SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad. Cricket. XaUCll.tVO.SfcSrt» SC>ellen. Hoelen. "W aterpolo. jBiljarteii. Cricket. DE UITSLAGEN. Weer is er door de Haarlemsche cricketclubs zeer succesvol en nóg zijn beide ongeslagen. Rood en Wit speelde te Amsterdam tegen Volharding, dat eenigszins ge handicapt was door een spierverrek- kiug van aanvoerder Hisgen, die daardoor niet bowlen kon. Rood en Wit, eerst aan bat gaande, opende al succesvol, want het ope- ningspaar Van Manen-Van Waveren bracht 64 bij elkaar, vóór het wicket van laatstgenoemde viel. Daarna verdween op 133 Van Manen, spoedig gevolgd door Holdert Jr. Het vierde wicket kost Volharding evenwel heel wat moeite, on tenslotte sluit Rood en Wit's innings eerst op 285 (Holdert Sr. 82, jhr. A. L. v. d. Poll 36, Van Waveren 39, Van Manen 56, Posthu- ma 24, De Jong n. o. 9, Holdert Jr. 7, Julian 3, Swens 0, Koolhoven 0, Francken 0; extra's 21). Healey bowlde voor Volharding 7 wickets voor 84 runs Van Renter- ghcm 2 voor 90. Volharding richtte niet veel uit met het bat. Hisgen ging voor 0, met den eersten bal gebowld. Healey. die in uitstekenden vorm is, was topscorer met 37 uit een totaal van 84. (Ferman 13. Brouwer 8, extra's 21). Posthnma nam 7 wickets voor 25 Holdert Jr 2 voor 37. Rood en Wit behaalt dus met 201 jruns een zeer mooie overwinning. A. C. C.HILVERSUMSCHE C. C. Deze ontmoeting werd op het Haar- lemveld ,aan den Schoierweg ge speeld. Hilversum maakte 194 (v. Boo- ven 73; Demiriink 34), A. C. C. maakte 122 (Rincker 55) en verloor met 72 runs. HERMES—'S-GR. C. C. Een wedstrijd lage totalen. 's-Gr. C. C. maakte 117, waartegen Hermes 52 en 55 stelde, zoodat de Haagse he met een innings en 10 runs won. Voor de tweede klasse speelden ALBION—HAARLEM, te Zaandam. Albion maakte eerst 88 (v. Orden 12) Bouwmeester bowlde 4 voor 11. v. Buren 4 voor 7, v. Brede- rode 2 voor 15. Haarlem scoorde daartegen 80 (J. Oostenbroek 35), waarna Albion het tot 82 bracht (v. Wessem 27, V. d. Stadt 14). Bouwmeester nam nu 3 wickets voor 18, v. Buren 6 voor 37 en v. Brederodo 1 voor 5. Haarlem moest 41 maken om te winnen, on deed dat voor 3 wickets (J. J. v. d. Berg 12, Bouwmeester 14, Heye 13 n. 0.). Haarlem won dus met 7 wickets. VICTORIA—AJAX. Het Leidsche Ajax maakte 154 tegen de Amsterdammers 50 en 65. en won met een innings en 39 runs. AMSTERD. CRICKETBOND Haarlem II (68 en 27 voor 9 wic kets; won met 1 wicket van Olympia II (-40 en 55). luchtTaart. DE ZOOVEELSTE1 Blijkens een Reutertelegram is de aviatcür Vincent Wiesenbach te Wie ner Neustadt met zijn toestel gevallen en gedood. De twee te Tokio gevallen officieren Kokusawa en Ito zijn niet. zooals aanvankelijk bericht werd, gedood, maar wel ernstig gekwetst. DE DUITSCHE RONDVLUCHT. Zondagmorgen te 5 uur startten te .Johannisthal bij Berlijn 7 deelne mers aan de Duitsche rondvlucht. Een reusachtige menschenmeiiigle was bij het vertrek aanwezig. Achtereenvolgens stegen op: Li'nd- paiater, Vollmölle'r, Reichardt, Schauenburg, Müller, Kónig en The- lon. Lindpainter kwam om zeven nur reeds te Maagdenburg aan legde dus de eerste étappe aL Do zes ande ren landden onderweg wegens defec ten of te hevigen wind. Zij zullen al len den tocht voortzetten. Nog een drietal aviateura hadden plan om heden te vertrekken. RONDVLUCHT DOOR ENGELAND. Voor deze door de „Daily Mail" georganiseerde rondvlucht zijn vier- en-twintig aviateurs ingeschreven, waaronder Beaumont, Pner en Ta- buteau. De tocht heeft van 22 Juli5 