doelen wapperde de Statenvlagin Zuid-Afrika werd een Nederlandsche volksplanting geslichtNiéuw-Hol land, hot latere Australië, werd door hen ontdekt, en tot de stichting van het machtige rijk van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika droegen zij op een wijze bij, dat tot den huidi ge n dag de afstammelingen van de oude voortrekkers hun Nederland- schen naam als een eerenaam be schouwen. Na tijden van groote scheppinge kracht en reusachtige krachtsontwik keling, kwam helaas de reactie. Ge lukkig zijn wij die periode van slul- merzin te boven gekomen wij leven thans weder in een tijd van herleving van ons nationaal bewustzijn, van frisschen ondernemingsgeest, van nieuw leven op liet gebied van handel en scheepvaart van vooruitgang bij landbouw en nijverheid, en zoo zei spreker bij deze laatste, tot dus verre, gelukkig ook zonder protectie I De Nederlanders hebben bij het beleg gen van hun kapitaal en hun spaar penningen, naast soliden beleggings zin, meestal ook de neiging getoond, eens een kansje te wagen, hetgeen de lieer De Vries nader aantoonde. Doch gelukkig is ook op dit gebied beter schap te bespeuren en het Nederland sche kapitaal is volstrekt niet meer zuo afkeerig van nationale en kolo niale ondernemingen, wanneer die oj) solide basis gevestigd zijn en goed beheerd worden. Waaraan het nu dikwijls ons ont breekt, om op het wereldtooneel de plaats in te nemen, die wij aan onze tradities verplicht zijn om het voor beeld te volgen van onze voorvaderen, die „naar 's werelds verste grenzen uitzagen", dat zijn de flinke Neder landsche jongens, geschikt en bereid, om het zeegat uit te gaan en den naam van Nederland hoog te houden in verre gewesten. Nog altijd heeft het Nederlandsche element een goe den naam in het buitenland en in overzeesche gewesten. Doch tegenwoordig is het niet meer voldoende, dat zij, wien het tehuis piet is gelukt, naar buiten trekken het moet, in den goeden zin van het woord, uit eerzucht geschieden, en geen wanhoopsdaad zijnde besten van onze zonen moeten zich aangor den voor den strijd op het wereld tooneel. Slaat men het oog op Enge land en ziet men, welk een machtige rol dit volk In alle vverelddeelen ver vult, dan voelt men bewondering voor liet feit, dat bij ben steeds de flinke, ondernemende jonge mannen beschik baar zijn, om de zaken elders aan te pakken. Het is een gelukkig feit, dat wij in Nederlandsch-Indië een terrein heb ben, dat tal van Nederlandschen jon gen mannen de gelegenheid verschaft, zich een eervolle positie te voroveren; voor de voortgaande ontwikkeling van het heerlijk Insulinde is het ook noodig, dat flinke krachten er een eer in stellen daarheen te trekken. Bovendien mag niet worden vergeten, dat ook in Indië een jongelingschap van Nederlandschen stam bestaat, die in het land zelf geboren en met kli maat en levenswijze vertrouwd, voor tal van betrekkingen in aanmerking komt. Dooii, zullen de Indische jon gens ook tot de hoogste sporten kun nen opklimmen, dan moet men be denken, dat in den tegenwoordigen tijd van hooge eischen en zware con currentie een opvoeding in Indië al léén daarvoor niet meer voldoende is, hoezeer het onderwijs in Indiè ook is verbeterd. Mijne hoeren Ik heb willen wijzen op liet voorbeeld van onze voorvade ren en op de plichten, die dit aan het nageslacht oplegtik heb een opwek king willen richten tot de jongeling schap. om hun blik ook te richten naar het buitenland en de overzee sche gewesten. Wat onze Nederland sche jongens daarvoor in de eerste plaats behoeven, zijn ontwikkelingen beschaving niet alléén ontwikkeling, óók beschaving in het buitenland is men niet gediend van die zoogenaam de robuslheid en zekere warsheid van vormen, die de Nederlanders daar buiten wel eens aannemen. Wat