Oe Kwartjes-AdvertentiËn van HAARLEM'S DAGBLAD celven woken over hun belangen, die hun levensbelangen xijn. Daartoe kunnen de land bouwmaatschappijen dienen', maar ook congressen als dit Spreker eindigde met dc hoop en do verwachting uit te spreken, dat het congres er toeAnoge medewerken, een dergelijke gezonde nicening In Nederland te vormen. Hij wenschte het congres een vruchtbare vergade ring toe. (Toejuichingen). Ten slotte was aan de orde Op welke wijze kjrn de organisatie van den eieruitvoer naar Engeland wor den bevorderd? De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen had hierover proe- advies uitirebracht. De heer H. LI. Beaufort uit Haarlem bepleitte de invoering van een uni form stempel voor den eierenhandel van ons geheelo land. Uit de Arbeiderswereld DE ZEELIEDENSTAKING. Amsterdam. Van de zijde der Directie vaix de Stoomvaartmaatschappij ,,Node!rlaiid' verneemt het Hbld., dat de reis van de „Koningin Willhelmina" naar Spithead ter bijwoning van de Engel- sche vlootrevue beslist doorgaat. Vrij dag a.s. is het monsteren, maar als het oude zeevolk weigert zich te doen aanmonsteren, is de directie roeds zeker van een andere voltallige bemanning om te kunnen uitvaren. 17 keleljongens, die tijdens het bin- nenliggen der schepen de ketels bik ken, hebben gistermiddag eveneens uit solidariteit met de stakende zee lieden. het werk voor de „Koninklij ke" neergelegd. liet bestuur van den Zeemansbond 'deelde mede, dat het het 'uitbreken van andere solidariteitss takingen hoeft tegengehouden, om geen noode- looze uitbreiding aan het conflict te geven en dit zooveel mogelijk tot de eigenlijke zeelieden de equipages der schepen te beperken. De looneischen van de stakers zijh bekend. Het hoofdbeeduur van den Zeemansbond heeft aan de Ned. Ree- dersvereeniging ook nog de volgende eischen kenbaar gemaakt. 1. Een oommissie te benoemen 'door de Nederlandsche Reedersveree- niging en den Alg. Neder!. Zeemans bond, met een onpartijdig voorzitter voor verbetering der volkshuisves ting aan boord. 2. Afscliaffing van de lichamelijke keuring. Dit zijn de twee internationale ei schen, gesteld door het Internationa le Comité van zeelieden-organisa ties. Verder is voorgesteld verschillende wijzigingen in de monsterrol te wil len aanbrengen, o.a.: Afschaffing van geld op hand, of een note bij aan monstering. In elke los- of laadplaats hoe kort het verblijf daar ook moge zijn en in elke andere plaats waar het' schip langer dan drie dagen blijft, heeft ieder scheepsgezel het recht om af te monsteren. Rotterdam. Uitgeschreven door het bestuur der Zeeliedenvereaniging „Volharding" had een vergadering van Rotterdam- sche zeelieden plaats, waarin als spre kers optraden de heer A. W. Heykoop secretaris van den AJgemeenen Bond van Arbeiders in het Havenbedrijf en de heer Joh. Brautigam, de eigenlij ke leider dor zeelieden, beiden con stateerden, dat heden de staking der zeelieden was geproclameerd, of lie-' ver het besluit was genomen om op do bestaande voorwaarden niet meer aan te monstereu, doch dat dit be sluit noodgedwongen was gt omdat van de zijde der reederij niet was ingegaan op de wenschen, reeds voor een half jaar geuit, zelfs was toegestemd in een nader overleg. Er bleef dus niet anders over dan staken, doch de verantwoordelijkheid daarvoor kwam ten laste der reede rij. De zeelieden vereeniging was en is nog bereid om te onderhanlelen. Verschillende maatregelen voorde staking we. den goedgekeurd. Van he den af mag memand zich meer aan monsteren. Ook werd besloten bij de 6cbepen te posten. De N. R. Ct. meldt: „Ter beurze te Rotterdam was men do meening toegedaan, dat van een algemeens staking van zeelieden geen sprake zal zijn. Hier