Zwakke Kinderen 'hetwelk het bestaan van dateenden bedreigt en dringt er met klein op aan. dat bedoeld ontwerp niet tot wet zal wor den verheven. Van do gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt Gov. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: E. van den Es, KI. Houtstraat 60, een armband. J. Klaphaak, Korte Vee'rstraat 2, een rozenkrans in étui. J. Metzelaar, Leidschestraat 117, een gouden ring. J. Huegens, Oosterstraat 22, een stuk van een oorbelletje. J. de Jongh, Jansstraat 68, een muilkorf. W. Corhelissen, Reguliersbraat 1, een muilkorf. Th. Donkerlo, L. Heerenvest 101 B, een paar handschoenen. H. Plant, Ad'riaan Loosjesstraat 38, een medaillon. S. Wiedijk, Heerensingel 17 H, een hondcnzvveeep. M. van Rlj'n, Papentorenvest 62, een armband. Het Bureau van politie, een hon- ienriem. ORGELBESPELING op Donderdag 18 Mei 1911, des nam. van 2—3 uur, in de Groote- of Sint- Bavokerk alhier, door den heer W. Bzerman. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach No. 2- Andantino, W. Volckmar. No. 3. Sonate No. 1, J. Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga No. 4. Offertoire, Th. Dubois. No. 5. Cantabile, Cé3ar Franck. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand April 1911 be droeg het aantal vervoerde passa giers op do verschillende lijnen Amsterdam—Haarlem—Zandvoort «11.479. Ceintuurbaan te Haarlem 127.896 Haarlem—Bloemendaal 82.6S1. Totaal 412.056. Do ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn AmsterdamHaarlem—Zand voort f 50.51 1/2. Ceintuurbaan te Haarlem f 36.511/2. Lijn HaarlemBloemendaal 54.98 1/2. Concertin d e 'n Hout. Woensdag 17 Mei a.s. geeft Haarl. Muziekkorps een concert in den Hout des avonds 8 uur. Programma: 1. Marsch und Cbor a. 'd. Oper Tanmh&user, Wagner. 2. Ouverture Euryanithe, Webe'r, 3. Un Bal no. 2 uit de Sympihonie Fantastique, Berlioz. 4. Fa'ntaisie de l'opé'ra La Vie pour le Czar, Glinka, 5. Ouverture Les Dragons de Vil- lars, Maillart. 6. Ballet Egypüenne, Luigini. a. Allegro, b. Allegretto, c. Andan te, d. Finale. 7. Walzer a. d. operette Ein Wal- zertraum, Strauss. 8. Fantaisie a us der operette Der Gótter Gatte, Léhar. V erlof drankwat. B. on W. van Hoarleon brengen ter openbare kennis, dat is ingeko men een verzoekschrift van W. P. Hardijze'r om verlof tot het verlcoo- pen van alcobolhoudenden drank an deren dan sterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de tamer achter den winkel van het per ceel aan de Groote Houtstraat no. 170. Rij wield ie venvan profes sie. In het bericht onder dezen titel in ons Zaterdagavonduummer kwam een onjuistheid voor. in verbaud met een verkeerde opgave. De rijwielhande laar, wien twee jongens getracht had den een gestolen rijwiel te verkoopen. was ni et B. uit de Lange Begijne straat, maar E. uit de Lange Boo- gaardstraat, V alsch geld? De heer G. H. L. V., wonende Frans Halsplein, heeft bij de politie een vermoedelijk valsch kwartje gedepo neerd. Botsing. Maandag is in de Smedestraat 2-wielige melkwagen van den melk rijder A. M.. van de inrichting Har- tenlust-, ..aan- en omvergereden" door «uto G. 307. eigendom van mr. D. uit Bloemendaal. De chauffeur wilde uit wijken, maar kwam ongelukkig in botsing met een der melkbussen. Twin tig liter melk kabbelde even daarna over do Smedostraatsche keien, buurt-katten moeten er een goeden dag door gehad