Es iHlps-IÉïitestiës van HAARLEM'S DAGBLAD fcostesn een Jgiarcfcytje zijn een guldleia gen als deze en de verslagen aandachtig leest l>e heer H. F IKK BRT onderschrijft liet, dut liet prae-advies van B. en \V. een geweldige tegenvaller de ingezetenen. Hij noemt aaphaltee- ring der hoofdstraten een onafwijs- baren eisen. Wel is liet gemakkelijk om het bestaande te handhaven, maar uls de handeldrijvende middenstand zoo ook deed, zou het er slecht uit zien. Een wijs gemeentebestuur moet owrgaan tot osphpi toeren. Het moet dén middenstand ondersteunen, daar deze door de snelle verbinding met de hoofdstad zware concurrentie hoofd moet bieden. Spreker becijfert, dat de bewoners van de 450 percealen van *t Stations plein tot do Houthrug wel voor één millioen gulden belastbaar inkomen eijii aangeslagen en 45.000 belasting Der jaar (d- i. 14 pCt. van den Hoof dei ijken Omslag) betalen. Hij berede neert, dat door asphalteering do huurwaarde der perceolen zal stij gen. Door die stijging rijst de aan slag in do Personeele belasting, waar van do gemeente door de opcenten op het personeel zal profiteeren. De as phalteering is dus niet alleen een be lang voor den hamdeldr ij veilden mid denstand. Do hoor F. bespreekt 't rapport van den heer Dumont, Maandagavond in ons blad gepubliceerd. In verband daarmee, merkt hij op, dat men niet altijd moet spreken over do meer te beluien belasting. Of men nu 4.7 pCt. Hoofd. Omslag of 4.5 pCt. betaalt, maakt met zooveel uit, als het maar niet een geheel procent verschilt. En asphalteering der hoofdstraten zal het percentage maar 1/5 pCt. doen 6t.-en. meent de heer Fikkert. Spreker gaat het betoog, door don hoor Dumont geleverd, na. Asphalt is nu er hygiënisch, maar maakt spoe diger reparatie noodig dan keien. Hieruit concludeert de Directeur van Openbare Werken, dat asphalteering v 'Di loopig overbodig is. Maar daar uit leidt spreker af, dat de heer Du mont asphalteering over eenige jaren, misschien vijf, wel noodig acht. De heer Fikkert nu zou van dit stand punt uit willen gaan Laat men nu een begin maken, dan zal in de toe komst ook de asphalteering van an dere stralen geschieden. Asphalteering is ook voor de voet- ga gers noodig. Wie door de hoofd straten wandelt, wordt bij regenweer door modder volgespat. En de winke- licrs hebben greote kosten, om hun winkelpuien schoon te houden. De ©enigszins hoogere kosten zullen war den vergoed door de voordeden dezer beo iratingsmethode. Onder applaus der vergadering hoopt spreker dat de Raad over zal ga .ui tot asphalteering. De heer SCHEER merkt op, dat het adres van „Industrieelen en Koop lieden" de technische bezwaren weer legd heeft. Ook deze spreker meent, >dnt Haarlem door de tram naar Am sterdam in koopkrachtigheid is ach teruit gegaan. Daarom moet het ge meentebestuur niet aarzelen op deze wijze de belangen van den midden stand te beschermen. De heer TEN BOOM sluit zich aan bij de vorige sprekers en brengt hul de aan de veree rui gingen, die 't initia tief tot deze vergadering hebben ge nomen. Spr. heeft niet begrepen, wat B, en W. tot dit ongu'nstig praead- vies heeft gebracht. Is dit alleen de gieid-kweslie? Spreker gelooft Van niet. Want man kan wel zeggen, dat de kosten f 250.000 zijn; maar dc hen stelling de'r keien kost ook veel geld, al zal het niet zulk een groot bedrag zijn. De heer Ten Boom vraagt om in lichting, of het verschil tusschen de kei bestrating en asphalteering zoo groot is. E'n zoo niet, kan de reden van het ongunstig