iAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DE GOUVERNANTE DONDERDAG 29 JUNI 1911 OM ONS KEEN Mo. I8T7 Haljetrschtlng van den Gemeenteraad. Zooals wei to denken was is bet voorstel om mot de omliggende meenten, Bloemend aal. Velsen. Scho ten, te onderhandeion over de leve ring van duinwater, er ln dan Raad vlot doorgegaan. Nu het bezwaar, dat 'de voorraad water onvoldoende zou kunnm rijn, door de geruststellende verklaring van de Commissie van des kundigen was vervallen, kon er geen reden moer rijn, om den zegen van het beste drinkwater dat te vinden is, aan onze buren te onthouden. Het verzet van den hoer Van Styrum was dan ook niet heel verklaarbaar en de ar gumentatie daarvan van weinig ge wicht Was niet de heer TJeenk Wil link naast hem komen staan, dan zou ons oudste li<l van den Raad, wat hem nimmer gebeurt, alléén tegen gestemd hebben. Zoo groote overeenstemming werd bij het volgendo punt op de agenda niet gevonden. Dat was het voorstel van B. en W-, overeenkomstig de meening van de Commissie van toe- richt op het Museum, om de plaats, die in deze Commissie vacant is door het bedenken van Prof. Six, niet aan te vullen. De Commissie gaf daarbij als motief op, dat tengevolge van de rieuwe verordening op het museum, hare bemoeiingen belangrijk minder rijn geworden. Maar de heer Middel koop, die het gaarne beter weet dan rijn medeleden van de Commissie, was het ook dezen keer niet met hen eens en meende, dat de Commissie bij het overbrengen van do schilderijen naar het nieuwe museum op het Hei ligland, heeiwat te doen zou krijgen bij de rantrachikking van de stukken. De heer Middelkoop is ietwat hard- leersch, hij kon nu wel uit ervaring .weten, dat de directeur, de heer Krö- nig. in dit opzicht ziin eigen meaning heeft en deze, wat -n goed recht is, ook wel zal weten door te zetten. De heer Middelkoop achtte het bo vendien nog noodig, een candldaat aan te bevelen, namelijk Prof. Dake van Amsterdam. De deskundigheid van den heer Dake geheel buiten be schouwing latende, moet ik toch als mijn indruk weergeven, dat de opmer kingen van den heer Dake in de Tele graaf nu juist niet blijk geven van overmaat van gemoedelijkheid. Hij heeft integendeel een scherpe manier van scbriiven, zal dus zeer waar schijnlijk in de Commissie bij uitstek critisch optreden en daar dus allicht opnieuw het verschil van meening brengen, dat er pas uit verdwenen is. Prof. Six en Dr. Bredius waren het meermalen oneens en aan een goeden gang van zaken is dat zeker niet be vorderlijk geweest. Do opmerking van den burgemeester, dat dit opnieuw zou kunnen gebeuren, was dan ook volkomen op haar plaats. Het lijkt mij daarom «en verkeerde beslissing van den Raad om de vacature toch weer te vervullen bij het aanhooren van deze debatten kan ir zich aan den indruk niet onttrekken, dat eenige Raadsleden op het sein van don heer Middelkoop stemmen, om hem, dien zij indertiid als dwarskijker naar de Commissie hebben gezonden, nu ook in elk geval tegenover haar te steunen. Wonderlijke inconsequen tie I Dezelfde Raad. die uitmaakt, dat er een lid méér in de Commissie zit ting hebben zal, gaat haar advies om dat nieL te doen, voorbij en toont duardoor (evenals bij de quaeslie der restauratie van het stuk van Hals) dat hij aan dat advies geen waarde hecht. De consequentie zou veeleer meebrengen, dat de Raad, als hij meent het zonder Commissie te kun nen stellen, eenvoudig besloot deze in haar geheel op te heffenvan de ad viezen van -den heer Middelkoop kon de Raad immers blijven profiteeren. Deze zonderlinge toestond krijgen we im allicht hij de benoeming van het nieuwe Commissielid terug. Het zcni mij namelijk wel verwonde ren. .wanneer de Commissie Prof. Dake aanbeval, maar de Raad is vol komen vrij om huiten de aanbeveling om te gaan. Met dit alles gaat de zaak den verkeerden kant uit. Het besluit, met een boos hoofd genomen, om een medelid van den Raad in de Commis sie te brengen, niet omdat hij deskun dig was, maar omdat hij „t wel eens zeggen zou", wreekt zich meer en meer. En de positie van de Commis sie wordt zoo zonderling, dat ik maakte Ik er deel van uit niets haastiger zou weten te doen, dan de zen ondankbaren principalen den rug toe te keuren. Het voorstel van het bestuur van het gemeentelijk Fonds tegen werk loosheid, om voortaan ook afdeelin- gen van landelijke Bonden toe te la ten, is aanleiding geweest tot een dis cussie, die wel wat al te breed uit liep om haar hier in haar geheelen omvang na