NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. SE GOUVERNANTE 28« Jaargang. No. 3587 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 21 JUNI 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 J/J Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1-65 JT Cts. voor 3 plaatsingen a contant o'eïïSd^TA^VoorWa,iem I en Administraties Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der"Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. u Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Gister vergaderde de Belgische Ka mer. Met eenige spanning was naar deze zitting uitgezien (getuige de dich te bözeitmcr dor tribunes), omdat DE REGEERINGSYERKLARING VAN 'T NIEUWE BELGISCHE MINISTERIE zou worden voorgelezen. In 't stuk, dat de minister-presl- 'dent De Broqueville ter kennis bracht, wordt aanbevolen de aanneming van het wetsontwerp betreffende de unl-, versiteilen en aangekondigd het voor nemen der regeering, om aan een Oppersten Raad van nijverheid en ar beid een belangrijke rol op te dragen in de bijlerrtriiig van geschillen en de loyale toeoassing van wetten tot be vordering van de sociale orde. De regeering kondigde ook aan de indiening van een wetsontwerp op de pensioenen van officieren. Er zal zorg worden gedragen voor een verstandig gebruik van de publie ke gelden bij de uitvoering van groote openbare werken, voornamelijk de in richting der Antwerpsche haven, van de haven van Ostendo, ..van de hafven te Lapanne en verbetering der ver keerswegen. Omtrent het wetsontwerp op den leerplicht, onder handhaving van de vrije schoolkeuze, zegt 't nieuwe mi nisterie. dat liet ontwerp vrijwel on aantastbaar is in zijn wezen, maar dat amendementen ter zake van de uitvoering der wet overwogen kun nen worden. De regeering doet een be roep op de kalmte en het nadenken van allen. De regeering zal in haai- optreden den wil der natie eerbiedigen. De mi nister stelde een nieuwe verdeeling der Kamerzetels in uitzicht, gebaseerd op de 10-jarige volkstelling en besloot zijn rede met het verzoek, dat de Ka mer onmiddellijk de begrooting in be handeling zou nemen. Woeste, vuu de rechterzijde, con stateerde, na te hebben geprotes teerd tegen de beschuldiging, dat hij een rede zou hebben gehouden, die de aanieidmv zou geweest zijn tot het ontslag van het vorige kabinet, HET SAMENGAAN VAN DE LIBE RALE LINKERZIJDE EN DE SOCIALISTEN, hetgeen een zeer ernstig feit is voor het ministerie en de dynastie. Hij ried zijn vrienden aan. zich te scha ren rondom den nieuwen /leider van het kabinet. Hymans. leider der linkerzijde, antwoordde „Wij hebben de toenade ring der beide linkerzijden gewild, en wij willen die op dit oogenbiik met moer kracht dan ooit. zonder evenwel al te wijken van ons streven om een emde te maken aan het clericaul re gime. Wij zullen een gepaste leuze vinden om u omver te werpen en het land een bewind te schenken van mo- reele eu politieke vrijheid." Betreffende de quaestie van KAM ERONXBIN DING, die door de oppositie gevraagd werd, verklaarde de minister-president, dat Kamerontbinding een pregoratief van de Kroon is. eu dat hij niet behoeft mede te deolen, wat hij den Koning zal advisee reu. Vaitdervelde, de socialistische lei der, verklaarde, dat du linkerpartijen zijde aan zijde zuilen strijden voor de hervormingen, die baar program eischen. Schollaert, de vorige minister-pre sident verklaarde, dat tegenover het samengaan der linkerpartijen, een niet te overwinnen rechtsche groep moet staan, vost besloten de vrijheid van de arme huisvaders te verdedi gen. De zitting werd daarna opgeheven. In gaat het meer en