HAARLEM'S DAGBLAD. OM ONS HEEN No. 1376 De Mederlandsche Winkelweek 1L In dit en enkele volgende artikeltjes *al Ik eeitige opmerkingen maken over binnen- en af en toe misschien ook wel buitenlandsche waar. verband met de Nederlandsche Win kelweek. Daarbij zullen van zelf enke le étalages ter sprake komen. Om 'dactie zou niets liever doen. dan over al de firma's die deelnemen N. W., iels in deze courant maar hun aantal Is 250 en hoe zou elk afzonderlijk besproken kun nen worden, zonder dat wij vervielen in een dorre opsomming, die ten slotte niet zou worden gelezen. Daarom richt ik dit verzoek tot olie deelne mers meent u, iets te kunnen mede deel éh, of te toonen, dat voor deze kleine beschouwingen van nut kan zijn, wilt dan niet schromen, onze re dactie op te bellen. Wij zullen daar voor erkentelijk zijn. De weefkunst slaat in ons land op groote hoogte. En dui niot alleen in Twente. Het is Brabantschc nijver heid, die wij in een van de uitstalkas ten van de firma A. vanderLaan C o. in de Barteljorisstraat in wer king kunnen zien. Niets meer of min der dan een geheel weefapparaat heeft zij voor een van de ramen van haar magazijn doen opstellen, die door een electromotor wordt gedreven. Een Brabantsche wever is meegekomen en houdt het oog op de groote machi ne, die een aardig doekje voortbrengt, waarin behalve de firmanaam woorden Nationale Nijv h o i d worden geweven. Dé etalage- ruimte is vorder aangevuld met ar tikelen, die op deze machine kunnen worden gemaakt: zij zal stellig dc aandacht dor voorbijgangers trek ken. De firma etaleert éoor een tweede venster do wol in diverse ruw, gekamd, gesponnen en als stof en voor het derde blousestoffen, af komstig van een Nederlandsche fa briek. Er is aanleiding hierbij even stil te staan. Door firma's in modc-artikc- len wordt dikwijls dezelfde opmer king gemaakt ..wanneer ik met een fabrikant zaken doe. wil ik de eenige in de stad wezen, die zijn artikelen leveren kan; van den buitenland- schen fabrikant, die een groot afzet gebied heeft, kan ik dat gedaan krij gen, voor den Nederlundsclien fabri kant is dat zeer moeilijk, omdat hij aan zooveel mogelijk Nederlandsche firma's moet trachten te verkoopen. "Maar dan is zijn artikel voor m ij n zaak niets waard. Ziedaar een be zwaar tegen Nederlandsche fabrikan ten in ons vak Ik heb gevraagd „zou dus de moei lijkheid oogeheveu zijn, wanneer zoo'n fabrikant aan één firma in elke stad leverde en overigens zijn heil zocht in export P' „Ja", is mij geantwoord en ik ver tel het gesprek over. zooals het plaats had, Zonder commentaar. Aan den overkant van de Barteljo risstraat laat de firma H. en J. Lamp de pottebakkerij zien. Arbei ders van deGoudschePlateel- bakkerij zijn daar bezig te toonen, hoe dit werk geschiedt, natuurlijk maar gedeeltelijk, want «en oven kan er niot bij worden opgezet om het ver vaardigde te bakken. Maar wel heeft de fabriek er van haar afgewerkt fa brikaat bijgevoegd vazen en een te- geltubleau. Hoe de man met handen en voeten arbeidt zal velen tot een kijkje nopen. Daarnaast etaleert de firma Lamp koperwerk uit Hoorn en den Bosch, dut is ln de laatste jaron een ander belangrijk artikel van Nederlandsche industrie, benevens Nederlandsch kristal. Over dat laatste artikel een enkel woord. Te weinig is bekend, dat kris tal ook. in Nederland vervaardigd wordt. Toch niet in ©mi kleine fa briek, maar in die van de firma Re- gout, de Pbenïx, te Maastricht, waar een personeel van 3500 personen werkt. Deskundigen nceinen het Ne derlandsche kristal witter, dus mooier dan het Boheemsche, dat bovendien de ld ank mist, die het