NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2öe Jaargang. No. 3564 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 23 MEI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: u„ per drie maanden: Van 1-5 reêeIs 50 ets.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 'A ,-2ü Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der s Bjj Abonnement aanzienlijk rabat. g gemeente) l.JU Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post «loot NederlandI.® Wf "BHtef 50 Cts. voor 3 plaatsing?,, a contant P E' Afzonderlijke nummers0.02'i l&St l.&.-jl Y Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 J-i J>y Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco Per P°st 0 45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT uit ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 24 MEL Bloemendaal, Hotel „Hartenlust": Tentoonstelling van schilderijen. Gebouw „Vooruitgang", Smede- «traat, Huish. verg. voor opperlieden en grondwerkers, 8J uur. Stadsnieuws ..DE IETWAT-FRANSCHE MANIER". Het 'nummer van ..Haarlem's Dag blad", waarin voorkwam een inter view van een onzer redacteuren met de vrouw van Talsma. die gister te recht stond, wegens den tweevoudi- gen moordaanslag op de heeren Senft, is in het gerechtelijk dossier, op deze zaak betrekking hebbende, overgelegd. Mr Andreas, de raads man van den beklaagde, heeft gister m zijn pleidooi tulen zie ons Tweede blad) daartegen bezwaar gemaakt- Te vens heeft Mr. Andreae verklaard, dat „de ietwat-Frunsche manier", waarop onze redactie de zaak-Tul s- xn& behandeld heeft, hem ergerde. Daar het ons niet bekend is. wat Mr. Andreae onder deze „ietwal- Fransche manier" verstaat, zouden wij gaarne van hom eenige toelichting ontvangen vóór wij verder op z'n protest ingaan. Een Gres liof f-gedenktee- ken. Er zijn uitnoodigingen rondgezon den tot de bijwoning der onthulling van een Greshoff-gedeukteoken in de West-Indische zaal van het Koloniaal Musoum op Zaterdagmiddag a. s. De onthulling en het uitspreken der gedenkrede geschiedt door den voor zitter van den Raad, den hoor P. J. V. Houten. Het gedenkteeken is in opdracht der Commissie van Beheer van 't Museum ontworpen en in hout uitgevoerd door den lieer J. Bronner te Haarlem. Li de zaal worxlt d on zelfden dag een kleine tentoonstelling geopend van voorwerpen, betrekking hebbende op de werken van Dr. M. Greshoff. Tooneel wedstrijd „J. J. Cremer". Door den beschermheer, den heer J. Th. Cremer, is voor den wedstrijd een eersten prijs beschikbaar gesteld. „ONDER ONS". Het gemengd koor „Onder Ons", directeur de lieer I-Ienri Pielage, gaf gisteravond in do Vereeniging een concert waarhij ditmaal het koor zelf geen werkzaam aandeel nam. liet was. een solisten- of kameïmuziek- ovond, waarhij vocale- en instru mentale voordrachten elkaar op aan gename wijze afwisselden. Voor het vocale gedeelte zorgde op de eerste plaats het gemengd dubbelkwartet „H. P.", dat vooï de artistieke voor dracht van een aantal zijner reper toire-nummers veel belangstelling Vond. Als noviteiten prijkten dezen r op 't program eein paar fijne werkjes van Schumann en het gees tige „Die Bèiedsamkeil" van Haydn. Dit lautste, alsmede de Vier Zigeu- nerlicder van Brahms, weiden doó'r mej. Betsy Pielage uitmuntend op den vleugel lx-geleid. De heer Rob. A. Patte, baryton, uit Amsterdam, vulde het vocale programma aan door een viertal liederen