prae-advies van B. en W. dan daarin liggen, dat men eerst meerderen aan het electrische net wil aangesloten hebben voor men asphalt legt. De heer VAN SPIJK zegt dat de kosten van asphalt ongeveer f 2 per vierk. M. hooger zijn. Hij meent ver dei dat het "Gemeentebestuur niet wachten kan tot iedereen in de hoofd straten electrisch hebt neemt, maar gelooft, dat een opmerking van de zijde van het Gemeentebestuur, dat het wenschelijk is electrisch licht te gaan nemen vóór men asphalt gaat leggen wel een goede uitwerking zal hebben. Do heer WEIJBURG heeft tot zijn bevreemding gezien, dat B. en W. thans zich niet zoo breed van opzet toonen, als steeds het geval ie, o.a. bij 't Slachthuis, 't Station en de Liclttfobrioken. Haarlem is een woon stad, dat kan niet van alle steden ge zegd worden, b.v. 'niet van Tilburg. Hij gelooft, dat men wel degelijk eens nagaat, welke voordeelen een woonstad heeft, voor men er zich ves tigen gaat. De keibcstrating zal afschrikken; mar asphalt aanlokken tot vestiging. Do hoer VAN ROSSUM zegt, dat men hier nu niet heeft een geval, dat do Raadsleden nfet gaarne vooruit hun moéning bekend maken. Hij wil hier hot woord voeren om eenage on juiste meedeel ingen te rectificeeren, om daardoor te voorkomen, dat de vergadering een onjuist beeld van de zaak krijgt. Het belastbaar inkomen bedraagt te Haarlem 11 millioen, wn'nt ér wordt ongeveer 4 3/4 pet. Hoofd. Omslag geheven, die 5 1/4 ton opbrongt. Zelfs al zou men nu de kos ten der asphalteering over twee ja ren verdeolen, dan zou de Hoofd. Omslag nog 1 pet. stijgen en dus wo'r- den 5-1/2 of 5 3/4 pet. Spreker erkent deels wel, dat het juist is, dat de toelichting op het jfrae-odvies van B. en W. bijzonder sober is, m man moet toch in 't oog houden, dat de financieels zijde van het vraag stuk bij B. en W. don doórelag heeft gegeven. De heer Van Rossum ge- lonfi wel, dat de hier op touw gezette actie ©enigen invloed zal hebben en het zal hem verheugen, wanneer beslissing van den Raad anders uil- valt, dan B. en W. voorstellen. In do laatste jaren is veel gedaaïi tot verbetering der bestrating. Spr. betreurt hef. dat B. en W. in dit sys teem niet doorgaan en nu weifelen, nu het de asphalteering der hoofd straten geldt. Men weet, dat do Hoofd. Omslag als sluitpost der Begrooting dient. Het :s voor een groot deel daaraan toe te schrijven, dat B. en W. terug schrikken voor de opvoering der Uit gaven, omdat dan de Hoofd, om slag, die 'reeds van 4 1/4 tot 4 3/4 pet. gestegen is, boven de 5 pet. zal gaa'n. Spr. acht het wenschelijk, diat hier motie voor asphalteering wordt aangenomen. Ken dergelijke motie zal niet zonder invloed zijn op de houding van B. en W. en van den Raad. Men heeft in den Raad den strijd acuigebonden tegen de keien, klinkers in do hoofdstraten zou niot goed zijn. Asphalteering kan heel goed geschieden. Er zijn beewaren, maar de heer Van Rossum acht die overkomelijk. Er zijn velen, ook ap'r., die van oor deel zijn, dat een meerdere uitgaaf wel door asphalteering gewettigd wordt. De heer Dumont noemt de kosten van hot aeph alteéren f 16 per vierk. M.; maar spr. gelooft, dat daé'rbij In begrepen zijn do kosten van een grondige herziening van de waterlei dingbuizen, gasbuizen, riolen, eleo- t'rische geleidingen enz. Daardoor wordt dan dit leidingen-net aanzien lijk verbeterd en behoeft in lang niet gerepareerd te worden. Spr. grondt dlit vermoedetn op cijfers van aanbe steding van asphalteering te Amster dam. Daar werd ingeschreven voor f 6.60 