HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DE GOUVERNANTE VRIJDAG 16 JUNI 1911 koopen. wanneer zij li^nloats nemen in bepaalde gedeelten van het ge meentewater, een maatregel, die naar het oordeel van de Hoornsche Ka mer van Koophandel grooter bekend heid verdient. Waarschijnlijk kan dit alleen, in den handel In aardappelen en brandstoffen eonige regelmaat brengen, want andere artikelen ko men gewoonlijk niet por schuit. Men ie in Hoorn dan ook tot 'de conclusie gekomen, dat behoe ven we het eigenlijk nog wel af te drukken een ingrijpen van don Rijbswetgever alleen een geheelo op lossing kan geven. Dat Is tegenwoordig het sluitstuk van alle beraadslagingen over en on derzoekingen naar misstanden een Rijkswet. Hoe ontzaglijk naïf 1 Haast gaat er geen week voorbij, waarin niet voor de eene of andere zaak om een Rijkswet wordt geroepen, er komt voor al die diverse onderwerpen zel den of nooit een wet tot stand en Ln weerwil daarvan wordt er maar altijd meer op den stapel gelegd. En dat voor de deur der Tweede Kamer, die wel de slechtste onzer wetlenmaken- de lichamen moet zijn. omdat zij de grootste is, dus de langzaamste, om dat zij het meest geremd wordt door politieke overwegingen en omdat zij wetten heeft te maken voor het gehee lo land, dus voor de rneest uiteenloo- pende toestanden bevrediging zoeken moet. Al die personen en corporaties, die om een Rijkswet roepen, moesten toch gevoelen, dat de kans daarop uiterst gering en de hoop op een goe de wet bRna een hersenschim wezen moet. „Och", heb ik eens een ervaren man, die van zijn leven a] menige en quête, menige beweging tot verbete ring van dit of dat had meegemaakt, hooren zeggen „vroeger eindigden we altijd niet een rapport, tegen woor- dik eindigen we met te vragen om een Rijkswet. Er moet op de eene of ande- J re manier toch wel een staart aan ge draaid worden I" Het is wat rauw gezegd, maar on juist mag het niel hoeten. En het is waarschijnlijk wel door onzen geest tot navolging, dat wij altijd maar weer onze verwachting bouwen opj dien traagsten aller wetgevors in Den Haag, terwijl we de wetgevers die dichterbij zijn, over het hoofd zien. Wel Is men in Hoorn tot de slotsom gekomen, dat de gemeente in deze niets doen kan. maar het argument, dat daarvoor wordt aangevoerd, lijkt niet heel sterk en de autonomie van de gemeenten, die wat durf en voort varendheid bezitten, gaat vrij ver. Bovendien is het duidelijk, dat een plaatselijke regeling veel beter kan zijn, dan een algemeen voorschrift voor het lieele land, omdat de eerste alleen rekening heeft te houden met de locale toestanden en dus klemmen der wezen kan. Ziedaar voor wakkere burgemeesters en Raadsleden, die niet bang zijn voor een schaduw, een mooi onderwerp van studie. Het is waarschijnlijk wel bekend, hoe in Haarlem de toestand is. Op verzoek van de middenstandsvereeni- gingen nemen de bladen geen adver tenties van vliegende winkels op en getroosten zich dus een niet onbe- l3nkrijke winstderving, om de winke liers zooveel mogelijk voor deze in derdaad hinderlijke concurrentie te vrijwaren. Zooveel mogelijk, zeg ik, want daarmee alleen worden de vlie gende winkels niet geweerd. Toch heb ik den indruk, dat bun aantal afne mend is en treffend vond ik indertijd do opmerking van een vliegenden winkelman. tn«n hij aan ons bureau hoorde, dat en waarom zijn adverten- tiën niet geplaatst konden worden „ik wou, dat het in mijn woonplaats ook zoo was I" Blijkbaar ondervond hij dus in zijn woonplaats hetzelfde leed, dat hij op zijn beurt den Haar lemmers aan kwam doen. Overigens kunnen, meen ik, de mid- denstandsvereenigingen zelf nog wel iets doen. om den vliegenden winkel uit de stad te houden, door namelijk het