Be Kwartjes-Advertentiën van HAARLEM'S DAGBLAD genuine vraagstukken dor gemeen scha',). Dit is waar, niet slecht3 van den vooruitgang binnen nationale gren zen, maar ook van den wereldvooruit gang, als geheel. Evenals de nationa le vooruitgang afhangt van de gees telijke, onderlinge activiteit van per soonlijke burgers, zoo is ook de we reldvoer uitgang afhankelijk van de grootst mogelijke vrijheid van ver keer tussclien de «ene natie en do andere. Al wat de goede verstand houding. vriendelijke gevoelens en 'practische samenwerking tussclien rassen en naties aanmoedigt, helpt de menschheid voorwaartsindien deze betrekkingen op eenige wijze belemmerd of afgeschrikt worden, wordt de progressie gestuit. Ideaal en werkelijkheid. De optimistische idealist, dio dan lil zijn morgenuren de rapporten leest van herhaalde Internationale con gressen, conferenties, tentoonstellin gen, verdragen en wat niet al, be groet ze met vreugde, als de herauten van een nieuwe era. De Nieuwe Eeuw daagt zichtbaar op voor zijn vurige verbeelding. Hij ziet internationale broederschap op komst, hij heeft vi sioenen van wereldvrede Hij ziet de:, geleerde en den ingenieur niet langer immense krachten misbruiken voor dood en vernietiging, maar zich internationaal met de kunst verbin den, om hei leven van den mensoh tot een bcoiiijklieid te maken van ge zondheid en sclioonheid. Op de vleu gelen der verbeelding glijdt hij licht naar het duizendjarig rijkZulke visioenen komen gemakkelijk in den zin s morgens bij een kop koffie. In dien de snelvoetige verbeelding wer kelijk den pas aangaf voor de hervor ming, dan zouden we de Gouden Eeuw binnen 14 dagen hebben. Maar Feit heeft veel langzamer stap. En toch, hoewel Feit zoo n treuzelaar is, weten wij, dat de werkelijkheid in derdaad eenige vorderingen maakt. De Broederschap der menscheu neemt werkelijk dagelijks meer en meer een actueelen vorm aan. De droomen van den optimist hebben eenige werkelijke basis. Er is zoo iets als wereld vooruitgang. Op den voor grond der middelen, welke gebruikt worden om maatschappelijke vooruit gang daadwerkelijk te doen worden, plaatsen we terecht internationale congressen. Want reeds hebben zij zekere bepaalde resultaten van we reldwijd nut en belangrijkheid te weeggebracht. Wat internationale congressen ge daan hebben. De unlverseele post bijvoorbeeld, de uitgestrektheid van het tientallig, metrieke stelsel de co-ordinatio van spoorweg- en stoombootdionsten tus sclien het «ene land en het andere de internationale toepassing der wet op het gerechtelijk verband tussclien personen en eigendom; arbitrage tus sclien volkeren, strevend naar do vreedzame oplossing van moeilijkhe den, ééns aileon door oorlog uitge maakt; onderlinge parlementaire dis cussies vau greote wereldbelangen internationale samenwerking in We tenschap en Kunst, in Sociologie cn Staathuishoudkunde eenparige hy giënische maatregelen om de open bare gezondheid tegen groote plagen te beschermen internationale uit wisseling en protectie van kunstwer ken dit zijn slechts enkele der merkwaardige uitingen van die groo te onderlinge activiteit, welke onop houdelijk de levenswijze der wereld herschept (Wordt vervolgd). (Uit 't Eng. verL door M. G. v. R.). Eenheid. J. H. W. HABERMEHL. Stadsnieuws Het Werkloozenfonfls. Verleden week hebben we mededee- hug gedaan vau ecuige voorstellen van het bestuur van het We'rkloozen- fonds ter wijziging van het Huishou delijk Reglement Door den voorzitter van het Haarl. Arb. Seorotariaat