Nederlandsche hoeft. Indien dit juist is {en men kan zich er van overtuigen) waarom don dan de dames nog het buiten- landsche boven het eigen fabrikaat verkiezen 1 Het Boheemsche mag m hebben maar de werke- i ijk hei d is immers meer I Dicht in de buurt zal de firma A. Weill eon bontwerker in de etalage doen arbeiden op een groote bontma- cbine. Ziehier een grondstof, die uit Nederland niet afkomstig is, m'aar deze eisch is door hot Comité ook niet gesteld. Wanneer maar de bewer king der buitenlandsche grondstof in Nederland gebeurde was daarmee dc stempel der Nederlandsche nij- ■erheld er aan gegeven. Vellen van skungs zullen hier behandeld wor den en bovendien wordt geëtaleerd hermelijn en stukken bont, op het ate lier van de firma Weill vervaardigd. In het andere raam zal één enkel heerenartikel worden uitgestald, maar een, waarvan velen niet weten, dat het in Nederland vervaardigd wordt hoerendassen. N ederlandsche attenfabriek was de barbaarsche naam. waaronder deze fabriek tot zeer onlangs haar Neder landsch product voortbracht, nu heeft zij haar leven gebeterd, en zich Das- senfabriek genoemd. Wat haar fabri kaat betreft, behoeft zij zich waarlijk voor haai- Nederlandsche-n naam niet te schamenhet artikel ziet er goed uit, wordt in verschillende hoedanig heid en allerlei patronen geleverd en is dus bereikbaar voor vorschillende beurzen. Daar heb ik dadelijk een soort van jubileum uitgeslagentij dens de winkelweek vier ik het dra- van mijn eerste Nederlandsche das. Ik heb ze omgekeerd, want ik vrees- 3, dat er toch nog op zou staan: irst quality of latest no- e 11 y of andere buitenlandsche fratsen, waarmoe Nederlandsche fa brikanten dikwijls meenen, hun pro duct aannemelijk te moeten maken. Maar gelukkig, er stond niets op dan Nederlandsche N ij verheid. Hulde 1 Nederlandsche toegenomen. Het is dan toch ook al te dwaas, dat wij on ze eigen vruchten, die naar Engeland worden geëxporteerd, terugkoopen in den vorm van jam. Waarom dan de Nederlandsche jam niet gebruikt, die dichter bij huls blijft Dezelfde firma vertelde een aardig staaltje van tijdelijke begunstiging van buitenlandsche waar. „Wanneer dames op reis zijn geweest, hebben zij licht ergens iojts geproefd, dat haar buitengewoon goed smaakte. Dat moe ten wij dan ook bestellen, de klant zal bet geregeld gebruiken en het bij alle vriendinnen en kennissen aanbeve len. Goed, wij bestellen er vrij wat van (minder kun je niet krij gen) en zes weken long leveren we, dan is 1 uit. want wat in do vacantie in een nieuwe omgeving, op reis. zoo bijzondor lekker smaakte. valL thuis altijd tegen. En wij blijven met het restant zitten 1" Ziedaar dus een geval, waarin de Nederlandsche winkelier allerminst reden heeft, om op het buitenland sche artikel gesteld te wezen. Morgen meer. J. C. P. Alleen denkt men, dat Caillaiuc de zit- ting van de Kamer huiten den gewo nen tijd zal willen verlengen, om de begrooting af te doen en te dien i zien de quae»tie van vertrouwen zal stellen, om te weten, wat hij aan de Kamer heeft. Ook zal Caillaux al zijn Ixist doen, om de quaestie van de af bakening van hel Charapagrie-gebied voor hot reces to regelen. Buitenlandsch Overzicht En zoo kom ik tot de vierde firma op dit kleine bestek van de Barteljo risstraat, die iets bijzonders te zien geeft, de firma J. C. Haa n, die met de groote ruimte in hare drie vensters goed voor den dag komt. Achter het eerste fraaie tapijten, kleedjes en mat ten, achter het tweede een afbeelding van de dekenbewerking in al hare phaseu en achter het derde de Leid- sche katoen-maatschappij in wer king, voor zoover dat in een