SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Ha$gblad. Voettoal. OricKet. Zjuobitvaart. Paardensport "W" ielrennen. Boliaken. Nederlandgche Toetbalbond. De wedstrijd te Breda, gisteren 'door Ajax en 't Zesde gespeeld, is in een puntloos gelijk spel geëindigd, waardoor 't Zesde thans naar.de Zui delijke 2de klasse degradeert en Ajax naar de Westelijke 1ste klasse promo veert. De hoofdstad heeft dus thans weder een oerate-ldasser. De eindstand der promotie-compe titie in de Westelijke 1ste klasse is thans als volgt geworden !3C 4 2 lit 115 7-3 1.25 2 14 3-4 1.00 1 1 2 3 36 0.75 Ajax 't Zesde Hercules Sparta slaagde er thans in, G. V. C. met 5—1 te verslaan en is daardoor kampioen van Nederland geworden. In Breda werd de wedstrijd Veloci- tas—Quick gespeeld. Velocitas won met 21. De stand der Westelijke 1ste klasse 3 ZO i i lal 1 1 Sparta 19 14 3 2 31 67-10 1.63 V. O. C. 20 10 8 2 28 47—37 1.40 Velocitas 19 11 3 5 25 44-26 1.31 H. B. S. 20 9 5 6 23 39 - 32 1.15 H. F. C. 20 8 6 6 22 36—34 1.10 D F. C. 20 9 2 9 20 32—39 1.00 Haarlem 20 6 7 7 19 34—39 0.95 H. V. V. 20 4 9 7 17 39-39 0.85 Quick 20 5 7 8 17 32—42 0.85 Hercules 20 2 4 14 8 20—53 0.40 t Zesde 20 2 3 15 7 13—52 0.35 De overige uitslagen waren Promotie 2de klasse. Amsterdam D. E. C.Z. V. V., 3—0. Rotterdam Unites—Olympia, 10. Gouden Kruis. Amsterdam Volharding—V. V. A., 2—1. Plaatselijks ontmoetingen. HEEMSTEDE I—Z. V. V. L, 1—2 Om half drie ving onder leiding van scheidsrechter J. van Tongeren deze vriendschappelijke match aan. Beide partijen komen met een paar inval lers. Daar Z.V.V. den loss wint, ve'r- kiest de club eerst met wind te spe len. Direct vertoont zich een vurig spel. Z.V.V. is wat al te forach en de scheidsrechter treedt eenige malen handelend op. Het spel is voor rust mooi verdeeld, zonder dat een der partijen ook maar het minste over wicht kan toonen. De scheidsrechter geeft tegen Z. V. V. een paar vrije schoppen, die niets opleveren. Een maal gelukt het den binnenlinks van Z.V.V. door te b'reken, de back van H. valt niet aan, en op een afstand van eenige meters volgt een onhoud baar schot, waarmee Z. V. V. de lei ding neemt. Het publiek dat in groo- ten getale is opgekomen, moedigt de spelers aan, en aanval op aanval vol gen op beide doelen; het spel ver plaatst zich vlug, maar de verdedi ging is best. Nu gaat ook de uiterst- rechts van Z. V. V. nog eens langs het lijntje, passeert mooi de half backs, zet voor en de binnen'rechts iet onhoudbaar in (20). Nog volgen eenige aanvallen van H.;" door goed samenspel weten vleugels mooi op te brengen, maar 't sein eten ia slecht, zoodat scoren uit blijft. Do rust gaat in met 20 voor Z. V. V. Na de rust is H.overwegend ster ker, en bestormt het Z.V.V.-doel; de binnenlinks schiet naast, direct daar na een schot van den middenvoor juist over de lat, terwijl de keeper uitgeloopen is. Daar Tangerman wel in de achterhoede gemist kan v deu, gaat hij het eens vóór probeeren. Dan ontwikkelt zich een prachtig sa menspel, aanval op aanval volgt, maar het lijkt of H. niet mag sco ren. Eenmaal zal het H. toch geluk ken ,als Tangerman een corner neemt, ide'n hal -terugkrijgt en met een zuiver schuin schot de eer redt, 2-1. Behoudens ©en paar zeelr gevaarlij ke uitvallen heeft Z. V. V. niets meen in te brengen, maar verdedigt kra nig, terwijl "H. nog menig kansje krijgt, om niet alleen gelijk te spe len, maar zeker te winnen, maar alle ballen belanden achter, of' worden .weggewerkt door de Z. V. V.'e'rs, di op kranige wijze hun meerderheid weten te behouden, zoodat, als tijd komt Z. V. V. met 21 gewonnen heeft. W as Heemstede een weinig geluk kiger geweest, dan was de uitslag wel anders geweest. Een klefne over winning kwam den