EEN LEERLING VAN DEN HEER CIIRISTIAAN KR1ENS. The Musical Observer, eon te New- York verschijnend „journal for mu sical people" bevat een artikeltje, ge wijd aan een leerling van ontzien oud- stadgenoot ""den hoo'r Ch'ristóaan Kr i ons. De Musical Observer qualificeert Miss Powers als eon zeer veelbelo vende violiste. Zij maakte haar Xew- Yorksch debuut op een cóncert in Ho tel Manhattan. ..Miss Caroline Powers is een (ver gevorderde) leerling van den welbe kenden violist en componist Ch'r. Kriens, en haar bijzonder talent en buitengewone arlistbko bekwaamhe den doen van haar als viool-soliste oen schitterende toekomst verwach- ton. Onder de kunstvolle leiding van 'den heer Kriens heeft zij verbazing wekkend groote vorderingen gemaakt, zal zij hare studies nog voortzetten. Aan oen vertegenwoordiger van den Obse'rver verklaarde de heer Kriens onlangs, dat (terwijl hij eon a ah tal zeer veelbelovende en begaafde leer lingen onder zijn groote aantal telt, Miss Powers ongetwijfeld 3e meest talentvolle en begaafdste is. Naar zij ne meeding zal zij binnen een paar Jaar gereed zijn als concert-violiste. Goslaa gd. Aan de Theologische school to Kam pen is voor het propaedeutisch exa men geslaagd de heer J. D. Boorkoel van hier. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben hot voorrecht, !*reiKon op yeraohlllend gebied, mits voor fcomitwoording vatbaar, in to zenden bij do Koductio van Haarlem's Dagblad, Groot* Sloulatraat 03. Allo antwoorden worden geheel kosteloos f*gov#a en zoo spoedig mogelijk. Aou vragen, dl* niet volledig naam en Uroon plaats van den in tan dor verruolden troidt goen aandacht geschonken. VRAAG: lk heb mijn betrekking als dienstbode met de zes weken opge zegd op Donderdag. Kan ik nu op Donderdag vertrekken of kan zulks eerst op Vrijdag geschieden? ANTWOORD: Wij kunnen er geen bezwaar in zien dat u Donderdag avond vertrekt. VRAAG: Ik héb met mijn patroon een mondeling contract gesloten we gens opzeggen van werkzaamheden, en wel met 6 weken, waar ook mijn mant bij tegenwoordig was. Nu wordt ik met de 14 dagen opgezegd. Is daar iets aan te doen? ANTWOORD: Wij vreeoen er voor, daar u geen voldoende bewijzen zult kunnen bijbrengen, en omdat u waar schijnlijk per week betaald wordt, hetgeen het vermoeden oplevert, dat er niet zulk een lange tormijn van opzegging is overeen gekomon. VRAAG: Is mishandeling, beleedi- ging van vrouwelijke eer en verkwis ten van voor het onderhoud des ge- zLns zoo hoog noedige weekgeld, re den tot echtscheiding? Zoo ja, tot wien moet men zich wenden? ANTWOORD: Wanneer gevaarlij ke verwondingen zijn toegebracht wel; mishandeling op zich zelf niet én ook niet de overige feiten. Voor schei ding van tafel en bed is misschien meer kans. Dan moet u ach van oenen procu reur voorzie'n of. zoo u kosteloos wilt procedeeren. wenden tot het bureau van consultatie, voorzien van een be wijs van onvermogen. VRAAG: Als om 6 uur mijn werk tijd ingaat en ik krijg over zessen op weg naar mijn werk een ongeluk, •heb lk dan recht volgens de ongeval lenwet? ANTWOORD: Neen, want u liadt wel aan het werk behoo'ren te wezen, maar u was het toch niet. VRAAG: 1 Mei heb ik oen dienst meisje gehuurd, die mij nu togen 1 Aug. opzegt. Mag ik bij haar ver trek den godspenning afhouden. ANTWOORD; Ja, omdat zij met lan gor dim 3 maanden in betrekking is geweest VRAAG. Ik heb kennis gehad aan een persoon, dio later bleek gehuwd te zijn. ik gaf dien persoon de huur en kreeg daarvan een bewijs. In dien tijd heeft hij mij er uit laten zeilen, builen mijn weten, dourvvaardelijk. "Welken weg zou ik moeten inslaan? ANTWOORD. U mout or zich voor eerst nog een beetje in oefenen, om rechtsquaeslies duidelijk voor te stel len. In de tweede plaats kunt u dan eens beproeven of er aan uw zaak iets to doen is maar in dit opzicht heb ben wij weinig troost voor u. Ben raad zou misschien beter wezen maar wat wij bedoelen zoudt u den kelijk liever niet van ons hooren. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Landbouw. Do uitgestrektheid, bezaaid met de •verschillende landbouwgewassen in '1911 is in deze gemeente als volgt Wintertarwe 1432 H.A.winterrog ge 743 II.A. wintergerst 154 H.A. Slaver 1176 H.A. veldboonon (paar den- en duiYenboonen) 885 H.A. erw ten 727 H.A. stamboonen 24 H.A. winterkoolzaad 33 H.A. bruin mos terdzaad 4 H.A. geel mosterdzaad 4 II.A karwijzaad 854 H.A. vlas 56 H.A spinazie zaad 279 H.A. bieten zaad 9 H.A. wikkenzaad 1 H.A. knolzaad 33 H.A. ajuinzaad 2 H.A. boerenkoolzaad 3 H.A. aardappelen G9 II suikerbieten 2S06 H.A.; voer- bioten 3'jyi.A.; bloembollen 102 II.A.; roodc klaver 356 H.A.mongklaver 240 H.A. kunstweide 225 H.A'.wik ken 2 H.A. Veiling van grasgewas. Ongeveer 5 1/4 ll.A. grasje was, ge legen aan den ringdijk nabij den Beai- nebrookarweg, is publiek geveild ge wonden om te hooien. In negen per- ceelen geveild, was de totale op brengst 327. De opbrengst van het grasgewas is dit jaar over liet alge meen niet hoog. Kwaadaardige ziekte. Bii den landbouwer De Vries, nabij Hoofddorp, heerscht onder de var kens een kwaadaardige ziekte, „borst ziekte" genaamd. Do varkens zijn slechts oen oogenblik ruunkeerend, doch sterven kort daarna Reeds zijn er een elftal biggen en een viertal halfwassen varkens aan gestorven. Door den veearts is de overgebleven koppel opnieuw nog oons ingeënt, doch hiervan bemerkt men nog wei nig goede resultaten. Ernstige aanrijding. Aan don Sloterweg nabij dé Sloter- brng, is de zeventigjarige vrouw De Rijke aangereden door een dame, die aldaar per rijwiel passeerde en die in plaats van voor zich uit te kijken, naar iets anders keek. Do oude vrouw viel en had het ongeluk haar pols te breken, zoodat toen zij thuis kwam, onmiddellijk de hulp van den genees heer moest worden ingeroepen. Al hoewel de dame, die het ongeluk ver oorzaakte, zag, dat de vrouw die zij aanreed viel. verwaardigde zij zich niet, oven af te stappen om de oude vrouw te helpen, doch reed haastig verder. VELSEN. UIT DEN RAAD., Gistermorgen vergaderde Velsen's vroedschap onder leidmg van den bu'rgemeeter, Mr. H. Ver Loren van Thomaat. Afwezig was de heer Boekei. Nadat de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd waren, deelde de VOORZITTER mede, dat oirtvangstberichten van Ged. Staten van Noord-Holland waren ingekomen betreffende de verordeningen op de levensmiddelen enz., tot intrekking en wijziging van cenige art. der Alg. Politieverordening en tot wijziging de'r melk verordeningen, Deze veror deningen zullen op de voorgeschre ven wijze worden afgekondigd. Ver der hebben Ged. Staten ceuxlge beslui ten goedgekeurd deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de commissie be last met de samenstelling van een ontworp-reglement met liet rekking tot de Burg. Armbesturen, houdende toezending van een ontwerp-regle- me'nt voor die bestu'ren en een ont- werp-instructie voor den administra teur-controleur, is tevens ingekomen. B. en W. zullen in de volgende ver gadering met voorstellen komen. Vervolgens is aan de orde 't voor stel van den heer R. de Boer tot in- PROGRESSIE In de gemeente-belastirngeii. De Vr.