kleine {ruimte goat. Aan de firma Haan dur ven wij veel belangstelling voorzeg- gén. In een ander venster stalt de firma keur van Smyrna-tapijten uit en in het derde Tot slot voor vandaag een enkele opmerking omtrent consumptie-arti kelen. Een bekende firma verklaarde mij, dat haar debiet van Emgelsehe jams belangrijk is verminderd en dat van HET NIEUWE FRANSCHE MINISTERIE is definitief als volgt samengesteld Caillaux voorzitter van den minis terraad en binnenlandsche zaken, De Selves buitenlandsche zaken, Cruppi justitie, Delcassé marine, Messimy oorlog, Lebrun koloniën, Conyba handel, Paras landbouw. Steeg onderwijs, Augagneur openbare werken, Vilote financiën, Renoultarbeid, Ghaumetonder-secretaris van pos terijen en telegrafie, en Dujardin Beaumetz ondorsecreta- s voor schoone kunsten. Een ministerie met slechts eenig-- klinkende namen. Caillaux, de nieu we premier, en Delcassé, de minister van marine. Met de portefeuille van buitenlandsche zaken is blijkbaar nogal gescharreld, want eerst werden veel bekender candldaten o. a. Bourgeois en Poincaré en nu is een minder op den voorgrond treden de persoonlijkheid genomen, wiens naam De Selves is. Ook zij nog aangeteekend, dat Crup pi minister blijft, maar van buiten landsche zaken naar justitie is over geplaatst. Een promotie Er komt een verrassend bericht OVER HET HEENGAAN VAN HET KABINET-MONIS. Het Journal officieel hoeft een reeks van verbeteringen gegeven op den uitslag van de stemming van Vrijdag, woarhij het khbinet van Monis het af heeft gelegd. Volgens de eerste tel ling was de motie, om zonder meer over te gaan tot de orde van den dag, welke motie de regeering had afge- wezen, door de Kamer met 248 tegen 224 stemmen aangenomen. Maar nu de verbeteringen zijn aangebracht, blijken even veel leden vóór als tegen do motie gestemd te hebben 237 te gen 237. Nog een vierde verbetering en het zal zoowaar blijken, dater geen ministerieel© crisis was Het heengaan va.n het kabinet-Mo llis is intusschen onherroepelijk ge worden. De ministerieele dood van het kabmet-Monis is wel eigenaardig. Wat den premier zelf betreft, is hot gebeurde dubtyl piïnliik Een gewond veldheer, die zich bij den veldslag met aan het hoofd der troepen kou stellen, maar van ver het terugtrek ken der zijnen moest aanschouwen. O, als hij zelf liet commando had ge had.... En nu moet nog blijken, dat de terugtocht onnoodig was I We begrijpen intusschen niet, hoe bij zoo n beslissende stemming zulke vergissingen kunnen voorkomen. Het moet wel een vreeselijk Inwaai in de vergaderzaal der Fransche volksver tegenwoordigers geweest zijn Over HET NIEUWE REGEERINGSPLAN weet men nog niets met zekerheid. Na de kroningsfeesten «lie even verademing gunden I begint DE POLITIEKE STRIJD IN ENGELAND weer met vernieuwde krachten. Het Iloogeriiuis moet dit moet in ilwingendeii zin over de Vete- wet beslissen. Heden begint de behandeling. Aangekondigd wordt, dat Lord Lansdowne een amendement zu! voorstellen, bepalende, dat elke maat regel. aio de kioon betreft, de protes tantse!») erfopvolging of de Mistelling van een nationaal parlement van Ierland, Wales, Schotland of Enge land, of elke maatregel, die niet zal zijn goedgekeurd door een gemeen schappelijke commissie uit Hooger- liuis en Lagerhuis, uiet aan do ko ninklijke bekrachtiging zal worden onderworpen, eer het oordeel van de kiezers is gevraagd. Lord Cromer zul een amendement ndienen, tot instelling van een ineenschuppelijko commissie van \en leden uit elk Huis, die zal moeten bepalen, of een wetsontwerp van zoo ernstigen aard is, dat het aan het oordeel der kiezers zal moeten