hebben. Do schade, 1.80, werd door deu chauffeur aan den melkrijder ver goed. Rubriek voor Vragen Goabonneorden hebben bot voorreoht, «rragon op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbuur, in te zenden bij dó Jteduotio vnn Hnarlem'a Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoordon worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van don lnronder vermelden ffordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Waar moet ik een rijbe wijs aanvragen voor een motorfiets, en hoe oud moet ik daarvoor zijn? .ANTWOORD: U moet het bewijs bij den Commissaris der Koningin aan het Gouvernementsgebouw aanvra gen; een leeftijd van 16 jaren is nood zakelijk. VRAAGi Hoe kan Ik inktvlekken uit een tapijt verwijderen? ANTWOORD: Mot verdund zout- VRAAG: Ik heb een meisje van 14 jaar, dat gaa'rne examen ln nuttige 6n fraaie handwerken zou doen. Waar kan ik haar daarvoor laten leer en. ANTWOORD: De Huishoud- en In dustrieschool leidt voor beide acten op. Laat uw dochter als leerlinge in schrijven bij de directrice, mej. C. von Hunteln.. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen of liet lot serie 2924, no. 14, van de N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis" al uitgeloot is? ANTWOORD: Bij iedere bankinstel ling kunt u dat togen betaling van 10 ets. informeeren. Een onzer abonnó's doet ons een middel aah de hand om vuil gewor den vergulde lijsten weder schoon te maken. Het is bij ondervinding deug delijk bevonden on luidt aldus: „Men neemt 4 of 5 fijngesneden uien, die men met bloem van zwa vel en water kookt. Het nu verkregen aftreksel giet men door een zeef in een flesch. Als het koud is geworden neemt men een zacht borsteltje, doopt dat in het water, en wascht ei- het verguldsel mee; wanneer het ver guldsel nu droog is, ziet het er weer als 'nieuw uit." Uit de Omstreken VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. OP PROLONGATIE UITZETTEN VAN GEMEENTEGELDEN. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten dat: wanneer zij, B. en W., dit in verband met den toestand der kasmiddelen geraden achten, een door hen te bepalen gedeelte dier middelen zal worden u.tgezet bij de Haarl. Bankvereeniging, bij de Holl. Crediet en Depositobauk, firma Mees en Ritsema, of bij de firma Guépin en v. d. Vlugt, ter beoo'rdeeling van B. en W., tegen een onderpand ln effecten ter overwaarde van min stens 20 boven het op prolongatie uitgezette bedrag en dat dit onder pand door B. e'n W. zal worden ge plaatst in een safe van een der ge noemde bankinstellingen. RIOLEER1NG. B. en W. stellen voor om, rekening houdende met de kosten, in hun han den te stellen een adres van de hoe ren W. Polderman Jr., ,T. F. de Klercq, J. Falk en II. W. Creutzberg, allen wonende aan den Rijksstraat weg in de afdeeling IJmuiden der gemeente Velsen, om aansluiting hunner perceelen aan een te leggen riool in den berin van den Rijks straatweg, .tegen evenredige voor waarden als eigenaren A. de- Vries, Meeuwenoord en M. J. van Hat- tum zijn voorgesteld. IJMUIDEN. De „St. Crt." bevat de Kon. goedge keurde statuten dor N. V. Stoomvis- scherij-Maatschappij „Praxis"; te IJmuiden. Zij heeft ten doel het exploiteeren van stoomtrawlers, het uitoefenen der zeevisscherij in liaar vollen omvang, het verkoopen van de opbrengst daar van, het varen van koopvaardij goede ren, alsmede het sleepen van schepen bet verleenen van assistentie aan in nood verkeerendo vaartuigen voorts al datgene te doen, wat met een en ander in onmiddellijk verband staat, met dien verstande echter, dat de vennootschap nimmer meer dan één trawler in eigendom zal hebben. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op 25 WO, verdeeld in 50 aandeelen, elk van 500. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 80 Cts. per regel. doet Scott's Emulsion voel goed. In tegen stelling met de ruwe levertraan is Scott's Emulsion heerlyk van smaak en no glicliler verteerbaar dan melk. En de weldadige uit werking vertoont zich reeds na de eerste doses, een gevolg ran de zuiverheid en kracht van alle bestanddeelen i n de echte Scott's, die uitsluitend bereid wordt door Scott Bowne, Ltd., Lon den, Engeland, wier naam zoowel op de ver pakking als op de flesch voorkomt. Tracht 5>te krygen en bnan zoodoende ?Uw kind nog lieden den weg tot volmaakte gezondheid. By alle Apothekers en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der cenige echte Scott's Emulsion. Binnenland HET BEZOEK VAN DEN PRINS AAN WIERINGEN, Men meldt ons uit Wleringen: In verband met het a.s. bezoek van Pruis Hendrik op 1 Juni a.s. aan Wisringen, waarover hier druk sproken wordt, is niet onaardig te ve'rmelden, dat de oude heer Jb. Mul der Lzu., te Hippolytushoef alhtler nog in het bezit is van een zilveren lepel, eene herinnering aan een vroe- geren prins, welke in 1739 ons eiland heeft bezocht- De grootvader va'u den heer Mulder had toen deze Hoogheid ln een boerenwagen over het eiland gereden, waarvoor hij 6en belooning ontving, waarvoor htj zich, als her innering nan deaen hooge'n passagier een zilveren lepel kocht, waarin hij onderstaand versje het graveeren: Zijt welkom gij vorst en heer. Zijne Hoogheid keert met Vreugde weer. Zijne Hoogheid komt hier onver wacht. En heeft ons eiland mild bedacht. 8 m. 4 d. 1739. De heer Mulder wist zich nog te herinneren, dat zijn grootvader hem vertelde, dat in dien tijd het zeewa ter soms bij storm te H.-hoef in de huizen kwam. En hoewel men vele malen bij de regoering had aange drongen om een dijk bleven deze vc'r- zoeken vruchteloos. Korten tijd na "t bezoek van den prins begon men ech ter den Noorderdijk te leggen. Moge het bezoek van Prins Hendrik weder gunstige gevolgen voor ons eiland hebben. Te verbeteren is er nog veel met steun van de regeering. Veïgroo- ting van de haven aan de Haukes, uitdieping van de aanlegplaats te den Oever onz. zijn zaken welke dringend noodig zijh. PENSIOENFONDS H. H. S. M. Te Amsterdam was Zondag door de vertegenwoordigers der groepen I, Ha, lib, III, Va en Vb der H. IJ. S. M. een vergadering bijeengeroepen ter behartiging van de belangen van de oud-deelgenooten van hetpensioen- fonds. De vergadering was zeer druk bezocht. De voorzitter groepsvertegenwoo'r- J diger C. II. Hendriksen gaf m zijn openingswoord een overzicht van het verloop van het pensioenfonds van 1904 af tot lieden. Qok deed hij mededeeling van het onlangs gepubliceerde bemiddelings voorstel van de directie. Met nadruk werd er op gewezen, dat zoowel de Min. als de Raad van Administratie tot geen verdere wij zigingen zullen kunnen overgaan. De voor».tier wees op het verkregen succes der groepsvertegenwoordiging in deze, waardoor voor velen de nieu we regeling aannemelijker wordt (Applaus). De