en daar zal mo gelijk bij een enkelen reeder eenige strubbeling plaats hebben, meer niet. De verzekering werd gegeven dat de Rottördamsche roedera niets toe geven. De Rotterdamse he Lloyd beeft een 70 tot 80 Chineezen ter beschikking om in te vallen, wanneer het scheeps volk weigert te monsteren." België. Uit Antwerpen wordt nog geseind Er had gisteren geen bespreking plaats tusschen den burgemeester en de secretarissen der readers en van den Zeemansbond. Opgemerkt wordt, dat er weinig neiging bestaat bij de zeelieden om te staken. Daarentegem hebben de stokers en tremmers in België neiging om te sta ken. De reeders-boud weigert beslist met de leiders in onderhandeling te treden. Het Engelsche consulaat deelde me de een voldoend aantal aanbiedingen te hebben om alle Engelsche schepen van bemanning to voorzien. Aan boord van de Engelsche schepen Lip en Syreman logden de stokers het werk neer. Het volgende manifest fa door de velschillende vakbonden te Antwer pen verspreid: Zeelieden! Daar alle pogingen, door ons aangewend, oen, zonder strijd, de eischen der zeelieden inge willigd te krijgen, afgestuit zijn op de koppigheid der reeders, blijft den zeelieden geen ander middel ai9 de algemeene staking, om te veroveren wat recht eïi billijk is. De staking ia dus uitgeroepen en wij rekenen er op, dat er geen enkel zeeman zal gevonden worden, die de hatelijke rol van onderkruiper zal vervullen. De eensgezindheid der zeelieden moet ons de zege brengen in dein strijd voor wat meer 'recht voor den Niemand Het ordewoord is dus: aanmonsteren 1 Het vakverbond van de stakers heeft die aanmonstering van stokers en tremmers aan boord van de „Fin land" bekt. Een twintig Duitschers zijn van het stoomschip „Marquette" gedrost, maar door Belgen vervangen. liet schip vertrekt lieden. Engeland. De bemanningen der schepen van de Union Castle line en de Royal Mail Company te Southampton vragen ver hooging van loon, voordat zij naar hun schepen gaan. Uit Liverpool wordt geseind De scheepsreoders zien de staking met onverschilligheid aan en zijn niet bezorgd voor liet verkrijgen van equi pages voor hun schepen. Op een druk bezochte vergadering, gehouden buiten het West-ludia-dok, tie Londen, is gisterenavond de sta king geproclameerd. De staking is ook officieel geprocla meerd te Glasgow em in andere ha vens. Volgens berichten uit Dublin, New castle, Sunderland en Grimsby, zal de staking aldaar vermoedelijk geen groote uitbreiding krijgen. Rechtszaken HET INSTORTEN VAN EEN TRI BUNE BU DEN VOETBALWED STRIJD HOLLAND—BELGIè. Men herinnert zich, dat eenige uren vóór op het terrein van Oud- Roosenburgh bij Amsterdam de voet balwedstrijd Holland-Engeiand aan ving, een der speciaal daarvoor ge bouwde tribunes instortte, waarbij eenige toeschouwers min of meer licht gewond werden. Dit ongeval werd te Amsterdam voor de vijfde Kamer der Rechtbank behandeld. De gemeente-architect van Water graafsmeer, de heer G. J. Roes had zich wegens dit schuldmisd'rijf te verantwoorden. Hij was gedagvaard, omdat hij heeft toegelaten, dat bij den bouw der tribune i9 afgeweken van het goedgekeurde bestek, aange zien onder de „slapers" geen regels zijn aangebracht. Suhsïdiair was be klaagde ten laste gelegd, dat hij na gelaten heeft zich te vergewissen, dat de regels aanwezig waren. 