zij verder noodig hebben zijn: een helder hoofd en een kloek verstand een ge zond gesteld, gestaald door lichaams beweging een vast karakter en de innige overtuiging, dat eerlijkheiden goede trouw in zaken het verst voe ren. Bezitten zij die eigenschappen, dan heeft elke jongen, onafhankelijk van geboorte, rang of stand, den maarschalksstaf in den ransel I Het Nut hoeft voor de handhaving van ons nationaal bewustzijn en voor de bevordering van onze nationale ex pansie een hooge en heilige roeping to vervullen. Ontwikkeling en be schaving hebben onze Nederlandsche jongens noodig, om met succes in èn buiten het land te kunnen optreden. En die te veracliaffen, is ook liet doel van onze Maatschappij. In deze tijden hebben de Nutsman- nen tot plicht, pal te staan voor hun beginsel, om opvoeding en onderwijs te bevorderen, onafhankelijk van ker kelijke of staatkundige richting. Wij zijn nog altijd één der oudste, maar tevens een dor krachtigste organisa ties van ons land wij tellen bijna driehonderd departementen met meer dan vijftienduizend leden, over het gansche land verspreid. Laat één geest ons allen bezielen j laten wij, als stoere Nutsmannen, eendrachtig streven naar de bereiking van ons doelonderwijs en opvoeding, vrij van kerkelijken dwang Dan is het Nut een zegen voor ons volkdan werkt het krachtig mede tot de groot heid en de toekomst van ons dierbaar vaderland I HIPPOS. Door het bestuur van Hippos, de vereeniging van Nederlandsche en Belgische eigenaren en fokkers, is de baan te Wilrijck (nabij Antwerpen) gebuurd en zullen daar. te beginnen met Juli. geregeld courses worden ge houden. DE POSTMASTER-GENERAL. De postmaster-general Mr. Samuel zal dezen- dagen in audiëntie door H. M. de Koningin ten Koninklijke Pw- leize te Amsterdam worden ontvan gen. ONVOORZICHTIG MET EEN PISTOOLTJE. Bij de Ostado-wöningen, nabij de Jacob Catsstraat te 's-G'ravenhage, zaten eenige jongens op straat met een klein kaliber flobert-pistool te spelen. Een van hen, een 14-jarige knaap, liet het pistooltje, dat geladen was, vallen, met het gevolg dat het wapeli afging en een andere jongen eveneens 14 jaar oud een ko geltje in het aangezicht kreeg, en dit tot de hersenen doordrong. In bewusteloozen toestand is de gewon de knaap naar het gemeente-zieken huis vervoerd. Tegen den anderen jongen, die het pistool had laten vallen, is proces verbaal opgemaakt, al kan uit de om standigheden worden afgeleid, dat er geen opzet in het spel was. HET BEZOEK VAN PRESIDENT FALLlèRES AAN VGRAVENHAGE. Met groote zekerheid kan worden be richt dat de president der Fransche Republiek ook 's-Gravenhage zal be zoeken. Zoo vernemen wij, dat reeds Is be paald dat bij gelegenheid van dit be zoek, evenals bij het bezoek van het Belgische Koningspaar te Amster dam geschiedde, oen groote militaire taptoe te 's-Gravenhage zal worden gegeven. VOORTVLUCHTIG. Men meldt uit Leiden aan de Tel.: Sedert eenige dagen is voortvluch tig de ruim 20-jange wachtmeester bij de artillerie N. van der Ileyde, die als cantinemeester een bedrag van ongeveer f 80 moet hebben ver duisterd. Er werd tot dusverre vruch teloos een onderzoek naai- hem inge steld. De vortvluchtige Is van de in- structleschool te Arnhem en van Zut- fen afkomstig. „DE POST". De Nederlandsche Bond van post en telegraafbeainbten „De Post" liield te Utrecht zijne jaarvergadering on der leiding van den heer W. A. H. Kerkhoff van Amsterdam. 