Stadsnieuws GRONDWERKERS EN OPPER LIEDEN, Do grondwerkers- en opperlieden- vereen. Vooruitgang zij ons streven en Voorwaarts zij ons streven had den in de bovenzaal van de Sociëteit ..Vereentging" Woensdagavond een eeer druk }>ezochto openbare vergade ring belegd, waarin als sprekers zou den optreden de heeften B. Rijk, se cretaris van de gro idu crkersvereeïni- g tig Helpt Elkander en H. Kolthek, secretaris van het N A S Namens de vergaderde vereenigin- gen en dc landelijke federatie van bouwvakarbeiders heette de voorzit ter, de heer Hameling, de aanwezi gen welkom, en memoreerde de ge schiedenis der actrie. Ook deelde de voorzitter mede, dat do hoer Kolthek, in verhand met de zeeliedenstaking, geen gelegenheid gevonden had te Haarlem te komen spreken. Daarom zou de heer Adaanas vau Haarlem in 'e hoeren Kolthek's plaats eehige woorden zeggen. Ilct eerst vroeg de lieer Rijk de aandacht der vergadering. De heer Rijk begon met op te mer ken, dat het voor arbeiders zaak is stelling te nemen tegen het patro naat. Ook de grondwerkers en opper lieden hebben dat gedaan. Spr. vond het alleen Vreemd, dat zooiets niet eerder gebeurd is. De arbe.der toch moet niettegenstaande de wet op het arbeidscontract maar werken voor zijn patroon. De levensmiddelen zijn 23 in prijs gestegen; wordt de Tarief wet aangenomen, dab zullen dc prijzen nog hooger worden. Wil men iets veroveren, dan moet men «on vuist zetten; tegen het kapitalis me heeft men een vuist 'noodig. De bouwindustrie is thans zoogenaamd In bloei, en nog is er groote werke loosheid, nog wordt voor 12 A 13 uur work f 2 per dag gegeven Veel is in dezen strijd gecorres pondeerd; en eindelijk hebben de pa troons antwoord gegeven; zij hebben ook een arbeidscontract opgesteld. De heer Rijk vroeg op de te houden con ferentie tegenwoordig to zijn; het hoofdbestuur is niet toegelaten, en toeu is de conferentie niiet doorge gaan. Toen hebben opperlieden on grond- workers zich gecombineerd, en zelf een contract opgesteld. Daarin wordt o.m. gevraagd 25 ct. per uur, ver- hoogingen voor over-, nacht- en Zon- dagsarbeid; een werkdag van 10 uur in den zomer en 9 uur in den win ter; en erkenning v&n de sub's van art. 1638 va nde Wet op het Arbeids contract. Vóór of op den 20sten Juni werd antwoord gevraagd dat ant woord is niet gekomen. Wat staat ons nu te doen? vroeg spr. Eenvoudig middelen beramen om de staking op touw te zetten. Aan hot kapitalisme moeten wij de tan den laten zien.. Maar organisatie moet er zijn: want alleen in vereenigen zit kracht. Eu nog zijn veel te veel arbei ders ongeorganiseerd. Spreker haalt als voorbeeld van een goede organisatie Amsterdam aan. Wij hebben recht zegt spr. wij zijn de produoenten van allen rijkdom. Maa'r niet wij hebben den strijd hier gewild: zij, die aan de overzijde staan. Nu moeten wij het zijn die er een einde aan maken. We hebben niets te verspelen als een sla venketen, en alles te winnen. Dan wil spreker nog iets zeggen over de gemeente. In de bestekbepa lingen is hier niets opgenomen over loonstandaard of arbeidstijd; de ei- schon zijn ook naar de gemeente op gestuurd; alleen een briefje, waarin gezegd wordt, dat de zaak onderT zocht zou worden, word toegezonden. Nu kunnen we nog niet staken. Maar we moeten ons er wèl op voorberei den. En ook moeten de vergaderin gen trouw bezocht worden dit is een stap tot hechte organisatie. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseliijg met dezen spreker werd geen gebruik gemaakt. Vervolgens was hot woord aan den beer Adam as. Evenals de zeelieden zei deze spr. staat gij ook voor een geweldige worsteling. De arbei ders moeten de vuist niet alleen too- nen, maar er ook mee slaan. Do pa troons hebben zich niet verwaardigd een antwoord te zenden blijkbaar schatten zij de macht dezer organisa tie te germg. Het kon hun tegenval len! Billijke eischen zijn gesteld, maar de patroons vinden ze natuur lijk veel te hoog. Het kapitalisme is een monster, maar wij zullen ons niet langer verslinden laten. l>e arbeiders, die op het standpunt van den klassenstrijd staan, deinzen niet terug, maar bevechten de zege. Maar wij moeien nog weerbaarder worden, en ruimer blik krijgen. Een groote sta-in-den-weg is de drank duivel. Met de drinkgewoonten moet radicaal gebroken geen deel van *t geringe weekloon moet in dc Iade van den kastelein terecht komen, maar alles moet bestemd wo'rden voor het welzijn van vrouw e'n kinde ren. En ook moeten wij eigen licha men niet vergiftigen en verwoesten. Ook bestaat er in den strijd der ar beiders nog te veel oneenighe id wc zien daarentegen, dat de patroons van alle richting steeds één zijn. Op economisch terrein moeten dc wer kers elkaar de broederhand reiken. Do olifanten in Engelsch-Ind we ten zich wel te verzetten tegen hen, die hen mishandelen kunnen men- schcn dan niet evenveel, ja, niet veel moe'r doen? Staaf hun nriet een schaf van wetenschap en kennis ten dien ste? Do taak van de arbeiders is strijd tor bevrijding en die bevrij ding moet eigen werk zijn. Spreker hoopt dat deze strijd gewonnen zal worden maar dan moet er tus schen de arbeiders vertrouwen be staan. Ook de vrouwen moetein mede strijden die toch Rebben een goed deel van de zege in handen. Ook met dezen spreker werd niet gedebatteerd. Bij acclamatie werd ten slotte de volgende pretest-motie aangenomen: ..De openbare vergadering van grondwerkers en opperlieden, gehou den in het gebouw „De Sociëteit." gehoo'rd dc uiteenzetting, de ge- voorde actie van bovenomschrevein arbeiders; spreekt haar minachting uit over de Haoriemsche bouwvakpatroons; dat zij hun jl. schrijven niet op den gestelden datum hebben beantwoord, en het blijkt, dat zij niet gónegan zijn de loonen en arbeidstijd te ver boteren, die in werkelijkheid reken schap houden met de eischen des tijds; besluit zich voor te bereiden tot hot wapen der staking, eh wanneer de tijd gunstig is er gebruik van te maken; en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie zal den patroons wor den toegezonden. De voorzitter en de heer Rijk spra- kdn ten slotte nog een kort opwek kingswoord. De laatste werkte tot individueel werk te'r werkplaats op. Op alle gebeurlijkheden moeten de bouwvakarbeiders zich voorbereid houden. Herdacht. In de vergadering van de Ned. ver eeniging voor psychiatrie en. neurolo gie is door den voorzitter hulde ge bracht aan de nagedachtenis van 't overleden lid der vereeniging. Dr. W. G. lluet te Haarlem. Chr. Oratoriu m-v r e e n i- gïng. Als directeur vau de hier onlangs .opgerichte Christelijke Oratorium-ver- eeniging zal optreden de lieer Johan Schoonderbeek te Naarder. Uit de Omstreken AERDENHOUT. De heer A. M. Smits, veldwachter van Aordenhout, is benoemd tot afge vaardigde van de afdeeling Noord- Holland van den Algem. Politiebond voor de feesten, georganiseerd door do Rottcrdauische Poli tie vereeniging, die heden zijn aangevangen. UMUIDEN. Vischaanvoer en opbrengst In de maand Mei 1911 zijn aan den Rijksvischafslag te IJmuiden aange komen 290 stoomtrawlers die f 239.867 besomden. tegen 271 stoomtrawlers met f 238.584 besomming in Mei van 1910. In Mei van dit jaar dus 19 stoomtrawlers met f 1283 besomming meer. In de verloopen 5 maanden van dit jaar kwamen binnen 1533 stoomtrawlers, die f 1.588.311 besom den tegen 1461 stoomtrawlers met f 1.476.885 besomming in hetzelfde tijdvak van 1910. In 1911 dus 72 stoomtrawlers meer en f 116.522 