt. Er zijn acht transportsche pen te Saloniki aangekomen, die 12000 man reservisten uit Klein-Azië aan- brachten. De spoorlijnen zijn in be slag genomen met het vervoer van de troepen, zoodat het goederenverkeer gestremd is. Do Turksche regeering moet ook te rade zijn geworden, alle burgers in Macedonië onder de wapens te roe pen. ONLUSTEN IN SERVIë. Uit BelgVado wordt geseind, dat te Kragoejewats 150 arbeiders van de rijksniunitiefabriek zijn ontslagen wegens betoogingen tegen het leger. Do off,eieren van het garnizoen-Kra- goejewats zullen ontslag vragen, wanneer aan het leger geen. genoeg doening wordt verschaft voor de door arbeiders op 1 Mei veroorzaak te onlusten, waarbij een officier met, steenen is gewörpen en met stokke'n geslagen. Over DE REVOLUTIE IN MEXICO verneemt men uit Washington, dat de onderhandelingen van de gedelegeer den der regeering met Madero (den leider der opstandelingen) over den vrede, waarschijnlijk zullen misluk ken. Het is oinvuar, dat de opstande- li* gen den cisch, dat Diaz zal aftre den, hebben laten varen. Zij zijn er, integendeel, op blijven staan, dat de minister van buitenlundsche zaken als voorloopig slaats-president zal op treden. Nader wordt gemeld, dat de wapen stilstand is opgeheven en gevreesd wordt, dat de opstandelingen een aanval op de stad Juarrcz zullen doen. In een artikel over de nalatenschap van koning Leopold II deelt „Le Peu- ple" den volgenden tekst mede van een nog niet bokend gemaakt testa ment van koning Leopold II „Ik heb van mijn uuders een som van 15 millioon geërfd, die ik nalaat aan mijn kinderen om ze onderling te verdoelen. „Ten gevolge van mijn functie en door het vertrouwen, dat verschillende personen in nuj stelden, heb ik op ver schillende tijdstippen belangrijke sommen in handen gehad, die mij ech ter nieL toebehoorden. Ik bezit niets anders dan de boven vermelde 15 niiliioen. Laeken, 18 October 1909." EEN DOODE TAAL? Er schijnt plotseling in Frankrijk bij de jeugd lust te zijn ontstaan om Latijn te leeren Daarvan maakt 't R. K. blad „Het Centrum" melding en schrijft duarover Door velen en voor al door de vijanden van de Kerk, van traditie en organisch leven wordt mei een zekere minachting op het Latijn neergezien mon tracht dit voertuig der gedachte voor te stellen als totaal verouderd, als niet bruikbaar voor on zen tijd. Daartegen komen de nieuw ste beoefenaarsters op en ze wendden zich tot don Univers. die onder haar rubriek „Godsdienstig Leven', een deel vau haar pleidooi overnam. Dood zou het Latijn wezen. Dood de taal, waarin dag aan dag over de ge~ heele wereld duizenden priesters bid den, door tienduizend geloovigen ver gezeld. Dood de taal der Kerk. die tot het einde der tijden zal bestaan. Dood de taai, waarin de grootste Souverein met al de deelen var zijn Rijk correspondentie voert. BEURSYERSLAG van MERENS A TIELEMAN, Kassiers, Comm. in Effecten, Tel. 1240, alhier. In de afgeloopen week is de stem ming veel verbeterd bij de voorgaan de, hetgeen m hoofdzaak zijn grond vindt in de frontverandering in Whil st reet, waar een vaste grondstem ming is ingetreden. Daarbij komt. dat de stemming op de internationale geldmarkten bevredigend is en ue Marokkaansche quaestie tot mindere bezorgdheid heeft aanleiding gege ven. lil Amerika blijkt uit de betere, vraag voor obligatiën lieL overvloedig voorhanden zijn van beschikbare mid delen. De bankiers over liet algemeen gelooven in een werkelijke verbete ring op de aandeelenmarkt, daar bij den tastbaren stilstand op industrieel gobied en handel, veroorzaakt door liet reeds zoo