beer M. Seyfers Óen heer P. de Nobel een krans aan. Voorts weid nog gehuldigd de heer Swaob, voorzitter der feestcommissie. ..VOLKSWEERBAARHEID". Gisteravond hield de Haarlemsche afdeeling van Volksweerbaarheid haar jaarvergadering in het Stations koffiehuis op 't Stationsplein* Na de lozing der notulen, bracht de heer Hirs het jaarverslag uit. Daarin werd gewezen op de stijgen de belangstelling van do ingezetenen in de Vereeniging. Het aantal leden neemt meer en meer toe. Herinnerd werd aan de succesvolle 'gewone- en buitengewone oefeningen in verbinding met „Bloe- mendaal Commando" en andere af- doelingen van „Volksweerbaarheid". Voorts werd gewag gemaakt van het goedgeslaagde feest ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Aan het eind werd dank gebracht aan se'r- gennbmajoor De Jong voor de lei- drig van hel vrijwilligerscorps. De voorzitter deed nog mededeeling van een gunstig oordeel van luite nant Klein over hot weerbaarheids corps. Voorts werd voorgelezen een b'rief van kapitein H. D. Em'rik, waarin deze bedankt als bestuurslid. De voorzitter bracht hulde aan zijn werkzaamheid. Daarna deed de heer J. M. van Te- tering, de penningmeester der ver eeniging, meedeeling van den finan- cleelen toestand der ve'reeniging. Daaruit bleek dat de ontvangsten be droegen f 201,96. De uitgaven bedroegen f 179,44 1/2. Er is dus een batig saldo van f 22,51 De penningmeester drong aan 't slot van zijn verslag aan op verster king der middelen. Ondanks de stij ging van 't ledental zijn sinds 1906 de inkomsten gedaald van f 321 tot f 201'. Het ledental bedraagt thans 122. De rekening werd nagezien eu in orde bevonden. De penningmeester werd van zijn beheer gedechargeerd. Aan de orde was daarop de perio dieke bestuursverkiezing, die tot re sultaat had, dat de aftredende hee- ren Wijnoldy, Damëls, Hirs en De Jong herkozen werden, onderschei del ijk met 24, 24 en 23 stemmen. In de vacature-kapitein Emrik werd gekozen de hoer J. H. van der Goes met 20 stemmen. Alle gekozenen namen hun benoe ming aan. Voorts werd een regeling voor de wlnte'roefeningen vastgesteld. Dezen winter zullen de oefenings uren in de gymnastiekzaal der Lnfan- teriekazeme van twee tot drie uur worden uitgebreid. Er zal voortaan geschermd worden en oolonhes wor den beoefend. De velddienstoefeningen zullen éénmaal in de maand worden ge houden. Voorts werd iber/loten «een maal in de week een kade'roefening te houden en eenmaal in de week te schieten. De voorzitter bracht onder applaus der vergadering, hulde aan den ser geant-majoor De Jong, die drie avon den in" de week voor „Volksweerbaar heid" ter beschikking stelde. Besproken werd voorts de oprich ting eenor propagandacommissie. De heer Van Tetering had het voor stel gedaan, om door middel van een propaganda-oommisslo het ledenhaan tal uit te breiden. Besloten werd tot de oprichting van zulk een Commissie. De heeren Van Tetering en Van dor Goes wei-den benoemd tot leden. Deze liee'ren zul len nog eonige andere personen als lid assumeeren. Benoemd werd tot afgevaardigde der vereeniging naar de vergaderin gen van den Bond van Lichamelijke Opvoeding de sergeant-majooT De Jong. De lieer De Jong merkte op, dat •dezen winter weder 30 leden noodig zijn voor de Roodekruistransportco- lonne. Deze colonne steunt voor een groot deel op de medewerking van „Volksweerbaarheid". Daarom is de ze vereeniging verplicht ook nu we- der een belangrijk deel te leveren van