por vierk. M. (nl. f 2.10 voor een baton-laag van 20 c.M. eai f 4.50 voor de asphaltlaag). En nu kost 1 vierk. M. keien 6.25. Het verschil is dus niet groot Welis waar eischt asphalt al nu 8 of 9 jaar groote onkosten en blijft de keibestra ting 50 jaar goed, al3 men eenige kee- ren verstraat, maar er zijn er, die zeggen IIoo goedkoop de keien zijn, wij willen ze niet. En de heer Van Rossum verklaart zich bij deze inge zetenen aan te sluiten. Spr. noemt de actie der vereenigin- gen zeer ad rem en meent, dat zij wel doeltreffend zal blijken Hij hoopt, dat te ondervinden door veel medestan ders in den Raad te hebben, als hij straks vóór asplia Iteoring stemmen zal. (Applaus). De heer A. BOSSE acht het verschil in prijs tusschen asphalt en keien niet zoo groot, dat men goon asphalt zou nemen. Spr. wijst op de vorsciiil- lende voordeelen van asphalt, ook op de hygiéDische en materieele voordee ten Onlangs werd een wandelaar in een der hoofdstraten zóo met modder bespat, dat voorbijgangers moesten helpen, om zijn gezicht en kleoding schoon te krijgen. De winkeliers, die hun slaapkamer aan de straat hebben, kunnen daar vaak niet slapen door 't rumoer, dat rij- en voertuigen op de keien maken. In de winkels kan geen geregeld gesprek met de klantou wor den gevoerd. De heer Domo ut weet nog niet, of keien onhygiënischer zijn dan asphalt. Hij vond, in het zand ou der de keien geen vuil. Geen Wonder I zegt spreker, dat is al op de voorbij gangers en op onze huizen gespat, voor 't door de steenen gezakt Is. (Ge lach). De heer FIKKERT merkt in ant woord op den heer Van Rossum op, dat het er niet op aankomt, hoeveel het asphalt per vierk. meter kost. De asphalteering van de hoofdstraten kost 136.000, zeggon B. en VV., daar mee heeft men te maken. Spreker zou de Gemeente een buitengewone lee ning willen doen uitschrijven, om de kosten der asphalteering te dekken. Desnoods zou hij er vóór zijn, als or maar 15.000 per jaar verwerkt werd. De VOORZITTER doet mecdeeling van een voorstel van den heer Rinke- ma in dien geest. Dit voorstel luidt155.000 beschik baar te stellen voor de asphalteering van do hoofdstraten van liet station tot de Hou tbr ug. Die som wil de lieer Rinkema betalen uit den post Bui tengewone Uitgaven voor Openbare Werken, op de Begrooting-1911. De werkelijke uitgaven voor de werken kunnen dan in tien jaarlijksche ter mijnen, aanvangende met 1912, uit do gewone middelen worden terugbe taald aan de buitengewone middelen. De heer KLEIN protesteert tegen een gezegde van den" beer 1 en Boom, dat de Raad wel veel geld uitgeeft voor de gemeente-werklieden. Die wil men met een hongerloon van 1080 cen ten naar huis sturen, roept spreker. De heer VAN DER MOST VAN SPIJK zeet, under protesten van den heer Klein, dat die zaak thans niet aan de orde is, doch merkt op, dat de Raad deze week waarschijnlijk f 40 000 meer dan vroeger zal votoe- ren ter verbetering der bedoelde loo- nen. De heer SCHMIDT pleit voor ae as phalteering der Zijlstraat, do lieer VAN L1H3MT voor een dergelijke be strating in de Anegang en de heer LIERA vreest, dat da kosten van de asphalteering dor hoofdstraten de electrische straatverlichting in de Kleine Houtstraat zal vertragen. De heer VAN SPIJK zegt, in opmer king op een vraag van den heer Van Liemt, dat B. en W. aan 't onderhan delen zijn met de Holland3che Spoor over haar aandeel in de straatverbe tering. Daarop wordt met algemeens stem men do volgende Motie De vergadering ,op 15 Mei 1911, des avonds 9 