Voorzitter deelde mede dat liet werk der groepsve'rtegehwoordiging hiermede is geëindigd en ieder nu zijn eigen oordeel moet vormen. Van de gelegenlie.d om nog vragen te stellen, werd een ruim gebruik ge maakt. Algemeen werd krachtig aange drongen op nog één jaar uitstel, welk voorstel door de groepsve'rtegenwoor- digers, wanneer het schriftelijk bij hen inkomt, zoo spoedig mogelijk zal orden behandeld. Er beeft zich eene Commissie ge vormd om do zaken het pensioen fonds betreffende ln overleg met de groöpsvertegetawüordiging verder te behandelen. Russisch. Van Rijkswege werd vorig jaar voor de eerste maal gelegenheid gegeven tot het verwerven eene'r akte Mid delbaar Onderwijs voor de Italiaan- sche taal en letterkunde. Dit jaar zal voo'r het eerst de gelegenheid ge geven worden een akte Russisch M. O. te behalen. LICHAMELIJKE OPVOEDING. Do Prins dér Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap van de wedstrijden, die van 25 tot en met 30 Juli a.s. te Assen door den Ncderlandschen Bond voor Lichame lijke opvoeding zullen gehouden wor den. EERSTE KAMER. De openbare vergadering van de Eerste Kamer, welke hedenmiddag wordt gehouden zal, naar men meldt, slechts kort dureii en bestemd zijn tot 'regeling van werkzaamheden. GENERAAL ERASMUS NAAR NEDERLAND. Men schrijft uit Pretoria aan het Ilbld. Hot zal velen oud-TransvaJers noegen doen te vernemen, dat Gene raal Daniel J. Erasmus, met echtge- nooto en jongste dochter, Nederland een bezoek zal brengen. Zij vertrek ken uit Kaapstad met de „Braemer Castle", op 15 Mei en zullen te Rot terdam zijn op 13 Juli, van daar naar Den Haag vertrekken op den 15den en te Amsterdam zijn op 19 en 20 Juli. VLEKSCH-VERGIFTIG1NG. Te Eindhoven en Woensel zijn 2 ge vallen van vleeschvergiftiging voorge komen. Beide personen hadden rook- vieeseh gezeten, van de markt te Eind hoven afkomstig. VERGIFTIGING. Een reeds bejaarde vrouw te Niouw Weerdinge is in hechtenis genomen als verdacht van een poging om een bij haar invvonenden jongeman, met wien zij in onmin loefde, te vergifti gen- In melk, die door hem zou wor den gedronken, werden geschrapte lu ciferskoppen gevonden. MEIKEVERS. Het gemeentebestuur van Tegelen heoit een post van 50 gulden uitge trokken voor het verdelgen van mei kevers. Dit bruine gedierte is dit jaar daar zoo bijzonder talrijk, dat men ze 's avonds hoort gonzen als een bijenzwerm en in boom en struik hij h aderden krioelen. V'. ur iederen li ter meikevers ten raadhuize gebracht wordt 12 cis uitbetaald. Een menigte jongens zijn nu natuurlijk op do mei- kevervangst getogen. R. K. WELDADIGHEIDSBLOEMPJE. Het Centr. doelt mede. dat er plan nen in voorbereiding zijn bij de ver eeniging van R.-K. herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen om met ufgevaardigden uit verschil lende steden, waar de vereeniging af- deelingen bezit, oen dag, liefst een ktu tholiekcn feestdag, to bepalen en een bloempje of een ander zinnebeeldig voorwerp te kiezen, ten einde ook van katholieke zijde, ter bestrijding der tuberculose, een algemoenen nutiona- len propagandadag in to stellen, BRANDEN. Tc St. Oedenrode is afgebrand de boerderij van gezuste'rs Versant Voorst op de Stoof. Ecu koe Sn vier kalveren Verbrandden. .Do inboedel werd gedeeltelijk gered. Het woon huis was verzekerd. Tijdens het hevige onwodor, dat boven een groot dool van West-Fries land