en don Christel. Bestuurdersbond, onderschee denl ijk de heerren L. J. C. Poppé en F. G. G. Hooij is in opdracht 'van de vergade ringen deze'r voreenigingen een rap port samengesteld over verschillende hun wenschelijk gebleken wijzigin gen. De conclusies van dat rapport zijn neergelegd in een tweetal eenslui dende concept-adressen aan den Raad van Haarlem en aan het Ge meente Werkloozenfonds te Schoten. In d.t adres worden opgesomd de veroenigingen die door deze twee be sla orders boliden worden vertegen woordigd. liet H. A. S. vertegenwoordigt de afd. Haarlem van den Nederl. Bond van Gemeentewerklieden, 115 leden der Soc. Dew. Arb. Partij, 130 leden, van het Nederl. Verb, van Spoor- en Tramwegpersoneel, 125 leden, van den Alg. Ned. Timmer heden bond 95 leden, van den Alg. Ned. Metaal- bewerk.bond 140 leden van den Alg. Nod. Bakkersbond, 38 leden, van den Alg. Nederl. Behangers- eu Meubel- mokersbond, 67 leden, van den Alg. Nederl. Typografenbond, 123 leden, van den Alg. Ned. Zuivelbewerkers- bond, 45 leden, van den Alg. Nod. Sigarenmakersbond55 leden, van den Alg. Ned. Slukadoorsbond, 47 leden, van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, 25 leden, van den Centralen Bond vun Bouwvakarbeiders, 25 leden, van den Ned. Schildeïsborid, 30 leden samen 1060 leden. Bij den Christ, liestuurdersbond zijn aangesloten do Haarlemsche afdeelingen van den Bond van Christ. Timmerlieden, 33 loden, van het Chr. Nat. Werklieden verbond „Maarten Luther 30 leden, vau den Chr. Nat. Werkmansbond, 300 leden van den Ned. Kooinsch- Kath. Volksbond, 950 leden, van Pa trimonium, 80 leden cn van de Christ, vereen, van Gemeente-werklieden, 20 leden, samen 1415 leden, dus m to taal 2475 leden. In het ontwerp-verzoekschrift vra gen do voreenigingen, om te bepalen dat de tegen werkloosheidver zeker den dio van Schoten naar Haarlem on omgekeerd van Haarlem naar Schoten verhuizen, niet twaalf maan den verstoken blijven van bijslag uit het Gemeentefonds. Dan ve'rzoeken zij het bedrag der weekpremie niet meer vast te stellen en bovendien, om liet mogelijk te ma ken, dat ouderafdealingen van Na tionale verzekeringen zich kunnen aansluiten bij het Gemeentefonds. De adressanten deelen hierbij mee, dat liet hun bekend is, dat het be stuur van het Haarlemsche Gemeen tefonds reeds lang voorstellen in de zen geest gedaan heeft, maar dat dezo tot nu niet in behandeling zijn genomen. Bedoeld worden blijkbaar de ver leden week gepubliceerde voorstel len van liet fondsbestuur waarvan de aannerjhng door de meerderheid van B. en W. ontraden wordt. In liet rapport worden de straks genoemde punten nader toogelicht. Betoogd wordt de wensclielijkheid, om de premie te bepalen in verband niet do risioo. Wannee'r het gebleken is, dat de metaalbewerkers en typografen be hoorlijke uitkeeringen kunnen krij gen bij een contributie van 3 cent per week is het onnoodig, om 5 cent te vorderen. Daardoor wordt het fonds in discrediet gebracht. Over de verhouding tusscben de Haarlemsche en Schotensche werk lieden wordt gezegd, dat deze twee gemeenten economisch 'n geheel vor men, waardoor de bewoners dezer ge meenten in 't nauwste maatsciiappc- lijk verband leven. Bovendien hebben de bewoners vau Haarlem en Scho ten l>elang in het koopkrachtig blij ven der arbeidende bevolking in de aangrenzende genieenten. I Daar nu de verhuizingen van de j eene naar de andere gemeente talrijk zijn, ls het een maatregel van wijs bele.d, dat de beide gemeenten rech ten van de bij een