te gaan. Zelfs kwam het tot een principieele beschouwing van den wethouder, den heer Huiswit, over de al- of niet-wenschelijkheid der opneming van arbeiders in vak- vereenigingen, een zaak. die in een Raad niet thuis behoort en er ook niet fond behandeld worden kan. De arbeid van het fonds is er een, die vooral aansluiting moet zoeken bij de practijk. Verzuimt het bestuur dat te doen, dan komt er van de heele verzekering tegen werkloosheid, die een jonge zaak is, welke nog veel zorg vereischt, weinig terecht. Op de^en grond kan men het eens zijn met den heer Thiel, dat aan het fondsbestuur groote vrijheid van handelen dient te worden gelaten en een voorstel, dat zij aan de ervaring der practijk ont leent, niet dan in de alleruiterste noodzakelijkheid, behoort te worden afgewezen. Zoo zag ook de groote meerderheid van den Raad het in en keurde de wijziging, die het fondsbe stuur verlangde, goed. Wie dezen middag zich spraakzaam toonde, was de heer Modoo. Precies elfmaal heeft hij het woord gevoerd, een respectabel cijfer, zelfs voor iemand, die zich zoo duchtig in de za ken inwerkt als dit Raadslid. Meerma len geeft hij blijk van een scherp in zicht, maar soms raakt hij daar door aan 't fantaseei'en, hijvoor beeld toen hij de mogelij kbeid op perde. dat de heer Springer den voor man bij de plantsoenen Van Deventer, om andere redenen dan die hij opgaf, voor ontslag zou hebben voorgedra gen. De heer Brcgonje had namelijk, na eenige aarzeling, over dit ontslag ge ïnterpelleerd. Die aarzeling kwam hieruit voort, dat hij liever de mede- deelingen van B. en W. afwachten wou, als Van Deventers ontslag, be paald op 1 Juli, dan maar zoolang op geschort werd, of wanneer dat niet kon. den man zoolang ander werk werd verschaft. Beide denkbeelden wees de voorzit ter beslist af. En zoo hield de heer Bregonje, hoewel het laat was, over vijven, toch zijn interpellatie maar, verdeeld in tweeën waarom was de man ontslagen Kon men hem niet in een andere betrekking overplaat sen of een halfjaar loon geven Het antwoord van den burgemeester kwam hierop neer, dat Van Deventer ongeschikt was, geen lust en ijver had om zich te bekwamen en voor een andere betrekking bedankt had. Al lang had men geduld met hem gehad, totdat hem in November van 't vorige jaar gezegd was. dat hij met Juli 1911 zou moeten vertrekken. Wanneer zulke quaesties bij den Raad komen, is de discussie altijd verward. Er hangen dan allerlei wen- sctien en voorstellen in de lucht maar ze blijven er hangen, nie mand durft een voorstel of motie in dienen. Geen wonder, B. en W. dek ken met him verantwoordelijkheid den chef vantden tak van dienst on men voelt dat deze toch ©enig presti ge dient te hebben en zoo komen er onbegrijpelijke uitingen, sooals van den heer Kleynenborg, die iiet be treurde, dat men den man als hij on bekwaam was, elf jaar had gehou den. Dan zou hij veel eerder wegge zonden moeien zijn. Maar gelooft dj beer Kleynenborg niet met mij, dat wanneer hjj na één of twee jaar was ontslagen, gevraagd zou rijn „houd hem nog ln dienst, licht zal hei bij wat meer ervaring beter gaan 1" Van Deventer zal, wanneer hij be kwaamheid heeft, in een andere om geving misschien zeer wel voldoen. Dat ziet men meer. Een vakman komt overal terecht Maar al werden zijn adres en dat van den Bond van gemeente-werklieden aangehouden, kans op intrekking of verzachting van het ontslag heeft hij blijkbaar niet En Balm uit Spaorndarn kan op de kermis geen paling verkoopen, omdat hij het staangeld een dag te laat heeft betaeld. Had men dien éénen dog, die blijk baar toch niet uit onwil voortsproot, ter Secretarie nu niet door de vingers kunnen zien Heusch, de administratie is met haar mededeclingen en beschikkingen cok wel eens een dag later, dan de burgerij verwacht J. C. P- De Mederland8ch8 Winkelweek m Uurwerken. Kof fer s e nz. En waar worden horloges ge maakt? Als je een aardrijkskunde-les over Zwitserland te goed had, op school, kon je je altijd voorbereiden op die vraag. En 't antwoord was een aardig 'ristje namen, 't Begon met Locle, Ghaux de fonds... de rest is me ontschoten met den verderen aard rijkskundigen ballast, waarmee een maal m'n brein was volgepropt, 'k Wou maar zeggen, dat Zwitserland het klassieke land van do uurwerken is. Maar Nederland doet, of deed er niet voo'r onder oudtijds, Wannéér men voor liet uitstalvonster van den heer C. ten Boom in de Barteljoris- straat eens kijkt, ziet men daar een fraaie verzamel,ng oude