- D. Mesve'reeniging te IJmuiden heeft adhaesie met dit voorstel betuigd. De meerderheid van liet college van B. én W. beeft afwijzend gepraead- viseerd, de minderheid is vóór pro gressie. De VOORZITTER is voor deze ge meente niet voor progressie. Spr. zou het beste vinden deze zaak te behan delen zonder allerlei principes er bij te halen. Deze zaak is veel beter te bezien uit practische oogpunten. Spr. waarschuwt een onberaden stap te doen. De heer DE BOER herinnert bij de verdediging van zijn voorstel al lereerst aan de accijnzen, b.v die op de suiker. Die accijnzen drukken voornamelijk den kleinen man. De wetgever heeft voorge steld, dat in de gemeentelijke be lasting progressie kan ingevoerd wor den. In art. 243 zijn evenwel progres sie-grenzen gesteld. De progressie kan men hier met invoeren hooger dan tweemaal 't procent dat van een inkomen van f 675 geheven wordt. Iemand die een inkomen van f 20.000 lieeft, is kapitaalkrachtiger dan ie mand die f 1000 verdient. Terwijl de behoeften niet in gelijke mate stij gen, De billijkheid, do rechtvaardig heid van progressie kan niet ontkend worden. Het heeft spr. verheugt, dat in B. en W.'s praeadvies aan die rechtvaardigheid niet getornd wordt. Maar voor Velsen zegt spr. achten B. en W. progressie natuur lijk niet gewenscht. Het advies van B. en W. is voor de bezitters in deze gemeente compromitteerend. De bezit ters zullen wegtrekken, zeggen toch B. en W. De arme betaalt aUn de be lasting in verhouding veel ineer dan de rijke. Spr. had gedacht, dat B. en W. meer rechtvaardigheidszin bij de bezitters zouden verondersteld heb ben. Spr. gelooft niet, dat de familie Van Tuyll Velsen verlaten zal, om dat het percentage wat hooger wor den zal. B. en W. moenon dat pro gressie den bloei van de gemeente zal tegenhouden. Dat is niet zoo recht vaardigheid houdt niet tegen, maar brengt vooruit. Wat den bloei tegen houdt, dat is b.v. hot getalm met de waterleiding. De draagkracht neemt progressiei toe. Spr. vertrouwt op den rechtvaar digheidszin van de raadsleden. De heer VERMEULEN is het eens met den heer De Boer, dat do accijn zen jammerlijke belastingen zijn. Maar dat heeft met deze kwestie niets te maken, want de accijnzen zijn rijksbelastingen. Ook spr. voelt de rechtvaardigheid van progressie. Maar we hebben reeds een 'n zekere progressie en daaraan heeft ook spr. zijn stem gegeven. Voor den klei nen ma nevenwel is het woningvraag stuk oe'n veel belangrijker kwestie dan het bolastingvraagstuk. Wordt nu progressie ingevoerd dan gaan do wólgestelden even de grens over en dan lijdt Velsen meer schade, dan dat de gemeente voordcel heeft. We hebben hier een tamelijk liooge aftrek en tevens een varieerend getal van 50 tot 100 opcenten in de gemeen tebelasting, die volgens do rijkswet geving progressief zijn. Dan is er een belasting op de be bouwde en onbebouwde eigendom men. Daaruit blijkt wel, dat onze ge meente niet principieel tegen progres sie is. Dan is er nog een reden, dat de groote inkomens niet te zwaar belast moeten worden. De welgestelden toch proflteeren weinig van de gemeente lijke instellingen, b.v. van hot onder wijs. Ze moeten huil kinderen met groote kosten naar H. B. S. of Gym nasium zenden. Spr. hoopt, dat de Raad het voor- stel-De Boer niet zal aannemen. Do hoer NETSCHER zal kort zijn. Spr. maakte de minderheid in B. en W.'s college uit. Het prae-adv:es vah B. en W. is een zeer gemakkelijk. De ze zelfde meerderheid heeft zich nu reeds twee maal in principe vóór een kwestie bepaald, maar telkens was die meerderheid er voor Velsen tegen. Dal is wel heel gemakkelijk. Men heeft hier met het argument van bangmakerij geschermd. Do groo te bezitters zullen heengaan, zegt men. Och, gaan ze zegt spr. la ten ze dan maar gaan, ze krijgen m'n zegen na. Hier in de gemeente heeft men giroot-grondbezit, en spr. gelooft dat dit nu niet direct een zegen is. 