tUSSChea Zaterdags- en Zondagsslui-1 ting, doch spreekt bij den eerslu van een sluiting op Zaterdagavond mot zonsondergang eindigend. De Cliriste- lijke winkelier, wiens geweten hem verbiedt op Zondag te ver kou pen, wordt blootgesteld aan een geweldige concurrentie van Joodsehe winkeliers ,op een dag. dat er veel te verkoopen ia. De mot-Jood, die in de Jodenbuurt Zaterdags sluit, moet volgens deze veroidening ook zijn winkels in an dere wij ken dien dag gesloten hou den. En toch kan hem ook niet een keus worden gelaten, want dan zou hij twee winkels in eikaars nabijheid kunnen oprichten en in den eenen Zaterdag, in den anderen Zondag bijv. versche appelbollen verkrijgbaar kunnen stellen. Voor den banketbak kei- is namelijk de verkoop op de vrije dagen van het grootste belang. Een aannemelijke regeling voor Zondags- sluiting acht de commissie te Amster dam niet te treffen. Zooals men weet bedraagt het aantal Israëlieten hier ter si-ede lü pCt. of nagenoeg 60.000. Wat de 9-uurs-sluitïng belieft, maakt de commissie de opmerking, dat volgens het ontwerp op St. Nico- laas, tenzij het feest op Zaterdag valt, alle winkels 9 uur dicht moeten. Als een lezer mij dus eeu cadeau stuurt, dat ik niet had vernacht, en mij al dus dwingt haastig er ook een te koo- pen en terug te zenden, dan is het de schuld van den wethouder, als hij nu bemerkt, dat m ij n geven minder spontaan was dan het zijne. Beschouwingen worden voorts door de commissie nog gewijd aan in kof fiehuizen verkochte en daar met ge heel en al opgerookte sigaren, aan apotheken, waar recepten worden be reid en andere artikelen worden ver kocht, aan groote winkeliers met te lefoon en veel personeel, die nog vlug vóór de sluiting iets kunnen laten 'be zorgen, hetgeen de kleine winkelier ïiiet kan, en nog veel meer. Zonder echter ons onpartijdige standpunt te verlaten, gelooven we wel, dat de commissie, evenals de brave boekhouder in onzen eersten brief, wel een beetje door de boomen het bosch niet meer heeft kunnen on derscheiden. Dan wordt door de commissie nog de vraag gesteld, of de bezoekers van huizen, waar eetwaren worden ver kucht, die ook in een papiertje mogen inedenemen, en gewezen op fancy- fair-dames, die allen voorzien zullen moeten zijn van een permissie-biljet te barer name. Door de ontheffing van 9-uurs-sIui- ting voor tentoonstellingen zou, naar het oordeel der commissie, eveneens de deur wagenwijd kunnen worden opengezet voor ontduiking. Ten slotte wordt betreurd, dat geen voorschrift is opgenomen, waardoor B. cu W. bevoegd zijn, op dagen als de Juliana-feesten, wanneer de stad laat door duizenden vreemdelingen nog wordt bezocht, van de verbods bepalingen ontheffing te verleenem De commissie legt zelf een ontwerpje over, waarhij met de bovengenoemde wenken rekening is gehouden, doch ver ld aart zonderling genoeg izelf, dat ze ook haai- eigen ontwerp „niet aanbevelenswaard" acht. De commissie verklaart eerlijk, dat ze er niet in geslaagd is, een definitie te geven van een begrip, dat toch zelfs de meest, eenvoudige onder de lezers wol verstaat, namelijk van „winkel" en toch mag h. i. in hot ontwerp zulk een definitie niet ont breken, o. a. met het oog op de zoo genaamde gesloten lïuizen (kleerma kers-ateliers, modisten-zaken, siga- renhandel), en ondernemingen, die in den volksmond meer winkel booten dan - zo zijn, namelijk timmermans winkels, snndswinkels. Onzeker is ook de positie der kap pers-,, salons", die builen de verorde ning vallen, hoewel de gemeentelijke enquête-commissie juist daar haar onderzoek begon en in 1903 daarover een afzonderlijk rapport uitbracht, omdat daar een krachtige actie