meer besomming. De opbrengst van 21 stoombeugers m Mei 1911 binnengekomen ia f 11723 geweest tegen f 3929 opbrengst van 6 stoombeugers in Mei 1910 binnen gekomen. In Mei 1911 dus 15 stoombeugers meer en f 7794 meer besomming. In ömaanden van 1911 kwamen 188 stoombeugers binnen met f 195.441 besonuning tegen 123 stoombeugers met f 144.124 besomming in de eerste vijf maanden van 1910. In dat tijdvak van 1911 dus 65 stoombeugers meer en f 51.317 hooger opbrengst. Wegens het vroeg gereed maken voor de haringvangst kwamen in Mei 1911 belangrijk minder zeilbeugera binnen dan in Mei 1910 n.l. 28 zeil- beugers met f 11074 opbrengst in Mei 1911 tegen 41 zeiibeugers met f 20.833 opbrengst in Mei 1910. In 1911 dus 13 zeiibeugers minder en f 9750 besom ming lage'r. In de eerste vijf maanden van dit jaar kwamen 25*4 zeiibeugers aan die f 187.909 bosomdeu, tegen 241 zeii beugers met f 189.848 besomming in de eerste vijf maanden van 1910. In dat tijdvak van 1911 dus 13 zeiibeu gers meer, doch f 1939 opbrengst min der. ZANDVOORT. EEN NIEUW HöTEL. Dat de badplaats Zand voort bloeit, is bekend. Telken jare komen nieuwe en zwellende stroomen badgasten uit alle oorden van Nederland niet al leen, maar van geheel Europa, liet 's winters zoo veriaten dorp bezoe ken. En de hotels zijn iu den goeden tijd, in het zomerseizoen, vol, meer dan vol zelfs. Met deze feiten voor oogon is een moedig en ondernemend man als de heer W. H Driehuyzen, die in liet oude gedeelte van de plaats reeds lan ge jaren een restaurant exploiteerde, op do gedachte gekomen, Zandvoort te verrijken met een nieuw hótel, dat minder misschien hótel, dan wel de gelijk en voornaam „home" zou zijn. En de gedachten van den heer Driehuyzen zijn tot werkelijkheid ge worden aan den boulevard Paulas Loot is, volgens het ontwerp van den Amslerdamschen bekenden bouwkun dig-ingenieur J. H. W. Lelinvan, een trotsch gebouw verrezen, dat het is hier geen frase „aan alle eischen des tijds" zeer zeker voldoet. En vluar is alles creaaan. 18 Januari van dit jaar werd de eerste steen ge legd en thans wappert hot rood- wit-blauw hoog in de lucht boven het frisch-roode dak. Van-buiten-gezien maakt het ge bouw reeds eeu kloeken indruk. Vier verdiepingen hoog, met drie monu mentaio stoenen trappen op den bou levard uitgang vindend, is dit nieuwe huis er een, dat den indruk van ele gante degelijkheid en degelijke élé- gance maakt. En als men door den hoofdingang, die zich aan de rechter zijde bevindt, is binnengetreden wordt men weldra door allerlei dingen ge troffen. die van het gewone „hótel" zoooJs dat over hei algemeen is sterk en ten goede afwijken. Niets is hier „schablonen-artig", maar tot in kleinigheden zijn de vertrekken het huis bevat er ongeveer 80 van een frissche originaliteit, die aangenaam aandoet. En geen wonder. Wanneer een man van hoog-artistieken aanleg, als de lieer Lcliman, alles naar eigen ontwerpen werken mag, en de prin cipaal niet op kosten ziet dan kan er waarlijk wel iets tot stand gebracht worden, dat zeer ver boven de mid delmaat van het gewone reiken gaat. Dit hótel is een groote villa, een landhuis iiet biedt gezelligheid men voelt zich hier niet bowonar van kamer No. zooveel of zooveel en niet meer dan dat te zijn. De hoofdverdieping is geheel voor gemeenschappelijk gebruik ingericht Daar vindt men een tweetal eetzalen; de wanden daarvan zijn bespannen met zijden stof, hier, evenals in de gordijnen, is kunstvol de groene kleur aangebracht, die op vele plaat sen in dit huis oen ware oogenlust is. Do stijl der eetzalen is eenigszins aan dien van Lodewijk XVI verwant, of schoon hier, evenmin ais elders, oen bepaaldo stijl gevolgd is. Zoo paren zich Hindelooper stoelen