11 getuigen en 3 getuigen déchar ge werden gehoord. De kantoorbediende H. J. M. Ege- lie was onder de gewonden. Hij be kwam een lichte kneuzing En de len- denstreek en aan de onderste rib en kon in geen week zijn Wiörk verrich ten. Verdediger was mr. Mensi'ng van Charante. Architect Roes zei o.m., dat hij ei genlijk nooit toestemming had gege ven tot het in gebruik nemen van de tr-bune. Toen hij 'a morgens op liet terrein kwam, was men nog aan 't i timmeren. Later op den ochtend ko mende om te mspectoeren, Weken de I tribunes reeds in gebruik genomen. Eenige schoren ontbraken er nog aan, doch door de enorme menschen- masaa was het onmogelijk dezen als- 1 nog aan te brengen. Waren zij aan- j gebracht, dan zou, volgens beki., de tribune "geheel aan de opgegeven tee- kenig conform zijn geweest. Voorlezing werd gedaan van het rapport der deskundigen C. B. Posthu mus Meyes en D. A. A. Margadant, die tot de conclusie komen, dat het ongeval veroorzaakt ia door onvol doende bevestiging der onderdeden. De eerste deskundige erkende, dat de schoren tot versterking van de con structie bijdragen. Ze liclpen echter niet voor den loodrechten druk, die het ongeval heeft veroorzaakt, en waarvoor liggers wel zouden helpen. De geheele contaructie was le licht. De onmiddell:'ke oorzaak van het onge val zocht getuige in het dooxbuigeh van de slapers. De heer L. v. d. Tas Lz., als deskundige A décharge gedag vaard, schreef het ongeval too aan te zware belasting der tribune, die be stemd was voor drie persunon per vlerk. M., terwijl er een veel grooter aantal op plaats nam. De tweede deskundige décharge, L. A. v. Mels Jr., gaf boven regels do voorkeur aan tusschensclioron, waar mede deze tribune gebouwd was. Daardoor had zo nooit kunnen om slaan. Het O. M. betoogde, dat de tribune niet overbelast kan zijn geweest. Eeni ge getuigen hebben dit nadrukkelijk verklaard. Het was trouwens nog 1 1/4 uur vóór deu wedstrijd, tuen liet on geval voorviel. De gemeente-architect had beter de bedoeling der teekening moeten beexiipen. Een moot van 101/2 M. is wegge zakt, en niet aan te nemen is dus. dat de stijlen zonden zijn afgegleden. De beklaagde heeft vóór den aanvang van den wedstrijd de tribunes nog ge- inspectoerd en goedgekeurd. De straf kan licht zijn. omdat de gevolgen niet ernstig geweest zijn. Toch meende spr., dat een vrijheids straf zal moeten worden opgelegd, en requireerde 14 dagen hechtenis. De verdediger, mr Mensing v. Cha rante, verklaarde den bekl. te kennen als een nauwgezet ambtenaar. On houdbaar achtte pi. de stelling, dat het ongeval niet zou zijn voorgeko men. Indien regels waren aange bracht. De vraag is bij wie de meeste schuld li"t bij de aannemers van den bouw, bij het bouwtoezicht of bij beklaagde De bouwers, die moedwillig van de teekening afweken, verschijnen als ge tuigen, en bekL, die meende te doen, wat zijn plicht was, wordt ter verant woording geroepen. Pi 's conclusie strekte tot vrijspraak. 5;.art e» Wedstrijdca Over Zomersport te Haariem IV. Laatst had ik het over de Haarlem se!» zwemmer ij in haar meeat-ont wikkelden vorm in de beoefen me van waterpolo. Ditmaal volg© eens iets overeen eenvoudiger soort van zwemmen. Dat is betgeen ip het Spaarne en diverse andere wateren en in de kostelooze zweminrichting vertoond wordt. In het kosteloos bad, dat Haarlem's openbare wateren den zwetnliefhcb- ber opleveren, wordt helaas niet veel fraais gepresteerd. Ieder, die op een flinken warmen zomermiddag in een boot gaat zitten en naar het Noorder- of het Zuiderspaarne roeit, kan de evoluties van de ploeterende jonge lingschap uit Haarlem (en omstre ken) bewonderen. Het verreweg groot ste deel bestaat natuurlijk uit maat- schappelijk-minder welgestelden. En daar zijn er helaas veel bij, die geen kosteloos zwemonderwijs hebben go ne ton (zoo b.v. de talrijke jongens uit het Schoterkwarüer, die er eenvoudig de gelegenlieid niet toe hebbenj. Dus: ze loeren het zichzelf, of wel een „groote broer" doceert hun de kunst. De resultaten zijn doorgaans met sclutterend de candidaat ploetert na een paar weken zoo'n beetje vooruit, volgens