den onderworpen. De bladen van belde partijen noe men den toestand ernstig. Verschil lende redacteurs wijzen er op, dat de Lords meenen, dut de verzekerings wet de populariteit der regeermg heeft verminderd en dat liet volk zoo ouder den indruk van de kroniugs- plechtigheden verkeert, dat de regie ring, nis zij gedwongen wordt heen te gaan, een nieuwe algeineene ver kiezing niet zal overleven. De Lords schijnen de regeering te willen nopen klaren wijn te schenken omtrent de venzekeringen, welke ze van den ko ning heeft ontvangen, betreffende de benoeming van nieuwe Peera Ook V PRUISISCHE KIESRECHT komt weer eens tor sprake, ui den Pruisische» Landdag is gistermiddag >.©n motie van de vrijzinnigen behan deld, waarin de rog coring verzocht wordt, nog geduiende deze zitting oen wetnujitwerp in te dienen, waarin not algemeen©, gelijke, geheime en directe kiesrecht voor den Landdag ..dt ingevoerd en waarbij tevens het getal afgevaardigden opnieuw geregeld en den omvang der kies districten liaar den uitslag der volks telling van 1905 herzien wordt. Het, trok do aandacht, dat -te mi nister van binnenlandselie zaken Von DuiJwitz. die voor een andere zaak in den Landdag aanwezig was, net zijn he©Ie gevolg van ambtenaren snel de zaai verliet, voordat de behandeling der motie l>egon. Trager sprak namens de vrijzinni gen en wees er op, dat hier voor Pruisen werd geöischt, wat men den wingewesten (Elzos -Lotharingen) roods heeft toegestaan. Onder de volgende redevoeringen verdient vooral die van den conserva tief Von Heydebrandt vermelding. Hij dat liet Pruisische kiesrecht geen „randen ng noodig heeft, omdat het zijn deugdelijke eigenschappen scliit- terend heeft bewezen. De nationau I-liberalen stelden een vorzu akkiiig voor van de vrijzinnige redactie der motie. De conservatieven stemden op dit punt met de vrijzinnigen overeen, om do nationaal-hberalen het -1011110611 voor de geheele motie, diie hun te vei gmg, onmogelijk te maken." Deze is dan ook met een groote meerderheid verworpen. DE OOSTRNRI.FKSCHE MINISTER- CRISIS is nog niet opgelost. Het gerucht gaat, dat Von Gautsch benoemd is tot eersten minister en Bienerth, de vo rige premier, tot stadhouder van Ne- der-Oostenrijk. EEN MINISTER-CRISIS IN RUSLAND. Naar in meestal goed ingelichte kringen verteld wordt, zou Stolypin als minister-president binnenkort af treden en doo»- Goremykin opgevolgd worden. In de Nationale Vergadering van Portugal zed de tijdelijke minister van justitie, Bernardino Muchado, iu ant woord op een interpellatie, dat do wet op nauwgezet moet worden nageleefd. De inventarisatie dor kerkelijke goe deren zal in het geheele land plaats hebben. Wat hei gevaar betreft, waarop de interpellant wees, naar aanleiding, Van e«3n Engelsche nota, waarin proles leerd zou worden tegen scheidingswet, zei do minister, dat Engeland nog geen woord over die quaes Lie heeft geuit. Het verbod tot het dragen van het jeestehjk gewaad heeft, volgens de: minister, alleen ten doel te voorko men, dat priesters beleoiigd worden. Wat de internationale betrekkingen aangaat, zei de minister, dat hij zich niet bedrogen heeft in zijn verwach ting, dat de Spaansche regeering haar plicht zou doen tegenover de samen zweerders, tegen de republiek. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO gaan blijkbaar met hun avontuurlijke expeditie voort. Volgens berichten uit EI Ksar w den er in het Spaanse he kamp blijk baar toebereidselen gemaakt vooreen opinarsch naar Wesson. De uit Larrasj aangekomen cava lerie en .artillerie schijnen voor die gewaagde onderneming bestemd te zijn. Wat moet dat nog worden De mo gendheden bemoeien zich met Ma rokko, om de rust onder de inlanders te herstellen en doen niet anders dan onder elkaar diplomatieke moei lijkheden in 't leven roejoen. Van onzen Reizenden Redacteur. DE LUSTRUM-FEESTEN TE UTRECHT. Utrecht, 2fi Juni. Utrecht, mijn dierbaar Sticht, al oude stad, hart des lands, dat daar gebakerd iigt in den groenen zoom zijner weelderige plantsoenen, om sloten door den zilveren ring van zijn blanke singels, gaat gij weer feest- 'ioren Zoooven kom ik uit de drukte van het feestvierend© London, en thans zie ik u, provincie-stad naast dien kolos, maar toch dierbaar als een kleinood. Want nu, tegen den 11 en den avond, onder de week© tin ten van een lucht van diep-paars en bleek-karnujn, zijt gij, met uw nau- drukke straten, gevuld met een vroolijke, maar tot geen uitbundig heid geneigde menigte, schoon. Er ligt iets van groote vriendelijkheid in de engbehuisdheid uwer veste, die nog altoos veel van de middeleeuwen heeft bewaard, de middeleeuwen mot hun angstig bijeen gehokte stede- itraatjes, altoos in vreezo voor over val en plundering en boveu do stad kwinkeleert en spnnkelt en klin- kelt klaar de gouden val van uw dom-carillonElk kwartier, elk half uur, elk uur.... komt uit dat hoo- oude, grijze gevaarte een stem 30n ver verleden en zegt wat oude woorden van wijsheid en berusting, an het hoog© klukkenhuis uit naar de stad, diep beneden En na Londen mag ik u wel zeg gen, dat gij, kleine maar fijne, u, met minder tooi, maar meer smaak, met véél meer smaak, schoon hebt gemaakt, stodebruid voor zooveel .ongolingen, vol idealen, hoop en be lofte. Dat is, als men komt vu» het station en de Mariaplaats oploopt en dan, langs liet Gebouw van Kunsten Wetenschappen, langs het plein, dut 111 eeu wijue diepte, nu in de vallende schemering, geheimenis van oude kerk, even boven boomeu opge rezen, doet ratlen en dan den Spring weg langs, den weg tier sjiringende processies van weleer, nu afgesloten door een poort in roodeu steen, oude burchtpoort en midden in de -traten de roodo, GoUrische lantarens, die het at koude blank der masten nu warm maakt En teruggaande, ont vlamt opeens de electnscne verlich ting van liet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, dat meteen een faga- de van hchtlimèn is geworden als een paleis van zacht schijnend, stil vuur werk. En hier nu, op den Dom aanloo pend, reus opgerezen in de middel eeuwen en overheerschend nog altoos de veste, want een zoo groot en vast geloof richtte dezen toren op, dat hij 't prospect van een wereldstad zou be heersen en, lagen rechts en links Choorstraat en Liinmarkt, nauwe straten, vol boven van de sloom neer hangende vlaggen, de driekleur, maar ook de vijfkleur der faculteiten, liet rood, geel. blauw, roze. groen.mid deleeuwse» bont aandoende. Ook do Steenweg heeft eenheid in versiering de masten met slingers van groen. de masten met bloemtuilen en wapens, blazoenen, emblemen uit den tijd van graaf Willem IV (13UV. Dc Eliza- bethstraai is eenvoudiger met haar dunne mastjes en simpele bloemtui len, maar o piiet Vreeburg, het groote plein, davert het licht uil de kramen en van de stalletjes vim de bebloemde loggias der groote koffiehuizen uit Hier is het hart van 't volksleven, van de karakteristieke feestdrukte. Voor het groote straatorgel, dat zijn droog- koperen. wals uitgalmt, dansen zes, acht meiden uit de naburige volks wijk, wijk C de Öranjebuurt, in pa ren op de keisteenen... Zij dansen met een zekeren ernst, met een zekere plechtigheid. Want zij weten in deze goed-geloovig© stad, wat ceremonieel is, en hun dansen Is heel wat