Th. LOHMAN Manteleostuums Blouses - Mantels ZIET de Etalage, m Extra Aanbieding Artikelen. Groote Houtstraat b/d Anegang de extra voordeelige Prijzen in in de laatste Nouveauté's seeren ten bate Tan „Hel Ofanjé- kruis". De Prins eindigde met er op te wij- zon, dat voor enkele maanden het Voorbeeld van den bond leeds in Duitschland navolging hoeft gevon den. Vóór enkele maanden werd de „Deutsi lier Zentral verband für Ret- tungsv.czen" opgericht, waarbij zich evenzoo alle groote lichamen, werk zaal n op het gebied van het redding- wezen en eerste hulp bij ongelukken, hebben aangesloten. Na afloop der vergadering had oon tea plaats, aangeboden door den Raad van bestuur, waarbij aan de ufgovu ardigden ter vergadering gele genheid werd geboden, zich aan Z. K. II. Prins Hendrik te doen voorstel len. Ten huize van den Commissaris der Koningin volgde te zes uutr een diner, waar aanzaten do Prins en verscliill ende autoriteiten. 's Avonds we'rd een feestavond in den Schouwburg gegeven. 's Morgens had de Prins de lunch gebruikt bij den burgemeester van Arnhem Jhr. Van Citte'rs. De bestuursleden H de Booy en jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, waren niet horkiesbaar. De voorzitter her dacht hun verdiensten. Als nieuwe be stuursleden werden gekozen de hee- ren A. G. Ellis, gep. vice-admiraal te 's-Gravenliage, en jhr. W. Six te Am sterdam. De secretaris dr. C. J Mijnlief te Amsterdam, werd herkozen. Besloten werd in vereeniging met „Het Nederl. Roode Kruis" een offi cieel orgaan op te richten, geheeten „Het reddingswezen in vredes- en oorlogstijd". Voorts zal. zoodra de daarvoor noo- digo gelden zullen zijn gevonden, worden overgegaan tot de oprichting van hot „Centraal Bureau van het Oranje-Kruis" en daaraan te verbin den een centraal magazijn voor leer- nndedleu ten dienste van het onder- ijs in eerste hulp bij ongelukken. Door dr. D. Romeyii, geneeskundig inspecteur bij de spoorwegdiensten te Breda, werd daarna een voordracht gehouden over het onderwerp „Een en ander over het reddingswezen bij spoorwegen in Nederland". Dit avondfeest slaagde uitnemend. O. a. werden eenige tableaux vivants gegeven. In de puuze werden eenige personen aun den Prins voorgesteld. VERBRAND. Het driejarig dochtertje van den landbouwer M. te Gomderen bij Ter- borg, dat voor eenige dagen in een pot met heet water viel, is aan de bekomen wonden overleden. VERDRONKEN. Gistermiddag is te Finsterwolde de vrouw van den veldarbeider H. In eone sloot onder eein neervallende wa gonvracht gebonden rogge sfroo ge raakt. De vrouw is levenloos uit het water opgehaald- Een ansjovisvisscher heeft gister middag in zee drijvende gevonden en te Lemmer aangebracht het lijk van een bejaard man, hoogstwaarschijn lijk van den Wieringer visscher, die, ©enige dagen geleden, met zijh ka meraad, bij het uitzetten van de ans- jovisnetten, overboord gevallen en verdronken is. 1813. In Nooxdholland heeft de uitvoerige circulaire der provinciale commissie voor het liistörisch gedenkboek over 1813, gericht tot de secretarissen der gemeenten, nog weinig uitgewerkt. Slechts enkelen onder hen hebben aan het verzoek der oomm.ssio vol daan, hetzij door den naam te noe men van iemand, die zich bereid had verklaard om in eene gemeente het gewenschte onderzoek betreffende de omwenteling van 1813 in te stellen, of wel door zelf deze taak welwil lend te aanvaarden. Maar vele secre tarissen hebben op de circulaire vol strekt niet geantwoord. Aan de com missie en aan allen, die het plan van de Maatschappij der Nederlaudsche Letterkunde tot uitgaaf van het ge denkboek-hartelijk toejuichen, brengt de uit dit stilzwijgen blijkende, ge ringe belangstelling in onze iahds- lüslorie bij menschen van voldoende beschaving, een gevoel van teleur stelling en spijt. Nu zijn voor de groote gemeönten in Noord holland gelukkig reeds be kwame onderzoekers