van beide aange slotenen erkennen. Duarom is het wenschelijk do bepaling te laten ver vollen, dat do gemeente Haarlem al leen bijslag goeft aan degenen dio 12 maanden in de reg.sters van Haar lem als inwoner is ingeschreven. Op deze manier denkt de Commis sie ook de werkloosheid nog te kun nen bestrijden, omdat men dan er niet langer tegenop zal zien om naar do andere gemeente verhuizen, als men in die gemeente werk kan krij gen. Nu laat men dat wel eens na, omdat men dan bij werkloosheid het recht op uitkeering verliest In verband hiermede betoogt de Commissie, dat liet wenschelijk is, dat het tegenwoordige lokaio karak ter van de werklooslieul fondsen ver vangen wordt door oen nationaal karakter. De uitkeeringen zouden dan rechtstreeks uit de schatkist van het Rijk kunnen komen. Betreurd wordt, dat do nationale verzekering in gedrang komt door 't lokaal reglementeeren van de werk lozenfondsen. En 't niet-oprichten van fondsen in sommige gemeenten, brengt dit bezwaar mee, dat er kans bestaat, dat gemeenten, die een na tionale kas steunen, indirect steun verleenen in die plaatsen, waar geen fonds bestaat. (Men herinnert zich, dat B. en W. van Haarlem een derge lijk argument aanvoeren tegen het tce- I laten van afdeelingen van nationale bonden, welke afdeelingen geen zelf- i standige werkloozénfondsen hebben Red. H.'s D.). Een ander bezwaar is. dat de plaat selijke afdeelingen van nationale bon den, niet voldoende er tegen gewaar borgd zijn dat de nationale kas uit geput raakt. Daarom laat het Gro- ningsche Werkloozenfonds een waar borgsom storten, bv. bij een spaar bank, om de zekerheid te hebben, dat de Groninische werkloozen hun uit keering kunnen kr:'-en, ook al is de nationale kas uitgeput. De Haarlemsche rapporteurs oppe ren dit bezwaar tegen dezen maatre gel, dat geen enkele bond aan dien eisch zal kunnen voldoen, waaneer iedere gemeente het storten van een waarborgfonds zou vorderen. Voorts achten zij het standpunt van het Groningsche fonds averechtse!). Meer voelen zij er voor, dat de Ge meente bijslag geeft aan do afdeelin gen van bonden met nationale kas sen. De mogelijkheid bestaat dan. dat de eene Gemeente werkloozen in een andere Gemeente steuntmaar dat achten de Haarlemsche rapporteurs eer een voor- dan een nadeel. Immers, de verzekerden krijgen daardoor meer zekerheid vnn uitkeering. zelfs in tij den vau crisis. Dat simulatie en andere ongeoor loofde handelingen bii een nationale verzekering meer zullen voorkomen, oordeelen de stellers van het rapport overdreven. Juist de goed georgani seerde vakvereeniglug oefent een sterke controle uit op haar leden. De lieeren Poppe en Hooy wijzen er op, dat van de practische resulta ten nog weinig bekend is. In Frankrijk, waar sinds 1905 sub sidie wordt verleend aan nationale en lokale vereenigingen, zijn de re sultaten van te geringe eeteekenis, öm daaruit voor ons land conclusies te trekken. Noorwegen en Denemar ken zullen bet voorbeeld van Frank rijk volgen. Maar in die landen is hel centralisatie-denkbeeld meer ont wikkeld dan in België en ons land, waar veel aan plaatselijke afdeelin gen wordt overgelaten. In 1907 is bij de Nederlandsche Tweede Kamer een wet aanhangig gemaakt, om 6000 subsidie te verlee nen aan de Gemeenten voor haar werkloozenfondsen. De toenmalige regeering wilde dus niet rechtstreeks de vakbonden subsidieeren. Later is een Staatscommissie inge steld, om na. tc gaan, welke middelen do Regoering bezat, om op do hoogte t te komen van den stand