van HAARLEM'S DAGBLAD longpcst en zes dooden. Van <fe lij ders van vorige dagen overleden res pect ievelij-k vier en drie. Kivliri: eergisteren een geval, dat doodclijk was, en gisteren ee'n geval. Soerabaja: geen gevallen." Installatie-Burgemeester Zubll. vt a lezen iu de „NtxL": Voor de gemeente Rijswijk was het D.nsdag een blijde dag; na een niet- Jangdurige vacature, werd thans de door Baron Hardenib'rock van Look horst verlaten burgemeesterszetel weer ingenomen, eh wel door den pas afgetreden burgervader van Beame- broek, Mr. Zubli. Pas Vrijdag had de ze van den Itaad alduar afscheid ge nomen, en was uit de hartelijke woorden, daarbij gesproken, geble ken, dat Bonnebroek z'n burgemees ter liever had behouden En thans was hot aan den Raad van bloeiend Rijswijk, om den nieu wen functionaris in zijn midden te ontvangen. Echter ook uit den bree- deren kring van Rijswijk's inwoners was de wensch opgekomen, om Mr. Zubli door een feestelijke ontvangst te betuige'n, dat zijn komst met. blijdschap werd verwacht. Zoo hin gen dan schier huis aan huis de vlag gen uit, en kon men aan de groote bewegelijkheid langs de anders zoo rustige wegen merken, dat het van daag feest was. Maar het zag er in- dioef uit Di'nsdagmorgeu. Uit een donkergrauwen tremel gutste onafge broken do regen neer, en de eene wolkendrom na de audere ontlastte z.on boven stad en dorp. Geen licht plek gaf hoop op hetetüag, en met leode oogon zag man de feeststem ming versomberd. Het had zoo vroo- lijk, zoo licht kunnen wezen onder t rijke lommer, waar nu in gestadig© druppeling hot hemelwater neerviel op regenschermen, die de feestklee- dij overhuifden. Een uur ongeveer na noentijd nam de drukte toe, en welhaast zag men een kleine statig© stoet naar de Ilaagsche grens trekken: het was de ee'rewacht to paard, in rok en witte 'l egen 2 uur naderde Mr. Zubli met zijn gezin van 's-Gravenhage uit, de dorpsgrens,' en het was daar, dat de waarnd. -burgemeester, Wethouder Schuurman, vergezeld van de Raads leden Boom en Van Fisenne, hem be grootte en het eerste welkomstwoord toesprak. Rijtuigen stonden ge'reed, en terwijl in het eerste de burgemees ter met genoemde hoeren plaats nam, reed mevx-. Zubli met de kinderen, in het tweede. Zoo trok de stoet, geës corteerd door de eerewacht, tot aan de eerepoort aan den ingang van de Dorpstraat, waar stonden aangetre den de padvinders, het harmonie corps Kunst en Vriendschap" en de werkliedenvor. „Rijswijk". Gezamen lijk trok men daarna naar hot Raad huis. Daar aangekomen werd mevr. Zubli een bouquet aangeboden. Toen Mr. Zubli met zijn gezelschap na air binnen was gegaan, (de zon was intusschen van achter de wolken te voorschijn gekomen) trad aan stonds de jeugd van Rijswijk op liet voorplein aan, om den Burgemeester een lied toe te zingen. Treffend klonk de zegenbede der kinderen in de nu zoo stille omgeving, waar de doT- pe'rs zich nu in dichte groepen op hielden. Onmiddellijk na deze, met vriende lijke woorden van dank beloonde plechtigheid, was liet uur der offici- eele installatie aangebroken. In de Raadszaal vereen igden zich alle Raadsleden, de Burgemeester en fa milie, en publiek voor zoover er nog plaats voor beschikbaar was. Daar nam de oud-burgemeester, de heer Cli. P. Consemulde'r, het woord, om id eenig© wolgekozen bewoordingen den burgemeester welkom te heeten namens Raad en burgerij. En toen plechtig do ambtsketen was overge reikt, nam de heer Zubll 't woord, om „naar aloud en goed gebruik" een „installatierede" uit te spreken. Allereerst werd eerbiedige dank ge bracht aan H. M. de