NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8581 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 14 JUNI 1911 A ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der IISAbonnement aanzienlijk rabat. gemeente) ,1.30 J/Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1-65 ^ts' voor plaatsingen contant. cSSdez™|Klad,VoorWarlem I I CWX 7J%%MÊW<3£\Xi Redactie en Administratie: Croote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave deTvëiinöotschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onze geabonneerden zijn kosteloos afdrukken te bekomen van No. 30 der ru briek DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: 't Een en ander over de Maan. In Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 63 en Zuider Bui tenspaarne 12, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten. AGENDA DONDERDAG 15 JUNL Groote kerk: Orgelbespeling, uur. Brongebouw: Concert 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van. dit num mer vinden onze lezers een artikel „De Natuur en de Reclame" in de ru briek Om Ons Heen. ült Haariems oude keuren. "WAT OP ZONDAG- EN ANDERE FEEST- EN BEDEDAGEN NIET MOCHT GESCHIEDEN Er waren in 1749 klacbtën, dat de menschen op Zon- en feestdagen werkten alsof het een gewone dag was en dat er om do kerken „veel tijds wordt gevonden veel geraas en geroep". Daarom mocht voor en gedurende de predicatiën 's morgens, 's mid dags en '8 avonds niet worden ge kocht of ve'rkoclii, behalve dat 'b mor geus voor en na de predicatie van 9 uur en na de namiddagpredicaüe met zoete melk mocht worden gevent eh „allerhande Fniijlen, alsmede Sa lade', Comcommers en diergelijke Groenten, doch verders of anders niets". Schippers mochten op Zondag al leen lossen, wanneer zij goederen In hadden, die aan bederf onderhe vig zijn. Kooien, kolven, spelen, zin gen of ander gerucht, was verboden; 'de overtreder kon, als de boete niet betaald werd, in het werkhuis ge bracht worden, om „te Water en Brood gezet of met eenige Dagen te werken, tot een beter en geschikter Leeven geiugt.gd te worden, tot tijd en wijlen toe, dat zij de voorez. Boete ■uilen hebben verdiend. Het vertoeven in herbergein en het doen van spelen was aan beperkende bepalingen gebonden, terwijl ook tegen het vloeken uiterst gestreng werd opgetreden. Persoden in stads dienst, of die eenig voordeel van de stad genoten, konden, bij herhaalde overtreding der bepalingen tegen het vloeken, voor een poos, of zelfs wel voor goed, van hun ambt of dat voor deel worden ontzet. DE LOONSVERHOOGINGSKWESTIE AAN DE E. S. M. We hebben den heer J. Verton, hoofdbestuurslid van den Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, nade re inlichtingen gevraagd, omtrent da kwestie van loonsverhooging bij E. S. M. Men weet, dat het bestuur der vakvereen ging ons gister meld de, dat do Directie der E. S. M. kondverhoogtag afhankelijk had ge steld van bepaalde omstandigheden, torwijl de directie ons meedeelde, dat aan den Bond geen enkele toezegging was gedaan. De hoer Verton zeide ons, dat in den brief van de directie aan de vakver- eenig Tig meegedeeld wordt, dat het beheer der tram niet geneigd is on derhandelingen te voeren met een Vereeniging, die niet uitsluitend be staat uit het personeel der tram. Ver der wordt er in gezegd, dat de Raad van Beheer reeds in den aanvang van dit Jaar do loonsverhoogingskwestie in overweging had genomen, doch besloten had, een afwachtende hou- din gaan te nemen, totdat besLst was over de voorstellen der Enquête-com missie omtrent de vrije dagen van het personeel. Daaruit had de heer Verton afge leid, dat de Raad van Beheer de loonsverhooging afhankelijk wilde maken van de kosten, die de aanne ming van de bedoelde voorstellen, voor de trammaatschappij zou ver oorzaken. Zaterdag a.s. zal het schrijven van de Directie in de hoofdbeetuursver- gader.ng te Utrecht worden behan deld. VERGUNNING. Gisteren reeds maakten we melding van do festiviteiten, die de vereeni ging ..Onderling Belang". Haarleni- sche afdeeling van den Ned. Bond „Vergunning", ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan op touw gezet had. 