publiek attent te maken op de na deden aan het koopen daar verbon den. Daartoe adviseerde Alkmaar in de Hoom8che beweging, maar die praetische wenk komt zelfs onder de genomen oonclusies niet voor. Zal het dan in t geheel geen vrueht opleve ren, wanneer in kalme taal aan het publiek wordt duidelijk gemaakt, dat veelal de waar in den vliegenden win kel van geringe soort is, dikwijls dus te duur voor den toch lagen prijs en dat reclames, wanneer de kooper be merkt dat het artikel slecht is, niet meer baten, omdat de vliegende win kel al weer naar elders is gevlogen Mij dunkt, deze twee nuchtere over wegingen moeten meer te weeg bren gen. bij het publiek, dan de wel ethi sche, maar daardoor juist niet zeer in druk wekkende argumenten, dat het publiek de firma's in de eigen gemeen te behoort te steunen en te bevoordee- len. Zulke motieven trekken wel een oogénblik de aandacht, maar blijven niet in het hoofd hangen. Het eigen belang weegt veelal zwaarder en aan getoond kan worden, dat het niet ge diend wordt door te koopen in vlie gende winkels. J. C. P. buitenlandse)] Overzicht CASTRO, DE AVONTURIER, doet van zich spreken. Hij blijkt zoo waar weer eens groote plannen te hebben I Castro verbeeldt zich, dat Venezuela niet buiten hem kan. Toch bedriegt de man zich, t is alleen, dat... hij niet buiten Venezuela kan. Een groot verschil I Reeds hebben we iets van Castro's plannen medegedeeld. Volgens nadere berichten vermoedt men, dat Castro zich aan boord bevindt van een met kanonnen geladen schip, „Consul Groosstuck" genaamd, dat thans in de .haven van Port-de-Paix ligt. De regeering van Haïti deelt mede, dat het schip een vroegere Italiaan- sche kruiser is en verklaart, dat Castro het schip gekocht moeit heb ben. In dit geval zou hij als zeeroover beschouwd worden. De Amerikaan- sche overheden hebben hun waak zaamheid verdubbeld om de ontsche ping von hulp-expedities voor Castro onmogelijk te maken. Amerika zal bovendien een oorlogs bodem naar de Zuid-Amerikaanscne wateren zenden, om Castro in 't oog te houden. Men verwacht dat Engeland, Frank rijk, Duitschiand, Nederland, Colum bia, Venezuela, Panama en Haiti zul len samenwerken om Castro er onder te houden. MaarCastro is een slimme vo gel, die zich niet zoo heel gauw laat vangen. Hij schijnt zieh tc beroepen op de bescherming van de Duitsche vlag, die op z'n schip waait. Toch zal liet Castro niet. veel helpen, want de Duitsche regeering maakt nu bekend, dat hij die vlag onrecht matig geheschen heeft en dus geen aanspraak kan maken op bescher ming. Zal men op Gastro gaan jagen Laten ze hem toch niet in Venezuela doen landen, want dan zijn ernstige rustverstoringen te verwachten. Over de avonturen in Marokko is heden weinig nieuws. Alleen is over de houding van iets naders bekend geworden. De öpaanscne minister-president heeft tot een Franscb journalist ge zegd, dal iiq met twijfelde, of alles zou gesclukt worden. Er is in Spanje, evenais m Frankrijk, een partij, ine de verovering van Marokko zou wen- sclien, ais met het verstand sterker was dan die begeerte. Men heeft de be leekte us van de ontscheping der troepen te Larrasj overdreven. Als wij (bponjoj niet naar El Ksar gegaan waren, dan zouden de Fransche troe pen er heen gegaan zijn. Spanje heeft zijn plicht gedaan. Wij kunnen van onze rechten geen afstand doen. Wij hebben volstrekt geen oorlogszuchtige bedoelingen in Marokko. Wij hebben te veel in het eigen land te doen, dan dat we nog avonturen in het buiten land zouden willen zoeken. Minister Canalejas verzekerde ten slotte, dat hij den generaals in Ceuta en Melilla nadrukkelijk gelast had, alle troepenbewegingen te vermijden, die aauloiding tot verkeerde uitleg gingen zouden