Koningin, aan do Min. van Biimenl. Zaken en aan den Commissaris der Koningin. Ver volgens den waam. burgemeester dank brengend voor diens hartelijke welkomstwoorden, richtte Mr. Zubli zich tot den Raad. „Verwacht niet dus zei spr. verwacht niet van mij het uitspreken eener belofte; iedere belofte zou slechts kunnen zijn de zwakke afspiegeling van de eeden, door mij in een plechtig oogenblik Onder aanroeping van Gods heiligen naam afgelegd i'n handen van den Commissaris der Koningin, Raad zoowel als burgemeester moeten staan in het teeken der absolute vrij heid. Wat liet program van werkzaam heden betreft, eerst wil ik leeren kennen do stroomingen en wenschen bij bevolking en Gemeenteraad. Pas wanneer ik mij bewust ben, de ge meente te kennen, kan ©r sprake zijn van leiding. Verwacht van mij geen uiteenzetting van mijn meening om trent de taak der plaatselijke over heid, van wat wel en wat niet tot haar arbeidsveld behoort; mijn. rede is goc-n academisch betoog. En ove rigens, niet de theorie maar de prac- tijk leere mij, wat voor Rijswijk "noo- dig is. Sprak ik tot nu toe in negatieven tin, al liet negatieve schaadt zoo daartegenover niets positiefs staat. En daarom verklaar ik zoor onder den indruk te zijn van de hooge eer, mij te beurt gevalled, benoemd te zijn tot burgemeester van Rijswijk, eene gemeente, die ik bezie in haar vor- leden. Ik denk aan haar plaats in de wereldhistorie, eh herinner U aan den vrede van Rijswijk, die op 20 Sept, 1697 ee'n einde maakte aan den 9-jarigen oorlog. Ik denk aan haa'r plu als in de geschiedenis van ons va derland, en herinner U aan Tollens, die hier zijn balladah, legenden en lledekens dichtte. Ik denk aan Rijs wijk in zijn genreen tel ij ke beteekenis, U herinnerend een mijner voorgan gers, die zoo lange jaren gearbeid heeft; ik gedenk mijn onmiddel lijken voorganger Baron Ilardenbroek van Lockhorst. door H. M. de Koningin tot veler leedwezen in anderen kring geroepen. Ik vraag geen vergqlij- king tusscïïon wat vroeger gedaan is door mijne voorgangers, en wat doo"r mij zal ged'aan kunnen worden; ook ten deze zal de toekomst uitspraak doen. In de tweede plaats bezie ik het Rijswijk van heden. Gelegen in de on middellijke nabijheid der Residentie, breidt het zich gestadig uit En hu ik door ons dorp kwam tot in de Raads zaal, trof mij te meer de wijze, waar op gij en uw burgeres ons ontvangen hebt. Een op 3ie wijze toegestoken hand, wordt niet alleen dankbaar ge drukt, maar zulk een daad vindt weer klank in het hart. En bezie ik dan Rijswijk ten leste in de toekomst, dan kan ik daarvan alleen zeggen: dó toe komst van Rijswijk is in Gods hand, e'n daarna in de handen van den Ge meenteraad, Diep gevoel ik de groote verant woordelijkheid, welke thans opnieuw aanvaard wordt En ik heb, om die te kunnen dragen, den steun uoodig van den Raad. Niet alleen steun voor mij echter, maar ook vriendschap voormij en mijn gezin, behoef ik. Moge de band niet alleen op feestda gen als deze hecht blijven, maar mo ge dat niet minder blijken, als de zon schuil is. En mijne lieeren, laten wij de za ken nuchter bezien, misschien, mis schien, kon in den loop der jaren de eensgezindheid een oogenblik zoek gloeiende massa. Toch werd gedaan, wat men kon doen Te 4.20 was het uurwerk blijven stilstaan en kort daarop kwam de haan naar benoden, on stortte door het dak heen in do kerk. Een der Raadsleden van de ge meente Bedum deelde mede, dat deze toren, dio tot de bijzonderheden van de provincie Groningen behoort, da teert uit de lie eeuw* 69 meter hoog is en geheel van tufsteen