't Zou wel goed zijn, als di6 gronden, bv. te Santpoort, eens aan den paal kwamen, en als in Bloemendaal een villapark verrees. We staan voor groote uitgaven nu is dus het juis-, te moment gekomen om de belastin gen naar draagkracht te verdeden. De hoe"r DE BOER bestrijdt de ar gumenten die de hoo'r Vermeulen te berde heeft gebracht. Het argument van heengaan van inwoners met een groot inkomen heeft weinig kracht. Amsterdam heeft geen progressie, Bussum wel. En toch trekken vele Amsterdammers naar Bussum. De heer BROK Is van oordeel, dat progressie een belang voor de ge meente is. Er wordt nu weer eein cre- diet van f 80.000 gevraagd; er moet dus geld zijn om die leening weer af te lossen. En uit de gewone inkom sten kan dat niet. Men zegt, dat spr.'s partij, de soc.-dem., zóó materialis tisch is; dat kan zijn, maar de soc.- dem. is zeker niet zoo materialistisch als do hoer Vermeulen hedenochtend geweest is. De bezitters houden hie'r het natuurschoon zegt men ja, maar dat natuurschoon is niet voor de niet-bezittenden. Willeb die er van genieten, dan staat daar dadelijk de koddebeier om ze weg te jagen. Spr. betreurt het, dat ook hier een klein getal kapitalisten naar de oo- gen gezien wordt. De VOORZITTER zegt, dat de men- scheh, die in IJmuiden 'rijk gewor den zijn zullen vertrekken. Voor het heengaan van de groot-grondbezitters vreest spr. minder. De heer FALCK is niet in beginsel tegen progressie. Spr.'s bezwaar is, dat do middenstand het meest ge- drukt zal worden. De gegoede bur ger» zullen heengaan, en. anderen zullen huiverig worden hier te gaan wonen. Daarom is spr. er voor 't oo genblik tegen. - De hoer DE BOER merkt op, dat hier alleen over het principe beslist wordt. Er is geeh zeker voorstel. De heer Falck zegt principieel vóó'r te zijn, welnu, dan moet hij ook vóór steramen. De heer VERMEULEN maakt nog eenige opmerkingen o.m. aangaande het vrij wandelen in de boschen. De eigenaars hebben die moeten sluiten, omdat de menschen de bosschen ver nielde^ Die hadden zich wat be schaafder moeten gedragen. Vervolgens wordt gestemd en het voorstel van den heer De Boer wordt aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Vóór waren de heeren: Van der Does, De Boer, Van Splunte'r, Zegel, Brok, Schuitenmaker, Netschor en J. E. Mulder. Tegen de heeren A. A. M. Mulder, Falck, Van Tuyll, Vermeulen, Koele- mey en Van Rhijn. Een kleine wijziging van het raads besluit in zake het exploitatieplan- IJniuiden werd na de pauze goedge keurd. De heer Boekei is thans ook geko men de heer J. E. Mulder is heen- Vervolgens was de bespreking van do looning van f 80.000, ten behoeve van verschillende buitengewone wer ken, aan de orde. Do heer BROK had de Jan Gijzeai- vaart ook willen dempen. Do boei' VERMEULEN zegt, dat liet oorspronkelijk voorstel over 100.000 liep. Voor zulk een bedrag heeft spre ker geen meerderheid kunnen vinden, 20.000 voor de demping van de Jan Gijzenvaaxt alleen, kon spreker niet krijgen. De heer NETSCHER voegt daaraan toe, dat hij niet gaarne het voorstel op 20.000 zou willen laten duikelen. Eon half ei is beter dan een ledigen dop. Mocht de Raad nog voor die 20.000 zijn, dan kan de voorsteller op spreker's stem rekenen. De heer VAN TUYLL zou de vaart tot aan de Hollandsche Spoor willen dempen. Anders verplaatst men slechts de onaangename lucht- 1 Do heer VERMEULEN