uur gehouden in de Kroon, uitgeschreven door de besturen der Haarl. Handelsvereeniging, de Ver- eoniging tot Verfraaiing, de R. K. Middonstandsvereeniging „St. Jozef', do Vereeniring van Industrieelen en Kooplieden, de Groote-Houtstraatver- eeniging on de bewoners en nering doenden der Barteijorisstraat, Kruis straat en Kruisweg, kennis genomen hebbende van het proeadvies, uitge bracht door B. en W. van Haarlem, op de verschillende verzoekschriften om asphalteering in de hoofdstraten, gelet op de gehouden besprekingen, besluit don Raad te verzoeken het praoadvies von B. en W. niet op te volgen en ten spoedigste te besluiten tot asphalteering der hoofdstraten. STUKKEN VAN DEN RAAD. Asphalteering der hoofdstraten. De heer Van de Kamp stelt voor as phalt te loggen van het Station tot de Houtbrug. De heer Rinkema stelt voor, een som Yon f 155.000 uit den post voor Buitengewone openbare werken van de Begrooting voor 1911, te bestem men voor asphalteering der hoofdstra ten van 't Station tot de Houtbrug. Hij stelt tevens voor, om die «om in tien jaarlijksche termijnen, aan vangende 1912, uit de gewone midde len aan de buitengewone middelen te rug tc betalen. Loonregeling Gemeente-werklieden. De lieer Slingenberg verklaart in hoofdzaak in te stemmen met de wij zigingen door de Commissies voorge steld betreffende de loonregeling der Gemeente-werklieden. Hij stelt echter voor, te bepalen, dat de loonsverhoo- glngen zullen worden toegelegd niet aan degenen, die in een zelfde betrekking een aantal jaren werkzaam zijn, maar aan degenen, die dit aantal jaren in gemeente dienst zijn, zonder meer. Nu zou het kuuuen voorkomen, dat bij een bevordering tot een hoogere loonklasse tiet loon niet steeg, doch. achteruitging. Een graver bij de waterleiding zal (in loonklasse 3) na 9 jaren verdienen 12 plus f 1.80 is 13.80. Vv urdt hij als nu voorman-graver in loonklasse 4 geplaatst, dan krijgt hij een aan- vangsloon van 12.60. Daar de heer Slingenberg het niet toekennen van een periodieke loons- verhooging beschouwt als straf, wil hij bepaald zien, dat de werklieden ook bij het niet-toekennon der loons- verhoogine de meening van de Com missie van advies kunnen inwinnen. DEBIETRECHT OP TABAK. In de bovenzaal van de Soc. Veree- niging hadden de gecombineerde be sturen van den Ned. Bond on de Fe deratie van Sigarenmakers en Ta baksbewerkers afd. Haarlem een openbare protestvergadering belegd, tot toelichting en bestrijding van de ingediende belastingwetten op de ta bak. De zaal was slechts voor een klein gedeelte bezet, en do voorzitter, de heer A. Diamant, die de vergadering opende, weet dat voor een deel aan de huisindustrie. De heer Diamant heette tevens welkom de vertegen woordigers der afd. Beverwijk en gaf toen het woo'rd aan den heer A. J. van den Berg van de Landelijke Fe deratie te Bussum, die 't doel van deze Vergadering begon uiteen te zet ten. We beleggen een protestvergade- ri'ng, omdat er voor ons een levens belang op hel spel staat. Ons vak is toch al niet schitterend, en nu komt bij alles nog een debiotwot. Minister Kolkman heeft de bezittende klasse ook hier weer gespaard; hij haalt weer het geld van degenen, die het niot hebben. Spr. vraagt of villa's, automobielen e'n dergelijke geen ge- notmiddolon zijn, en die worden vol strekt niet zwaar belast. Spr. kan niet begrijpen, hoe een man, die 't heil der Nederlanders op het oog moet hebben, een deel van die tot werkloosheid, tot armoede wil doemen. Waiit dat de wet, wordt zij