deze 30 leden. Het doel van deze transportcolonne Is. om in vier jaar een oolonne te vo'rmon van 100 personen, die onder legd zijn in hel brengen van eerste hulp bij ongelukken. Het is dus geen opleiding tot ziekendrager, gelijk ve len meenen. Deelnemers moeten vrij van mili tieplicht zijn en den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben. Naar aanleiding van don succos- vollen feestavond te"r gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniging, stelde de heer Van Tetering voor den turnavond die in 't uitzicht was ge steld een rneeï openbaar karakter te geven. Dit denkbeeld zal nader door het bestuur worden overwogen. DE GENESTET-BANK. 10e Lijst van bijdragen voor de De Genestat-Bank, opgegevoi 'door don penningmeester van het Comité, Mr. H. Ph. 't Hooft, Groote Houtstraat 164. Haarlem. N. N., Haarlem fl, N. N., gymna-1 s:um, Haarlem, f 0.50, Noord IIol- landtf/dio pjbed iikaM'enrvle<bcii/nJ.' feing 1 100, L. P. de Stoppelaar, Bloemen- daal, f 5, J. D., L. f 1.. Vercenigdo Christelijke gemeente Dokkum f 5, Ds. Barbas, Haarlem, f 2,50, Mej. I. Toens, Nijmegen f 1., Mevr. Mees Gleichman, Rotterdam f 25, Dr. E D. Curlier van Dissel, Lochem, f 5, S. M.. Haarlem f 2, H. MeLnesz, Haar lem. f 2.50. J. de Breuk Lzn.. Haar lem, f 2.50, Mr. A. H. J. Menens, Haarlem, f 2.50, K., Haarlem, f 2.50, Mr. K. P. van der Mandele, Rotter dam, f 2.60, B., Haarlem, f 2.60, Mej. G. Krulde'r Den Haag f 1. Totaal f 164.— GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Spaan, Z.-B. Spaaroe 143 een portemormaie met inhoud. C. Rozenhart, G'rebberstraat 29 een rozenkrans. P. Boogaard, Spaarnwoudorstr. 9c een taschje. A. Hesselman, Damstraat 16 zwart een rolletje papier. Ch. Jansen, Koningsteinstr. 11, een penning. P. de Bruin, Westergracht 23, een duimstok. D. Giljon, M. van Heemskorkstr. 36, een taschje met inhoud. H. de Logt, Tetterodestraat 33. een witharige hond. H. van Tienen, Frankestraat 9, een gouden hoek van een kerkboek en een zilveren medaillon. J. Meeuwisse, Zoetestruat 3, een wandelstok. L. v. d. Valk, Groote Houtstraat 30, een rozenkrans. KIESWETZAAK. De Booge Raad verwierp het cassa tieberoep on de onlangs meege deelde kieswetzaak. 't Betrof het vonnis van don kan tonrechter te Haarlem, op grond dat de kiezer die op de kiezerslijst ge- braebt wilde worden bij den kanton rechter niet kon volstaan met over legging van slechts één voor vol daan geteekend aanslagbiljet in 's Rijks directe belastingen maar alle biljetten had moeten ove'rleggen, nu hij in meerdere directe belastingen was aangeslagen op onderscheiden plaatsen. BADEN. In het Douchebadhuis aan den Kou denhorn zijn in de afgeloopen week 778 baden genomen, en dat op het Leidsc'he plein 1141. In de provincie Noord-Holland zijn in hel tijdvak van 28 April tot en met 26 Mei n£et minder dan 94 num- merbewijzen voor motorrijtuigen af gegeven. Het hoogste nummer be droeg 3152. In de provincie Zuid- Holland -werden in genoemd tijdvak afgegeven 96 numtnenbewijzen. EEN NIEUWE KOELKAST. De firma Heringa en Wüthrich al hier is vertegenwoordigster voor Ne derland geworden van de Avamore Engineering Co. Ltd. te Londen, die patent heeft voor een soort koelkast, wier werking op een eenvoudig, maar v ernuftig-sre v ouden principe berust. IJs is niet noodig meer integendeel de koude, die zich ln deze koelkast ontwikkelt, wordt door warmte voort gebracht. Het apparaat, dat de lage temperatuur produceert, is ongeveer