NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8553 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSnAG 10 MF1 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maandeni k-ü Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem1.20 JUHaarlem van 15 regels fhelke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (£y KT t^i a-50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GöüCsfreer'd ZondTgsbla'd, 'voor Haarlem" 1 '.OM* Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der~Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. J)IT NUMMER BESTAAT uit ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 11 MEI. Collecte der Vefreemtgiing van Oud- Strijders. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—8 uur. Schouwburg: Ned. Tooneelvereenl- glng, Het Zevende Gebod, 8 uur. BL Kruis, Groenmarkt: Bazar ten voord eel e der Julianakerk, 2—5 en 810 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Dichtkunst en Samenleving", in de rubriek Om Ons Heen. Uit Haarlems oude koeren. HET BAKKEN VAN HAARLEMMER HALLETJES. Zoolang de gilden bestonden, was het de taak van de stedelijke regeering om uit maken, wat de werkkring van ieder gilde was en waar van het zich moest ontnouden. Zoo is er een resolutie van 21 Maart 1752 over het bakken van zooals de Heeren van den gerechte zeggen, „de zo genaamde Halletjes". „gehoord hebbende de lecture van de requeste van hunne Ed. Acht bare gepresenteerd bij Deken en Vinders van het Broodbakkersgild binnen deeze stuiL hebben, na Deli- catie goedgevonden en verstaan, den Supplianten bun Verzoek, bij de ge melde Requeste ter neder gestold, ten eyr.de den Koekbakkers, binnen deeze stad, zoude worden geuiterdi-'j ceerd eb verbooden, liet Bakken van Koekjes, bekend onder den naam van Halletjes, al te slaan en het bak ken van de voorschreven Halletjes zo wei aan de Koekbakkers binnen deeze stud ,ais aan do Supplianten, te permittee ren zo als hunne Edele Achtbare doen bij deeze". 't is wonderlijk in elaaar gedraaid, maar bij nauwkeurige lezing blijkt duidelijk de bedoeling: zoowei brood- als koekbakkers mochten Halletjes hakken. De broodbakkers, uie het recht voor zich alleen verlangden, kregen ongelijk. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Aan hel ons toegezonden verslag der vergadering van de Kanier op Dinsdag 2 Mei outleenen we. dat me dedeel mg werd gedaan van een schrijven van don heer J. Gerritaz, waarin hij verklaart de benoeming tot secretaris te aanvaarden. Deze werd laar op de vergadering binnen geleid en daarna door den voorzitter geïnsialJeeixl. De voorzitter deelde mee. dat door hom een telegram van gelukwensch is gezonden aan de Amsierdamsciie Kamer van Koophandel, ter gelegen heid van haar 100-jarig bestaan. Door den heer De Clercq wordt rap port uitgebracht over een vragen lijst, ingezonden door den Minister van Buitenlandsche Zaken en opge maakt door de Staatscommissie voor het Internationale Privaatrecht, met het oog op de Internationale Confe rentie, weike in September 1911 te Londen zal gehouden worden, welke conferentie zich, behalve inet oen voor-ontwerp van verdrag en een voor-ontwerp van wet, bevattende eene internationale regeling van liet wisselrecht, zal bezig houden met het ontwerpen van een eenvormig recht op den cheque. Dientengevolge is een antwoord aan den Minister gezon den. Gasthuis vest De Gastliuisvest, die vroeger een onooglijk aanzien luid, is cn wordt nog veel verbeterd. De sciioeiing is vernieuwd en het talud tusschen het trottoir en den wal aanmerkelijk ver breed. Men is thans bezig, die ruimte te voorzien van heesters en rhododen drons, en wel aan de zijde van de Groote- en Kleine Houtbrug en aan de beide zijden van liet opengehouden vak naai- de losplaats tusschen Groot- eu Klein Heiligland. De over schietende ruimte wordt aangevuld mot graszoden. Dit ia eene uitsteken de en aangename verbetering, in verband vooral met liet