deed zien, dat ingrijpen het eerst gewet tigd scheen. In het ontwerpje der commissie maakt ze terecht een uitzondering voor de dagen, voorafgaande aan He melvaartsdag, eersten Kerstdag, en wil ze het venten, behalve met druk werken, dranken en kleine eetwaren, verboden zien op de uren, waarop ook de winkels gesloten moeten zijn. Voorts beoogt haar ontwerpje, om, indien u en ik 's avonds tegen negen uur een biefstuk hebben besteld, ons nog een half uur tijd te geven, om die behoorlijk te verwerken. Men ziet hetde winkelsluiting is een terrein vol voetangels en klem men. Toch gelooven we, dat de com missie, die overigens een aantal nut tige wenken gaf, in het uitmeten van de bezwaren wel wat dl te zwaartil lend was. Aan het ontwerp zal men zeker nog wel een en ander trachten te verbeteren. Of het kans heeft te worden aangenomen of verworpen, daarvan is nog zeer weinig te voor spellen 1 Merkwaardig is tiet zeker, dat ook in winkel-kringen nog dui zenden tegenstanders van verplichte winkelsluiting worden aangetroffen, (zooals nog dezer dagen uit een adres bleek).... naast duizenden voorstan-; ders echter 1 B. TH. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag. 7 Juni 1911 des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De vol fende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift, onderwijzer school no. 6, om eervol ontslag. 2. Voorstel B. en W. vaststelling staat af- en overschrijving begrootiug dienst 1910. met advies Commissie van Bijstand gemeente-financiën. 3. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording voormalige corpora tion van neeringen. ambachten en be drijven, dienst 1910. 4. Id. id. id. begrooting id., dienst 1912. 5. Id. id. id. rekening, dienst 1910, en begrooting. dienst 1912, bewaar school in vroeger Barbaragasthuis. Id. id. verzoekschrift Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, om sub sidie. 7. Id. id. ld. Koninklijke Letterlie vende Veroeniging „J. J. Cremer", beschikbaarstelling eercblijk tuoneel- wedstrijd. 8. Id. id. beschikbaarstelling gelden vergrooting speelplaats enz. school no. 7. 9. Id. id. id. meubelen en gymnas- tiekwerktuigen school voor m. u. I. o. no. 2. 10. Id. id. wijziging regeling jaar wedden onderwijzend personeel L. O. 11. Id. id. id. verordening Buiten gewone school voor L. O. 12. Id. id. herziening reglement ge meentelijke Bank van Leening, 13. Aanbeveling id. bonueming Be stuurslid Fonds ter bevordering ver zekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid. 14. Id, id. id. lid Burgerlijk Arm bestuur. 15. Benoeming leden Stemburoau's verkiezing leden Raad. HET FEEST VAN FLORA IN HAARLEM. I. Op Zaterdag 17 dezer, des middags te 2 uur, wordt h:er ter stede oen tentoonstelling geopend van in Haar lem's omstreken in 't wild groeiende planten. Velen herinneren zich nog de tentoonstelling van paddenstoelen in het najaar van 1901, van voor jaarsbloemen in 1902 en van herfst bloomen in 1903. Met welk een groote belangstelling is toen door de dui zenden bezoekers gekeken naar a.l die hoogere en lagere planten, geluis terd naar een verklarend woord, dat door eenige deskundigen gaarne werd gegeven, en hoevelen bobben toen eerst een juiste voorstelling zich kunnen vormen van den rijkdom der natuur in hun naaste schoono omge ving it Was de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging, die telkens die verzame ling van planten bijeenbracht, en zij is 't ook nu weer die de tentoonstel ling voorbereidt, eh over veertien da gen tot alle natuurvrienden van onze stad cn hare omstreken koint met de uitnoodiging: wilt eens komen zien welk een pracht van plantvormen, welk een weelde