van Schu mann en twee balladen van Luwe. Ofschoon zijn stem niet geheel vrij klinkt, toonde hij toch zooveel goede muzikale intentie m zijn voordracht, dat hij zijn toehoorders vooral met Lowe's „Die nachtliche Heer schare" en „De Nöck wel ver mocht te boeien Voor de karakter volle begeleidingen van mej. Josine Kat alle lof. Het instrumentale deel was toever trouwd aan 't „Amsterdamsch Trio" bestaande u.t de dames N. Gun ning, -viool, K. v. d. Hoeven, violon cel, en F. Galbart, piano. D.t instru mentaal Trio waarmede wij reeds Vroeger het genoegen hadden keun.s te maken lieeft zich ook nu weer van gunstige zijde doen kennen. Reeds in het Trio op. 70 Es-dur, van Beethoven genoten wij van de mooi genuanceerde voordracht en het goe de ensemble; ofschoon deze groot- sche muziek vooral ook met het oog op de te vullen ruimte naar weelderiger klankvolume deed ver- Als vertolking stond m.L het Dumly-trio van Dvorak een vooral in dit Trio mij weinig sympathiek toondichter hooger nog dan Beet hoven's werk. De motieven nobele zoowel als bizarre waren goed ge voeld en aan de veelkleurige „instru mentatie" werd alle recht gedaan. In ieder geval Ihebben de daiuee door haar jongste optreden in onze Con certzaal den vroeger gegeven goeden dunk bevestigd en zelfs verhoogd. PHILIP LOOTS. Hinderwet. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van 17 Mei j.L aan den directeur der Haarlemsche Ijzergieterij vergunning is verleend tot uitbreiding van die inrichting, in het perceel aan de Rc- guliersstruat No. 40, door bijplaatsing van een smeltoven onder een tegen de gieterij te maken bijbouw of afdak en van een electromotor van 40 P K. in een van de smederij af te Bcbeiden gedeelte. Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is iugekomen een verzoekschrift van M. Molen kamp, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in do gelag kamer van het perceel aan de Kam pervest No. 1. SERENADE. Ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijk van P. Blad en A. Blad Lusing werd gisteravond te half negen, aan de woning der jubilee- rende oudjes doo'r bet muziekkorps „Na Arbeid Kunst" eene serenade gebracht. De oudjes wonen voor zulk een avond-nnizlekhulde op een zeer gun stige plek, het Walsonsploin toch biedt ruimte voor een groole mdnn'g- te toeschouwers, die niet zooals dat anders meestal 't geval is tus- schen twee huizenrijen ineengeperst worden. Velen waren er saamgeloo- pen, om vah het altijd weer aardige schouwspel te genieten. Fantastisch wapperden geeiruod in den donkeren avond, de hooge toorts-vlummen, d.e over 't heele plein schielijke licht vlekken loopen deden, even ras ver vagend als zij geboren waren. En onder dat llchtgegloei, klonk forsch en klater-raak de koperhulde joel den en daverden de liederen de lucht in, bewijs gevend van hoogachting en sympathie voor de oude feestelin gen, bewijs gevend óok vnn de capa citeiten, die „Na Arbeid Kunst" on tegenzeggelijk bezit De toehoorders en toeschouwers amuseerden zich bovenmate, en do dichtstbijstaanden gaven meermalen door luid applaus van hun voldoe ning blijk. Nadat enkele nummertjes ten ge- hoore waren gebracht, gingen de muzikanten naar binnen, om zich de dorstig geblazen keel eens te ver- frisschen maar dra jubelden hun instrumenten verder. 