NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. DE GOUVERNANTE 28e Jaargang. No. 8573 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 3 JUNI 1911 C HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: m per dr,e maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem - lzo Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der ÉMSJPte iTCfï» Bij Abinnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-30 Jtf |m&\\V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederiand1.65 &J50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant. !l Afzonderlijke nummers0.02 Vi V V n 4 1 a. - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. zde omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1364 Genotmlddelan. Wanneer wij alleen datgene ge bruikten wat tol instandhouding van het leven noodig is. dan zou ons menu wel tot een klein gedeelte van do tegenwoordige reeks eet- en drink waren kunnen worden ingekrompen. Brood, vet, rijst, karnemelk en melk zouden dan. mits in de juiste verhou ding. voldoende blijken te wezen. Maar de werkelijkheid is precies te genovergesteld. De behoefte aan ge notmiddelen neemt blijkbaar toe en de vorm, waaronder zij worden s geboden, wordt voortdurend sierlijker en meer verfijnd. Dat blijkt, om m een paar artikelen te noemen, uit de toeneming van het aantal banketbak kerswinkels en uit de keurige verpak king van chocolade, sigaren en siga retten. Niet alleen voor den meer be middelde. De behoefte aan genotmid delen bestaat onder alle standen, zoo als aan te toonen is uit het feit, dat de taartjes, die de banketbakkers overhouden, den volgenden dag voor verminderde prijzen (een cent of an- derhalven cent per stuk) grif van dt hand gaan. We v>en hier dus wel te maken met een algemeen menschelijke ging naar afwisseling van de .voudige, dagelijksche spijs. En als die het levensgenot kan verhoogen, (Waarom zouden we haar dan tegen gaan De vraag is maar. of ze niet hier 011 daar overdreven wordt, zoo- dal het genotmiddel, dat een uitzon dering behoort te zijn, al te vast wordt ,eankerd in de lijst der dagelijksche behoeften. 'Niet ten onrechte is ge zegd, dut hij gelukkig is te prijzen, die weinig behoeften heeft. In tijden van tegenspoed heeft hij geen"'af scheid te nemen van overbodige din gen. die hem door het regelmatig ge bruik tot ware behoeften zijn gewor den. Dit geldt waarschijnlijk het meest voor dranken en wel voor bedwelmen de dranken en stoffen, want het zijn niet enkel dranken, die door hun eigenaardige werking den mensch vcor korten tijd zijn verdriet doen vergeten en hem heffen boven moeite en zorgen. Bij ons in 't beschaafd Europa is de alcohol het meest be kend, in 7:!n tallooze vormen, wisse lend in verschillende landen. De En- gelschman, die er over verbaasd staat, dat de Nederlander den jene ver zonder water drinkt, deinst vol strekt niet voor whiskey terug, die de Duitscher op zijn beurt verafschuwt, terwijl hij mateloos bier drinkt. Dat vocht is den vluggen, eleganten Franschmun weer te zwaar, te pias achtig hij mongt liever met een be vallig gebaar zijn absinth, die in weerwil van haar aardig groene kleur en aangenaam anijsgeurtje. de ge vaarlijkste van allen is. omdat rij den gewoontedrinker weldra brengt tot de vreeselijkste hallucinaties en tot aanvallen van razernij, waarin hij voor zich en zijn omgeving gevaar lijk kan worden. De v o d k i van Rus sen en Polen is weer van uiterlijk veel boerscher, dan de strong drinks van de Amerikanen, die daar ook bij de dames in den smaak vallen en zoo verschillend zijn van soort en smaak, dat toen de eigenaar van een bar, een inrichting waar alleen voor de toonbank geschonken wordt, overle den was .zijn kunst om al die c o c k- tails te mengen in den breede werd omschreven en hij zelf bijna als een artist beweend. Het gebruik, noch het misbruik van bedwelmende dranken is van dezen tijd. In onze jeugd hebben wij al leerd, dat de Germanen, die zich in ons land vestigden, hoewel ze het hoofd