89 af dee lingen wa'ren aanwezig, een vertegen woordige'r van hét hoofdbestuur der posterijen en telegrafie woonde de vergadering bij. De voorzitter betreurde in zijn ope ningswoord, dat de Minister zoo goed als alle verzoeken om lotsverbetering heeft afgewezen. De volgende jaarvergadering zal weder te Utrecht bijeenkomen. Lang durig werd gediscussieerd over voor stellen tot samensmelting en samen werking met andere postale bonden. PEST OP JAVA. Een regeeringstelegram luidt: „Afdeeling Malang: 3 deaer tien ge vallen, waaronder oen longpest en dr:e dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden er nog drie. Soerabaja en Madioen: Geen geval len. Kedirl: Een geval, dat doodelijk was." WET OP WOONWAGENS EN WOONSCHEPEN. Bij de voorbereiding eener wettelij ke regeling ten aanzien van het ge bruik der zoogenaamde woonwagens eb woonschepen vanwege de departe menten van Binnenlandscbe Zaken en van Justitie is het noodzakelijk ge bleken, omtrent aantal en inrichting dier wagens en vaartuigen en aard en aantal hunner bewoners nog ee nige gegevens te verzamelen naast die, welke reeds door de Staatscom missie, ingesteld bij koninklijk be sluit van 22 September 1903, in zake "in meer doeltreffende bestrijding van bedelarij en landlooperij, zijn bijoen- gebracht. Bedoelde gegervens zullen den feitelijken toestand ten deze, ge lijk die zich op een bepaald aange wezen 'dag en uur op het geïiaele grondgebied des Rijks vertoont, heb ben weer te geven en door een onder zoek zijn te verkrijgen, waartoe de Minister van Justitie de medewer king van de Commissarissen der Ko ningin, zoomede die van de burge meesters ihroept., EENE VERGISSING. Zaterdagavond laat ontving de bur gemeester van Rhenen, als hoofd der politie, een telegram uit Deventer, waarin Z.F..A. werd medegedeeld, dat met den laatsten trein een 18-tal hu- za'ren onder bevel van een dienst doend officier zou a'rriveeren. Het te legraafkantoor was gesloten en toen de zonen van Mars aankwamen dool de de officier mee dat «ij door den burgemeester waren gereqnireerd ter bewaking van besmette hoeven en weilanden, waar mond- en klauwzeer heerschte. Er was hiér echter geen enkel geval bij de autoriteiten bekend en wegens het vergevorderde uur werden de soldaten onder dak ge bracht en ontving de officier logies op het gastvrije Heimersleih, de bui tenplaats van den burgemeester. Den volgjenden dag kwam de ontknooping van het geval. Per abuis had men geseind Rhenen in plaats van Rhe- den. Zondagochtend vertrok men dan ook spoedig naar de gewenschte plaats. f 20.000 GESTOLEN? De te Antwerpen verschijnende „Nieuwe Gazet" meldt: Een Hollander van Amsterdam ge raakte Zondag te Antwerpen zijn bneveiitasoh kwijt, met 20.000 gulden, er in. De man denkt dat men hem het geld ontstolen heeft. INBRAAK. Maandagavond is bij de familie M., Marnixstraat te Amsterdam diefstal gepleegd, dotfr middel van inbraak. Ontvreemd zijn een effect van f 1000, f 600 aan specie en gouden sieraden, waaronder eön horloge. NEDERLAND EN CHINA. De Agence d'Extrême-Orient maakt het volgende telegram uit Peking d.d. 3 dezer openbaar: Ten aanzien van de consulaten voorziet de overeen komst tusschen China en Nederland er in, dat China drie consuls in Ne- derlaudsch-lndiê zal benoemen. Wat het onderdaanschap der Chi- ncozen in Nederlandschlndiè betreft, keurt China goed, dat de kinderen va'n emigranten, in Nederlandsch lndiè geboren de Chineesche nationa liteit verliezen. Gaan zij echter naar China, dan zullen zij na drie maan den verblijf de Chineesche nationali teit terugkrijgen. ALGEMEEN DéPOT VAN DISCIPLINE. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal eerlang het algemeen depot van dis cipline te VILssbigen worden opgehe ven De kosten (f 40.000 's jaars) wor den niet evenredig geacht aan het nut. Voortaan zal wel kunnen wor den volstaan ook met het oog op de bestaande wettelijke bepalmgen met het drillen van de bijzonder on- gezeggelijke minderen door een daar toe aangewezen officier i'n een der gewone garnizoensplaatsen. P. II. JORDENS. Te De Bilt is overleden, in den ouderdom van 76 Jaren, de beer P. H. Jordens, Ln leven oud-hoofdcommies ter provinciale griffie te Overijsel. De heer Jordens was bij het groote publiek bekend door de handige uit gave der Nederlandsche Staatswet ten. AUTO-ONGELUK. Maandagmiddag wilde de chauffeur van de auto van dr. Winkler Prins op den Goudschen rijweg nog voor 'n tram oversteken. Een 9-jarigen knaap, A. R., uit de Weteringstraat, te Rotterdam, kwam juist den weg over en werd door de auto aangore- den, waarbij hij aan hoofd, armen en beenen ernstig verwond we'rd. De auto was inmiddels ook in bot sing gekomen met de electrische tram en werd zoo gehavend, dat hij pér sleeperswagen weggebracht moest worden. De jongen werd doo"r dr. Winkler Prins verbonden en is daarna per brancard naar het ziekenhuis ver voerd. VERDRONKEN. Te Gennep is de 21-jarige F. H. bij het zwemmen in de Maas verdronken. Te Zaandam is een 18-jarige sto ker van het Zweedsche s.s. „Kaijo" bij het zwemmen in de zeehaven ver dronken. Onder Venlo werd uit de Maas op gehaald het lijk van zekeren G. v. d. B. uit Blerik, die sedert eenige dagen vermist werd. Aangezien de knaap niet al te wel bij het hoofd is, is hem vermoedelijk een ongeluk overkomen. Maandag is bij het Ververschings- k an aal onder Den Haag een militair bij het zwemmen verdronken. In don Schinkel bij Nieuwe Meer zijn Zondagmiddag een tweetal man nen in een bootje gezeten, te water ge raakt éen er van, die niet zwemmen kon, is verdronken. Te Bolnes is de S®-jarig© P. B., ma troos op de Leemans, van de reederij Fop Smit en Co., van de boot in de Maas gevallen en verdronken. Hij was ongehuwd. Het 5-jarig zoontje van H. Oskam is te Polsbroek te water geraakt en eenige ©ogenblikken later levenloos opgehaald. Bij het baden in de Zuiderzee is ver dronken de 15-jarige schippers jongen J. d. W. uit Hein-Polder. Maandagavond is een jongen van 16 jaar bij het zwemmen in de Waal verdronken. Uit tal van plaatsen komen nog be richten, dat me'nschen bij het baden en zwemmen verdronken zijn. Het drie-jarig zoontje van den weg arbeider J. Boekena geraakte te Hoog Halen, Dr., in een onbewaakt oogen- bhk te water en is levenloos opge haald. TE WATER. Maandagmorgen omstreeks 7 uur, geraakten twee paarden met wagen, beladen met klaver, in de Heeren gracht te Amsterdam te water. Door dien het leidsel vast bleef zitten aan het gareel, kon de eigenaar, K. Zor- ge, uit Haarlemmermeer, rijn paar den niet om krijgen, zoodat zij recht uit de gracht in gingen, gevolgd door den wagen. Hij sprong er bijtijds af. Met zeer veel moeite werd het span gered, omdat de paarden onderling nog met een lijn aan elkander waren verbonden. Do klaver dreef in de gracht wc en was dus een schade post voor den eigenaar. Sinck's toe stel verleende hulp. en bracht paar den en \va"en op het droge. VERGIFTIGING. To Haaften zijn de vorige weck alle leden van een gezin, de ouders en vier kinderen, ernstig ziek geworden na het eten yan soep, waarin vermoede lijk minderwaardig vleesch of spek is gebruikt. Een der kleintjes is er zeer slecht aan toe. ONWEDER. Te Sprundel bij Roscndaal is de bliksem geslugen in de woning van M van Unori. De vrouw, die met een 7-jarig kind in het woonvertrek was, werd door den bliksem getroffen en gedood. Het kind kreeg geon letsel. Te St. Willebrord sloeg do bliksem m den winkel van B. Kuystermans. Een bezoeker, de bakker Coenen, uit Sprundel, werd getroffen en was ge heel verlamd. Aan de Blauwe Kamer onder Wa gen ingen, xijn Zondagavond 6 pin ken door den bliksem gedood. Te Tilburg is de werkman Noyens in zijn woning door den bliksem ge troffen, terwij! mede het huisraad deels stuk geslagen werd. De man, na een uur van bewusteloosheid weer bijgekomen, klaagt over machteloos heid in armen en beenen. SLECHTE