woedde, zijn te Berkhout twee koeien doodgeslagen, in Blokker twee koeien en een paard, terwijl in Oost woud één en te Opmeer 2 boeren plaatsen zijn verbrand. KINDEREN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is bij de steenfa briek te Siepe een 3-jarig kind in een onbewaakt oogenblik ln een sloot ge vallen en verdronken. Te Heusden viel Zondag het 4 1/2- jarig zoontje van don heer G. Hille al spelende in de Maas en verdronk. BIJ'HET BADEN VERDRONKEN. De 18-jarige Pieter Nes is bij het baden in het Groot Noord-Hollandsch Kanaal in de Kooi, gem. Helder, ver dronken. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Uithuizermeeden, prov. Gronin gen, is do achttienjarige Iandbou- we'rsknecht P. Allersma in bet land door den bliksem gedood. Nabij Bierum, Groningen, is het tienjarig dochtertje van P. Swijghui zen, door den bliksem doodelijk go- troffen. OVERREDEN. Zondagmorgen heefi de stoomtram naar Oegstgeest het 14-jarig zoontje van don conducteur H. overreden, die bij een scherpe bocht van den wagon gevallen was. De dood trad onmid dellijk in. Zondagmiddag werd te Rotterdam door een auto van het vliegcomité aangereden een 65-jarige weduwe D. V., die achter een tram Le voorschijn kwam. Zij werd door de auto gegre pen, ter zijde geslingerd en kwam on der e>en wagen van lijn 1 terecht. In een apotheek binnengedragen constateerde Dr. Van Oordt hersen schudding en scliedelbreuk. Bewuste loos is zij naar het ziekenhuis ver voerd. STRIJD TEGEN DE TUBER CULOSE. Men schrijft uil Alkmaar: Dat de belangstelling voor het ten toongestelde in het Tuberculose-Mu- soum van de Zuid-Hollaudsche Ver eeniging „Het Groene Kruis", dat hier ter stede slechts een paar dagen mocht vertoeven, groot is geweest, kan blijken uit het feit, dat er ruim 3000 bezoekers zijn geweest. Thans is het Museum naar Ame'rs- foort gezonden. DE MOORD TE 'S-GRAVENHAGE. In een buitengewoon politicblad verzoekt de commissaris van politie in de 1ste afdeelin-T te 's-Gravenhage de aanhouding en voorgeleiding van een Griek, die verdacht wordt den winke lier Murad Bay te 's-Gravenhage te hebben vermoord. Deze Griek, genaamd George, is on der zijn landgenooten bekend onder den naam „flaagos", een scheldnaam. Het signalement is 21 jaar oud, klein, donker haar, zwart kneveltje, gezet, Oostersch type, gekleed vennoe- delijk met groenaentig gekleurde pan- talou, gele rijgbottines, wit of vuur rood vest. denker colbert, zwarten, slappen fantasiehoed. Het vermoeden, dat de Grieksche bediende, die den moord op den Pers .Murad Bay te 's-Gravenhage waar schijnlijk bedreven hoeft, naar Duitsch-and zou zijn uitgeweken, wordt thans door de Duitsche bladen bevestigd. l>e „Berliner Lokal-Anzei- ger" meldt hieromtrent de volgende bijzonderheden Den 12deu Mei meldde zich een 's-Gravenhage wonende Griek bij de politie te Berlijn aan met de mede- deeling, dat hij van zijn broeder al daar een brief had ontvangen. Naar aanleiding van dezen brief is Zaterdag een Hollandsche inspecteur van politie naar Berlijn gereisd, daar met de Berlijnsche politie nader onderzoek in te stellen. Geble ken is, dat de Griek George Andrelos heet en den 23sten April 1889 te Ara- chowa geboren is. llij heeft zich den •klou en den oden Mei te Berlijn opge houden, kon daar echter geen werk vinden en verliet de stad weer, voor al ook omdat de broeder van deu 's-Gravenhage wonenden