's Avonds werd de herdenkings dag gesloten met een feestavond in de tooneelzaal van „De Kroon". Een opgewekte stemming heerschte er. en do talrijke groepjes Jongelui wezen er op, dat het straks onder leiding van den heer J. B. Bongers aanvan gende bal goede kans van slagen had. Aanwezie waren afgevaardigden van de afdeelingen Apeldoorn, Delft, Leiden, Rotterdam, Hillegom en Vel- sen-IJmuiden. en van de overige af deelingen waren telegrammen inge komen. Aan het diner in hotel Roozen was door 107 feestelingen deelgeno men. Alvorens nu niet de afwerking van het programma begonnen werd, trad de heer Staalman, bondssecretarLs, naar voren om een korte feestrede uit te spreken. Spr. herinnerde aan de geschiedenis van de afdeeling, en loofde Haarlem, in 't bij zonder de feestcommissie, die uit de heer en J. A. Fibbe, H. Muller en J. A. Versaau bestond, en zoo goed dit herdenkings feest -"aniseerd had Ten slotte wekte spr. de niet-aange- slotenen tot lid-worden op. Door up- plaus en fanfares werd de rede be groet Daarna sprak de bondsvoorzitter, de heer Ris, die namens het bondsbe- stuur aan de afdeeling Haarlem een grooten lauwerkrans aanbood. Ten slotte sprak de heer A. Botte lier, voorzitter van de feestvierende afdeeliug, en aan het ©inde van zijn luimig speechje, vereerde hij den le den van de feestcommissie herinne ringsmedailles. Daarna werd door alle aanwezigen de Feestgroet gezongen, en toen het was intusschen reeds vrij laat ge worden kwamen de overige pro- gram-uuminers aan de beurt. Mu ziek. zang. voordracht, een gooche laar, een gedachtenlezeres, Lransfor- matie-artislen alles wisselde el kaar op aangename wijze af. Het was een aardige feestavond, en lang nog bleef men hijeen. Geheel-Onthouders Fiets- club. Onder den naam „Door Onthouding Vereenigd" is alhier ter stede opge richt een Geh.-Onth. Fietsclub, "t Be stuur bestaat uit de heeren A. Groot, vcorzitter, F. J. R. Faber. secretaris, en mej. A. C. v. Daalen, penningmees ter esse. Concierge. Tot huisbewaarder en -bewaarster van het nieuwe gebouw van de afd. Haarlem van den Ned. Protestanten bond zijn benoemd M. C. van Acker en echtgenoot©. Funckler. HÓtel Funckler verspreidt een aar dig in het Engelsch geschreven recla me-boekje „Haarlem, the pearl of Hollamd" getiteld. Het net-gedrukt© boekje geeft veel foto's. Interieurs van het hêtel-zelve, en stads- en omstre ken-kijkjes. Een plattegrond van Haarlem is mede opgenomen. Koninginnedag. Naa'r wij vernemen heeft de hoer G. B. Crommelin, voorzitter van de vereeniging Koninginnedag, besloten in de vergadering van hedenavond die functie neer 25 JAAR IN HET LEVENSVERZE KERINGSBEDRIJF. In aansluiting met eeoi vorig be richt, zij gemeld, dat mej. Mary Fle.schmann op 9 Juli a.s., 25 Jaar werkzaam zal zijn in het levensverze- keiringsbedrijf. ZWEMSCHOOL AAN DE HOUTVAART. De temperatuur van het water was vanmorgen om zes uur GO gr. Fahrenheit; te tien uur nog hetzelfde. Van 't Kantongerecht DE BLOEMENDAALSCHE MAXI MUM-SNELHEID. Heden zou Mr. Tböne uitspraak doen In de zaak tegen den motor- w.elrijder G. a. C. v. D., die in den Aerdenhout de in de gemeente Bloe- mendaal op 20 K.M. per uuï gestelde maximum-snelheid zou oversell red en hebben. Genoemde motor-wielrijder