Ls opgetrok ken. Toen het vuur gebluscht was, bleek, dat het uurwerk was blijven hangen en oogenscbijnlijk onbescha digd is. Men hoopt den toren weer te kunnen horstellen. De kerk zelf heeft weinig schud© beloopen, dezo is ver zekerd bij de 's-Hortogenbossche Brandverzekering-maatschappij voor 118,000. NED. VER. VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID De Nederlandscho Vereeniging voor Armenzorcr en Weldadigheid houdt haar jaarliiksche vergadering op 3 en 4 Juli te 's-Hertogenbosch. Aan de orde komen o a. .,de oplei ding van armenbezoekers" en „armen zorg en drankbestrijding". VACATURE EERSTE KAMER. De P. Gr Ct. verneemt met zeker heid. dat de heer D Knol Welt we gens gezondheidsredenen ontslag heeft genomen als lid van de Derate Kamer. WIJZIGING DER WONINGWET. Door de afd_ Watergraafsmeer der S. D. A. P. is besloten een adres tot de Tweede Kamer te richten, waarin verzocht wordt de gemeente te ver plichten, om in 't belang dor volks huisvesting werkzaam te zijn. BEZOEK PRESIDENT FALLIèRES. De Koninklijke familie en President Ftülières met gevolg zullen Woens dag 5 Juli 's middags 12 uur uit Am sterdam met een extra-trein te 's-Gra venhage aankomen om "s avonds ca. 10 uur met dezelfde gelegenheid naar do hoofdstad terug te koeren. HAVENGELD VOOR BINNEN SCHEEPVAART IN ZAANDAM. Aan Gedeputeerde Staten van N - Holland is door de Veroeniging tot behartigd: - van stoomvaartbelangen in Nederland een adres gebonden, waarin gezegd wordt, dat adressantc hoeft kennis genomen van het voor nemen der gemeente Zaandam, om de havengelden te verhoogen in ver- zer qua onderwijzer en qua persoon heeft men niet de minste bemerking. ONGELUKKEN. Aan bekomen brandwonden ls overleden het driejarig dochtertje van den slagersknecht Dekker, te Zutphen, dat daags te voren al spe lend in een kuip met kokend water gevallen was. Twee kinderen van den landbou wer C. v. L. te Oorschot zaten bij *t vuur. Het jongste zat in een kinder stoeltje, liet andere wilde er In klim men, met het gevolg, dat de stoel voorover viel en het kleinste kind in hel vuur, het ander in een ketel ko kende soep terecht kwam. Beiden ver- keeren m levensgevaar. VERDRONKEN. Van Delfzijl vertrok het stoomschip „Vooruitgang" met een ijzeren praam op sleeptouw naar Emden. Bij den havenmond geraakte het touw los. de praam kantelde en zonk. waarbij de 40 jarige A. Amsems verdronk. Hij Iaat een weduwe met vijf jeugdige kinderen achter. DE TJTRECHTSCHR LUSTRUM FEESTEN. Het programma ter viering van het 55ste lustrum der Utrechtsche Hooge- scbool luidt als volgt: Maandag 26 Juni: Ontvangst van de reünisten. Matinée, uitvoering door Cocrs' liede'rkwartet. Avondcon cert. Dinsdag 27 Juni: Gecostumeerde optocht, voorstellende liet belege ringsleger van graaf Willem IV in 1315. Avondconcert Woensdag 28 Juni: Openluchtna- tuurspel, Willem van Holland, Avond concert en bol. Donderdag 29 Juni: Cour van graaf Willem IV. Matinée, avondconcert en bal. Vrijdag 30 Juni: Openluchtspel. Willem van Holland. Matinée en avondconcert, hennesse d'été en bal. Zaterdag 1 Juli. Matinée. Volks feesten in het Hoogelandsche Park. Avondconcert. Vuurwerk en baJ. voertuig hff een kromming van 'den weg omsloeg. Guerlus wist zich onder het voertuig uit te werken, maar zijn vrouw lag onder de carosserte, die haar de borst indrukte. Onder de oogen van haar echtge noot. die tevergeefs trachtte haar te verlossen, overleed de ongelukkige vrouw. Uit de Arbeiderswereld kosten, een Iswartje zijn een g«.ldea>. wa omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen, jrn—jij