koel en de vuist sterk moesten houden om de aanvallen van vijan den die hen wilden verdringen, af te slaan, nu en dan slemppartijen aan richtten, waarbij de mede, een soort van bier. zóó druk rondging, dat het onveranderlijk op moord eu doodslag uitliep. Andere bedwelmingsmiddelen zijn, van lateren tijd. Ik vermeld hier in 't voorbngaan de ongelukkigen, die in hun begeerte naar voortdurend sterker prikkels, er eindeliik toe ko men Eau de Cologne te drinken, als' ze die kri'Ten kunnen en zelfs (het is walgelijk, maar waar) petroleum. Zij zijn evenwel gelukkig uitzonderingen. Helaas zijn dat niet de morphinisten, do rampzalige' lieden, die of in poe- dervorm. maar het meeste door in spuiting, vergetelheid voor verdriet en zwarigheden zoeken in de mor phine. Het Pravaz-spuitje geeft gele genheid om gemakkelijk en onge merkt aan dezen hartstocht te vol doen en alleen de medicus vindt op den ontblooten arm de sporen van het ontzaglijk kwaad. Want in rech te verhoudin™ tot het genot, dat de morphine geeft, staat de verschrikke lijke straf, die zij meebrengt door haar reactie. Is hij uit zijn verdoo- ving ontwaakt, dan is de energie van den morphinist verdwenen, zijn wils kracht verslapt, zijn geest beneveld en wanneer hij niet spoedig terug keert van de dwaling zijns weegs, ver alt, hij al spoedig in de noodzake lijkheid, om de algemeens depressie doen verdwijnen door een nieuwen dosis van het verderfelijke goed. Er is haast geen zwakheid, die meer in 't geheim bedreven wordt dan deze, maar de ongelukkige morphinisten zijn om ons heen en trachten gene zing te vinden in asyls, waar be proefd wordt, hun a wilskracht te rug te geven, waarvan de verslapping juist de oorzaak van hun kwaal uit maakt. Uiterlijk grover, en daardoor voor personen van eenige beschaving min der gevaarlijk, is het rooken van opium. Deze opiumschuivers vinden we vooral in het Oosten, de Chineezen zijn er vaak aan verslaafd en in on zen archipel zouden de liefhebbers bij duizenden worden geteld. Toch moe ten er in Europa, vooral in de groote havensteden, waar veel vreemdelin gen komen, wel geheimzinnige holen zijn, waar een Oosterling meestal een Chinees, gelegenheid geeft om een pijpje opium te rooken. Nog minder bekend in deze landen is de h a s c h i s c h, een bedwel mingsmiddel, dat uit een soort van hennep wordt gehaald, allerlei beloo- verende visioenen moet geven, maar dan ook des te sterker reactie achter laat. Het ligt trouwens voor de hand, dat hoe sterker de prikkel is. des te grooter de depressie moet zijn. die er op volgt. Bn begrijpelijk is ook, dat het middel tot bedwelming grover wordt naarmate de gebruikers op een lager trap van ontwikkeling staan. Ook daarom, dat zij de rem missen, die beschaafde volken zichzelf in hunne neiging naar bedwelmende middelen weten aan te leggen, omdat zij oorzaak en gevolg beter overzien en zich bovendien, ter wille van het oordeel hunner medemenschen. beter beheer8ohen. Zoo bestaat er in Noor delijk Azië een genotmiddel, waarvan de meesten onzer zeker-geen denkbeeld hebben. Het is een zekere zwam. die zeer vergiftig is, omdat zij een reeks alco- löiden bevat, zooals het gevaarlijke muscarine en amanitatoxine, die krampen opwekken en tot bezwij ming, gevolgd door delirium en aan vallen van razernij aanleiding geven. Voor wie er niet aan gewend is, zijn ze doodelijk en men neemt aan, dat vier van deze zwammen het leven in gevaar brengen. De Siberische volke ren gebruiken die evenwel zonder le vensgevaar. zoodat ook hier blijkbaar de gewoonte tot grooter weerstand hegft geleid, zooals van de Tirolers wordt gezegd, dat zij door het gere geld gebruik een dosis arsenicum on gehinderd verdragen, die een ander dooden zou. Maar welk een afschuwelijk genot middel maken die Aziatische zwam men uit. Na het gebruik van de vierde beginnen de oogen te glanzen en te schitteren, de handen beven en terwijl de gebruiker geneigd is tot ziugen, raakt hü in een diepe bedwelming. Zoodra hij weer ontwaakt is. krijgt