WEDDINGSCHAP. Zondagmorgen sprong een sjouwer man te Nijmegen aan de Waalknde va'n een schip in de 'rivier. Voor een borrel had hij gewed ln de Waal to zullen duiken. Hij deed het, sprong van de Rotte'rdamsche boot.af, zwom naar de gierpont op een meter of twintig afstand en verdween toen plots in de diepte. Eon collega wilde hem nog redden, doch slaagde niet. Do verongelukte, zo kor c Van Berc- kel, had Vrijdag reeds tweemaal ge wed, in do Waal to springen, eens voor een dubbeltje on een keer voor twintig cent. Het liep toen goed af. CENTRAAL BUREAU VOOR SOCIALE ADVIEZEN. llot bestuur van hot centraal bu reau voor sociale adviezen heeft een oproep om steun rondgezonden. Uit oe Aröemerswerela DE KOETSIERSSTAKING te Arnhem is Zondagnioi gou opgehe ven. Een 12-tal koetsiers zijn door de verschillende stalhouders ontslagen. Sport en Wedstrijden NEDERLANDSCHE BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. De 4-daagscke afstandsmarschen te voet van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke opvoeding zullen dit jaar gehouden worden van 2225 Juli. Er is één parcours uitgezet m een der mooiste streken van ons land, nl. Gooi- en Vechtstreek, en loopende over Naarden, Amersfoort, Ameron- gen en Utrecht. WIELRUDEN. 24 UURS-WEDSTRIJD TE PARIJS. De 24-uurwedstrijd, op de Buffalo- baan gehouden, werd ge-wonnen door Louis TrousseKer met 156 KM. 100; uveede was Vincent d'Huist, 751 KM. 600; derde Lafoureede. DE RENNER THEILE GEDOOD. Tijdens een wedstrijd over 100 KM. achter motoren. Zondagnamiddag op de baan van Zehlendorf gehouden, viel de bekende Dultsche stayer Thei- le. De gangmaker van den Fransch- rna'n Miquel, die Theile op de ihielen zat, reed hem over het lichaam en drukte hem de borst in, Tbelle werd dood opgenomen. GYMNASTIEK. DE FEESTEN VAN HET N, G. V. De feesten van het Ned. Gymnas- tiekverbond zijn op Houtrust bij Den Haag gehouden. Er was groote deel neming in de verschillende nummers der wedstrijden, die op den eersten dag aanvingen met de partijspelen als vuistbal, slingerbal, slagbal, speerwerpen en touwtrekken. Daarna traden do verschillende gewesten op: Halteroefeningen, door N.-Holland, knotsoefeninge'n dames idem; turnen aan 8 paarden, Noo'rder Gewest; hal- te'roefeningen; Twentsche Turnbond, respectievelijk onder leiding van den heer F. J. Verlaan, mej. R. Colthof, den heer Van Hessen. Daarna werden de repetities voor de eigenlijke tumuitvoering gehouden, waarbij zeer fraai turnen werd ver toond. Op Tweeden Pinksterdag werden de wedstrijden vervolgd. De vereemigin gen hield een optocht met vlaggen en vaandels door de wijk Duinoord, die een uitstekenden indruk maakte. Daarna had de opmarsch op 't feest terrein plaats, waar onder de vele aanwezigen zich o.m. de Minister van Oorlóg bevond. Daarop werjdeen vaandel-défilé ge houden. De uitvoering slaagde uitstekend 300 dames voerden Vrije oefeningen uit; 1000 turners hielden al gem een e staafoefeningen; de hoofdnummers werden afgewisseld dodr het turneto aan toestellen, waarbij eveneens heel mooi werk te zien werd gegeven. Uit de verschillende wedstrijden trad ook een Haarlemsche vereeni ging succesvol naar voren. Bato won een 2en prijs Ln den Zeskamp voor mannen (3e klasse sterkte). De tweede dag van het turn feest werd besloten met een schitterend ge slaagden eereavond in circus Schu mann te Schevemngen. De bo'ndsvoor zitter, de heer Heynen, sprak daar en dankte allen die tot het welslagen van het bondsfeest hadden meege werkt. Het N. G. V. had getoond, zei- de spr., mede te kunne'n werken aan het schoone doel: „De alzijdige li- chaamso'ntwikkeling van het Neder landsche volk." Onder leiding van den kapitein H. Bierman van de Normaal Schiet school vingen Dinsdag op ..Houtrust" de wedstrijden aan