Augus tus plaats en er is lü 000 pond ster ling aan prijzen uitgeloofd. Zeilen. NAAR HOLLANDlA's ZEILWED STRIJDEN. Zondag werden op Brasemermeer de ze.1- en motorbootwedstrijden van „Hollandia" gehouden. Daar was veel belangstelling voor, en zooals meer gebeurd is een aantal Spaarne-leden gingen er in zeilbooten en sloepen, die gezamen lijk door een sleepboot getrokken werden, heen. De reis liep niet geheel zonder ongevallen af. Want tijdens den sleeptocbt door de Ringvaart, nabij Bennebroek, kwamen een paar jonge Spaarne-leden, die samen in 'n sloep zaten, op het denkbeeld een zeilboot, die aan een andere sleeplijn hing, te gaan bezoeken. Ze trokken zich er, langs een sleeptouw, naar toe, maat legden 't bijzonder onhan dig aan zoodat de sloep (de ..Alba tros" van de R. en Z. V.) dwars voo? het zeiljacht kwam, dat natuurlijk over de sloep heenvoer. De twee „op varenden" van dit vaartuig gingen mee naar beneden. Een was dadelijk weer boven, maar nummer twee raakte onder de zeilboot, zat boven dien In een paar touwen verwaTd en mocht van geluk spreken dat hij er nog goed af (d. w z. bijtijds weer boven) kwam. De inhoud van de sloep: een paar citybags met o a een jaar-abonnement H. IJ. S. M. en wat geld er in, waren natuurlijk naar den bodem vati de Ringvaart ver huisd. Pogingen om 'l verlorene „op te duiken" hadden geen succes, en ton slotte werd maar een premie uit- geloofd aan de bewoners van de buurt voor 't terugbrengen van de ei gendommen der sloeepboiiianning. De /Albatros" was al gauw weer ln bevaarbaren toestand, en de reis werd voortgezet Op de zeilwedstrijden zou de „Brunnhilde", van den hee'r H. de Voogt uit Haarlem, mededingen. Jam met genoeg was die boot de eenigst- ingeschrevene in haar klasse, zoo dat de eigenaar van deelneming aan de wedstrijden afzag. Roeien. DE HOLLANDIA-WEDSTRIJDEN. Zaterdag zijn de Hollandla-roeiwed- strijden te Oudshoorn voortgezet. De uitslagen waren: Jonge Vieï (om den zilveren wissel- beter). 1. De Amstel, twee lengten vóór op 2. Delftsche Sport; 3. Poseidon. Oude Skiff. 1. Nereus (walkover). Nijkerk roeide de baan alleen daar Wielsma (De Amstel) bericht van verhindering zond. Tweeriems overnaadsch. 1. Dordtsche R. en Z. V., 2. Hol landia ;1 1/2 lengte achter). Oude Vier. 1. Triton, drie lengten vóór: 2. Nau tilus (Nereus had zich teruggetrok ken). Jonge Skiff. 1. Nereus (van Seventer); 2. Posei don (von Oven). Verschil twee leng ten. (Vervolg in t Eerste Blad). DE WEDSTRIJDEN VAN „DE KONINKLIJKE". Voor de wedstrijden der Koninklij ke Neder]and-sche Roei- en Zeilveree- nïging. op 17 en 18 Juni as. te Am sterdam, zijn in het nummer Jonge Twee ingeschreven de Amstel, „Het Spaarne", Willem III en de Cercle des Régates de Bruxelles. In de ove rige nummers zijn de inschrijvingen Tweeriemsgieken z. St. Doidrecht- sche. De Amstel. Tweeriemsscull. Juniores: Nereus, Poseidon, Maas. Achtriemsgieken Juniores Nereus, Njord, Amstel, La ga. Vierriemsgieken Seniores Nereus, Amstel, Nautilus, Cercle des Régates de Bruxelles, Triton. Tweeriemsgieken Seniores Am stel, Ceoclo des Régates de Bruxelles. Vierriemsscull. Seniores Nereus, Cercle des Régates de Bruxelles. Vierrienisgiekon Juniores Posei don, Amstel, Willem III, Maas, Delft sche Sport, Deutsche Turn Ruder- Verein, Triton. Achtriemsgieken SenioresNereus, De Hoop, Laga, Triton. Tweeriemsscull. Seniores Nereus, Amstel. Tweeriems Outr., Ovem. Dor- drechtsche, Laga, Maas. Vierriems Outr., Overn. Laga, Maas. De loting zal plaats hebben op Don derdag 15 Juni a-s., des namiddags te half zes uur. Waterpolo. DE OPENING VAN HET POLO- SEIZOEN. Het waterpolo-seizoen ai daar mede tevens het zwem-dito is Zon dag officieel geopend door het aan vangen der competities van den Ne derlaixlschen Zwem-Bond. Een vier tal polo-matches werden gespeeld drie daarvan m de zweminrichting Obelt aan de De Ruytexkade te Am sterdam. Het wa terpolo-programma vangt te twee uur aan met de match HET Y I—MAAS I, 11—0 voor de eerste-klasse-competitie. 