hij een aanval van wildheid, grijpt naar een trommel om daarop ge- druisch te maken, rent op het veld rond en voert zonderlinge dansen uit, totdat 1 opnieuw in bewusteloos heid verzinkt, waarmee eigenaardige droomen gepaard gaan. Dan ver schijnt weer een aanval van woest heid en zoo wisselen de twee phasen, steeds in zwakkeren vorm, elkander af, totdat het vergif is uitgewerkt. Het zijn Ostjaken, Jokoeten, Jukayiren, 'l'schuktschen en vooral Korjaken, die zich daaraan met hartstocht overge ven. In welken toestand hjm lichaam na zulk een afschuwelijke periode ver keert laat zich denken. En niettemin zien de Korjaken daarin hun groot ste genot en betalen voor deze zwam men groote sommen. Welk een ontzaglijke afstand ligt er tu8schen dit gruwelijk genotmid del en liet onschuldige gebakje van onze confiseurs. De beschaving, die ons in Nederland voor het afschuwe lijke absinth bewaarde, zou het ge bruik van zulke zwammen ondenk baar rnaken. Maar wie deze reeks overziet, moet toch wel inzien, dat matigheid in alle genotmiddelen en vooral in bedwelmende dranken een cisch is, dien elk verstandig mensch zichzelven stellen moet J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De Fransche Senaat heeft zich gis teren bezig gehouden met Eerst w as de zaak nog in den mi nisterraad ter sprake gekomen. De premier Monis. wiens toestand ua het vliegongeluk goed vooruitgaat, heelt in het ziekenvertrek weer minister raad gehouden. Verschillende zaken en quaes ties werden besproken. Met den minister van Arbeid, Boncour, behandelde de minister-president het vraagstuk betreffende de wet op de arbeiderspensioneering, die thans in den Senaat »n behandeling is en waaraan in de beide Kamers ingrij pende wijzigingen worden voorge steld, in strijd met de opvattingen van den minister van Arbeid, die het ont werp gehandhaafd wil zien, zooals het eenige maanden geleden in het parlement in behandeling kwam. Do minister wilde nu in den Senaat de quaes tie van vertrouwen stellen en had zijn voornemen daartoe reeds kenbaar gemaakt. De premier verzette zich evenwel tegen dit, plan. Hij wil aan de recht banken en in laatste instantie aan het hof van cassatie, de interpretatie overlaten van de in het parlement en daarbuiten aangevochten bepalingen der nieuwe wet. De minister van Arbeid heeft de waarschuwing van den premier ter harte genomen. Het gevolg daarvan is, dat de Se-1 naat alleen een motie heeft aangeno men van de volgende strekking ..De Senaat, vasthoudend aan het beginsel van drievoudige bijdrage, namelijk door patroons, werklieden en den Staat, vertrouwend, dat de regeering bij de invoering van. het arbeiderspensioen zoowel met voor zichtigheid als energie zal optreden, en overtuigd, dat de regeering die wijzigingen zal voorstellen, welke door de ondervinding noodzakelijk zullen blijken, gaat over tot de orde van den dag." Dit is tocij beter dan de quaestie van vertrouwen stellen. Waarom al tijd het gevaar te zoeken zoo heeft de minister-president zeker gedacht. In Italië is ook om de ouden van dagen gedacht. Daar gold het de toekenning van een lijfrente aan de veteranen, en de behandeling van dit wetsontwerp gaf tot j EEN GROOTSCHE, VADERLANDS LIEVENDE BETOOGING van de Kamer hield een rede, waarin hij warme hulde bracht aan hen, die gestreden hadden voor de onafhan kelijkheid van Italië Alle Kamerleden stonden op en juichten de woorden van den presi dent toe. Het voorstel werd aangenomen. zijn ter sprake gebracht door Sir Ed ward Grey, welke minister, namens de Engelsche regeering, Andrew Car negie ais gast der National Liberal Club te Londen heeft welkom gehee- ten. De minister vond in zijn begroe tingsrede gelegenheid, om te verkla ren, dat de regeering met het uitstel van de behandeling van het wetsont werp voor •T KIESRECHT VOOR VROUWEN geenszins beoogt, deze quaestie op de lange baan te schuiven. Ook werd de strijd tusschen HOOGER- EN LAGERHUIS aangehaald. De regeeringsman be streed, dat hij liet met de desbetref fende