toch bewoog zich met een snelheid van 32 K.M. over den weg. Bekl. verdedigde zich de vorig© maal met te zeggen, dat Bloemen- daal's motor- en rijwielverordening indertijd geschorst is, zoodat de ge meente thans niet Ln het bezit eener maximum-snelheid is, en het hem dus vrijstaat zoo snel of zoo lang zaam te rijden als hij zelf maar ver kiest. De ambtenaar eischte nochtans beklaagde'8 veroordeeling, omdat van een Intrekken der verordening n e'e officieel te zijner kennis geko men was. Deze verdediging schijnt toch wel Indruk gemaakt te hebben. Althans, Mr. Thöne heeft de zaak tot 21 Juni, volgenden Woensdag, geschorst. Een nader onderzoek zaJ dan plaats heb ben. Ook de veldwachters zullen wor den gehoord. DE ARBEIDSWET. Mej. M. alhier, die een zevental meisjes ln den namiddag niet den door de Arbeidswet geéischten rust tijd gegeven had, werd veroordeeld tot 133 geldboeten 50 ct. De ambtenaar had gieötsdht 133 geldboeten af 1. TE SNEL GEREDEN. Een motorrijder heeft weer eens te snel nabij Halfweg over den Ainstcr- damschen straatweg gereden. Het was met den chronometer, tusschen de twe© be'ruchte K.M.-palen, die bij de rijders als „autoval" bekend staan, opgenomen. Beklaagde verdedigde zich handig en rationeel. „Ja" zei hij „ik er ken te hard gereden te hebben. Maar "k kon er niets aan doen Als je met een snelheid van 45 A 50 KM. komt aanrijden, en dan plots een bord voor je ziet heb je natuurlijk tijd nood g om Je snelheid te matigen Maar voor je langzaam rijdt ben je de 200 M door. en je bent bekeurd. Op die manier kun je ten minste als je, zooals ik. voor de eerste maal over den weg rijdt, en niet weet waar de borden staan geen proces-verbaal ontgaan." De ambtenaar vroeg f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis, de omstandighe den, waaronder deze overtred.ng ge pleegd is in aanmerking nemend. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan C. B-, te Haarlem, overtreding Vee- ziektenwet, vrijgesproken. E. IC en A. K., te Vel sen, overtre ding Drankwet, No. 1 f 5 boete of drie dagen hechtenis, No. 2 f 10 boete of vijf dagen hechtenis. A. J-, te Haarlem, en G. S., te Eg- mond aan Zee, overtreding Jachtwet. No. 7 zeven dagen hechtenis, No. 2 f 10 boete of 8 dagen hechtenis. G. W. M te Bloemendaal, en twee anderen, overtreding Arbeidswet, 133 maal f 0.50 boete of 133 maal een dag hechtenis, twee maal f2 boete of twee maal een dag hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis. W. K,, te Haarlem, ln dronken schap de orde verstoren, 5 boete of drie dagen hechtenis. F. H. E. van D., te Haarlem, nacht rumoer, ƒ3 boete of een dag hechte nis. H. J. V te Haarlem, en acht ande ren, loopen op verboden grond, 3 boete of drie dagen hechtenis, en 2 boete of een dag hechtenis. J. L., te Haarlem, en 5 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, 1 boete of een dag hechtenis, en I 2 boete of een dag hechtenis, P. v. d. K., te Haarlem, vrijgesproken. K. L., te Alkmaar, overtreding Poli tieverordening Heemskerk, 1 boete of eon dag hechtenis. W. B. en P. Z., te Vel9en, overtre ding Reglement Visschershaven, vrij gesproken. J. A.t te Haarlem, en 9 anderen, overtreding Motorverordening Bloe mendaal, fb boete of twee dagen hechtenis, f 2 boete of een dag hech tenis. en 1 boete of een dag hech tenis. VV. A. R te Haarlem, overtreding Motorverordening Heemstede, 10 boete of vijf dagen hechtenis. M. S., te Den Haag, overtreding Motorverordening Haarlemmerliede, 5 boete of drie dagen hechtenis. J. S., te Vel sen, eu 3 anderen, over treding Provinciaal Reglement, 1 boete of een dag hechtenis. J. K-, te Haarlem, en zeven ande ren, rijden zonder licht, f2 boete of een dag hechtenis. Voorts werden er nog 10 personen veroordeeld wegens openbare dron- kenscliup tot 3 dagen hechtenis. 