het systeem „hondjeszwem- men Hijgend passeert inj het vaar water, 't ..diepe gedeelte", klampt zich aan een der drijvende tonnen vast, die dan werkelijk als baken-in- ■den-nood dienst doen, rust wat uit en wurmt op nog onzekerder manier terug, naar den oever. Die poging, door z'n ooiiega's met belangstelling aanschouwd, geeft voldoende bewijs, dat hij „zwemmen kan". En voortaan Toen do man, fulmineerend, ter plaatse was gearriveerd, dreef de laatste boot tien nieter van den kant En een hoongelach steeg op, oen hoongelach dat des boeren hu meur voor d eu 'lug geheol vergalde. Betor werd het niot, toen hij de lan ge wandel'.'ng door t'n klaverweide terug moest maken. Zijn oTatie tegen de ontsnapte zwemmers, van 't land- kt met enthousiasme uitgesproken, ia niet voor vermelding vatbaar. Om nu op het kosteloos zwem-on derwijs terug te komen: Haarlem biedt daar dén minder bedeelden een goede gelegenheid voor. Sinds vijl jaar hebben B. en W. ondei hun toe zicht de dubbele zweminrichting aan do iloulvaart (uaast de abonuements- ihrichting) waarvoor de heer A. A. Sprehger Sr. concessionaris is. Daar kunnen vrouwelijke en mannelijke personen kosteloos baden en zwem men, en wordt aan kinderen van openWre lagere en bijzondere scho len (ook aan anderen, die daartoe een kaart aan het stadhuis hebben afgehaald) gratis zwemonderricht gegeven, door twee instruc teurs. Vooral op warme dagen (natuurlijk) wordt een ruim gebruik van de inrichting gemaakt, en een aantal van 1600 bezoekers op één dag in de geheele inrichting te soms voorgekomen. Een gedeelte der Inrichting is, gedurende een zekeren tijd van deu dag, tegen betaling van 6 ets. per bad toegankelijk. Maar erg lang is die tijd niet (vier uur per dag voor mannen en jongens; drie uur voor vrouwen en meisjes) on zoo'n groot gebruik als van de- „kosteloo ze" wordt er bij lab ge na niet van gemaakt Verleden jaar heeft de Onderwij- zers-Zwemclub, in overleg met de zwemcommissie van den N. B. L. O-, afd Haarlem, een zwemfeest georga niseerd voor de bevolking der volks zwemscholen. Daar werd met veel ammo aan deelgenomen, en het bleek dat er al heel wat waren, die de zwemkunst voldoende beheersebten dank zij het genoten onderwijs. de ateeple-chase steeds «en attrac tie leverde niet dat wat men e r van verwacht had. Van de zes deelnemers vielen er drie, éen weiger de te* springen en Broud Bill met Tasker in den zadel, snoepte in den finish met een halve lengte den prijs van Wavora af. On een moment la gen Sandown, Lavatio en Labor met. hun respectievelijke jockeys, als hel ware op één hoop. Dit ongeval liep gelukkig e-oed af De Aanmoedigings-drav&rij werd Lancier, die aanvankelijk eerste was, ontnomen en werd toegekend aan Ax worthy C. en Auto als tweede. Het meest reguliere en prachtigste nummer was de Voorjaarsprijs, waar uit Garanti. Etendard, en Davoust in opgenoemde volgorde als prijswinners over de streep gingen. Etendard maakte een zeer groote fout, door bij na te blijven stilstaan midden in het parcours, ware dit niet geschied, vermoedelijk, was dan de zoon van Ilarley die den grootsten. afstand bad af te leggen overwinnaar ge worden. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt Duindigt-prijs .Prijzendraverij 4e klasse. Basis-afstand 2000 Meter. 1. Bretteur. 2040 M.. J. Bakker, in 2. A. Honfleur, 2040 M.. A Mol, in 3.28 1/5. 3. Bibi, 2020 M-. Ockhorst Jr., in 3.29 1/5. Kurhaus-prijs. Ren op de vlakke baan voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 1800 meter. 1. Kaffer. 62 1/2 kg.. Lyne, In 1.59 2. Job. 57 1/2 kg.. Killick, 3/4 lengte. Aaninoedigingsdraverij. Draverij (van meet). Afstand 2100 meter 1. Axworthy C., J. G. de Boer, In 3.20 4/5. 2. Auto. Koster Jr., in 3.21. 