van de bin- J r.enlandschc arbeidsaangelegenheid I en den aard en omvang vun werkloos- heid, en welke aanvulling deze midde len behoeven voorts om to onderzoe ken, wat de Regeering kan doen, 't zij (door steun vun personen of corpora- Ities, hetzij zelfstandig, zoowel tot voor koming en bestrijding van werkloos heid, als tot loniging van de gevolgen daarvan. I De rapporteurs verwachten, dat het rapport van de Staatscommissie gun- Istig zal luiden voor oen nationale werkloozenverzekerlne, daar de ge- heole Nederlundsche vakorganisatie hee langer hoe meer gaat in nationa- len gecentraliseerden vorm. In afwachting daarvan vinden de heeren Hooy en Poppe het gewenscht, i de afdeelingen der vakbonden tege moet te komen. Bij nationale verzeke ring zullen de gemeenten ook moeten steunen de losse arbeiders en de werklieden met de allerlaagste loo- nen. Als voordeden der nationale verze kering noemen de rapporteurs ten slotteDoor een ruim verzokeiingsge- bied wordt do risico dor verzekerden kleiner uien krijgt beter overzicht over de arbeidsmarkt van liet geheele land en kan daardoor de arbeids krachten gemakkelijker verplaatsen het beheer oil de administratie der fondsen komt in bovoegder handen do statistische gegevens zullen iu be langrijkheid en juistheid toenemen, vcoral als de Gemeentelijke arbeids beurzen geheel of gedeeltelijk onder medebeheer van de vakvereenigingen staan ten slotte zal de nationale vak bond sterker worden en zijn invloed worden vergroot. Van dit laatste zil een gevolg zijn, dat een meer gelijkmatige verbete ring van de toestanden der arbeiden de over het heele land ver kregen werd, dat daardoor de trek naar de too te steden zou worden te gengegaan, dat het afsluiten der col lectieve contracten, zou worden bo- verderd, dat het loonsverschil in de verschillende plaatsen geringer zou worden, 't "«en weer zou veroorzaken dat de coucurrentie-voorwaarden vcor de patroons meer gelijkmatig zouden worden. Tot zoover het rapport van de hee ren Hooy en Poppe, dat ons niet vun belang ontbloot lijkt, nu het verschijnt op een tiidstin, dat de Haarlemsche Gemeenteraad -/.al to beslissen hebben over de kwesties in dit rapport aan- Verplaatst. Met ingang van 15 Juni is de ar beider J. Wisselmeijer van het stati on der II. IJ. S. M. alhier naar het station Zandvoort overgeplaatst. ORGELBESPELING In de Groote Kerk werd Donderdag middag van 2—3 uur «en orgelbespe ling gehouden, met welwillende me- b-fc<e>nrn. een fenffartje zijn een gfiitldleKi omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TiENDUSZEtfDEN geplaatst. de werking van mevrouw W. S. G. YingKooiman, zangeres, uit Am sterdam. Behoudens de door den heer Ezorman uitgevoerde orgelnum- mers („Taceata" van Bach, Sonate 13 van Rheinberger en Grand Choeur (alla Handel) van A. Guil- mant) begeleidde hij de zangeres in een viertal werken. Mevrouw Ying Kooiman deed zich kennen als een zangeres met oen zeer beschaafde voordrecht Haar vrij krachtig alt- geluid bleek vooral in de la.ge tonen goed ontwikkeld, en in het bijzonder de aria „O hor mein Flehn" uit Suin- son van Héndel en „Gebet" van HiIlor aren mooi van toon en voordracht. Weer was er groote publieke be langstelling voor het orgelconcert. Maar een aantal menscheu schenen iet weer noodzakelijk te achten om óór het laatste nummer weg te wan delen, en velen stapten tijdens de mu ziek weg, hetgeen voor hen. die ge komen waren om een geheel concert te hooren, hinderlijk was. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel Nier-Onzuiverheden De nieren zijn zóó teer, dat de min- sio koude, inspanning of buitensporig hejd hen kan aantasten. Zij zijn dan niet meer in staat om do onzuiverheden uit het bloed te fil- treeron, en deze onzuiverheden ver giftigen als het ware uw gestel, door dat zij met het bloed door 't lichaam góvoerd worden en overal ziekte en verderf verspreiden. Gij gaat u dof, geld'rukt en prikkel baar gevoelen, des morgens staat gij reeds met pijn in den rug op en hebt gij blazen onder de oogen. Iedere koude doet de nieren aan en brengt de urine-afsóheddLng in de war; brandende pijn bij Ide loozing, bezinksel of graveel in de urine, on gewone kleur en bewolktheid van het water, rheumafcischc pijnen, enz. kunnen optreden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wer ken afdoend in zulke gevallen, door dat zij uitsluitend voor nier- cn blaaskwalen dienen. Zij helpen de nieren op een zachte wijze, zij ver sterken de blaas en verwijderen al de opgehoopte onzuiverheden uit de urinewegen. Zij roe-en de geringste sporen van nier- en blaasaandoetim gen uit, doch zoo lang gij nog de ge ringste verschijnselen kunt opmer ken, dient gij uw nieren te hulp te komen, d.iar gij anders noo t veilig zijt voor een plotsoliugen ondergang der nieren. Overtuigt u, dat ons handelsmerk de man inet zijn handen in de len denen op de doos voorkomt. Gij kunt er dan zeker van zijn de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te hebben gekregen en geen waardeloo- ze namaak. Zij zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren J. J. Göppln- gcr, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postw.ssel A f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Uit de Omstreken SCHOTEN. Candidaten Gemeenteraad. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der Christ -Hist, kiesvereeni- ging werd in de plaats van den hoer J. J. Schreuders. die door omstandig heden voor zijn candidatuur had be dankt, gekozen de heer P. J. C. van Dijken. die de candidatuur aan vaardde. De R. K. kiesvereeniging te Oud- Schoten stelde den heer Chr. Wolff candidaat. Wij knippen uit de Volksstem, dat op 30 Juni a. a. het Kamerlid Scha- hinderd de zittingen bij te wonen) zijn ontslag als Raadslid zal indienen. De VOORZITTER dool uieJediclmg van eenige ingekomen stukken, goed keuringen door Gedeputeerde Staten van een raadsbesluit, een suppkloire be-grooting, het kohier hondenbelas ting en deelt het proces-verbaal van kasopneming bij don ontvanger mode. Veel geld was in kas 3814), hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de groote belastingbetalers hun belasting reeds voldaan hebben. Spoe dig evenwel komen vele uitgaven (o. m. de betaling van het hek aan den Zw.ii teweg), zoodat B. en W. aan het einde van liet jaar met een voorstel tot sluiting van een leening zullen moeten komen. De uitloting van eenige aandeden hoeft tot resultaat, dat Nos. 41 en 39 (beide behoorend aan de Erven d. Vliet) worden uitgeloot Aan de orde komt een voorstel van en W. tot onbewoonbaarverkluriiig der perceelen aan de Schoollaan Nos. 55, 57, 58 en 59 (eigenaar II. VV. van Dijk). Voorlezing wordt gedaan van het advies der Gezondheidscommissie, lie de huisjes als onbewoonbaar qua- lificeert en aanraadt ze zeer sjxxsdig als zoodanig te verklaren. B en zijn het met het eerste deel van dit advies eens, maar stellen voor een termijn van drie maanden te stellen, nadat het besluit i9 gegaan iu kracht van gewijsde. Dat zou dan over 4 maanden zijn. De