dikwijls op den voor grond tredende vraagstuk vun tarief- wijziging, er betrekkelijk weinig geld noodig zal zijn voor de oogstbeweging in den lierfst. Hot meer of mindere ruime geld heeft toch reeds zoo dik wijls bewezen, een der belangrijkste factoren te zijn, waar de Beurs om draait. Het Congres stelt zich wel voor een onderzoek tegen de stual- en wol-trust en wekt dit een zekere on- zekorlieid, maar wordt toch niet als een, voor een verbetering aan do markt in den staanden facftr, be schouwd. Tegen den 15den verwacht men de uitspraak inzake de trust- geduigen. Toch is veler verwachting dat, zooals meestal in Amerika, een goede of slechte uitslag niet meer die uitwerking zal hebben, als men in den aanvang wel dacht. Deze kan sen zijn reeds te veel malen in lan gen tijd gebruikt, om nog een werke lijke groote verandering, een goede ol oen kwade, te brengen, en alles zal wel weder met een sisser afloo- pen. Ook de eventueele inmenging van Amerika bij de troebelen in Mexico, waartegen zich President Tuft uit alle macht verzet, zal van geen groo- ten invloed zijn. De kopoimarkl is flauw, doch met eemge vraag van do zijde der consumenten. In Londen is de jongste rescontre zonder stoornissen afgeioopen en is aldaar een zekere zorg achter den rug en Jieefl men alle noop, dat de toestand door de jongste liquidaties nnn of meer gezuiverd 16. Het geld blijft er ruim het particulier-disc on to is zelfs van 2 1/2 op 2 1/4 percent gebracht. De iniuder gunstige toe stand der geldmarkt in Duitschland zal naar veler oordeel geen bijzon dere storing doen vreezen voor de goede internationale positie. Zooals gewoonlijk is geld in ons land met de maand wisseling wat duurder geworden en steeg zelfs de proloiig.iue-koers tot 4 1/2 pCt. Ten onzent blijft de toestand der geld markt bevredigend. Do Amerikaansche markt had hier doorgaans een stil verloop, in het begin dezer week waren het de Steels die een Hinken omzet bereik ten, aa.n het einde der week de Erie's. Dit laatste fonds werd voor Ameri kaansche rekening uit de markt ge nomen on tegen verhoogden koers af gegeven door ons publiek. In den re gel blijft zulk een verhooging geen stand houden, zooals reeds meerma len is gebleken, en blijven degenen, die meestal met bankiers meekoopen, veelal met duur fonds zitten. Voor Staatsfondsen was do belang stelling zeer gering en mocht vooral binnenkort voor onze vroegere zoo geliefde en geroemde nationale schuldsoorten niet eens een werkelijk vastere tendenz aanbreken, zoo zul len wij spoedig in plaats van een steeds bij fraeties afbrokkelenden koers, een belangrijker verlaging zien, waar toch veel speculanten, die op flinke verbetering hoopten, hunne op prolongatie gekochte nationale schuld uit ongeduld maar weer ter markt zullen brengen, te meer daar verwacht wordt, dat meer te verdie nen zal zijn in Amerikanen. In de Cultuur- en Rubber-hoeken trokken liet meest de aandacht de Alg. Cultuurzaken en Soengei Raja. Vrijdag waren door conti amine-aan- vallcn en liquidatie-vorkoopen die koersen vele percenten omlaag gezet, Zaterdag echter vonden na nog ster ker daling beide fondsen zeer veel af trek en sloten de koersen met 10 pCt. verhoogden prijs boven den laagsten koers. Vraag bleef bestaan, daar de opinie over beide waarden niet on gunstig was. Tabakswaarden met vasten tendenz en stillen omzet. De petroleum-markt geeft nog steeds blijk van een'- onze kere opinie. Geld 3 1/2 pCt. Stadsnieuws HINDERWET. B. en W. deelen mee, dat bij hunne beschikking van 4 Mei jl. aan de Naamlooze Vennootschap Haarlem schc Machinefabriek, voorheen