't Was reeds lang over negen, toen het Wilsonsplein weer in zijn ge wone avondlijke rust lag. De woning der oudjes was met lampions'versierd; de buren hadden gevlagd, en als syinbolieke en gees tig gevonden hulde hing onder iedere vlag een reusachtig gevuld blad. Het is den oudjes zeker een onver gefelijke dag geweest. DRINKHAL. De Brinkhal der Staalwateirbron- nen is gisteren door 65 personen be zocht. DE KLERKEN AAN DE RECHTBANK. Thans zijn op één na alle daarvoor aangewezen ambtenaren bij Konink lijk besluit tot Rijksklerk aangesteld. Wij hebben in Januari j.l. gemeld, dat de betrokkenen zeer teleurgesteld waren, daar géén van hen was aan gesteld, omdat zij nevenbetrekkingen hadden. Het Ministerie van Justitie heeft nu zeker ingezien, dat dit niet aanging, en de ambtenaren thans aangesteld. Er waren ambtenaren met vele dienstjaren, die zelfs de functie van waarnemend griffier bekleedden, en op 1 Januari do boodschap kregen, dat zij als tijdelijk- of als hulp- schrijver in dienst konden blijven, Tot-nu verkeerden zij in de onze kerheid, of zij ooit aangesteld zouden worden. In de Tweede Kamer la voor lotsverbetering dezer ambtenaren ten zeerste eeoWL Daarmede was de Mi nister van Justitie het volkomen eens, doch nu vernoemt men, dat degenen, dae thans hun nevenbetrekkingen moetende laten varen, slechts voor een klein gedeelte tegemoet gekomen worden. Naar wij vernemen, zal de „Band van Klerken" stappen bij den Minis ter doen oin alsnog verbetering hun ner positie te verkrijgen. Ook maken de klerken er een grief van, dat sommigen hunner met vele dienstjaren bij him aanstelling tot Rijkskieik op weinig dienstjaren zijn aangesteld, terwijl iemand te Amster dam met één jaar dienst, bij zijn aan stelling er tien voor in de plaats kreeg. lioo dat mogelijk is, is ons niet duidelijk 1 DE AMBACHTSSCHOOL. Hedenmiddag vergaderde de veree niging „De Ambachtsschool". In die vergadering werd liet jaarverslag over 1'JIU uitgebracht, waai-aan wij het volgende ontleenen Het aantal leden bedroeg op 31 De cember 1910 69 het aantal dona teurs en der vcreenigingen, die de school steunen, bedroeg 26. In de plaats van den heer P. Klei weg Dyserinck, die niet herkiesbaar was, weixl gekozen de heer M. W. SavriJ, terwijl de heer A. RLnkernatot voorzitter werd benoemd. Dit jaar treedt volgens rooster af de hoer J. F. Huiswil. In 191U bedroog de subsidie van het Rijk 11.000, van de gemeente Haar lem 7150, van de provincie Noord- Holland 3500, terwijl verdere steun werd verleend door de navolgende omliggende gemeenten Bloemendaal 100, Beverwijk 50, Haarlemmer lie- de en Spaarnwoude /25, Haarlem mermeer 20, Heemstede /50, Spaarn- dam f 10, Velsen 50, Zandvoort f 25, terwijl de gemeenten Hillegom en Schoten respectievelijk 25 en 10 vergoeden voor eiken leerling, die uit die plaatsen de school bezoekt. De rekening over 1910 en do be grooting voor 1911. geraamd op een bedrag van 26.892.40, werden door den Minister van Binnenlandsche Za ken goedgekeurd. Op 31 December 1910 bedroeg het aantal leerlingen 140, verdeeld als volgt timmeren 47, meubelmaken 16, smeden 06, schilderen 11. In 1910 ver lieten 18 leerlingen de school en wel 8 uit het 1ste-, 6 uit liet 2de- en 4 uit het 3de leerjaar. Aan het einde van den cursus 1910 - 1911 verlieten 48 leerlingen de school, die den 3-jarigen cursus geheel had den doorloopen. Aan allen kon een getuigschrift warden uitgereikt, na melijk aan 18 timmerlieden, 20 sme den, 6 meubelmakers en 4 schilders. Be namen zijn als volgt