van kleuren de na tuur u te genieten geeft! Op deze wij ze wenscht de afdeeling haar 10-jarig bestaan te vieren, eu zij vertrouwt dat haar uitnoodiging, om het feest van Flora te komen bijwonen, aan vele.iv niet onwelkom wezen zal. Het is geen wonder, dat do com missie van voorbereiding met de meeste opgewektheid aan den arbeid is getogen, juist in deze dagen nu van den vroegen morgen tot den la ten avond de stralende zon alles hult in een kleed-van schitterend licht, dat in koiteren tijd dan anders alle plan ten opgroeien en bloeien doet, zóó fraai dat de velden om onze woon plaats heen een reuzenruike'r van alle denkbare kleurmengelingen te zien geven. Wilt ge in onze onmiddellijke na bijheid een eenvoudig, maar spre kend voorbeeld zien van bloemen weelde en van natuurpracht? Ziet dan het grasveld op den hoek van Dreef en Florapark: het is maar ge woon gras wat er groeit, en het zijn gewone madeliefjes die er bloeien en liet geheel is. toch een prachtstuk je natuur! In het perk in het midden zijn nog geen bloemen gezet: men gevoelt het dat binnen zulk een. om lijsting van geel en wit en groen de gekweekte gewassen niet tot hun recht zouden komen. Een volgende maal iets moer over onze plannen. Dr. a binnenland EERSTE KAMER. WIJZIGING DER ARBEIDSWET. Blijkens het afdeeliugsversiag be treffende het wetsontwerp lot wijzi ging der Arbeidswet openbaarde zich in de eerste plaats verschil van ge voelen met betrekking tot den omvang van het hel wetsvooi-BteL De voorgestelde bepalingen, voor zoover de gehuwde vrouw daarbij is tietrokken, werden door enkele leden niet, door -anderen wèl wenschelijk geacht. Ook werd er op gewezen dat de nij verheid niet was gehoord over de voorschriften, waardoor de vrijheid van den werkgever zoo zeer aan ban den wordt gelegd en die onder de be handeling in de Tweede Kamer nog zijn verzwaard. Men meende voorts, dat het veel meer den schijn heeft, dat men vrouwen en jeugdige perso nen van do werkmarkt wÜdo verdrin gen, dan dat men die personen tegen exploitatie door overmatigen arbeid wilde beschermen. Sommig© leden oefenden ernstig© critiek ove r's ministers weinige vast heid van inzicht, doch andereu brach ten hem integendeel hulde voor het tactvol beleid en de uiterst talent volle wijze, waarop hij zijn wetsont werp iu de andere Kamer heeft ver dedigd. Men drong aan op uitstel van het verbod van nachtarbeid van jongens in de tl esschenfabrieken. TWEEDE KAMER. Zooals gemeld werd, is aanvanke lijk besloten de interpellatie-De Mees ter te verschuiven. In den loop der vergadering van gisteren evenwel kreeg <1© heer Roodhuyzen verlof, die over te nemen en werd de interpella tie bepaald op Woensdag 11 uur. Tot zoolang heeft de Kamer vacantia Na de felle rede van den lieer Troelstra over het eedsvvetteke, kwam de heer Brummelkamp verklaren, dat de anti-revolutionairen het ontwerp als noodmaatregel aanvaardden. Daarna was Minister Regout, van Justitie, aan het woord. De reden waarom hij, enkel en al leen, zijn oorspronkelijk ontwerp, dat een oplossing zocht van het eeds- vraagstuk, terug nam, was gelogen in de scherpe erftiek der Kamer in het Voorloopig Verslag, waartegen over elk woord van instemming ont brak. En tevens moest aanstonds worden voorzien in de leemte in de rechts zekerheid, door het arrest van den Hoogen Raad inzake Ilooglandt ont staan. De Minister beperkte zich dus, in da hoop later met zijn denkbeelden te kunnen terugkomen. IliJ wilde, noch eedsdwang, noch oedsvrijheid, maar een middenweg, die den rechter het 'toetsings recht verleende van de be zwaren dergenen, die tegen eedsaf legging bedenking hadden. Hem daarbij aan een termijn