heer VAN ITTERSUM vraagt, of er niet meer woningen in de gemeen te zijn, die onbewoonbaar dienen te worden verklaard, en of bij de aan wijzing dei' huizen, die voor dat lot in aanmerking komen, wel altijd de noo- dige onpartijdigheid wordt betracht. Waarop de VOORZITTER ant woordt, dat de hier bedoelde huizen wel de slechtste in de gemeente zijn, en dat er aan vele andere woningen inden laatsten tijd verbeteringen zijn ;ebracht. Spreker merkt op, dat ieder raadslid overigens liet recht heelt, om nug moer onbewounbuar- verklaringun voor te stellen. Wat de Gezondheidscommissie be- treftdie gaat niet over één nacht ijs. liet voorstel van B. en \V. wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Eenige wijzigingen en aanvullingen worden aangebracht iu de stcmbu- reaux voor de verschillende te wach ten verkiezingen. Dit 111 verband met het vertrek van den burgemeester, waardoor een vacature in de Provin- viale Staten komt en hij bovendien als voorzitter van een stembureau af treedt. De VOORZITTER doelt verder me de, dat de heer Stam, oudste wet ou der, krachtens de wet als loco-burge- meesier optreedt. Tot leden dei- Commissie tot nazien van de gemeen te rekening worden de heeren Roozen en Reydon benoemd, cn bijna zonder discussie wordt I-e- sloten opeen request van 1-1. v. d. Eist betreffende wijziging van een rooi lijn (liet maken van een uitbouw aan een huis zou die noodig maken) af wijzend te beschikken. Noch voor goed, noch tijdelijk wil do Raad die wijziging goedkeuren, en er wordt gewezen op het nadeel van het ver smallen van wegen. Daarna stelt de VOORZITTER de benoeming van een tijdelijk wethou der aan de orde en deelt mede in de laatste vergadering van B. en W. reeds zijn functie te hebben overge dragen aan den heer Stam, en do hem volgens de wet toekomende weck verlof te hebben genomen. In den tijd, die nog tot de benoeming van een nieuwen burgemeester zal verloopen (niemand weet hoe kort of lang dat zal duren) zal het college zich gaarne aangevuld zien. Benoemd wordt tot tijdelijk wet houder de heer Van Ittersum, op wien vijf stemmen .zijn uitgebracht tegen één op den heer Bakker. De heer Van Ittersum aanvaardt de ze benoeming. RONDVRAAG. Bij de rondvraag voert de heer STAM het woord, om den burgemees ter geluk te wenschen mot zijn benut per in een openbare vergadering, terming te Rijswijk, een veel grooter ge- aanbevoling van de candidaten der S. 1 moentö dan Bennebroek. Verder om D. A. P., zal spreken. Enka, de propagandiste der Chr. socialisten zal nog vóór de verkiezmg iu Schoten spreken. BENNEBROEK. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. De Raadszitting van Vrijdagavond is voor liet laatst door Mr. Mi'. Zubli en zijn gezin veel voorspoed te wenschen on hem te danken voor hetgeen hij ais burgemeester voor Bennebroek heeft gedaan. Do lieer ZL'BLI antwoordt, dankt den lieer Stam voor zijn waardeeien- de woorden en verzekert, dat hij op üe negen jaren, in Bennebroek door gebracht, met voldoening zal terug zien. Spreker brengt dank aan de ve- ZUBLI als burgemeester geleid. Dit len, van wie hij bewijzen van sympa- feit op zichzelf heeft deze zitting, die tliie ondervond, spreekt woorden van overigens geen agendapunten van bij-waardeering naar aanleiding van het zonder belang bevatte, interesse ge-1 samenwerken met diverse gemeente geven. I lljke functionarissen, wijst op de goe- Bij opening dor vergadering zijn de kwaliteit der school te Bennebroek alle leden aanwezig, behalve (nog en