NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE GOUVERNANTE 28e Jaargang. No. 8585 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 19 JUNI 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PBP DRIE maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland,1.65 C 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Afzonderlijke nummers0.02^ n a ij-waivauaa ac« Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37M «Jyy tj. jü Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directenr J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht In do Hongaar sche Kamer heeft de Christen-democraat BellaJakvosky een interpellatie gehouden over de i8tappen, van den minister van bui- tenlandsche zaken, betreffende DE BALKAN-POLITIEK VAN TURKIJE EN MONTENEGRO. De minister-president Khuen Hode- Vary antwoordde Ons standpunt, dat overigens geheel woTdt gedoeld door ;'de beide regeeringan, is dat Oosten- rijk-Honeariie de handhaving van de onschendbaarheid van Turkije eischt en steunt, omdat zulks in het belang iJer monarchie en voor der algemee- r.en vrede uiterst gewenscht is. Zon- 'der zich te morgen in binnenlandsche Turksche aangelegenheden, heeft on ze minister van hui tenlandsche zaken 'vriend sch aopelijken raad gegeven, Juist met de bedoeling dt macht van Turkije te verhoogen. De Turksche re geering. die vertrouwen in ons stelt, heeft nnze raad. die door vriendschap- IpelÜ'ke gevoelens is ingegeven, aan vaard, en heeft er zich op toegelegd om dien te volgen. ij vvenschen. dat het verjongde regeringsstelsel in Turkije succes zal hebben. Wanneer er ook nu en dan twijfel rijst door de jnoeilijkheden. die zich kunnen voor doen, zullen wij toch ni»l geschokt worden in onze overtuiging, dat her vormingen een weldaad zijn voor het iTujrkschc Rijk. Maar om de verande ring van Turkije te behoeden tegen hinderpalen, die haar zouden kun nen bemoeilijken, achtte de minister van bultenlandsche zaken het zijn plicht, de aandacht van Turkije op een en ander te vestigen. Montenegro heeft verklaard, dat het rijn verplichtingen zal nakomen. Wij hopen, dat. deze belofte strikt nage leefd zal worden. Zoo noodig zal do minister nogmaals een waarschuwing laten vernomen Da gebeurtenis sen 'der laatste dagen geven reden te ho pen, dat het doel volkomen bereikt eal worden van onze politie, die do onschendbaarheid van Turkije en handhaving van den vrede beoogt. Wij zullen zooveel mogelijk trachten, alle moeilijkheden, die zich voordoen bij de consolidatie van Turkije in de ikierri te verslikken, (toejuichingen). Do Kamer nam acte van deze ver klaring. De Oosteurijksche gezant te Cetlin- Je heeft de Montenegrïjnsche regee ring verzocht, het hare te doen om 'de gemoederen in Albanië tot rust te brengen. De Montenegrïjnsche regeering heeft zich op haar beurt tot de gezan ten der mogendheden gewend en hun gewezen op het samentrekken ,van steeds grooter Turksche striid- krachten in de onmiddellijke nabij heid van de grens, hetgeen zij voor Jde goede verhouding tusschen de bei de landen en het behoud van den vre de geenszins bevorderlijk acht. De Ko ning heeft over deze quaatie boven dien een lang gesprek gehad met den Italia an sch en en den Russischen ge zant. Nu is er (voor de verandering 1) Eenige kozakken trachtten de grens te overschrijden bij Bajazia. Een patrouille Turksche gendarmen .wilde dit verhinderen, waarop de ko zakken twee gendarmen doodden. De Russische consul en de Vali van Er zero em begaven zich ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Er zijn dus weor