Oo Kwartjes-Advertiitiëii van HAARLEM'S DAGBLAD Stadsnieuws Synagogaal feest. Lk) Hnariemsebe Israëlieten vieren feest, gelijk wo reeds gemeld hebben. Gisterenavond ving iie viering van het 70-jarig bestaan der synagoge aan in het Gemeentegebouw in tjonge Wijngaardstraat, waar do tied met fecslgroen versierd was. Een driehonderd gemeenteleden Wóf.nden de plechtigheid bij. Tegen half negen werd do bijeenkomst ge opend met een toespraak van Dr. M. i '1 ffvoorzitter der Gemeente. Dr. Wolff ving aan met een geest driftig welkom toe te roepan aan de Gemeenteleden, die hier bijeen kwa men, om van hun liefde te doen blij ken voor de 70-Jarige synagoge, liet middenpunt van het religieus leven. Het bestuur der Gemeente had reeds lang te voren het plan gevormd, om ter gelegenheid van het 70-jarig staan do synagoge in sierlijker go- waad te steken. Zou men aan die roepstem gehoor geven Voor zij nog geuit werd, klonk het reeds „Wij be hoeven uw aansporing nietMen wns reeds aan het werk getogen, bijdragen bijeen te brengen. Thans is de door God gewilde dag gekomen. Vrijdag zal de synagoge, zoo God wil, xeide spreker zich schooner en doelmatiger don ooit voor ons ontsluiten. De heer Gerzon de Haan, voorzitter van-de Algemeene Feestcommissie, wees er op, dat velen hebben mede gewerkt, om de gelden voor de ge schenken bijeen te brengen. Verschil lende commissies werden gesticht. Spreker huldigt in dit opzicht den heer De Vries, den Rabbijn, en den heer Wolff, voorzitter der Gemeente. Verdor noemt spreker den arbeid van den heer Jacobson, voorzitter der Ver f roaii ngs-commissie. Vereenigingen en particulieren heb ben ruimschoots voor de geschenken bijgedragen. Men noemt ons Joden wel eens een hardnekkig volk, zei spreke'r, en dat was bewaarheid geworden bij het verzamelen der gelden. Do feestcommissie had gelden bij eengebracht, om de synagoge te res- taureeren, om den Heilige Arke uit te breiden, voorts om de vi synagoge te voorzien van een nieuw ameublement. Van het overblijvende geld wordt Zondagmorgen een kinder feest gegeven in de Soc. Vereeniiging en des avonds in dezelfde zaal een feest voor de grooteren. De heer De Haan gaf hierop een te rugblik ter schetsing van de ontwik keling van het religieus leven der Israëlieten. Een twintig jaar .geleden waren de Israëlieten verzonken in een vormen godsdienst. Multatuli, do vader van het sarcasme, en de vijand van den godsdienst, kreeg veel in vloed onder de jongeren. Zijn wer ken hadden voor hen meer kracht dan de Thora. Maar toen aangetoond werd, dat er veel kaf was onder het koren, dat hij gaf, vond men bij hem geen vrede. In dien tijd kwam Dr. Büchner met zijn „Kracht en Stof." Maar, merkte de heer De Haan op, 't is gebleken, dat de wetenschap zoekt naar de waarheid, maar de waarheid nog niet heeft. "Naast de rede en het versland eischte het gemoed zijn plaats en men gevoelde dat ook dit bevredigd moest worden. Die bevre diging van het gemoed geschiedt door den godsdienst, door een bewust Jodendom. De idéé van Thorbecke: een school boven geloofsverdeeldheid, heeft ge faald, zeide spreker, in dit verband. Het is gebleken, dat een der beate dingen, die men aan het volk kan ge ven, een godsdienstige opvoeding is: GocLd.eiistloosheid leidt tot verwilde ring. Hierbij wees de heer De Haan er op, dat do protestanten reeds hun onderwijs hebben geregeld van liet lager tot en met hooger onderwijs. De Roomsch-Katholieken doen evenzoo. Spreker verwacht veel heil voor de Israëlieten van dergelijke Joudsclie bijzondere scholen, tot wier stichting hij opwekte. Dan