gevonden. Om het doel althans zoo goed mogelijk te bereiken heeft de commiissie voorts de provincie in districten verdeeld. Hierdoor hoopt zij ten minste uit de voornaamste centra mededeelang en indien gewenscht bewerking van do voorhanden stof te verkrijgen. Uit de Arbeiderswereld DE ZEELIEDENSTAKING. Te Amsterdam. De Maatschappij „Nederland" heeft gister re^ds gemonsterd voor de „Ko ningin VVSlhelmina", die 22 dezer naar Spithead moet. Van de 42 man equipage, die behalve officieren, ma chinisten en stuurlieden, welke bui ten de beweging staan nooiLg zijn, werden reeds 20 man van het oude volk aangemonsterd en de ove'rigen heeft de „Nederland" ter beschik king. Voor de „Maasstroom" van de Hol!. Stoombootmaatschappij, welk schp gister binnenliep, werd dadelijk ge monsterd. De grootste helft der equi page teekende dadelijk de nieuwe monsterroL De anderen vroegen uit stel tot heden. D.t werd verleend on der mededeeling dat de plaatsen niet bepaald open gehouden worden. De „.Rijnland van de Kon. IIolL Lloyd is zooals men weet een vracht boot diio bovendien in het dok ligt. Bijzondere haasd wordt met haar uit reis niet gemaakt. De „Rotterdam" van de Amerik. Petroleum Co. zal mot een nieuwe equipage waarschijnlijk heden de reis aanvaarden, en de booten van de „Koninklijke", die weg moeten, vertrekken hedenavond. Voorts zijn behalve de genoemde Maasstroom geen bijzondere Holland- sche schepen binnengeloopen, terwijl sinds het uitbreken der beweging verschillende booten anadarad yaw verschillende stoomschepen op tijd vertrokken zoo de IJstroom en Schel- destroom van de Holl. Stoomboot-Mij. welke schepen heden wellicht door de Eemstroom en Zaterdag door de' Maasstroom en Rijnstroom gevolgd worden. Het Hbld. vernam, dat de dienst van de Rotteidanische mail-lijnen, de lïotterdainsche Lloyd en de Holl Amerika-lijn ook verzekerd heeten mag. In de haven heerscht volkomen 'rust. De bootwerkers zetten hun ar beid overal op de gewone wijze voort, inaar het is vrij slap op dit oogenbbk in de haven. Te Rotterdam. Gister zijn vertrokken van Rotter dam de stoomschepen Ottoland, Gel derland en West land van de scheep vaart- en steenkolen-maatschappij; de „Noordwijk" van de firma Er- hardt en Dekkers; de Driebergen van den heer J. J. van Meel; benevens nog enkele woekbooten, die 'nog niet door de stalling worden getroffen. Van de genoemde schepen behoort aHeen de Driebergen tot die, welke nog voor liet uitbreken der staking monsterden, zoodat de overigen nog na dien tijd aan de noodige beman ning zijn gekomen. De Nederlandsche stoomschepen A'ry Scheffe'r, Duiveland en Hernkna, die binnenkwamen, hebben evenzeer voor de uitreis reeds weer een be manning. Enkele schepen hebben evehwel nog geen voldoende bemanning. Gistermorgen reeds kwam de wa terschout aan boord van het stoom schip Wilis van de Rotterdamsche I.loyd, dat Zaterdag moet vertrekken. Wel wilden enkelen aanmonsteren, doch de equipage is nog lang niet compleet, zoodat niet uitgesloten is. dat Chineezen in het incompleet moe ten voortien. Voor de weinige Engel- sche schepen, die aan het Engelsche consulaat wilden monsteren, was geen bemanning te krijgen. TeVlissIngen. is tot heden van de internationale zeelieden staking niets te bemerken. In Engeland. Te Southampton hebben de beman ningen van de Union Castle en van Royal Mad maatschappijen gewei gerd te monsteren, tenzij him e; sclien zouden worden ingewilligd. Te Liverpool hebben de matrozen en stokers van den White Star stoo- mer Teutonic ten getale van 350 en die van de Empress of Iveland van de Canadian Pacific ten getale van 300 geweigerd do monsterrol te tee kenen. De Times wijdt een hoofdartikel aan de staking en me'rkt daarin op, dat de leiders der zeelieden zeker geen ongunstiger tijdstip hadden kun nen kiezen, indien hen iets was gele gen aan de sympathie van het pu bliek. Dit zal