antwoordt, dat de vaart bijna tot aan de spoor brug gedempt zal worden. Dit „bijna" in het belang van hot verkeer. De heer BROK stelt voor do leening van ƒ80.000 op 100.000 te brengen, en die 20.000 to besteden tot demping van de Jan Gijzenvaart. Do hoor DE BOER is er niet Van overtuigd, dat de twintig opgenoemde werken de meest noodzakelijke zijn. Spreker wenscht daarin vrijheid te behouden. De heer KOELEMEY wil den Dood weg bij den Biezen weg verhard zien. De lieer VERMEULEN zegt toe, dat deze zaak nader onder de oogen zal gezien worden. Het voorstel van den heer Brok dat door B. en W. is overgenomen wordt vervolgens in stemming ge bracht en aangenomen met algemee- ne stemmen, op die van den heer Van Rhijn na. De heer FALCK stelt voor, de wer ken van bestrating en rioleering uit te stellen tot na het leggen van de buizen der waterleiding. Do lieer VERMEULEN is tegen dit voorstel; de waterleiding zal nog lang genoeg op zich doen wachten. Dit voorstel wordt verworpen met algemeen© stommen, op die van de hoeren Falck, Van Rhijn en Koelomey na. Het voorstel om 100.000 t-oe te staan wordt nu in zijn geheel aan genomen. Tegen waren de heeren Van Rhijn en Falck. De gasprijs werd zonder bespreking bepaald op 8 cent voor particulieren per kub. M., 9 cent voor muntgas per M3., en 7 cent per M3. voor industri eel© doeleinden. Inzake de inrichting van het ge bouw 's-Gravenlust werd besloten, plan A. waarbij ruimte voor de secretarie overblijft uit te voeren. Het gebouw zal een topgevel krijgen. Aan de orde is dan (le vaststelling van de verordening op liet beheer van het gemeentelijk gasbedrijf, en de be noeming van een administrateur. De heer BROK wil geen administra teur benoemen, vóór de verordening is vastgesteld. De heer SCHUITENMAKER is er verontwaardigd over, dat de raad ge bruikt wordt, ais hij voor B. en W. nuttig isanders wordt hij uitge schakeld. Noort hoeft de Raad b.v. den administrateur met 1200 gesa larieerd. De heer NETSCHER bestrijdt zulks; in de commissie heeft do lieer Schui tenmaker zelf medegewerkt. Do VOORZITTER wijst nog eens op de noodzakelijkheid om den adminis trateur nu te benoemen. Do heer NETSCHER deelt mee, dat alles aan de omstandigheden ligtde zaken zijn vlugger geloopen dan ge dacht werd. Nu kan over com ge we ken reeds gas geleverd worden, ter wijl men dacht, eerst in October klaar te zijn. We behoeven elkaar de schuld niet te geven. De heer VAN TUYLL betreurt het, dat alles maar op de haast, die bij het werk is, geschoven wordt Op die ma nier kan men geen aanmerking meer maken. liet salaris van den administrateur wordt vastgesteld op 1200 de po sitie zal later geregeld worden. Tot administrateur wordt benoemd de hoor A. de Wit, adjunct-directeur- boekhoud or aan de gemeentelijke gas fabriek te Sliedmocht. De lieer NETSCHER stelt voor, de behandeling van de verordening uit te stellen dé leden, die dan amende menten hebben, kunnen die schrifte lijk indienen. Dit voorstel wordt aangenomen- Do verordening, als bedoeld bij art. 2e., der Hinderwet, wordt vervol- jns vastgesteld. B. en W. stellen voor, te besluiten, de uitvoering van werkon in eigen beheer voort te zetten, en zooveel noodig uit te breiden. Het ligt in de bedoeling, binnen korten tijd voorstel len bij den Raad in te dienen tot reor- :anisatie van den reinigingsdiensten Jaarmee in verband staande belang rijke voorstellen. B en W. zijn van meaning, dat het daarvoor beiioodigde personeel in vasten dienst moot worden verbonden en stellen voor, dat te benoemen. De heer VAN TUYLL was indertijd tegen een gemeente-timmerman ook