Timmerlieden: G. Brakel, J. Cobelens, G. Dusschoten, G. Groe- neveld, C v. d. Haak, P. A. Joustra, G. P. ter Meulen, J. G. Noe, E. C. Rusthui!F. D. Sietses, P. J. II. Stip hout, M. van Waard, J. M. v. d. Wateren, F. G. Wesseling, A. C. A. Piers, J. W. A. Reekers. F. J. Lam fers, W. van Konijnenburg. Smeden: G. van Builenburg, J. R. Braay, W. Dijkstra, L. A. T. Evers, 11. W. Germeraad, IL ter Haak, G. J. Hogewey, j. C. A. Jans sen, B. W. Kors, F. li. M. Kooyman, W. A. Mulder, W. Rienks, R. Schnit gar, E. L. A. van Schoonhoven, J. F. Servoas, J. P. N. Smit, B. Star, D. Veldhuis, J. Vring, W. A. de Zanger. Meubelmakers: G. li. Bos kamp, A. P. A. Cornet, W. C. Meyer, Th. Moolenaar, P. Schuiz, G. J. j. v. d. Putten. Schilders: A. A. J. van Breda, M. A. P. de Hilster, J. Schipper, J. J. W. v. d. Steur. Als leerlingen van dén nieuwen cursus werden eau genomen 24 sme den, 20 timmerlieden, 6 meubelma kers en 3 schilders. De aangifte voor smeden was weder zóó groot, dat niet allen konden geplaatst worden, en een vergelijkend examen moest ge houden worden. Het geheele aantal leerlingen be draagt thans 137, en wol 63 smeden, 49 timmerlieden, 16 meubel makers en 9 schilders. Van deze leerlingen wo nen 35 buiten Haarlem, en welte Bloemendaal 1, Heemstede 3, Zand voort 4, Lisse 1, IJ muiden 3, Hoofd dorp 1, Santpoort 1, Schoten 10, Spaarndum 2. Velsen 5, Spaarnwoude 2, Benneüroek 1. De privaten en urinoirs worden ge heel verbouwd. Op verzoek van den inspecteur van het vakonderwijs wer den voor de tentoonstelling te Brussel foto's ingezonden van verschillende vervaardigde werkstukken en van de werkplaatsen en teekenzalen. Door de 3e klasse timmerlieden en meubelmakers werd eon bezoek ge bracht aan het buitengoed „Duin en Kruidberg", te Santpoort. De beer M. W. Savrij stelde de leer lingen-schilders in de gelegenheid, een bezoek te brengen aan de ten toonstelling van werkstukken en ma terialen van den Bond van Neder- landsche scbilderspatroona yoor de Beluingers- en Stoffcerderspatroons- veroenigxng werd een teekenschool beschikbaar gesteld, het onderwijs werd door 30 leerlingen gevolgd. Door het bestuur zijn voorioopige plannen ontworpen voor verbouwing en uitbreiding dei- school, terwijl de daarvoor benuudigde geldmiddelen hij de gemeente Haaiiem, het Rijk en de provincie Noord-Holland zijn aange vraagd. De rekening en verantwoording sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 27.996.62het kassaldo bedraagt 8.78. De uvond-vakteekonscbool werd ein de December door 151 leerlingen ge volgd, namelijk in de eerste klasse 73, hi de tweede klasse 39, m de derde klasse 31 en in de vervolgklasse 8. Van deze leerlingen waren 45 tim merman, 18 meubelmaker. 37 bank werker. 2 koperslager, 6 metselaar of ïoougieier, i siucaauor, t.1 scmider, *- 'typograaf, 1 nocatnnder, 2 plaat snijder. 7 stoffeerder, 1 lithograaf, 1 wagenmaker. Lu de omliggende gemeenten be zochten 2b leerlingen ue scnooei, en w el 6 uit Bloemendaal', 3 uit Haarlem- merliede, 10 urt Heemstede, 2 uit Vel sen, 3 uit Zandvoort, 1 urt bchoten, 1 uit Haarlemmermeer, 1 uit Vijfhui- "in, 1 urt Ben neb roek. Bewijsschriften van met vrucht doorloopen cursusjaar werden afge geven in de eerste klasse aan 61 leerlingen, in de twetxlc klasse aan b4 leerlingen, terwijl aan 24 leerlin gen der derde klasse het getuigsciirift kon worden uitgereikt. De namen dei' leerlingen zijn