voorstellen niet eens zou zijn. De regeering is ook te dezer zake volkomen homogeen en van oordeel, dat zoolang het veto-ontwerp met door het Hoogerhuis aangenomen is, er geen sprake kan zijn van een con ferentie of compromis. Is de aanne ming evenwel een feit en blijkt de conservatieve partij dan bereid om mede te werken aan de totstandko ming van een Eerste Kamer, die slechts een beperkt aantal leden telt en zoodanig is samengesteld, dat ook de eischen der liberale partij tot hun recht kunnen komen, dan zal er ruimschoots gelegenheid worden ge geven tot overleg. Omtrent de VREDES-QUAEST1E zei de minister weinig anders dan hetgeen li ij reeds bij vroegere gele genheden ten beste had gegeven. Het arbitrage-verdrag verklaarde hij slechts te beschouwen als een eersten stap in de goede richting en hij acht te een voortdurende propaganda noodzakelijk, tot ten slotte de oorlog geheel en al uit don gezichtskring dei- volkeren verdwenen zal zijn. Carnegie antwoordde. Hij verhaal de van zijn Jongste ontmoeting met president Tafi, die het denkbeeld van arbitrage met hart en ziel bleek toe gedaan te zijn. Merkwaardig is intusschen, dat Carnegie de arbitrage minder van de ideale zijde, dan wel van het stand punt, dat zij zou leiden tot aaneen sluiting van het geheele Engelsch- sprekende ras, beschouwt. Enfin, het komt, wat de oorlogs-quaestio aan gaat, toch vrijwel op hetzelfde neer. Onze Lachhoek DIENST. Sergeant. Wat gebeurt er als j» geweerloop niet goed gereinigd is? Recruut Bonis. De kogel kan ste ken blijven, sergeant. Sergeant. Mis. ezel. Boins. De loop kan springen. Sergeant. Mis, stommerd. Boms. De kogel kan achteruit» gaan. Sergeant Driemaal mis, botterik, en het is toch zoo klaar al* een klontje. Als je geweer niet goed gereinigd is, krijg je straf, ezelskop. VRIENDELIJK. Het model. Ja zeg. bjj Laxis po seer ik tegenwoordig voortdurend. Het is voor zijn groot, nieuw stuk: Cleopatra en de slang. Hij. Zoo. En wie poseert voor Cleopatra? MODERNE BOUWMETHODES. En geloof je dat do huizen het zullen houden bij een harden wind, die er vlak op staat? Nou! Het is altijd maar veiliger zo flink in de verf te zetten. Dan houdt het weL aanleiding. Careano stelde aan de Kamer voor het ontwerp met algemeehe stemmen aan te nemen. De minister van Oorlog sloot zich bij dit voorstel aan, en de president trekt ook weer de aandacht. Zoqjils wij reeds in net vorig Over- zicht mededeelden, heeft de keizer don Rijkskanselier in een eigenhan- 1 dig schrijven zijn hooge ingenomen heid betoogd met de aanneming van do grondwet voor Elzas-Lothoi mgou jen de rijks verzekeringswet, en heeft Z. M. den Rijkskanselier tevens zijn portret ten geschenke gegeven. Deze onderscheiding wordt in de Duitsche pers druk besproken. De vrijzinnige bladen meenen, dat de keizer door zijn handeling een af- I keurende meening heeft uitgesproken tegen de politiek der conservatieve regeeringspartij. Het „Berliner Tage- blatt", de „Voss. Ztg." en andere iinksstaande bladen, schrijven met groote voldoening over dit feit. Zij gelooven, dat de tijd niet ver meer is, dat ook voor Pruisen een verbeterd stemrecht komen zal. De ..Borseu Courier" zegt over de dankbetuiging des keizers Met recht kan men zeggen, dat deze brief aan den rijkskanselier juist op dit oogen- blik van groote diplomatieke beteeke- nis is. Hiermee verklaart de keizer zijn groot vertrouwen in de tot nu toe gevolgde politiek van den rijkskanse lier. Do rneosto conservatieve bladen ver melden de dankbetuiging des keizers zonder meer. Alleen de „Deutsche Tageszeitung" knoopt beschouwingen vast »an do commentaren, die de liiiksche bladen op den brief van Z. M. gaven. Uit de hoogte zegt de ,,D. T.", dat de conservatieven niet gewoon zijn de brieven van Zijne Ma jesteit als een politiek entre-filet of als een politieke openbaring te be schouwen. Het conservatieve agrarische blad meent, dat er in de woorden van kei zer Wilhelm geen aanval te vinden is tegen hun partij. Het blad zegt: „Wij gelooven