verzekert de tegenwoordigheid van steeds) de heer Heemskerk. Rij ge- j den gemeente-geneesheer \dr. A. Kou- ruchte hoorden we, dat de mogelijk- wen aar is in de zaal aanwezig) zeer heid bestaat, dat deze (zooals men op prijs te stellen. Dat de gezond- weet al geruimen tijd door ziekte ver- hoidstoestand in de gemeente is ver- Tante en verloofde, 't Was juist een jaar geledon. dat ik m.o verloofd had met Paul Martens een knappen jongen, elegant, gees tig, maai;, die toch niet erg in mijn smaak viel. Paul van zijn kant had lang ge aarzeld, omdat hij heel rijk was en meende, dat mijn vijftig duizend gul den een al te magere bruidschat was. Ik wachtte mij wel hem te spre ken van mijn tante Euphrosiue, die, millionnaire, huisvest, wat angsfig, óndanks huur reuzengestalte en een schijntje snor, haar geld oppotte, ver schalen in haar groot Geldersch kas teel. Maar mijn vader, die op dit huwe lijk gesteld was, maakte gewag van mijn tante, en zoodra het jonge iin iij: h hoorde, dat de goede vrouw, ondanks haar angst voor den spoor trein wilde koiuert om een contract ti têekeiien, waarbij zij mijn bruid schat met 100 000 gulden zou aanvul- 1. n, deed hij zijn aanzoek, en ondanks mijn tegenkanting gaven mijn ouders hem het jawoord. Wij woonden ongeveer twintig mi nuten van 't station; tante Euphro siue zou. om kennis te maken met mijn verloofde, 's Zaterdags komen eu Martens 's Zondagmorgens met den sneltrein. De Zaterdag verliep evenwel, zonder dat wij eenige tij ding ontvingen. Zondagmorgen, op* den tijd van den sneltrein, wanhoop ten wij aan tante's komst cn wacht ten slechts mijn verloofde, toon oen huurrijtuig voor de villa stilstond en onze lieve Geldersche er uitstapte, verwaaid cn ontredderd. Al wankelend evenwel liep zij den tuin door, en eenmaal in ons midden liet ze zich op de canapé neervallen. Toen zij een weinig tot zichzelve gekomen was, riep ze uit: Och, beste Elise. ik ben aan een vreeselijk gevaar ontsnapt. Wat had ik gelijk met bang te zijn in spoortreinen. Wat een verschrikkelijke toe stand; je kunt je niet begrijpen wat ik heb uitgestaan! Ik heb er nog kippe- vel van eu 't koude zweet breekt me telkens uit. Zou je je kunnen voorstel len. dat ik langer dan een uur in ge zelschap geweest ben van een gek, ul dien tijd opgesloten met een waan zinnige. Een ~ek? Ja, een gektoen ik gisteren op het punt was van vertrekken, kwa men er nog verschillende menscheu om ine tc spreken, zoodat ik met den afgesproken trein niet mee kon ik ben nu vanmorgen met den express- trein gegaan, en daar de dames-coupé vol was, was ik wel verplicht in een niet-rook-waggon te stappen. Ik had in een hoekje plaats geno men, goed gesluierd, gewikkeld in mijn shawl, en maakte mij zoo klein ■mogelijk, dat nu niet direct zoo erg gemakkelijk is ik was erg blij, dat ik alleen gebleven was, toon juist, toen we op liet punt van vertrekken waren, een heer de coupé binnenvliegt, en nauwelijks is hij gezeten, of do trein zet zich in beweging. Ik merkte al heel spoedig, dat mijn reiskameraad de vijf niet bij el kaar had, want terwijl hij de courant las, biiek hij mij telkens aan, hoe koest ik nnj ook hield, heel tersluiks en wantrouwend. Deze vervelende toestand duurde meer dau een half uur. Eindelijk, bij een beweging, die ik maakte, om wat makkelijker te zitten, het de reiziger ineens zijn cou rant vallen. Toen ik stikkend van warmte mijn handschoenen uittrok en ze in den zak wilde steken, onderzocht hij geagiteerd zijn eigen zakken, maar toen ik mijn voile