kunnen geven. El Mokri, de Marpkkaansche minis ter, tijdelijk te, "Ranjs vertoevend, heeft tot vertegen woord igers van de pers gezegd, dat de Marokkaan sche regeering hot optredon van Spanje, dat zij beschouwt uU in strijd met het verdrag van Algeciras, aan het oordeel zal onderwerpen van de mo gendheden, die genoemd verdrag on derteekend hebben, en dat zij aan die mogendheden de vraag zal voorleg gen, of bedoeld verdrag nog bestaat al dan niet. Do Fransclie gezant te Madrid heeft in een onderhoud met den minister van Buitenlandsche Zaken nog eens uitdrukkelijk herhaald, dat Frankrijk zich zijn standpunt ln zake de Spaan- scho actie voorbehoudt. In de Fransche Kamer was een In terpellatie over de wet op de aan de orde. Aangenomen werd een motie-Dali- mier, waarin vertrouwen wordt uit gesproken ln de regeering, dat zij de wet zal verbeteren en zoo spoedig mo gelijk een ontwerp zal Indienen, dat den leeftijd van de pensioentrekken- den op CO jaar stelt en 100 francs toe kent aan grijsaards, die den leeftijd, waarop zij pensioen zouden krijgen, reeds te boven zijn. Het eerste gedeelte der motie (be treffende bet vertrouwen in «ie regee- ringj is aangenomen met 343 tegen 143 stemmen, liet tweede gedeelte, (over de verbetering der wet) met legen lóü liei laatste gedeelte met 550 legen 1 en het geheel met 356 le gen 64 stemmen. De regeering beschikte dus over een vrij groote meerderheid. Éi den Franschen Senaat is giste ren ook geïnterpelleerd; het ging daar over DE WUN-QUAESTIES, en wel in het bijzonder over de afba kening van hel Champagne-district. Rambourgt lichtte een besluit toe, aarin de regeermg werd uilgenoo- digd een dringend wetsontwerp in te dienen, dat de administratieve afba keningen opheft Met t-50 tegen 16 stemmen werd een door de r eg coring aanvaarde mo tie aangenomen, die verklaart, dat de Senaat op de regeering rekent, dat zij, voordat de Kamer uiteengaat, een dringend ontwerp zal Indienen en verdedigen, dat de administratieve afbakeningen vervangt door bepalin gen over het aangeven van de her komst van den wijn; die bedrog be letten. Ook in den Senaat dus eene groote meerderheid voor de regecring. Voor is dus blijkbaar geen gevaar meer. Dit komt, doordat de minister van Landbouw is omgedraaid en nu met de afschaffing van 't afbaken-systeem genoegen heelt genomen, hoewel hij daar voorheen een tegenstander van Met zulk laveeren «ai zwenken zal bet ministerie de groote vacamtie ge makkelijk zonder haar munster-presi dent halen. Zaterdag zullen den eed afleggen in handen des ko- mngs, en Dinsdag zich aan de Kamer voorstellen'. De toekomstige politiek van de ka tholieke jiurlij besprekende, schrijft hel Handelsblad van Antwerpen „De strijd dient geleund op de schoolkwestie en liet Belgische volk zal uitspraak doen of het, aJ of niet, voor de gelijkheid en de vrijheid der huisvaders is. En die uitspraak moet definitief zijn en daarom zal de volksraadple ging algemeen wezen, namelijk met deelneming van hel ganscne land, bij gevolg, ontbinding der Kamers ui ïyhl met vermeeideiuig van net getal volksvertegenwu«.i.iige/s volgens den uitslag der volkstelling. Het land moet van stonde af weten, dat wij de school wethei zieuing niet opgeven, maar dat de Kamers er geen beslissing over zullen nemen, voor en aleer het volk gesproken heeft. Onze stelling moet duidelijk en be- paald afgeteekend zijn het kiezers korps wete van heden af, wat wc wil len en waarheen wij gaan hei wete, dat wij het land eerlijk uitspraak zullen laten doen en dat enkel voor uitstrevende en volksgezinde betrach tingen het doelwit zijn van bet mi nisterie. Onder die voorwaarden gaan wij vol vertrouwen de toekomst tegemoet en moet de strijd van het toekomend