onzen duren plicht gedaan te liebben. We zijn echter niet* van plan om over het verleden zure ge zichten te blijven trekken." Over DEN OPSTAND IN ALBANIë verneemt men uit Cettinje, dat de Turken hun krijgsverrichtingen te- Ëen de Albaneezen hervat hebben. rie gelijktijdig optrekkende Turk- sclie colonnes hebben verschillende stellingen der opstandelingen bezet, maar de. Turken zijn er tot dus\er niet in geslaagd Boekowik Weletsji-' ko, de hoofdstelling der Albaneezen, 111 te nemen. De Turksche troepen plegen allerlei gewelddaden, verbran den dorpen, ontheiligen kerken, enz. Tal van vluchtelingen blijven de gren zen overtrekken. Uit Marokko komen berichten over EEN BLOEDIGE WRAAKNEMING. De „Times correspondent te Tan- ger meldt, dat een gedeelte van de Stierilfijnsche bezettingstroepen den irEUiLLL 1 UN door H e a d 0 n H 111. Chaloner Wenslade zag er uit als iemand, dio zich al heel weinig op zijn gentuk voelt. Omdat hij de eeni ge was, die een dergelijk vermoeden geuit had, kon hij ook de eenige zijn, ■oor wien die bestraffende woorden bedoeld waren, en hij brandde van verlangen om den handschoen op te nemen. Maar, allerlei gunsten had den hem afhankelijk gemaakt van het. hoofd der familie en een openlijke breuk moest vermeden worden. Hij wist, zich in de omstandigheden te schikken en omdat hij een dom man was, deed hij dat onhandig, zonder rekening te houden met den belang rijksten invloed in deze zwaar met electriciteit beladen atmosfeer, de smeulende woede in den diep getrof fen inborst van zijn zoon. Gewichtig kuchend, ging hij het on geluk tegemoet. Ik heb een beschuldiging Inge trokken, die mij moeite kostte uit te brengen, ze! hij. Ik heb den inspec teur Peamian te Wroxford order ge geven met verder op de zaak iu te gaan. De zoogenaamde dood van het ongelukkige meisje heeft mij tut dat eemge mogelijke gebracht. Ik zou nooit tot die beschuldiging gekomen zijn als de sterkste getuigenis mij daartoe niet gebracht had een ge tuigenis, die ik onmogelijk over het hoofd zou hebben kunnen zien. Onmogelijk 1 begon Dick met moeilijk ingehouden woede. Maar Lord Monksilver hief zijn blauw geaderde hand op en*bracht hem met een gebaar tot zwijgen. Laat het maar aan mij over, jon gen, begon hij. Moet ik hieruit begrij pen', dat je de politie bekend maakte met den getuige, die jou de overtui ging gaf? ging hij voort, nu weer tot zijn broeder gewend. Dat deed ik niet, omdat ik den bewusten persoon beloofd had op dat punt niets los te laten, antwoordde Chaloner met het air van iemand, die daarmee een groote opoffering doet. Ik ~af alleen den inspecteur een wenk bij wien hij naar mijn inzicht over den ring kon beschikken. Heel goed maar omdat wij .nu familie onder elkaar zijn, bijeengeko men met het doel om deze pijnlijke zaak op te lossen en vrede in uw huis te brengen, kunt ge hier veilig den naam van uw zegsman noemen. Hij zal niet verder gaan. Als hoofd van de familie maak Ik er een persoon lijke zaak van, dat niemand in deze kamer aanwezig, zijn naam bekend maakt, of een daad zou doen, die aan leiding tot bet bekend-wórden zou kunnen geven. Eerst had Mr. Wenslade een in druk gemaakt van iemand, die zich weinig op zijn gemak gevoelt. Aldus in een hoek gedreven, begon zijn ge laat een ongewoon booze uitdrukking aan te nemen. Hij bleef bij zijn een maal aangenomen houding volhar den. Ik weiger absoluut den naam van mijn zegsman op te geven, ant woordde hit met groote beslistheid. Neem mij dan niet kwalijk, Cha loner, als ik aan zijn bestaan twijfel, zei Lord Monksilver snel, om een nieu- wo uitbarsting van Dick te voorko men, die hij zag, dat op handen was. Alleen nog maar een enkele vraag. Welke reden werd aan Miss Vaughan opgegeven voor haar plotseling ont slag Werd haar verteld, dat zij be schuldigd werd van den ring gesto len te hebben? Ben oogen blik bleef iedereen zwij gen. en wat Chaloner geantwoord zou hebben is niet bekend geworden, want de stilte werd verbroken van een zijde, waarvan men dat het aller