't Y komt vrijwel op z'n sterkst uit, de Rotterdammers lellen daarentegen vijf invallers, zoodat het resultaat niet twijfelachtig is. De Maas-inval lers presteeren bedroevend weinig, en 't Y scoort zonder moeite elf goals, waartegen- de bezoekers niets kunnen stellen. Nu komen de beide tweede-klasse ontmoetingen aan de beurt De Am- sterdamsche Zwemclub, die nu een aardig samenspelend zevental bezit, klopt zonder moeite Triton (Wecsp) met 2—0. Die ontmoeting geldt voor afdeeling A. Voor afdeeling B spelen tenslotte HET Y II—H. V. G. B., 0-6. De Haarlemmers verschijnen met één invaller, 't Y heeft er twee. De zeventallen zijn 't Y II Vis=er (doel). Beekman. K. Struys \achter), De Brüne (mid den;. Feldberg, Jim Struys (aanv.), H. Minnes (voor). H. y. G. B J. F. W. v. <L Most v. Spijk (doel), R. Peereboom. L. Robert (achter), R. Remmelts (aanv., mid den), H. E. Boissevain, A. Verwey, F. Peltenburg (voor). In het begin is de strijd zeer span nend, en geven de partijen elkaar weinig toe. Remmelts heeft een zwa- ren tegenstander in Struys, maar weet hem toch de baas te blijven en zijn voorhoede aan het werk te zetten. Verwey komt even vrij te liggen met den bal, zwemt snel op en maakt met een goed schot H. V. G. B.'s eerste doelpunt, al gauw gevolgd door num mer 2 van denzelfden speler. De Y-voorhoede, steeds in bedwang gehouden, kan het maar niet tot een schol op doel brengen. Rust komt niet 2—0 voor de Haarlemmers, die zeer enthousiast speleu en hard werken. Als van doel is verwisseld, neemt If. V. G, B. weer spoedig de over hand, en 't Y presteert minder dan in de eerste helft van den wedstrijd. Verwey scoort met een ver, zuiver schot dadelijk nummer 3. Dan zijn de Haarlemmers vrijwel „binnen", maar toch wordt er hard doorgewerkt, en nog twee schoten van Verwey plus een rush van Remmelts, die de ver dediging passeert en daarna scoort, brengen H. V. G. B. een onverwachte 60 overwinning. Éénmaal slechts weet Struys een schot in te zenden, maar de groote Haarlemsche doelman stopt den bal met een forschen en bevalligen arm zwaai. H. V. G. B. heeft dus liaar seizoen ditmaal eens uitstekend ingezet, en de kans op het tweede-klasse-kampi- oensohap is nu groot Remmelts en Verwey blonken in dezen wedstrijd uitde laatste wist zijn kansen snel te benutten, en maakte eenïge mooie goals in z'n totaal van vijf. De Amsterdnmsche keener was niet schitterend, en deed z'n naam (Visser) alle eer aan. Ter eere van dit buitengewone suc ces tegen een sterken tegenstander van H. G. V. B. wappert vandaag (Maandag) de club-vlag op de zwem inrichting aan de Houtvan rt. Voor de le klasse speelde nog te Rotterdam R. Z. C. I tegen De Jonge Kampioen, uit Amsterdam. D J. K. won na snannenden strijd met 2—0 beide doelpunten werd n vóór rust ge maakt. Biljarten. UITNOODIG1NGSV (.'«STRIJD. Een uitnoodigingswedslid \an de biljartvereeniging Arnst Zater dag en Zondag aldaar gehouden, had tot resultaat le pr. H. J. Robijns, Amsterdam. 2e pr. D. v d. Woude, Groningen. 