aldus ingerichtHet bestaat uit twee metalen communiceerendo vaten, vvaai-van c-r een in de kast geplaatst is, en het andor daarbuiten Onder het buitenvat brandt een gaskomfoor (een petroleum- of stoomvenvarming zijn even doelmatig) en de warmte, die de vlam uitstraalt, werkt op een oplossing van ammoniak en water, die zich in het vat bevindt. De ammo niak verdampt nu, het water blijft al- leem achter. De ammoniakdampen be wegen zich door de buis, worden ver koeld, en in het tweede vat, dat door een keukenzoutoplossing omgeven is, wordt de ammoniak vloeibaar, en laat haar koel-werkin- gelden, die tot een 10-tal graden beneden het vries punt gaan kan in de kast evenwel moet de voor bewaarde eetwaren ge schikte temperatuur enkele graden boven het nulpunt zijn. Zoo spoedig nu het mengsel ln het eerste vat. een temperatuur van 255 graden Fahren heit" heeft bereikt, stroomt koejwater tusschen de beide wanden, het gas wordt automatisch afgesloten, de toe stand wordt weer zooals din te voren was, en het proces kan opnieuw be ginnen. De voordeelen van dit nieuwe appa raat „Arktos" heet het zijn in het oogvallend en zeer beduidend. Iu de eerste plaats beeft man geen uit gaven voor ijs. Brandt men drie maai per dag gas, dan lieeft men 4 kub. M. noodig, dus geeft aan verwarming nog geen 30 ct. uit. Met die 4 kub. M. gas produceert men in dit toestel evenveel goude als met 90 kg. ijs, dat op 90 ct. A 1,25 komt te staan. Een winst per dag dus van 0.75 1, of in sommige gevallen nog meer. Daar komt bij, dat het in de kast zelve ab soluut droog is wat van een ijs kast niet gezegd worden kan. De kou de iu deze kast toch slaut als vorst neer tegen de wauden van het com- inuniceerende bmuenvat. Do ammo niak behoeft niet vernieuwd te wor den, en doet steeds opnieuw haar wondere werking voor het koelwater gebruikt men gewoon leidingwater. Toestel en ijskast te zomen kosten f 1035. Rubriek voor Vragen Geabonnoerden habben hot voorrecht, vrngon op verBohlllaud gebied, mits voor boantwoording vatbiuir, in to zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groot* Houlstrnnt 03. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo apoodig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en Woonplaats Tan den inzender vermelden wordt goen aandnoht /;erchonken. VRAAG. Ik hob een biljet thuis gekregen van de personeels belasting groot f 4.54. Het huis doet f 4 per week, doch wordt in twee gezinnen bewoond. Ieder betaalt f2. Is de be rekening juist? ANTW OORD. Volgens uwe op gaaf zou het perceel vrij wezen. Het zit dus zeker anders met die huur. Aan het belastingkantoor geeft men u gaarne inlichtingen. Zonder meer te weten kunnen wij er verder niets van zeggen. VRAAG. Wanneer oen vader, vrouw en kinderen verlaat en die kinderen wo'rden door don voogdij raad uitbesteed, verliest dan die va der voor goed zijn vaderschap over die kinderen? ANTWOORD. Hij kan in verschil lende, bij de wet bepaalde gevallen, uit de ouderlijke macht worden ont zet. Herstel ln dio ouderlijke macht ie evenwel ndet uitgesloten, namelijk wanneer de reden vervallen is. VRAAG. Ik ben gehuurd als meid-huishoudster en beweer recht te hebben op een avond in de week en om de 14 dagetn van 3 ure tot des avonds, benevens om de vier weken den gehcolen dag, welk recht mij betwist wordt. Wat kan ik hiertegen doen? ANTWOORD. Dat u recht hebt om naar de kerk te gaan en ont spanning van den arbeid te genie ten staat vast. Bij