jaar voor onze vrienden geen voor werp zijn van vrees of van bekomme ring." Aan DE ALBANEESCHE OPSTANDE LINGEN is dus amnestie verleend. Zij hebben 10 dagen, om zich over te geven, en hun wapenen in te leveren. Geschiedt dit niet, dan kunnen zij niet meer op genade rekenen. Wie zich evenwel aan deze voorwaarde onderwerpt, zal niet gestraft worden. De Sultan van Turkije heeft 110.000 gulden geschonken voor hot herstel len van de aangerichte schado. De re geering zal het weer-opbouwen van de verwoeste woningen krachtig steu nen en door hervormingen in te voe ren aan alle gerechtvaardigde onte vredenheid tegemoet komen. In Montenegro gelooft men intus- schen niet, dat alle gevaar geweken is. Men heeft te Cettinje vernomen, dat de opstandelingen besloten heb ben den gucriila-oorlug te gaan voe ren en tot hel uiterste vol te houden. Zij zijn tot dat besluit gekomen, om dat de jong-Turksche rageering de beloften, die zij den Aibaneozen heeft gedaan, nooit heeft gehouden. De Turken hebben het vertrouwen der Albaneezan verloren. Van onzen Reizenden Redacteur. BOKSER EN WORSTELAAR RALPH H. FITZSIMMONS AAN T WOORD. Breed van schouders, hoog van ge stalte, met een krachtig gezicht, on der zware wenkbrauwen, energieke, bruine oogen, zoo staat Ralph H. Fifczsimmons voor ons. Hij is pas 35 jaar, lijkt door de kracht van zijn trekken wat ouder. Deze man, die dc gevreesde tegen partij is geweest van de boksers Cor bet!, Sullivan, Jack Johnson, die'met succes stond gehouden heeft tegen Jeffries, heeft zooeven Samaxitaan- sche diensten aan den zieken Sylves ter Sch&ffer bewezen. „Wel, Ralph, vertel mij eens wat uit je veelbewogen leven." De bokskampioen steekt een sigaret op, neemt een teugje koffie en ver haalt „Ik ben uit een oude Amerikaan- sche familie gesproten. Nadat ik de school had bezocht, heb ik in de me dicijnen gestudeerd, maar d«?ed veel aan sport, vooral aan boksen." „Wie was uw leeraar?" „Ik heb mijzelf alles geleerd. Ik ben een self-made man. Zucht naar avon tuur deod mij de studie vaarwel zeg gen en negentien jaar oud, streed ik mijn eersten bokswedstrijd. Toen was ik nog amateur. Ik overwon en werd in hetzelfde jaar leeraar aan de New- york Athletic Club. Daar heb ik met den grooten Jeffries menige match uitgevochten toen kende Jeffries nog weinig. Maar er zat toekomst in hem." „Vindt u het boksen een schoone sport „Voer zoover als het boksen be oefend wordt door amateurs als mid del tot zelfverdediging, heeft het zijn voordeelen. Maar overigens veracht ik de bokskunst als boroupssport. Zij is te brutaal, en wie als beroeps bokser niet gemeen zijn kan, komt niet voorwaarts. Naar mijn oordeel tellen beroepsboksers niet meer mee tot de goede menschen. Men moet zijn tegenstander stompen toedienen, die misdadig zijn. Daarom heb ik hei boksen vaarwel gezegd en "ben worste laar geworden." „Dus worstelen acht u hooger als lichaamsoefening „In 1903 ben :k worstelaar gewor den. Het is een gezonde lichaamsoefe ning, en wanneer „fair gevochten wordt, is het ook een heel normale kunst om zijn brood te verdienen." „Men zegt ael eens, dat de worstel wedstrijden op een afspraak berusten. Te-voren is de overwinnaar roods aangewezen." „Dat is met zoo. Wij strijden zeer fair. Maar ik begrijp wel, wat aan- leiding tot dat gerucht heeft gegeven. Zie wanneer twee partijen hebben te worstelen, waarbij de eene partij zeer veel sterker is dan de andere, dan wordt overeengekomen, dat dc sterkere zich in acht zal nemen, om den zwakkere geen pijn te doen, want u moet wel beseffen, dat bij zoo'n worsteling het gevaar, om verwond te worden, zeer groot is." „Wat denkt u van Dirk van den Berg „Hij is een zeer groot technicus. Er zijn er weinig, die dc kunst van