3e pr. H. de Bruijn. Amsterdam, 'ie pr. H. de Rood, Amsterdam. Grootste serie le ronde li de Ltruijtt Amsterdam, 85 pt. Grootste serie 2e ronde II. J. Ro bijns. 109 «t. MoyenneprijsH. J. Robijns, 22.72. Langst aangebleven biljarter van buiten Amsterdam, mr. J. C. Adriaans MUZIEKCONCOURS. Op het tvveedaagsche muziekcon cours, dat op Zondag 25 Juni en Zon dag 2 Juli e.k.. gegeven zal worden door den Prov. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in N.-Holland, zullen niet minder dan 27 vereenigin- geu naar de prijzen dingen, waarvan in de 3e afd. Fanfare 8, in de 2e afd. 6 en in de le afd. 5, alle op den eer sten Zendag. De tweede dag zal uit sluitend gewijd zijn aan de Harmonie hiervoor zijn ingeschreven acht ver eenigingen, waarvan 3 in de 3e, 2 in 2e en 3 ln de le afd. Voor iedere afd. bestaan de prijzen uit verg. zilv., xilv. en bronzen medailles. Drie medailles zijn toegekend voor den kwartel-wedstrijd op den 2en Juli, waaraan 11 vereenigingen deel nemen. SCHOTEN. Was eerst het mond- en klauwzeer steeds lieerschende ten Noorden van de Schoterbrug, thans is deze ziekte ook aan de Westzijde uitgebroken, namelijk onder het vee van den land bouwer H. van Schie. Vrijdag is door den heer F. M. Schellings met goed gevolg examen afgelegd voor machinist der Zee vaart. Woensdagmiddag zal in de school aan de Soendastraat alhier gelegen heid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. Zaterdagmiddag is uit het Noorder Buitenspaarne alhier opgehaald het li ik van don 16-jarigen J. G. Hubers, die Donderdag S Juni bij het baden aldaar is verdronken. ZAND VOORT. S. Noack, Amsterdam, Zeestraat 22, 1 persoon. N. B. B. Nijkerk, idem, idem, 5 prs. J. Eversen, idem, idem, 1 pers G. Adel. Apeldoorn, Haltestraat 52, 1 pers. M. W. Kok, Deventer, "idem, 1 pers. J. M. Menko, Enschedé, Driehuizen 5 pers. J. do Grave, Groningen, Groot Bad huis, 1 pers. Dr. Riester, Freiburg, idem, 2 pers. E. Landeweer, Amsterdam, idem, 1 pers. Mej. Hertz, idem, idem, 1 pers. P. C. Adrian, idem, idem. 2 pers. J. Kokoskij, idem, idem, 1 pers. J. Baltin, idem, idem, 1 pers. A. Kan, idem, idem, 1 pers. M. van Rees, Hilversum, idem, 1 persoon. E. A. M. Jansen, Nijmegen, idem, 1 pers. A. Ruggt, Dundee, d'Orange 1 pers Binnenland HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. VERTREK KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder met haar ge volg keerde Zaterdagmiddag te 4.36 •niet de r gewonen trein, uit Amster dam te Baarn terug. In twee open rijtuigen, waarin de fraaie bouquet- ten H. M. aangeboden, werden mede gevoerd, werd naar het Paleis te Soestdijk gereden. Zaterdagavond had in den Stads schouwburg DE GALA-VOORSTELLING plaats. Bij het uitrijden bevond zich op den Dam en langs den weg dien de stoet nam zeer veel publiek. Toen omstreeks te kwart over ach ten de geheele schouwbu rgru Im te was gevuld met dames in smaakvolle toiletten en zwartgerokte, witgedaste of schitterend beünifórmde heeren, versoheen H. M. met Prins Hendrik in de loge d'avant scène. Dr. Kielstra bood H. M. een bou- puet van orchideeën aan. De Koningin droeg een gewaad van teer blauwe zijde, waarop een juwee- len kruis flonkerde. In het hoog© kap sel droeg zij den diamanten dia deem, om den hals een snoer van ju- wee! en. De Prins was ln generaals- un.form. Even nadat H. M. en Prins Hendrik hadden plaats genomen de leden van het gevolg zaten in de fauteuils de balco'ns en in de loges naast de burgemeesterloge rees het scherm. De hier en daar