THUERE's THEE - Be Fijnste Uurwerken Gr int - Schelpen Zand i l f. VAN WIJK, ENGELGEER'S De Thermogene de Koningin en de Koningin-Moeder. voor KSndorspeoipiaafson Kantoor PIETER KIESSTRAAT 33 Magazijnen BROUWERSVAART 106 TELEFOON 748. Centrale Verwarming ïoor Woonhuizen, Bollenschuren, Kassen enz. H. J. J. BOtJVY, heemstede. zp bekend doer hunne soliditeit. G. OTTO, Piano- en Orgelhandel. sinds {aren geleverd aan Hare Majesteiten gerekend over 75 jaren, naar boven. Een verschil van 187.5 millioen gul den in totaal Dut kan niet liggen aan milder toezegging, want eer kromp dit ont werp de toezegging «eni germate in. Hoofdzaak is lner de stand der statistieke gegevens, die telkens op betere hygiënische resul taten wijzen, en op een wol kleine, maar tooh gestadige uitzetting van den levensduur wijzen. Dit steeds meer onloochenbaar fedt heeft vastheid van alle vroegere statistische berekeningen aan het wankelen bracht, en de uitkomst toont na tien jaren opnieuw, niet d;an men zich vergist heeft, maar dat de levenstoe stand zich ten gunste van de rente trekkers wijzigt, Natuurlijk zal ook dit verschijnsel tot staan komen. Ver moedelijk zelfs na niet zoo lange ja ren. Maar elk jaar levensverlenging, dat als resultaat van verbeterde hy giëne te hoekon valt, komt de Bank op millioenen rente te staan, en daarom was er geen tegenhouden aan, on moesten de 6 millioen, die eertijds waren voorgesteld, thans wel Op 8 1/2 millioen worden verhoogd. Natuurlijk ware er een andere uit weg denkbaar geweest. Men had ook de promie kunnen verhoogen, die voor de helft, door don patroon en voor de helft door den werkman te kwijten ismaar we verstaan het, dat de Minister dit. niet aandurfde. De loonklnsse van f 240 en minder is ver tegenwoordigd door een breedere klasse van nijveren, die niet meer dan f 0.10 aan premie betalen kun nen. Vooral in die klasse rekent men niet met guldens en niet met kwartjes maar met centen, en wie zich in denkt, wat er uit den inkoop voor een gezin met, 4.05 inkomen, uit moet gelicht worden, om elke week de 10 cent voor de premie vrij te krij gen, geeft Minister Talma volkomen gelijk, dat hij geweigerd 'heeft, dit cijfer ook maar met een cent te ver hoogen. Niet nu reeds, maar eerst later, als de Ta#iefwet het loon zal verhoogd hebben, kan er van prcnrie- verhooging sprake wezen. Het zal bij de behandeling dan ook blijken, dat er in de Staten-Generaal wel eene kleine oppositie is, die alle verplichte verzekering afwijst, maar voor zoover men zich op dit standpunt niet plaatst, zal dit ontwerp op niet veel ernstige bezwaren stuiten. De aanha king aan de Raden wet zou bezwaren opleveren, zoo over deze niet vooraf beslist is. Doch ook dit bezwaar is zeer wel door den Minister zelf te on dervangen, zoo hij vain meet af een Sewijzigd ontwerp in gereedheid oudt, om. ook al bleef de Ratten wet nog hangen, toch met do Pensioen wet door te kunnen gaan. HEEMSKERK OF KUYPER, „De Beukelaar" betoogt, dat waar schijnlijk de weken van Talma's mi nisterieel leven geteld zijn: „Aangewezen op de rechterzijde van Christel ij k-Historische zijde in uw plannen socialistisch geheeten, in het anti-revolutionnair hoofdorgaan van beg.nselverzoking beschuldigd, al leen uw Roomsche bondgenooten trouwer dan ooit, ziehier een positie, die op snellen ministerieelen dood lichtelijk uitloopt,' zegt „De Beukelaar." I-let