nu zal hij zijn stem er niet aan geven. Het voorstel van B. en W. wordt m stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen, op die van den heer Van Tuyll na. Ben supnletoire begrooting cn ©eni ge af- en overschrijvingen der Armbe sturen, dienst 1910 werden goedge keurd. B en W. vragen een crediet van hoogstens ƒ100 voor een onderzoek naar de werking van een vischguano- fabriek. De heeren Tubbesuig. die be langhebbenden zijn, zullen eveneens f 100 bijdragen. liet eredict wordt toegestaai J. W. Lassing en J. C. Putz verzoe ken afwijking van het bij de bouw verordening beuaal de. Dit wordt niet toegestaan. B. en W. prae-adviseeren eveneens afwijzend op een dergelijke aanvrage van den hoor A. van Vrede. De heeren SCHUITENMAKER en DE BOER stellen integendeel voor het verzoek wel toe te staan, omdat do algemeene hygiënische toestand toch niet verandert. Het voorstel van B. en VV. wordt echter aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. De lieer Solunter is onder dezo be drijven x er trokken, en thans gaat ook de hoer Brok. Een bouwplan van A. van Essen wordt naar B. en W. gerenvoyeerd in afwachting van een nieuw. Ben ver zoek van den heer F. J. Kockx m zake rioleermg en bestrating wordt in handen van 't dagolijksch bestuur om prae-advies en een klacht over hinder van een bakkerij in handen van het college ter afdoening gesteld. B. en W. stellen voor, 1U00 subsi die, voor den tijd van één jaar. aan de Vissciierijschool te IJmuiden te geven de heeren De Boor, Schuiten maker en Van der Does hebben een amendement ingediendhiertoe strekkende om 1500 voor twee jaar toe te staan, onder voorwaarde, dat het internaat worde afgeschaft. De heer DE BOER verdedigde het amendementde heeren NETSCHER en VERMEULEN bestreden het. De laatste spreker was er van overtuigd, dat een gemeentelijke yisscherijschool veel goodkooper zou rijn. De heer Vermeulen zal in geen geval zijn stem voor langer dan één Jaar geven. De heer FALCK stelt voor in af wachting van do gemeentelijk© vis sciierijschool slechts voor 1912 nog subsidie to geven, maar niet langer. De hoor De BOER deelt mede, dat het bestuur groote reorganisaties aanbrengen zal. in het voorstel zelf ligt al een zeer ingrijpende reorgani satie. De heer De Boer splitst nu r.ijn amendement in tweeën, nl. om de sub sidie voor twee jaar loc te staan, en vervolgons om 1500 in plaats van ƒ1000 te geven. Het eerste voorstel van den heer De Boer wordt nu in stemming gebracht en verworpen met 57 stemmen. Vóór zijn de heeren Boekei. Zegel. Van der Does Schuitenmaker en De Boer. Ook het tweede voorstel van den heer Do Boer wordt verworpen. Vóór stemden dezelfde heeren. Het voorstel van den heer Falck wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Van Tuyll, Van der Does, Schuitenmaker en De Boer te gen. B. en W. zullen nu dus met voor stellen komen Ier instelling van oen gemeentelijke visscherijschool. Een verzoek van de verceniging „Vooruitgang" om gebruik van een schoollokaal, wordt in handen van B. c-u W. lor afdoening gesteld terwijl B. en V. op een adres van 28 ingeze tenen te Santpoort, om uitbreiding van het leerplan van school F., prae- advisoeren zullen. Eenige af- en overschrijvingen enz. worden goedgekeurd Het verslag van de Ambachtsschool te Haarlem zal bij de leden ter lezing worden rondge zonden. RONDVRAAG. De heer DE BOER vraagt, wat men nu eigenlijk met de waterleiding be ginnen gaat. Zullen de boringen nu plaats hebben 1 of gaan we nu met Haarlem een contract sluiten? Iets moeten w© nu toch doen. De water- nood wordt nijpender, en er is al veel te