de bepaling dor uitgestrektheid van dat recht zult u. zich echter moeten houden aan het plaatselijk gebruik: de Zondagen zijn waar 2 of meer boden gehouden wo'r- den,óf om de 2 weken geheel vrij, of elke week een halve dag, om de an dere week van 9 1/2 tot 1 1/2 en van 1 1/2 tot 10 1/2 uur. Het overige moet u met den meester of de meesteres zien te middelen. VRAAG. Kan eene dienstbode haar betrekking met 6 weken opzeg gen of kon mevrouw haar noodzaken tot Aug. te blijven, onder bedreiging dat zij anders haar loon en verval niet krijgt? ANTWOORD. Als het meije per 3 maanden betaald wordt, dan kan zij haar dienst met 6 weken opzeg gen. Zij kan niet genoodzaakt worden om tot 1 Augustus te blijven en van het inhouden van loon of verval kan geen sprake zijn* VRAAG. Is een mevrouw, wan neer hare dienstbode gaat vertrekken verplicht om haar gelegenheid te ge ven, met een ander te gaan spreken over het aangaan van een nieuwe huurverbintenis? ANTWOORD. De wet waarborgt het meisje tijd om naar de kerk to gaan en ontspanning te genieten. Zij moet dan maar trachten dien tijd te benuttigen om zich elders te verhu ren. Dat mevrouw verplicht zou we zen om haar extra spreekuren toe te staan, is een ietwat gewaagde stel ling, die wij liever niet zouden onder schrijven. VRAAG. Zou er een middel kunnen gevonden worden, dat wan neer een buitenlandsch product in Holland is ingevoerd, geen Neder- landsche fabriek, ook langs scheikun digen weg, dit zou kunnen namaken? ANTWOORD. Wanneer onzo octrooiwet in werking is getreden zal dat wel ln o'rde kunnen worden ge maakt. Wij zullen die zaak nog wel eens ter sprake brengen. Voor 't oogenblik gelooven wij nfiet, dat er iets aan te doen is. VRAAG. Wie is er in het voet balseizoen 1911'12 doel verdediger van „Haarlem", nu Utermark ver trekt? ANTWOORD. Hoogstwaarsdhijn lijk Willem van Eek, thans keeper van G. V. C. te Wagerdngen, en die vroegdr in een lager elftal van Haar lem keepte. VRAAG. Ik heb een sijsje, dat voortdurend met het buikje op het stokje rust? Wat kan ik hiertegen doen? Het beestje is niet jong moer, ik heb het al 6 jaa'r. ANTWOORD. Het wordt door ouderdom wat stijf in de pootjes, smeer die in met hoorvaseline on doe 'er wat stuifpoeder over. VRAAG. Is er hier ter stede ook een inrichting bekend, die ter mede lezing verschillende couranten, zooals Nieuwe RotL Courant, Telegraaf, N. i v. d. Dag, enz., uitgeeft? ANTWOORD. Dergelijke han delsadressen geven wij niet plaats een advertentie. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, hoeveel inwoners Leiden telt ANTWOORD. Leiden telt onge veer 45.000 inwoners. VRAAG. Mag men op Slaperdijk visschan ANTWOORD. In sommige wate ren. Ter volledige inlichting doet u het best zich tot de plaatselijke auto riteiten te wenden. VRAAG. Kunt u mij ook rucde- deelen, of er een Hollandsch tijd schrift of blad voor ingenieurs be staat ANTWOORD. Het administratie adres van „De Ingenieur", orgaan van liet Koninklijk Instituut van In genieurs en van de Vereeniging van Delftsclie Ingenieurs, gewijd aan de teclmiek en de oeconoinie van open bare werken en nijverheid, is F. J. Belinfante, te 's-Gravenbage. VRAAG. Bij wien moet ik mij vervoegen om lid te worden van de vereeniging „Onze Vloot" ANTWOORD. Bij den heer H. M. van Bcmmelen, te Heemstede. VRAAG. Kunt u mij ook don koristen en meest geschikten fietsweg van Santpoort naar Vaas9en opge ven ANTWOORD. Santpoort Bloe- mendaal Haarlem, Halfweg, Amster