Heemstedenaren Beker toe voor hun kranig werk. S. D. S. (AMSTERDAM)—V. O. G. Gisteren speelde het Haarlemsche V. O. G. tegen S. D. S. te Amster dam. Het begin van den wedstrijd ls voor S. D. S., maar de achterhoede van V. O. G. weet steeds stand te houden. Dan komt de voorhoede van V. O. G. eens los en heeft joowaar succes met een mooi schot. Evenwel kent de scheidsrechter dit doelpunt niet toe. V. O. G. is hierdoor niet ontmoe digd en neemt toch de leiding (1—0). Spoedig volgt No. 2 hierop (20). Van nu af wordt de strijd meer in hot midden gevoerd. V. O. G. kan niet beletten, dat S. D. S. tegen- scoort, maar vergroot daarop haar leiding (31 voor V. O. G.). Met dezen stand gaat de rust in. In de tweede helft is S. D. S. de aanvallende partij, maar kan toch maar niet doelpunten. Tot tien minu ten voor tijd blijft de stand onver anderd, maar dan laat V. O. G. den moed zakken, waarvan S. D. S. ge bruik maakt door drie maal te doel punten en ten slotte met 43 te win nen. JONG VICTORIA—JONG HOLLAND. Zondagmiddag speelde op het ter rein aan het Geldeloozepad Jong Vic toria haar eersten wedstrijd tegen Jong Holland. Met de rust was de stand 1—0 in 't voordeel van Jong Holland. Na de rust kwam Victoria goed opzetten, zoodat spoedig de ge lijkmaker kwam, gevolgd door nog twee punten. Jong Holland kon het evenwel niet meer tot doelpunten brengen, zoodat het einde lcvvam met een 3—1-overwinning van Jong Vic- D. O. S. II—HOLLANDIA II. Zondag spoelde D. O. S. II een wed strijd tegen Hollandia II Dadelijk ging D. O. S. op het vijandelijk doel af en doelpuntte. Hollandia, hierdoor aangespoord, maakte spoedig gelijk. Hierna ring het spel gelijk op. D. O. S. kwam ten slotte eens gevaar lijk opzetten en doelpuntte (2—1). Even hierna werd rust gefloten. Hollandia wilde niet verder doorspe len. VOORWAARTS—S. V. V., 2—2. Zondag speelde een huzaren-combi natie tegen een volledig S. V. V.-leam. Als S. V. V. omstreeks 10 uur af trapt, begint een vrij saai spel, dat gedurende den geheelen wedstrijd voortduurt. S. V. V. speelt een zeer ongelukkig spel, zooals lot dusver niet van liaar gezien is. Als eenigen tijd gespeeld is, weten de huzaren do leiding te ne men door een ver schot (10). Vóór rust komt in dien stand geen verandering meer. Daarna krijgt S. V. V. wind en zon mede en ieder denkt haar nu Ie zien winnen, maar het geluk is met de andere partij, die, hoewel verre' in de mindeirheid, toch nog eens door haai- middenvoor weet te doelpunten. Stand 20. Nu komt S. V. V. even los en be nut een comer, prachtig genomen door J. Lobman. Vlak daarop scoort S. V. V. weer uit een corner, nu in gekopt door den rechtshalf. Verder gebeurt er niets bijzonders meer. Einde 2—2. Het uitstekende spel van den Voorwaarts-keeper heeft zijn elftal van een nederlaag gered. SERIE-WEDSTRIJDEN. Zondag speelde Jong Haarlem van 12 tot 2 uur legen Jong Edo. Deze vereenigmg was versterkt met H. Boerwinkel. Dadelijk na den aftrap ontwikkelt zich een vurig spel. Edo breekt goed door, maar kan het doel van J. Haarl, niet bereiken; de backs zijn te solide. N. Cion weet met een hard schot den bal op te brengen, zoodat K. Tennissen in de gelegen heid is een goal te make'n. De rust gaat in met 1—0. Na de rust krijgt II. Boerwinkel den bal en drijft op tot het doel van J. H. Maar de keeper geeft niet thuis. Er wordt niet meer gedoelpunt en J. II. wint dus met 10 en daarmee zijn tweede medaille Cricket. De eerste klas-wedstrijden verlie pen vrijwel volgens verwachting. C. C. verloor van Volharding met 54 xuns op de le innings, waarbij de Amsterdammers het feitelijk zonder hun beide bowlers moesten doen. Ei- geman speelde in Leiden en Rinc- ker was ongesteld. Neemt men dit in oogenschouw, dan is 't