C. M. v. d. Beek, timmerman J. j. Boon, timmerman G. de Vries, tim merman; S. Bos, timmerman G. H. Houtkamp, umniernian J. Mus, tim merman J. itodeker, timmerman J. C. J. M. Bierboom, metselaar J. J. Groenendaal, bankwerkerJ. Botten- burg, bankwerker W. Plevier, bank werker J. Polderman, bankwerker VV. B. F. Pieters, bankwerker li. A. de Graaf, koperslagerC. J. Otter, koper-slager; J. A. Furtgens, stoffeer der A. H. v. d. Vossen, décorH. F. Geldorp, schilderA. J. Pompe, schil der 11. B. Eggors, scliilderJ. J. Maarse, scliilderC. Hos, meubelma ker 11. Boumun, meubelmaker11. Loerakker, meubelmaker. De rekening der Avond-vakteeken- school weid e\etieens door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken goed gekeurd en sloot mot een bedrag van ƒ4614.16; het kas-saldo bedroeg 280.99. •N DIEFSTALLETJE. De bakker C. C. B. liet Maandag middag zijn (gesloten) handwagen op het Donkere Begijnhof staan. Bij zijn terugkomst kwam hij tot de ontdek king dat er inbraak was gepleegd in z'n vehikel. Achttien reepen choco lade, gezamenlijk eein waarde van negentig centen vertegenwoordigcind, waren in handen gevallen van twee jeugdige chocoladeliefhebbers, W. F. v. M. en E. v. M., 12 en 10 jaar oud. 't Tweetal had het hangslot van den wagein geforceerd eji in de Nieu we Gracht gegooid, en zfich daarna van de bovenvermelde lekkernij meester gemaakt., AANBESTEDING. Door het gemeentebestuur van Haarlem we<rd hedenmorgen te 11 3/4 uur ten raadhuize aanbesteed: liet maken van eenige veranderin gen ton behoeve van de toetreding van daglicht in de Opleidingsschool voor jongens aan de VVilhelnina- scraat. Ingekomen waren 6 biljetten. Ingeschreven werd uts volgt: Joh. Miezérus te Haarlem voor f2367 M. A. Alders Gzn., te Haarlem voor f 1890; D. Midldieikoop te, Haarlem voor f 2518; 11. Bakker en J. Breo- voort to Haarlem voor f 1706; H. v. Heerden te Haarlem vooï f 2492; W. Saeys te Haarlem voor f 2512. BENOEMD. De beer H. Peusens, alhier, is be noemd tot onderwijzer aan de voor bereidende klassen van de Normaal school te Apeldoorn. F allllssementen. Door de Arrondisscments Recht bank alhier is bij vonnis van 23 Mei 1911 in staat van faillissement ver klaard II. D. Brandt, winkelier en koop man, wonende te Wonnerveer. Rechter commissaris mr. H. van Loghem de Joeselin de Jong. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten), SCHOTEN, Door den veehouder A. Bergkamp, Vergierdenweg en door de Wed. J. J. Vuik aan den Rijksstraatweg is aangifte gedaan van mond- en klauw De bewaarschool in de Colenso- straat is vooï een groot gedeelte, we gens 't heerschcu van de mazelen on der de leerlingen, ontvolkt HEEMSTEDE. AFSCHEID VAN DEN HEER J. L. ZEGERS. Het vertrek van deh heer J. L. Zegdrs, aftredend Directeur der Ge stichten voor lijders aan vallende z.ekte uit de gemeente Heemstede heeft aan vele Protestanten uit die Gemeente aanle.ding gegeven om hem hulde en dank te brengen voor hetgeen hij gedurende ruim twintig Jaar ook voor hen is geweest Een commissie bestaande uit de heeren Joh. van den Berg, Ouderling, Dr. M. Colenbrander, Voorzitter van het College van Notabelen, Adr. IIo- ruig, Lid van den Gemeenteraad, Mr. D. E. van Lennep, Burgemeester, Jac. Moolenaar, Diaken, A. de Wilde President Kerkvoogd en J. H. Wol- ters. Predikant begaf zich daartoe hedenmiddag naar Meer-en-Bosch. Was het oorspronkelijk de bedoe ling alle belangstellenden uit