dam, Weesp, Bussum, Hilversum, Baann, Amersfoort. Barneveld, Stroe, Assel. Apeldoorn, Vaassen. VRAAG- Waar wordt een boekje over do hengelsport Uitgegeven ANTWOORD. Dergelijke werk jes worden uitgegeven door de firma J. F. v. d. Ven, to Baarn. VRAAG. Onze overbuurman heeft een 5 k 6-tal honden, die dik wijls uren aaneen een oorverdoo- vend lawaai maken en voor de om geving zeer hinderlijk zijn. Heeft iemand het recht om zijn buren zoo veel overlast aan te doen? ANTWOORD. Een onaange naam geval, maar wij weten er geen "raad op, wij zouden buurmans reoht niet durven betwisten. VRAAG. Ik had vier broers; de eerste moest dienen; de tweede is vrij wegens broederdlenst; de derde diende twaalf maanden en Is daarna gestorven; de vierde stierf op acht- t.enjarigen leeftijd. Moet ik als vijf de nu dienen? ANTWOORD. Eén broeder is reeds overleden. 1 Is dus een gezin van vier zoons, waarvan er twee moeten dienen, dat is gebeurd, want de overleden milicien telt ook mee. U kunt u dus op broedersdieaust be roepen. VRAAG. Mag een vader zijn minderjarige kinderen onterven? ANTWOORD. Geenszins, de kin deren hebben recht op een zeker deel, dat hun niet kan wo'rden ontnomen. Met het overige mag de vader doen wat hij wil.- VRAAG. Wanneer wordt een lijk in verzegelde kist begraven? ANTWOORD. Dat gebeurt wan neer gerechtelijke schouwing plaats heeft of wanneer een lijk op rech telijk gezag is opgegraven. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen voo'rwerpen: Een handtasch, aan den politie post te Bloemendaal, een sleutel van oen klok, idem, een gulden bij J. v. d. Werff, Korte Kleverlaan, een hon denzweep bij Tering, Wouwermans- straat 38 te Haarlem; een nijptang bureau Overveen, een damesporte- monnaie met f 0.95 bij Gerber, Domp- vloedslaan 11 Overveen, een gouden schakelarmband bij Smits to Aerdeh- hout. Verloren: 1 zilv. dameshorloge, 1 zilv. scha kelband, 1 gouden armband, 1 ma trozenmuts, een blauw koralen col lier met gouden slot, een gouden bro che, een gouden ring met diamant SCHOTEN. WERKLOOSHEID. We ontvingen het jaarverslag over 1910 van bet gemeentefonds ter be vordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid te Schoten, en ontleenen daar aan het volgende: Er werden dit jaar 13 vergaderin gen gehouden. Na den oproep van wege het bestuur tot aansluiting bij het gemeentelijk werkloozenfonds meldden zich aan: De Alg. Vereeni ging tot bestrijding der geldelijke ge volgen van onvrijwillige werkloos heid te Schoten; de afd. Haarlem van den Alg. Ned. MetaalbeweVkersbond; de afd. Haarlem vain den Alg Ned Timmerliedenbond onder de zin spreuk: „Door Eendracht Verbete ring"; de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond; de afd. Haar lem van den Ned. Chr. -Bcruwvakar- beidersbond; de Chr. Ver. tot bestrij ding van da geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid, geves tigd te Haarlem; het fonds tot on dersteuning bij werkloosheid, uit gaande van het Haarl. Arbeidersse cretariaat. Nadat de gewenschte veranderin gen in verschillende reglementen wa ren aangebracht, konden worden toe gelaten: de Alg. Vereen, tot bestrij ding van werkloosheid te Schoten; de Chr. Ve'reen. tot bestrijding der gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid te Haarlem; de afd. Haar lem van den Alg. Ned. Timmerlieden bond D. E. V.; de afd. Haarlem van dan Alg. Ned. Metaalbewerkerebond en de afd. Haarlem van den Ned. Typografenbond. Men is thans