het worstelen zou goed beheersclien als hij. Hij is niet het ruwe worstet- mcnsch, maar hij is een artist in zijn vak, hij werkt met intelligentie." „Dus 't komt niet alleen op de krocht aan V" „Maar zeker niet. Men moet na tuurlijk van nature en door oefening sterk zijn, maar de meester wordt slechts hij, die zijn kracht op de meest verstandige wijze weet toe te passen. Het worstelen oefent in moed, berekening en geeft tegenwoordigheid van geest. Daarom is het amateur- worstelen ook goed voor degenen, die in het praktische leven staan. Zij zul len daardoor in zaken hun zenuwen meester zijn." „Oefent u zich lang „Eiken morgen een paar uur, om de arm krachten te behouden. Overi gens matig leven." „Eet u veel?" „Neen, normaal, zooals elk gezond mensch van mijn leeftijd". „Houdt u van uw beroep „Het heeft voor iuij een onaangena me zijde. Ik vind onder mijn collega's te weinig menschen met ontwikke ling, menschen met wie ik over we tenschap en kunst kan spreken. Daar door voel ik mij zeer eenzaam. U be grijpt, wij reizen de wereld rond. Ik troost mij dan maar met boeken, voornamelijk met filosofische." „En welke filosofie hangt u aan „Ik heb mijn eigen filosofie, mijn natuur-filosofie. ik geloof, dat men datgene is, 't welk men van zich zelf maakt. Ik ben Nethist." „Wat is dat, „Nethist" „Dat is hij, die gelooft, dat hij is zooals hij zich denkt „Wie er sich bettet, so schlaft er", zegt het spreek woord. (Zooals men zich te bed legt, zoo slaapt menj." „Hoe bevalt u Nederland „Ik vind, dat «ie Nederlanders zeer veel van de Spanjaarden hebben, maar van Spanjaarden, die niet lui zijn, die Angelsaksische energie heb ben." „Dat is een zeer merkwaardige uit spraak, weet u, dat wij lang onder Spaansche heerschappij zijn geweest, en er sedert dien in Nederland veel Spaansch bloed zit „Neen, ik wist liet niet. Het doet mij genoegen, dat mijn opmerking juist blijkt. Ik heb veel gereisd, spreek behalve de moderne talen Italiaanse!», Spaansch, Roemeensch, Grieksch en Boelgaarsch. Uw Nederlandsche taal lijkt mij op het gehoor een mengsel van Duitsch, Engelsch en Fransch. Maar het gutturale (het in de keel gesprokene) doet weer aan het Spaansch denken." ..Denkt u bij het worstelen te blij ven „Voorloopig, ja. Ik ben een paar jaar geleden de eerste geweest, die met een echten Amerikaanschen Gris- ley-beer geworsteld heb en heb in t Pulace 1 heater in Londen daar veel succes mee geluid. Maar ik kon het met voortzetten, omdat de beer een te intelligent dier is." „Hoezuo f „Het dier onthoudt alle grepen. Als ik 'n paai keer deuzellden greep hud toegepast om hem te leggen, kende hij hem en wist voortaan te voorkomen, dat ik hem toepaste. En na een maand werd het mij onmogelijk, het dier op den grond te krijgen, tenzij «Ian doordat ik hem den poot uit het lid draaide. Maar dat was dieren mishandeling „Fair" worstelen was met zoo'n knaap, die met vier handen vecht en tienmaal sterker is dan een man van mijn kracht, echter onmo gelijk. En men kan niet elke maand een nieuwen beer krijgen. Dus moest ik het worstelen van den man met den beer opgeven, hoewel ik or veel geld mee verdiende." „Heeft u den grooten bokswedstrijd tusschen Johnson en Jeffries bijge woond „Ja, en ik heb van te voren Jeffries den afloop voorspeld- Men heeft ech ter het verslag van dien wedstrijd te veel opgesierd. Al de verhalen van oog-uitslaan, tanden uitslaan, de doofheid van Jeffries, zijn gelogen. Beroeps bolders zijn niet zoo dom, dat zij elkaar voor levenslang ongelukkig slaan. Maar toch, het is een ruwe eu onedele beroeps-sport, die ik gaarne den rag heb toegekeerd Daarmede was ons gesprek ten ein de Eén van die groote, sterke man nen, die men 's avonds op het tooneel den