Griek het hem met zijn vragen wat al te lastig maakte. Hij is daarop naar Breslau vertrokken en zal nu waarschijnlijk trachten, de Russische grens te over schrijden en naar Moskou te ontsnap pen, waar hij een broeder heeft wo nen, De Berlijnsche politie heeft do Moskouaohe politie en de grenspolitie gewaarschuwd. INT. TEXTIELCONGRES. Het volgende internationale con gres «al ln Nederland gehouden wor den. VOOR JONG-NEDERLAND. Men meldt ons Zondagmiddag werd te Bergen aan Zee met eenige plechtigheid liet nieu- ve Koloniegebouw van de vereeni- ;ing „Voor Jong Nederland" geopend. Iet is gelegen in een duinvallei op korten afstand van het strand te Ber gen aan Zoo, waarmee het door een afzonderlijken weg verbonden is. De prachtige omgeving van het ge bouw, gevormd door het ongerepte duinlandschap, dat te Bergen aan zoo bijzonder bekoorlijk Is, belooft aan kinderen» die er verpleegd zullen worden, een heerlijk verblijf. Te ongeveer half twee kwam het be stuur met talrijke genoodigden in de eetzaal van het gebouw bijeen. De voorzitter van de vereeniging, de heer Otto, van Amsterdam, sprak een korte openingsrede. Vier jaar geleden werd de vereeni ging opgericht en ir. den korten tijd van haar bestaan zond zij reeds pre cies 500 kinderen naar buiten en ver wierf zij bovendien nog het kapitaal van ongeveer 30.000, dat voor den bouw en de inrichting van dit kolonie huis noodig was. Een oorkonde door hem aan de Com missie van Bijstand aangeboden, om des«3 een goede plaats te geven ln het gebouw, werd aan den voorzitter dier Commissie overhandigd. Deze oorkon de luidt aidus „Dit vebouw werd geopend den 14den Mei 1911. De bouwkosten werden bijeenge bracht door de ijverige bemoeiingen van de Commissie van Bijstand onder leiding van den heer L. Minkenhoff, voorzitter, en Mevrouw J. Goudsmit— Goudsmit, secretaresse. Bouwmeesters waren de heeren Gebrs. van Gendt." DEBIETRECHT OP TABAK. In de vergadering van de Kamer van Koophandel weid besloten tot af zending van een adres aan de Twee de Kamer met bezwaren inzake het ontwerp van Wet tot heffing van een debietrecht op tabak. VAKORGANISATIE. Men schriift ons De Vrije Socialistische Propaganda- Club te Arnhem, heeft in samenwer king mei de afdeeling Arnhem der Fe deratie Bouwvakarbeiders, het initia tief genomen tot bet beleggen van een landelijke meeting ten gunste van het socialisme en onafhankelijke vakor ganisatie. ONTPLOFFING. Zaterdagavond heeft op de boerde rij van den heer A. Wonder te Heer Hugowaard een hevige ontploffing plaats gehad tengevolge vaii een lek in de leiding der brongos-installatie. Aan de gaskroon was een kleine ver andering aangebracht en toen do vrouw des huizes voor men zich ter ruste begaf nog eens op inspectie uit ging en daarbij een lucifer aanstak, ontbrandde het uitgestroomde gas met een hevigen knal. Vele gesloten deuren, zelfs de groote dorschdeuren werden opeugedi-ukt, terwijl in de kamer zelf alle verf was opgeblaard. SO-JARIGE TWEELINGEN. Donderdag vieren de tweelingen, de wed. Naatje Schuit, gel). Prins en Samuel Prins, Lepelstraat te Amster dam, hun 80sten geboortedag. INT. WISSEL- EN CIIèQUE-RECHT. Daar nog lang niet alle antwoorden der verschillende mogendheden ont vangen zijn, heeft de Staatscommis sie voor internationaal privaatrecht aan den minister voorgesteld de vol gende conferentie niet dit jaar, maar m 1912 te