Jaarlijks worden er 23 I TIENDUIZENDEN geplaatst. DE ZEEUEDENSTAKING. AMSTERDAM De zeelieden van de „Hollandia" van de HolL Lloyd, pas aangekomen, hebben zich bij de stakers aangeslo ten. Gistermorgen weigerden: de boot werkers te lossen, omdat oen machi nist de winsen regelde, hetgeen an ders door zeelieden gedaan wordt. Al leen vaste contractarbeiders werkten nog door, De „Rijnland" van de Lloyd heeft geen zee "©kozen, De bemoaning van de binnenkomen de „Hilversum i.maatsch. „Oostzee' heeft zich ook bij de staking aange sloten. De „Rotterdam" van de Am. Petro leum Co. kon wegens gebrek aan be manning niet naar Amerika vertrek ken. Werkwilligen van elders worden telkens door de stakers overgehaald eer te vertrekken Er waren nu 368 stakers. ROTTERDAM. De bemanning van de „Mizas" is op man na compleet. Verwacht wordt, dat ook andere booten zullen kunnen •ertrekken. ENGELAND. De stakingsbeweging breidt zich .dijkbaar uit. Te Southampton hebben zich 100 bootwerkers bij de staking aangesloten. Ook in andere plaatsen denken de dokwerkers daarover. To Glasgow hebben ernstige ongere- geldhodcu.plaata gehad. Een groote menigte stakende zeelieden deed een poging om aan boord te komen van eenigo stoombooten. waar niet-aange- sloten zeelieden aan hel werk zouden zijn. Do politie dreef de menigte te rug, waarop zij de loodsen in brand stak. Toen de brandweer kwam, trachtte men do slangen door te snij den, terwiil de brandwachten met flesschen en dergelijke projectielen werden gebombardeerd. Ten slotte echter werd de menigte door de stra len uit de brandspuiten uiteen gedre- AMERIKA. Hier wordt vooral de kustvaart door de staking getroffen. zijn e'n verdeeldheid in deze Raads zaal hoogtij vieren, wat nooit zelfs 't ondeelhaarste moment mag verdwij nen dat is de wederzijdsche achting, het respect voor .onze meeningen, de courtoisie voor onze personen, het hoogopzien tegen de functie, die wij in het openbaar ve'rvullen. Met de bede dat de Wijsheid, die van Boven is, mij voorlichte bij don arbeid, diecn ik in deze gemeente hoop te verrichten en dat 's Heer en gunst en zegen mijn deel mogen zijn, verklaar ik mijn ambt te aanvaar den. Niet lang, nadat dezo woordoin wa ren uitgesproken, en de Raadszitting door den Voorzitter was gesloten, gaf de heer Zubli den ingezetenen gele genheid, reeds aanstonds kennis met hem te maken. Van half 4 tot 4 uur kwamen diverse co'rporaties zich door him Dagel. Bestuur voorstellen, en van 4 tot 5 uur gingen vele particu lieren tor receptie. Er stond nog vermaak iu de bui tenlucht op het programma, als con cert, bioscoopvoorstelling, fakkelop tocht enz. In één woord, Rijswijk ontving zijn nieuwen burgervader met al de hartelijkheid, die een ee; ketanismaking zoo bemoedigend kan doen zijn. En gaarne voegen wij' on zen wensch in bij de vele van dezen dag, dat de wederzijdsche hartelijk heid dezer eerste kennismaking waar bo'rg moge zijn voor een guusche reeks van de aangenaamste ontmoe tingen tusschen Burgervader en Bur gerij. EEN OUDE TOREN VERBRAND. Onze correspondent te Groningen meldt ons Maandagavond omstreeks 10 uur sloeg de bliksem met een ongekende knal als dat van een kanonscliot in de torenspits van de Hen-. Kerk te Bedum. Eenige kloeke mannen klom men terstond in den toren om zoo mogelijk liet vuur, dat nog niet lie vig kon zijn, te sluiten. Zij konden evenwel weinig uitrichten. Nadat de spuiten uit Bedum, Zuidwoldc en On- derdenduui ter plaatse waren, zelfs niet belet warden, dat liet vuur voortwoedde. Do stoomspuit uit Gro ningen, die goroquireerd was, liet op zich