voor militairen, bestaande uit een wedstrijd voor af- deeljigen (wedloopen met hindernis sen; aantal deelnemers per afdeel ing 5) en een persoonlijken wedstrijd (vijfkamp), bestaande uit polstok- vèrspringen, vèrspringen, paard- sprong, steenstooten en rekoefening. Er werd flink gewerkt De uitslag was: Wedstrijd voor afdeelingen (wed loop met hindernissen): le pr. groep van het regiment gre nadiers en jagers 1 :nin. 23 4/5 sec.; 2e pr. idem 1 min. 24 1/ 5sec 3e pr. geme 1 min. 38 3/5 sec.; 4e pr. grena diers en jagers 1 min. 46 sec.; 5e pr. 7e reg. infanterie 1 min. 46 2/5 sec.; 6e pr. genie 2 min. 26 4/5 sec.; 7e pr. 4e reg. inf 2 min. 34 3/5 sec; 8e pr. 4e reg. infanterie 2 min. 41 Vó sec.; 9e pr. grenadiers en jagers 2 min. 58 3/5 sec 10e pr. 4e reg. infanterie 3 min. 30 45. De prijzen bestaan uit horloges en kunstvoorweTpen: Persoonlijke wedstrijd (vijfkamp) le pr. v. d. Lijke van het 10e reg. inf. Haarlem, 41 1/2 punt; 2e pr. Macphor- san, genie, 41 p.; 3e pr. van Schaly, 3e vest. artillerie, 40 1/2 p.; 4e pr. Ko- nigs, Kon. Mil. Academie, 40 1/2 p.; 5e pr. Alkema, 7e reg. inf. Amster dam, 32 1/2 p.; 6e pr. Ilulsebos, 3e vest. art., 31 p., 7e pr. Rosdorf, 2e reg. vest. art. 30 p.; 8e pr. Drexel, 7e reg. inf. Amsterdam, 29 1/2 p.; 9e pr. De Kok, 4e reg. inl. Leiden, 29 1/2 p.; 10e pr. Frederiks, 7e reg. inf. Amster dam, 28 1/2 p.; lie pr. Sterker, reg. grenadiers en jagers, 28 1/2 p.; 12e pr. v. d. Boom, 7e reg. inf. Amsterdam, 27 1/2 p.; 13e pr. Magnin, 3o rog. vest. art. 27 1/2 p.; 14e pr. Brandwijk, idem, 27 p. en 15e pr. Wichers, 8e reg. inf. Arnhem, 26 1/2 p. De prijzen werden door den voor zitter Joh. Heynen met een opwek kend en voor het leger toepasselijk woord uitgereikt. Nadat de wedstrijden voor de mili tairen waren afgeloopen, werd vlug het terrein waarop heden een lek ker frisch windje stond weer ge reed gemaakt voor de uitvoering door pl.m. 2500 leer lm gen der Lagere en Middelbare Scholen te 's-Gravenhagc onder leiding van do 's-G raven liuag- sche Gymnastiekonderw ijzers-Veree niging. Extra trams voerden de blij- gestemde en vroolïjk zingende kinde ren, van de verst verwijderde scholen naar Houtrust. waar werden uitge voerd vrije-oefeningen door jongens van de Lagere Scholenstokoefeiuu- gen door meisjes L. S. toestel-oefe- nmgen Jongens) idem door meisjes; toestel-oefeningen voor jongens van de Midd. School en turnen door ads- piranteu-afdeelipgeo. Tevens werd een openbare les gegeven van bewaar school-onderwijzeressen, bedoelende een beeld te geven van het spel en kunstmatige lichaamsoefening op de bewaarschool. Groot en klein werkte aardig samen en herhaalde hartelijke toejuichingen beloonden leerlingen, ouderwijzers en onderwijzeressen. Gemengd Nieuws BEN VIUOEN. Eenige weken geleden maakten wij melding van bet gerucht, dat de be kende boerengeneraal Ben Viljoen bij het beleg van de Mexikaansche stad Juavez gesneuveld zou zijn. De cor respondent van de „Daily Telegraph" te El Paso, in Texas, spreekt dit ge rucht tegen. Hij beweert Ben Viljoen gosproken te hebben. EEN KIND VERBRAND. Te Cappel bij Marburg, in Pruisen, is een meisje, dat met een poppen- kachel speelde, ten gevolge van een benzine-cuitplofling, in brand ge raakt en aan haar wonden bezweken. Een ander meisje kreeg ook ernstige brandwonden. PRIN3 ONGESTELD. In den toestand van prins Joachim den jongsten zoon van den Duitschen Kcize'r, is nog niet veel verandering gekomen. De pijnen houden 'e nachts aan, de prins slaapt slecht en dien tengevolge is bij verzwakt STAKING DER PARIJSCHE CHAUFFEURS. Voor de tweede maal hebben Zater dag en Zondag de chauffeurs der 7000 huur-auto's te Parijs gestaakt, als protest tegen de in\ oerrechten op mo tor-brandstof. Voor de rijlustigen veroorzaakte dit