anders, dan dat van het zeemansmeiden-volk in de havenstad Amsterdam. Hier, voor de Willemstraat, staan drie sombere kerels uit het volk. drie flink-geschofte kerels. De een speelt op een harmonica; de tweede zingt en de derde verkoopt het liedje. De menigte rondom vormt een kring en luistert. Het is een liedje van „twee lustige zakkenrollers'. Zien wij ook 'n klantje, soxns staan in een standje, Dan springen we dadelijk er bij. Ik voel in zijn zakken, of ik wat kan pakken En hij kneist naar de princerij, En komt er een smeris, dan krijgt hij de beris. Wij maken zoo'n govertje af, Hij krijgt 'n mekajem of gaat in t majem, Wij tippelen dan vlug in een draf.... Wat verder in de buurt, op den hoek an de Koestraat, staat een heelo troep Duitsche straatmuzikanten, die een wals toeteren en need de straat der armen is vol met dansend en vroo- lijk buurtjes-volk en de vlaggen zijn doorschenen van goudgloeden... Bo ven de monschenluchl uit en boven den kermis-geur van de poffertjes kraam gaat het fijn-harsige aroma van 't slingerend sparregroon. Terug uit die drukte... langs die forsche deern, die voor 't pulingkarretje, ver guld wordt door do vlam van een walmende troleumbus.... zóó leerde Rembraifc .et licht zienen langs den ...;lf naakten athleel met den somberen, zwarten kop, die op een plankier boven do menigte staand, zijn biceps opzet en sterkedingen ver toont, nu de Lange Viestraat in. De Zadelstraat altoos vol van dat lieflijk-fijne gekwinkeleer der hooge Dom klokjes, is nu vol en warin door al de vlaggen uit de huizen en het bengaalsch rood, dat schijnen komt uit de winkelkasten, waar de gas- en electnsche ballons met rood vloei zijn overtrokken Hoe fijn en smaakvol, deze zilver- berkenboomen met bloemenguirlo.11- des van een fijn, teede'r, aspa'ragas- teeder, groen tot aan de wijde Neu- de. met midden in de groote pomp nu rondom bebloemd en begroend en met wapens in keel en wit verfraaid... de Lange Jansstraat in, waar tegen w.t latwerk, bruin beukelof is aan gebracht en boven op latwerk-zuilen gloeilampjes, die rossen bint neer wa semen heel bijzonder gedacht en met fijnen smaak uitgevoerd, ook de ze straatversiering. Op 't Wijde Jans kerkhof, in het rustige groen der ou de boomeu, rutzelend in een avond briesje, staan daar de mosselkarren en de karren met de bruingele pa ling, de snoepers, vreemd verguld do gezichten door de walmende petrole- umbus-pitten, die flambouwen in het plein-wind je. En verder naar achter, de _gevel van de studentensociëteit en vreemd-open, opeens wereldsteedsch of als een paviljoen in een feest park, de groote societeits-zaal... En weer terug langs het Oud Kerkhof, waar middenin, omgeven door be ringde masten, een baldakijn van ko~ Van Kunst en Kunstenaars. XIX. Weemoedige hulde. Ze wordt ge bracht door allen, die één dezer zo merdagen een enkel uur weten af te zonderen 0111 het nagelaten werk te gaan zien van Pieter Dupont, tot een eere-verzanieling bijeengebracht door diens vrienden en in het gebouw der schildersconfrerie Arti el Amicitiae tot een indrukwekkend, overzichtelijk geheel geningschikL Niet zonder grooten eerbied voor de werkkracht en vooral de volhar ding waarmee dezo kunstenaar den door hem zelf gekozen weg, die lang zou zijn en moeilijk, gegaan is, kan men de Arti-zalen thans doorloopen. En dubbel bedroevend is het Uaroin het wei geweteue nog eens scherp ge documenteerd te zien: dal het einde aan dit energiek werken /.hst ge maakt werd, toen de bloesem, rijp, een vollen oogst deed verwachten. Er is over de figuur, Dupont veel en velerlei gezegd, ook in dit blad een enkel woord, toen