van indie ning ecner nieuwe wet te binden, achtte do Minister verkeerd. II ij ont raadde dus hot daartoe strekkend amendement-Van Hamel en noemde dat. van den heer Troelstra, dat eeds vrijheid beoogde, onaannemelijk. Ten aanzien van degenen, die tot geen kerkgenootschap behoorden, hand haafde dit ontwerp de bestaande ju risprudentie, gelijk het ook voststeide de bestaande historische eedsformule en eedsaflegging. Een regeling ten gunste dargenen, die builen kerkge- noot3Chap|K*lijk verband leven, ging de grenzen van dit omwerp to bui ten. Na replieken werd de algemeene beraadslaging gesloten. Aan hel slot der vergadering stelde de heer Van Hoogstraten den Minis ter van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen I. Is de Minister van meening, dat de bestaand© wet op het lager onder wijs ©enig voorschrift of eenige vin ger wij zing bevat, waardoor do ge meentebesturen zich belemmerd kun nen gevoelen het bijzonder bewaar- schoolonderwijs te subsidieeren II. Is de Regeering voornemens stappen te doen, ten einde het verlec- nen van financieelcn steun aan liet bewaarsehonlonderwijs wettelijk te regelen l Minister Heemskerk antwoordde 1. Mij is geen enkele bepaling be kend, welke de gemeentebesturen zou kunnen belemmeren om tiet bijzonder bewaarsclioolondervvijs te subsidice- ren. Trouwens, in zeer vele gemeenten vindt dat dan ook reeds plaats. 1L Over-wogen wordt een wettelijke regeling van bet bewaarschouloiidor- wijs, waarbij zoo mogelijk hel begin sel van flnancieelen steun van ge meentewege ware vast te leggen. De Kamer nam daarna afscheid tot na Pinksteren. HET PALEIS TE SOESTDIJK. De voortuin van liet Paleis Soest-j dijk heeft een© geheel© verandering ondergaan. Onder leiding van den lieer Spren,ger, tuinarchitect te Haar lem, is de tuin opnieuw aangelegd ou iso a. liet groote iiooge bloemperk in bet midden van het gazon ver dwenen. Van den Soesldijkerstruat- vveg af is hot bordes van het Paleis nu meer zichtbaar geworden en schijnt het Paleis wat hooger te zijn gelegen. VAN DEN WAL IN DE SLOOT. Woensdagavond zou een chauffeur van gebroeders Ncfkens, te Amers foort, de auto M 1410, die Hemel vaartsdag te Barneveld in een sloot is gereden, aldaar halen om gerepa reerd te worden. Doordat het stuur echter onklaar was, geraakte de wagen nu iu eèn der grachten van de voormalige bui tenplaats „liet Zwaantje", op een uur afstand van Barneveld. Gelukkig wist de chauffeur zich te redden. Heel wat moeite kostte het echter, de zware auto weer op het droge te krijgen. DE NIEUWE GULDEN. Het Hbld. schrijft: Er is een nieuwe gulden en ook deze munt is, wat het uiterlijk aan gaat, een teleurstelling. Men behoeft maar het nieuwe geldstuk te leggen naust den vorigen gulden met den beeldenaar van Pie'r Pander om te zien, hoe ongelukkig het stijve, rech te kopje met het in kinderachtig klei ne golfjes opgemaakte haar staat in den cirkel van het opschrift; daarbij komt, dat ook de gelijkenis ons niet bijzonder geslaagd schijnt. De letter van het opschrift is wol beter dan die van de oude muut, doch ook nog niet zeer fraai. De groote G op de keerzijde is zelfs bijzonder 1 eel ijk. Een verbetering is daarentegen, dat de Kleine kroon boven het wapen door een groote en goedgevormde is vervangen, die tot een betere vulling van de ruimte bijdraagt. De b'reede rand, die van de nieuwe kwartjes, komt ons niet als een verbetering voor. Groote stempelsnijders hebben wij aan 's Rijksmunt blijkbaar nog niet. LUSTRUMFEESTEN. De vergadering van het Utrechtsch Studenten-Corps besloot, bet Coers' Liederkwartet, Kwartet der Vereeni ging „Het Nederlandsch Lied", uit te noodigen, den eersten dag der lus-' trumweek, Maandagmiddag 26 Juni e.k., voor het Utrechtsch Studenten corps een uitvoering te geven van Nederlandsche liederen.. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVER HEID. Te Hengelo kwamen onder presi dium van den heer Van Loockeren Campagne, de besturen der Twent- SÜhe departementen van de Mij. van Nijverheid bijeen om gezamenlijk den beschrijvingsbrief voor de 134ste jaar lijksche algemeene vergadering der Maatschappij van Nijvorhcid - 30 Juni, 1 Juli a.s. te Haarlem te hou den te bespreken.- In zake het ontwerp Tariefwet werd besloten door het stellen der volgende motie de uitspraak de'r MplJ. v. Nij verheid in zake dit wetsontwerp te vervroegen: „De 134ste Jaarl. alg. vergadering kennisgenomen hebbende van het voornemen der Tweede Kamer om de op 1 April LL ingediende voordracht tot vaststelling een er nieuwe Tarief- wet, Indien eenigszïns mogelijk nog voor het zomeri reces in cfe afdeelfn- gen te onderzoeken; overwegende dat bij zoo overhaaste behandeling ln de secties van een voor onze volkswelvaart en voor allerlei handels- en nijverheidsbelangen zoo zeer .ngrij.pende weisvoOrdracht zoo wel onze Maatschappij alsook andere organisaties van nijverheid en handel niet tijdig aan do Tweede Kamer zul len kunnen meedeelen de omtrent de ze wetsvoordracht door die organisa ties te voeren beschouwingen, spreekt als haar meening uit dat de overhaaste behandeling bovenbe doeld niet voreeaigbaar is met de ei- schen van gezette en grondige over weging, dezer zoo bij uitstek belang rijke wetsvoordracht, bij welker on derzoek de voorlichting uit de prak tijk tijdig aan het Parlement moet kunnen vérstrekt worden; noodigt het hoofdbestuur uit, met toepassing van het gewijzigd art. 4n der wet van de Maatschappij in deze zcUstaiwl.g op te treden onder voor lichting eoner commissie van afge vaardigden uit de departementen eu spreokt den wensch uit dat het hoofd bestuur reeds in den loop der maand September e.k. op grond der bedoel de voorlicht.ng een oordeel over de aanhangige wetsvoordracht ter ken nis der Tweede Kamer brenge." Deze bijeenkomst van hoofdbestuur en afgevaardigden (u.t elk der 31 de parlementen 66n bestuurslid) zou dan in de maand September a.s. te Haarlem gehouden kunnen worden. De meeiiing een groote betooging van vele vereenigingen op 't getouw te zetten, ten einde door een alge- moeno actie trachten te voorkomen, dat het ontwerp wet wordt, werd niet door alle leden gedeeld, om reden ve len te zeer vreezen, dat vele arbei ders-organisaties, naar welker mee mng de huidige regeering h. 1. slechts ooren schijnt te hebben, zich niet tot medewerking ge'roepen zullen gevoe len. Medegedeeld word, dat zoowel de heer Aalberse als de heer Elhorst bij hun candidaatstelling tot Kamerlid hadden verklaard te zijn vrijhande laar. EEN VACANTE ITOOGLEERAARS- STOEL. Naar aanleiding van het bericht uit De Tijd, dat de oud-mmister, mr. Nelissen, zou zijn aangezocht voor hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, en daarvoor bedankt heeft, meiedt do „Res. Bode", dat voor de bewuste vacature te Utrecht vóór mr. Nelissen reeds waren aangezocht mr. J. Koste'rs, professor in het burg.