A ARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. O GEVONDEN i WOENSDAG 24 MEI 1911 Buitenlandsch Overzicht Gistermiddag is 'T VLIEGONGELUK te Issy-les-Moulineuux in do Fran- sclio Kamer ter sprake gebracht. lirisson hield een lijkrede op Ber- teuux, wiens dood hij een verlies voor roptjbliek, leger en vaderland noem de. De minister werd getroffen in de uitoefening van zijn ambt, terwijl hij eon moreele aanmoediging wilde ge ven aan de aviatiek, waarvan hij een geducht wanen wilde maken. Brisson sprak ook do beste wen- scheii uit voor 't herstel van den mi nister-president Monis De Kamer stond een crediot toe voor een nationale begrafenis van Ber- teaux. Dit zal wel een grooto plech tigheid worden. Uoeds nu heeft 't le ger den rouw aangenomen. De rouw zal gedragon worden, totdat de nieu we minister van oorlog zal zijn be noemd. Wanneer dit zal zijn is nog niet bekend. Wel is zeker, dat DE MINISTER CRISIS zich alleen tot de portefeuille van oor log zal bepalen, want de minister president. Monis blijft aan. Elders in dit blad is tc lezen, dat do gewonde premier 't naar omslandighedon heel goed maakt, zoodat hij althans wanneer zich geen complicaties voor doen en z»n toestand verergert de belangrijkste besluiten kan blijven uekenen. Loopt 't mee. dan zal Mo nis over een week reeds weer drin gende audiënties kunnen verleenen, maar 't zal toch nog wel een paar m.iunden duren, vóór hij zijn werk vs eer geheel kan aanvaarden. Nog langduriger is de GRONDWET-QUAEST1E VOOR ELZAS-LOTHARINGEN, die gister weer eens in den Duitschen Rijksdag aan de orde geweest is. Bij de tweede lezing van het ontwerp ver klaarde de rijkskanselier, dat liet feit. dat Elzas en Lotharingen bij de tegenwoordige toestanden met Jiet- zvifde roclit van medespreken hebben als de Bondsstaten, in de Kijkslan- dêu als een achteruitzetting wordt ge veeld. „Liidieu wij dit gevoel dus we len te overwinnen, dan slaan wij hen, die do samensmelting van het Itijks- iand met het Rijk weerstreven, do wapens uit de hand. (Gercop van links Zeer juist Indien ik het ontwerp had doen mislukken wegens de quaestie van 't sten-mental in don Bondsraad, dan zou ik kleingeestig gehandeld hebben en zou ik van de Duitsch-nationale politiek van l'ruisen zijn afgeweken. Ondanks alle aanvallen blijf ik bij mijn meening, dat de grondwetsher vorming voor het Rijksland noodza kelijk ia. Gelooft men, dat de Bonds- raadstemmen de verbinding met het Rijk losser zouden uiaken Het te gendeel zou het geval zijn, ze zul hechter worden. („Zeer juist rie pen links en centrum). Alle wijzigingen der commissie zijn nu niet juist als verbeteringen op te vutten. Indien de conservatieve frac tie niet volkomen passief ter zijde was gebleven, dan zou het misschien ge lukt zijn vele bepalingen anders te redigeeren en verworpen bepalingen te behouden. Wij hebben allen een gelijk belang, dat Elzas-Lotharingen zijn krachten economisch en politiek flink kan ontplooien Dat zal het sterk ste middel zijn om het ook innerlijk meer en meer inet het Rijk te doen samensmelten. Slechts met dat ver trouwen kunnen we thans vooruit gaan. (Levendige toejuichingen van Rijkspartij, centrum en linkerzijde.) Nadat de Rijkskanselier zijn rede ton einde had gebracht, verklaarden do woordvoerders der socialisten, vrij zinnigen. nationaal -1 i be ra len en van ecu gedeelte der Rijksparlij zich voor het wetsontwerp, zooals het door de commissie was voorgesteld. Do conser vatieven. de Economische vereeni- gmg, de Polen en de Elsassers be streden het ontwerp