zal men n.et alleen krijgen een prachtige synagoge, maar ook een druk bezoek van dit gewijde gebouw. Zoo zal het godsdienstig leven ver hoogd worden tot verheffing van het Jodendom. De Veroeniging „Bigdé Kodesch", een vereeniging tot vervaardiging van heilige kleederen, schonk een voor hangsel va® donkerblauw fluweel, niet goud versierd, voor de extra kerkdiensten. Gebroeders Van Oven, in Den Haag, b idden dit voorhangsel ver vaardigd. De presidente dezer veree- niging, mevrouw Souget, bood dit geschenk aan met een korte toe spraak, waarin zij do hoop uitsprak, dat de synagoge nog veie geschenken zou deelachtig worden. De bografeinsvereeniging „Gemilad gusadiem" bood een zeer kostbaar go- schenk aan, namelijk een Bienm, een eikenhouten podium, waarop de voorzanger de gebeden leest en de Heilige Schrift verklaard wordt. De heer I. Prins, voorzitter dezer vereeniging, bood dit geschenk aan met een toespraak, waarin hij de hoop uitsprak, dat deze Biema dienst zou doen niet alleen voor de tegen woordige leden, maar ook voor hun kinderen en kindskinderen. Spreker hoopte, dat defce Biema, d'o zeer groot is, spoedig te klein zou blijken. Do lieer A Polak, voorzitter van de Israël. Letterkundige Vereen. „Onder ling Genoegen" bood een tafel nan, om den zilveren kan en kom, waarin de priesters na het uitspreken van den zegen, de handen reinigen, op te plaatsen. De heer Jacob Mok, voorzitter van do jongelingsvereeniging „Sjewet Achim" deed mededeeling van hot schenken van gebrand glas in lood' aan de voorzijde van do synagoge. De hear H. Goldstein, schilder der sy nagoge, zich daarbij aansluitende, gaf kennis van het schenken van drie gekleurde glazen boven de Heilige Arke. De heef M. Jacobson bood namens don Kerkeraad een stel gaskandela- bres aan. Dr. Wolff dankte achtereenvolgens alle gevers van de geschenken. Daar bij deelde hij mee, dat do heer Van Gelder nog twee standaards had aan geboden voor de Thora-mantols. Een onbekende gever heeft nog een ande re gift gegeven. Do lieer M. Kattenburg uit Rotter dam, een oud-Haarlemmer, bracht den groet en gelukwenschen over van zijn familie en bracht hulde aan den Kerkeraad en den Rabbijn, den heer Do Vries. De Rabbijn sprak een slotwoord. Deze wilde niet vooruitloopan op het geen hij, Vrijdag in zijn herdenkings rede zou zeggen. Wat zou spr. gen? Spreker w.lde geen dank brengen. Zelf verlangde hij geen dank voor 't geen hij deed, want wat hij deed, was zijn plicht, en wat de Gemeente gedaan had, dat was ook haar plicht. Daarom zou hij niet danken, doch alleen plicht edschen. Nog meer eischte de Rabbijn, z>ch daarbij aan sluitend, bij hetgeen de voorzitter der algemeene feestcommissie had ge zegd. De (Rabbijn spirak hierbij in een gloedvolle improvisatie ove'r zijn taak om het Licht te brengen. Toeh al de stammen van hét volk Israël geschen ken hadden gegeven voo'r don taber nakel bleef alleen de stam van Levi achterwege. Afiron bedroefde zich hierover, maar God wees hem er op, dat de stam van Levi meer had brengen, dan het stoffelijke, nL het Licht in den tabernakel. Dat wilde spreker ook doen, dat was zijn levenstaak, maar hij kon d.t niet alleen, alle gemeenteleden moesten hem hierbij helpen. Deze redevoering werd met een warm applaus begroet. Ook de ande re toespraken vonden veel bijval. Ten slotte zeide de oppcr-voorzan- ger, de heer M. Petzon, het avondge bed Hiermede was de plechtigheid eindigd. Bij deze plechtigheid fungeerden de icden van de jongelingsvereaniging „Sjewet Achim" als commissarissen van orde. (Men zie ook het Eerste