forse hen bouw van hun gespierde !e«ien ziet tentoonstellen, had uw reporter liet nemen van dit „kiekje van zijn ziel" toegestaan. OM ONS HEEN No. 1371 Vliegende winkels. De Kamer van Koophandel te Hoorn heeft eenliren tijd geleden een circu laire gezonden aan andere Kamers van Koophandel over den last en de schade, dio aangericht worden door Vliegende winkels. Zij wos wat teleur gesteld, omdat van de 39 slechts de helft heeft geantwoord, en meent, dat <le nadoelen er van ondervonden wor den ln vele streken en gemeenten. Deze opvatting is waarschijnlijk wel do juiste. Voor de winkeliers is het zonder twijfel belangrijke schade, .Wanneer de eene of andere firma voor een week of wat in een gemeente komt neerstrijken en daar goederen van dikwiils twijfelachtige waarde uitverkoopt tegen lage prijzen. Het na doel voor den gevestigden hondelaar is feitelijk drievoudig vooreerst ver koopt hij zeJf minder dan gewoonlijk, zoolang de vliegende winkel ln de buurt ls, vervolgens wordt het ver trouwen ln 't artikel d«x»r de (meestal) inferieure hoedanigheid van de waar benadeeld en eindelijk worden de prijzen bedorven, want het publiek ls helaas zoo, dat het, na hel vertrek van deri vliegenden winkel, de geringe quaJiteit van de waar die hij ver kocht. liefst vergeet en van den geves- tigden winkelier verlangt, dat hij het betere artikel nu ook zal leveren voor 'den lagen prijs. Van zuiver theoretisch standpunt bekeken is er .in dezen tijd van we reldverkeer en internationalen han del, iets vreemds, iets onlogisch in, 'dat getracht wordt de concurrentie in een stad of dorp te bej>erken. Wie de practijk niet kennen zouden allicht de vrijheid als blijheid prijzen en ver kondigen, dat de mededinging vol maakt vt" moet blijven .daar ze im mers over en weer kan worden ge voerd. In de nuchterheid van het da- gelijksch leven zien wij evenwel de zaken eenieszins anders. Gedeeltelijk door den geest des tijds, gedeeltelijk door onderlingen wedijver hebben de winkeliers dikwijls groote, dus kost bare gebouwen gesticht, die aan hum- of hypotheekrente, aan personeel, licht en belasting groote uitgaven vor deren. Daarbij is hun arbeidsveld be perkt, het is zelfs, ook ln verhouding, des te meer begrensd, naarmate de gemeente kleiner is, Voor Haarlem- sche winkeliers zijn vliegende win kels dus schadelijker, dan voor Am- sterdamsche, omdat deze laatste kun nen rekenen op ©en clientèle, die niet alleen uit Amsterdam zelf afkomstig is. De Haarlomsche firma is, op een enkel vak na, tot Haarlem en hare omstreken lieporkt. Geen wonder dus, dat zij met leede oogen ziet, hoe een vliegende winkel kalmpjes naast of tegenovor hem neerstrijkt en weken lang de orders wegvischt, nog wel te gen contant geld en zonder dat zijn vliegende mededinger belasting be taalt, terwijl deze op 't stuk van licht, personeel, winkel-inrichting met wei nig toekan. Aan kostbare maatschap pelijke verplichtingen, lidmaatschap pen, armenzorg, ondersteuning van dit en dat. doet de vliegende winkel natuurlijk niemendal. DuSfc zoeken de belanghebbenden naar maatregelen om het kwaad te gen te gaan. Merkwaardig is het, dat de middelen, die in de eene gemeente resultaat opleverden, in dc andere niet baatten. Ter Neuzen en Winscho ten hielden de winkeliers zich de lastige concurrenten van "t lijf, door zoodra er een vliegenden winkel opende, zelf een gezamen- lijken uitverkoop te houden op de zelfde plaats en tot even lage prij zen. Maar zie. te Delfzijl baatte dit verweermiddel niet. Hadden de Delf- zijlers meer neiging naar het nieuw tje of was het er misschien minder goed opgezet In Amsterdam mogen schippers, die artikelen aanvoeren, die alleen ver- FEUILLETON door II e a d o i) Uil!. 18) Na de