der Commissie. De Rijkskanselier nam daarop nog eens het woord naar aanleiding van een critiek, uitgesproken door een c< nservatief. „De verbonden rcgec-rin- gen kan zoo zei hij geenszins het verwijt treffen, dat zij in het ontwerp de keuerljjke reclileu met liebben hcoggehouden of dal zij deze niet tot het einde toe zullen hooghouden." (Levendige toejuichingen.) Daarop werden de algemecne be raadslagingen gesloten. Het voorstel der conservatieven tot schrapping van de derde alinea van art. I, bepalende, dat de Elzas-Lotha- ïingsclie bondsstemmen niet zullen medetellen, wanneor door deze slem- men alleen met die van den president «en meerderheid zou ontstaan, werd mot 200 tegen 112 stemmen verwor pen, waarna art. I in den tekst der commissie werd aangenomen, en eneens een reeks paragrafen van art. II. De daarop voorgestelde amende menten werden verworpen. Daarna werd de rest van het grond- wets-ontwerp in den tekst dor com missie aangenomen. Heden volgt de behandeling van de kieswet voor Elzas-Lotharingen. IN 'T ENGELSCHE HOOGERHUIS dat stampvol was stelde Lord Morley gister de tweede lezing voor van de parliament bill. Hij verklaarde, dat dit geen cind- maatre-ol behoefde te zijn, want dat de regeering, nadut het ontwerp wel zou zijn geworden, niet alleen vr' zou zijn nadere maatregelen tot hervor ming van 't Hoogerbuis te overwegen maar tevens oiu na te gaan, of liet niet gewenscht zou zijn, minder om slachtige methoden tot bijleggmg van geschillen te vinden. Morley stelde de noodzakelijkheid van aanneming van het ontwerp in het licht en sprak de hoop uit, dut de peers zouden trachten to voorkomen, dat het land in moeilijkheden of er ger nog in een loestund van groole verwarring zou geraken. Lord Midleton verklaarde, dat de unionisten zich niet zouden verzetten tegen de tweede lezing van het ont werp, maar tevens dat er natuurlijk in een later stadium van behande ling belangrijke uinendementen zou den worden voorgesteld. 't ZaJ er dus nog wel gaan span nen In 't Lagerhuis is gister 'X ENGELSCII-AMICKIKAANSCHE AR BIT RAGEVDRDRAG ter sprake gekomen. Sir Edward Urey. de minister vun buiteiüandsche zaken, verklaarde, naar aanleiding van verschillende vragen ,die tot hem waren gericht, over den inhoud van het Engolsch- Aincrikaansch arbitrage-verdrag „lk heb den tekst van het verdrag nog niet ontvangen uit hetgeen Ik echter omtrent deu aard der voorstellen heb vernomen, maak ik op. dat er gegron de hoon bestaat, dat zij ons oen Bin ken stap vooruit zullen brengen in de richting van een prnctische oplossing van geschillen, zonder dat wij onze toevlucht tot een oorlog zullen belioe- ven te nemen." Ook op een feestmaal te T.nnilen, van de eerste ministers uit de kolo niën sprak Sir Edward Grey over 't verdrag. Hij verklaarde zich te ver heugen, dat hel hem misschien gege ven zou ziju, iets tot stand te brengen, dat een nuilpaal zou zijn in de ge schiedenis der menschheid. De nieuwe overeenkomst zal niet el- leen de oude bevestigen, ulnar tevens een voorbeeld zijn, <l«t elk land, dat er naar streeft om het ontstaan van een oorlog te bemoeilijken, zal kun nen volgen. „Wii hebben ons nooit exclusief betoond", zei de minister, „en zullen ons daarom verheugen, wanneer het initiatief vin president Taft ook voor andere landen zegenrijke gevolgen mocht hebben." DE FRANSCHEN IN MAROKKO Het nieuws uit Marokko blijft schaarsch, maar er is nu toch eenig gced nieuws. Uit Tenger wordt geseind, dat do colonne-Moinier in den avond van 21 Mei zonder slag of stoot Fez is binnenge