flink trottoir, dat aan de noordzijde is gelegd. CHRISTELIJKE VERPLEGING VAN LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. Aan het 29ste jaarverslag van de Christelijke Veroeniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziek te, te Haarlem, is ontleend, dat op 31 December 1910 aan de vereent ging verbonden waren 92 broeders en 53 ■usters. Voor particuliere verplegingen kwamen 43 aanvragen ln. Aan 25 kon worden voldaan. Het medisch verslag geeft het vol gende overzicht van de patiënten Aanweoig 31 December 1909 211 m., 201 vr., totaal 412; opgenomen 32 m., 31 vr., totaal 63; verpleegd 1 Jan. 31 December 1910 243 in., 232 vr., to taal 475 afgeschreven 35 m., 34 vr., totaal 69 aanwezig 31 December 1910 203 m., 198 vr., totaal 406. Van deze 406 patiénten werden er 4 ln de eerste klasse, 6 in de tweede klasse, 23 in de tussohenklasse en 373 in de derde klasse verpleegd. Van de 35 afgeschreven mannelijke patiënten zijn er 10 overleden 12 moesten naar een krankzinnigenge sticht worden overgebracht1 ging als niet lijdende aan epilepsie, maar aan imbecilUtas, naar het gesticht Wagenborgen en 12 keerden naar huis terug. Van deze 12 waren 4 zeer kort geweestéén was een lijder aan hysterie en werd ontslagen, nadat hij gedurende 8 maanden geen stoor nissen meer had vertoond 2 waren veel verbeterd4 verbeterd en van 1 was de toestand onveranderd geble ven. Van de 34 afgeschreven vrouwelijke patiënten is een 5-tal overleden 16 moesten naar een krankzinnlgenge- sticnt worden overgebracht en een 13-tal keerde naar- uuis terug, taai deze 13 was één patiënte godurende anderhalf jaar vry van toe» allen en één gedurende 2 1/2 jaarveel ver beterd was 1bij 6 was de toestand onveranderd gebleven en 3 zijn slechts zeer kort in het gesticht ge weest. Een patiente vertrok als zijnde lijdende aan hysterie. Het totaal ontvangen aan varpleeg- geld bedraagt 124.252.49 over een totaal verpleegd age li 151.043, waar van 72.613 voor rekening van de vrou wen en 78.430 voor rekening van do mannen. De uitgaven bedroegen plusminus 146.000. Donderdag 19 dezer biedt de Raad den burgemeester een diner aan in Hótel Fuückler. Daarbij zijn tevens de gemeente secretaris en de gemeeute-outvonger uitgenoodigd. Verkiezing s-v aria. Onze lezers weten, dat er verkiezing is geweest voor leden der Earner van Arbeid voor het bloembollenbedrijf. Aan een der processen-verbaal van stemopneming wordt het volgende ontleend Onmiddellijk daarop wordt de stembus gesloten. De stembriefjes worden door een gemengd en geteld. Hun aan tal bedraagt geene. Tot zoover het proces-verbaal. De leden van dit stembureau zijn ware kunstenaars. Stembriefjes die er niet waren heb ben zij dooreengemengd en geteld HET HAARLEMSCHE STAAL- WATER. De directie van de Maats, tot ex ploitatie van Staalwaterbronnen heeft een schrijven ontvangen van een Engelschman, Mr. S., te Londen, d;e Vraagt of er voor zijn vrouw nog gelegenheid bestaat, hier een staal- wate'rkuur te komen volgen. Mevrouw S. heeft namelijk elf of twaalf jaar geleden, op raad van Dr. Naumann te Londen, te Haarlem een kuur doorgemaakt, die zeea succes vol (greatly beneficial) i6 geweest. Daar haar gezondheid thans te wen- schen overlaat, raadt de dokter een herhaling aan, daar hij er zeker van is, dat het haar goed zal doen (fee ling sure it will do good). Deze vernieuwde aanvraag is wel een bewijs van de groote waarde van het Haarlemsche Staal water. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij H. Bender, Coornhertstraat 29, een knipmes. J. J. Ketelaar. Tweede Zuidpolder- straai 23, een gouden heorenruig. D. Jacobson, Jansstraat 47, een paar handschoenen. H. van Looy, Goetzeestraat Na 22, Schoten, twee gewichten. E. Boeree, Leidscheplein S3rood, 10 plak zegels. Het bureau van politie, een tien- rit tenk aart B. Pauw, Koningstraat 11, een ro zenkrans. C van Tienen, Frankostraat 9, een broche. P. van Leeuwen. Liuschotenstraat 38, een tabakspijp. J. van den Eijkhoff, Gortesteeg 11, twee duiven. J Jacobs, Goudsmitsplelnlje 2rood, J Witkamp. Nassau!aan 25, een ledige mand. 