in correspondentie met de Vereen, van Mciuulbewe'rkers St ELsy{ onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond; de afd. Haarlem van den Bond van Chr. Bouwvakarbeiders in Nederland en de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Volgens de verordening is de ge meentelijke bijslag vastgesteld voor gehuwden of kostwinners op 50 van f 3.60 en voor ongehuwden op 50 van f 2.60. De bijslag werd dit jaar door het bestuur elke maand op het maximum bepaald. Aan bet ver zoek van den directeur van het Cen traal Bureau van de statistiek om maandelijks gegevens in te zenden betreffende de werkloosheid enz. in deze gemeente kon om velerlei rede nen niet voldaan worden; in den ver volge zal het echter wel geschieden. Met het oog op de voorgaande jaren kan liet bestuur constateren, dat de werkloosheidstoestand in de gemeen te reden tot tevredenheid geeft. Het ledental van de aangesloten vereenigingen bedroeg op datum van toetreding te zomen 631, 't aantal le den bij 't gemeentefonds verzekerd op 1 an. 1910 bedroeg 138. In de maan den Januari, Februari, Maart, No vember en December (van de overige irtenndem Son geen crverisfcW gege ven worden) waren werkloos: 18 tim merlieden, 28 metselaars, 7 stuca- dooïs, 10 opperlieden, 3 steenhouwers 2 straatmakers, 7 schilders, 10 grond-, werkers, 8 sjouwerlieden, 2 stokers, totaal 95. Het kassaldo op 1 Jan. 1911 bedroeg f 58.89; de ontvangsten bedroegen i 320.— HAARLEMMERMEER. Wederspannlgheid. Wegens wederspanmgbeid en ver zet tegen de politie te Hoofddorp is proces-verbaal opgemaakt tegen den aTbeeider A. B wonende te Ruc- phen, doch tijdelijk vertoevende in deze gemeente. HEEMSTEDE. De rekening van liet Burgerlijk Armbestuur dienst 1910 bedraagt in ontvangst 6707.94, in uitgaaf 618.96. Batig saldo f 525.98. BEN'NEBROEK. Kwaadaardige ziekte. Een der kalveren, van J. Korte- kaaa, is 'reeds aan mond- en klauw zeer bezweken. Slechts een paar da gen geleden werd aangifte van de ziekte gedaan. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: E. C. Koch, Amsterdam, Driehui zen, 1 persoon. H. Vogel, Hannover, idem,.l pers. H. Ah reus, idem, idem 2 pers. J. H. Schoemaker, Amsterdam, Ben noheim 6 pers. J. H. v. d. Kraag, idem, idem 5 p. C. D. Knip, idem idem, 3 pers. G. Heukelom, idem, idem 4 pers. C. Dèné, idem, idem, 4 pers. C. van de Poel, idean, idem, 5 pers. W. H. Mantz, idem, idem, 4 pers Fam. Eilers, idem. Haltestraat 25 3 personen. Fam. BMk, idem, idem 26, 3 pers. Fam. Westerman, Idem, BakkCr- sraat 5. 4 personen. Fam. Albach, idem, van Ostadostr. 4 personen. Fam. E. Gille, Duisburg,, Kostvdr- lorenstraat 12, 4 pers. Fam. Tordoir, Amsterdam, Kerk straat 18, 4 pers. Fam. A. Berding, idem. idean 2 p. Fam. Cosman, idem. Koningstraat 38, 7 j>ers. Fam. F. Ros, idem, idem 21, 4 pers. Fam. Huijstedo, idem, van Oostade straat 7, 6 pers. Fam. Hanzxeman, idem, idem 3 p. Fam. Veen, Haarlem, Hoogeweg 72, 2 pers. Fam. Izper H., Amsterdam, Hooge weg 76, 4 pers. Fam. LJzeimah, idem. Spoorstraat 22, 5 pers. Fam. Elzas, Winterswijk, Halte- straat 4 pers. Firn. Bilderbeok, Amsterdam, idem 5 pers. De Munnink, idem idem, 1 pers. G. Adel, Apeldoorn, idem, 1 pers. Kok, Deventer, idem, 1 pers. Leitae, Amsterdam, idem 3 pers. Mej. Etólioven, idem, idem, 2 pers. Binnenland Esn lievigs brand by Hoorn. Zondagmiddag zijn te Bkmenwij- zend, een dorpje bij Hoorn, 14 wonin gen, meest boerderijen, tot den grond toe afgebrand. Ook de kerk is in vlam