sponning van de laatste da gen en met het somber vooruitzicht van do begrafenis baars vaders op den volgenden dog, kwam de taak, haar door Elisha Crowe opgedragen, als een welkome zenuwafleiding. Af gescheiden van haar ridderlijk ver langen, om Phyllis te helpen, als zij nog in loven was, werd haar warm, jong bloed ook aangetrokken door het avontuurlijke van het geval, liet op wekkende vun de jacht had zijn in vloed laten gelden, en voor het oogén blik beschouwde zij den secretaris van haar oom met het vriendelijke gevoel van den jager tegenover den vluggen, rooden vos, die hem handen vol werk geeft. Terwijl zij zoo voortsnelde kwam 'die vergeliiking bij haar op, en haar oogen schitterden van ijver. Zij had ongeveer twee mijl afgelegd, toen zij bij liet omgaan van een bocht in den weg haar prooi ongeveer twee hon derd meter voor zich uit zag gaan. Zij bedacht, dat een vos even dikwijls door list als door snelheid aan zijn vervolgers ontsnapt, en vooropge steld, dat Ravenscar de hand had in het verdwijnen van Phyllis, dan zou zeker aangeboren slimheid'hem niet vreemd zün. Zij kon hem niet inha len voor zij haar plan de campagne had opgemaakt. Het was to gewaagd om dit van de inspiratie van het oogénblik te laten afhangen. Kalm af stappend bracht zij haar rijwiel tus schen eenite boschjes braamstruiken aan den kont van den weg en gluur de van daar uit naar den secretaris. Voor Ravenscar uii was weer een bocht ln den weg. dien hij naderde met de snelle, lange stappen, waar mee hij zich gewoonlijk voortbewoog. Yvonne besloot, hem den hoek om tc laten gaan, voordat zij haar vervol ging voortzette, want zijn houding op dat punt zou haar inlichten of hij bung was vervolgd te worden. In tus schen spande zij haar sterke, Jonge oogen in, om te zien of de zich ver wijderende gestalte ook iets bij zich droeg. Zij kon dat moeilijk verwach ten en was daarom aangenaam ver rast een glimpje op te vangen van een klein, wit vierkantje in Kavens- car's linkerhand. Om vorschillende redenen beschouwde zij dat als een goed voorteeken. Ongetwijfeld was het witte vierkantje de enveloppe van den brief, dien hij in Beacon Au«iley onder het waakzame oog van Elisha Crowe niet op de post had durven doen, en het feit, dat hij hem Ln zijn hand dro - Uever dan hem in een zak te steken, waaruit hij hem zou kunnen verliezen, wees op het belang rijke van dat epistel En juist de be- teekenis van deze kleme, schijnbare toevalligheden deed in het dappere meisje het plan rijpen, waarnaar zij had gezocht. Eenige oogenblikken later verdween de secretaris om den bocht, en dat hij daarbij niet omkeek, kwam Yvon ne bij haar plan des te beter te pas. D aard o or kreeg zij de overtuiging, dat hij niet bang was vervolgd te worden. Dat hij zich veilig zou voelen, was juist heel gewenscht met het oog op het plan, dat in haar werkzamen geest was gerijpt. Nauwelijks was Ravenscar uit het gezicht verdwenen of zij mankte zich tot handelen gereed. Ilaar rijwiel weer op don weg terugbrengend, stap te zij op en ging rechtdoor verder. Zoo snel had zij gereden, dat. toen zij haar vuurt inhield en voorzichtig den hoek omging, Ravenscar nog maar een vijftig pas van haai- of was, snel doorwandelend, maar met gebo gen hoofd als in diep gepeinzen ver zonken. Een zenuwachtige trilling ging Yvonne door de leden .teen zij opmerkte, dat zijn linkerhand den brief nog omklemd hield. Nu niet langer getalmd, mompel de zij, met opeengeklemde tanden. Als 't meeloopt .ben ik naast hem, vóór dat hij nv gehoord heeft. Met over haar stuur gebogen hoofd, snelde zij weer verder zoo vlug ais zij kon. Het "«luk wilde, dat de weg hard en droog was, zoodat zij zonder ge- ruisch naderbij kwam en Yvonne zorg de er