wij te Hilversum getuige er van geweest waren hoe een groote schare vrienden zijn lijk de eere brengen kwam, die men bij zijn leven nooit de gelegenheid ge vonden had hem te bewijzen. Werd toen meest dat gevoeld wat iu Dupont als monsch verloren was, nu kan men zich, temidden van zijn werk staand eerst recht duidelijk voorstel len welke zijn beteekenis was in de kunstproductie van dezen tijd en in dit, ons land. Zijn oeuvre is ontstaan in een tijd dat de Haagsche scüooi, ie schitte rende geschenken eener schoon schil- derende generatie niet meer zoo kwis tig spontaan strooide als een vijftien jaren vrooger. In een tijd, ook, zij het onmiddellijk, volgend op dien waarin een aantal jongeren, voortbouwend op het werk der Hagenaars, toch trachtten een nieuwe noot, een meer intellectueel©, aan hun werk toe te voegen. Dupont laat zijn eerste kopergra vures zien in het jaar dat Jaap Maris sterfjaar zou wonden, in een tijd waarop een Breitner nog heel krach tige dingen maakte en de geheele Amsterdamsche omgeving van dezen laatste, nog niet lang geleden hun voornaamste en voor den tijd meest typische werk geleverd hadden. Du pont was een tien-jaar-jongere dan zij op wier schouders een deed der sclnl- dersroem der Hagenaars was overge gaan. Toch is ook zijn eerste debuut nog in liet teeken van het gematigd im pressionisme, waarin zijn vriend en wegwijzer Van der Valk in die dagen slaaL Dupont's eerste etsen staan sterk onder den invloed van dien wijs- geerig aan gelegden artist, die steeds zijn vriend zou blijven en aan wien men, voor een deel althans, de samen stelling dezer eereten toonstelling te danken heeft. Doch dan gaat Dupont naar Parijs, woont er geruimen tijd, werkt er, is er gelukkig en zijn eigenlijk wezen wordt hem klaar. Van don aanvang af is Dupont meer teekenaar dan schilder geweest. Zijn ernstige in zich zelf gekeerde aard bracht hem eerder tot den vorm, üen constanten, dan tol de kleur, die speélsch of nukkig, geen seconde dezelfde is en die te grijpen en vast le leggen naast vormkennis een lenig en soepel conceptie-vermo gen eischt. Daardoor is het misschien te begrij pen, dat het werken der jongere Fran sche schilders clie zijne tijdgenooten waren, bijna zonder invloed Du pont's studie bleef. Zelfs van Stein- len's kunst, is in D.'s gravures weinig te bespeuren en liet is missclüen meer om de overeenkomst van levensbe schouwing, dat de Hollander zich tot den grooten illustrator van iet mo derne leven aangetrokken gevoelde, dan om verwantschap wat betreft d- uitvoering van elks intenties. Zoo heeft Dupont zich te Parijs meer en meer gekeerd tot die zijde van het Leven, die voor hem de meest belangrijke was, den lieroischen kant van hel leven van werken en zwoegen dat, onopgemerkt veelal door de dui zend© vreemde passanten, juist te Parijs zoo magnifiek zich obsorvee- reh laat. Van dat zwoegen een monu ment te zetten iu zijn levenswerk, dat wordt Dupont's ideaal. Een monu ment der travail gebouwd iu zijn ma teriaal, en dat ook voor hem travail, ernstig, zwaar werk zou zijn. Hij blijft teekenaar, kiest voor zich de minst toegevende, de meest eischen- de materie, en wordt Aopergravcur. Zijn sujetten zijn de hard werkende menschen en dieren der Seine-kaden de, d© zware aarde bewerkende krachten der Fransche akkers. Ploeg paarden trekossen, omnibuspaarden, de lieve prachtige beesten die zware zandwagens langs de Seine voorttrek ken, aangevuurd door '.enige, bewege lijke kereis die als duivels rond hunne dieren dansen, daar zijn Dupont's modellen. Zijn sludieteekeningen van al deze dingen, zij versmaden alles wat op ctiarmeering