meer spannen In een conferentie van de leiders der Unionisten van Hooger- en Lager huis werd gisteren besloten, om de regeering door de kracht van hun meerderheid in het Hoogerhuis te no pen tot aanneming van amendemen ten op de parliament bill, waarbij wordt bepaald, dat deze niet toepasse lijk zal zijn on oonstitutionneele ver anderingen als home rule (een be perkte volksveriegenwoordigin.g voor Ierland). Wanneer deze amendementen door het Lagerhuis verworpen zullen wor den heigeen zeker is zullen de Unionistische Lords er op blijven aandringen. Er zal dan een stilstand ontstaan in de werkzaamheid van de beide Huizen, waardoor het ministe rie genoodzaakt zou zijn voor den dag te komen met de plannen der regeering, wat de benoeming van de nieuwe pairs betreft. Maar, 't kan ook nog wel anders loopen 1 In de Fransche Kamer was aan de orde. De minister van Justitie verklaarde, dat do hervorming noodzakelijk is, opdat er een einde koine aan den dubbelzinnigen toestand. De regee ring is weliswaar voor evenredige vertegenwoordiging van de minderhe den, maar wil geen averechtsclie her vorming van het kiesrecht. Het ligt opgesloten In het begrip van verkiezingen, dal de absolute meerderheid van de kiezers ook de meerderheid der vertegenwoordigers aangeeft. Daarom heeft de regoenug zich voor het ontwerp der commissie verklaard. Er is dus in Frankrijk een belang rijke kieswet-strijd te verwachten. De voorloopige verspreid. Daarin wordt uiteengezet, dat de revolutie het gevolg was van een langdurige crisis, uitgelokt door de onderdrukking der volksvrijheden door de dynastie Brag an za. De repu bliek is door het gelieelo volk uitge- roeiien. Europa oordeelde, dat zij slechts het werk was van eenige theo retici, het resultaat van een handige staatsgreep, eu verwachtte dan ook haar vaL Daarom bepaalde het zich slechts tot erkenning van het feit. In de boodschap wordt verder geklaagd over de propaganda in het buitenland tegen de republiek gevoerd. De regeering verklaart, dat het noo- dig is de dictatuur' te verlengen, ten einde de republiek te consolideeren, en haai- ie beschermen tegen lagen. liet publiek heeft met groote be langstelling den arbeid van de voor loopige regeering gadegeslagen, die zonder haai- toevlucht te nemen tot een leening, de belastingen wist te verlagen. De internationale betrekkingen wor den met waardigheid gehandhaafd, een modus vivendi met Frankrijk is reeds tot stand gekomen, over een soortgelijk met Italië en Engeland wordt onderhandeld. De nieuwe regeering is door de groote mogendheden erkend. DE OPSTAND IN ALBANIè duurt nog maar onverpoosd voort, Uit Cettinje wordt geseind De Mon- tenegrijnsche regeering heeft de ken nisgeving van de in Turkije afgekon digde amnestie op vele plaatsen laten aanplakken, maar de Albanee- sche opstandelingen, die zich in Montenegro ophouden, toonen weinig neiging om van de amnestie gebruik to maken, ook omdat zij weten, dat do Turken hun dorpen verwoest hebben, zoodat zij onmogelijk naar huis terug kunnen koeren. Velen keeren wel naar Albanië terug, maar om den strijd te gen de Turken te hervatten. De commandant der troepen in Al banië seint dat de opstandelingen on verwachts gedurende den nacht een Turksch bataljon op den rechteroever der Tsem hebben aangevallen, maar teruggeslagen zijn. De Oostenrijksche regeering heeft haar waarschuwende siem opnieuw laten hooron. In een nota. Ie Weenen uitgegeven, wordt n.l. da Turksche i methode om de uitvoering van oelof- aeld werden door zonnige oogenblik- ken. Londen, het groote menschen- nest, bont in de kloadij van purper doek tegen de