Gebr. Figee vergunning is verleend tot uit breiding van de inrichting tot op wekking van electrtscheii stroom voor verl.chting en beweegkracht in een gebouw, staande op een gedeelte van het terrein nos. 4—16 aan de Leidsclie Vaart, door bijplaatsing van eene stroomdynamo, en aan D. de Lugt, vergunning is verleend tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Korte Margaretha- straat no. 8. NEDERLANDSC.I1E MAATSCHAP PIJ TOT HE TVERRICHTEN VAN MIJNBOUWKUNDIGE WERKEN te Haarlem. In de Zaterdag gehouden vergade ring van aandeelhouders werd nog als commissaris lierkozen de heor P. Goedkoop Dz. SPOORWEGAMBTENAREN. De leden van de Haarlemsche ver- eeniging van Spoorwegambtenaren waren Zaterdagavond met hun da mes in de bovenzalen van de Kroon bijeengekomen voor een gezellige bij eenkomst. Onze stadgenoot de heer L. Jansen Fzn. was uitgenoodigd om te komen voordragen. Hij heeft de aanwezigen uitstekend vermaakt De voordrager opende z'n program ma met „De priesterzogen" van E. llymans—Hertzveld, waarna de twee humoristische stukjes „Een bof" van Top Naef en „Ik zend een bouquet" van H. Heyermans aangename af wisseling brachten. Na de pauze had de heer Jansen wijziging in z'n programma gebracht, in plaats van fragmeuten uit „Huis vaders en huismoeders" van Justus van Maurik gaf bij „Een Vlaamsch kiezer" en „Toon en Toos in de opeïa". De heer Jansen had veel succes met Onze Lachhoek KEIZERLIJKE PLICHTEN. Twee kinderen op een Duitsche ar- menbewaarscliool hielden bij gele genheid van het bezoek der keizerin aan die richting, het volgende ge sprek: Seg, waarom is de keizer niet meegekonime? Ach kind, der mot er toch één in de winkel blijve?] Ik héb gehoord, dat er een stuk van je is opgevoerd. Ja! Welko genre? Komisch. E!n het succes? Tragisch. Een professor eindigde zijn college in de historie met enkele van die scliitteroudo plirasen, waarin hij uit muntte Maar dc studenten stelden ér minder prijs op dan hij, en toen de klok sloeg, stonden zij op van hun zitplaatsen en maakten zich ge reed te vertrekken. De professor, verstoord over deze onderbreking van den stroom zijner welsprekendheid, hief de hand op en zeide: Wacht nog een minuut wat ik u bidden mag. Ik heb nog slechts weinig paa'rlen te voegen bij die, welke u reeds toestroomden. Dokter. U bent letterkundige, zegt u, en hebt schrijfkramp. Waar voelt u de pijn, in dc vingers of aan den pols? Jong schrijver. Neen, in de maag, dokter. zijn voordrachten. Na elk nummer klonk een dankbaar applaus. Het tweede gedeelte van den wel geslaagden feestavond werd besteed aan menig dansje. Zie vervolg Stadsnieuws op de derde pagina van dit tweede blad. Uit de Omstreken VELSEN. Staking. Er had een conferentie plaats tus schen de directie der N. V. Wer- ninks' Betonfabnek, te Leiden, en de arbeiders, welke er toe heeft geleid, dat de staking te Veisen is opgehe ven. Voorop gesteld is, dat het uurloon gebleven is als vroeger, terwijl de duur van den werktijd van 11 uur op, 10 1/2 uur is teruggebracht, met ver goeding van totaal vier uur per week voor diverse tegemoetkomingen, wel ke de eigenaardigheid van den ver deren bouw met zich brengt en voor noodzakelijke verzuimen, buiten den wil van den arbeider gelegen. De eisch tot afschaffing van aangeno men werk is niet ingewilligd. FEUILLETON door Morlce Gerard. 