Blad)., ORGELBESPELING op Dinsdag 20 Juni 1911, des namid dags van 1—2 uur, in de Grooto of Sint-Bavokerk alhier, door den Heer Ezorman. Programma: 1. Preludium en Fuga No. 3, C. Saint-Saëns. No. 2. Largo (2e Sympho'nie), Beet hoven. N. 3. Sonate No. 6, Mendelssohn. a. Koraalvariatiën. b. Fuga. c. Andante. No. 4. Offe'rtoire, Th. Dubois. No. 5. A'ria: „Und ob die Wolke," C. M. v. Weber. Gemengd Koor Polyhym nia. Donderdagavond hield bovenge- noomd koor in zijn repetitielokaal, bovenzaal van de Karseboom, zijn algemeene vergadering, waarin de verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De di recteur, do heer J. Wolterus Grooten- dorst moest wegens drukke bezighe den besluiten over drie maanden uls zoodanig te bedanken, liet bestuur werd als volgt definitief vastgesteld Zonneveld, voorzitter, Jac. Bos, se cretaris, L, Duivenbode, penning meester. W. H. Tjabrink bibliothecaris en A. Wils. commissaris. Er worden plannen gevormd om nog een zonier- purtij te maken. UIT DE RECHTSZAAL. OPRUIiNG. Op zekeren dag wilde de veldwach ter Krap te IJmuiden den beschonken Jl. H „overbrengen". Als goede kame raden konden J. de G. en J. S dat toch maar niet begaan laten, en zij be gonnen ook niet geheel nuchter als ze waren den politieman allerlei lieflijke uitdrukkingen naar liet hoofd to v.crpcn. waarvan: Geef "m 'n klap! nog wel de meest voor herhaliug vatbare is. Gisteren moesten de beide opruiers terecht staan. Mr. Hoyer eischte te gen elk 14 dagen gevangenisstraf. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij J. van Duivenvoorden, Ediaonslraat 8, Heemstede, een portemonnaie met inhoud. J. Kroos. Kleverlaan 7. een knop van een hoedenspeld. J. van Tennebroek. Eendjespoort straat 19. een taschje mot inhoud C. van Koot, Potgieterstraat 8, 2 portretten. J N'. Blom, Oranjestraat 18, een haurstrik met gesp. C. Droste, Groote Houtstraat 130, een griffeikoker. C. Hurluuens. Brouwersvaart 100, een rozenkrans in étui. Bureau van politie, een sleutel en ecu ruig met 2 sleutels. W. viut Norden. Leidschestraat 12 rood, een wit schort en 3 witte zak doeken. M. van Seggelen, Scheepmakers- dijk 2. groen pakje met inh. Rubriek voor Vragen Geabonneerd» hebben het voorrecht, vragen op rereohlllend gebied, mite voor beantwoording vatbaar, In te xenden bij de Redactie van Haarlem* Dogblad, Groote Hou straat 63. Alle antwoorden worden gehcalkoetelooa gogeven en xoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van den lnxender vermelden vrordt gncn aandacht perebonken. VRAAG. Maandagmorgen ont ving ik van een mijner strijksters een briefje, met de mededeeling, dat zi niet langer in mijn dienst bleef Z< was niet ziek, en do afspraak was ge woest 14 dagen vooruit opzeggen. Kan ik nu nog schadevergoeding eischen ANTWOORD. U kunt op 14 da gen schadevergoeding aanspraak ma- VRAAG. Wie is directrice van de kookschool hier ter stede ANTWOORD. Moj. Von Hunteln te Haarlem is directrice. VRAAG. Waar kan ik mij ver voegen om als machinist-leerling op een boot geplaatst te worden ANTWOORD. Vervoeg u ten kan tore van een der groote stoomvaart maatschappijen in Amsterdam b.v. de Maatschappij „Nedorland", in Rot terdam de Rotterdamsche Lloyd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN SO Cts. per regal. Mooie wltle tanden door ten ge regeld gebruik van Dolo Tandpasta met pepermnntsmaak. Overal ver krijgt. 12'/,. 15.25 en 30 p. doos. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. VROUWENKIESRECHT. De Haarlernmermeerders, meer spe ciaal de Hoofddorpers, hebben in de laatste dagen wel alle gelegenheid gehad, om te gaan hooren wat vrou wenkiesrecht eigenlijk is. Maandag avond hield de afdeeling Haarlem van den Bond, die het doel nastreeft, er een vergadering, en Donderdag avond hield de Haarlemsciie af dealing van de Vereeniging in hötel Treur een feestelijke bijeenkomst. De naam van het hötel en de aard der bijeen- pllchtwet, de wet op het arbeidscon tract, de belastingwetten) heeft de vrouw evenveel belang als de man. Lijkt het ook niet logisch, dat een vrouw in de belangen die speciaal de hare zijn een beter inzicht heeft dan de man? En zou daa'rom een sa menwerking van beider kracht niet het nuttigst kunnen werken? Zeker, in den aanvang zou het den vrouwen niet zoo gemakkelijk gaan zich met de groote huishouding van den staat te bemoeien, omdat de mannen al zooveel langer gc-regeerd hebben. Maar dio zouden haar kunnen hel pen, op de hoogte stellen, en in ruil voor dfie hulp zou de vrouw haar kracht en kennis mede geven. Spreekster verhaalde van de goede gevolgen die de invoering van het vrouwenkiesrecht in Nieuw-Zeeland heeft gehad; de geopperde bezwaren bleken niet juist te zijn. Mej. Schuit wedrlegde eonigo ook in ons land geopperde bedenkingen tegen vrou wenkiesrecht, en vertelde daarna van de landen, waar vrouwenkiesrecht is ingevoerd. In Europa zijn 't 'Noorwe gen, IJsland en Portugal, maar in 't laatstgenoemde land is maar. één vrouw, die 't kiesrecht heeft. De re den is de volgende: Bij de in werking treding van een nieuwe wet bleek, dat daarin niet duidelijk was aangegeven of alleen de mannen dan wei beide sexen kies recht hadden. Het laatste kon er uit gelezen worden. Eén vrouw verzocht op de kiezerslijst geplaatst te mogen worden. Het werd geweigerd; ze pro cedeerde ér over, kreeg gelijk staat nu als. eon;go vrouw op de kiezërs- lijst en heeft aldus 't verhaal al gestemd. Wellicht volgen er nu meer Portugeesche vrouwen! Mej. Schuit vertelde van den stand van zaken In ons land, deelde mede, dat op het staatkundig kiesrecht in de eerste jaren nog geen kans van erkrijgen is, an noemde het aantal leden der verschillende Bonden (de Vereeniging 10.000; de Bond 3500 le den). Maandagavond heeft een spreekster van den Bond hier gezegd, dat het HILLEGOM. De bloemisten hier begonnen mot het rooéeto dér vroege tulpen. Hoewel vele soorten zeer vroeg waren afge storven, is het beschot toch vrij vredigend. VELSEN. GEMEENTERAADSZITTING. Een oponbare vergadering van den gemeenteraad van Vel ben wordt houden op Dinsdag 20 Juni 1911, nam. 1 1/4 uur, ten gemeentehuize. Do agenda vermeldt 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel R. de Boer tot invoering van een progressieven hoofdelijken omslag, met adres van adhaesie van do Vrijz. Dom. Kiesvereeniging te IJmuiden. Wijziging Raadsbesluit exploita tieplan IJmuiden. 4. Geldleening buitengewone wer ken. 5. Vaststelling van den prijs van het gas, met prijsvermindering voor industrieele doeleinden. 6. Verordening gasbedrijf. 7. Verordeningen ingevolge art 4 der Hinderwet 8. Machtiging tot het benoemen ra een gemeente-timmerman, en omtrent den reinigingsdienst 9. Suppletoir® begrooting en af- en overschrijving der Armbesturen, dienst 19i0. Crediot onderzoek guano- en vischmeel fabriek. 11. Adressen a. inzake bouwaangelegenheden T J. W. Lassing en J. C. Putz, afwijking Bouwverordening. If. A. van Vrede, idem. III. A. van Essen, om goedkeu ring van een bouwplan. IV. F. J. Kochx, inzake riolee- ring en bestrating. V. W. van Voorst, klacht over hinder van een bakkerij. b. Vereeniging Visscherijschool om gemeentelijke subsidie. Idem Vooruitgang om gebruik van een vergaderlokaal. d. Adres van 28. ingezetenen te Sant poort om uitbreiding van het leer plan van school F. 12. Af- en overschrijving, suppl. bc- grooting, onvoorziene uitgaven. 