ingevoerd, veel ellende brengen zal is zoker. De bezwaren zijn groot en talrijk. Een leger van werkloozen zal d* wet scheppen. Maar er is meer. De patroons zullen moeten gaan werken op een wijze, daf zij de wet ontdui ken. Gaat dat niet, dan moeten zij het op hun klanten of even erg op hun werklieden verhalen. Een concurrentie-strijd. en een zeet felle, kan evenmin uitblijven. Kans is er ook dat volen hunue zaken naar het platteland zullen verplaatsen, waar door den arbeiders een min der loon kan uitbetaald worden. De kracht van de organisatie moet eveneens noodwendig verzwakken. Wanneer daar een leger van werkloo zen ontstaat, geeft de patroon min- det loon; de markt is toch van werk krachten overvoerd. Iu 1907 hebben de rechtsche Ka merleden gefulmineerd tege'n minis ter De Moester, die ,,den arbeiders zijn pijpje tabak wilde ontnemen"; thans doet een rechtsche minister veel erger. En spr. komt er tegen op, dat de christelijke organisaties nu niet krachtdadig tegen de voorstellen maar omdat de oplage van HAARLEftfl'? DAGBLAD zeer groot Is en steeds blijft stijgen. Ia»* Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. optreden; met wat wijzigingen ".villen zij d.e wel accepteoren. De Katholieke Patroonsorganisatie doet nog meer dan de arbeiders dc, eerste protesteert ten minste. Trou wens, patroons van alle richting pro- testeeren. Minister Kolkman denkt 2 nulhoeii gulden por jaar aan tabaks- belasting tc ontvaugen maar des kundigen hebben berekend, dat, wordt het wetsontwerp wet, liet ta baksverbruik met 2 millioen gulden por jaar verminderen zal, dit mede in verband met de wijzigingen in d« aantallen der werkkrachten. Onze economische belangen dragen ons op, zoo sterk mogelijk tegen dit ontwerp te ageeren. Applaus lieloonde spreker voor zijn voordracht. De volgende spreker, de heer II. J. Eichelstein, van Amsterdam, van het hoofdbestuur van den Ned. Bond, wijdde eerst eenige woorden aan do ingediende tariefwet-voorstello», en kwam vervolgens tot zijn eigenlijk onderwerp de tabaksbelasting. Tien pCt. wil de Minister heffen, 'van do duurste tot de goedkoopste soort toe. Een indirecte belasting dus, die weer voor het grootste gedeelte op do schouders der arlwiders zal drukken, twee millioen gulden denkt de Minis ter te ontvangen, manr zulk een groot leger van ambtenaren zal noodig zijn, dat misschien niet esr.s één millioen gulden de werkelijke opbrengst /.al zijn. Vooral ook, omdat de consump lie zeer vermindereu zal. Het eenige genotm'ddel, dat de ar beiders nog hebben, zei hun nu in waarheid vergald worden. Behalve de 1L-K. en de Chr. arbeiders, zijn ook de Kamers van Koophandel en Arbeid, patroons en arbeiders, opge komen tegen de met-houdbare voor stellen. De invoering der dcbietbelus- ting zou een absolute ramp voor onze industrie zijn. Voo- de ondernemers, zoowel als voor de ubeiders, zou do schade groot zijn. Ook voor dc onder nemers, omdat wanneer dit niet zoo was, dezen zeker niet geprotesteei"d hadden. Minister Kolkman zegt in zijn me morie van toelichting naar een vorm van belasting te hebben gezocht, die het bedrijf ongemoeid laat. Hieruit nu zegt spreker blijkt dat Minis ter Kolkman met de geschiedenis in liet buitenland, noch met die in ons eigen land, bekend Toen in 1879 de rechten in Duitschiand waren in gevoerd, verminderde het gebruik sterk. In 1882 was de consumptie niet 20 pCt. teruggegaan, en het aantal arbeiders in dc industrie met 15 pCt. Vele arbeiders werkten bovendien nog slechts halve