veel tijd vermorst De VOORZITTER zegt, dat de zaak nog moet worden onderzocht. We we ten nog niet welken deskundige we zullen benoemen. De hoer DF. BOER is niet bevredigd, en de heer NETSCHER is 't met hem eens. De VOORZITTER dealt dan mede, dat de terreinen van Velsen te dicht bij 't Noordzeekanaal liggen, waar door het water binnen drie of vier jaar onbruikbaar zijn kan. Meerdere onderzoekingen moeien daarom plaats hebben. De heer NETSCHER Deelt u nu alles maai- mee, meneer de voorzitter; zegt u nu ook maar. dat er ook weer over gesproken is met Bloemendaal mee te gaan. Na dit nogal heftige waierleiding- debatjo gaat de raad in besloten ver gadering over. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: G. Huysman, Bloemendaal, Hoogo- weg 32, 6 pers. H. J. Lammers, Amsterdam, Kerk- dwa'rsstraat 1, 4 pers. F. Drueker, Duisburg, Kostverloren weg 13. 2 pers. C. G. Swanenbulrg de Veye, Haar lem, idem, 4 pers. G. Deehne, Leipzig, Parkstraat 5, 2 pers. F am. Liechtenstein, Brussel, Heems- kerkstr. 14, 2 pers. A. Sohindhelm, Amsterdam, Beau Site. 3 pers. J. J. Ver Loren van Themaat, Warnsveld, idem. M. A. Gardner, Tall River, idem. H. Dobber, Zurich, idem, 2 pers. L. O. French, Tall River, idem. Jhr. van R'heinsch Leyssius, Baara, idem, 2 pens. Mervr. Mile, Voorburg, Driehuizen, 2 pers. F aai. Par ares, Amsterdam, Grand Hotel. 2 pers. Fam. Toerste'rling Mors, idem, 2 p. F am. Ileuer, idem, idem, 3 pers. A. Chomat, Parijs, d.Orange. C. J. 'Arnold, Kempen, idem. Oscar Arnold, idem, idem. Mej. Janssen, idem, idem. H. Tach van Goltz, Crefeld, Quisi- sana. 2 pers. A. Oudegeest, Schoonhoven, idem, 5 pers. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. ij Gebrek aan eetlust Dr. Hommers Haematogen Snelle zekere werking 20-jarig eliocee WAARSCHUWING i Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL Binnenland HOFBERICHTEN. De Kohingin ontvangt heden prins Axel van Denemarken» die met den kapt ter zee Joehnke, commandant van het Deenscbe oorlogsschip, aan boord waarvan hij dient en den Deenschoü minister-resident, den heer Garslenskjold aan het diner op het Loo is genoodigd. BEN GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA. In ons bericht van giste'ren, betref fende de benoodigdheden voor de boerderij van prinses Juliana, door den heer Bakker te Punnerénd vaardigd, stond vermeld, dat alle voorworpen zijn geknipt; dit moet zijn gekuipt. PRINS HENDRIK TE LONDEN. De Ke'rkeraad der Ned. Hert Ge meente en de'besturen der Ned. Ver. (Dutch Club), het Ko'üing Willem- fonds en ile Nod. Kamer van Koop handel boden gistermiddag aan den Prins een lunch aan in do lokalen der Ned. Vereen iging. Gedurende 's prinsen verblijf tc Lon den zal de prins nog met eenige voor name personen coiüforeeren over de belangen van het ltoode Kruis, thans echter hebben roods eenige deelne mers aan den lunch den prins onge veer 1200 pond sterling voor bet ió'O- de Kruis in Nederland toegezegd. TWEEDE KAMER. Het eerste vraagpunt betreffende do Arbeider-riek te v e'rze kern tg wu a rn led o de Kamer zich gisteren bezig hield luidde: Is het wensehelijk de wettelijke ziekteverzekering te beperken tot uit keering van ziekengeld, met uitslui ting van do zorg voor geneeskundige hulp? Van de inleiding van het debat dooi- den heer Duys werd reeds mel ding gemaakt. Zijn conclusie was, dat de belangen der arbeiders moes ten gaan boven die dér doktoren en dat een goede Ziekteverzekering biet enkel de uitkeering van ziekengeld, maar ook de zorg voor geneeskundige hulp moest omvatten. Tot gelijke conclusie kwam ook de heer Patiju. Deze had