te noo- digen, daarbij tegenwoordig te 2ijn, de samenkomst moest een meer be perkt karakter aunnemen, nu door de ernstige ziekte, waaraan Me vrouw Zagers lijdende is, alle feeste lijk vertoon was uitgesloten. Namens de Commissie sprak Mr. D. E. van Lennep, den heer Zegers toe. Hij wees er op, dat het de Pro testanten van harte leed doet, dat deze de gemeente gaat verlaten, maar dat zij met groote dankbaar heid bezield waren voOï hetgeen hij voor hen deed. Spreker zeide niet in herinnering te zullen brengen wat de heer Zegers voor de gestichten, de lijdende menschheid en het Diakonaat had gedaain. Wanneer zijn arbeid zich daartoe beperkt had, dan had hij menachelijkerwija gesproken, reeds genoeg gedaan. Maar hij deed meer, hij gaf zich voor allerlei werk, voor al op Christelijk gebied. Spreker noemde zijn optreden in de Kerk bij verhindering van den predikant, zijn steun aan de Bijzon dere Protest a ntsche school en zijn medewerking verleend aan de Chris telijke Vereenigingen en dankte hem daarvoor namens allen. Als blijk van vriendschap en dank baarheid bood hij hem ten slotte aan een teekening van een boekenkast, welko in bewerking is bij den heer Joh. Nederkoorn Cz. en een oorkon de, vervaardigd door den heer G. A Luitlngh. De oorkonde, welke zeer fraai is uitgevoerd, prijkt met het gemeente wapen, penteekeningeu van de ProL kerk, de Bijzondere Prot. School, \t Directeurslïuis op Meeir-en-Bosch en het lokaal voor Christelijke be langen en luidt afs volgt: 1890 1911. Namens vele Pïotestanten in Heem stede is op den 22 Mei 1911 aan den heer Jan Lambregt Zegers, Schei dend Directeur van de Gestichten der Christelijke Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte, bij zijn vertrek uiit die ge meente hulde on dank gebracht voor hetgeen hij op velerlei vooral op Christelijk gebied voor Heemstede heeft gedaan. In hem heeft de Heer bewaarheid het woord van den Spreukendichte) „Een gansch getrouw man zal veelvuldig zijn iu zegeningen". (Spreuken 28 20). Na deze toespraak van den burge meester, zeide -Ie heer Zegers onge veer het vclgeude Mijnheer de burgemeester en gij allen, hooggeachte heeren, die imj de groote eer wilt aandoen, u tot het pasomsclireven doel hier te vereen gen. Ik kan niet anders waarom het niet uit te sjireken! dan mij hoog- vereerd gevoelen door wat in deze oogenblikken hier plaats heeft Op zulk een wijze waardeering te on dervinden en mot zulke vriendelijke woorden door 't edelachtb. hoofd der gemeente te worden toegesproken, da eer is bijna te groot, dan dat ik haar zonder eenige bedenking zou kunnen aanvaarden. Immers, moet naai' uw welwillend oordeel waarde worden toegekend aan wat ik voor de Prij test antsche gemeente heb verricht, ik kan bij zulk een lof mij niet dan be schaamd gevoelen bij de gedachte aan het vele iu mijn leven ca werken gedurende mijn tijd te Heemstede doorgebracht, dat naar mijn eigen besef van geen waarde of slechts van geringe waarde is. Toen ik dan ook het zoozeer vriendelijk ingekleed ver zoek ontving om de commissie te ontvangen, heb ik er mijn gedachten over laten gaan wat u toch kon be wogen hebben, mij bij mijn vertrek uit de gemeente een huldeblijk aan te bieden. Van eenige verdienste In dit opzicht ben ik mij volkomen onbe wust. Uwe meening te dien aanzien is blijkbaar anders, en gaarne wi! ik dan ook op uw woord gelooven, 5at ik iets heb mogen verrichten, vv.inr- mede