dagen. In 30 jaren tijd heeft de consuryptie-qunntiteit, trots de toeneming van de Duitsche bevolking en trots de stijging der koopkracht, zich niet kunnen her stellen. Tn 1909 waren 50.000 ai-beiders in do industrie, dat is 31 pCt. /an alle arbei ders, werkloos. Reus: chtige sommen moesten diensvolgens aan de werk looze arbeiders uitgekeerd worden, zoodat de Delasting naar geen kant iets goeds gewerkt heeft. De werkloosheid onder de Ncder- landsche sigarenmakers is thans al groot en toenemende hoe moet dio worden als de wet is ingevoerd Spreker vreest van het ontwerp een zeer beduidende uitbreiding van de huisindustrie, waarvan de groote na- deelemnaar al te bekend zijn. Dat al leen is de bestrijding van het ontwerp reeds waard. De winkeliers zullen hun eenheids prijzen probeeren te handhaven zij zuilen do belasting niet op hun clien-' tèle willen verhalen, maar zullen met do patroons overeenkomen. Verlaging van het arbeidsloon der arbeiders, is ten slotte weer de uitkomst. Geknoei met het product staat eveneens voor dc deur. Ten slotte werd de volgende motte aangenomen De openbare vergadering enz. keu nis genomen hebbende van het door den Min. van Fin. bij de Tweede Ka mer ingediend wetsontwerp tot hef fing van een debietrecht op tabak van oordeel, dat dit ontwerp, een maal tot wet verheven, van onbere kenbaar nadeel zal zijn voor allen, die bij de tabaksindustrie zijn betrok ken, in hoofdzaak voor de werklieden, aangezien uitbreiding van de huis industrie en onrustbarende toeneming van werkloosheid onder de tabaksbe werkers daarvan o. r> de gevolgen zullen zijn protesteert met alle krach! tegen do indiening van «en zoodanig ontwerp. Oe Belooning. Humoreske door G. PERSICH. Er werd gescheld. En omdat het op zulk een bescheiden manier ging, zei juffrouw Bóhine, die in de keuken het middagmaal bereidde, tot zichzcl- ve, dat er. waarschijnlijk iemand bui ten stond, die iets wilde hebben, een bedelaar. Ze had daarom vol strekt geen haast om naar de de deur te gaan. Doch plotseling: waf, waf! Een lieesch, opgewonden geblaf trof haar oor. Van blijden schrik drukte ze de hand op het hart. En toen ver gat zo 'r zeven en vijftig levenslentes en haar honde'rdtacht'g pond li chaamsgewicht en liep als een blik semt rein door de lange corridor. Ze rukte de deur open. Het geblaf ging over in de barbaar- sche klanken van dierlijk gejubel. Een donker, langharig iets sprong te gen haar op en een ijskoude honden neus raakte haat vleezige kin aan. Flok! Flokjel Mijn hondje! Zo breidde de armen uit en lief koosde het dier, dat zich gedroeg, als of liet bezeten was. Toen het haar met rust liet, geschiedde dat om met diezelfde overdrevenheid op zijn mees ter aan te kunnen vliegen, die juist iuit de woonkamer kwam. Flok! riep deze eveneens zichb- ha.ir verheugd, doch met de waard ig- 1)0; i van oen man, die zich altijd weet le !>©heerschen. Ben je daar weet! NVc-.'3 toch niet zoo wild! Genoeg! Ge noeg! Flok had echter nog niet genoeg, muur ondernam een nieuwen aanval op juffrouw Bóhine, die zijn geest drift boter waardeerde. In de vestibule schraapte iemand de keeL Juist, hier is het, zei een eenigs- zins heesclie stem, dat merkt men aan de manier, waarop de hond zich gedraagt Zoo n beest herkent zijn menschen nog na twintig jaar. Nu, ik mag dus wel om de belooning VragenI En een breedo hand kwam te voorschijn. Ha, heb jij den hond gebracht? zei meneer Schiróder langzaam. Kom maar binnen! Ik heb weinig tijd, waa het ant woord. Geef mij hier