Vol-ha'rding- totaal van 110 i'n de eerste innings voor A. C. C. nog zoo kwaad niet. Met de bat faalde A. C. C. echter volkomen 'op v. Rentergbem en Bis- gen, en het totaal werd slechts 56. Nog werd aan een tweede inning» begonnen, -waarin Hisgeh 96 maakte, maa'r toen er 7 wickets meer waren, voor 182, gaf A. C. C, den verderen strijd maar op. Rood en Wit maakte tegen Hermes weer een flinke score van 226, waar in Kool met 67 weer flink de hand had. Hermes bleef Juist 1 run odder de 100, waarvan H. Offerman en v. Buijren er samen 61 hadden. Rood an Wit won dus met 127 runs. Ajax in Leiden behaalde een 6 wic kets-overwinning op het Amsterdam- sche Victoria, Ajax maakte 144 en 45 voor 4, terwijl Victoria 67 en 118 bij eenbracht. Luchtvaart. VLIEGEN TE SOESTERBERG. Er is gisteren te Soesterberg uit stekend gevlogen. Wijnmalen steeg 5 maal op; Verschaeve 2 maal. Kool hoven vloog niet. Hier volgt een over zicht der gemaakte vluchten: Wijnmalen 4.304.38; Wijnmalen (met den heer Verwey) 4.55—5.—; Wijnmalen 5.03—5.07; Wijnmalen (met HeydevogeJ) 6.166.24; Wijn malen 6.276.29. Ve'rschaeve 6.166.26 en 7.07—7.20. Er was veel publiek. MAX OLIESLAGERS TE WIN SCHOTEN. Duizenden waren Zondagmiddag op het Winschoter vliegterrein aan wezig. Ten 3.43 steeg Max op, 'vloog eenige malen over het publiek, be schreef vervolgens tal van cirkels door de lucht, nu reohts, dan links wendende en daalde te 3. u. 56 even prachtig als hij opsteeg. Hij had een hoogte van 180 meter bereikt en veel last van rukwinden gehad. 's Avonds maakte de aviateur een schitterende duurvlucht. Hij steeg om 5.34 op en daalde na omstreeks dertig ronden te hebben gedaan, te 6 u. 39. Een publiek van wel 20.000 men- scheu op en om het terrein, hield niet op met luide toejuichingen, liet comité vereerde Max een krans met het opschrift: „Vliegweek Winscho ten, Mei 1911." Bovendien kreeg de vlieger een gouden herinne'ringsme- dadle. De Rotterdammer Van Meel, die op 11 Mei te Estampos bij Parijs zijn brevet als vlieger behaald heeft, zal in den nazomer naar Engelsch-Indië vertrekken. VLIEGERS EN RENPAARDEN. Lord. LanscLale heeft uit naam van Engelsche Jockey Club aan de Aero Club verzocht, aan de aviateurs te verbieden, om over renbanen te vliegen. De paarden worden daar door schrikachtig en het gevolg kun nen ernstige ongelukken zijn. De Aero Club heeft besloten, aan. alle aviateurs een circulaire te zen den, waarin hun verzocht wordt, met de wenschen van de Jockey Club re kening te houden. Een vreeseljjk ongeluk met een vliegmachine, Ons werd gisteren geseind DE FRANSCHE MINISTER-PRE SIDENT MONIS EN DE MINISTER VAN OORLOG BERTEAUX ZIJN TE ISSY LES MOULINEAUX DOOR DE VALLENDE VLIEGMACHINE VAN DEN AVIATEUR TRAIN HEDEN MORGEN DOODELIJK GETROFFEN. BERTEAUX IS REEDS OVERLE DEN, DE TOESTAND VAN MONIS IS HOPELOOS. Do vliegwedstrijd ParijsMadrid, waarvan gisteren de eerste étape, Parijs—Angoulême, ten bedrage van 375 K.M. zou worden afgelegd, is zoo seint de correspondent der „Tel." om treurige redenen niet kunnen doorgaan. Men weet, dat de „Petit Parisien" den wedstrijd had georganiseerd, dat de koning van Spanje hem onder zijn beschermheerschap had genomen, en dat de Fransche regeering, in 't bij zonder de minister van Oorlog, haar belangstelling in de onderneming had getoond, door aan acht officieren- aviateurs op te dragen, de 20 deelne mers over de 700 K.M. van het traject door Frankrijk te volgen. Dit waren de kapiteins De Chaunac- Lanzac en Etévé, de luitenants Yence, Clavenad, Trétarre, MailloiB en Mé- nard, en de vaandrig Dcvé. Behalve de minister van Oorlog Berteaux, zou ook de minister-presi dent Monis, op liet vliegterrein van Issy les Moulmeaux het vertrek der deelnemers aan den wedstrijd