ik de gemeente heb kunnen die- nen. Ilet doet mij evenwel goed, dat u, mijnheer de burgemeester, den naam hebt genoemd van Hem, aan YVien ik het liefst alles toeschrijf wat goeds ik in mijn leven heb mogen doen en mede helpen tut stand brengen. Kan de mensch wel ooit anders geven, dan wat hij van God heeft ontvangen; iets anders zijn dan wat God van hem maakt I En daarom stem ik in deze gevoelvolle oogenblikken zoo gaarne in met het„Den hoogen God alleen de eer". Nog een andere naam is door u ge noemd, en het verheugt mij, dat ook die naam hier met is verzwegen, de naam van mijn thans zoo kranke vrouw Hooggeachte heeren, wat zou het mij waard geweest zijn, als ik in deze oogenblikken haar aan mijn zij de had mogen zien staan, ik zuu het ook u na ai de moeite, die u zich voor deze zuak hebt willen getroosten en al de liefde, die u ook mijn vrouw toedraagt, zoo heel graag hebben ge gund, uw schoon cadeau en die prach tige oorkonde onder gansch andeio omstandigheden mij te mogen aan bieden. Hoe veel zou ik hebben ge mist als God nnj niet zulk een vrouw, als zij is, had gegeven en hoeveel zo i niet of miuder goed zijn geschied, wanneer zij mij niet gedurende zoo vele jaien tot zulk een groeten steun geweest 1 lk heb behoefte het hier openlijk te verklaren. Tot mijn diep leedwezen kon ik haar nog niet zeg- wat heden zou geschieden. Straks hoop ik gelegenheid te vinden, liaar alliums iets te mogen mededce- len van wat hier' tot gedachtenis van haar zegenrijk leven is getuigd. U, mijnheer do burgemeester, mag ik ook wel niet een enkel woord iu het bijzonder danken voor de mede werking. de voorlichting, den steun, dien ik bij verschillende gelegenheden van u voor mijn arbeid hel» mogen ondervinden. Wat u voor inij is ge weest is meer. dan u misschien zelf kunt vermoeden. Ik heb heel veel aan u als hoofd der gemeente te danken, en ieder zal het kunnen billijken, dat ik daarvoor hier dan ook dien dank uitspreek. Ja, ik ga de gemeente verlaten, en dat zal, dat kan niet gaan zonder weemoed. Scheiden van oen plaats, waar ik zooveel welwillendheid en liefde ondervond, veroorzaakt pijn. Maar scheiden van iemand staat niet gelijk met iemand den rug tookceren, en scheiden van Heemstede is niet hetzelfde als Heemstede uit de ge dachten bannen, lk zal aan de goede jaren, hier gesleten, steeds met groo te dankbaarheid terugdenken, en ze ker zal de wijze, waarop de Kerke lijke gemeente van Heemstede - j laat gaan, niet weinig medewerken om mij steeds nauw aan deze plaats verbonden te blijven gevoelen. In mijn hart leven de beste wen schen voor den bloei der burgerlijke en kerkelijke gemeente, en in het bij zonder voor u, hooggeachte hoeren, en al de uwen. Allen die hebben willen bijdragen tot een zoo schoon souvenir, mogen zich verzekerd houden van mijn harlgroiidigen dank. in aller belang stelling en voorbede blijf ik mij eu mijn echtgenoote, voor de in deze da gen van groote moeite en zorg vooï ons, dringend aanbevelen. VELSEN. NOORDIIOLL. PROPAGANDA. COMMISSIE. De Noordhollandsche Propuganda- Commissie van de Nederl. Ver. tot Afschaft, van Alcoholhoudende dran ken zal op 2 Juli een provinciale meeting houden te Velsen, op het Landgoed van Baron Vtui Tuyli van Serooskerkon. Mej. Funke van Amsterdam, Dr. j. L. Klein van Edam, respectievelijk over de onderwerpen: „Vrouwenkie»-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1