rukt. FEZ IS DUS ONTZET 1 Alle Europeanen in de stad zijn in veiligheid, zoo vult 't telegram nog Over DE SPAANSCHE ACTIE is ook nog niet 't laatste woord go- zegd- Volgens te Gibraltar ingekomen be richten zetten de Spaansclio troepen, die onlangs zuidwaarts van Ceula stellingen bezet hebben, de voor- vvaartscbe beweging voortnieuwe posities zint ingenomen, de vroeger bezette stellingen bevestigd. UIT PORTUGAL. Een Hamburgschc reederij heeft van haar Porlugeescheu vertegen woordiger vernomen, dat de toestand in Noord-Portugal onzeker is. Men is zeer ontevreden over het tegenwoor dige regeeringsstelsei. Men gelooft al gemeen aan de mogelijkheid van een MONARCHISTISCHE TEGEN- REVOLUTIE, al heeft men tut dusver peen tastba re bewijzen kunnen ontdekken. Ook tï Londen zijn dergelijke omusiba- rende berichten vernumen. To Lissa bon zuu de tegenrevolulie ieder oogen- blik te verwachten ziju, het plan moet zijn, dat de monarchisten te Opoito het eerste sein geven. De Beri. Lokal. Anzeiger heelt be richten in deazelfden geest ontvan gen. Er is weer aan alle kanten ONRUST IN DEN BALKAN. Van de grenswacht aan de Monte- negrijnsche grens is een telegram in gekomen, dat de Montenegrijnen drie batterijen in stelling gebracht heb ben. De Turkscho gezant to Cettinje heeft bij de Moiitenegrijnsche regee- rinp geprotesteerd. Gister is al gemeld, dat de Bul- gaarsche regeeriug genoegdoening geeischt heeft voor den moord op den bulguursclien kapitein Jorgiëf, die door soldaten van de Turkscho grens wacht werd doodgeschoten, en dat, volgens mededeehng van den Turlc- schen minister van buitenlandscho zaken, reeds vijf Turksche soldaten voor den krijgsraad gebracht zijn. Naar 't heet, is thans vastgesteld, dat de Turksche grens-soldaten op Jorgiëf vuurden, toen deze, geen ge volg gevend aan hun verzoek hen naar den Turkschen grens-officier te vergezellen, zich eenvoudig op Bul- gaarsch gebied terugtrok. De Bul- gaarsche officieren mooten een offi cieels mededeeling van hun regeering hebben ontvangen, dat het Jong- Turksche comité te L'skub indertijd besloten hod eon Bulgaarschen offi cier neer te leggen. Dat besluit werd genomen, toen in het vorige jaar op bet station te Sofia een Turksch poli- tie-ambtenaar, die in dienst van het comité stond, vermoord was. Een waarschuwing dus! In Albanië blijft 't ook maar vech ten. De eerste divisie van het Turksche leger heeft een aanval gedaan op de versterkingen der opstandelingen op de hoogten van Plainitza, ten noor den van Toezi. Do opstandelingen sloegen op de vlucht met achterlating van 30 doo- den en een groot aantal gewonden. De troepen bezetten Kilesi, Zepi en de hoogste punten der bergen Plai nitza en Hosit. Eeii gerucht meldt, dat de Mexi- caansche opstandelingen 225 CHINEEZEN VERMOORD hebben, o. a. dr. Lim uit Peking. pc Chineesche gezant te W ashing ton heeft aan den Chineeschen zaak gelastigde te Mexico (stad) opgedra gen een krachtig protest te doen toe komen &un de Mexicaansche regee ring. Madero had zich tot al zijn onder bevelhebbers gewend met de aanzeg ging, dat, zoolang <te wapenstilstand duurt, niet mag worden gestreden. En alle iusurg enten-officieren, die Madero als hun leider erkennen, heb ben zich zonder veel tegensporrelin- gen daarin geschikt. Enkel „La Neri" ook wel de Mexicaansche Jeanne d'Arc genoemd maakt eerst moeilijkheden. Ten slotte besloot zij Madero s wenk te volgen maar dreigde zij indien do onderhandelingen nogmaals moch ten worden afgebroken, zou zij onmid dellijk weer beginnen en dan niet rusten vóór