eemgszitts gewijzig de voorstelling van Sara Burgerhart, emd.gde te kwart over tien. Na het derde bedrijf werd korten tijd gepau- seerd. Er werd na afloop met geap plaudisseerd. DE PRINSES NAAR „ARTIS". Zondagochtend even negen uur reeds reed het rijtuig voor om de Prinses naaï „Artis" te brengen. H. M. de Koningin bracht Prinsesje er heen. Voor het paleis bevond zacli een vrij talrijke menigte, die er ai op ge rekend had, dat de Prinses wel zou uitrijden. Prinsesje bleef tot elf uur in den tuin van „Artis" en keerde even nadat de Koningin en de Prins van het kerkbezoek waren wederge keerd, in het Paleis terug. DE KERKGANG. Even vóór tien uur werden de deu ren van den Paleis ingang wederom geopend en schreed de hufstoet ter kerke. Toen de Koninklijke stoet het kerk gebouw, dat geheel gevuld was, bin nentrad, werd het orgel bespeeld. Zoo spoedig de vorstelijke personen hun ne plaatsen hadden ingenomen zong de gemeente als eersten voorzaDg Ps. 89 vs. 7 en 8, waarna Efoze 1 114 werd gelezen. Ale 2e voorzang werd Ps. 103 vs. 1 en 6 gezongen, waarna Johs. 16 12—20 werd gelezen. Als laatsten voorzang zong de gemeente Gezang 3 2 en 3. Ds. Chr. Hunningher predikte ver volgens naar aanleiding van Romei nen VIII vs. 31: „Zoo God voor ons is, wie zal tegen ons zijn." Als tusschenzang werd Ps. 118 77 en als nazang Gezang 267 2 en 6 ge zongen. Pree:es elf uur eindigde de gods dienstoefening en begaven de vorste lijke kerkgangers zich wederom te voet naar het Paleis terug. BEZOEK AAN ARTIS. Gistermiddag tegen half drie reden Koningin en Prins uit tot het brengen van een bezoek aan „Artis". Ter ont vangst waren aanwezig de heeren mr. C. H. van Tienhoven, voorzit ter, jhr. mr. W. G. Dedel, J. C. Sweys prof. dr. M. Weber, W. F. van Heu- kelom, mr. W. L M. Westerwoudt, B. L. Gompertz, en dr. C KeTbert, directeur van het Genootschap. De Koningin werd geleid door den heer Van Tienhoven, de Prins door dr. Kerbert. H. M. was gekleed in een zalm kleurige robe met zeegroen voile overkleed, aan de randen met bloe men geborduurd en om het middel een zwartfluweelen lint. Zij droeg een toque met een panache in de kieur van het overkleed. De PnnB was in adrmraalsuniform. Te 4 uur verkondugde een luid en aanhoudend gejuich, dat het Prin- sesjo in aantocht was. De deuren gin gen open en al spoedig reed het rij tuig voor, waarin de Prinses met freule v. d. Poll en een zuster geze ten waren. Het Prinsesje werd er uit getild en liep toen aan de hand vah freule v. d. Poll naar binnen, een paar al lergrappigste buiginkjes makend voor de kamerheer en en den Burge meester, die in de hal aanwezig wa ren. Na eenige oogenblikken kwamen de Koningin en de Prins uit de Konings zaal, terwijl prinses Juliana tusscheh Hare ouders inliep. De Plantage Middenlaan, welke bij het Artis-bezoek gewoonlijk over een groote breedte wordt afgezet, bood ditmaal een eigenaard.gen aanblik doordat voor het Aquarium waren opgesteld een 500-tal Padvinders, die daar in hun Khaki-uniformen met de leiders in het gelid stonden. Op dit afgezette gedeelte van de Middellaan bevonden zïoh ook eenige comité-le den der Padvindersorganisatie. Toen de Koninklijke Stoet passeer de brachten de padvinders het millr tair saluut. H. M. de Koningin en ..ook Z. K. H. Prins Hendrik schon ken aan de padvinders bijzondere aandacht. GEBREK AAN WATER Het gebrek aan water wordt in Friesland met den dag grooter. Uit Sneek en Leeuwarden wordt leiding water naar her en der verzonden. Zelfs wordt per Holland-Friesland- lijn leidingwater uit Amsterdam aan gevoerd. Op de hooge klei- en zand gronden beginnen de veldvruchten door de aanhoudende droogte te lij den. De wedden worden koperkleu rig, de bladen van de vruchten ver schrompelen. Alles roept om regen. DOOR EEN DOLLE KOE AANGE VALLEN. Te Veen, N.