't GBval-Verbarna en wü. Men heelt ons gisterenavond in een vergadering van Gemeente-werklieden men zie voor 't verslag ons Tweede blad van heden de grief gemaakt, dut wij in 't geval-Verberue geen mel ding hebben gemaakt van een afwij kende lezing door een der andere bla den gegeven. De heer Van Hinte had kennis ge nomen van het bedoelde bericht in ons blad. Hij hoopte met dengeen uit 't publiek, die de meedeeling ln ona blad ter sprake bracht de vergade ring applaudisseerde daarbij dat „Haarlem's Dagblad" alsnog haar le zing van het geval zou „rectificeeren". Daarbij sprak hij er nog van, dat ons blad in dit geval B. en W. zoq heb ben nagepraat. Men verwacht dus blijkbaar van ons, dat wij op 't geval terugkomen. Dat doen wij gaarne lu de eerste plaats om bezwaar te maken tegen de voorstelling door den heer Van llinte gegeven, dat wij B. en \Szouden heb ben nagepraat Mogen wij den Bonds- secretaris er even opmerkzaam op ma ken, dat wij op I 4 M a a r t onze mee deeling gaven en het stuk van B. en \Y gedagteekend is 2 4 April Daar wij de zaak veertig dagen e e r d e r in onze courant meedeelden, kan men toch moeilijk volhouden, dat wij B. en W. hebben nagepraat. Men hoeft den heer Van Hinte blijkbaar hierop niet opmerkzaam gemaakt, doch het zii hem dan toch opgemerkt, dat men zeer voorzichtig behoort te wezen met het trekken van conclusies, wanneer men niet volkomen op de hoogte is van de toedracht der zaak. in de tweede plaats het niet-mel- ding-maken van een afwijkende lezing in een ander blad. De geschiedenis is deze „Haarlem's Dagblad" is de eerste courant ge weest, die melding heeft gemaakt van 't gevai-Verberne. Toen de zieke werkman op Maan dag 13 Maart op weg naar de Lichtfa brieken was ineengezakt, ontvingen wij daarvan aanstonds bericht van werklieden zijde. Wij hebben toen, on ze steeds-gevolgde-gedragslijn ge trouw, tegen dit hoor van do werklie denlezing het wederhoor van den con- troleereuden geneesheer. Dr. Adrian, geplaatst. Wij hebben toen in ons nummer van 14 Maart meedeeling ge daan van 't geen men ons had be richt en van 't geen de controloerend geneesheer had meegedeeld. Aan de moed eel in^en van Dr. Adrian ontleen den wij 't volgende „V. is een zenuwpatiënt, die licha melijk gezond is. In overleg met den huisarts, den heer Leunis, achtte Dr. Adrian het noodig, dat den man een stimulans zou gegeven worden, welke prikkel gezocht werd In het weer-aan-den-arbeld-gaan. Dit was eerst geschied, nadat de heer Adrian advies had Ingewonnen bii een zenuwarts, die den patiënt vroeger had behandeld. Deze achtte het om dezelfde reden noodig, dat de werkman zijn arbeid hervatte." Tot zoover ons bericht van toen. Twee dagen later kwam een der ande re Haarlemsche bladen met een be richt, dat het-weer-aan-den-urbeid- gaan niet in overleg met den huisarts was geschied. Waarom wij daarvan geen melding gemaakt heb ben Het moet ons van het hart, dat wij van meening zijn en dat is een algemeen geldende journalistieke usance dat, daar in ons blad de mededeeling was gedaan, de heer Leu nis zich ook tot onze redactie had te wenden, indien hij van meening was, dat Dr. Adrian do zaak niet juist had voorgesteld. De heer Leunis heeft ons hedenmorgen gezegd, dat hij onze op vatting niet deeldemaar wij blijven toch gelooven, dal 't juist ware ge weest, wanneer hij ons zijn zienswijze van 't geval had meegedeeld. Op ons verzoek heeft de heer Leu nis, de huisarts van Verberne, ons nu de volgende schriftelijke verklaring gegeven „Op verzoek der redactie deelt on- dergeteekende mede, dat in 't geval- Verbe'rne het door Dr. Adrian be weerde volkomen waar is. doch deze alleen niet heeft medegedeeld, dat reeds Zaterdagsmorgens door hem aan V. was gelast 's Maandags weer aan t werk te gaan, terwijl onder getekende