oplichtte, begon hij te beven als een vallende zieke, stond plotseling op, richtte zijn revolver op mij, en begon met verwilderde oogen en verstikte stem te stotteren Ik weet heel goed wie je bent, ellendeling. Verroer je niet 1 Als Je vóór het station oen beweging maakt, schiet ik je neer als een hond; ik raak op dertig pas in 't donker. Ik was verstijfd van schrik. Ik had zelfs de kracht niet. mijn arm op te lichten naar de noodrem en zoo heb ik onder den mond van die revol ver deze nachtmerrie doorgemaakt. Tien minuten langer en ik was ge storven. Eindelijk hield de trein stil. Op dit oogenblik keerde hij zijn wapen af. Ik weet niet, hoe ik den eersten stap deed om het portier open te ma ken. Ik sprong op het perron, vloog •naar den uitgang en vluchtte behou den en wel in een ugelonte. Tante had nauwelijks haar verhaal gedaan, ot daar weerklonk de bel van den tuin. Het was Paul Martens. Ik liet tante bij de overige familie en ik ging den tuin in. Ik ben wat laat, zei Paul met trillende stem, en je ziet mij nog geheel van streek door het vreeselijk gewaar, waaraan ik ontsnapt ben. Heb je niet in het ochtendblad gele zen, dat er gisteren een moord is ge pieegd in den sneltrein naar Keulen, en dat men den moordenaar niet heeft kunnen vinden Ja, fk heb liet gelezen, maar wal zou dat Nu, vanmorgen in den trein, heb ik alleen tegenover dien ellendeling Hoe is 't mogelijk '1 Is zooals ik je zeg. Eerst had ik, hoewel ik wantrouwend van aard ben, geen vermoeden, want de schurk had oen heJsche ingeving gehad, zich als vrouw te vermommen. In een shawl gewikkeld, droeg hij een dik ken sluier voor het gezicht. Maar tor- wijl ik in de courant het signalement van den moordenaar las, merkt ik op, dat de reizigster een reiziger was. Hij trok zijn handschoenen uit, echte mannenhanden, merkte ik. Spoo dig begon de bandiet in zijn zakken te morrelen om er zijn moordenears- iues uit te halen of zijn touw om te wurgen. Veel vlugger dan hij haalde ik mijn revolver voor den dag; mijn vastberaden houding bracht hem ge heel van streek en in zijn verwarring het hoofd verliezend, beging hij de groote dwaasheid zijn sluier op te lichten. De domoor had vergeten zijn knevel af te scheren. Er was geen twijfel meer mogelijk. Ik richtte mijn pistool op hom en dreigde te schieten bij de minste beweging. Mijn beslist optre den deed hem verbleeken en hij ver voerde zich niet meer. Zoodra de trein stopte, sprong hij op het perr.m en verdween onder de menseden. Ik heb dadelijk aangifte gedaan bij den st-a- tionschef, en ik hoop, dot men spoe dig den ellendeling zal arrestearen. Hij is gearresteerd, antwoordde ik, mijn best doende om ernstig te blij- veii, en men wacht je alleen, om met- hem geconfronteerd te worden. Zonder nadere uitlegging bracht ik hem in het salon. Na de dour te heb ben geopend, tussclien mijn tante ;voI ontzetting van de canapé opgestaan; en den jongen man op den drempel van schrik vastgenageld, stelde ik zo aan elkaar voor in oen onbedaarlijke lachbui. Tante Euphrosme uw gek. Mijn*' heer Martens uw moordenaar. Verbeeld u zoo'n tableau! De verloofde bood zqu moeilijke ver ontschuldigingen aan en zag den bruidschat gekortwiekt, hij maakte dat hij weg kwam en ik kan niet zeg gen, hoe liij aan het station kwam, want ik vergat hem te vergezellen, civ het was zonder eenige spijt, dat il zelf ontsnapte, niet aan het gevaar maar aan de vernedering een lafaard te trouwen. (N Br. Ct.)

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 10