en oud-Hollandsche slaapkamers en alle gemakken van de moderne tech niek men heeft bijeengezocht wat. harmonieerde en aan het geheel een schoonheidscachet verleende, en daar in is men volkomen geslaagd. Met de hygiënische eischen is in hoogo mate rekening cehouden, nergens matten, loopers, wollen gordijnen, geen plaat sen, die moeilijk bereikbaar zijn de vorming van z.g. stofnesten is vrijwel uitgesloten. Achter de beide rustige, iutiome eet zalen. ligt ecu eetzaaltjc voor de kin deren, eenvoudig, maar smaakvol met Rembrandt's „Nachtwacht" en een enkele ets versierd. De conversatie-zaal, die op deze ver dieping gelegen is, kan niet anders deen dan bewondering opwekken. Ze is in toore kleuren gehouden. De zachtbiauwe tinten van wand en vloer stemman samen met het ivoorkleurige van houtwerk en meubels. De boklee- dingen daarvan zijn in rijk vieil-or. Bewerkte koperen kronen dalen van de zoldering neer, een viertal kostba re oud-Engelsche gravures en een an tiek kastje maken de fijne, niet over laden verderen sier uit. De rook- en leeskamer met club- chairs en stoelen, bekleed met velours d'Utrecht, ia een aangenaam vertrek. De haarden, die in alle vertrekken aangebracht zijn, werken in den win ter er toe bij, het gansche landhuis in een sfeer van gezellige intimiteit te hullen. Dan tomen de bovenverdiepingen, waarop zich de slaapkamers bevinden. Ook die rén bij uitstek practiscS in gericht, ofschoon de artisticiteit ner gens is prijsgegeven. Integendeel. De kaïnors, die van een balccm voorzien zijn, vanwaar men cf over de duinen en Haarlem, of over strand en zee een heerlijk panorama genieten kan, zijn in een slaap-en-zit-gedeelte ingedeeld. En elke kamer heeft zijn speciaal ka rakter. Daar zijn oud Hollandsche en moderne maar de kleuren zijn frisch en helder en bijna overal treft het Tcsuitaat. dat de hand van den kunstenaar bereikt heeft. Hier is liet een vaas, daar een eis, die de kamer veel iu waarde winnen doet. Kasten, ledikanten, electriscn licht, waschla- fels, alles is natuurlijk uitnemend in orde. Boven zijn ook vertrekjes voor het personeel, terwijl het sous-terrein wordt ingenomen door de woning van den gérant, den heer C. Verhoef en echtgenoot©, keukens, kelder, voorrndakarners, ijskasten, linnenka mers, slaapvertrekken en eloctrische installatie. Behoeven we over dit hotel nu nog veel te zeggen Moeten we spreken over de personen- en goederen-liften, over de erkers en de loggia's? We ge>- looven het niet Onze lozers zullen het zeker met ons eens zijn als we zeggen, dat Zand voort inet dat nieuwe hotel verheugd mag zijn. Behalve den hoeren Leliman en Driehuyzen komt nog wel een woord van dank toe aan den aannemer A. Koper Jbz. en den opzichter H. E. Boddé. Beiden hebben tot den spoedigen bouw van dit hotel ten zeerste medege werkt. Aangekomen vreemdelingen II. W. Meijer, Breinen, Hoog©weg 72, 2 pers. Mevrouw Reimers, Bennekom, Ho tel Belvédère, 2 p. Mevrouw Bouwmeester, Dalon, Ho tel Belvédère. A. Vos, Amsterdam, Hotel Driehui zen. G. Friedrich, Dresden, Hotel Drie huizen. J. G. Boelen, Amsterdam, Grand Hotel, 2 p. G. Griman, Bern, idem. Mr. Siuyterman, Utrecht, Groot Badhuis. Do Brugen, Hilversum, Groot Bad huis. K. P. A. van Rees, Hilversum, Gr. Badhuis. J. D. Duys, Nijmegen, Groot Bad huis. Van Sinden, Dieren, idem. M. Smulders, Utrecht, idem. Baron Van Hovell tot W'esterflier, 's-Bosch, Groot Badhuis, 2 p. F. J. Pijnacker Hordijk. 's-Graven- hage, Groot Badhuis. W. Boot, Hilversum, Groot Bad huis, 2 p. J. Frowein, Arnhem, idem. T. Wierdels, Amsterdam, Groot Bad huis, 2 p. J. Kokoksy, Amsterdam, Groot Bad huis. H. Kettner, Amsterdam, Groot Bad huis. 2 p. G. A\ P. M. van der Au, Amsterdam Groot Badhuis. 