houden. Gemengd Nieuws "SCHOUWBURGBRAND TE EDIN- BURG. Het lijk van den bij den brand van. den Empire-schouwbrug te Edinburg omgekomen Lafayette zou te Glasgow in het crematorium worden verbrand Maar even voordat tot de verbran ding zou worden overgegaan werd uit Edinburg bericht ontvangen, dat een vergissing had plaats gehad, want dat daar juist bij bet verder onderzoek der puinhoopeïi het lijk van Lafayette was gevonden. Het eerste slachtoffer, waarin men La fayette had meenen te herkennen, was diens dubbelganger Richards, van wiens treffende gelijkenis La fayette bij zijn voorstellingen ge- hruik maakte om het publiek in ver bazing te brengen over de snelheid der transformaties. Tot zelfs in den dood heeft Richards zijn rol dus gehouden. Zond3g is nu het lijk van den echten Lafayette verbrand en begra ven. GEPLUNDERD. Het Montenegrijnsche consulaat te Brussel is door dieven totaal leegge plunderd. Meubels en kunstvoorwer pen zijn vernield. BLOEMENSPRAAK. Witte aujelier boteekent misnoe gen; violet is onverschillig; chineesche aster is afwisseling; sneeuwklokjes is hoop; camelia is beminnelijkheid; doo- de bladeren is treurigheid; nachtscha de is Yalschheld; vergeot-mij-nietje is vergeet mij niet; gouden regen is op uw hoedo zijn; witte klaver is denk aan mij; klimop is getrouwheid; leeu wenhekje is win me en verdraag me; 'dag-lelie is cocpietterle: witte lelie is zuiverheid, zachtheid; monninkskap is gevaar is nabij; mirt of roodo roos ia Belde; lelietje dei- dalen is onschat bare bevalligheid; violen is gedachten, oranjebloesem is haastigheid; perzik bloesem is ik ben uw gevangene; po- renbloesem is toegenegenheid; verbe na is bid voor mij; hazel is een spel; distel is luchthartig; primula is on standvastigheid; tuberoos is gevaarlij ke pieteieren; rozenknop is liefdo-be kentenis; erwtenbloesem is vertrek: gestreepte anjelier is weigering; groen blijvende heestertakken is onverander lijke vriendschap; roode klaver is vlijt; vurens is hetooveriog; gele lelie is vroolijklieid; heliotroop is ik ben aan u gehecht; trilgras ia aangedaan; rood gele roos is jaloerscaheul; stroo is overeenkomst; witte en roode roos is vereeuiging. Zonder twijfel zullen door deze be kentenis de waarde dezer planten bij sommigen verhoogd worden. („Onze tuinen"). GERED. De draadlooze telegraphic heeft we derom aan 250 personen het leven ge red. Vrïjdug j 1. werd n.1. het Cubaan- 8che mailschip „Merida" tijdens een zwaron mist bij kaap Henry (Virgi nia) aangevaren door de „Admiral Farragut", met het gevolg, dat het schip onmiddellijk begon te zinken. Do „Admiral Farragut" bleef in de nabijheid, maar kon wegens het groo te gevaar, waarin zij zelf verkeerde, slechts woinig hulp bieden. Een draad loos telegram werd echter van het zinkende schip verzonden en voor do dag was aungebroken, waren liet slag schip „Jowa", de torpedovernieler „Stringham" en het stoomschip „Ha milton" ter plaatse en brachten be manning en pasagiers van de „Meri da" over op de „Admiral Farragut", die de geredden nu te Norfolk in Vir ginia aan land zal zetten. ERNSTIG ZIEK. Te Weenen is uit Belgrado het be richt ontvangen, dat Natalie, gew ezen koningin vau Servië, ernstig ziek is en dat haar einde ieder oogenblik ver wacht kan worden. BESCHERMING DER JEUGD, Door do Itaüaansebe regeering werd onlangs eene commissie benoemd, die tot opdracht