nieuwe diplomati sche mogelijkheden in t zicht. DE OPSTAND IN ALBANIë is toch no? niet geheel geëindigd. Vol gens bericht van generaal Edhem Pas ja, hebben de Amauten opnieuw Sel- va aangevallen, maar Turksche troe pen sloegen hen terug, waarbij de Arnauten 20 man verloren. Van de zijde der opstandelingen ls verklaard, dat de opstand volgehouden wordt, omdat ze de toezeggingen van de Turken niet vertrouwen, 't Is waar de Albaneezen hebben op dit punt geen gunstige ervaringen I In een half-ambtelijke mededeeling aai- de Turksche pers wordt een te genspraak gegeven van de berichten in buiten!andsche bladen over WREEDHEDEN der Turksche troepen. De bewering, dat soldaten kinderen zouden ver moord hebben, wordt een verzinsel genoemd. Daarentegen wordt wèl waar genoemd, dat rebellen en Mon- ten eg rijnen een bij Kastratt gewon den Turkschen soldaat do oogen heb ben uitgestoken. De pot en de ketel... Heden zal DE PORTUGEESCHE CONSTITUEE- RENDE VERGADERING bijeenkomen, 't Eerste werk zal zijn de republiek officieel uitroepen. Ook zal een wet worden uitgevaardigd, waarbij de dynastie Braganza uit het land wordt verbannen. Daaronder valt dan natuurlijk ook de onttroonde Koning Manuel. Morgen zal een manifest van de voorloopige regeering verschijnen, waarin verslag zal worden gedaan van hetgeen door de ministers tot dus verre is verricht, en hulde worden 'gebracht aan hen, die medegewerkt hebben aan de totstandkoming der re publiek. De kans bestaat, dat deze actieve handelingen van de republikeinen te genwerking uitlokken van de konings- gezinden, vooral daar in de laatste weken reeds geruchten loepen. t Regent protesten tegen DE' SPAANSCHE ACTIE IN MAROKKO, nu zelfs van den Sultan in eigen per soon. Z. M. heeft bij de mogendheden die de Akte van Algeciras ondertee kenden, geprotesteerd tegen de bezet ting van Larrasj door de Spanjaar den. De Sultan weigert nu de bepalin gen van het Spaansch-Marokkaansch verdrag van 1910 na te komen, zoolang die bezetting duurt. Terwijl in biunen- en buitenland de algemeene aandacht gevestigd is op Spanje's optreden in Marokko, gaat het ministerie krachtig voort DE GROOTSCHE PLANNEN LN SPANJE van minister Gasset tot v ruchtbaar- malting enz., van het land te verwe zenlijken. Onlangs hebben de Kamers een credietnanvraag van 50 millioen peseta's goedgekeurd voor wegenaan leg in het binnenland. Thans heeft de ministerpresident «en wetsontwerp ingediend er toe strekkende, dat ver andering kome in den beslaanden toe stand, dat uitgebreide landstreken in eigendom toebehooren aan een per soon, die het land grootendeels braak laat liggen, terwijl duizenden wegens gebrek aan werk moeten emigreeren. Het ontwerp heet dat der binnen- landsche kolonisatie. Verder zijn 110 millioen pesetas be; .baar gesteld voor bevloeiingswerken, t Is nu zeker gebleken, dat EX-PRESIDENT CASTRO zich niet aan boord van de „Grot- stück" bevindt en dat de geheele mysti ficatie het gevolg is geweest van een grap, die de kapitein van het schip zich had veroorloofd. Een i derliuge kapitein. De „Grotstvlk" is dus een oorlogs schip voor Haïti. Toch is 't zonderlin ge, dat merr niet weet, waar Castro zich thans bevindt. Hij is Bpoorloos verdwenen. Zou hij dus toch op avon turen uit zijn Van onzen Reizenden Redacteur. DE ENGELSCHE KRONINGS FEESTEN. Londen! Land van huizen met bij na zeven millioen menschen en thans, nu in de oude Westminster Kathe draal Koning George V dn koningin Mary, een jaar na den dood van zijn vader Eduard den vredestichter, zul len gekroond worden, zal dat aantal tot