het geld maar. Zoo op den drempol doet mén zulke zaken toch niet af. Treed als je blieft nadorl Dat klonk in weerwil van het „as jeblief" bijna als een bevel en knor rig brommende voldeed eesn rnagér man in schunnige klocdi'ng aan het verzoek. Meneer Schröder ging hem voor naar de woonkamer. Ilier, als je blieftl En toen floot hij Flok. Jij moet ook binnenkomen; jij bent im mers lil zekéren zin de hoofdpër- Juffrouw Böhme werd niot uitge nood i gdmeneer wilde hu ar zeker niet aa:i haar huishoudelijke bezighe den onttrokken. Dus jij maakt aanspraak op de bolooning, welke ik voor 't terugbren gen van mijn hond hel) uitgeloofd? vroeg meneer Schröder, hadat hij de deur achter zich had dichtgetrokken. Heb ik hem misschien niet ge bracht? Is hij door de lucht naar u toegevlogen? Je licbl hen) gebracht, dat kan niet worden betwijfeld. Maar hoe ben je aan den hond gekomen dat zou ik nog gaarne willen weten. De magere man draaide ongedul dig zijn pet tusschen de vingers rond. Ik ben niet bij den hond, muar de hond is bij mij gekomen, dat is heel gauw verteld. Toen ik acht da gen geledetn nog een beetje in de fris- sche lucht was gegaan en in mijn schoonste gedachten verzonken door het park slenterde, kreeg ik op eens een zachten stoot in mijn knieholte. Ik lette er eerst haast niet op, maar toén kreeg ik weer een stoot en toon ik omkeek, zag ik achter mij een hond. Wat wil je? vroeg ik hem. Hij antwoordde niet; één van beiden: hij kon niet spreken, of hij was een van de heel stuwen, die doen, alsof ze 't niet kuniién. En lk ging verder. Maar daar kreeg ik al weer een stoot en ik was bijna boos geworden. Doch het beest keek mij aan met oogen met o ogen, zooals alleen een liond heeft. En ik zei: O, je hebt zeker je mees tér verloren en bent hongerig? En toen was het mij toch, alsof hij met de oogen knipte, wat „ja" moest bo- teekenen. Ik ben zelf maar een arme kerel, maar voor oen schepsel dat ge brek lijdt, geef ik het laatste, wat ik heb, weg. En omdat de honden zoo'n fijnen neus hebben om te onderschei den of men 't goed of slecht met hen meent, had deze het zeker ook dade lijk begrepen en ik kon hem niet weer kwijt 'raken. Niet waar, Flokje? En dat hij in die acht dagen geen gebrek hoeft geleden, kunt u hem wel aa!n- zien. Hij had dan ook een gezegen- den eetlust. Tien mark voergeld is dan ook niet te veel. Dertig mark be looning, tien mark voor eten, drin ken en logies dat is sameh veertig mark. En weer stak hij de hand uit. Meneer Schröder maakte nog geen aanstalten om in den zak te tasten. W as het niet jé plicht geweest om aan de politie te zeggen, dat je een vreemden hond bij je had geno men? vroeg hij, en zijn toon was scherp. De politie? Wat heeft uw hond dan gedaan, dat ik hem met de po litie in aanraking zou brengen? Heel goed. Voor je zelf had Je niets te vreezen? Ik begrijp heelemoal niet, waar u hesn wilt. Geeft u me nu eindelijk mijn eerlijk verdiend geld? Meneér Schröder leek thans een aanklager, die met doodelijkfe wape nen is uitgerust. Eerlijk? Ja, voor eerlijke men schen was de beloonimg bestemd. En daarom heb Je eir niet het minste recht op. De hond is niet bij je geko men. Je hebt hem ontvoeTd, gestolen! Nu wordt het toch Wil je ontkennen? Ik heb je des avonds, toen mijn Flok ls weggeraakt in mijn nabijheid geulen. Je stond voor hetzelfde uitstalraam, waarin ik keek Het verdere is heel eenvoudig. Je mankte van het gedrang der mensehen gebruik om den nond een strik om den hals te werpen en hem meo te