3. Jola, J. F. de Boer. in 3,26 4/5. Lancier. eerstaankomende, werd «©- disquaiificeerd wegens onzuiver gaan. Derby XV. Afstand 2400 meter. Ik eerst. 57 kg., Killick, in "2.41 2/5. 2. II Bacia, 57 kg., Short, vele lengten. 3. Janita 551/2 kg., Williamson, ve ie lengten. Vcorj aars-prijs. Prijzendraverij le klasse. Basisafstand 3G00 meter. 1. Garanti 3630, Th. Monsieur, in 5.46 3;5 2. Etendard. 3745. Ockborst Jr., in 5.48 3/5. koeten een femK.a»tje zijn een ^fuldlen omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zoor groot Is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. ploetert-ie op iederen warmen dag weer in het Spaarne, met een massa vrindjes, die het even goed of nóg beter kunnen. Goede leiding ont breekt hun zwemkunst blijft dus op het oorspronkelijke peil. Een enkele alleen, de „ster", zwemt Spaanschen slag", 't geen den indruk geeft, dat hij een wrok tegen de oppervlakte van het Spaarne heeft opgevat, en die daarom met alle geweld met z'n vuis ten en armen bewerkt. Het Spaante telt veel goede zwem plaatsen. 't Zuider, voorbij Zuider hout, heeft er eenige, en het Noorder ..buiten de fabriekenDan zijn er nog veel in de Mooie Nel en de Lie. De drukst-bezochte zwemgelegenheid zal wel die der Schoierkwartierders zijn, even voorbij de gasfabriek van Schoten. Daar wemelt het op zoo'n warmen dag van jonge zwemlLefheb bers. die èf in volmaakt Adamskos tuum, of met een zwembroek uitge dost, het Spaarne bevolken. Vér gaan de moesten met. Maar dat het toch nog gevaarlijk genoeg is bewijst dat niet weer het ongeluk, voor een paar dagen overkomen aan een Schotenschen jongen die er verdronk.' De Mooie Nol, ook een geliefd zwemwater, ofschoon niet zóó druk bezocht als het Nuoriier Spaarne, le vert den zwemmer oen zeer bijzondere hindernis op. Dat zijn de boeren. De boeren, van wie het omliggende land is en die geen „volk dat zwemmen wil"' d'r op dulden. Ze zijn niet allen zoo, de Spoarndamsche landeige naars, maar.... er zijn er Ia het niet eenmaal gebeurd, dat een kleine twin tig zwemmers (ze verstonden de kunst heel goed), die op een mooie landingsplaats hun roeivaartuigen hadden gemoerd en het vecfrisschen- de nat waren ingetogen, plotseling werden opgeschrikt door de verschij ning van „den boer" De boer zélf, zichtbaar hevig vër- toornd. Hij kwam aanhollen dwars door de weilanden e<n een mestvork zwaaide hij dreigend boven z'n door toom en warmte verhit hoofd... Het was een tragisch moment. „De boer!'* klonk het als een noodkreet, en allen haastten zich te rug, naar land. Kledren werden haas tig gegrepen, in de booten gesmeten die daarna door de min of meer mrwachtigo bemanning op veiligen afstand werden gebracht. De een na den ander vartxok... De boer spurtte, zij 't dan op boe renmanier. MaaT nèt was hij te laat. Voor de organi&eerende vereeni ging was dat feest een succes. En het staat ook voor dit seizoen me dio Juü weer op het programma, om evenals verleden jaar in de aboHnementsinrichting (die beter ge schikt ls voor dergelijke feestan) te worden gehouden, met toestemming van den heer Sprenger. Zeker a het wel. dat de koste looze zwerascbool( speciaal in de laatste jaren, bewezen heeft een be langrijke verbetering te zijn. Maar hog grooter kon het bezoek zijn, en veel meer dient in ons land de instelling van kostelooze zwem scholen verbreid Die kunnen de zwem kunst onder het volk inburgeren. En voor een bewoner van ons waterland is het een e.sch, te kunnen zwem men. Een eisch die gelukkig meer en meer erken'ning vindt! R. P. DUINDIGT. Een unicum op het gebied der Hippische Sport is zeker gisteren onze Nederlandsche Derby-dag ge weest. Een unicum o. L in twee opzichten. Ten eerste zagen wij