wel acht millioen stijgen; uit al le deelen van de wereld, de klein ge worden wereld, sedert ons vernuft den afstand heeft overwonnen, stroo- men de menschen naar het machtig ste rijk, dat ooit heeft bestaan. Keizdrs, keizerinnen, vorsten uit de vier hemelstreken, koningen uit het noorden en koningen uit hert oosten, vertegenwoordigers van alle rassen eü volken en stammen zijn scheep ge gaan om de huldiging hij te wonen. En nu, onder de blauwe lucht van een Juni-hemel, terwijl de trissche bries van den Oceaan door de stra ten waait, is dat land vOn huizen, vol, vol, vol van menschen, men schen, mdnschen. Dit is uw eerste indruk, en dit blijft uw indruk menschen, menschen, menschen. Gods evenbeeld staat in den Bijbel, en ondanks alles en over alles heen, gelijkt hij dan niet op eern goddelijk maaksel, deze abstractie van intelli gentie? Het groote, ijzeren stoomschip zijn 6toigerend zeepaard, dat de gol ven doorklievend, grooter, 6terker, ontzagwekkender was dan eenig an der wezen, dat de Oceaan bevolkt. De trein door zijn machtige looomotief scherend langs ijzerön rails naar den metropolis, dat het vlakke land terzij verwazigde door de snelheid der vaart, ander wondermonster, dat nooit wedergade had, gesproten uit zijn boeien, dat van den mensch. En dan de wereldstad zelve, met huizen, kerken, musea, koepels en torens, met hooggeboogde bruggen over de Theems stroom en viaduc- j ten over de straatvalleien beneden, is dat ook geen schepping op zich zel ve, een wonderwerk van vernuft en intelligentie en weten en kunnen? Neen, deze stad, zoo groot zij is, slaat u niet neer, niet kleiner wordt gij omdat gij maar een menachje in de menigte zijt, maar de polsslag van j het gToote leven, van liet Al-leven leeft ook in uw aderen, 's levens har-1 teklop, in Metropolis is weer-slag vait Uw eigen harte-klop en dit besef is het, dat u een gevoel van kracht en geluk geeft, geluk om bewust mede te leven en den grond vast onder uw voet to voelen met het trotsche weten, dat gij uw deel moogt hebben van dit alles eh dat, hoe meer gij geven zult, des te meer zult gij ontvangen wèl Gods evenbeeld! In het hart van de veste, op het Trafalgar-Square staat op een hoogen CorLnthischen zuil het standbeeld van den admiraal Nelson, die Napoleon weerstond. Hot is het symbool van Brittanjes geest, kracht, kracht in verweer en aanval, kracht om onaf hankelijk en vrij te zijn, dat is kracht om zichzelf te zijn. En toch, een an dere geest regeert deze stad, regeert dit wereldrijk, hij, Shakespeare, wiens genü-us styl heeft gegeven aan den Engelschen geest, stijl, dat is het kennen tot kunnen geblaakt De Geest van den groeten Wil leeft in dit volk, dat persoonlijkheid heeft an zijn Vrijheid bemint, fier, ontem baar en onoverwinnelijk. Nooit zul len Britten slaven zijn, heet het in bun trotsch volkslied, en als Italië, Frankrijk en Nederland de schoon heid in de kunsten aan de wereld brachten, Duitschland zijn vlijt, Ame rika ma tone's vernuft, haar Enge land wijst het kompas der beschaving dengene, die karakter zoekt, karak ter, dat is het weten offeren van het kleine en lage tor wille van het grootsclie en verhevene. Dit is het korte programma van de lange reeks der kroningefeesten: Heden Maandag aankomst van de booge gasten, ook van Prins Hendrik der Nederlanden, die met de Gelder land arriveert, Neerlandsch ijzeren zeekasteel, dat den roem draagt Pre sident Kruger op bevel der Koningin Wilbekaina te hebben afgehaald, toen hij, door alle natiën der wereld verlaten, eenzaam, verdreven, wel haast zonder