men opgegaan, maar de pastorie bleef behouden. Ook is een zuivelfa briek verwoest. Het geheele dorp is dus bijna vernield. Aan blussohen viel haast niet te denken, daar de huizen met riet ge dekt waren. Het hiuschmateriaal was ook onvoldoende, er was eerst slechts één spuit, maar later kwamen er uit andere dorpen te hulp. De wind was sterk, 's avonds ging deze evenwel wat liggen. Measchenlevens zijn bij den brand met te betreuren. De brand ontstond in de boerderij van C. Muis, waar een theelichtje omvieL Terwijl de brand uitbrak, waren de meeste dorpelingen in de kerk. De reeks verbrande boerderijen is een kwartier loopens lang. Enkele tueso hengelegen boerderijen zijn ge-- spaard, wat wel eigenaardig is. Vee is niet verbrand, daar alles in de wei liep. Verschillende wotningen zijn niet verzekerd, omdat de maatschappijen meest geen met riet gedekte wonin gen verzekeren. De mensoben trach ten nog zooveel mogelijk van de meu bels to redden, inaar dit gelukto niet bijzonder, wijl de brand zich knel uit breidde. De schade is dan ook zeer groot Kostbaarheden werden in het station in veiligheid gebracht. '8 Avonds kwam hulp uit Hoorn, ook padvinders, die flink geholpen hebben, hoewel ze pas een fermen marsch achter den 'rug hadden. MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM. De TeL verneemt nog het volgende: De vrouw, do 55-jarigo K., leefde gescheiden van haar man, den 56-Ja rigen M. on woonde bij een familie, iu het begin van de Johannes Ver- hulststraat, bij welke zij in dienstbe trekking was. Zaterdag stond ze in de portiek van dit huis, toen haar man voorbij kwam er a bout portant een revolver cp haar afschoot. De kogel trof haar in de lies en on middellijk moest zo naar het Wilhel- minagasthuis worden overgebracht, waar'haar toestand zoo ernstig bleek, dat ze niet door de politie verhoord kon worden. De man en de vrouw leefden sinds twee jaren gescheiden van elkaar. Zondag had de vrouw den man nog gezien, doch niets deed haar vermoe den, dat hij tot iets dergelijks zou overgaan. aZterdag stoud zij in do portiek, om een aardbe-ieuvrouw te helpen. Plotseling loste de man een schot en nam de vlucht. De oardbeienvrouw liep hem na. Een puur voorbijgangers grepen hem iu de Ubrechtstraat. waarop hij ge vankelijk naar het politiebureau is overgebracht NOG EEN MOORDAANSLAG. In liet pakhuis van de stuwadoors- firma P. van Koeveren Co., aan de Olivier van Noord straat te Rotterdam beeft Zaterdagmiddag de ertswerkor G. V., tijdens de uitbetaling van liet werkvolk, een revolverschot gelost op den voorman P. L. Tegen dien voor man had de erts werker een wrok op geval, omdat hij hem zijn ontslag uit zijn werk, dat hem aangezegd is, wijt. De kogel drong den voorman in den bals, maar de geneesheer, die hulp verleende, acht zijn toestand voorloo- pig niet levensgevaarlijk. De ertswerker, die door de politie uit liet pakhuis is gehaald, heeft l>e- kend, het schot golost te hebben. Hij is op het Bureau aan de Nassaukado opgesloten. AANSLAG OP DE ZEDEN Talrijk is het aantal dergenon in de mijnstreek, die met de zedelijk heid op hoogst gespannen voet leven* Zoo was de rijkspolitie ter oo're geko men, dat een mijnwerker uit F.ggelsr hoven, werkzaam in de mijn „Latfra en Vereeniging" aldaar, een paar meisjes had bevolen met hem mede te gaan. daar h>i haar anders van kant zou maken. De politie hield don dader aan, deze werd met beide meisjes geconfronteerd, en bij legde ten