hijwo nen. Beide hoeren hebben inderdaad aan hun voornemen gevolg gegeven, en tragisch toevaljuist zij zijn in de eerste plaats het slachtoffer ge worden van een vreeselijk ongeluk, dat zich aldus heeft toegedragen. Het gebeuixle Zondagochtend, twee minuten over half 7. Te 5.10 uur was do eerste deelnemer vertrokken, en daarna was voor zes andere, met re gelmatige tusschenpoozen, het sein tot vertrek gegeven. Vijf machines waren, in de richting van Angoulême, uit liet oog verdwenen, maar de twee overige raakten, na zich over een af stand van slechts enkele meters voort bewogen te hebben, onklaar. Te 6.30 precies zotte de aviateur Train, op oen eendekker van eigen constructie, voorzien van een 70-paardekrachta- Gn ome-motor, zich in beweging. Het toestel vloog zoo zwaar, dat men middellijk den indruk kreeg, dat het niet vei- zou komen toch kwam de gedachte aan de mogelijkheid van een ongeluk'nog niet op. Na, op geringe hoogte, een afstand van ongeveer 200 meter te hebben af gelegd, kwam de machine voorover hellende snel naar beneden, e© de toeschouwers verwachtten niet an ders, dan dat ze zonder hevigen 1 schok den grond zou bereiken. Maar het terrein was niet vrij. Er stond een peloton kurassiers opgesteld, die, zoo noodig, zouden optreden om onder het publiek de orde te bewaren. En niet ver van hen af bevond zich een klein gezelschap, bestaande uit den minister-president Monis, den minis ter van Oorlog Berteaux, den heer Deutsch, algemeen bekend door zijn uitloven van tal van prijzen in wed strijden op het gebied van luchtvaart en aviatiek, en eenige militaire en civiele personen, verbonden aan de departementen der beide ministers. Uit vrees nu van op de kurassiers neer te vallen, wendde de vlieger zijn toestel naar links, en kwam daardoor juist te midden van de groep der au toriteiten terecht. Monis, Berteaux en Deutsch hadden geen tijd om zich door een sprong opzij te redden, en alle drie werden zij door de in volle vaart neerploffende machine getrof fen Vreeselijk werden de rampzaligen gehavend. De nog woest rondwente lende schroef sneed eon der armen van Berteaux vlak bij den schouder af, scheurde Mon.is' gezicht aan den éénen kant gelieel open, en bracht Deutsch eenige verwondingen van minder beteeken is toe. Een schok van ontzetting voer door de omstanders. Berteaux' arm werd door de schroef geheel afgesneden. De ongelukkige werd totaal bewuste loos in een auto weggevoerd. Monis, met schrikkelijk bebloed ge laat, van zijn ééne wang de helft af gerukt, werd naar een andere auto gebracht, en beide slachtoffers ge transporteerd naar liet in de nabij heid van het vliegterrein gelegen hos pitaal Boucicaut. Hen minuten later kwam een ge neraal aan de journalisten mededee- len, dat minister Berteaux, zonder zijn bewustzijn te hebben herkregen, ten gevolge van het zware bloedver lies overleden was. De berichten om trent Monis' toestand luidden vrij ge ruststellend. De voortgang van den wedstrijd werd voorloopig verboden, door den prefect van politie Lépine, die zich op het oogenblik van bet ongeluk op slechts korten afstand van de minis ters en hun gezelschap had bevon den. De vlieger Train, zij'ns ondanks oor zaak der ontzettende gebeurtenis, had, wonder boven wonder, niet de geringste blessuur opgeloöpen. Zijn machine was slechts licht beschadigd doch overdekt met bloed; de grond eir omheen trouwens ook. Het was een vreeselijk schouwspel, deze twee au to's, met die verminkte lichamen, en bloedige sporen teek ene ride op hun weg. Om kwart vóór zes had men Monis en Berteaux het terren zien betreden; den eérste glimlachende, den an der druk in gesprek met den afge vaardigde Contant. Niemand zeker heeft op dat oogen- blijk kun'nen vermoeden, dat