zij liet hoofd van Porfirio Dia/. oi> een piek kon aanbieden aan Madero. Een bloedlustige dame I Uit Laredo, de Amerikaansche grensstad aan de Rio Grande, zijn te New-York nadere berichten ontvan gen omtrent de inneming van Torreon door de Mexicaansche opstandelin gen. Vier dagen lang hadden de be woners zich staande gehouden, maar moesten toen voor de overmacht zwichten. Zuodra de opstandelingen moester waren in de stad, begonnen zij er op schandelijke wijze huis te houden. Zij vermoordden een Duitsch hotelier, een Chineesch bunkier. 70 Japanners. 12 Duitschers en een aan tal Amerikanen. Stadsnieuws DE AMBACHTSSCHOOL. In vei-volg op onze mededeelingen van gisteren lietreffende de jaarver gaden ng van de vereeniging „Do Am bachtsschool" kunnen we nog mede- decleu, dat een commissie, bestaande uit de heeren J. W. van Santé en J. A. Jonker, de rekening en verant woording van den penningmeester, den heer H. .1. Geyl LCzn., nagezien had en accoord bevonden. De heer Rinkema sprak nog een extra woord van dank tot den heer Geyl, die de financiën zoo goed be heerd heeft. Wegens drukke werkzaamheden had de lieer J. F. Hulswit als bestuurslid bedankt in zijn plaats werd gekozen de lieer P. Kleiweg Dyserinck. Tot leden van de commissie voor 't nazien van het geldelijk beheer over 10H werden benoemd de hoeren A. de Clereq, Mr. Th. de Haan Hugenholtz eu F. C. Dufourtot hunne plaats vervangers de heeren W. A. van Vlo ten, A. R. Rit9ema en B. Groenewe- gen. Vervolgens mochten de jongelui, die het diploma verworven haddeu, biunentreden en, nadat de jaarver slagen waren gelezen en goedge keurd, nam de heer A. Rinkema het woord, om eenige woorden aan het vakonderwijs en aan de thans schei dende jongelui te wijden. Wanneer we nagaan zei spreker dat het vakonderwijs dateert van 30 jaar terug en we zien de vorderin gen van dat onderwijs, dan stemt dat tot dankbaarheid. De ouderen van dagen moesten zich met heel wat bokroni|>eiier middelen behelpen, zelfs de leeraren toen waren met de vak ken niet volledig op de hoogte. Het toekenonderwijs word pp oude model len gegeven, inlichtingen kreeg men niet. Wel is het vukondorwijs ook nu nog met volmaakt, maar toch al veel gevorderd. De Ambachtsschool bestaat tiu sinds 18 jaren, en Haarlem was niet een van de laatste plaatsen, die zich met hot vakonderwijs bemoeide. Spreker bracht hulde aan de stich ters van toen, die de zaak met zoo veel energie aanvatten. Een Am bachtsschool toch is een particulier lichaam, en bij particulieren moest men 111 de eersto plaats hulp zoeken. Thans helpen rijk, provincie en ge meente met subsidies. Op het o ogen blik is het bestuur bezig met reorga nisatieplannen; sinds lang van te vo ren was het bestuur van nieöning, dat de Ambachtsschool verbetering behoefde. Het technicum, dat Dr. Kuyper indertijd hiér stichten wilde, bracht de plannen tot stilstand. Andere om standigheden deden de reorganisatie ook ophouden. Thans zijn plannen hangende en spr wonsdit en hoopt, d,at de gemeenteraad van Haarlem zal begrijpen, dat krachtig moet wor den ingegrepen, opdat de Ambachts school aan alle eischen moge gaan voldoen. Vervolgens bracht spr. aan direc teur on leeraren dank voor al wat zij dit jaar gedaan hadden. De directeur heeft oen groot orga- niseerend talent; de onderwijzers be schouwen zich als de vrienden der jongens (applaus). De jongelui, die de Ambachtsschool thans verlaten, zijn goed onderlegd. Spr. hoopt, dat de getuigschriften hun in de toekomst van veel waarde mogen zijn. De jongens mooten ook voel.ng blijven houden met directeur eu leeraren; die kunnen hen ook la ter met raad en daad ter zijn staan. Spr. wijst er echter met nadruk op, dat met alleen de leervakken goed moeten zijn, maar ook moeten de jongens hun karakters in de goede richting ontwikkelen; spr. drukt den jongens op het hart het goede te be trachten. 