- en handelsrecht, te Groningen, en mr. C. W. Star Busman, rechter in de arrondissementsrechtbank te Almelo. Thans kan worden verwacht zoo zegt de berichtgever van de Res. Bode verder de benoeming van mr. Libüurel. VEENBRAND. Een groote veenbrand is gistermid dag te Emmer-Compascuum (Dr.) uit gebroken op de plaats van den heer Êleveld. Drie won ineen ,nl. die van Trip, Gri* huis en Meijer zijn reeds afgebrand, terwijl andere worden ont ruimd. Een groote hoeveelheid brand-1 stof is in asch gelegd; de wind is on gunstig. EEN GESCHENK VAN DEN PRINS Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft de patiënten van het geneeskun dig gesticht de Brinkgreve, bij Deven ter, een mak damhert ten geschenke gegeven. De Prins heeft indertijd het hert, toen het nog zeer jong was, zelf Ln zijn rijtuig meegenomen en het met de zuigl'lesch op doen voeden. „Bob", zoo heet het dier, heeft ln het oude hertekampje van het vroe gere buitenverblijf, thans gesticht, zijn thuis gevonden. Rechtszaken MELKVERVALSCHING. De veehouder Gijsb. van N., uit Weesperkarspel had zich voor de 5de kamer der rechtbank te Amsterdam te verantwoorden, beklaagd van het afleveren van een hoeveelheid melk, waarvan hij wist, dat ze door toevoe ging of bijmenging van water was vervalscht en in waarde verminderd, en deze vervalsching verzwijgende. De leverantie had plaats gehad aan dien meikslijter li. Poel. De beklaagde was overeengekomen, dat bij Poel melk zou leveren tegen f 2 de 30 liter, een prijs voor voile melk. Er werd echter door den scheikundige, den beer C. J. van Ledden Hulsebosch, 5 A 6 pCt. water in de geleverde melk geconstateerd. En beklaagde bekende zoowel voor den recilter-c ommissaris ais voor de rechtbank ruiterlijk, dat hij water bij de melk bad gedaan,» te weten „drinkwater dat hij gebruikt had om vaten te spoelen". Hij had dit zoo'u zwaar vergrijp niet gevonden, omdat de meikslijter Poel zoo slecht betaal de en hem menigmaal te kort deed, door voor te geven dat .hem minder was .geleverd dan beklaagde hem le verde. Het O. M. eischte een maand gevan genisstraf. BELEEDIGING. De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft den Journalist R. al daar, die de vorige week terecht stond wegens beleediging van den heer Hilde Nijland te Dordrecht, door een artikel ln het maandblad ,,Hol- landsch-Zuid-Afrikaovereenkomstig den eisch tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis veroordeeld. De rechtbank overwoog dat de be leediging in hot openbaar Is geschied door do toezending van bet blad met het gewraakte artikel aan 3600 leden der Zuid-Afr. Vereeniging hier te lan- do on nan ongeveer 200 niet-leden in Zuid-Afrika, Letteren en Kunst PRIJSVRAAG. Do uitslag van een door liet Geïllu streerd Schildersblad te Leeuwarden uilgeschreven prijsvraag voor hot ver vaardigen van het beste diploma is als volgt: le nrijs Ch, Lebeau, Haarlem; 2e G. Mohr .Amsterdam; 3e C. B. vuil liui. Haarlem en 4e M. Pilkes, Slo- lerdijk. Bovendien worden 9 diploma's uit gereikt. In 't geheel kwamen 91 in zendingen in. De jurv bestond uit de hoeren C. W. Niihoff. J. Visser Jr. en J. L. van Ishoven .allen leeraren aan vakscho len te Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Aandoeningen der huid. De huid is een der middelen, waar door de onzuiverheden uit 't lichaam worden afgescheiden. Maar zij ls on derhevig aan aandoeningen, die deze afscheiding belemmeren of verhinde ren en welke door een bijzondere bo- liandeling moeten worden weggeno men. Onder deze aandoeningen noemen wij: eczema, roos, huiduitslag, dauw- wo'rm, winterhanden en -voeten, gor deluitslag, enz. Deze aandoeningen zijn somtijds zoo hevig, dat het leven tianet ondraaglijk wordt, dat gij geen nachtrust kunt genieten en dat uw gezondheid er onder lijdt. Foster's Zalf is een speciaal genees- m ddel votfr alle ongesteldheden der hu'd. Reeds de eerste aanwending doét weldadig aan en doorgaans is één doos voldoende om een geheele en duurzame genezing te bewerkstel ligen. Foster's Zalf (let op den Juristen naam) is te Haarlem verkrijgbaar bij de hoeren J. J Göppingor, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spname 