slechts drie kwartier late'r een der ministe rieel© toeschouwers dood neerliggen en de andere ernstig verwond zijn zou. De Parijsche bladen gaven specia le edities uit, waarin verschillende bijzonderheden omtrent het ongeluk De toestand van de gewonden is als volgt: Monis heeft een dubbele beenbreuk m het rechterbeen, welke onmid dellijk gezet werd, kneuzingen en ver wondingen aan het gelaat en de oog leden (de oogen zelf zijn ongedeerd), het neusbeen gebroken; eeu schedel breuk is niet geconstateerd. Monis heeft zware pijnen in zijn borst en onderlijf, waarvan men tot nog toe de oorzaken niet heeft te weten kun nen komen. Een de'r dokters, die 't 's middags uitgegeven bulletin heeft ondórteekend, verklaarde, dat nog niet uit te maken is, of de verwon dingen van den minister gevaarlijk zijn. Men maakt zich echter nog lich telijk ongerust over de pijnen in het onderlijf, die zeer hevig zijn. Deutsch is niet ernstig gewond. Hij werd door de aeroplane op den grond geworpen; zijn heup werd door den val gekneusd. Antoine Monis, het zoontje van den minister, heeft een beenwond gekre gen. Be'rteaux was onmiddellijk dood. Het schroefblad sloeg hem den linker arm af en maakte een diepen houw in zijn hals. Bovendien kreeg de on gelukkige een schedelbreuk. Terstond had een zware bloeduitstorting plaats Het lijk van Berteaux werd in een ziekenwagen van het hospitaal Bou cicaut naar het ministerie vah Oor log vervoerd, waar het tegen 9 uur aankwam en geheel in een lake'n ge wikkeld, met alleen het hoofd vrij, we'rd neergelegd op een bed in een haastig ingerichte chapelle ardento. Het gelaat van don doode is kalm, maar wasbleek. Een half uur na de aankomst van het lijk kwam me vrouw Berteaux, die door oen vriend van het ongeluk op de hoogte was ge bracht, vergezeld van haar zoon, dochter en schoonzoon. Zij wierp zich snikkend op het lijk van haar man. De ontroering is algemeen. Alle feestelijkheden, die ter oere van den koning van Servië, die Maandag ver wacht werd, zouden gehouden wor den, zijn afgelast. Reeds om 8 uu'r bracht president Falliè'res een bezoek aan Monis op het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Naar aanleiding van een hernieuwd consult bij Monis werd Zondagavond om 6 uur het volgende bulletin uitge geven De pijn van den patiënt in zijn borst is eenigermate verminderd. De moreele toestand van den patiënt blijft uitstekend. Monis vroeg herhaaldelijk, of er eer gekwetsten waren. Men lieeft hem den dood van den minister van Oor-log verzwegen. Den ganschen dag lieten bezoekers zich inschrijven in de woning van Berteaux en bij het ministerie van Oorlog. Prof. Lonelongne heeft verklaard, dat hij in den toestand van minister Monis momenteel geen symptomen indt, die op onmiddellijk levensge- aar wijzen. De verwondingen, hoe wel van ernstigen aard, zijn gelukkig niet levensgevaarlijk. Het eenige, wat verontrusting haart, is het abdomen. De professor heeft de stellige verzeke ring gegeven, dat beterschap binnen twee A drie dagen' kan intreden, doch do diabétes, waaraan Monis lijdt, is niet bevorderlijk aan spoedige gene zing. De keizers van Duitschland en van Rusland deden president Fallières te legrammen van deelneming toeko men. Het bulletin over den gezondheids toestand van Deutsch luidt als volgt De toestand van den gewonde is aan merkelijk verbeterd. Geen enkele complicatie schijnt men behoeven te vreezen. 