wachten en toon deze tegen half vijf verscheen, was de torenspits een band met de verbetering van de vaart :>or groote schepen. Geschreven wordt, dat Zaandam voor de binnenvaart weinig kosten gemaakt heeft, zoodat verzocht wordt niet goed te keuren de verordening voor zoover daarin de havengelden voor de binnenschipperij verhoogd orden. NED. R. K. BOND VAN POST- EN TELEGRAAFBEAMBTEN „ST. PETRUS". Deze bond vergaderde te Nijmegen. De bond telt nu 32 afdeelingen. Aan de orde kwam o. a. Zondagrust en gelegenheid tot Zondagsheiliging. I. te bevorderen, door meer den dienst op Zondag te beperken en ieder een in de Gelegenheid te stellen zijn godsdienstplichten te vervullen la. afschaffing 2e briefpostbestel ling en de pakketbestelling Ib. om de 14 dagen een vrijen Zon dag van 36 uren. Deze punten werden onveranderd aangenomen. Herziening der jaarwedden van al le lagere beambten, werd aangeno men metblijvende aanpassing van een verhoogden levensstandaard. Achtereenvolgens werden goedge keurd de punten - Opheffing klassenstelsel. Een vergoeding toekenning aan hen die tijdelijk een hoogere functie waar nemen, geldelijke verantwoording hebben of met bureaudienst belast zijn. Een onafgebroken nachtrust van 10 uren. Na ©en dagdienst van 810 uren geen nachtdienst, evenmin het om gekeerde. J. C. DE BRUEYS TACK, oud-kantonrechter te Slledrccht, ls, 75 jaar oud, te 's-Giravenhage overle den. EEN ONTSLAGQUAESTTE. Men schrijft uit Enschedé aan hei Hbld Het bestuur der school voor Christ. Nat. Volksonderwijs alhier heeft mot ingang van 1 Octoberi a.s. een der on derwijzers ontslagen, omdat hij sol liciteerde naar eene betrekking bij het openbaar onderwijs. Wij hébben ons bij het bestuur ver gewist of dit de eenige reden voor t ontslag kon zijn en men hooft dit vol komen toegestemd. Op 'den onderwij- Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Voor doctoraal examen in de rechten is geslaagd de heer A. S. Block. DS. J. HEIYDEWUK. Cem. predikant to l'iel is, 78 jaar oud, aldaar overleden. Rechtszaken DIEFSTAL. De rechtbank te Arnhem véroor- doelde II. J. gewezen rijks-klerk bij do registratie te Eist, wegens vooi-t- gezet misdrijf van diefstal van ze gels. tot 1 jaar en 3 maanden gevan genisstraf, met aftrek der voorloopi- g© hechtenis. MISHANDELING DOOR EEN POLITIEAGENT. Voor de rechtbank te .Assen stond terecht Harm W. W., politieagent te Meppol, beschuldigd een arrestaut in het politiebureau le Meppel mishan deld te hebben. De eisch van het O. M. luidde 25 gulden boete, subs, dagen hechtenis. Gemengd Nieuws GRAAF PAHLEN ONGESTELD. De Russische gezant bij ons Hof, graaf Pahlan, is door eeu ernstige on gesteldheid getroffen. SABOTAGE. D© sabotage op de telegraaf-lijnen houdt in Frankrijk nog steeds aan. Gedurende de twee laatste dagen zijn op de lijn Montpellier-MarseiUe 19 draden doorgesneden, bij Méru in het Noorden vijftig draden, bij Lieu- saint 32. bij Yerres 36 en zoo i ONWEDER. Hevige onweders en stormen heb ben in verschillende doelen van En geland groote schade aangericht. Ook persoonlijke ongelukken kwamen voor. Drie mannen zijn door den blik sem getroffen en gedood. AUTO-ONGELUK. Een industrieel van RijsséL Guor- lus Herseyn, bevond zich met zijn vrouw op den weg van Labassec naar Rijssel in een automobiel, toen het Sport en Wedstrijden De Europeescbe rondvlucht. Dinsdagavond zijn de vliegers op het stadhuis te Luik ontvangen en ge huldigd. De burgemeester bracht hul de aan do nagedachtenis der dappere slachtoffers, en riep den aanwezigen aviateurs een warm woord van wel kom toe, speciaal