46) De andere kant moet ook bekeken worden. Mijn lang verblijf in Dursdorf en mijn intieme kennis van de samen leving hier in den Staat, heeft mij de overtuiging geschonken, dat zoo'n huwelijksverbond hier niet in den smaak zou vallen. Dezelfde argumen ten, die ten gunste van dit huwelijk zijn op te noemen, beschouwen de hoofdleiders van den Staat evenzeer als een nadeel. Deze menscben ik ken ze heel goed zijn altijd zeer trolseh geweest op hun eeuwenoude onafhankelijke positie. Met hun laat- ston druppel bloed en op dood en le ven zouden zij zich tegen inmenging in hun zaken verzetten, evenals zij dat vroeger hebben gedaan. Een hu welijk van hun Koningin, dat zooiets ten gevolge zou kunnen hebben, zou zoo onpopulair zijn. dut het wel eens eens revolutie tot gevolg zou kunnen hebben. Te recht of ten onrechte den- Ëzlj, dat als Hare Majesteit in het elijk trad met een lid van uw huia, end al9 een gunsteling van uw Keizerlijke Majesteit, Amphalia door het keizerrijk zou worden opgeslokt. Deze beschouwing is nog sterker ge worden en nog meer op den voor grond getreden door het bezoek van Prins Alexander aan Dursdorf. Het zal op Hare Majesteit iuvloed uitoefe nen, want zij geeft, veel om de publie ke opinie en ofschoon zij een zeer be slisten eigen wil heeft, heeft zij ook de moreele kracht dien wil te onder drukken, als zij het raadzaam oor deelt. Als echter de persoon en het ka rakter van den Prins Koningin. Hele na betooverd hebben, dan is het mo gelijk, dat deze hinderpaal door di plomatieke middelen uit den weg wordt geruimd, waarbij ik, daag ik, wat ik meen zonder mijzelf in de hoog te te steken, te mogen z,eggen, een persona grata in Dursdorf ben, mi-jn hulp zou kunnen verleenen. Mijn l>e- slisto indruk is echter juist het tegen overgestelde. Het kon niet anders of de Koningin moest getroffen worden door de manieren en jHirsoonlijke at tracties van den Prins van Skiloo, en ik geloof, dat zij liet ook. ongetwij feld eerst was. Maar naar mijn in zicht is het Zijn Hoogheid niet gelukt zich zoo In haar gunst te dringen als mogelijk geweest zou zijn. Omdat ik de Koningin al sinds haar kinderja ren ken. heb ik getracht hem raad te geven, maar zijn woorden en daden hielden geen rekening met hetgeen ik getracht heb hem te suggereeren. Mijn eigen indruk is dus, dat de verbinte nis, die Uw Keizerlijke Majesteit zoo gaarne tot stand gebracht zou zien, en die u mij bij ons laatste onderhoud te Detiinen aanbeval le ondersteunen, waarschijnlijk niet tot stand zal ko men. Nog twee dingen wensch ik hierbij te voegen. Majesteit. In de eer ste plaats moot Ik U verzekeren, dat ik mijn uiterste best heb gedaan, zoo wel wat betreft door ontmoeting van de beide Jonge menschen als door wen ken aan Prins Alexander, om hel plan te bevorderen. Zijne Hoogheid is hee- lemaal niet van dezelfde opinie als ik. Hij beschouwt zijn vooruitzichten als zeer gunstig. Feitelijk denkt hij, dat hij Hare Majesteit alleen maar te vragen heeft om zijn verzoek ingewil ligd te zien. Zuoals U ongetwijfeld weet, heeft Prins Alexander een opti- mistischen aard en zijn betrekkin gen tot do zwakkere sekse hebben hem deen golooven, dat zijn aantrekkelijk heden onweerstaanbaar zijn. Ik schrijf dit daarom alleen op mijn eigen ver antwoordelijkheid, en blijf, Keizerlij ke Majesteit. „Altijd uw gehoorzame, nederige, trouwe dienaar „KALYA". Twee dagen nadat de hierboven aangehaalde brief was verzonden, schreef de Engelsche Gezant een zeer beknopt briefje aan den Right Hon. Sir Edwin Napier, Minister van Bui- tenl. Zaken van Groot-Brittannië. Dit briefje droeg ook het opschrift „ver trouwelijk' met een „pnvé" op het couvert en luidde aldus „Amice, „Mijn vrouw vertelt mij, dat er geen gevaar is voor de verbintenis, waar over go mii een poosje geleden schroeft en die met de wenschen van