tribunes en stellages, vol van liet rumoer van menschen e:i puarden, en wagens, en auto's, veel- vorwig geschakeerd de grijszwarte gevels nu, waartegen de blauw-wit- roode vlaggen in trofeeën zijn aange bracht, of groote lappen blauw of rood doek, waarop met witte of gou den letters welkomstgroeten en zege beden voor koning en koningin zijn aangebracht, Londen levendiger dan ooit nu, opgesierd en opgekalefaterd niet rijen roode en witte en blauwe sierniasten, bekroond met vleugels van den draak of purper-en-goud- kronen, met slingers van groen en rozen gefestonneerd, is van uitbun dige feestelijkheid. Het leven schatert in de stralen, het drukke. lawaaiige leven van miliioenen feestgangers uit alle oorden der wereld en alleen als tusschen de menigte door -statige Hin does met rose en groene en gele tul banden boven de chocolade-bruine voorhoofden, Hindoes met groote, zachte, schuchtere, bruine oogen, zich in troepen bewegen, is er even be langstelling bij al de anderen voor dien extra optocht. ten tel icons te verschuiven scherp ver-optocht en maskerade dat is nu de Londensche straat. De met deco raties opgetooide huizen staan als verlegen lobbessen, die zichzelf niét herkennen in dien opschik en die tuigage. Maar de menschen, laat ik menschjee zeggen, want wij worden traging haar in slechter positie kan j zoo klein in die menigte, staan kin- brengen. Verwacht mag dus worden, dor lijk op te kijken naar al dat sma- oordeeld en wordt tevens gewezen op de vaagheid van de voorwaarden voor de amnestie. De Turksche regeerr zoo ver volgt de nota weet hoe ernstig de toestand is en tevens, dat iedere brengen. dat de dubbelzinnige punten in proclamatie ten spoedigste verduide lijkt worden, anders zou de toestand weder gellik worden aan dien van voor veertien dagen. IN MAROKKO, is weer een beetje gevochten. Bij een verkenningstocht in het woud van Mamara, waar de Ahmar en de Zein- mour zich ophielden, werd aan de zij de der Franschen één soldaat gedood en werden twee officieren en vier ti railleurs gewond. De vijand sloeg op de vlucht Uit Fez wordt geseind Daar de Fransche generaal Moinier geen voldoende troepen tot zijn be schikking heeft om door te dringen in het Atlas-gebergte, waar de nog niet onderworpen Berbers een schuilplaats hebben gevonden, zal hij zich er toe bepalen te S ei roe een garnizoen te la ten, sterk genoeg om de Actvvessi in bedwang le houden, hij zal posten vestigen te Vegs en Hadjeu in het be lang van de verbinding tussclien Se- frou en Mekmez, waardoor een verde digingslinie tot stand komt eu de in vullen uer Berbers in hut Noorden be let worden. Generaal Moinier zal daarna Fez ontruimen, maar er voldoende troe pen achterlaten om te kunnen zorgen voor proviandeering van colonnes op groot en afstand. Alle troepen zullen den zomer door brengen te Mekmez -i hun vestiging aldaar zal de beëindiging zijn van de actieve operaties. Voorloo'v zijn we dus nog niet van de Marokkaansche vechterijen af. Van onzen Reizenden Redacteur. DE ENGELSCHE KRONINGS FEESTEN. III. Londen, Maandag. j De dag begon met regenbuien, metvillestraat 81 Prins Hendrik een zoele regenbuien, die telkens afgowis- eere-lunch aanbieden. Zondag 25 Juni derlijk op t kelooze moois deze schiettent- mallemolen-fraaiigheden zonder stijl, zonder gevoel voor kleur en harmo nie. Maar ai is er geen hoedanigheid, er is hoeveel-lieid, zoovéél, zooveel het wil maar niet eindigen. Prachtig het werk der politie, hun eenvoudig blauwlaken sell pak staan do reuzen reuzen zijn het alien, de goedige, groote reuzen, de politie-agenten en op hun wenk hou den de eindelooze