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. FRÏEDERICH'S TUBE-TANDPASTA Fama-T andcrême i 10.45 per groote tebe. Antiseptisch. Verfrisschend. Aangenaam, werkzaam Laxeermiddel f voor volwassenen en kinderen. Door H.H. Medioi ala oen zacht en zeker workead laxeermiddel menigvuldif; aanbevolen, wordt „Califig"-stroop, uithoofde van hare zuiverheid eii uit- muntende eigenschappen, gaarne eu dilcwjjla b(j habituëele en toevalligo verstopping, storingen in de spijsver tering alsmede bij gebrek aan eetlust in genomen en door H.H. Medici voorge schreven. Men lette vooral op het merk „Califig". Verkrijgbaar ln Apotheken. P-fls f 1.26 por flacon. Gemengd Nieuws EEN ZWAAR ONWEDER. De Londensche berichtgever van 't „llbld." schrijft Het onweder, dat Woensdagmiddag boven Londen gewoed heeft, is een der hevigste geweest, hier sedert ja ren ondervonden. Do bui begon ongeveer 's middags half vier en heeft nagenoeg zonder tusschen.poozen tot een uur of tien voortgeduurd. Onafgebroken schier had men een hevig hemelvuur, tel kens gevolgd door plotselinge en knet terende donderslagen. Zware regens, die op sommige plaatsen do straten blank zetten en in nieren herschie pen, vergezelden het onweder. Hoe wel het niet overal evenveel schade aanrichtte, bleef toch nagenoeg geen deel van Londen vrij. In de City was het tegen half zeven ongeveer dat de bui op z'n hevigst was, juist op een tijd dat zoovele dui zenden uit de City huiswaarts kee- ren. Niet alleen dat de straten op vele plaatsen blank werden gezet en vele daken en kelders van huizen groote schade leden, de ondergrondspoorvveg had op vele plaatsen ook van het hemelvuur te lijden, zoodat het ver keer op de Metropolitan-lijn aanmer kelijke vertraging ondervond, zéér ten ongerieve van de velen, die langs dien weg huiswaarts moesten. Nog dezen ochtend zag ik op verscheidene plaatsen in de City werklieden bezig de gaten te dichten, door de stort regens veroorzaakt. Over geheet Groot-Londen heeft do bui gewoed en is o. a ook zeer hevig geweest in het Westen, in de voor steden Ealing en Acton, en in het Noord-Westen te Harraw, waar de spoorwegstations schade leden en ook het treinverkeer door het overstroo- men der spoorbanen langdurige ver traging ondervond. In het uiterste zuiden, te Eps' m on omgeving, heeft de bui ook heel wat schade gedaan an helaas I heeft het onweder daar ook menschenlevens geëischt. Het onweder kwam daar met hevig heid opzetten, nadat de beroemd© Derby-wedrennon op de banen te Ep- sain hadden plaats gehad. Ik heb reeds meermalen vermeld, dat op dien Derby-dag steeds duizen den en duizenden uit Londen in trei nen, op omnibussen, in auto's, op allo mogelijke voertuigen naar de vlakten te Epsain gaan, en nu, op zoo'n prachtigen dag, was de toevloed mis- schion nog groot-er dan andere jaren, Er was dus langs den langen weg van Epsain naar Londen een enorm verkeer van hulswaarts-keerenden, toen het onweer losbrak. Een groep werklieden, die bij Baustead Downs, in de buurt van Epsain, onder een muur schuilde, werd dooi den fcük- •>0111 getroffen, twee mannen werden door het hemelvuur gedood en vijf ge- wond. Een knaap op een naar Lon den terugkeerende kar werd ook ge troffen en gedoodeen politieman, dm een vrijen dag had gehad en op oe fiets naar Epsain was geweest, wend getroffen en gedood, eu hetzelf- do lot trof een bereden politieagent, die bij de rennen had dienst gedaan/ ook diens paard werd doodgeslagen. Ook uit den omtrek van Londen ko- men berichten van hevige schade» door het hemelvuur en de regens aan- oerieht ZELFOPOFFERING. Achteraf is gebleken, dat Sir Wil liam