dier gevallen wijzen kun, aan chique of aantrekkelijkheid van vooi stelling wordt geen lijntje, geen accentje geofferd. Maar 111 hun eerlijkheid van niets voorbij-zien, van strenge gedetailleerdheid van vast houding aan den opzet, wekken ze bij den beschouwer niet dan sympathieke bewondering. Zijn etsen die deze sujetten tot on- dersvetfp hebben, zijn reeds meer naar don gravure-kant dan een zuivere ets, ©lie juist het flaneereiide. het dandy achtige tot kenmerk heeft Dupont had een tijd dat hij juist dat toevallig- iosse in een ets ais iets minderwaar digs beschouwde en slechts gravures wilde maken. Maar luer kwam ae kunstenaar in botsing met de maat schappij dio ©ene andere geworden was sedert do tijden dei' groote gra veurs Duder, Lucas van Lcijdcri, Schóngauer c.a. De gravure. zuonJs Dupont die opvatte vereisclit enorme studie en veel tijd en de lielhebbenj om prenten van kunstwaarde te be zitten is {hoe vaak hebben wij dat al niet kunnen aanteekenen) ten onzent er niet op vooruit gegaan. Gevolg dat voor de gravures Dupont minder gemakkelijk een uitgever vond dan voor zijn etsen, die hem al thans iets minder ingespannen arbeid kostten. I)at een algemeen© onbevre digdheid bii dergelijke ondervinding met uitbleef, ligt voor de band, al is het nog zoozeer te betreuren. Daar moet nog het een en ander bijgekomen zijn, zoodul Dupont, naar zeggen van hen, met wie hij veel sa men was in later jaren, niet altijd gelukkig zich voelde. Daar zijn echter- heldere lichtpun ten in zijn te korte carrière evenzeer m herinnering le brengen. Zijn be noeming lot hoogleeraar aan de Rijks Akadum.e verschafte hem, den eeuw - gen enthousiast voor zijn vak, enkele leerlingen 111 wie hij zonder twijfel een goed deel zijner eigen-heid kon overplanten. Voorts begon juist de uiterlijke staat aan die betrekking verbonden, hem relaties te bezorgen, die op hun beurt weer opdrachten ten gevolge hadden, welke misschien niet aan zijn artistieke roeping geheel bevre- dig.ng konden verecliaffen, doch dan toch hem ra staat zouden stellen aan de eischen van een met de jaren ge compliceerder wordend leven meer en beter tegemoet te bomen. Het maken vah bankpapier, postzegels etc., zal door liem als zoodanig beschouwd zijn. Ons tienguldens-bankbiljet is er om te bewijzen dat ook bij soortgelij ke opdrachten toch de artist in Du pont niet verscholen bleeL Maar meer voldoening zullen hem die enkele opdrachten gegeven heb ben, door inzicht-rijke mannen hem verschaft, waarbij zijn graveursga- ven tot volledige ontplooiing konden komen. Als zoodanig kan men de gegra veerde portretten van prof. Hector Treub, van den oudheidkundige D. C. Meyer Jr. beschouwen, als zoodanig ook de bekend geworden gravure in gevolge opdracht van Prof. Six naar diens schilderij van. Potter „Dirk Tulp te paard" in koper gestoken. Belangrijk is hier de uitstalling op Arti van alle besciieide-n op deee gra vure betrekking hebbend. Wat al voor studie, wat al werkteekeningen voor d.e prent noodig waren. En hoe legt al dit materiaal getuigenis af voor den heiligen ernst, de diepe, be- heerschte liefde ook waarmee Dupont zich aan zulken arbeid zette. Men vtfrzulme met Arti dezer dagen te bezoeken. Er is weinig in de Neder- landche prentkunst der laatst© jaren gemaakt, dat met Dupont's werk ge lijk gesteld kan worden. Men ziet dit niet licht weer alles bijeen. En men eert er dc nagedach- teni van een nobel artist mee, voor wiens achtergeblevenen 't een troost is te bemerken, dat zijn werk ook 'na zijn verscheiden gewaardeerd blijft 5 Juni 1911. J. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5