blad. zegt dan dat, wanneer minister Talma heengaat, het de groote vraag wordt of dan ook heel het Kabinet zal aftreden. Mocht dit zoo zijn, dan is dr. Kuyper, zoo hij wil, de kabinetsformeerder. Van Roomsche zijde is men voor dit alles zeer beducht. Handhaven van minister Talma wordt hier vóór alles eisch geacht. En waar Standaard" minister Talma van staatssocialisme beschuldigt, ont- Bteekt „de Voorhoede" zelfs zoodanig dn toorn, dat dr. Kuyper er aan her innert, hoe zijn eigen ve'rzekerings- dwang in vroeger tijd door hem zelf staatssocialisme was geheeten. En aan de Christelij k-Historische bond genooten wordt toegeroepen, weeal toch voorzichtig met uw kritiek, be denkt de gevolgen. En men overweegt hoe men toch bij rechts vóór de open bare behandeling de'r voorstellen tot meer overeenstemming kan komen. VERGELIJKING. Het „Dagtol, v. N.-Br." schrijft: Men heeft onlangs vergelijkingen smaakt tusscben de verzekerings wetten van den Engelschen Minister. Lloyd George en die van den Minister Talma. En gezegd: de Engelsche Minister laat den Staat veel meer bijdragen dau de Nederlandsche. Eilieve, wil men de Begrootiug, door Lloyd George gisteren ingediend ook even inzien. Een overschot van 67 millioen 2S4.U0U gulden. Ofschoon er reeds een Staatspensioen aan zeventarigen is uitbetaald, waarvan de kosten zeer zijn tegenge vallen. De volgende begrooting verwacht weer een overschot van ruim 4 mil lioen. Dat is slechts een ramiug, aan het overschot van het vorig jaar kan men zien hoever deze raming kan worden overschreden. Als de vloot maar niet te veel vraagt, zeide Lloyd George dan ook, kunnen de nieuwe verzekeringswetten worden betaald zonder belasting-ver- hoogitig. Wat 'n ideale toestand. De minister Kolkman klaagde dezer dagen nog in een Memorie aan de Eerste Kamer: ik zit met 'n tekort van 12 millioen. Moet eerst belastingen heffen om dit tekort aan te vullen. Ben ik zóóver, dan moet ik weer nieuwe belastingvoorstellen indienen om de verzekeringswetten te kunnen betalen. Lloyd George grijpt uit den over vloed. Het geld Is er, hij heeft maar foe te tasten. Kolkman moet het eerst uit de zak ken der belastingbetalers pompen. En nu is het onbillijk te Lloyd Georgo doet meer. Dat is een kunstmatig opwekken van ontevredenheid. Een vader kan zijn kinderen geluk kig maken met een stuk speelgoed. Maar dan is de onruststoker dege ne, die de kinderen wijst op het mooie speelgoed van de kinderen des rijken buurman s. Of niet? Kerk en Schoot NED. HERV. KERK. Beroepen te Oudemirdum c. a. ds. D. Th. Keek te Zuilichem. Beroepen te Dordrecht dr. A. van Iterson te Grootebroek. Bedankt voor het beroep te Amers foort ds. J. J. van der Grient, te Maassluis. Ds. R. van der Molen, thans te Oostwold (Old.), met verlof als predi kant der Ned, Herv. Gemeente te Bak- keveen (Fr.), heeft wegens voortdu rende ongesteldheid eervol emeritaat aangevraagd. Beroepen te Zutphen ds. W. Bron- niger Onnekes te Den Helder. Aangenomen het beroep te Nieuwer- schans (toez.) ds. T. Bolt te Scherpen- zeel. QEREF. KERKEN. Aangenomen het beroep la Win- sum (Fr.) ds. J. de Jong te Lopper- sum. Beroepen te Waardhuizen (N.-Br.) de heer J. Kwak, cand. te Haarlem. Bedankt voor het beroep te Alfen a. d. Rijn ds. G. H. A. van der Vegte te Urk. Aangenomen het beroep te Baarn ds. J. G. Meijnen te VIaardingen. Bedankt voor het beroep te Onst- wedde ds. S. Kamper te Haastrecht. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor het doc toraal examen in de rechten de heer M. A. M. Waszink. De heer H. H. Zeylstra, die promo veerde tot doctor in de plant- en dier kunde. verkreeg daarbij het praedi- caax „cuiri laude". Utrecht. Kerke], voorber. ex. Ge slaagd de heeren J. H. Se mm el ink, F. L. Kan en W. G. I< rij kamp. Amsterdam .Bevorderd tot arts mej. S. H. Bastert, geb. te Amsterdam, en de heeren J. L. van der Kloet, geb. te Dordrecht en G. A. M. van Balen, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het aanvullingsexa men volgens art. 135 der Wet op liet H. O. de heer A. J. P. van Schilt- gaarde. Bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde op proefschrift: „Bijdrage tot do kennis der houtige lianen", de heer H. H. Zeylstra. geb. te Amster dam. Leiden. Bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap op proefschrift „Schets van de bevoegdheden der Ne derlandsche consuls", do heer mr. A. M. Joekes. geb. te Boea (Sumatra). Leiden. Geslaagd voor het artsexa men eerste gedeelte de heeren E. Dover en H. Houtman. VACANTIE-LEERGANGEN. Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar te Joelden, door de studenten-af- deeling van het Algemeen Noder- landsch Verbond vacantie-leergangen worden ingericht om vooral Vlamin gen en Zuid-Afrikaners gelegenheid te geven tot kennismaking met Noord- Nederlandsche wetenschap. Zij zullen 11 Sept. beginnen, veer tien dagen duren en bestaan uit een juridisclien en een algemeenen leer gang. iets beter dan van den zw. ammoniak. Het Verslag zegt clan ook: „Op grond van deze uitkomst en het in het vorige jaar verkregen hiermee overeenstem mende resultaat, mag dus wel wor- don aangenomen, dat het niet noodig is, om eenigszins belangrijke hoeveel heden Chili salpeter telkens in kleine quentiteiten tijdens den groei der ge wassen aan te brengen. De zwaardere bemesting (800 in plaat9 van 600 K.G. Chili por 11. A.) gaf ook bij het nagewas de beste re sultaten: 629 bloemkoolen le soort gen 532. De conclusie luidt: „Ook bij toedie ning in één koer in het voorjaar werkt hot Chllisalpeter op het nagewas ruim zoo goed als do overeenstem mende hoeveelheid zwavelzure om nialc, ook dan, wanneer dit nagewas zich laat in den herfst ontwikkelt. Van een spoedig uitspoelen van Chili is dns niets gebleken". C. B. Financiëele Berichten NEDERLANDSCHE STAATSLEENING. Naar vernomen wordt, is de Neder landsche 31/2 pCt. Staatsleening, groot (behalve het bedrag, dat door de Rijkspostspaarbank, wordt overge nomen )ruim 40 millioen gulden, door den Minister van Financiën tegen den koers van 951/4 pCt. (netto) overge daan aan een consortium, bestaande uit de firma's Hope en Co., de Nedev- landsohe Handelmaatschappij, de Am- stordamsehe Bank, de Amsterdam- sche Succursale van do Bauque de Paris et des Pays-I3as en Lippmau, Rosenthal en Co. De koers door het zelfde consortium op 25 Januari j J. geboden en door den Minister niet aanvaard bedroeg 9-4.52 pCt. De uit gifte van de leaning door het consor tium zal naar alle waarschijnlijk heid eerstdaags plaats hebben. Burgerlijke Stand SCHOTEN. ONDERTROUWD W. A. van Ooi-jen en G. van Ree®. - W. P. Snoeks en II. M. Saronije. J. G. de Haan en A. Helmer. GETROUWD J. Strobel en T. A. M. Gunderman. W. A. Ilanse en W. C. van Baak. - P. W. J. van lieden en