trekken. In de zeer drukke straat kon je met je buit gemakkelijk wegkomen. fc lk geloof, dat u vroeger honden vanger geweest bent, daar u zoo pre cies weet, hoe het gedaan wordt, spot te de beschuldigde. Maar u vergist u, u hebt geen collega voor u. Geef me nu maar zonder veel praatjes de veer tig mark, anders klaag ik u aan. Ik zou toch graag vooraf je naam en adres willen weten, zei meneer Schril der bedaard. Emil Schulze. Blumeustrasse 188 achterhuis, vier hoog. - Wacht een oogenblik, ik wil nog in 't adresboek nazien. Meneer Schröder tring in de aangrenzende kamer. Met een veel beteeken end knikken keek de „eerlijke vinder" hem na. Ja, >a. dat kennen we. Hij tele foneert aan de politie, dat er een agent gezonden moet worden. Pst! Een zacht klappen met de tong. Kwis pelstaartend gehoorzaamde Flok aan het teek en. De zoogenaamde Emil Schulze krabde hem op den kop. Wat zog je wel van 't gedrag van je ouwe heer Is 't niet schandelijk In plaats van blij te zijn, dat hij je torug heeft, denkt hij er alleen maar over. hoe hij 't best de belooning in don zak zal kunnen houden. Was je pleegvader niet tienmaal beter dan zoo'n raven- vader Kom. mijn Flokje! Hij nam het dier onder den arm en stapte be hoedzaam da gang in. Maar daar was de oude huishoud ster ook nog. Hij is meneer te vuil geworden, zei hij trouwhartig, en ik moet hem laten wasschen en scheren. U moest me voor do onkosten maar een thaler meegeven. Ze had niets dan een vijfmarkstuk. O, dan Mudert hóelemaal niet ik betaal niet meer dan het kost en het overige geef ik u later terug. En reeds was hij met den hond en het vijfmarkstuk op de trap. Meneer Schroder luid alle hoop op gegeven, dat hij zijn Flok nog eons weer zou zien. Do hond was weg eu juffrouw Boiirne wilde zijn huis ook verlaten. Zij had hem in don loop der onverkwikkolde debatten over hot tweede verdwijnen van Flokje den dienst opgezegd. Mam op zekeren voormiddag het 'cs juist vier weken na de bovenver melde gebeurtenis werd er buiten de gangdeur weer luide geblaft r volgde wederom een hartstochte lijke begroeting. Flok was wederom terug. Die hem bracht, was echter niet weer meneer Emil Schulze uit de Blumenstrasse de politie had hem daar, zonderling genoeg, tevergeefs gezocht maar een beambte uit een hondenasyl. Flok was overeenkomstig de op dracht behandeld en verpleegd, be richtte hij. Meneer Schröder kon er zich van overtuigen het dier was vroolijk en gezond, vertoonde geen spoor meer van hartvervetting en asthma, kon hard loopen en springen, sliep brillant, het eten smaakte hem goed. kortom alles was weer volko- eu In orde. Meneer Schröder begreep er niets tn. Hij had toch geen opdracht aan een asyl gegeven. Maar de man, die den hond inlever de, werd hem geantwoord, had een schrijven van den eigenaar laten zien, waarin deze verzocht het dier vier we ken in eerste klasse verpleging op te nomen en een zorgvuldige geneeskun dige behandeling te doen genieten. Nu overlegde Flok's gelukkige eige naar, of hij het op een proces zou la ten aankomen, of het bedrag der reke ning, zestig mark, betalen. En omdat hij aan zijn eigen mark, betalen. En hij aan zijn eigen gezondheid dacht, zag hij van een proces af en betaalde. Daarna riep hij juffrouw Böhme en gaf haar dertig mark. De beLooru'ng, zei hij, die ik on langs niot Wilde betalen. Hot is uw belooning, als g© voor mij en Flok niet verloren gaat. Want dat zou mij weer duur kunnen worden. L.N. v. h. N."l

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6