slotte, na pertinent alles geloo chend te hebben, eene volledige be kentenis af. Zwaar geboeid werd de mijnwerker naar het Huis van Be waring te Maastricht overgebracht. (De Tijd). TEHUIS VOOR ZEELIEDEN. De zeemansbond heeft te Cardiff een tehuis voor Nederlandsche zee lieden geopend. OUD-AMSTERDAM. De gezondheidcommissie adviseert weer 80 woningen onbewoonbaar te verklaren. NOODLOTTIGE VAL. Zaterdagmiddag geraakten paard en wagen van den landbouwer J. van der Heide te Lucaswoldo (provincie Groningen) op hol, waarbij deze van don wagen stortte en ©enige oogen- blikken later overleed. DOOR DEN TREIN AANGEREDEN. Zaterdagmiddag is op een overweg bij liet station Lemelerveld eon rij tuig, waarin 2 personen zaten, door een trein aangereden. Do koetsier werd licht, doch de andere inzittende zwaar gewond. De zwaar verwonde is naar Raalte vervoerd. ONGELUKKEN. Te Ierseke is een kind van den op zichter M. Hieras in een oesterput gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat het direct verdronk. Toegescho ten hulp mocht niet meer baten, ook de geneesheer kon de levensgeesten niet meer opwekken. ONMOGELIJK. Te Rotterdam is gebleken dat door een deurwaarder een man is gedag vaard, die langer dan 50 jaaï dood is. In de dagvaarding staat spreken de met hem in persoon. (Ned.) DE CORANTIJN EXPEDITIE. Men meldt ons uit Amsterdam Zaterdagmiddag was iu de kleine zaal van het Concertgebouw door bet Koninklijk Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap een vergadering belegd, waarin de heeren C. C. Kay- ser, luitenant ter zee 2de klasse, en J. F. Hulk, arts, officier vau gezoud- Loid 2de klasse bij de Koninklijke Marine, die beiden onder leiding van den oui het leven gekoinon luitenant ter zee J. G. W. J. Eilerts de Haan, deelnamen aan de Corantij n-expedi- üe, het woord voerden. Wij herinneren er aan, dat dc drie leden der expeditie op 10 Juni 1910 uit Amsterdam vertrokken, waarna zij op 19 Juli daaraanvolgende uit Para maribo naar het binnenland op weg gingen. Op 22 Augustus, toen do expe ditie de Gran Rio, die met de Pikion- Rlo de Suriname-rivier vormt, reeds was opgevaren, is Eilerts de Haan aan de gevolgen van lievige koortsen bezweken. Hij werd begraven op Sto- noportoe, nabij het in 1908 reeds open- gekapte tracé naar de door toon ontdekte Lucie-rivier. De heer J. W. IJzerman, voorzitter van het Genootschap, verwelkomde de bolde reizigers op hartelijke wijze on legde nadruk op de uitkomst van de expeditie, waarmee de reeks van op eenvolgende onderzoekingstochten op gelukkige wijze was afgesloten. Daarbij wijdde de voorzitter woor den aan de nagedachtenis van den oorapronkelijken leider Eilerts de Haan en hij besloot met een hulde aan de heeren Kayser en llulk voor hun volhaiding en een gelukwensch met him welslagen. Luitenant ter zee C. C. Kayser gal thans mededeeliagen over het gelieele verloop van de expeditie. Nadat luitenant Kayser, de leider der expeditie, aldus bij een verkort; reisverhaal de goographiscbe resulta ten had saamgevat, werd liet woord, gegeven aan zijn tochtgenoot, den of- ticier van gezondheid bij de Marine, J. Fr- Hulk, die ©enige mededeelingen zou doen over land en volk. De hoer Hulk deed dat in den vona van een vlotte causerio, waarin hij op aardige manier bijzonderheden ver« telde van het leven in de wildernis, luchtig heenstappend over veel bo« zwaron en tegenvallers, maar steedf

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7