-Br., is een 80-jarig landbouwer door een dolle koe aan gevallen en ernstig toegetakeld. Den volgenden morgen is hij aan de beko men wonden overleden. DE LEEUW-MENSCH. De Tel. schrijft: Uit Antwerpen wordt ons gemeld, dat de leeuw-mensch, die in het Apol- lo-theater te 'sGravenhage optrad, doch naar de „Haagsche Courant" mededeelde een dood-gewoon mensch zou zijn, dewelke listig een leeuwen huidje over zijn eigen corpus trok en deswege te Bromberg tot gevangenis straf werd veroordeeld, wel degelijk een... leeuw-mensch is. Hij vraagt 100.000 fres. schadeloos stelling en wil de bladen, die het be^ richt overnemen evenzeer vervolgen als de „Haagsche Courant". Moet meneer Lionel dan vooï de rechtbank het bewijs leveren, dat zijn huid inderdaad een leeuwenhuid en zijn haar inderdaad leeuwenhaar is? TWEEDE-KAMER. BAKKERSWET. In de Memorie van Antwoord op het afdeelingsvorslag nopens het ge wijzigd ontvverp-Bakkerswet zet mi nister Talma uiteen, waarom hij nood zakelijk diegenen moest teleurstellen, die een geheele omwerking van het eerste ontwerp hadden verwacht. Uit de discussien daarover, zoo be toogt de memorie, was duidelijk ge bleken, dat de Minister aan de hoofd lijnen van Zondags- en nachtarbeid wilde vasthouden Tegen een rege ling ook van den arbeidsduur was hij niet, maar hij meende» dat het beter was deze later te maken, nu evenwel de behandeling van het wetsontwerp toch om tijdsgebrek moest worden uitgesteld, zag hij geen bezwaar in het gebruiken van de rustpoos voor het gelijktijdig regelen van arbeids duur en nachtarbeid, zooals in de motie-Troelstra-Do Klerk werd ge vraagd, indien het mogelijk bleek. nachtarbeid was dus niet te verwach ten. Wel werden de ingediende amen dementen ernstig overwogen en vrucht van die overweging was o.a. intrek king van het ontwerp-Bakkersraden eu wat daarmee samenhing. Verder verdedigt de minister de voor geste 1de w ij zigingen. CONGRES VOOR VROUWEN KIESRECHT. Als afgevaardigde voor den Neder- landschen Bond voor Vrouwenkies recht op hel congres te Stockholm is naar die stad vertrokken mejuffrouw Nella Boissevain. Als plaatsvervan gend afgevaardigde vergezelt haar mevrouw Isaachsen-Dudok van Heel. DE TARIEF WET. Door den voorzitter van het depar tement Amsterdam van de Maat schappij van Nijverheid is de commis sie geïnstalleerd, aan welke is opge dragen, liet ontwerp tarief wet te be studeer©», ten einde aan het departe ment rapport uit te brengen. Daar grondstoffen, fabrikaten en half-fabri- katen in het ontwerp in 16 groepen verdeeld zijn, werden voor al deze groepen sub-commissies benoemd, die mede tot taak hebben, de techniek der wet te onderzoeken. Tot voorzit ter van deze tariefwet-commissie is mr. C. J. Salomonson benoemd. DE MILITIE WET. De Haagsche Tel.