liet den. zeelieden zeker euvel duiden dat ze een strijd zijn begonnen, juist tegen de kronings feesten. De Times overigens Vreest de thans begonnen beweging niet Van een internationale staking immers blijkt niets te zullen komen en de in Engeland bij den strijd betrokken vo'reenigingen omvatten slechts een klein gedeelte van de zeelieden van het land, terwijl dan nog bovendien de vereeoig ngen over onvoldoende m.ddelen schijnen te beschikken. De I toestanden in de verschillende ha vens loopen zoo uiteen dat de orga nisatie van een algemeene staking al bijzonder moeilijk is, zoodat de ge heelebeweging misschien neer zal ko men op plaatselijke stakingen in ver schillende havens, die eenigen over last zullen kunnen teweeg brengen, maar de scheepvaart niet voor lan gen tijd in de war zullen sturen. Nader wordt nog uit Londen ge seind: De staking geeft in het algemeen weinig of geen moeilijkheden voor scheepvaart en handel, hoewel in en kele afzonderlijke gevallen melding gomaakt wordt van equipages die kennis gaven van hun voornemen, om den arbeid neer te leggen. Onder deze bebooren drie schepen die van Rotterdam te Leith aankwamen. Te Liverpool zijn twee schepen zondeir bemanning. De „White Star Line" en de „Ca nadian Pacific Line" hebben een maandelijksclie verhooglng van tien shillings voor alle groepen van hun scheepspe'rsoneel toegestaan. Ook de firma's Lamport Holt en A. Holt Company stonden de verhooging van tien shilling toe. I a B e 1 g i De stakende zeelieden hielden te Antwerpen een bijeenkomst De se cretaris van het stukings-syndicaat \erklaarde dat een telegram uit Ber lijn zegt, dat men daar het aanwer ven van zeelieden voor Engelsche, Hollandsche en Belgische schepen be let. Hij gaf voorts lezing van een brief van den Belgischen minister van arbeid, meldende dat de onder handelingen met de renders over ar bitrage geen succes hadden. In de haven is de toestand onver anderd. Uit Antwerpen wordt nog geseind- Het 8.S. „Marquette" van de Red Star Line is op het aangegeven uur vertrokken, ondanks het gebrek aan stokers, die de maatschappij ver ving. Op het s.s. Oreyx legden twee Bel gische stokers het werk neer, en ver- Lieten het schip; de rest der beman ning, uit vreemdelingen saarngesteld. we gerde hen te volgen. I n D ui t sc h 1 a n d. In Duitsche havens is niets van een staking te bespeuren. De groote Duit- sche reederijen te Hamburg en Bre men hebben, zooals men weet, in hei begin van dit jaar eigener beweging een verhooging van de gage der schepelingen toegestaan en ook in. an dere opzichten verbeteringen inge voerd of toegezegd. Het Duitsche Zee- mansverbond heeft daarop kórt gele den besloten, voorloopig geen esischen meer te stellen. InFrankrijk. Volgens de bladen zouden de Fran- sche zeelieden niet geneigd zijn te staken. Rechtszaken POGING TOT MOORD. Voor de rechtbank to Rotterdam heeft terechtgestaan P. H. van J., 71 jaar, zonder beroep, die op 2 April j.L ter uitvoering van zijn voorne men, om opzettelijk zijne echtgenoote Johanna Adriana Balen van het le ven te berooven, althans zwaar licha melijk letsel toe te brengen, opzette lijk haar met een bijl eenige hevige slagen op bet hoofd zou hebben toe gebracht, waardoor zij bloedend werd verwond, zijndo de uitvoering van vooromschreven misdrijf niet vol tooid, alleen tengevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandighe den, dat de toegebrachte wonden niet doodelijk waren en dat andere perso nen te hulp kwamen. Beklaagde legde eene volledige be kentenis af. Het 0. M. eischte 5 jaar gevangenis straf. NOG EEN POGING TOT MOORD. Op 4 April zou de 54-jarige losse werkman J. van H. te Rotterdam, ter uitvoering van zijn voornemen om opzettelijk A. Solleveld van het leven te berooven, althans zwaar lichame lijk letsel toe te brengen, na Solle veld een hoeveelheid pepor Ln de oo- gen te hebben geworpen, ten einde