35 jongelui uit de buitengemeenten bezoeken thans de school; spr. zou gaarne willen, dat de buitengemeen^ ten wat meer subsidie gaven. Ten slotte zeide de lieer Rinkema nog dank aan de jongelui, die zoo trouw do avondvakteekensoliool be zocht hebben; die jongelui hebben met veel ijver gewerkt, Spr. hoopt dat zij daarvan veel profijt mogen trek ken. Luid applaus volgde op deze toe spraak. Hiei'na had de uitreiking der di ploma's pluats. Kunst door Oefening. De Mann. Zangv. „Kunst door Oe fening, directeur de heer Carol Phlippeau, zal op Hemelvaartsdag een wandeltocht houden naar Sant poort. STAATSPENSIONEERING. De afd. Haarlem van den- Bond voor Stoatspensioneering vergaderde Dinsdagavond ouder presidium van den heer D. de Clereq, voornamelijk ter behandeling van den besch'rljvlngs brief Voor de op 4 Juli te houden al- gemeene vergadering. Bij de ingekomen stukken waren brieven van de afd. Groningen, Rot terdam en Zieriksee, die der afd. Haarlem resp. verzochten als candi- daten voor het hoofdbestuur te stel len den heer Wiersum, voorzitter van de afdeeling Groningen, mej. v. d. Schuyt te Utrecht en Jhr. R. de Mu- ralt te Zieriksee. Na eenige bespre king stelde de afdeeling den heer Posthuma te Leeuwarden, uiej. v. d. Schuyt te Utrecht en den heor Leeser te Assen. Tot afgevaardigde naar de alge- meene vergadering werd gekozen heer C. L. F. Sarlet, tot d-.ens plaats vervanger de lieer W. L. Schram Azn. Mr. L. Zegers Veeckens stelde zich als propagandist voor het Zuiden be schikbaar. De beschrijvingsbrief voor de alg»- meene vergadering lokte eeïiige be sprekingen uit Het hoofdbestuur acht liet gewenscht een rapport over de Staatspension&eruig in Engeland te krijgen; de afdeeling vond een rap port over het Duitsche verzekerings stelsel van nog grooter belang, vooral omdat minister Talma rich in de üjn daarvan beweegt. Aan het welslagen van de in Sep tember te Amsterdam te houden groote meeting zal door de afdeeling naar krachten worden medegewerkt Ten slotte werden nog eemge be sprekingen aan de propaganda ge wijd. Vooral onder den winkelstand werd die zeer noodig geacht. Akte-examens L. O. Haarlem, 23 Mei. Geslaagd de da mes E. G. Hopman en Alb. li. Jorink, te Bergen G. Houtschilt, te Haar lem, en A. M. P. Karthous, te Tjoe- kir. EX. APOTHEKERSBEDIENDE. Voor 't examen te Groningen is geslaagd mej. II. Maus, te Haarlem. Gev. Voorwerpen: In de gevonden voorwerpen stond gisteren vermeld: M. Bock age, Ko ningstraat 58, een witte rozenkrans; dit moet zijn: M. Boeklage, Koning straat 58, een witte rozenkrans in étui. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. De loteling De Rooy, te Nieuw- Yennep, geloot hebbende voor de ge meente Haarlem,'gaf bij de loting als reden van vrijstelling „broeder- diernst" op. Niettegenstaande dit word hij toch ingedeeld en te Amersfoort in garnizoen geplaatst. Nadat hij nu twee maanden gediend heoft, is hij uil den dienst omslagen en vrijgesteld wegens „brcederdienst". Wel een beetje laat Bij het gemeentebestuur zijn aan vragen ingekomen tot goedkeuring van de plannen tot bouwing van ecu post- en telegraafkantoor, benevens directeurswoning. Volgens de teekeningen belooft het geheel een prachtig gebouw te wor den, dat