rijen wagens van allerhande soort, de precieuse cabs, nooit sierlijker dan wanneer in bont toilet een mooi vrouwtje alleen in hul glazen huisje zit, de zwaarwichtige auto-omnibussen, puffend, rookend, stinkend, met boven de balkons dicht bezet met menschen, de huur-auto's met haar anonieme vormen van nut tigheids-koetsen, de equipages niette wilde paarden, maar wel in toom ge houden door den gladgeschoren koet sier, Ave Caesar op den boktroon, zware, bolderende bierkarren, stoom- monsters met lcanpe bewegingen en toch zoo subtiel luisterend naar één enkele beweging van den chauffeur, allen, allen houden stil op een wenk van den politie-agent en haastig glip pen de menschen over het veilige paadje naar vluchtheuvel en trottoir en weer een handbeweging, voort snellen de zes, zeven, acht rijen bree- de files van wagens. In al die schijnbare anarchie een groote orde, een gemeenschappelijk arbeiden aan de wet der verdraag zaamheid en wederzijdsche achting. Vandaag zijn de hooge gasten "aan gekomen, de keizerin van Rusland, de kroonprins en de kroonprinses van Duitsclüand, de kroonprins en de kroonprinses van Zweden, de kroon prins van Denemarken, de hertog en de hertogin van Sparta, de hertog van Aosta (Italië;, de kroonprins en de kroonprinses van Roemenië.... ook Pims Hendrik der Nederlanden. Dinsdag te naif twee zuljen de Ne derlanders te Londen in liet gebouw der Nederlandsche Club ln de Sack- biedt de Nederlandsche gezant baron Gericke van Herwijnen in het gezant schapspaleis, Grostenor Gardens 8 aan den Prins en zijn gevolg een diner aan. Aanwezig zullen zijn het gevolg van den Prins, bestaande uit mr. W. Graaf Van Bylandt, jhr. Hooft Graafland, jhr. Van Suchtelen van do Haere, legatie-raad jhr. A. van der Goes, attaché jhr. W. Quarles van Ufford, kanselier H. N. Brouwer, rijbs-consulent voor landbouw, dr. J. L. van Rijn, consul-generaal, H. S. Maas en vice-consul Schuurman. De eerstvolgende groote feestelijk heid zal Dinsdagavond plaats vinden. In de Albert-Hall zal een Shakespeare bal worden gehouden, waaraan de koning, de koningin en de gasten van HH. MM. zullen deelnemen. Tweedui zend leden, dames en heeren. zullen daar, gekleed als de figuren uit do stukken en den tijd van Shakespeare, dansen uitvoeren. Men zal een Tudor- quadrille dansen, een voorstelling ge ven van koningin Elizabeth en haar hof (200 personen), de liefdesparen uit Shakespeare's werken, Macbeth, Mid- zomernachtsdroomHamlet, Othello, de Koopman van Venetië, enz. enz. Alle personen uit de werken van Shakespeare, voorgesteld door dames en heeren, behoorende tot de voor naamste klassen van de Engelsclve aristocratie en burgerij, zullen daar bijeen zijn. Het is niet smaakvol, lil den stijl van den grooten Will, maar het zal weer een kijkspel op groote scliaal worden Jiier maakt alles indruk door de hoeveelheid, niet door de hoedanigheid. En daar de brengst strekt tot stichting van groot nationaal Shakespeare-theater, zal het tóch een hulde zijn aan den grootsben man, dien Engeland, dien de wereld ooit opleverde, genie van den geest, waarbij haast alle konin gen en lielden tot dwergen worden. Twee optochten zullen wij aan schouwen. Den eersten optocht op Donderdag als de koning en de ko ningin naai- Westminster Abbey zul len rijden, om in die oud-eerwaardige kathedraal gekroond en gezalfd te worden. Den tweeden op Vrijdag, als de koning en de koningin door de City, door het hart van de stad, een gouden koets zullen rijden, en tweemaal de Theems zullen over schrijden. Nooit heeft de oude stroom god schitterender stoet over zijnhoog- geboogde bruggen zien rijden