aan Wijnmalen. Gisteren zou van Luik naar Spa ge logen worden. Het heeft gisteren evenwel den geheeleu dag to Luik ge regend en geonweerd, zoodat het ver trek eerst uitgesteld en daarna geheel afgelast moest worden. Eerst wilden eenige vliegers toch opstijgen, maar daarvan is niets gekomen. De 18 aviateurs, die te Luik waren, hadden dus gedwongen rust. DE ET APE LUIK—SOESTERBERG IS NU 24 UUR UITGESTELD. Hel vertrek der aviateurs naar Soeslorberg heeft Donderdag te 8 uur plaats. Alle étapes worden nu een dag verschoven Ook de feestelijkhe den te S oesterher g. Heden. Woensdag, zal de tocht Luik—SpaLuik gemaakt worden. Dezen afstand kunnen de vliegers, als alles goed gaat, in een half i leggen De étape is verplicht voor de classificatie. Voor deze vlucht is tien duizend francs aan prijzen beschik baar gesteld en een beker van 2500 francs voor den aviateur, die den bes ten tijd maakt PRIJZEN. Voor de eerste étape (Parijs— Reims—Luik), 320 K.M., was aan prijzen 40.000 francs uitgeloofd, welke verdeeld worden tusschen de eerste 12 aangekomen vliegers. D© aviateurs ontvingen de volgend© prijzen Vidart: 1 6.0 00 franca Védrines 6000 frs. Weymann 4000 frs. Beaumont2800 frs. Barra 2000 frs. Du val2000 frs. Garros 1600 ire. Ren au x -. 1600 frs. Kimmerling 1200 frs* Tabuleau 1200 frs. Prévost800 frs. W ij n m a I e n 800 frs. ACHTERGEBLEVEN AVIATEURS. De Rotterdammer Van Meel, wiens toestel niet bijtijds te Vinoennes was, om aan het vertrek deel te nemen, is in het vliegkamp te Ans bij Luik. om deel te nemen aan de derde étape LuikUtrecht. Prins De Nissole, wiens monoplan op het oogenblik van het starten door den wind gegrepen werd en op den grond werd geslingerd, zal zijn ma chine naar Brussel expedieeren, ten einde nog aan de vijf laatste étajies van de rondvlucht deel te nemen. Er komt bericht, dat Valentine en Com te d'Hessel Maandag Reims heb ben verlaten. Pascal wacht heter weer af en Bobba, die verdwaald was in do omstreken van Verdun, is einde lijk te Reims aangekomen. Behalve <1© gemelde 18, zijn nog geen andere deelnemers te Luik aan gekomen. Nog een aantal aviateurs hebben het circuit of gedeelten er van opge geven. Men noemt als zoodanig: Mol- la, Morin, Morrisson. Daiger, AJlard, Bill, Tétard, Laboured. Kuhling, Char- lix. Do Laet, De Romance en Bielo- nicic. Te Luik zijn echter nog te verwach ten Con tenet, Bobba, Gaget, Pascal, Valentine. Graaf d'Hespcl en Lor" dan. DE DOOD VAN LANDRON. De Temps" geeft nog bijzonderhe den ovc-r den dood van Landron. Oog getuigen vertellen, dat zij een ont ploffing hoorden en rook zagen, ter wijl het vliegtuig op 600 of 700 meter hoogt© was. Het vliegtuig viel als een baksteen en toen het den grond raakte, sloegen er vlammen van een 15 meter hoogte uit. De brandweer had een kwartier werk eer ze het vuur meester was en het lijk van den vlieger kon bevrij den. Landron wijdde zich sedert Novem ber van iiet vorige jaar aan de vlieg sport. Hij had voor dit noodlottige on geluk nog nooit ©emgVmgeval gehad bij zijn talrijk© vluchten met passa giers in de buurt van Juvisy. Hij was 33 jaar oud. PRINCETEAU. Luitenant Princeteau wordt van daag begraven. Waarschijnlijk zal generaal Goiran daarbij de Franscbe regeering vertegenwoordigen. DE TOESTAND VAN GAUBERT. Volgens een telegram uit Soissous is de toestand van den luitenant Gau- bert (Daiger) goed. De dokter ver wacht, dat hij binnen een maand her steld zal zijn. Hij hoopt het oog, dat gekwetst is door het breken van bet glas van den bril, te redden. Gaubert heeft niets gebrokt-1, alleen kreeg hij eenig© kneuzingen. DE