niet weinig zal bijdragon tot verfraaiing van Hoofddorp. Van den landbouwer B., alhier, zijn gisteren een viertal koeien, door hem aangevoerd te Amsterdam om te markten, in beslag genomen, daar één van hen lijdende was aan „mond en klauwzeer". Het overige rundvee, dat met dezelf de boot was vervoerd en aan verschil lende veehouders toebehoorende, moest als slachtvee ie Amsterdam 'erkocht worden, hetgeen aan enkele •eeiiouders groote schade veroor zaakte. Binnenland S. D. A. P. Bij candidaatstelling zijn, zoo meldt Het Volk, gekozén tot lid van het dagelijiksch bestuur van de S. D. A. P. de heeTen W. H. Vliegen (voor zitter), J. G. van Kuykhof en F. M. W'ibaut. Zes leden van het partijbestuur buiten Amsterdam moeten bij refe rendum worden gekozen uit de hee ren F. van der Goes, L. M. Hermans, M. Mendels, J. H. Schaper, H. Spiek man, P. J. Troelstra J. A. Bergmeier J. van Leeuwen, G. W. Sanne® en S. P. Baart. WET OP DE REDRIJFSZIEKTE. In de zitting van de Tweede-Kamer deelde minister Talma mede, dat lüj binnenkort een ontwerp, regelende de bedrijfsziekte, hoopt in te dienen. EEN VACANTE HOOGLEERAARS- STOEL Naar 't Centr. verneemt, zou voor hei bezetten van den leerstoel in liet recht aan de Utrechtsche universiteit, vacant geworden door het overlijden van prof. uir. Hamaker, zijn aange zocht de oud-minister van Justitie, mr. Nelissen, maar zou deze niet bereid zijn zich voor het ambt beschikbuar to stellen. ONGELUKKEN. Gistermiddag had in de Oude Hout haven te Amsterdam de zestienjari ge G. T. het ongeluk tusschen twee spoorwagens bekneld te geraken. Ernstig inwendig gekneusd is hij naar het gasthuis vervoerd eu duar opgenomen. Een 5-ja'rig zoontje van den land bouwer Van der Hee aan den Goude- rakschcndijk bij Gouda, geraakte .n de Wetering achter de woning en verdronk. DE SUR1NAAMSCHE BACOVEN- CULTUUR. Wij deelden enkele dagen geleden mede, op gezag van den Surinaam- scben oorrespondent van de „N. R. Ut.", dat de United Fruit Company besloten had geen Congo-bananen to koopen en dus geen voorschotten voor de cultuur van die bananen- soort in Suriname te geven daar de proeven omtrent de verkoopbaar- lieid van die bananensoort ongunstig aren uitgevallen. liet „Hbld." verneemt thans, dat dit bericht niet geheel en al juist is. Do agent van den Koninklijken W'est- Indischen Maildienst te New-Y'ork, door de Amsterdani6che directie van die maatschappij om inlichtingen ge raagd, seinde, dat het bestuur van Ie United Fruit Company op zijn verzoek om inlichtingen had geant woord „de vooruitzichten voor den verkoop van Congo-bananen zijn niet bemoedigend. Wij zulten de proef ech ter tot einde Juni voortzetten eu eerst dan de beslissing nemen." De duur van de proef met Congo- bananen is dus verlengd, aanvanke lijk bestond het voornemen reeds voor Mei oen neslissing te neiuen. Uit liet feit, dal de proef wordt voortgezet, kan afgeleid worden, dat de U. F. C. nog aan de mogelijkheid gelooft, dat de Congo-bananen zich in Amerika n mark» kunnen veroveren. BOND VAN ORDE 1L IJ. S. M. Te Nijmegen had de 18de bondsver gadering plaats van den Bond van Orde der H. U. S. M. Door den secretaris werd bet jaar verslag uitgebracht, waarin staat, dal iiet ledental op 1 Januari 1911 81G bedroeg. Do rekening \an den nine meester, in ontvangst en uit ga. f j 5571.97 1,2, sloot met een na- deelig saldo van 46.97 1 2. Tot kden vau he: hoofdbestuur orden herkozen de heeren K. Hou wen, F. A GiU en U. Pijl. nadat waf de heer G. A. Spit als bouds- voorzitter was herkozen In de plaats van de