7 boete of drie dagen hechtenis, 3 boe te of twee dagen hechtenis, [2 boete of twee dagen hechtenis. D r i n k h a L De Drinkhal van de Haarlemsche Staahvaterbron is Dinsdag door 72 personen bezocht J ubileum „Loreley". De Stads-huitie heeft voor den zan&weüstrijd beschikbaar gesteld 8 verg. zilv. ui eu allies als le prijs in de aid. dubb. mannenkwarteiten. en 4 zilveren voor de afd. solokwartetten Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen zij Uytermark. CecUiv steeg 1. een broche. C. M. v. <l Broek, Rollandstraat 60, een band van een kinderwagen. J. Broesterhuizen. Barre voetestraat 16, een cape. M. Herben. O verveen. Dompvloed- straat. 4. een portemonnaie m. inh. B. VV. Vallenduuk, Asterstraat 3, een veer. C. h. Kerkhoff, Pleter Kiesstraat 50 rood, een armband. G. van der Haak. Burgwal 9. een vaarboom. J. Veldhoven. Van dw Hulststraat 15, een kinderzak m inhoud. P. do Mink, Leliestraat 36, een zwartharige hond. J. Radsma. Palmstraat 8. een cein tuur. VV. Hou weling. Zuid Brouwersstr. 30, een oorknopje. G. Goverts, Oranjeboomstraat 152, een broche. M. van Stem, Kennemerstraat 9h., rood, 2 broekvoeren. VV'. Sonneiuaus, Kiuderhuisaingel 68 een muilkorf. iZie verder Stadsnieuws onder laat 5te berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Openbare Raadsvergadering te Haarlemmermeer op Dinsdag j.L Tegenwoordig 13 loden, alwezig duur ziekte de heereu Eveleiu en De Breuk. i VoorzitterMr. A. Slob, burge- meester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. 1. De notulen van de vergadering van 27 April j.L worden vastgesteld. 2. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een adres van de vereeui- ging „Vooruit", om subsidie. W ordt besloten dat adres in handen te stellen van hel College van B. en VV. voor prae-advies. 3. Een adres van de iieeren Meer en Koudys, te Aalsmeer, betreffende le vering van electrisch licht voor den ringdijk bij Aalsmeer. W ordt gesteld in handen der Com missie voor levering van gus. 4. De stalen van restanten en onin bare posten inzake pL belastingen, dienst 1910, worden goedgekeurd. 5. Wordt benoemd tot onderwijzer aan school 9, bij Halfweg, de hoer H. de Vlieger, te Amsterdam. 6. De ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen ln de be grooting, dienst 1910, worden goedge keurd. 7. Wordt goedgekeurd het voorstej van het burgerlijk armbestuur, om de begrooting vuil dat bestuur over 1910 te wijzigen eu de aangevraagde sub sidie tot een bedrag van 2U-W te ver- leeuen. a. Een adres van verschillende bur gemeesters houdende verzoek, om als lid toe te treden tot eene vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Na eem ge besprekingen wordt be sloten, op <lat adres alwijzeud te be schikken. 9. W ordt vastgesteld het kohier hon denbelasting, dienst 1911, tot een be drug van 1590.25. 10. De Voorzitter deelt mede, dat rog is Ingekomen een verzoek van den heer Richard, te Bloemendaal, lol exploitatie van een oeiogeengas- iiistallaUe te Hoofddorp. Na eenige besprekingen wordt be sloten, den heer Richard te melden, dat de onderhandelingen zijn ge staakt en wordt besloten middelen te beramen voor levering van gas le Hoofddorp en N.-Vennep Eene commissie uit den Raad. be staande uit de loden der financieeie- en bouw-commissie en het dngelijksch bestuur, zal deze zaak ter hand ne men. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de apenbare vergadering geslo ten, om over te gaan in eene vergade ring met gesloten deuren, ter behan deling van liet kohier van den Hoof dei ijken Omslag, dienst 1911. In „rechtsche kringen wordt als opvolger van inr. Zubh voor de Prov. Staten in dit district algemeen ge noemd mr. A. Slob, burgemeester de zer gemeente. (Meerbode). Vreemde vondst In de Hoofdvaart en in de Spaara- woudertocht vond uien gisteren groo te stukken vloesch liggen, die met el kander wel een heele koe vormden. Het vleesch verkeerde reeds in een staat van ontbinding. Men kon dui delijk waarnemen, dat het daar ter plaatse in het water was geworpen om het kwijt te wezen. Omtrent de juiste toedracht van de zaak verdiept men zich in gissingen. Op last van den Burgemeester is hot vleesch op- gevischt en begraven. BENNEBROEK. Dinsdag werd door onzen burge meester een bezoek gebracht aan de openbare lagere school, bij welke ge legenheid hij afscheid nam van liet onderwijzend personeel en levens met enkel© woorden de kinderen toesprak. Naar wli vernemen zal de installa tie van Mr. B. J. D. Zubli tot burge meester van Rijswijk plaats hebben in een openbare Raadsvergadering op Dinsdag 20 Juni a. s. dos namiddags te 2 uur. BEVERWIJK. De droogte dreigde den aardbeien oogst, die er eerst zoo prachtig voor stond in het district Beverwijk, bijna met alge heele vernietiging. Do re gen heeft veel uitkomst gebracht, en, bij koel weder en langzame rijping, wacht den tuinders nog oen goed sei zoen. De aanvraag uit Duitschland is zeer groot. Naai- verluidt zouden in 't bijzonder de niarmeladenfabrieken 't product bijzonder nood tg hebben. De Coöp. Tuindcrsvereeniging Kenne- merland begint reeds met den uit voer, dat is 3 dagen vroeger dan het vorig jaar en toen heette het reeds nooit gekend vroeg. Door de Vrijs, kiesvereeniging zijn candïdaat gesteld voor het lidmaat schap van den gemeenteraad 3 aftre dende leden, de heeren C. H. Moens, lib.; H .Burger Mzn., R.-K.; J. Wie demann. lib., voor de 4 vacatures door periodieke aftreding ontstaande en de heeren dr. A. Schucklnk Kool, vrijz. dem.; en H. Breukelaar, a-ri, voor de 2 plaatsen te vervullen door uit breiding van het aantal leden. (Hbld.) HOUTRIJK EN POLAKEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier, besloot tot uitbreiding van dat college met één ouderling en één diaken. VELSEN. Door Ged. Staten is de ontvangst bericht van de door -- Raad vast gestelde levensmiddelen verordening. Ged Staten hehhen zich alzoo Inza ke d© heken de conserveeringskwestie aan de zijde van den Rn ad geschaard. Door den ambtenaar van het O. M. bij bet Kantongerecht te Haarlem ls appèl aaneeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter, waarhij J van S. alhier, ontslagen is van rechtsver volging, wegens overtreding der melk- verordening. Met het leggen der gasbuizen in deze gemeente schiet het flink op. De gemeente Haarlem, die het gas moet leveren in den gashouder, staande hij „De Hoost© Berg", is met het leggen der persleiding reeds gevorderd tot bij Velseroord. DMUIDEN. De „St. Crt." bevat do Kon. goed gekeurde statuten van de Stoom vis- scherij Maatschappij „Ons Belang", te IJmuiden gemeente Velsen. Het doel van de vennootschap ls do uitoefening van de zeevisscherij, de verkoop van de aangevoerd® visch en alles wat verder tot het bedrijf bo- hoort, maar niet dien verstande, dut de vennootschap nooit meer mug be zitten dan éen trawler. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt ƒ25,000, ver deeid in 50 aandeeleu, van 500 elk. Van de aandeel en zijn er 21 ge plaatst en volgestort. ZANDVOORT. Bij de politie is kennis gegeven van het vinden der navolgende voorwer pen een bruine portemonnaie Biet eoiiig geld een gebreide muts. tea Jockeyjjet, een zilveren dameshorloge eu een gouden oorknopje. Dinsdag was de temperatuur vaa het water 13 gr. R. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Bij openbare kennisgeving maakt de burgemeester van Amsterdam be kend, dat 11. M. de Koningin hem heeft opgedragen Haren warmen dank te betuigen aan de burgerij der hoofdstad, voor de hartelijke ont vangst, tijdens Haar jongste bezoek aan H. M. en Haar huis ten deel ge vallen. ln het bijzonder zijn H. M. en Z. K. H. de Prins der Nederlanden getroffen door de talrijke bewijzen van hartelijke liefde, waarmede II. K. Hoogheid Prinses Juliana is be groot. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal na hervatting dér werkzaamheden op Dinsdag 29 dezer, den volgenden dag in de af deelingen bijeenkomen en is voorne mens in de laatste dagen van die week de nog aanhangige Wetsont werpen o.a. betreffende de Berner- Cönventie en de Landbouwschool te Deventer af te doen, tenzij de onder werpen in de Tweede Kamer den ML n.ster van Landbouw mochten ver hinderen ln de Eerste Kamer tegen woordig te zijh. INBRAAK TE ROTTERDAM. Maandagnacht is met valsch© sleu tels ingebroken in het woonhuis van ds. II. C. v. d. Brink, aan de Nieuwe Haven, die met zijn familie tijdelijk to Scheveningen vertoeft. De dieven hebben een bureau-ministre en een geldkistje opengebroken, liet tafel zilver hebben zij laten liggeai, zoodat het blijkbaar alleen oni contanten te doen wu8. Men weet nog niet, of deze zich in liet geldkistje bevonden. Ver moedelijk wordt anders niets ver mist. STAKING. Eergisteren hebben de sigarenma kers der maatschappij tot exploitatie van de sigarenfabriek voorheen B. Bergman Carels te Amsterdam, ten getale van 90 man aangezegd tegen Zaterdag a.s. te zullen staken. De eisch is loonsverhooging voor 2 merkeh. Het overige personeel is bereid aoa den arbeid te blijven. BRANDEN Irt, perceel no. 15 Toeharingvliet. ie Rotterdam door een smalle steeg ge scheiden van de Engelsche kerk. brak gisteravond 9 uur een felle brand uit. Sinds korten tijd is daar gevestigd do zukkenhandel der oliefirma Van t Smit. De pakhuisruimte. zoldai» u vliering zijn volgestuwd met zakken en gonje tevens bevinden zich daar de naaimachines. Uit ramen en dak sloegen met kracht de vlammen, ter wijl eveneens gevaar liep het belen dende perceel van den kaashandelaar C. H. M. Heusdens, dat onder een zelfde dak gebouwd is Met 5 sectie spuiten en één stoomspuit benovens dc nuigiruslndder, werd de brand be streden, waardoor het fraaie woon huis van dén heer Heusdens geheel doorweekt werd door het bluschwa- ler. Do enkele verdieping, benevens do zolder van het zakkenpakhuis brandden ©heel uit. Om half elf s mén den brand geheel meester. er- zekering dekt de aanzienlijk© schade. De Engelsche kerk bekwam geen noe-l menswaardige schade. ONTSPORING, Gistermorgen zijn. vlak in de nabij heid van het station der Staatsspoor wegen te Leeuwarden, van den perso nentrein 500, die te 8.23 aldaar van Groningen aankomt, ten gevolge van het le vroeg overhalen van den wis sel de machine en een bagagewagen ontspoord. Gelukkig had de trein, die even te voren voor een brug had moe ten wachten, slechts een geringe snel- heid, and or s waren de gevolgen niet to overzien geweest. Nu bepaalden de- zo zich tot eenige roaterieele schade.: De reizigers naar Harlingen hadden twintig minuten, die naar Groningen: ongeveer 2 uur oponthoud. Omstreeks half twaalf was de baan weec vrij. DE CORANTYNEXPEDITIE. In een uitsluitend daarvoor uitge-j schreven vergadering van het Ko-; nlnklijk Nederlandsch Aardrijkskun-j dig Genootschap op Zaterdag a. s. t« Amsterdam, zullen de heeren C. C. Kayser en dr. J Fr. Hulk. die op zoo voortreffelijke wijze na het overlijden van den heer J. G. W. J. Eilorts d®

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1