De eeisto processie op 22 Juni zal in drie gedeelten liet Buckingha.ni- paleis verlaten. Het eerste deel, dat te half tien vertrekt, bestaat, behalve het militaire geleide, uit 14 gala-koet sen met do voornaamste edellieden (pairs) van het Rijk, ter begeleiding van de koninklijke familie en de bui tenlandsche vorstelijke gasten. D< tweede stoet zal te tien uur hol Buckingham-pail els verlaten. Deze stoet, met 5 gala-wagens, geleidt de verdere leden van do koninklijke fa milie. ln de derde processie, die te half elf vertrekt, zijn HII. MM. de koning en de koningin omgeven door de konink lijke lijfgarde. De gouden koets wordt begeleid door den generalen staf, on der aumoering van veldmaarschalk lord Kitchener tde man, die o. m. door het blokhuizen-systeem den oor log in Zuid-Afrika tot een voor Enge land gunstig einde bracht). De groote optocht door de City oj) Vrijdag, don dag na de kroning zal een schitterend militair schouwspel opleveren. Aan liet hoofd rijden al de voornaamste bestuurders van de Brit- sclie overaeesche gewesten en de Indi sche vorsten, voor de kroningsfeesten overgekomen. De koning en de ko ningin zullen in een gouden stutie- koets rijden, door acht paarden ge trokken, onder het geleide van lord Kitchener. Men zal in dezen stoet ge neraal Botha zien rijden, gevolgd door een detachement van Zuid-Afn- kaansche troepen, den sultan van Porak, den sultan van Kodah, den Moharadjahs van Gaikwar, van In- dore, van Pahiala, de radjahs van Raipipla, Pudakota, de RadjaJihiraj van Shahpurah. Voorts detachemen ten te vcet en te paard van alle troe pen te land en ter zee van het Britr sche rijk en zijn overzeesche gewesten enz. enz. Vijf hulde-adressen van voorname corporatie's zuilen onderweg aan den koning worden aangeboden. Langs den geheelen weg, dien de optocht zal volgen, zullen soldaten en matrozen en haie worden opgesteld, om het publiek op den gewenschten afstand te houden. Buitendien heeft men op verscheiden punten de straat- toegangen van dikke houten deuren voorzien, die gesloten zullen worden, zoqdra de omstandigheden ddi eischen. Dit om ojistoppingen en on gelukken te voorkomen. De maatrege len zijn zoo verstandig genomen, met i zooveel kennis van zaken, met zoo veel ondervinding op het gebied van beweging van groote men schenmaa- sa's, dat hoogstwaarschijnlijk, dank zij ook den geest van orde, die hét pu bliek zelf beheerscht, geen angeluk ken te vreezen zullen zijn. Slechts zon zon zeer.... Want !s het regent valt alles in duigen, ook de groote avond-illuminatie, die lets nooit te voren geziens zal ople- Stadsnieuws i n d o r w e t. jj. en W. van Haar lem doen weten, dat is ingekomen een verzoekschrift met de bijlagen van J. Noordeloos, om vergunning tot oprichting van eene koek- en banketbakkerij, in het be neden-achtergedeelte van het perceel aan de Leidsoheetraat No. 25, kad. sectie H No. 920 en 921 ged., waarin zal worden geplaatst een dubbele heeteluchloven, en dat op 4 Juli e.k., des voormiddags te 11 3/4 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen liet oprichten der inrichting in te brengen. Concert Bron. Het concert, dat Haarlemsch Mu ziekkorps, onder leiding van den heer C. P. W. Kriens, gisterenavond in de Bron gaf, was waarschijnlijk we gens het ongunstige weer niet te druk bezocht. Toch was het zeer de moeite waard. Kriens 'musici voerden o. m. uit Rossini's Grand air de ,,Sta- bat Mater en Litolfs Ouverture „Maxim Robespierre". Ook rondom den Bron tuin genoten groepjes luis teraars van de heerlijke muziek. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij P. Cornet, Oostvest 34, een portp- monnaie met inhoud. J. Mulder, Adriaan Loosjesstraat 15, een broche. E. Barend6e, Waldeck Pyrmontstr. 57, een muilkorf. J. Witteman, Klaren beekstraat 61, 'een ceintuur. Het bureau van politie, een sleutel. E. C. van der Ham, Begijnhof No. 22 rood, een dubbeltje. FEU1LLB1 ON door Headon Hill. 22) De brief luidde „Boste Phyllis I „Je bent een lieve dochter, die „haar plicht kent om heen te „gaan en je ou^len voder te ver baten, juist nu hij meende op „zijn ouden dag troost in je gozel- „sehap te zullen vinden. Maar „denk niet, dat ik je een verwijt „wil doon. Een gentleman, die „niet bekend wil zijn, is heel aor- „dig voor mij geweest en heeft „alles tot mijn tevredenheid uitr „gelegd. Je bent wel wat dwaas „opgetreden, maar over het alge- „meen schijn je het toch bij het „rechte eind gehad te hebben door „om de belangen te denken van „een faniile, waaraan wij veel „verschuldigd zijn. Het is niet te „veel gezegd om te beweren, dat „ik aan Lord Monksilver mijn „noodzakelijkst levensonderhoud „te danken heb, en het minste, „dat wij doen kunnen, is hem te „behoeden voor de schande, door „dezen onnadenkende!., jougen „bloedverwant over hem ge bracht. Nu je eenmaal in het „schuitje zit, is er geen torugkee- „ren meer mogelijk, en ik ver- brouw, dat je zult blijven waar „Je bent, tot alles is opgehelderd. „Het zou werkelijk heel verkeerd „zijn voor de zaak, die je ter har- ,.ie hebt genomen, als je nu naar „Beacon Audley terugkeerde en „geprest werd om uitlegging te „geven. Ik zal niet weer schrij- „ven, tenzij ei- een bijzondere re- „den voor is. „Je toegenegen vader PHILIP VAUGHAN." Een droevige glimlach gleod over het gelaat van het jonge meisje, ter wijl zij den brief opvouwde en in haar zak stak. .Het was zoo echt iets voor haar vader, om gedeeltelijk aandeel te nemen in een zelfopofferende daad, die alleen aan haar moest worden toegeschreven. De stoffelijko dingen, waarvan hij door de goedhartigheid van Lord Monksilver genoot, waren blijkbaar voor hem veel meer waard dan haar goede naam, die in elk ge val tijdelijk betwist weid. Maar zij was heel blij over de ont vangst van den brief, omdat het haar bewees, dat Ravenscar zijn woord had gehouden, toen hij beloofde, ka pitein Vaughan op de hoogte te zul len brengen van het ware geheim van haar verdwijnen. De angst, dien zij haar egoistischen vader zou heDben kunnen bezorgd, verdreef zij in' haar geest en drukte thans minder zwaar op haar gemoed. Die Last was ton minste door dat beverige geschrijf opgeheven. Je hebt zeker het een of andere goede nieuws gekregen, lieve? zoo onderbrak de bevende stem van Mrs. Raphael haar drooinerijen. Niet dat ik mij maar in het minst in uw zaken wil dringen, maar het is al een genot, wat gelukkiger uitdruk ld ng op uw gelaat te zien. Het is vriendelijk van u, u daar voor te interesseeren, antwoordde Phyllis. Ja, die brief heeft mij in zeker opzicht veel verlichting ge bracht omdat hij mij heeft laten zien, dat ik mijn plicht deed door in Londen te komen en een betrekking te zoeken. Het doet mij heel veel genoegen, u liier te hebben, zuchtte Mrs. Ra- phaël. Van de eene week op de an dere is er nooit iemand, met wie ik eens praten kan. Soms denk ik, dat ik meer leven zou hebben, als mijn man mij wilde toestaan in den winkel te helpen, maar daarvoor ben ik te dom. Hot eenige, waarvoor ik ge schikt ben, is zijn eten klaar te ma ken en hem de onkosten van eene dienstbode uit te sparen. Maar, koml lk bom nog ln lasten, als ik zoo aan mijn lust tot babbelen toegeef. Zij stond met moeite op en ging naar de keuken, om een lek kor hapje klaar