Groot- Brittannie niet zou zijn overeengeko men. Ludv Musgrove zegt, dat zij denkt, dnt de Koningin geheel andere plannen heeft. Als zij gelijk heeft, dun betreft het een huwelijk, waar wij niets tegen behoeven te hebben. „Uw nederige, gehoorzame dienaar „DOUGLAS MUSGROVE." „P. S Do zaak is nog niet verge noeg gevorderd, om mil duidelijker te verklaren, irioar ge kunt er op ver trouwen, dat ik u zoo gauw de positie vorder gevorderd is, nader zal inlich ten. Zooals go zeker weet is de verlo ving bekend gemaakt van Gravin Lu cie Vornheim niet Zijne Hoogheid don Hertog van Longlands, die Iner op zijn jacht, de „Enchantress", verblijf houdt. Gravin I.ucie is de belangrijk ste persoon aan het hof, want zij is do nicht ©n vertrouweling van de Ko ningin. Lady Musgrove heeft in dit verbond niet weinig de hand gehad hetgeen ons veel voldoening geeft. „D. M." Ik heb «en brief van den Keizer, zei de Prins tot Graaf Kalya, dien Zondagmorgen, vóórdat men begon te ontbijten. De gezant keek op, zich af vragend of Ferdinand op eciiige wijzo gezinspeeld had op den brief, dien hij heul een paar dagen geleden gezon den had, en waarop hij geen antwoord had gekregen. Zoo zei hij op achteloozen toon. De Keizer oordeelt, dat er nu ge noeg tijd is verstreken on Hare Ma jesteit nu uw nederigen dienaar wel zal hebben loeren kennen hij wenscht in elk geval, dat ik Koningin Helena pols of mijn aanzoek haar tegen zou staan tegenstaan is het woord, dat de Keizer noemt. Ik kan niet zeggen, dat ik het een mooi woord vind, of dat ik veronderstel, dat het o>> de ge voelens der Koningin toepasselijk zal zijn. De Keizer bedoelt het ongetwij feld zoo. dat het voor een vrouw mo gelijk is een man te bewonderen on zolfs lieel veel van hom te houden, zonder dat gevoel voor hom to koeste ren, dat er haar toe brengen zou hem te trouwen, lu dezen zin kan een man tegenstaan, hoe lijj ook in «11e andere opzichten in den smaak valt. zei nu de gezant, wiens levenswerk bet was te trachten om moeilijke situaties heen te zeilen en minder goed gekozen woorden te verzachten. Ja, ja. zei de Prins, nu wat zach ter gestemd. Mij dunkt echter, dat zelfs Sn dit opzicht de Keizer zou heb ben moeten aarzelen het te gebruiken. Ik denk toch wel niet, dat hij mij voor deze rol heeft uitgekozen, omdat ik er persoonlijk ongeschikt voor was, en de Prins keek in een spiegel boven den schoorsteenmantel die zijn eigen knap gelaat en de aristocratische trekken -.an zijn gastheer weerkaatste. Bovendien, oen verbintenis met de Keizerlijk familie van Gramand zou de Koningin van een Staat als Am phalia toch zeker wel niet tegenstaan? Dat is het nu ju is1., zei de Graaf, zonder acht te geven op de eerste zelf- svaardeerende woorden van Prins Alexander Ik ben ernstig geneigd te denken, dut juist de tegenzin vooreen verbond met uw huis een van de groot ste moeiliiklieden is. die Uwe Hoog heid zal hebben tc overkomen Als Ka lya in een paleis van waarheid ge woond had, dun zou hij genoodzaakt zijn geweest er bij te voegen Een an dore reden is, dat de Koningin telkens als zij u ziet., u minder graag mag lij den. Dat valt mij tegen. Excellentie. Ik dacht, dat de Koningin en geheel AmphaJia heel verrukt zou zijn ge weest met de eer van zoo'n verbond, met nadruk op het woord „eer". Verscheidene Staten hebben de eer gehad van een verbond met het Kei zerrijk Graniandhun namen zijn nu bijna vergeten, behalve in hun oigen omgeving. De buitenwereld noemt ze kortaf en zeer begrijpelijk, allen te zamen Gramand. fWordt vervoltrd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5