2 p. A. Hijmans, Amsterdam, Groot Bad huis, 2 p. Mej. Van Eerden, idem, idem. INGEZONDEN MEDEDEELINOEN 4 80 Cte. per regel. FRIEDERICH'8 TUBE-TANDPASTA Fama-Tandcrê.ne i 10.45 per groote tube. Antiseptisch. Verfrisschend. binnenland TWEEDE KAMER. De regeerlngsmassive, door den Voorzitter gisteren bij het begin der vergadering voorgelezen, luiddo in haar geheel aldus ,,Nu het eindverslag over het ont- werp-Militaewet is verschenen, acht do Regeering, hoewel zij niet dan noode haar gevoelen omtrent de rege ling van de werkzaam lieden der Ka mer kenbaar maakt, zicli verplicht, om, ter voorkoming van misverstand, er ten ernstigste op aan te dringen, dat met de behandeling der Militie- wet zoo spoedig mogelijk in het na jaar wonde aangevangen. Zij meent daarbij niet te mogen achterwege laten de verklaring, dat zij een langer uitstel van de behan deling dezer gewichtige aangelegen heid bepaaldelijk in strijd acht met 8 lands belang en zulks met Jiare ver antwoordelijkheid niet zou kunnen overeenbrengen". De beraadslaging over het eerste vraagpunt betreffende de Ziekteverse kering werd voortgezet met een rede van den lieer Treub, die zeer sterk geleek op die van dan heer Pat ij n en die eveneens neerkwam op een door- Ioopende critiek op het „onbeholpen" stelsel van den Minister. De heer Treub legde er deu nadruk op, dat, indien do rechterzijde thans, geheel tegen haar vroeger geuit gevoelen in, dit vraagpunt bevestigend beant woordde, zij dit alleen kon doen op politieke overwegingen, dat zij zou toonen verpolitiekt te zijn, in don meest ongunstigen zin des wuords. De lieer Lobman, die zich zijn oor deel voorbehield over de wet, als die aan de orde zou zijn, noemde de quaestie der geneeskundige behande ling een puzzle on nam het den Mi nister uiel kwalijk, dat hij geen op lossing liad gevonden. Daarentegen verklaarde de heer Tydeman nooit te hebben kunnen denken aan een ziekteverzekering zonder geneeskundige behandeling- regeling. Hij opperde de vraag, of de gehcele zaak <Len Minister wel ernst was. Na de pauze kwam de Steenhou- werswet in stemming, die, nadat de heer I.ohman verklaard bad wegens grondwettige bezwaren te zullen te genstemmen, werd aangenomen met 69 tegen 9 stemmen. De totalïsator is vervolgens voor goed in de doos gedaan. De heer Van Kamebeek stelde den Minister, op grond van diens uitla tingen. de vraag, in hoever hij wilde medewerken om het totaliaator-ver bod een paar jaren uit te stellen, zoo dat do bij de paardensport belang hebbenden zich geleidelijk aan den nieuwen toestand konden aanpassen. De Minister van Justitie, de lieer Regout, antwoordde, dat van hem geen voorstel was te wachten, doch dat hij bereid was om ©en voorstel in dien geest te steunen. De heer Van Karoebeek wilde geen vergeefs werk doen en te voren we ten, of er een meerderheid zou zijn te vinden voor een dergelijk voorstel. Hij stelde dus een motie voor, die, na een redactiewijziging, aldus luidde „De Kamer, van oordeel, dat het wenschelijk is. tijdelijk tegemoet te komen aan de bézwarqn, verbonden aan het abso luut verbod van den totalisator voor bij harddraverijen en renvereenigin- gen betrokken belangen, gaat over tot de orde van den dag." Steun kwam alleen van den lieer Roudhuyzon, verzet tegen de motie van de hoeren Drucker, Van Vu uren, Lohmon en Troelatra, voornamelijk op grond, dat men niet moest roagee- ren tegen een wettelijke bepaling, die eerst een week in werking was. De Kamer verwierp de motie, bij gemengde stemming, met 46 tegen 28 stemmen. Heden 11 uurZiekteverzekering. PEST OP JAVA. Een regeeringsielegram luidt: „Afdeeling Malang: Maandag vijf gevallen, waaronder twee dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden nog twee. Soerabaja en Kediri: geen gevallen; do berichten betreffende Soerabaja worden gestaakt." HET BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIèRES. De Fransche oorlogsschepen, die president Fallières op zijn reis naar Amsterdam zullen vergezellen, zullen daar ligplaats nemen aan de binnen zijde van den golfbreker, benoorden het Y-eiland. Aan de Handelskade, een goed eind westelijker dus, krij gen de Nederlandsche oorlogsschepen hun ligplaats, terwijl de torpodoboo- ten opgesteld worden voor den noord- wal van het Y tusschen het Y-veer en de dokkon der Droogdok ma at schap pij- Op den avond der verlichting 4 Juli zullen deze vaartuigen, alsook het gebouw voor den Algemeenen Dienst, worden geïllumineerd. Dien zelfden avond wordt een zoogenaamd loopend vuurwerk geen groot© stukken, slechts vuurpijlen, bommen, enz. afgestoken. H. M. de Koningin zal dien avond met Haar hoogen gast ©en vaartocht maken op het Y, langs do oorlogs schepen, Gedurende een voldoenden tijd vóór, gedurende en na dien tocht, zal de vaart op het Y volkomen gestremd zijn. Ook zal het op dien avond, met het oog op het daaraan verbonden gevaar, verboden zijn met zolderschuiten of andere schuiten, waarop zitgelegenheid gebouwd is. in het Y ligplaats te nemen. Van de ver lichting voor den president en H. M. de Koningin zal voor het publiek dus slechts weinig te tien zijn. Evenwel ligt het in hel voornemen, de verlich ting te herhalen op den avond van 5 Juli, dan blijft de vaart vrij en zal dus iodox van den tooverachtigen aanblik kunnen genieten. Te Amsterdam. Het programma voor het bezoek van den President der Fransche Re publiek is thans vastgesteld en luidt, voor zooveel Amsterdam betreft, als volgt: Dinsdag 4 Juli. Des middags te circa 3 uur. aan komst van het Fransche eskader. Te circa 3.39 uufr aankomst van den Pre sident aan den Dokkumer steiger. Te circa 4 uur aankomst ten Pa- leize. 4.45—5.30 rijtoer met bezoek aan 't Stadhuis, waar de thee zal worden gebruikt. 7.30 galadiner. Des avonds zullen de Fransche en Nederlandsche eskaders verlicht zijn, terwijl de wog van het Koninklijk Pa leis naar den Dokkume'r steiger door de Gemee'nte zal worden geïllumi neerd. 10—11 uur, tocht te water van H. M. de Koningin en den President der Fransche Republiek, als gasten der gemeente Amsterdam door de haven ter bezichtiging der illuminatie. Ge durende de vaart van het Hooge Ge zelschap zullen aan de overzijde van het IJ vuurpijlen, Bengaalsch vutfr e. d. worden ontstoken. Woensdag 5 Juli. In den voormiddag zal de President een bezoek brengen aan 's Rijks Mu seum. Te circa elf uur vertrek van den President en van II. M. de Koningin naar 's-G'ravenhage, van waar het Hooge Gezelschap in den avond zal terugkeeren. Donderdag 6 Juli. In den voormiddag zal do Presi dent een bezoek brengen aan de dia mantslijperij der firma Asscher en aan het Rembrandthuis. Te 1.30 ver trek van den Dokkumer steger naar de Edgar Quinet". Te ongeveer 6 uur vertrek van het Fransche eskader. T o 's-G raven h uga De militaire leiding van de ter eere van president Fallières in dc'n avond van. 5 Juli te 's-Graveinhag© te hou den taptoe is opgedragen aan den kapitein-adjudant van het regiment gienadiors en jagers Boellaa'rd en de muzikale directie aan den le luite nant Bouwman, directeur der Kon. Mil. Kapel. Met wijziging van bet vroeger plan zal deze miliiaire be toog mg plaats hebben voor Jict Ko ninklijk Paleis in het Koordeinde. DE MOORD TE OSS. Omtrent den moord gepleegd op den 37-jarigen Willem van dc Leest te Gss is gebleken, dat de verslagene na afloop der Ossche markt met an dere personen het huis van den kui per A. Opsteen, die er van verdacht wordt oen stille kroeg