land, arme pelgrim, door Haar trouw getroost, steun en kracht vond. Dinsdag: Feestmaaltijd ter eere der gasten in -het Bucking ham Palace te Londen. Woensdag: Feestmaaltijd voor de koninklijke gasten in James Palace, Donderdag: Plechtige kroning met processie en godsdienstceremoiaien in de West- Minster abdy, de oude kerk, op de plaats waar reeds in 606 eén gods huis gesticht werd. 23 Juni plechtige ommegang van den nieuw gekroon- den koning dn de koningin door de voornaamste straten in het hart van Louden. Een groote optocht, waaraan de gasten, de vloot, het leger, de verte genwoordigers van den adel, de bur gerij, dn de werklieden deelnemen, zal luister aan dezen omgang bijzet ten, die voor het groote publiek het glanspunt der feesten zal uitmaken. Des avonds illuminatie van officiee- le en particuliere gebouwen. Zater dag: Vlootrevue voor Spithead. Een groot doel der Engelsche oorlogsvloot zal daar- voorbij stoomen, voor het oog van den koning en koningin en de officieele zoowel officieuse gasten, dat is aan die welke zichzelf uitgenoo- digd hebben. Zondag: Rustdag voor koning en koningin op het koninklijk jacht. Maandag 26 Juni, feestvooYstelling in de koninklijke opera. Dinsdag, tuinfeest ln de parken vain het Buckingham Palace, 's avonds gala-voorstelling in den koninklijken schouwburg, gevolgd door bal en feeetscrupé. Woensdag koninklijk be zoek aan de landbouwtentoonstelling te Norwich, Donderdag, dankdienst in de St. Pauls Kathedraal. Vrijdag: Feestmaaltijd met de mi nisters en kinderfeest in het Kristal len paleis. Zaterdag: Vertrek van den koning en de koningin naar het te Eton. Voorloopig is van de stad alleen te zeggen, dat men druk bezig is met het timmeren van de tribunes voor en in de huizen geJegen aan de stra ten, die de kroningsoptocht zal pas seer en, en aan het aanbrengen van versieringen en stellages voor de il luminatie. Van de versieringen is slechts te zeggen dat zij voor ons, die Ln Nederland op dat punt zooveel ver der zijn, weinig indrukwekkends hebben. De straten zijn breed, de hui zen té hoog om tot een goed geheel van decoratie-kunst te komen en dan ook: elk versiert zooveel mogelijk op eigen houtje. Elk naar eigen smaak. Op sommige punten richt men eere- bogen op, doch men is nog weinig ge vorderd. Ook zijn enkele straten met witgekalkte masten versierd, be kroond door kronen of door vergulde draken. Men zal de masten door festoenen van papieren rozen verbinden, tegen de huizen brengt men trofeeën met vlaggen aan. slingers van papieren rozen in rood, wit en blauw, groote kronen.van verguld en purper. Maar Oip 't oógénblik is de timmerman nog de heer van de situatie. Millioenen planken zijn aangevoerd en in de hui zen, togen de huizen en voor de hui zen, op de pleinen, overal worden met haastige hamerslagen door een leger van timmerlieden zitplaatsen getim merd, honderdduizenden zitplaatsen voor de kijklustigen. De plaatsen kos ten van 660 al naar de geschikt heid tot zien. In de straat Pali Malt, waar de groote Enkelsche clubs geves tigd zijn, worden ook voor de sombe re paleis-achtige gebouwen tribunes getimmerd. Het geurt naar hars, maar reeds is men hier en daar ver der gevorderd, bedekt men het nieuwe witte hout met purper katoen, dat dan weer met vlaggedoek in rood en blauw en wit wordt afgezet, soms met emblemen en trofeeen vervroo- lijkt. Hamert, hamert, hamert, tim merlui. Drijft de spijkers in 't hout met slag slag en denkt er bij, dat uw klopsymphonie de muziek is van de kroning van uw koning en uw ko ningin. die geen schoonere muziek