nimmer te vo ren zooveel publiek op Du indict, en ten tweede de definitieve sluiting niet alleen voor het seizoen, doch best mogelijk voor goed. Onder het pu bliek merkten wij o. a. op Baron Sir- tema van Grovenstlns. grootmeester bij het Koninklijk Huis. de Kamerle den De Jengh en Roodhuizen eaa tal van hoofdofficieren. Omtrent „het werken" der totalisator werd de heer Roodhuizen voorgelicht door Jhr. De Pesters. Er heerschte een zeer geani meerde stemming. Waar ter wereld is de Derby-dag niet een feestdag van groot-nationale beteekenis Reeds meermalen wezen wij op den kolossa len vooruitgang, wat snelheid en uit houdingsvermogen betreft, van in ons land gefokte paarden, hetgeen ook nu weer bewezen werd iu de Derby. Het Nederlandsch record van de Derby stond op Lxion in 1907 met 2.46 en in 1911 brengt Killick lk eerst over streep in 2.41 2/6. De Belgische Derby werd dit jaar geloopen in 2.40 3/5. Wanneer men nu in oogenschouw neemt; dat de baan eerder zwaar dan licht was, en er een tamelitke wind stond, kunnen wij dezen tijd gerust schitterend heeten. Was de Derby een evenement, waar bij de favoriet ..Dutch Fox" met Lyne in den zadel, niet vertrekken wilde. 3. Davoust, 3675, G. En sing, in 5.49 2/5. Oosterbeek-prijs. Steeple-cha.se voor paarden van 4 jaar en ouder. Af stand 3200 meter. 1. Broud Bill, 63 kg., Tasker. in 4.05 4/5. 2. Wavora, 65 kg.. Mr. Holroyd Smith, neuslengte. aan vuurwerk en verlichting besteed wordt, zal nu dienen om melkinrich tingen te subsidieeren, opdat die oortaan aan zieke armen in ruimer mate vrij melk zullen kunnen geven. ALLEEN VOOR VREEMDELINGEN. Naar uit Konstantinopei gemeld wordt, Ss aan een te Stefano bij Kon- slantinopel gevestigde groote hotel- maatschappij de concessie verleend voor de inrichting van speelzalef in grootschen stijl op voorwaarde, dat Turksche onderdanen niet worden toegelaten. DE AARDBEVING IN MEXICO. De vulkanische uitbarstingen en seismischo storingen hebben naar nu bekend wordt vooral de stad Guzmann geteisterd. Daar is vrijwel do gunscbe stad vernield; niet minder dan 1100 woningen zijn ingestort. Dat zullen wel in hoofdzaak huizen van gedroogde leem zijn geweestmaar mot dut al blijft de ramp er een van groote beteekeuis. Ook moeten er vele dooden zijn doch betrouwbare opgaven daaromtrent ontbreken voor alsnog. EEN DRAMA. Te Boppard heeft een krankzinnig gewerden geneesheer, dr. Schinoll, zijn patiënt Sulzer in diens huis dood geschoten on daarna een einde aan zijn edgen leven gemaakt. WIJNONLUSTEN. Te Bar aan de Aube leek in den nacht van Maandag op Dinsdag alles vreedzaam. De wijnboeren waren ter ruste gegaan. Docb omstreeks 3 uur in den nacht zagen patromlleerende ruiters vlammen een houten brug, die over den spoorweg naar Belfort ligt, bleek in br .r.d gestoken. Het vuur is gebluscht, doch de sporen van een misdadig pogen zijn gecon stateerd. NU EENS ANDERSOM De vrouw, die zich door een oplich ter huwelijksbeloften laat geven, «F zonder kwaad vermoeden haar .«u- Hu it Jee aan hem toevertrouwt, is oen bekende fisruur in de pers van alle landen. Maar ook het omgekeerde komt voor De rechtbank te Bonn h.-eft een i^jarig vrouwspersoon uit Mehlem tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat zij drie man nen trouwbeloften gedaan en dezen hunne spaarpenningen afhandig ge maakt had. PER VEEBOOT NAAR HET FEEST. Tal van Amerikanen raken zoo on der den indruk van de opgewor-don beschrijvingen in de New-Yorksche bladen over de toebereidselen voor de kroning te Londen, dat zij niet thuis kunnen blijven. Ook vele Amerikaan se!» studenten behooran daartoe. Maar daaronder zijn er, die het reisje niet kunnen betalen. Die jongelui gaan nu maar over met veebooteu als verzorgers