-correspondent meldt Van lx>f rouwbare zijde werd mij medegedeeld, dat een bohandcling van de Militie-wet in het najaar zeer waarschijnlijk wordt geacht Vermoe delijk zal dan wel allereerst de gewij zigde Bakkerswet behandeld worden, die minstens eenige weken vorderen zal. Het gerucht gaat» dat de Regeering binnenkort zal verklaren» de verant woordelijkheid voor den toestand niet te kunnen dragen, zoo althans geen tijdelijke maatregelen tot leger-verbo- tering getroffen worden. MOORD OP EEN HOLLANDSCII SCHIPPER. Een week geleden werd bij Linz aan den Rijn een lijk gevonden, hetwelk gebleken is dat van een schipper Lo- wey uit Nederland te zijn. De man is blijkbaar vermoord- Daags te voren was hij in Linz aange komen en door bloedverwanten afge haald. Dezen hadden met hem een zij weg ingeslagen, waar hij toen, blij kens de gevonden bloedplassen, is vermoord. Het lijk is toen in den Rijn geworpen. Lowey had kort te voren een be langrijke erfenis aanvaard. HULDIGING F. M. KNOBEL. Door de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeïiiging en het Algemeen Neder- landsch Verbond werd Zaterdagmid dag te 's-Gïavenhage den heer F. M. Knobel, consul-generaal van Neder land te Pretoria, en mevrouw Knobel een noenmaal aangeboden, waaraan door leden van het hoofdbestuur en. bestuursleden der afdeelingen van beide vereenigingen werd deelgeno men. De heer Middetberg, voorzitter der N. Z. A. V. huldigde den heet Kno bel voor alles wat hij in Z.-A. heeft gedaan, dr. Kiewiet de Jonge wijde een dronk aan mevr. Knobel, die haar echtgenoot in zijn taak zoo dap per ter zijde staat. De heer Knobel, dankend voor de hulde, hem en zijn echtgenoote ge bracht, herdacht met erkentelijkheid de liefde van de zijde der Afrikaners ondervonden. De eerste onaange naamheid van Afrikaanse^© zijde moeten mijn vrouw en ik nog onder vinden, zoo verzekerde hij. Nog verschillende andere sprekers voerden bet woord. EEN EN ANDER OVER HET VOGEL POELTJE IN ARTIS. Men schrijft ons: 't Is ei prachtig nu er do roe ge zo mer zijn intrede gaat doen, liet Vo gelpoeltje in Artis, het nieuwe ver blijf van de Hollandsche Moerasvo- gels in den voortuin. Zonnig, rustig ligt er het plasje in het rondom opgroeien van riet en wa- tervwlgen. Elzenhout en welig, kam perfoelie omwonden struikgewas. De gele Plomp breidt er stil haar liart- bladen over den spiegel, straks zul len er de geelgouden bloemen de zon zoeken cn stralend opengaan. Het opschietend oeverriet, fluistert er in den wind en droomstil staan er de fijne moerasberkjes met sluierdunne twijgen over het water gebogen, 't 13 een mooi hoekje; echt Ilollandsch Na tuurleven, een stille wijk voor liet zor geloos blijde vogelhestaan dat er lei den de goudgroen glanzende kieviten en roepend rondtrippelende Ture luurs, de in minnedrift wonder op gewonden, spelend tournooiende Kemphaantjes en driftig snavelende Grutto's. Met kleine schokjes zwemt er ingetogen het kleine sierlijke Wa terhoentje, vliegen snappend van de glanzende Plompenbladen, de Fuut iaat er zich drijven op het open wa ter tusschen de hooge ijlstaande riet stalen, en de Witte Lepelaars via- schen er, de prachtige veerkuiven in den wind. met de zonderlinge lepel bekken de ondiepten af. Zwijgend staan er de statig Purperreigers in "t riet aan den oever, en schudt zich nu en dan de mooie rosbruiue dekveeren; de geheimzinnige Roerdomp klautert er starend uiuieud, door het Elzen hout waar de nijdig krassende Nacht reigers den das schuilend verdroo- rneii, en plechtig wadend zoekt de prachtige blauwe Reiger de oever kanten af, of staat uren achtereen als een wachter, doodstil op een over het wate rhangenden wilgetronk. En den dag gaat er het stil tournooi van de Kemphaantjes driftig voort, vechtend en schermend met schijnbewegingen vliegen de pittige riddertjes met wijd- staande pronkkragen elkaar in do vee

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6