J. C. Blaas. - M. van der Zeep en A. Land werd, BEVALLEN C. IJ, van der Stoop, geb. Roosloot, z. G. F. Unlandt, geb. Janssen, d. H. Doing, geb. Toeset, d. J. van den Berg, geb. Van Altena, z. T. Philippo, geb. Sala, z. Marktnieuws Land en Tuinbouw TUINBOUW. SPOELT CHILISALPETER SPOEDIG UIT? Chilisalpetar heeft zich in den land bouw door zijn goede eigenschappen, door zijn voortreffelijke werking, een eerste plaats veroverd, en waar die meststof ook bij de groenten- en vruchtenteelt meer en meer ingang vindt, zijn we er zeker van, dat zij hier niet minder, doch stellig in nog meerdere mate onmislmor zal blijken. Chllisalpeter werkt snol, wonderbaar snel; al heel spoedig is de uitwerking er van te zien en de Chili draagt er niet liet minst toe hij, dat het gewas zich voorspoedig ontwikkelt en daar door een zekerder oogst geeft. Die rasse werking dankt de Chili aan zijn oplosbaarheid in water, maar daaraan ig ook zoo gelooft men nog' vrij algemeen het gevaar ver bonden, dat die meststof licht, met het water wegspoelt naar den ondergrond dus niet in de bovenlaag wordt vast gehouden. De vrees voor dat gevaar begint echter van lieverlede te ver minderen, omdat dit laatste in vele gevallen denkbeeldig, of overdreven is gebleken. Drong men vroeger steeds aan op een zoo laat mogelijke uit- strooiïng van het Chilisalpeter, opdat er toch vooral niets van verloren zou gaan en vond men het toen raadzaam de Chlli-bemesting om dezelfde reden steeds in eenige koeren aan te wenden tegenwoordig komt men er meer van terug en is men volstrekt niet zoo angstvallig meer, daar do ondervin ding heeft geleerd, dat een vroegtij dige aanwending van een niet te ge ringe hoeveelheid vaak grooter voor deel geeft dan een latere uitstrooiïng in verschillende giften. Dat het met die uitspoeling niet zoo erg is als men nog wel beweert, blijkt ook niet zelden uit de zeer merkbare nawerking der meststof. Een voor beeld daarvan vinden we in het Ver slag eener proef te Koedijk (in een vorig artikel beschreven), waarbij Chili en zw. ammoniak bij bloemkool weiden vergeleken. AJs nagewas werd reuzenbloemkool geteeld, welke tus- schen 4 Sept. en 15 Oct. werd geoogst. De 4 perceelen met Chili (al of niet plus patentkali) bemest, gaven te za- men 588 kooien le soort, de 4 andere, waar zw. ammoniak was gegeven, 573. De uitkomst was dus ook bij dit nagewas van het, Chllisalpeter nog BEVERWIJK. Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Bever wijk op 20 Mei 1911 Spinazie, per mand 35 ct. Postelein, per mand 30 ct. Raapstelen, 100 bos f 1. Zuring, per Ilect. 14. Radijs, 100 bos /2.50. Koolrapen, per 100 ƒ4. Wortelen, 100 bos 23. Komkommers, per 100 12. Asperges, per bos 30 ct. Aardap. klei, p. Heet. f 4. ld. zand, f 6.50. Roode kool, per 100 10. Sav-oije kool, per 100 9, Bloemkool, per 100 J 16. Uien, per Heet. 5. Prei, per bas 10 ct. Sla, per 100 krop f 3.50—1 4. Rabarber, per 100 bos f 5. Pieterselie, per bos 5 ct. Selderie, per bos 10 ct. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Arnhem. E. Nieberding, winke lier te Arnhem. Rechter-commissaris mr. P. F. A. Cremers curator jhr. mr. H. C. M. van Nispen tot Panner- den. Zwolle. E. Bulder Egbz., te Lut- ten, gemeente Ambt-Hardepberg, al daar handel drijvende in kruideniers waren en veevoederartikelen. Rech ter-commissaris mr. E. L. Umbgrove; curator mr. M. Polak. Amsterdam, De Naamlooze Ven nootschap Nederlandsche Maatschap pij tot exploitatie van roerende en on roerende goederen „Stad en Land", le Amsterdam. Rechter-commissaris mr. J. van Binsbergen curator mr. II. J. Biederlack. F. Deckers, Amsterdam. Rechter commissaris mr. J. T. F. Telting; cu rator mr. J. P. A. F. Schuurman. J. de Vries, boekdrukkei', te Am sterdam. Rechter-commissaris mr. J. T. F. Telting; curator mr. Th. I. H. M. Hiltermann. Assen, P. Bulthuis, bakker te Bui- nermond, gemeente Borger. Rechter commissaris: mr. C. J. J. de Joncheere curator: mr. J. G. Westra van Holthe. Maastricht, E. Roomans, handelen de onder de firma Edward en Co., te Maastricht. Rechter-commissaris: mr. Peperkamp; Curator: jhr. mr. E. Al- ting von Geusau. Groningen, J. van der Veen, reizi ger1, te Groningen. Rechter-commis saris: mr. N. van Hasselt; curator: mr. S. c. ll. Romkes. Amsterdam, L. M. van Leeuwen, zonder beroep, Amsterdam. Rechter commissaris: mr. J. T. F. Telting; curator: mr. A. W. Gerritsen. 's-Gravenhage, N. Annabel, winke lier. Den Haag. Rechter-commissaris: mr. C. W. Schlingemann; curator, mr. P. M. J. Koek. C. Bosman, schilder, Den Haan- Rechter-commissaris: jhr. mr. P. L. van Meeuwen; curator: jhr. mr. J. A. de Ranitz. Nalatenschap van J. M. de Rijk, wed. Chr. Nennie, Den Haag. Rech ter-commissaris: mr. P. Potvliet; cu rator: mr. L. P. Denekamp. D. D. Gonlag, winkelier te Delft. Rechter-commissaris: mr. H. W. van Sandick; curator: mr. P. A. Post Uiterweer. R. Th. Wijnmalen, huisschilder, te Delft. Rechter-commissaris: mr. F. Beudckor; curator: mr. J. P. Chardon. Winschoten, 11. Ililgen, timmerman en aannemer, te Musselkauaal. Rech ter-commissaris: mr. II. Kuipers; cu rator: mr. P. A. Zeven, te Wilder- vank. Amsterdam, E. Posener Jzn., win kelier In gasartikelen, Amsterdam. Rechter-commissaris: mr. J. van Binsbergen; curator: mr. P. M. J. Roggenliamp. Utrecht. J. J. F. van Woudenberg Jr. schoenmaker, gedomicilieerd te Soest, doch thans zonder bekende woonplaats hi-er te. lande. Rechter commissaris: jhr. mr. T. J. de Ma- 'reo,s van Swinderen; Curator: mr. F. W. Conringh Roessingh, te Baarn. Middelburg: A. Geldhof, winkelier ster, te Middelburg. Rechter-commis saris: mr. J. W. Zijlstra; curato'r; mr. J. II. M. Stieger te Goes. Assen. J. C. Eilering, winkelier te Barge'r-Compascuum, gemeento Ern- mon. Rechter-commissaris: jhr. mr. D. J. den Boer Poortugael; Curator: mr. W. C. Boelken, te Emmen. Winschoten. K. de Jonge, weduwe J. de Groot, te Stadskanaal, gemeen te Wildervonk, alsmede de nalaten schap van J. de Groot, in leven koopman, overleden te Stadskanaal. Rechter-commissaris: mr. A. R. Do'r- hout Mees; Curator: mr. P. A. Zeven, te Wlldervank. Leeuwarden. J. Postmus, koopman te Doldium. Rechter-Commissaris mr. J. J. Croles; Cu'rato-r: mr. A. A. Hingst' A. J. Luxen, gardenier te Leeu- warden. Rechter-commissaris; mr. G. W. Stheeman; Curator: mr.. C. A. Romer. Breda: Naamlooze Vennootschap Metaaldraad-Gloeilampenfabriek Lu- ha, gevestigd te Tilburg. Rechter- j commissaris m'r. A. W. Kist; Cura- j tor: mr. Aug. L. Heybroek. Amsterdam. A. Heidelberg, coif- feu'r, Amsterdam. Rechter-commissa ris: mr. J. T. F. Telling; curator: mr. S. S. de Koe. Opgeheven: A. J. de Jonge suikerbakker te Terneuzon. E. van Eijck, koopman, en M. Han sen, kastelein, beiden te Amsterdam. J. Paul, commissionair, te Middel burg. S. Harteveld, Don Haag. G. C. 