13. Aanbieding verslag van de Am bachtsschool te Haarlem. 14. Benoeming onderwijzend perso neel. 15. Verklaringen van onvermogen. Ifeogjs-fcgains. een maar zijn een o"*3.Xci.«B:M3i waa,i»d, omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. Drinkhal. De Drinkhal is soncn bezocht. listeren door 80 per- Zwemschool. Het water had hedenochtend te G uur een temperatuur van 59 gr., te 12 uur een van 61 gr. komst zijn slechts van schijnbare te genstelling, want het is een aardig dorpshötel-in-'t-groem, eu er is een flinke zaal, die niets treurigB over zich heeft. De Meer was flink gerepre senteerd. Niet alleen veel Hoofddorp- sche vrouwen, maar ook velen uit den omtrek waren verschenen, en het aantal mannen was groot. Een aan tal leden der Haarleimsche afdeoling waren al 's middags gekomen, had den deelgenomen aan de middagthee en waren blijven dineeren ties avonds kwamen per rijtuig nog meer deelneemsters aan deze feestelijke bij eenkomst. Er zijn in de Meer blijkbaar heel wat vrouwen, die vooruitstrevende neiging bezitten. Immers Maandag traden er al negen-en-dertig tot den Bond toe, en nu waren er alweer een menigte anderen verschenen. Over 't geheel scheen de zaak haar erg te interesseeren. Bij het mannelijk publiek was die belangstelling wellicht met zoo on verdeeld, en één uitte zich in de op merking „Deuze benne nog meer mans as die van Maandag" (daarmee de „kiesrechtdames" bedoelende). Een ander bestreed hem onmiddellijk op dit punt, en een echte boerendiscussie ontspon zich. Ten slotte stapten ze toch ook maar naar binnen, om „es te hoore, wat er van dat kiesrecht voor de vrouwe an was." Mej, Schuit lueld ecu rede met als onderwerp „Waarom Vrouwenkies recht?" Spreekster herinnerde er aan, dat het congres te Amsterdam juist drie jaar geleden gehouden weixl, en sindsdien de 15de J uni als een alge meene propaganda-dag voor het vrou wenkiesrecht in ons land wordt be schouwd. En tot haar onderwerp-zèlf komende, zette spreekster uiteen, dat het kiesrecht voor de vrouw een quaestie van rechtvaardigheid en ©en noodzakelijke levensvoorwaarde is. Evengoed als de man moet zij aan de wetten des lands gehoorzamen. En welke rechten zijn daarin voor haar weggelegd Spreekster somde nu de verschillende punten op, waarin de vrouw bij den man is ach tergesteld zij mag geen getuige zijn bij geboorten, overlijden, huwelijken, testament, haar handteekening wordt in de meeste gevallen niet geldig ver klaard, zonder huwelijksvoorwaarden (waar de meisjes meestal niet goed moe bekend zijn en die bovendien nog steeds als een bewijs van wantrouwen tegenover den man worden opgevat) verliest de vrouw alle recht op haar bezittingen, enz. Bij verschillende wetten (de leeir- ean noodlottig toeval was, dat bei de corporaties hier ongeveer ongelijk tijdig een feestavond hielden. Dat het hier een toeval betrof moest mej. Schuit wel gelooven, het werd ver zekerd; maar noodlottig is het niet integendeel. Toe te juichen is het als er veel voor de goede zaak gewerkt kan worden. Spreekster wekte ten slotte op tot aaneensluiting, tot toe treding van alle voorstandsters, om dat doel te lier eiken. „Eendracht maakt Macht." Mej. Schuit eindigde onder leven dig applaus. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd o.m. gebruik gemaakt door iemand, die vroeg wat eigenlijk het verschil tusschen de Bond en de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht is. Spreekster antwoordde dat er volgens haar weinig verschil tusschen is, en noemde daarna dc onderscheidene bepalingen der beide corporaties, die uiteenloopen, op. De héér J. L. E. I. Breda Kleijneh- berg sprak een zeer krachtig op wekkend wocfrd tot aansluiting. De vrouwen moeten zeggen „Kijk eens, daar staan wij en dat wenschen wij", en rich vereenigen in bonden van honderdduizenden, rich niet laten af houden door kleine onzinnige ver schillen, maa'r in het oog houden hot groote doel: „geef ons kiesrecht!" Het vérdere gedeelte van den avond was aan voordrachten gewijd. Her haald applaus gaf blijk deï apprecia tie door liet publiek van de zeer ver dienstelijke voordrachten der dames B. K. en mej. F. Het declamatie-pro gramma was op het doel ran dozen avond toepasselijk, maar ook het mu- rikalt» deel liud een verdiend succes. Voo'r de vereen, voor Vrouwenkies recht was 't een welgeslaagde avond. Paardenmonsteringen. Op de heden te Nieuw-Vennep door den bokenden paardenhandelaar Hertz gehouden monstering van paar den. bestemd voor uitvoer naar DuitschJand, werden aangevoerd 29 stuks. Hiervan werden er 10 aange kocht. De bedongen prijzen liepen van f 360 tot 600. Te Hoofddorp waren er 13 stuks aangevoerd. Hiervan werden er 3 ver kocht. Prijzen van 400 tot 500. IJMUIDEN. Door -de Yrijiriiuiug-Democratische Kiesvereeniging werden tot candi- daat voor den Geineeenteraad gesteld de heoren II. Sant en A. J. Veltkamp. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Familie M. Fuldauer, Amsterdam, Haltestraat 53, 5 p. RL Brunnemeijor, Amsterdam, Ho tel Driehuizen. Mevr. A. Werker—Roozen, Over- veen, Hotel Driehuizen. Mevr. G. Bonert, Rees, Duinweg 17, 2 peirs. Dames B. en M. Scheib, Barmen, Duinweg 17, 2 p. Juffr. Hölken, idem, idem. R. A. do Monchy, Hengelo, Brede- rodeweg, 8 p. V. Boll van Kessel, Gorinchem, Gr. Badhuis. De Hessele, Dusseldorf, Groot Bad huis. Mevr. Kiederich, idem, idem. Familie A. Peters, Dusseldorf, Groot Badhuis, 2 p. Binnenland VOORZITTER REKENKAMER. Tot voorzitter der Algemeene Re kenkamer is benoemd mr, Th. Ph. ba'ron Mackay. HET VERKEER MET VLIEG TUIGEN. Naar het Hbld. verneemt heeft de Minister van Waterstaat een ont werp van wet tot voorloopige 'rege ling van het verkeer met vliegtuigen om adviies gezonden naar de overige departementen die daarbij betrokken zijn. TARIEFWET. Het plan beslaat de laatste vier dagen dezer maand te bestemmen voor hot onderzoek der Tariefwet In de afdeelingen der Tweede Kamer. Verschillende papier-giroothandéïa- ren verzoeken aan de Tweede Kamer het tarief niet te wijzigen. BAKKERSWET. In parlementaire kringen gelooft mén volgens het Hbld. niet, dat da Tweede Kamer nog voo'r het a.s. reces de behandeling der Bakkerswet zal hervatten. Aan do lijst van werk zaamheden zal echter nog een groot* aantal Ontwerpen en andere zaken van niet ingrijpenden aard, welke af doening eischen, worden toegevoegde MIDDENS I ANDSBOND. Eén motie iu de vergadering van de vereeniging van den handeidnj- vonden en industrieelen middenstand te Hilversum werd met algemeene stommen de volgende motie aangeno men: De Vereeniging spreekt de wensclielijkheid u.t, dat bij de behan deling der a.s. Ziekte-, Ouderdcms- on andere verzekeringen het principe van particulier en onderling initia tief worde aanvaard, om daarna de maatschappijen, dio deze verzekerin gen in handen nemen, te stellen on der staatscontrole. Deze motie zal op do bondsvergadering te Roermond ra behandeling worden gesteld, nadat zij in het