zullen kennen, dan die van den vroo- lijken arbeid, die de welvaart diraagt. Koning George V (de eerste George besteeg in 1714 den troon) is een man van een stil gesloten karakter, die in de twaalf maanden, dat hij thans ge regeerd heeft, zich heeft doen kennen als iemand, die zich streng aan de constitutie wenscht te houden en wiens geschiedenis ook als Prins van Wales, dat is Kroonprins, weinig zeer marquante daden heeft, om aan te wijzen. Als het waar is. dat de ge lukkigste volken dio zijn, welke geen geschiedenis hebben, en de beste vrou- 1 wen, die. waarvan niemand spmekt. dan is hei wellicht ook waar. dat d« meest uitstekende consütutioneele ko ningen die zijn. welke faam noch las tertong. de twee begeleidsters van vrouwe Historia. arbeid gaven. Doch het is in de Engelsche geschiedenis vaker voorgekomen, dat een rustig begin slechts een schijn-begin was en bezonnenheid zal dan in elk geval wei ook later de deugd zijn van een ko ning. van wien direct Engeland'» Heil, indirect echter ook het heil van alle beschaafde natiën afhangt- Want hoe langer hoe meer beginnen de vol ken te beseffen, dat zij meer gelijke dan tegengestelde belangen hebben, De Koningin Mary, de vierde van dien naam. is sedert zij met koning George V» toen nog Hertog van York, huwde, het voorbeeld van huiselijke deugden geweest. Zij beschouwt haar huisgezin, haar ..home" als de spiegel in het klein van <le groote maatschap pij en de opvoeding harer kinderen, de leerschool voor de opvoeding van liet volk. En het Engelsche konings gezin is daarom voor geheel Enge land, voor alle rangen en standen, een voorbeeld om na te volgen. De koningin is tehuis eenvoudig, spaar zaam en bescheiden, maar zij geeft groote bedragen voor ziekenhuizen, de vorzorging van zieke en verlaten kin deren, voor scholen en velerlei liefda dige instellingen .Er is in Londen geen ziekenhuis, dat zij niet heeft be zocht en geïnspecteerd, 's Koning» lijfspreuk is „Be thorough", d. i. wees degelijk, doe wat gij ook doet, met hart en zielHet regeeren met c-en constitutie moet naar deze spreuk.... een goede constitutie eischenl De plechtigheid in de Westminster Abbey op 22 Juni zal vier uur duren. De kroon, waarmede de koning gekroond wordt, is 250,000 pond stelling waard. De kerk, die den grondvorm heeft van een Latijnsch kruis in vroeg-Gotischen stijl opgetrokken, is uiterlijk geens zins indrukwekkend of bijzonder schoon. Doch zij is beroemd als graf kelder dor Engelsche koningsgeslach ten en wecrens de grafgedenkteekenen en monumenten van beroemdo Engel schen. In Westminster Abbey begra ven ie worden is de hoogste eer, die men een stoffelijk overschot kan be wijzen. Binnen is het, door al deze ge- denkteekenen, wat vol. Alleen de op telling der namen van groote man nen. hier begraven, zou een halve ko lom eischen. Noemen wij dus het standbeeld van Shakespeare, de bus ten van Dickens, Tennyson en Milton. De vele gekleurde vensters, alle uit den laatsten tijd, laten een licht van een zacht paars en kon door. dat straks, tijdens de kroningsplechtig heid, zeker veel indruk zal maken. Voor de kerk bouwt men thans aan een uitbouwsel, een soort voorhal, die de architectuur van het gebouw niet ten goedo komt. De Aartsbisschop van Canterbury zal de eer genieten den koning te zalven. (Wordt vervolgd). Stadsnieuws Kennisgeving. De Burgemeester van Haarlem, maakt bekend, dat belanghebbenden hunne aanvragen ter bekoming van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte, doof zijn tusschenkomst aan den heer Commissaris der Koning.n deze