's Avonds kon Monis eenige hoog dringends stukken onderteekenen. Hij besloot, den Parijs—Madrid-wedstrijd ('s morgens door Lépine verboden) te laten voortzetten. Men heeft de orga nisators van dit besluit verwittigd, zoodat thans de wedstrijd te beschou wen is nis enkel opgeschort. Algemeen wordt de oorzaak van het ongeluk aan onvoorzichtigheid der ministerieele bezoekers toegeschreven, die op hot vliegveld wandelden. Bo vendien was de ordedienst zeer slecht. Het vliegveld werd van half zes af overstroomd door nieuwsgierigen. Een ooggetuige, die naast de minis ters stond, verleide, dat de ramp ge beurde onmiddellijk toen Train op steeg, en de ministers naderden tot een meter afstand. De schroef sloeg den arm van Berteaux a.f. De keizer van Oostenrijk-Honga rije, de koningen van Engeland, Bel gië, Spanje en Italië en verschillende regeeringen hebben president Falliè res en de Fransche regoering tele grammen van deelneming gezonden. De koning van Servie zond telegra fisch zijn betuigingen van deelne ming, onder bijvoeging, dat hij zijn bezoek meende te moeten uitstellen. Train was een bekeud aviateur. Za terdag volbracht hij nog een interes sante vlucht. Hij vloog van Mourme- lon naar Parijs, hij een wind, .welke een snelheid had van niet minder dan 18 M. in de seconde. Teen de mo noplan bij Vincennes was, stopte de motor. Op_een hoogt© van 100(1 M. daalde hij „en vol plané". Paardensport. CONCOURS HIPP1QUE TE AMSTER DAM. Reeds beeft het uitvoerend comité de zekerheid, dat de beste Helland- sche ruiters aan het concours zullen deelnemen, terwijl voor de concour sen van een- en tweespannen, zoowel uit Amsterdam als daar buiten, de in schrijvingen geheel aan de verwach tingen beantwoorden. Ook staan de kansen dat Belgische paarden zullen uitkomen gunstig. De burgemeester van Amsterdam heeft een nieuw blijk van zijn belangstelling in het con cours willen geven en een ©ereprijs ter beschikking van het comité ge steld. Wielrennen- Op de Amsterdamsche wielerbaan is gisteren de renner M. Gooy geval len; zijn toestand bleek evenwel niet ernstig te zijn, zoodat de rennen niet behoefden to worden gestaakt. Schaken. Marshall gaf gisteravond een si multaan-séance te 's-Gravenhage. Van de 19 partijen won hij er 9 en verloor er 3, namelijk tegen de hoeren Heemskerk, d'Aumerie en Strick van Linschoton en maakte 7 remises, na melijk tegen de hoeren dr. Van Rhijn, mr. S. van Houten, Heisdon, Rix, Elout, nu-. Oskam, jhr. Ram en dr. Huisman. Binnenland HOFBERICHTEN. II. M. de Koningin-Moeder bezich tigde Zaterdag te 's-Gravenhage de verzameling van Jhr. Mr. Victor de Stuers, te diens huize in de Park straat. liedenMaandag, zal H. W. de Wagner's uitvoering te Amsterdam bijwonen en 's avonds naar de resi dentie terugkeeren. Den 26sten Mei a.s. verlaat H. M. de Koningin-Moedor de residentie, om een bezoek te brongen aan den vorst en de vorstin van Waldeck, te Arolsen. Den 2den Juni keert H. M. de Koningin-Moeder terug, om dan liaar paleis te Soestdijk te betrekken. Gedurende het verblijf van H. M. de Koningin te Amsterdam zal II. M. de Koningin-Moeder een bezoek van een paar dage© aan H. M. aldaar brengen. PEST OP JAVA. Men zendt aan de ,,N. R. Ct," ter kennisneming het volgende particu liere bericht uit Blitar, dato 24 April: „Het zal u waarschijnlijk interes seoren, hoe de toestand hier momen teel is. Ongetwijfeld zal deze in Euro pa ongunstig worden voorgesteld. De ware toestand is niet ernstig. Het is meer, doordat Java nog niet gewoon aan deze ziekte. Wanneer wij cho lera zouden hebben in veel heviger graad, dan zouden de bladen daar over slechts met enkele woorden rep pen, doch nu worden kolommen ge vuld. Het bestuur noemt zeer strenge en doelmatige maatregelen, zoodat te verwachten is, dat alles spoedig tot 't verleden zal behooren. Ook te Kedirie zijn een paar gevallen geconstateerd. Wellicht, dat Blitar ook nog even be zocht zal worden. Wij zijn druk bezig de ratten uit te roeien, wat al heel aardig gelukt. Reden tot ongerustheid bestaat bij ons niet in het minst. Ma- lang is voor het vorkeer weer open gesteld." Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië d.d. heden (20 Mei) betreffende de pestgevallen op Java Afdeeling Malang Gisteren (19 de zer) 16 gevallen, 7 dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden er nog 10. Soerabaja en Kediri geen gevallen. Madloen 1 verdacht sterfgeval. DE NEDERLANDSCHE MISSIE TE ROME. De Koning ontving op plechtig© wij- i de Noderlandsche missie, die onder leiding staat va© haron Sirtema van Grovestins. Een hof ceremoniemeester en twee adjudanten gingen naar hot Pnlace-hotel, met gala rijtuigen, om de missie te halendoze werd naar het'Quirinaal geleid en ontvangen door den koning, omringd door de hof dignitarissen. Baro© Sirtema van Grovestins sprak de 'ukwenschen uit van H. de Koningin. De Koning dankte hartelijk en onderhield zich daarna geruimen tijd allervriendelijkst met de leden der missie. Nadat de audiën- :eeindicd was, werden de leden der missie met hetzelfde ceremonieel, naar het hotel teruggeleid. R.-K. EN DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. In de ledenvergadering van de R. v. kiesveroeniging te Bussum wer den de volgende programpunten vast welke den candidaten dor R. K. kiesveroeniging voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen zal wor den voorgelegd: •ing van eon 10-urigon er de gemeente-werk lieden, alsmede voor de werklieden hij aanbestedingen of concessies in de gemeente werkzaam; b. de toepassing der arbeidswet in zijn geheel bij namens de gemeente uit te voeren werken; c. de pension'neeririg van gemeente ambtenaren en -werklieden met hun weduwen en weezen; d. leveranties ten behoeven van de gemeente wórden bij voorkeur ge- guïid aan ingezetenen; e. vakonderwijs wordt gesteund of, zoo noodig, van gemeentewege ver strekt; f. de oprichting van e©n badinrich ting; g. de hoofdelijke omslag worde zoo danig gewijzigd, dat de aftrek voor noodzakelijk levensonderhond wordt verhoogd en aftrek van kinderen worde ingevoerd. Besloten werd te-vens van candida ten, gesteld doo'r andere partijen, met welke de Kath, kiesvereon iging mocht samenwerken, onderschrijving van deze programpunten te erlangen. DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Door de Afd. Amsterdam dor Soc. Dem. Partij zijn in district III voor do a.s. gemeenteraadsverkiezingen do iheeren J. Polak Jr., en D. J. Wijn koop candidaat gestold. Reeds vroeger is door diezelfde partij voor district IX de heer D. J. Wijnkoop gecandideerd. VAC ANTIEKAMP „VOLKSWEERBAARHEID". De vereen iging „Volksweerbaar heid" houdt haar derde vacantiekamp van 25 Juli tot 9 Augustus op een ter rein aan de Veluwe tusschen het sta tion Harderwijk en het Uddelermeer, op een groot© heidevlakte met prach tige dennenbosschen. Een Norton- pomp geeft overvloedig zuiver water, de nabijheid van de Zuiderzee, tor plaatse over een groot© uitgestrekt heid zeer ondiep, biedt oen uitmun tende en veilige gelegenheid tot ba den. Er wordt een ruime eetzaal op geslagen, die, door gas verlicht, des avonds gelegenheid zal biede tot ge zellig samenzijn. In het kamp zullen gymnastiek ea cpen-luchtspei worden beoefend, voorts worden marschen gemankt en eenvoudige ongewapende velddienst oefeningen gehouden, alles ouder be proefde en deskundige leiding. Er is plaats voor 250 deelnemers. DE ROERMONDSCI-IE KAMER ZETEL. Onze corr. te Roermond meldt on si Met alle zekerheid kan ik u ïuede- deelen, dat de lieer Mr. F. J. Bolsius, onlangs benoemd tot president der Arrondissementsrechtbank te Roer mond, zich voor het lidmaatschap der Tweede Kamer heikiesbaar stelt. Hij zal evenwel slechts aanblijven tot bij zijne periodieke aftreding in 1913.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6