natuurlijk veel ongemak. DK VERLOVING VAN PRINSES VICTORIA LOUISE. Engelsche bladen maken melding van de aanstaande verloving van prinses Victoria Louise, eenige doch ter van den Duitschen Keizer met den groothertog-troonsopvolger Adolf Friedr:ch van Mecklenburg-Strelitz, die binnenkort zijn 29e verjaardag zal vieren. VOOR HET NAGESLACHT. In de Sorbonne te Parijs heeft men met eenige speeches het archief van het gesproken woord ingewijd. De stemmen van bijzondere kunstenaars, g"leerden en politieke personen zul len daar in phonografische opnamo worden bewaard. Minister Steeg, de onderrector Liard en prof. Bruiiot leverden hun geconserveerde redevoe ringen aan het nageslacht over. TEGEN DE KANKER. Het Oostenrijkseh genootschap voor kankeronderzoek ontving zes ton ten geschenke, een som groot genoeg om er een hospitaal van honderd bedden voor te kunnen oprichten. EEN AANSLAG OP DEN REGENT VAN PF.RZIë. Aboel Kasson Khun Nassir el Moelk heeft indertijd lang gedraald, eer hij het regentschap voor den jeugdigen sjach van Perzië aanvaardde. Hij voorzag vermoedelijk welke moeilijk heden en gevaren hem wachtten en het blijkt thans, dat voor zijn aarze ling reden bestond. Zondag is namelijk in het konink lijk paleis een aanslag op hem ge pleegd door twee vrouwen, die eenige revolverschoten op hem losten. Omtrent de directe aanleiding tot dezen aanslag wordt niets gemeld. Rechtszaken BEDRIEGLIJKE BANKBREUK. Wegens bedrieglijke bankbreuk stond gisteren voor de Amhemsche Rechtbank de koopman G. H. v. <L B. uit Groesbeek terecht. De beklaagde was gefailleerd, maar vóór zijn faillissement had hij een twintigste lot Lotisico gekocht. Op dit nummer viel een hooge prijs en beklaagde ontving f 1200 in contan ten. Aan den curator in zijn faillisse ment verklaarde hij niets te bezitten. Later evenwel bood hij den curator I 40 aan ten einde een accoord moge lijk te maken. De curator vernam van ter zijde, dat Van den B. geld uit de loterij had getrokken en vroeg hem daarnaar. Beklaagde verklaarde kalm, dat het praatjes waren. Hij verantwoordde het geld nooit en trok over de grenzen. Hij werd evenwel aangehouden we gens bedrieglijke bankbreuk. Het actief in het faillissement, dat nog niet is opgeheven, wordt door den curator geschat op f 97.50, het passief op f 1500. Het O. M. eischte een jaar gevange nisstraf. Kerk en Schooi NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Sprang ds. J. Koster, te Wijchelte Ooster- zoe ds. E. van der Laan, te Wijchel. GER. KERKEN. Beroepen te Amsterdam ds. H. Mackonzo, te Meliskerke. Bedankt voor het beroep te Idsken- h ui zen ds. J. H. Beumee, te Ureterpu ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de scheikunde op proefschrift: „Over ee nige secundaire aromatische aminen in verbaud staande met het di-isopro- pylamine", de heer W. C. de Leeuw, geboren te Wemeldinge, Z.-Bev. Delft. Technische Hoogeschool Ge slaagd voor propaedeutisch examen in de weg- en waterbouwkunde d« heeïen J. B. Dekker, C G. la Fontai ne, M- J Huizinga; in de electroiech- niek de heer S. Wesselink; in de schei kunde de heer J. Straub. Marktnieuws Botermarkt. Aangevoerd en verkocht tè Haar lem op 6 Juni 1911 Boter 52 K.G. Hoogste prijs f 1.60, laagste f 1 50 per K.G. Biggen 47 stuks. Hoogste prijs f 13, laagste f 9 per stuk. N. Kalveren 8 stuks. Hoogste prijs f 11, laagste 9 per stuk. Pers-Overzicht ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNST EN MAGNETI- SEEREN. Dr. Sch'rijver te Amsterdam dient het Alg Handelsblad van antwoord op het hoofdartikel door dit blad aan dit vraagstuk gewijd (zie ons Pers- Overzicht van Vrijdag). Dr. Schrijver acht de meeningen in dit artikel voorgestaan verkeerd. Hij schrijft o.a.: CS

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7