KONINGIN IN HET VLIEGKAMP TE SOESTERBERG Het „Hbld." schrijft Zoo juist worth mizeu verslaggever het gerucht medegedeeld, dat H. M. de Koningin a.s. Donderdag het vlieg-" kamp zal bezoeken, en. dat daarom rog met zoo'n koortsnchtlgen ijver wordt gewerkter zou dun een af zonderlijk apartement voor H. M. worden bijgebouwd, terwijl van daar uit een trap naar liet dak wordt ge maakt. Ongetwijfeld "zal dit c-en pracht-plaals worden om de evoluties i het luchtruim te volgen. De lieer Verwey, dien wij naar de juistheid van het gerucht vroegen, deelde mede, dit nog niet officieel te kunnen bevestigen wel is het reeds zoo goed als zeker, dat II. M. de Ko ningin-Moeder Donderdag liet vlieg kamp zal bezoeken. EEN ONVERSCHROKKEN PASSAGIER. Uit Parijs wordt aan de Tel. ge seind Luitenant Ludinan, overste van de afdeeling militaire aviatiek le Douai, wilde Zondag per vliegmachine naar Reims vertrekken. Terwijl hij zweef de boven Catelet. in het Aisne-depar- tement, had een dramatisch voorval plaats, waarbij eens te meer bleek, tot welken moed en zelfbehoerscbing de Fransche soldaat in staat is in oogen- blikken van doodsgevaar. Terwijl de aeroplaan omstreeks vier uur des morgens boven Cambrai dreef op zeshonderd meter hoogte, bespeur de de sapeur Deville, Ludman's pas sagier. dat een onderdeel au den mo tor was losgeraakt, en dut de mag neet niet normaal werkte. Deville trok door teokens de aandacht van zijn of ficier, die. om den sapeur te kunnen verstaan, een oogenblik stopte, maar in de hoop Reims te kunnen bereiken, in weerwil van het door hem nu ook geconstateerde defect aan den motor, de schroef weer in beweging zotte. Het motor-onderdeel raakte hoe lan ger hoe meer los door de trillintren én de toestand der beide vliegers werd critiek De sapeur waarschuwde zijn officier voor de tweede maal en luite nant Ludman besloot nu te dalen Intusschen had Deville eindeloo- ze minuten lang in het benauwende vooruitzicht van een tragischen dood geleefd. Kalmweg had hij zijn zak doek te voorschijn gehaald en daarin het volgende geschreven „Als wij mochten verongelukken, dan dient men te weten, dat onze val alleen toe te schrijven is aan het losraken van een deel van den motor en aan het licht werken van de magneet, en dat aan 't regelen dpr machine niets Im- perde, evenmin als aan 't besturen van ons toestel." Met den dood voor «"•ogen had de dappere sapeur aan niets anders ge dacht dan aan het vrij blij ven van zij'n officier van alle schuld door nalatig heid of onvoorzichtigheid in geval van een catastrophe. „AVIA". Het laatste nummer van „Avïa" heeft op het titelblad een portert van Beaurnont. den winner van den wed strijd Parijs—Rome-Turijn, op de eerste pagina een foto van den jon gen HoUandscben avialeur Jacques Labouchère. dan «en artikel met vele foto's over een bezoek aan de ateliers der Mij. Zodiac, waar de bestuurbare luchtballon „Duindigt" werd ge bouwd, een verhandeling over het on derwerp „Hoogtemeting" enz. Stoomvaartberichten ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Sindoro. uitreis, arriv. 20 Juni te Port Said. Het st Djocja, uitreis, is 19 Jun* Perim gepasseerd. STOOMV.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het st. Agamemnon, van Japan n. Amsterdam, arriveerde 18 Juni te Suez. Burgerlijke Stand SCHOTEN. GETROUWD A. van den Eijkhof en H. C. van der Horst BEVALLEN G. van der Bijl, geb. Volbeda, z. M. de Haas, g©b. Van Over dijk, z. A. Nieuwenliuis, geb. Van der Veer, dochter. OVERLEDEN A. J. F. van Dijk, 1J.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7