eerst des middags door hem per telefoon hierover is onder richt DA laatste beschouwde onder getekende niet als over|egp)egeh daar tot slot van het gesprek Dr A. mededeelde, dat hij hem er niet bui ten wilde laten en 't als kennisgeving beschouwde. Den patient reeds lang onder behandeling hebbende zou mijn persoonlijk advies niet hetzelfde ge weest zijn. Wat het praeadvies in de ze zaak van B. en W. betreft kan ik mededeel en, dat bij mij geen inlich tingen door bet College van B. en W. zijn ingewonnen. J. D. LEUNIS." Met dit stuk bevestigt Dr. Leunis dus zij 't in zachter termen dan gisteravond gebezigd zijn de mede- deelingen van den heer Van llinte. Wij hebben gemeend, om allo een zijdigheid te voorkomen, den contro- leerend geneesheer, den heer G. Adrian, ten opzichte van de mededee- llngen van den heer Leunis eveneens een schriftelijke verklaring te moeien Vragen. De heer Adrian schrijft ons het vol gende: „Op verzoek der redactie deel ik u mede, dat ik Verberne reeds meer malen had toegesproken en verzocht aan zijn werk te gaan en heb hem daarbij gewezen op het belang van zijn gezin. Zaterdagochtend 11 Maart bezocht ik hem en raadde hem aan des Maandags te probeeren althans zijne werkzaamheden te hervatten, ik ver zocht hem toen Zaterdagmiddag op het spreekuur te komen tan einde er nog eens over te praten. Mijn doel daarmede was o.a. dat ik dan Dr. Leunis eerst zou kunnen op bellen en advies vragen. Verberne kwam niet. Ik telepho- neerde Dr. Leunis daarop en vroeg hem wat hij er van dacht indien Ver berne Maandag weer eene aan het werk ging, deelde hem mede, dat ik hem als huisarts daarover eerst wil de raadplegen. Mijn laatste vraag was: dus je vindt goed dat hij weder begint, waarop als antwoord kwam ,,ja". Zondagochtend ging ik naar T huis van Verberne, volgens de verkla ring van zijn vrouw was Verberne „aan den wandel" en trof ik hem dus niet thuis. Daarop gaf ik de schriftelijke verklaring af, dat hij weder mocht gaan werken. Deze is zonder eenigen twijfel geda teerd op Zondag 12 Maart. Maandag ging Verberne naar zijn werk en de man die Zondag wandelend was, zakte op zijn wandeling naar de fa briek in elkander. Dinsdagochtend bezocht ik Verberne weer en werd mij de straatdeur door Verberne zelf open gedaan. De toestemming tot werken hoeft Dr. Leunis echter zondeir restrictie gegeven. G. ADRIAN." Men vroeg ter vergadering onze Redactie om een rectificatie te ge ven. Wij meenden beter te doen. de verklar.ngen van de belde genees kundigen tegenover elkander te plaatsen en ons van bel nemen eener conclusie te onthouden. EEN BEGIN VAN BRAND GE- BLUSCHT. Een waker van dan Nachtveilig heidsdienst ontdekte vannacht, dat brand was ontstaan in een hoop hout die lag aan de achterzijde der cbe- migrafische kunstinrichting „Poly graph" aan de Schouwtjeslaan 23 A. Onmiddellijk waarschuwde hij den portier van het gebouw en een con ducteur der E. S. M., die beiden te genover de fabriek wonen, en het vuur werd gebluscht, waarbij later ook nog de controleur van den nacht- veiligheidsdienst assisteerde. Was het vuur niet bijtijds gestuit, dan was de onmiddellijke nabijheid van een schuurtje waarin vaten met benzine, spiritus etc. geborgen zijn, waarschijnlijk aanleiding tot ernsti ge ongelukken geweest. DIEFSTAL VAN VERSCHILLENDE VOORWERPEN. Toen juffrouw S., wonende Har- men jansweg 57 M., haar huis eeni gen tijd alleen en ongesloten had ge laten, kwam ze bij haar terugkeer tot de minder plezierige Ontdekking, dat een nikkelen wekker, een karaf en zee glaasjes uit haar woonkamer waren verdwenen. De recherche vond spoedig twee Jongens, de 17-jarige G. v. L., en de 16-jonge T. A. j., waar van de eerste bekende „te zo men en in vereeniging" met J. de voorwerpen gestolen te hebben. J. ontkende evenwel, en beweerde dat z'n makker het loog. Het gestolene, dat al verkocht was, is in beslag ge nomen. Ha&rl. Sodafabriek. In de gistermiddag gehouden nlge- meene