lieeren J. P. de Klerk en J. Waarden burg werden gekozen de hoeren Visser en Hommes. Als plaats voor de volgende verga dering werd aangewezen Amsterdam. Duarop werd behandeld de op de vorige vergadering aangehouden mo tie van den heer D. J. van den Bos, o\or samenwerking. Deze motie werd, na langdurige discussie, vervangen door een voor stel van den voorzitter, waarbij aan het hoofdbestuur het recht worde verleend, om samenwerking te zoeken met- of te geven aan andere vereeni- gingen varTspoorwegpersoneel, wan neer dit nuttig en noodig mocht ge oordeeld worden. De heer Venings (lid van do pon- siocii-commissie) deelde daarop mede, dat. de Raad van Administratie der 11. IJ. S. M. en de Minister van Wa terstaat zoodanige iidichtingeu aan «Ie commissie gaven, dat zij gerust kon aanraden met de voorgestelde pensioenregeling genoegen te nemen. Door de vergadering werd toen het hoofdbestuur opgedragen, om de commissie dunk te zeggen en adhae- sie te betuigen aan haar besluit. TELEFOON-DIRECTEUR. De lieer J. S. Theumssen beeft ont slag gevraagd als d-recteur van de gemeente-telefoon te Amsterdam. TEGEN HET DEBIETRECHT OP TABAK. 3441 kleine winkeliers in verschil lende plaatsen van ons land, hebben een adres aan de Tweede Kamer ge zonden, met het rerzoek deze wet niet aan te nemen. Rechtszaken BRANDSTICHTING. De rechtbank te Assen veroordeel de A. J. v. ML, verpleegde te Veea- huizon, thans gedetineerd, wege*:s brandstichting, tot 5 jaar gevango- nissLraf. DE VERGIFTIGDE TAART. Voor den Hoogen Raad concludeer de dc advocaat-generaal tot vervver- puig van het cassatieberoep van Bcch, ontslagen geineeutebede te Hoorn tegen zijne veroordeeling, door het Gerech»-»hof te Amsterdam tot levenslange gevangenisstraf we gens poging ml vergiftiging van den marktmeester Mark: u, wiens vrouw is overleden na het gebruik der ver giftigde taart. FEUILLETON 6) Ik wensch alleen mijn gezicht te bedekken, omdat het geen gunst hooft gevonden in de oogen van den Effondi. Deane voelde zijn posiüe zeer las tig worden en om er een eind aan te mo ken, ried hij haar aan, haar hut op te zoeken eu naar bed to gaan, om dat ze wel rust z.ou noodig heblien. Zij mankte op de wijze der Turk sche vrouwen oen tecken van gehoor zaamheid en onderwerping en wilde zich verwijderen. Deane kon haar niet zoo laten gaan. -- Dat moet ge niet meer doen, F.iigelschen zeggen tegen elkander gncden nacht en geven elkaar de hand zoo en hij drukte haar kleine zachte hand. Glimlachend keek ie toe. Dat is aardig, zei ze. Zeker omdat het Engelsch is. Dat donk ik wel, stamelde Deane. liet grootste gedeelte van dpn nacht bleef hij aan dok en trachtte zichzelf wijs te maken, dat hij geen liefde luid opgevat voor Sir Gordon Trafforde's dochter. Den volgenden morgen had mevrouw Selwyn zijn geheim reeds ontdekt en met den ijver van een ge boren huwelijksniakelaarster trachtte zij de jongelieden tot elkander te brengen. Zij had altijd iets in haar hut te doen, als Deane en Zela zich op het dek bevonden en gevoelde im mer behoefte aan frissche lucht, als zij beiden in de zaal waren. Het jacht bleef kruisen tol don dag, dat Sir Gordon volgens zijn zeggen te Athene zou zijn. Iioe meer die dag naderde, hoe ongelukkiger Deane zich gevoelde en ook Zela gaf daar van onmiskenbare teekenen. Des avonds voor hun aankomst in Pi raeus, de haven van Athene, zetdo hij tot haar Morgen zult ge uw vader ont moeten zeker stemt u dat tot blijd schap. O ja, sprak ze, maar de toon van haar stem klonk niet opgewekt Zal hij mij aanstonds met zich ne