tc houdon, bin nenkwam. Hier ontstond twist door dat de verslagene bij de familie Op steen aau tafel ging zitten en onge vraagd wilde ineedoeu aan het mid dagmaal. De ruzie liep zoo hev.g, dat Van de Leest binnen een paar minu ten zeven messteken, waarvan één doodelijk, onder het hart bekwam. Strompelend verliet de verslagene 't huis. Voorbijgangers zagen hem toen in een sloot vallen. Eerst na ernstige sommatie van den burgemeester werd de woning door Opsteen geopend en het lijk daarin neergelegd. Om half zeven arriveerde het Bossche gerecht, op wiens last Antoon Opsteen en diens zoon Theodoor, de laatste zwaar geboeid, naar de maréchaus see-kazerne werden overgebracht. Beiden zijln met liet lijk geconfron teerd en blijven alle schuld ontken nen. De verdachten staan niet ongun stig bekend; de daad moot in oetn vlaag van drift zijn gepleegd. DE NAGEDACHTENIS VAN ADMI RAAL DE RUYTER GEèERD. Men meldt ons uit Amsterdam De officieren van hot alhier vertoe vende Deensche oorlogsschip „Herluf Trolle" hebben gisterenochtend een krans gelegd op het graf van Admi raal Michiel Adriaans/, d© Ruytor in de Nieuwe Kerk. Tot dit doel begaven zich do commandant Hartung en de overleut. Albeck, vergezeld van den Nederlandschen luitenant Telders, naar de Nieuwe Kerk. Aldaar was o. a. aanwezig Ds. J. L. Heldring na mens kerkvoogden, die de beide Deen sche officieren verwelkomde. Hierbij was ©veneens tegenwoordig de heer J. Boot. consul van Denemarken hier ter stede. Met een ige woorden van hulde, in het Deonsch uitgesproken, legde daarop commandant Hartung den fraaien krans op de graftombe. Dr. Heldring sprak hierna de beide officieren toe en herinnerde daarbij in het kort aan de heldendaden van De Ruyter, in het belang der Denen verricht. Na ©en korte bezichtiging van het kerkgebouw werd afscheid genomen. BACOVEN-CULTUUR IN SURINAME. In aansluiting op het eerste tele gram van haar correspondent te Pa ramaribo ontvangt de ,,N. R. Ct." van hem bericht, dat de United Fruit Co. heeft besloten de Kongo-bacoven op te koopen, maar zonder geldelij- ken steun aan de planters te ver strekken voor de cultuur van die bac oven. BIJGELOOF. Nog altoos bo&laat het beksenge- loof, waartegen sedert eeuwen op zoo krachtige wijze strijd is gevoerd. Dezer dagen werd te Thora in Oost- Pruisen een paardenknecht tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld, wijl hij een oude vrouw zoo danig had geslagen, dat zij acht da gen daarna overleed. Dc man ver klaarde, dat de oude vrouw zijn kind „behekst" had; hij wilde haar dwin gen de „hekserij" ongedaan to ma ken. De oude vrouw, die ziek te bed lag, en waarschijnlijk niet begreep, wat de man wilde, werd nu zoo dóór hem geslagen, getrapt en mishandeld, dat zij aan de gevolgen overleed. DE TARIEFWET. Verschillende haiid-napicrfabrikan- (e:i hebben aan de Tweede Kamer ver zocht, de voorgestelde invoerrechten op papier niet aan te nemen, omdat daardoor hun industrie bedreigd wordt. De Nederlandsche Debitnntenbond verzoekt aan do Tweede Kamer in elk geval te bowerken, dal nieuwe boeken en tijdschriften uit het buiten land onbelast ingevoerd zullen mogen worden. Dertig manufacturiers te Rotterdam verzoeken ook de wet te verwerpen. De besturen van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels en van den Nederland schen Uitgeversbond hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met be- zwaren tegen het ontwerp-Tariefwet. Verzocht wordt het boek in zijn ge heel of onderdeelen, zoomede de wandplaten tot versiering of onder wijs bestemd, niet te belasten. CHRISTELIJKE SOCIALE WEEK. De „Ned." moldt, dat in Christelijke kringen plannen overwogen worden, om nog dezen nazomer een Christe lijke sociale week te organise© ren, in den geest van de R.