altijd voor, dat zij haar machi ne goed in de olie hield. Vóordut hij er iets van kon hooren en zich ook maar halverwege om kon draaien, was zij als een wervelwind bij hem, hot voorwiel bolste tegen zijn been, zoodat hij ter aarde viel en de losjes vastgehouden brief een eind weg vloog. Voor Yvonne boteeltende de botsing niets on ofschoon zij natuurlijk van haar rijwiel geworpen word, sprong zij met de vlugheid van een jonge kat dadelijk weer overeind, eu zich Llishu's raad herinnerend, om haar doel in geen geval bekend te maken, ging zij eerst deu gevallen man hulp aanbieden. Een snelle blik met den ivoek van haar oog overtuigde haar, dat de envelope met den adreskant naar beneden, nu buiten het bereik van den oigenaar lag. Het lag niet in haar plan, om er dadelijk notitie van te nemen, maar liever eerst den ver wonde te helpen. Wel, Mr. Ravenscar 1 riep zij met. goed geveinsde verbazing uit. Ik ben toch blij, dat u het is en geen vreem deling. Ik begrijp niet. hoe ik zoo kon suffen, om heelemaal niet te bel len. Ik hoop toch, dat u door mijn zorgeloosheid niet ernstig gekwetst De secretaris deed moeite om weer in een zittende houding tc komen, terwijl Yvonne haar best deed hem zoo op te helpen, dat hij nog wat vor der van den brief af kwam. Zij zag, hoe hij er een angstigen blik op wierp, en ook, dat er een trek van voldoe ning op zijn gelaat kwam, toen hij bemerkte, dat de adresknnt naar bo neden gekeerd las. Maak u alstublieft niet bezorgd over mij, zei hij hoffelijk. Er is niets gebreken. U heeft mij alleen wat bui ten adem srebracht, over een paar mi nuten ben ik weer geheel hersteld. Yvonne raapte haur rijwiel op. waar tot haar geruststelling niets aan man keerde ,en plaatste het zoo, dnt haar slachtoffer met zijn rug tegen hot za del kon rusten. Toon haalde zij haar zakdoek te voorschijn en begon hem met ijver af te stoffen, tegelijkertijd zich zoo plaatsend alsof zij toevallig tusschen hem en het voorwerp van haar verlangen in kwam staan. Eerst had zij het haar rug toegedraaid, maar al pratend wist zij zich zoo om te draaien, dat zij den brief als een plotselinge ontdekking wel in het oog moest kri'^en. Hallo I riep zij uit ais een valk op zijn prooi vallend, u heeft van don schrik een brief laten vallen. Wacht, ik zal hem voor u oprapen Haar vingers hadden zich om dc en veloppe gesloten, en zij had den brief juist omgekeerd en dus het adres bo ven gebracht, toen de magere, lange arm van Ravenscar werd uitgestoken en haar vuist greep in een klem als van staal Met een kreet van pijn liet zij den brief vallen, en wierp een ver ontwaardigden blik op het magere, geelblecke gezicht vlak bij haar. dat haar aankeek alsof hij tot in het diepst van haar ziel wilde lezen. Met een zucht, die even goed veel als wei nig kon beioekenen, keek hij eon an deren kant uit, bukte zich voorever en mankte zich meester van don brief. Na hom in zijn borstzak gestoken te hebben, barstte hij in een lachbui los, die geruststellend moest verbeelden. U moet mij vergeven, dat ik mij zelf zoo vergat, zei hij. in elk geval zijn wij nu quitte wat persoonlijken aanval betreft. Zeker ben ik door dien val wat zenuwachtig geworden en was ik mii voor een oogénblik niet bewust, dut u mij uit vriendelijkheid <üen brio! terug wilde geven. Een oogénblik was ik bepaald niet toere kenbaar voor mijn daden, ik behandel de u als een vreemdeling, die ver vuld was van ijdele nieuwsgierigheid naar het adres van den brief. U is heel jong, Miss Wonslade, maar u is scherpzinnig genoeg om te begrijpen, dat een man in mijn ondergeschikte positie toch wel particuliere zaken kan hebben, die hij voor zichzeli wonscht te houden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5