van het vee. En dat is geen pi e;je. unt zeezieke koeien en paar den te verzorgen in benauwde stallen onder in een schip, is niet ieders werk vooral niet als men zeil zee ziek is. Maar.... deze studenten zien den kroningsoptocht en dat is voor hen de hoofdzaak. VERDUISTERING. Voor het Assissenhof te Parijs is Maandag het proces begonnen tegen Duez, een der officieele liquidateurs, benoem dna afkondiging van dc wet le scheiding van Kerk en Staat, tot afwikkeling van de financieels zaken dér congregaties en beschul digd in die qualiteit zich een som 5.400.000 fres. te hebben toegeëi gend. Duez ontkende alle schuld. De be kentenissen, die hij bij het verhoor voor den rechter van instructie had afgelegd, verklaarde hij uit d'n staat depressie, waarin hij na zijn ar restatie verkeerde. Hij had toen zelf niet geweten wat hij eigenlijk zeide. Gemengd Nieuws STORMEN. De geweldige stórmen die verschil lende deelen van de Vereen, gde Sta ten geteisterd hebben, hebben niet alleen groote materieel© schade ver oorzaakt, maar ook tal van persoon lijke ongelukken ten gevolge geliad. Alleen te Newport News zijn vijftien menschen omgekomen en in de vaig van P hiladelpiiia drie. Tele graaf en telefoonverbindingen zijn allerwege verbroken. GROOTE BRAND. Het grootste gedeelte van het stad je Whitewright Lu Texas is door brand vernield. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, de aange richte schade is zeer aanzienlijk. KOLENDRAGERSSTAKING GEëINDIGD. De staking dar kolendragers te Southampton is geëindigd. De arbei ders hebben de door de patroons ge stelde voorwaarden aangenomen en zullen vermoedelijk heden het werk hervatten. STAKING, In "de omgeving van Lissabon sta ken 1500 boerenknechts. VROUWENKIESRECHT. Te Stockholm is het 6e internatio nale congres voor vrouwenkiesrecht geopend. Er zijn ongeveer 1000 nelijke en vrouwelijke congressisten uit alle Enropeescbe landen, uit de Vereenigde Staten, uit Zuid-Afrika uit Australië. GEEN FEEST! De gemeenteraad vah Montreal heeft besloten, de kroning van koanng George en koningin Mary niet op de gebruikelijke manier te vieren. Het geld, dat bij dergelijke gelegenheden Kerk en Schooi NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen het beroep te Aarden- burg, Z.. ds. J. W. C. Ort te Spanke ren. Beroepen te Hattem ds. J. Thijs te Zuidbroek. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het doc toraal examen geneeskunde, de heer W. Renssen Jr.. en voor bet doctoraal examen wis- en natuurkunde, de heer D. Hubbeling. Leiden. Geslaagddoctoraal exa men rechten d© heeren Tj. P. J- Mast- hoff en J. A. A. Fransen van de Put te. Tweede natuurkundig examen do heeren J. Horsting en F H. Smalt (met tevredenheldsbetuiging)- Eerst© natuurkundig examen de heeren J. II. van Velze en G. J. J. van Berckel. Eindexamen voor den Ned. Ind. Ad- ministralieven dienst de heeren A. A. C. Link. R. K. A. Bertscb. W. G. Mog- genstonn en H. G. F. Huls. Utrecht. Geslaagd eerste nat. exa men de heeren L. Hoejenbos, W. C. H. Wafers Bettink. K. v. Dongen en N. M. Buijs tweede id., de heer E. Roebroekeerste doet. examen ge- neesk. de heeren P. C. Janse en H. C. A. Ditmar cand. geneesk. de heeren S Ulfers on P. Greup. Amsterdam. Geslaagd voor bet eer ste natuurkundig examen de heeren H. Feikema, A. J. v. d. Sluis en H. G. Bijlsma; voor het tweed© natuur kundig examen de heeren: H. J. Ley- graaf en H. A. Cornelius. Letteren en Kunst MAATSCH. DER NED. LETTER KUNDE. Gistermorgen werd te Leiden de vergadering geopend door den voor zitter Dr. A. Kluyver, die een korte rede over 't zuiver houden der moe dertaal uitsprak. Do jaarverslagen werden goedgo- keuTd.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7