-K. sociale weken. STANDBEELD. Er heeft zich een commissie ge vormd, bestaande uit leden van het bestuur dor Maatschappij voor Ge neeskunde en oud-assistenten van Professor Donders, welke commissie zich t©n doei stelt oen standbeeld voor dien grooten physioloog op te rich ten. TYPHUS. Ten gevolge van oen typhus-epide- niio zijn te Sclineidemühl, in Posen, alle scholen, vele eethuizen en andere openbare inrichtingen gesloten. Er zijn meer dan 90 gevallen aangege ven. Het Ziekenhuis is zoo vol, dat men barakken moet opslaan. Mr. H. J. SMIDT. Gisteren was het CO jaar geleden, dat mr. H. J. Smidt, de oud-minister van justitie, te Groningen op theses tot doctor ui do beide rechten is ge promoveerd. Mr. blindt was toen nog slechts 19 jaar oud. OOK EEN JUBILEUM. De Tijd schrijft Het „Kort Verslag" van de Tweede Kamer dat Dinsdagavond uitkwam, draagt het nummer 100. De Kamer is dus in dit zittingsjaar al aan haar honderdste openbare ver gadering. Zoolang het „Kort Verslag" bestaat, is dit nog niet voorgekomen. De „Handelingen" spreken nog slechts van de 86c vergadering, maar dat komt. omdat die een dug- en een avondzitting voor één rekenen. SLECHTE GEEST. De Haagsche correspondent van De Tijd schrijft Dat niet alleen op de lagere school soms een slechte geest onder het per soneel tot uiting komt. maar ook on der het leeraarspersoneel der middel bare scholen niet altijd alles in orde is, kan o. a. blijken uit hetgeen dezer da een op een onzer Haagsche hooge- re-burgerscliolen voorviel. Daar is nl. oen leeraar. nog wel een „academisch gevormde", die al sinds lang niet anders dan „ambtelijk" met zijn onmiddellijken chef. den direc teur, omgaat. Dezer dagen weigerde deze heer de opdracht van den direc teur te vervullen, om bij het schrifte lijk gedeelte van het eindexamen te surveilloeren. Hij deed dit nog wel in een uitvoerig schrijven, dus welover wogen. Natuurlek, dat onze dienstweige raar onmiddellijk een flinke berisping opliep van de autoriteiten, die van het geval verwittigd werden. Het schïïnt hierbij gebleven te ziin. want de be trokken leeraar is on zijn onwillige houding teruggekomen. DE ROODE DINSDAG. Over hel hierboven staande onder werp hield mr. P. J. Troelstra een rede, in een door de Haagsche fede ratie der R. D. A P. "©houden bijeen komst. Reeds een half uur vóór den aanvang was de zaal geheel gevuld. Mr. Troelstra ving zijn rede aan met oen herinnering aan de spontane uiting van geestdrift op het laatste congres der S. 1). A. P, op het oogen- blik, dat het besluit werd genomen tot het houden van een groote demon stratie op den dag, wanneer het kies recht-petitionnement ?nn de R^gee- ring zou worden aangeboden. Daarna gaf spreker een kort over zicht van de argumenten, waarmede hij op het congres het voorstel tel het houden der demonstratie had verde digd. Ten slotte verdedigde mr. Troel stra 't recht om deze betooging te houden en wekte op, om daaraan deel te nemen. Hij eindigde Laai op den roeden Dinsdag geen enkel arbeider thuis blijven. VERKIESBAARHEID DER VROUW. Naar aanleiding van liet verschil, gerezen tusschen God Staten vim Utrecht en die van Noord-Holland over de verkiesbaarheid der vrouw in het bestuur, van het Hoogheem raadschap van Zeeburg en Dicmerdijk kunnen wij mededeclen. dat Ged. Staten van Noord-Holland iu de quaestie hebben toegegeven. In het Ontwerp-reglement voor de samenstelling van het bestuur van dit Hoogheemraadschap wordt thans in art. 7 de bepaling voorgesteld, dat leden bij het bestuur moeten zijn m a n n e 1 k e Nederlanders Vrour wen zijn dus van deze betrekking uit gesloten. (Hbld.)

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6