pro vincie zullen behoo'ren in te zenden, alsmede dat modellen voor die aan vragen kosteloos ter gemeen te-secre tarie verkrijgbaar zijn. Zie vervolg Stadsnieuwe op de dér- de pagina van dit Tweede Blad. FEUILLETON leadon Hill. Dus, Pearman. het onderzoek is afgeloopen en er is niets over, dat ons als uitgangspunt kan dienen zei de chef der politie, achterover in zijn stoel leunend en een sigaret aanste kend. Sommigen van die visschers uit Beacon Audley zijn gevaarlijke ko- .rels. Heb je niet kunnen te weten ko mmen of er een was, die een wrok te gen Mr. enslade koesterde Hij werd gewoonlijk beschouwd, arme ke rel, die hij is, als iemand, die do men schen ontzag. De visschers behoeven niet ont zien te worden, mijnheer, antwoordde 'de inspecteur droogjes. Hij had. de ge woonte geen notitie van hen te ne men, en zij bemoeiden zich niet met hem. Hij was niet populair, maar ook niet bepaald gehaat. Ik heb wel on- 'derzocht of er ook een of andere ernstige plaatselijke wrok tegen hem ïkon beauian. maar er geen spoor van [gevonden. Is er geen landlooper of vreem deling van verdacht uiterlijk dien dag in het dorp gezien? Neen. majoor, bij informatie is mij daar niets van gebleken. Beacon Audley is eon plaats, die men maar van één kant kan bereiken, aan den anderen kant ligt de zee en landloo- pers moeten van zoo'n plaats niets hebben, omdat zij langs denzelfden weg terug moeten keeren. Zij zijn daarom zoo zeldzaam, dat wanneer er al eens «en verdwaald raakt, hij zeker wordt opgemerkt. Landloopors dragen geen ouder- wetsche pistolen bij zich, zooals men ze vroeger voor een duel gébruikte, merkte de detective van Scotland Yard op effen, kouden toon op. Majoor YYilbraham lachte goedhar tig Dat is er een aan ons adres, dorpsvlegeis die wij zijn. Pearman. Toch ben ik het niet volkomen met u eens, sergeant, ais u denkt, dat liet gewone onderzoek hier achterwege had behooren te blijven, want geloof mij, hoe grootor de geheimzinnigheid des te ongewoner zijn de omstandig heden, die er mee in verband staan. Zeker is het iets ongewoons voor een landlooper om gewapend te zijn met een duelpistool maar daarom is het nog niet onmogelijk. Zoo'n wapen kan bijv. door een of anderen boos wicht gestolen zijn en dan gebruikt, om een misdaad te begaan. Dat zou ten minste niet onmogelijk rijn tn elk geval is nu ons terrein van onder zoek veel kleiner geworden. Sergeant Scott luisterde met een glinstering van vermaak in zijn ern stige oogen naar deze woorden. Ik •zeg niet. dat u verkeerd deed met den gewonen weg te bewandelen, mijnheer, zei hij met respect Ik kwam alleen tusschenbeiden. omdat het mij tijdverlies toeschijnt te discus sieeren over iets, waarvan wij toch overtuigd zijn, dat het tot niets leidt. Ik zou liever voorstellen te spreken ovor hetgeen, waaraan wij allen den ken. Majoor Wilbraham en inspecteur Pearman wisselden blikken. Toen wierp de eerste zijn eindje sigaret weg, ging rechtop zitten en zea kortaf tot den detective uit de hoofdstad U zinspeelt natuurlük op Mr. Ri chard W enslade Dat moest toch immers komen. Beter er maar dadelijk over begon nen dan later, antnoordde Scott. De majoor liet zich weer in zijn stoel achterover vallen en stak. zijn lange beenen uitstrekkend, een ande re sigaret aan. Omdat het de eenige practiscbe oplossing eldt, die op 't oogenbiik bestaat, wist ik, dat dit komon moest, zoi hij op zijn eenigszins gorekten toon Toe nu toe hebben onzo opera ties ten doel gehad om buiten hem om klaarheid te brengen, en lk be treur den verloren tijd niet. Als" wij door een of