te maken voor bet ontbijt van Mr. Raphael, en Phyllis ging ook naar beneden, om in den winkel haar dagtaak van het catalogisceren vooi-t to zetten. Totdat de meester zijn plaats in het glazen kantooi tje had ingenomen, werd de straatdeur niet ontsloten, en Phyllis kon een goed uur lang doorwerken, zonder gevaar te loopen door klanten gestoord te worden. Mi' Raphael had er op gezinspeeld, dat gas gebruiken overdag ee>n weel de was, die zijn middelen te boven ging, daarom deed Phyllis haar best, om geen last te hebben van de duis ternis in den volgepropten winkel, door haar lijst te leggen op oen worm stekig. Fransch bureau voor het ven ster. Zoo liep zij heen en weer door het magazijn, telkens naar het bu reau terugkeerend, om een aanteeke- ndng te maken, als zij een artikel vond van hetzelfde type, als zij het laatst had opgeschreven Door deze methode was zij in staat om tot zekere hoogte de goederen ie classificeeren, zoowel al§ orde te brengen in de chaos. Dezen morgen was zij bezig meteen lijst op te maken van wapenschilden en wapens, ze in historische perioden verdeelend, voor zoover zij haar be kend waren. Zij was klaar gekomen met de ver zameling verdedigingswapenen, zoo- als vizieren, helmen, harnassen en beenstukken, met de daarbij behoo- rende strijdbijlen, lansen, pieken en knotsen, en maakte goede vorderin gen niet de vuurwapenen, toen Mr. Raphael beneden kwam, en na do straatdeur opengosloten te hebben, in zijn kantoortje ging zitten. Toen hij op zijn twee stokken kwam aangehurkt keek hij naar zijn ijverige amanuensis en grinnikte in zichzelf, maai- hij wendde zich niet direct tot iutar. IIij deed dat maar heel zelden. Feitelijk scheen hij liet malton van den catalogus niet een zeker soort van sardonisch vermaalt te beschou wen. Phyllis rangscliikte ordelijk de vuurwapenen bij de zwaarden eu ra pieren uit denzelfden tijd en vestigde in meer moderne tijden gekomen, haar aandacht op de pistolen uit liet begin van de negentiende eeuw. Deze waren, omdat zij niet zoo oud waren, minder kostbaar, en daarom was Mr. Raphael karig geweest in zijn aan- koopen. Een half dozijn vogel roeren en even zooveel pistolen vormden de hoeveelheid, dio hij, zijn ruimte in aanmerking nemende, had aange schaft. Na deze gemengde verzameling ook te hebben opgeteëkend, dacht Phyllis er over na aan welke groep van cu riositeiten zij nu zou beginnen, toen zij ver.naar achteren geschoven op een plank met rapieren eu bijna daar door verborgen, oen soort van lang werpige mahoniehouten kist ontdek te, dio aan haar aandacht ontsnapt was. De kist er af nemend zag zij, dat er een metalen plaatje op het deksel stond, waarop gegraveerd was „Dit paar duel-pistolen werd door Sir Harry Dunster geschonken aan zijn vriend, A. Thompson, Esgre, 1835". Verlangend om haar verzuim te hei-stellen, deed zij de kist open en vond dat de inhoud met overeen kwam niet de beschrijving op het deksel. De kist was stellig gemaald om twee pistolen te bevatten, maar slechts in één van de met groen baai gevoerde afdeetingen lag zoo'n wa pen. Na een oogenbiik geaarzeld te heb ben, ging zij met de kist naar het kantoortje, waar Mr Raphael, met één oog op de winkeldeur gevestigd, bezig was een slechte sigaar te roo- ken en de „Daily Mail" te lezen. Het spijt mij u te moeten sto ren, zei ze, maar ik wilde den inhoud van deze kist liever niet op- teekenen, zonder er eerst uw aan dacht op gevestigd te hebben. De in scriptie spreekt van een paar pisto len, maar er is er maar één in de doos. Het is er blijkbaar één van een paar. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5