had, eenige wetsontwer- pen samen te stellen, ten gevolge waarvan men hoopt het getal jeugdige, misdadigers te zien verminderen. In een dezer ontwerpen wordt voor gesteld, dat gedurende het geheele schooljaar in alle Italiaansche scholen maandelijks, door een onderwijzer of een ander bevoegd persoon, een les ove rhet alcoholvraagstuk zal gegeven worden. Aan minderjarigen zal het gebruik ui wijn (volksdrank in Itaiiëj op schooiwandelingen, schoolfeesten enz. worden verboden. Verder mogen caféhouders minder jarigen treen alcoholische dranken schenken. Up een afstand van minder dan 500 Meter van scholen of andere inrichtingen van opvoeding en onder wijs mogen geen ilrankgelegenhedea worden geopend. ALCOHOL IN 'T LEGER. Tachtig jaar geleden dronken de Noorwegers dooreen genomen per jaar zestien liters jenever per kop. Toen waren de jonge soldaten ma ger, en bleek, en vernepen. Zij waren dooreen genomen een meter acht en zestig centimeters lang. Nu drinken de Noorwegers oer hoofd nog twee liters jenever. Drankhuizen zijn niet meer gekend dan in de groo te steden. De Noorweegsche soldaten zijn de schoonste en sterkste kerels van do wereld, en zij zijn dooreen go* nomen een meter een en zeventig cen timeters lang. De Pruisische minister van spoor wegen heeft aan alle beambten het gebruik van alcoholhoudende dran ken onder hun dienst verboden. Mis bruik van sterken drank was reeds me nigmaal do oorzaak van ernstige spoor wegoiigolukkeiL Ingeval van overtre ding bedreigt de minister het perso neel met ontslag, uitsluiting van be vordering, onthouding van toelagen enz. Aan den anderen kant beloofde mi nister Budde zorg te zullen dragen, dut de beambten overal, al naar den tijd van het jaar, verwarmde of ver koelende, niet bedwelmende dranken kunnen bereiden, of voor matige prij zen te koopen. In Duitschland zijn 43 pCt der spoor wegongelukken veroorzaakt door mis bruik van drank. Bij eene enquête in dat land verhaalde een conducteur, dat hem op één dag 31 maal was aan geboden te drinken! GROOTE UITSLUITING IN DENEMARKEN. De sedert geruimen tijd aanhangige onderhandelingen met den Bond van blikslagers zijn afgebroken, zonder dat een resultaat bereikt werd. Dientengevolge zal van heden af de door den Bond van Werkgevers aan gekondigde uitsluiting, waarin tot dusverre 14000 arbeiders betrokken waren, zich uitstrekken over -40.000 werklieden. ONTPLOFFING. Tengevolge van een mijn gasont ploffing te Cabeza del Buey, bij Cor dova, werden elf man gewond en één gedood. Rechtszaken BRANDSTICHTING. Gister stond voor de rechtbank te Assen terecht Adrian us van M., ver pleegde te Veenhuizen, thans gedeti neerd, beschuldigd van brandstich ting ih een hooiberg. Beklaagde be kende. De eisch luidde 5 jaar gevao. genisstraf. Uit de Arbeiderswereld BAKKERS, CHOCOLADE- EN SUI KERBEWERKERS. Ds Bond van arbeiders en arbeid sters in hot Bakkers-, Chocolade en S vi.'i korbewerk i u gsbed ij f heeft Zon dag on Maandag te Utrecht zijn 18e vergadering gehouden. Vertegenwoordigd waren 24 afdeo- Lingen. Blijkens het jaarverslag telde do bond op einde 1910 1629 leden, tegen 1500 oindö .1909. Tot redacteur van het bondsorgaan „Da Bode" word de heer I- Goudsmit uit Amsterdam lierbenoemd. Do heer I. Goudsmït werd ook als secreta ris-permi ngmeester herbo-' noemd «fn de heer F. MoL Bsa

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7