andere onverwachte ont dekking «en oude en geachte familie het verdriet en de schande van zoo'n misdadige beschuldiging konden be spaard hebben, dan houd ik vol, dat het onze "licht zou zijn alles in het werk te stellen, om die ontdekking aan het licht te brengen. Maar u kan er van overtuigd zijn, dat. ofschoon wij politiebeambten van het platte land moeten werken onder het nadeel, dat wij dikwijls vrienden of buren zijn van personen, die bij een zaak be trokken zijn. dat wij nooit zullen toe laten, dat dé belangen der justitie op den achtergrond komen. Na zichzelf aldus vrijgesproken te hebben, boog de majoor zich voorover, en nam uit een lade van zijn schrijf tafel een plattegrond van het huis van den heer W enslade in Beacon Audley. Sergeant Scott was zoo fijngevoelig niet op het bedekte verwijt te ant woorden, maar verdiepte zich na zijn stoel dichterbij getrokken to hebben in den plattegrond. Inspecteur Pear man, die hem geteekend had, stond achter zijn chef en bekeek de teeko- ning over zijn schouder. Wij doen verstandig met ons de ze vraag te stellen, zed de majoor ein delijk. Was het iemand mogelijk uit de studeerkamer te ontsnappen, zon der door don jongen Wenslade van dit punt op de trap af. noch door Lord Monksilver en Mr. Ravenscar van dit punt hier bij het grasveld ge zien te worden? Beide partijen waren op hun hoede, omdat zij, volgens hun' eigen getuigenis door het geluid van hot schot "«schrokken waren. Hoe denkt u over dit boschje lau rierboompjes vroeg Pearman. ter wijl hij met zijn vineer wees op een plekje volgens de schaal van den plattegrond ongeveer vijftien voet van de tuindeur der studeerkamer af. Dat is dicht genoeg, dat een man zich er achter kan verbergen. Als hii het ongezien had kunnen )>ereiken. stemde de majoor toe. Maar er waren twee paar oogen op het ven ster gevestigd op het oogenbiik, nadat liet pistool werd afgevuurd. Mr. enslade kan niet van den kant van het laurierboschje af zijn neergescho ten. De medische getuigenis laat geen twijfel of het wapen werd binnenska mers afgeschoten, eigens van een punt vlak bij de deur. Dan moet ik liet opgeven, zei Pearman met teen zin. Het schijnt onmogelijk, dat iemand de kamer zou hebben kunnen verlaten noch door lord Monksilver en zijn secretaris, noch door Mr. Richard opgemerkt. Scott kn'kte in antwoord op den vragendên blik van den majoor. Dat is mijn idee voortdurend gewe zei hij. Dan. ging de politiechef lang zaam voort, omdat de getuigenis van Lord Monksilver en Mr. Ravenscar olkomen overeenstemmen, moeten wij de getuigenis van Richard Wens- lado als onbetrouwbaar beschouwen. En in dat geval is er, vrees ik, voor ons maar één gevolgtrekking té ma ken dat hij niet op de trap stond, toen het schol afging, maar. dat hij feitelijk in de studeerkamer stond en het noodlottige schot zelf afvuurde Stilte volgde op deze officieele be schuldiging. terwijl sergeant Scott zich meh een gebaar van bijval tevre den stelde. Als wij voor tredeneer en op de erondcrstelline dat de jonge Wens lade schuldig is, ging majoor Wilbra ham na een pauze voort, dan is het eerste, wat wij hebben vast to stellen,' een aannemelijk motief, ln dat op zicht zou uw kennis van de plaatse lijke verhoudingen te pas kunnen ko men, Pearman. Weet- je hoe de ver houding was van den jongen man tob zijn vader lk heb nooit anders "«hoord dan' dat zij vriendschappelijk met elkaar, omgingen, mijnheer, was het ant woord Ik -eloof. dat er geruchten liov pen omtrent te ruim leven te Oxford. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5