Gilbert, Sullivan's libreltödich- ler, verdronken is bij zijn poging om een dame te redden, die met eeu vriendin den bejaarden vriend bij hot zwemmen vergezelde. Gilbert hield de door een krampaanval ge troffen dame zoo lang boven water als zijn krachten toelieten. Hij zonk in do diepte weg, en de dame kon zich nog redden. EEN OUDJE. In den gezagenden ouderdom van 105 jaar is do oudste vrouw in En geland gestorven, Elisabeth Bristow. Bij haar 104en verjaardag had ko ning Ge org haar nog een bouquet en warme gelukwenschen doen toeko men. VERGIFTIGING. Te Helmershausen nabij Jena, werd een honderdtal personen, die hadden deelgenomen aan 'n bruilofts maal, plotseling ongesteld. Men dacht onmiddellijk aan vergiftiging, maar alvorens men de werkelijke ooi-zaak van de ongesteldheid had vastgesteld, overleden reeds vijf per sonen. De overigen zijn voor liet inee- rendeel aan de betere hand. Een chemisch onderzoek wees uit, dat do vergiftiging veroorzaakt was door tiet gebruik van bedorven aardappel sla. JBurgerlijke Stand SCHOTEN. ONDERTROUWD: L. Okker en C. Eickhorn. BEVALLEN: A. EijskootNoordzij8 d. M. 8. Boots—de Jong z. A. R. Assies—Post- ma, d. Th. Ddtkeboonivan Baten burg z. OVERLEDEN: C. P. Arbon, 1 jaar. SPAARNDAM. GETROUWD: C. J. Vreeken en A. Klomp. HAARLBMMERLIEDE. BEVALLEN: S. J van Sabben-van Dijk, z. S. J. Giesberts-Degenaars, d. G. H. Dijkeeul-Kiebest, d. C. van Straten- v. d. Aar, z. J. C. van Bakel-van Geld sijs, d. II. Vink-Ruïjgrok, d. HEEMSTEDE. ONDERTROUWD: J. Schoo en H. M. Peperkoorn. J. van der Velden en W. van der Vlugt, P M van Deursen en J. B. Koomen. J. H. Jager en J. C. Ves- ter. GETROUWD: E. H. van Breemen en M. M, Zieren II. J. Dirkse en C. M. Weijers. C. Heemskerk en A. M. Peperkoorn. C. van Iperen en E. Ravensberg. F. Turel en M. N. Timmerman. F. W. Möhlmann en F. Wesselink. BEVALLEN: J. A. van ZaalBakker, d. H. A. Hutte—van Klaveren, d. C. Veer man—De Korne, z. E. van Tonge ren—Driessen, z. E. Meijer—Kruijs wijk, z. J. C. Ileinsvan Daalen, z. M. C. KramerStrijbis, z. C. G. StroosmaKooren d. OVERLEDEN: P. van der Meer, 83 j. HILLEGOM. ONDERTROUWD: S. Vlaar en A. M. Wijnhof, J. v. Wan'roolj en P. v. d. Akker; J KroaiJ en A. Veldhuijzen van Zanten. GETROUWD: M. v. Ruiten en M. W. Bakker; F. de Wit en E. C. Voges, J. W. Schij>- per en G. v. Essen. BEVALLEN: C. M. Hooge'rvorstde Gruijter d. Th. AssendelftHeemsk-erk z. M. TeeuwenWarmerdam z. C. J. Kor- tékalas—van Haaster z. M. de Rooij- Aangeenbrug z. M. A. van der Put ten— Kokkelkoren ,z. OVERLEDEN: W. Telkamp, 3 weken, W. C. v. 'd. Akker 9 jaar, M. J. Albers, 2 jaar. HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD: D. Jansen en W. Baartse. E. J. v. Dam en K. Harling C. Laan en C. Luime. C van Dam en H. van Dam. J. Rodenburg en T. II. Bok horst, IC. Knibbe en J M. Verkuijl. N Blokker en P. Vastenhout. GETROUWD: J. C. v. Wierinsen on H. J. Vermeu len. II. Bokhorst en B, Faas. H. Deters en L, M. ICraaijkamp. W. Cornelissen en W. Oomlnk. K. L. v. d. Heiden en J. C, Bras. C. de Kwaasteniet en J. Braam. BEVALLEN: A. HooglandSprongers, z. G. C. Roos—Peters, z. H. C. v. Laar Vermeulen, z. E. v. d. Madin—v. d. Heijden, d. J. do BruinMesman, z M. ScharrighuizenUithol, d. G. HuismansVoortman, d. M- C. tSraversOp don Brouw. d. E. RoodenhurgRip, d. J. v. Tol—; Dorst z. C. J. Cuvelier—Schalk,; d. M. Brouwerv. Schooten, z. H. C. v. Steijnv. d. Geest, d. W„ BaarlmanSpaargaren, d. J. van Rooijenv. Duron, d. M. Korsuize- Bokhorst, z. OVERLEDEN: C. de Waal 90 J. H. Westdorp 81 j- H. Verbeek, 41 j. C. Caf# 82 j. A. Schellingerbout 16 j. IV, Eggink 79 j.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6