men Ik weet het niet, zei Deane. Ik denk, dat hij met u naar Enge land zal reizen. Hij is een heel rijk man en heeft veel macht... hij is een bey, Zela. Hij zal u paarden en rij tuigen geven, met u in een groot, prachtig huis wonen en u versieren met juweelen en prachtige kleeren. Ik denk, dat zal u veel pleizier doen. Mogelijk, hernam zij. En gaat gij ook naar Engeland, Leonard)? Hij had haar gezegd, dat zo hem bij zijn voornaam zou noemen. Ik weet het nog niet, ik denk het niet. lk zal met het jacht ergons an ders heengaan. Zij huiverde. Het wordt koud, zei ze. lk ga naar beneden om mevrouw Sel wyn gezelschap te houden. Die speelt piano, antwoordde hij. Waarom mij alleen te laten Ge weet, dat wij voor goed aullen scheiden. Maar ik ben koud, herhaalde zij, en het gelaat afwendende, ging ze naar beneden. Den volgenden dag bracht Deane haar in liet hotel ie Athene, liet haar in eon afzonderlijke kamer eu ging naar Sir Gordon's vertrekken. Aan de uitdrukking van zijn gezicht merkte Trafforde, dat er iets gebeurd was. Ge hebt mij iets te vertellen zei hij opgewonden. Verschooning, een enkel o ogenblik. Hij drukte de hand tegen liet hart en wenkte toen Deane oin te spre ken. En deze vertelde zijne geschiedenis, en paar uur later voerde hij Zela in haar vaders armen. Alleen keerde hij naar het jacht terug niet een gevoel, alsof hij alles luid verlaten wat het leven uitmaakt. Hij had gedocht dadelijk weer weg te zeilen, maar Sir Gordon had hem verzocht, ten minste nog één dag in de haven te blijven. Den volgenden morgein kwam deze aan boord. Na tuurlijk geleek hij een geheel ander man, maar volmaakt gelukkig scheen hij toch niet te zijn, toen hij Deane de hand drukte en hem ernstig aar zag Nog eens, Deane, reide hij, - ik wil niet beproeven u mijne dank baarheid te betuigen. Ge hebt mij bet leven gered, mij mijn dochter terug gegeven, waarnaar ik jaren lang ge zocht heb. Zulk een schuld kan niet iemand afbetalen, en ik ben niet ge komen met de hoop het wol te kun nen. Maar, Deane, mijn hart is vol en ik moet het voor u uitstorten. Tus schen ons bestaat geen terughoudend heid, ik beschouw u als mijn zoon en ik vertrouw u mijn gedachten toe, zooals dat een vader zou doen. Ge hebt mij mijn kind teruggegeven doch alleen een deel van haar. Zij is bij mij, haar hart echter. kinderlijk instinct heeft haar reeds geleerd :-*.lj lief te hebben, en toch ik héb haar in tranen achtergelaten. Zij is rein, jong, onschuldig, zij is nog maar een kind. Ze heeft smart en weent. Zij spreekt alsof ze op de een of andere wijze aan u verbonden is. Ze zegt zoo iets, dat ze aan u is verkocht Deana was bleek tot in de lippen, zooals dat zijn gewoonte was bij lie vige opwinding. Ik ben in denzelfden toestand als Zela, gaf hij ten antwoord. Ik kou echter mijn leed niet verzachten door tranen. Ik bemin uw dochter met hart eu ziel, ina«r 'k kon bet haar niet zeggen, alvorens ik uw toestem ming had. Die liad ik u gisteren wil len vragen, maar ik vond hei wreed van u te rerlangen baar af te staan .p hetzelfde oogonbllfc. dat gij ze te ruggekregen hebt, en bovendien dacht ik niet, dat r.ij op die sv ,ze van mij hield. Mag ik aansprak maken op den naam, dien gij nnj s-tiaks hebt ge geven, mug ik met u teruggaan naar liet hotel Sir Gorbon legde zijn hand op Deane's schouder, om zijn lippen speelde een glimlach van geluk, iioe- wel zijn oogen beneveld waren. Ge gij alleen, mijn jongen, ik wil hier alleen aan boord blijven en wachten op u beiden.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9