vergadering van aandeelhou ders der N. V. De Haarlemsche Sixla- fabriok, werden na uitgebracht ver slag van den directeur, de balans met winst- en verliesrekening over het boekjaar 1910 goedgekeurd. Het dividend werd, na ruime af schrijving, bepaald op 7 5/8 pCt., of 76.25 per aandeel, evenals over het jaar 1909. De heer J. l-eupen. commissaris, aan de beurt van aftreding, werd mei algemeeue stemmen herkozen. Aanbesteding. Door een zetfout stond gister ln ans blad dat J. Langejan te 's-Gra- venhage voor den museumbouw had ingeschreven voor f 166.900,, dit moet evenwel zijn f 116.900. Alweer? Nu weer is uit het portaal van „De Karseboom" in de Groote Houtstraat Woensdagavond het rijwiel ont vreemd van den onderwijzer A. J, v. d. B. uit de Bilderdijkstraat. Ongel u k. Gistermiddag omstreeks half 6 had ter drukkerij van de firma Boom. Ged. Oude Gracht alhier, een ongeluk plaats. De trappersdrukker J Visser, wonende in de Tulpenstraat, raakte met zijn rechterhand bekneld tus schen den degel van zijn machine, met het gevolg, dat zijn hand zwaar ge kneusd werd. Nadat een voorlooplg verband gelegd was, werd de jongen door éen der knechts der firrna naar het St. Elisabeth's gasthuis gebracht. Ds dabbsls moord te Spaarnwoude Hedenmorgen is ua langen tijd we der eens instructie gehouden ln de dubbele moordzaak te Spaarnwoude. Gehoord is een getuige uit Spaam- dam afkomstig. A k t e -e x e m e n s L. O. Haarlem, 9 Mei. Geslaagd de heeren P. J. Tiggers en C. J. Toobes te Haar lem C. Timmer te TexelG. Q. J. Timmer en A. Th Trouwborst te Be verwijk; G. Troont te Helder. Ons Politie-kader. Tot tijdelijk inspecteur van politie, in de plaats van den adjunct-inspec teur C. C. L Dokter, bevorderd tot adjunct-hoofdinspecteur, Is aangesteld de adjunct-inspecteur van politie G. van Woerkom. Van 't Kantongerecht GEEN VERGUNNING MEEIL H. J. van V., koffiehuiahouder te Schoten, had eenmaal vergunning. Eenigen tijd geleden en reeds lang voor den 2Ssten Februari van dit jaar, was die evenwel ingetrokken. Niettegenstaande dat, had Van V. op genoemden datum in de gelagkamer onder het buffet staan twee fiesschen, de een gedeeltelijk met jenever, de ander met brandewijn gevuld De veldwachter Dingshof trad juist de gelagkamer binnen, toen er een klant binnenkwam, die een „klare" vroeg. „Je bent net te laat. Jongen", zei de herbergier. En het was ook inderdaad te laat, maar niet alleen voor den klant, ook voor den kroeg houder, die bekeurd werd. Heden diende dit zaakje voor don kantonrechter. Beklaagde hing een heel verhaal op over de schuld van zijn vrouw die had de fiesschen daar gezethij zelf had er niets van geweten na tuurlijk zou hij zoo iets nooit geduld hebben. Van V. looohende, dat hij ge zegd had „Je bent net te laat", hij had gezegd „het is gebeurd", daar- mede doelende op de vergunning, welker geneugten tot het verleden be hoorden. Mr. Van Lier eischte 20 boete, subs. 8 dagen hechtenis. Beklaagde vroeg een lichtere straf de strijd-des-1 evens is tegenwoordig toch al zoo zwaar, en don zóóveel geld.... KRANTEN RONDBRENGEN. Een couranten-rondhrenger in het Schoterkwartier, die de nieuwsbla den op een handw agen vervoert, laat zich op zijn tochten dikwijls verge zellen door een kleinen Jongen van elf jaar. die ook wel eens de kar duwt. Zoo bezig trof de politie hem op het Kennemcrplein aan. Het Jongentje kwam vanochtend zijn verklaringen afleggen. „Ik kreeg er wel een kleinigheid voor" zei het ventje „maar eigenlijk deed ik het toch voor mijn pleizier. Het is eeiiig leuk zoo'n kar te „douwe" De moeder van het knaapje vond hei heel goed Yoor een rictitige op voeding, als haar zoontje onder vol wassen leiding stond. Nooit had zij zelf met den couruntcn-ombronger eenige financieele afspraak gemaakt De rondbrenger zelf was niet ver schenen. De ambtenaar eischte 1 boete, subs. 1 dag heehtenia Veel belangwekkends leverde dcra zitting overigens niet op. Wat melk boeren, die geen letters op hun bus sen geschilderd hadden, in-verzet-ge- komen stroopers, drankwet-overtre ders, enfin, de gewone serie, die al haar interesse te verliezen begint. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan G. K., te Haarlem, en C. H. K., te Heemstede, overtreding Leerplicht, wet, No. 1 vrijgesproken en No. 2/5 boete of drie dagen hecht. J. A. v. d. K., te Haarlem, nacht rumoer, 12 boete of een dag hech tenis. J.S., te Haarlem, en drie anderen, een trekdier onbeheerd laten staan, f2 boete of een dag hechtenis. A. J., te Haarlem, en 41 andoren, loopen over verboden grond, 5 h -eie of drie dagen Jiechtenis, en 3 boete of drie dagen hechtenis. E de V., te Haarlem, en 4 andoren, overtreding Politici erorvleiiinü Haar lem, f 1 boete of een dag hechtenis. J. J., te Zandvoort, en 3» anderen, overtreding Motor- en Rijwiel-Regle ment, 12 boete of twee dagen hech tenis, f2 boete of een dag hechtenis, 1 boete of een dag hechtenis, cn /0.50 boete of een dag hechtenis. Voorts werden er nog 29 persunen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 21, 10 en 3 dager, h- ch- tenis, 1 6 boete of drie dagen hechte nis, f 5 boete of drie dagen liechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, en 2 boete of twee dagen hechtenis. (Zie verder Stadsnieuws onder bi et ste berichten). Uit de Omstreken IJMUIDEN. DE INTERNATIONALE ZEELIE DENSTAKING. In verband met ons telegram be treffende het uitbreken der internatio nale zeeliedenstaking op 29 Mei a.s., hebben we ons tot den lieer Van der Plaat, secretaris der Llmuidcnsche afdeeling van den Zeemansbond, ge wend met de vraag in hoeverre 1J- muiden eenig deel in deze internatio nale actie zal nemen. Ilij antwoordde ons, dat er althans tot nu toe geen sprake van is. De internationale staking betreft in hoofdzaak de menscheu van de koop vaardij de visscherij zal er wel bin ten blijven. De Engelsclien hebben de zaak aan het rollen gebracht; hunne actie keert zich voornamelijk tegen de groote Engelsehe vereeniging .au reeders. Engeland heeft wel een hon derdduizend menscheu bij do koop- vr-ard zxda? dit z*k.--: «en - vattende actie is. De Hollanders heb ben weer andere grieven (met ver schillende corporaties, ook uit <!«»re landen, is de Nederlandse!»© Zee mansbond aangesloten bij de Inter nationale Federatie van Transput- arheiders'. B.v. is een hunner wen- schen. dat de aanmonstering anders zal plaats hebben Immers, tot dusver bestaat daarbij de regeling, dat iemand, die eenmaal voor een v.-is beeft aangemonsterd, verplicht is ge durende den ganschen tocht in func tie te blijven en dat hij niet onder weg (bij een of andere stopplaats) zijn ontslag ma? nemen. Dat dit laat ste mogelijk gemaakt wordt, wil men nu bereiken. In ons land zullen hoofd zakelijk plaatsen als Amsterdam (met ongeveer 2000 koopvaardij-mans< Kip pen), Rotterdam (met pl.m. 4000), Vlissingen en Ilarlinge» in dc sta king worden betrokken. De IJmuHeu- sche ofdeeling van den Zeemansbond is tot nog toe geheel buiten de zaak gebleven. Of de staking (die volstrekt met een demonstratie van één dag .tl zijn, maar een doorgevoerde ache ui tot inwilliging van eischen te komen) beslist op 29 Mei zal aanvangen, kon de heer v. d. Plaat onB niet mede- doelen. BENNEBROEK Uitslag verkooping van: le hei koffiehuis „Oud Bergendal" te Ben- nebroek: niet verkocht. 2e. Van een woonhuis, gelegen aan den Rijksstraatweg no. 241 K<viper de heeJr B. Vas Visser te Heemste de voor f 890. Hondenleven. Een voor een kar gespannen trek hond kon wegens oververinoeidheid zijn dienst niet meer naar behooren verrichten, 't Beest scheen geheel uit geput. zijn kop sleepte over den grond. Toch nog maar eens gepro beerd of de „onwillige' met beter kon loopen. Schreeuwen hielp echter niet en evenmin het voortduwen der kar. Bleef dus niets aiuloïs over dan de hond aan den kant van don weg to

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1