iiem weerloos ie maken, uit een re vol ver twee kogels op dien A. Solleveld liebben afgeschoten, zijnde de uitvoe ring van vooromschreven misdrijf, niet yoltooid, alleen door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat Solleveld door de be.de op hem afgeschoten kogels niet werd ge raakt Beklaagde beweerde ruim dertig jaar in betrekking te zijn geweest bij de firma Solleveld en Van der Moer. In Januari was hij ontslagen, om dat hij ziekelijk was, en de werklie den niet meer met hem durfden wer ken, bang voor ongelukken. Later was hij nog eens aangenomen, maar weer ontslagen. Hij had toen den heer Solleveld nog eens gesproken maar deze had gezegd, dat hij het maar met zijn werklieden moest vin den. Dat hij hem toegevoegd zou hebben „ik zal je wel vinden." ont kende beklaagde. Het O. M_ eischte 8 jaar gevange- nis straf. Letteren en Kunst JOHANN SVENDSEN. Te Kopenhagen Ls overleden de componist Johann Svendsen. Gemengd Nieuws DE ONTVOERDE RICHTER. Uit Konstahtinopel wordt aan de TeL geseind: Men begint hier angst te koesteren voor het leven van den ontvoerden Richter. De opinie van lieden, die het Olijfgebergte kennen, Is, dat er heel vec-1 kans bestaat, dat Richter niet meer teruggevonden wordt. Heit allerbeste zou zijn, dat de Turksohe 'regeermg een zeer hooge premie toekende aan hen, die uit komst konden geven over het verblijf van Riichter, en dat de Turksche re- gèermg absolute vrijheid verzekert aan de roovers, wanneer zij Richter gezond en wel aan de beschaafde we reld teruggeven. EEN AUTO-ONGELUK. Toen de Duitsche Kroonprins z.ch in zijn automobiel naar den Rijks kanselier wilde begeven, liep dc auto te Charlottenburg tegen een trottoir band, zoodat het rechier-achteivviel brak. De Kroonprins werd uit de auto ge slingerd. Hij werd evenwel niet ge kwetst en zette zijn weg voort in een huur-auto. MOORD TE BERLIJN. Te Berlijn heeft zich een 21-jarig werkman Fritz Voigt, aangemeld als do man, die in den nacht van 18 op 19 Maart de 31-jarige Martha Schramm, na een twist, met messte ken vermoord heeft. Hij had, naar zijn beweren, de daad in zelfverdedi ging gepleegd, daa'r de vrouw hem met een mes aangevallen en verwond had. ROMANTISCH. Juffrouw Eva Hunter, en niet-onbe- middelde New-ïorksche dame, en een jeugdig ingenieur, Bayliss Walker, hebben er zich een reis van 3000 KM. veor getroost, om zich in den mane schijn op den top van een eenzamen heuvel in California, in den echt te uiten verbinden. Het was twee jaar geleden op dien heuvel geweest, dat zij Zich verloofd hadden. Tweehonderd vrienden vergezel den hel paar en den bejaarden domi nee naar den t-y. Maar het pad naar boven was zoo steil en moeilijk, dat de predikant ge-ruimen tijd moest uitblazen voor hij weer voldoende op zijn verhaal was gekomen om de trouwplechtig heid te leiden. De aanwezigen ver klaarden later, dat zij noo.t zoo iets plechtigs liadden bijgewoond als de ze huwelijksvoltrekking in den ma neschijn. STORM. Gisterennacht is er een hevige storm over de zee bij Triest losgebro ken. Een Grieksche bark is met haar bemanning van twaalf koppen gezon ken. Op een zeilschip is de mast om gewaaid en heeft den kapitein ge dood- Men vreest voor veertig vis scher s. die op zee waren. Te Triest heeft men tot nog toe twintig lijken opgevischt. Marktnieuws BEVERWIJK. Beverwijk 14 Juni 1911. Spinazie per mnd. ƒ0.30. Postelein per mnd. 0.25. Zuring, per mnd. ƒ0.15. Wortelen per 100 bos ƒ15. Komkommers peT 100 12.50. Asperges, per bos ƒ0.40. Aard. klei, per Heet. 710. Peulen, por kilo 0.20. Doppers, per kilo 0.14. Capucijners per kilo 0.20. Tuinboonon, per 1000 1.25. Bloemkool per 100 10—15. Uien, per Heet. ƒ3. Sla, per 10 Okrop 1.75. Rabarber, per 100 bos 10. Pieterselie, per bos ƒ0.0 5. Seldorie per bos ƒ0.06. Aardbeien, per mandje 0.0-1/0.07. in alle Hl Ml

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7