minst verwacht zou hebben. De arme Mrs. Wenslade, aan wie in tegenwoor digheid van haar echtgenoot hooit v ergund werd er een eigen opinie op na te houden, zei nu aarzelend Ik heb haar bet ontsla# gegeven op order van Chaloner. Ik gaf de reden op dat zij te le familiaar tegenover Dick was geweest. Zij was al uit ons huis verdwenen, toen de kwestie ter sprake kwam, dat zij den riug zou hebben weggenomen. Ik be schouw hot ais een schande om zoo over haar te spreken, als men hier gedaan heeft. Als ik haar nu kon ontmoeten, dan zou ik de eerste zijn om haar dat te zeggen. De verbazing óp het gelaat van Lord Monksilver, op het hooren van die verdediging door zoo'n zwakke verdedigster veranderde in een uit drukking van groote blijdschap. Pre cies wat ik tot Ravcnscar zei, toen wij hierheen gingen, zei hij rnet een kwandaardigen blik op zijn woeden den broeder dat mijn niet in den smaak vallende neef de onschuldige oorzaak van het ongeluk zou zijn. in mijn oog heb je het meisje leelijk be handeld, Chaloner, maar als Jouw be schuldiging haar uiet is verteld, dan zie ik niet in, dat haar dood door jelui schuld is veroorzaakt. Waar schijnlijk hoeft zij een einde aan haar leven gemaakt, omdat zij er niets in zag, met Phil Vaughan in één huis to moeten wonen. Allerlei dranken klaar te moeten maken zou een ver- drietigen achteruitgang zijn na go- tracht te hebben van deze kleine heks een nutti" lid der maatschappij te maken. Yvonne was naast hem komen staan. Hij kneep haar vriendelijk in ae wang, en de familieraad zou hiermee geëindigu kunnen zij 11 met de verlegenheid van Mr. Wenslade en het terugnemen van de klad. die hij Phyl lis had aangewreven. Maar er moest met Dick rekening worden gehouden Hij kwam een paar stappen naderbij en stond zijn edelen bloedverwant met brandende oogen aan te kijken. U bedoelt het Roed, en ik dank u wel, oom, zei hij met onderdrukte stem. Maar wat hier is gebleken, is niet genoeg om vrede te stichten in dit huis. De houding van mijn vader is niet te verontschuldigen. Hij. en hij alleen heeft mijn lieveling tot haar wanhoopsdaad gedreven. Als zij geen einde maakte aan haar leven om zijn gemeenen laster, dan moet zij het gedaan hebben, om de grove bo- leedigingen, die hij haar toevoegde, toen hij ons samen vond eu om de schande van haar plotseling ontslag. Phyllis was trotsch en gevoelig. Dat ben ik ook en op niets hen ik zoo trotsch, dan dat zij stierf als mijn aanstaand vrouwtje. Toen mijn va der ons daar zag. waren wij juist be zig plannen te maken voor onze toe komst een toekomst, waarmee nooit een begin zou zijn gemaakt zon der dat zij zich er mee bemoeid had Maar zij was dapper en oprecht en ik geloof niet. dat zij mij dezen doode- lljken slag zou hebben toegebracht, enkel omdat zoo'n rampzalig man. als mijn vader haar beleedigde. Over zoo iets zou zij spoedig zijn heengekomen. Ik geloof, dat het gerucht omtrent den ring haar ooren heeft bereikt en dat zal te veel voor haar geweest zijn. Men kan den dood van Phyllis niet ongedaan maken door alle partijen eenvoudig tot kalmte te brengen. Vcor u inag het geval hiermee ten einde zijn. voor mij niet. Met deze woorden draaide hij zich om en liep voordat iemand woorden kon vinden, om hem te antwoorden, de kamer uit Er volgde een lange en pijnlijke stilte, afgebroken door de snikken van Mrs. Wenslade. Lord Monksilver stond langzaam van zijn stoei op, toen Carter Ra- venscar het venster voorbij liep. Da Viscount scheen minder getroffen dan men na de tirade van zijn neef zou hebben kunnen venvachten. De jongen neemt het ernstig op, maar hij zal er wel overheen komen, zei hij. terwijl hij zich naar de deur begaf. Ik heb ten minste je hbsurde theorie omtrent deu ring ontzenuwd, Chaloner, en ik verzoek jo nota te nemen van mijn wenschen om bin nenshuis noch buitenshuls een woord over je ongegronde vermoedens te spreken. Nu moet ik heengaan. Ik heb mijn secretaris al te lang laten wachten. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9