intusschen als voorganger den hoer Passtoors, die beweerde dat bij de wet-Veegens be zwaar tegen samenkoppeling van uit keering en geneeskundige hulp was gekomen van do zijde van een deel der arbeiders, voo'r wie hij te groote lasten Vreesde indien het vraagpunt ontkennend werd beantwoord. De heer Patijn merkte hem op, dat het bij de wet-Veegens ging om de vraag of er één of twee kassen zou den zijn, voor elk doei afzonderlijk en dat de arbeiders in het systeem van het voorstel van slechter condi tie werden, omdat, werd ook genees kundige hulp in de wet gebracht, de patroons en de Staat een deel van do premies zouden betalen. Do lieer Patijn wees er op, dat in Nederland do groote meerderheid dor arbeide'rs méér gevoelt voor aanslui ting bij kassen die geneeskundig© hulp verschaffen, dan bij fondsen die uitkeering van ziekengeld geven en dat dan ook "de geheele buitenland- sclie wetgeving op dit stuk de beide zaken koppelde. Hij ging de bezwaren zeer uitvoe rig na, die de minister in zijn nota tegen die samenkoppeling had aan gevoerd en aclitte daarvan slc-clils twee van practische beteekenis. Te voren vestigde hij er de aandacht op, dat in ons land de geneeskundige be handeling van arbeiders tc wcnschen erlaat ón voor de arbeiders én vo© de geneeskundigen. De oeconomische zwakte van den arbeider was zijn kracht tegonove'r den sterker staanden geneesheer. Maar als do arbeider uitkeering kreeg afhankelijk van de verplich ting om, zoo mogelijk, geneeskundige behandeling in te roepen dan zou een deel dier uitkeering terecht ko men bij de doktoren en de apothekers en de arbeiders dus van slechter cou- ditLe worden. Het eerste practische bezwaar, n.l. dat de Staat de dokto ren niet in de hand heeft, had dus grond in de bestaande wanverhou dingen, de verbetering waarvan de Minister nu ontliep, in plaats van, met de Duitsche ervaring rekening houdend, in de wet zulke maatrege len voor te schrijven ais daar geble ken waren moeilijkheden tusschen ziekenkassen en doktoren uit den weg te kunnen ruimen. 'Het tweede practische bezwaar was, dat ih vele streken des lands het aantal medici zeer gering ia Daarin was met geld te voorzien, door het subsidieeren van doktersplantsen ten plattelande; er waren genoeg medici die in de steden geen droog brood verdienden. Eindelijk betoogde de spreker, dat de splitsing zou leiden tot de aan stelling van veel controleerend per soneel en tot veel administratief ge doe, dat kostbaar is. Ten slotte hield hij staande, dat het voorstel des mi nisters er een was waarmede do voo'r steller in gansch de wijde wereld heelemaal alleen stond. De lieer Van Vliet verklaarde na mens do a'nü-revolutdonaire fractie met de Regeering mede te gaan. En daarna sprak de heer Schaper nog een kort woord ten gunste van de opneming van geneeskundige liuip in deze wet. Zonder dit belangrijk sociaal ele ment zou men van de wet geen plei- zier beleven. Heden 11 uur voortzetting. DE TARIEFWET. Naar het Centrum mededeelt, heeft de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de Tarief wet een leiddraad vastgesteld voor de behandeling der wet in <lc afdeelin- gen, welke verschillende vragen ter beantwoording stelt. MR. TH. DE MEESTER. Mr. Tb. H. de Meester heeft in de kliniek van het Roode Kruis te 's-Gra- venhage een operatie ondergaan, wel ke naar weasch is geslaagd. PEST OP JAVA. Een regeeringstelegram d.d. Maa'n- dag luidt: „Afdeeling Malang: eer gisteren zeven gevallen, waaronder een longpest en vier dooden; giste ren twaalf gevallen, waaronder eéa

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6