't Hoofd, bakker te Besoijen. J. F. Vroomans, gemeente-opzich ter, te Nijmegen. C. J. Gh. Hoogenhuizen, klerk aan de Rijksverzekeringsbank, te Amster dam. Geëindigd: G. Vreydenberger, zonder beroep, gewoond hebbende te Sittard. J. II. Willems, handelsagent, ge- oond hebbende te Maastricht. E. Hazelhoff, te Wedde. N. V. Joh. Jos. Sterck en Zoons Thee- en Koffiehandel, gevestigd ge weest te Amsterdam. C. Roepers, schilder, to Dordrecht. L. H. J. van der Horn van den Bos, gehandeld hebbende ten name van J. J. Sterck, gewoond hebbende te Am sterdam. J. Beiun, koffiehuishouder, te Vlis- singen. B. Waterman. Stoomvaartberichten STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Prinses Juliana (uitreis) ver trok 19 Mei van Lissabon. Het at. Rembrandt (thuisreis) kan volgens draadloos telegram vla Oues- sant 22 Mei 4 uur voorm. te IJmuiden worden verwacht. Het st. Sumatra (uitreis) vertrok 20 Mei van Suez. Het st. Vondel (thuisreis) vertrok 20 Mei van Singapore. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. Het st. Ceres vertrok 19 Mei van Napels naar Lipari. liet st. Clio vertrok' 19 Mei van Er- gasteria naai' Konstantinopel. Het st. "Diana arriveerde 20 Mei v. Amsterdam te Pillau. Het st, Iris vertrok 19 Mei van C«- dix naar Carthagena. Het st. Juno arriveerde 20 Mei van Amsterdam te Rotterdam. Het st. Saturnus arriveerde 19 Mei van Algiers te Piraeus. Hot st. Titan vertrok 20 Mei van Cuxhaven naar Amsterdam. Het st. Venus vertrok 19 Mei van Rotterdam naar Patras. Het st. Vesta vertrok 19 Mei van Lissabon naar Oneglia. Het st. Zeus, van Tarragona naar Amsterdam, passeerde 18 Mei Gibral tar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Besoeki vertrok 19 Mei van Batavia naar Rotterdam. Het st. Kawi vertrok 20 Mei van Rotterdam naar Batavia. Het st. Tambora (uitreis) passeerde 20 Mei Kaap del Arrni. Het st. Ternate (uitreis) passeerde 20 Mei Kaap Matifou. HOLLAND AMERIKA-LIJN. Het st. Gorredijk arriveerde 18 Mei van Rotterdam te Boston. Het st. Potsdam vertrok 20 Mei van Rotterdam naar New-York. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Hollandia (uitreis) arriveer de 19 Mei te Montevideo. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Willem V vertrok 19 Mei van New-York naar W.-Indië. STOOMV.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het st. Moyune. van Java naar Am sterdam, vertrok 19 Mei van Mar seille. Hot at. Ulysses, van Amsterdam n. Java. passeerdo 18 Mei Gibraltar., Prijsopgaaf zonder verbintenis. STEMMEN. REPAREEREN, Verhuren ven Duitsche Piano's van f 4n af per maand. SWagaEflJnJanssftrast SI. ReparatQe-Inrichtangi Lange SVIargarethiastraaft 18. - EsnsBasiBBmmm Nu is het oogenblik gekomen van koude en vocht mot haar nasleep van Verkoudheid, Keelpijn, Steken in de zijde, Pijn in de lendenen, enz. Nu moet men zich verzorgen en steeds voor de hand hebben een doos met THERMOGÉNE WATTE,raet dat zuivere, uitstekende on werkdadige middel, nu behoeft gij niet meer uwe toe vlucht to nemen tot medicamenten, welke steeds schadelijk voor de maag zijn,en tot pleisters,mostaardpleisterB.iodium tinotuur, enz., waarvan het gebruik zoo onaangenaam is. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten aan ft. 0.7ö per heele doos en een halve doos aan fl. 0 40

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 8