bondsblad ter kennis van de leden is gebracht. HET ONTWERP STUWADOORS WET. De Kamer van Koophandel te Zaan dam verzoekt aan de Tweede Kamer t ontwerp Stuwadoorswet om er- schillende redenen niet aan te nemen. JUBILé-VAN KEMPEN. Het 75-jarig bestaan ran de Kon Ned. fabrieken van gouden en zilve ren werken van J. M. v. Kempen en Zonen te Voorschoten is gister ge vierd. evenwel zonder uiterlijk feest- betooii, wegens familie-oinslundighe- den der firmanten, liet personeel bood aan de firma >n monumentaal ijzeren hek aan voor den hoofdingang der fabriek. De JOU werklieden gebruikten eerst de lunch, maakten daarna een wa tertochtje eu vereenigden zich daar- lau een feestmaaltijd. HET OUDE BEURSTERREIN TE AMSTERDAM. De Bouwwereld schrijft: De bebouwing van het oude Beurs terrein, die, naar gezegd werd, met 1 Mei 1.1. een aanvang had zullen ne men, laat nog steeds op zich wachten en er verluidt ook niets van dat een aanvang binnenkort te wachten is. Dientengevolge zou de „Bijenkorf" - welks grootsche plannen en ont werpen blijkbaar niet voor directe yezenlijking vatbaar bleken *n aanmerkelijke boete aan de gemeen te schuld.g geworden zijn. Echter wordt het vermoeden geopperd dat de coiil'racibepaling niet voldoende scherp geredigeerd was en door oen schiju-begin met de weTkzaamheden te maken, de boete vermeden zou zijn. Men mag hopeh binnenkort uadcr over deze voor het Anisterdamsclio stadsbeeld zoo belangrijke quaestie te vernemen. Men hoort echter zog gen dat een nieuwe oplossing van 't Dam-Vraagstuk zou gezocht worden erband met de onteigeningen en dat aldus misschien de verkoop van het Oude-Beurste'rrein aan de „Bijen korf" weer zou worden ongedaan go- maakt. lntusschen welk, voor eeno zich als „groote-stad" beschouwende gemeente, bedroevende gang van za ken! VOORTVLUCHTIG. 3 kellner H., in dienst bij den caféhouder W., te Hengelo, is voort vluchtig met medeneming van een bedrag van ruim f 800, toebehoorendc aan zijn patroon. Opsporing en aan houding wordt verzocht door den commandant der marechaussee te Hengelo. ZELFONTBRANDING VAN KARDOEZEN. Te Kamp bij Oldebroek had oen onverwachte ontbranding plaats van een aantal serakardoesjes in een loods, staande in het Dooleupark, waardoor de luitenant Ridder van Ilappard en twee sergeants lichte brandwonden aan hoofd en handen bekwamen. Eén der sergeants is in de ambulance opgenomen. INGESTORT. Te Hoo'rn is aan de Achterstraat een gedeelte van een pakhuis, te zwaar beladen met mais, ingestort. Het belendende perceel moest worden ;estuL De KEIENDIEF. De Dolftsche politie heeft aangehou den schipper J. v. d M., die verdacht wordt onlangs van de stadswerf lo Delft 6000 straatkeien gestolen en bovendien een schuit verduisterd te hebben. HET ORANJEKRU1S. Zooals we reeds meldden is gister te Arnlhem de jaarvergadering gehou den. Prins Hendrik hield als voorzatter de openingsrede. Z. K. II zei o.a. do geschiedenis dér vereeniging in het laatste jaar herdenkend: lntusschen mocht onze Bond ook van andere zijde bewijzeh van on dubbelzinnige sympathie ontvangen. Het Prins Hendrik-fonds werd zeer belangrijk versterkt door de baten an een weldadigheidsfeest te Am sterdam gegeven, zoodat dit fonds nu reeds kan beschikken over een kapi taal van ongeveer f 10.000. Bon tweede blijk van instenmirag van de bevolking van ons land met hot doel van onzen Bond rie ik in heb feit, dat do Koninklijke Letterlieven de Vereeniging „J. J. Greiner" te Haarlem aldaar in September a.s. een voorstelling wenscht te organi-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6