horloges. Sommigen zijn zelfs uit het begin van de 17de eeuw. In 1509 waren de zakuurwerken uit gevonden. Die alleroudste horloges wasen-geheel van ijzer en brons, daar na kwamen omstreeks 1000 de z.g. N'eureiiburger eieren. Van die aller oudste tijda an wijzers hoeft, de heer ien Boom er wel is waar goeu m zijn kast, maar toch wel een.ge lieei-oude; o.a. een van Salomon liostór. Dat was 'n Haar Ionische horloge maker, waarvan de heer Ten Boom, d.e een vorscher in z'n vakhistorie is. gevonden heeft, dat hij in 1074 in Den Haag leefde. Dat is ook "n zuiver brons werk, welks d.kte den fain liaren naam van „knol" veroorlooft. Men moet eens letten op d t u ,tgewerkten cirkel chijf- votonige p.aat aan de aenterzijde der oude uurwerken, die de spira.ilveer bedekt. Dat plaatje „klooi' g he.t-n, is bij ant.ek-hefhebbers ui trek. De overal-snuffelende Amerikaansche travellers zijn ei op uit, zoo'n „kloof te koopen. De Yankee-lady draagt dit fraa be werkte plaatje dan als broche. Natuurlijk wordt er grof geld voor betaald In o. z, moder horloges zit ook nog zoo n schoof, maar o, zoo eenvoudig, daar is 't een rechthoe kig plaatje, waar de top van den on rust in draalt. In de alleroudste horloges was nog geen spiraaheer aanwez i. Men had in plaats er van een... \arke s.iaar In d.t oudste horloge van Salomon Koster moet ook oorspronkelijk een varkenshaar de rol van de spiraal- veer vervuld hebben. Later is dit haartje door een stevig metaal spi raaltje Éfrvangen. Een merkwaard, g- hè.d van dit horloge is ook nog, dat hot maar okeen een uurwijzer heeft, evenals nu nog sommige dorpsklok ken. In do 16do eouw was men nog nog n.et zoover, dat men al een mi nuut „ijzer aanbracht. Dat dood men pas later aan het einde van de 17de eeuw, hadat men in 1690 do varkensharen door spiraal- voeren liet vervangen. "Hoeveel me te d.e* tijde wel voor een horloge betaalde? Een gewoon uurwerkje deed wel een f 150. Daarbij dient men in hot oog te houden, dat de waarde van het geld wel minstens driemaal zoo groot was als nu, dus dat <le prijs van een horloge in de 17e eeuw wel 'gelijk gesteld kan wrnxlen met een f 500 N euw-Nederlandsch. In do verzameling van den heer Ton Boom vind ik horloges van wel zeven Haarlemsche uurw<vrkvervaar- dlgers, Jacob en Isaac Hasius leef den in het begin der 18de eeuw. Isaac woonde in de Groote ^lout- straat. Daar was iets vroeger ook gevestigd zijn gildebroeder Cornells Voorhelm bekende his'orisrh-Hanr- lomsche haaml Trouwens die zijn ar meet onder de horlogemakers, wier werk hier is bijeengebracht 'k Noem Pieter Kok, die in de Koningstraat woonde en Pieter van Oorschot, beide in het beg.m der 18de eeuw te Haar lem gevestigd. Ook van buiten-stedelingen zijn er oude uurwerken. Weinig zuilen deze orentfeste broeders van liet gilde van St. Lucas daartoe behoorden aller lei kleine ambachten vermoed hob- ben, dat de voortbrengselen van hun ambacht na eeuwen zouden dienen voor een moderne-reclame-doeleinde. Voor liefhebbers vermeld ik,- dat deze horloges afkomstig zijn uit een verzameling van 550 siu.es, die voor den billijken prijs van 15.000 te kooi) is. Toen men den naam „Trading Com pany Perry and Üy." in de lijst der winkelwekere zag, heeft men ge vraagd Hoe zul dio nu een llol- landfich voortbrengsel kunnen too- nen. Evenwel, de firma Seveke is er in geslaagd, dat ziet men, als men <le uitstalling in de Barteljorisstraat langs loopt. Koffers! Eu Nederlandsch maaksel aar staat een rol hardachtig. Ja, wat eigenlijk.... linoleum zou men zoo zoggen. Maar het is anders, 't is afkmhstig van een Amerikaansche n planten vezel, dio hydraulisch geperst en gevulcaniseerd is, net als de bui tenbanden van een fiets. Maar dit Vyloanifibrc, zooals het lieel, is ont zaglijk dférk en 'ondoordringbaar. - Zoo'n taaie onbuigzame plaat wordt n een machine van zeer vernuftige vinding geschoven. Deze buigt en vormt de plaat één-twee-drie lil doosvorm en plet er de nagels door heen. Zeildoek wordt er omheen ge spannen en het geraamte voor den koffer is gereed. Een stalen raam komt er in en ver bindingsstukken aan de ribben, manr dat is het geheim van de fabriek te Amsterdam. Een koperen slot cn een snopper er aan, kromhouten er om heen, en de koffer is voor het gebruik gereed, op het binnenwerk na. Zoo levert de firma koffers n alle maten binnen drie maal U4 uur. Dat is een mooi staaltje van vooruitgang van de Nederlandsclie nijverheid. Nog niet lang lieeft men dezo kof- ferfabriek in Nederland. Vroeger kwamen de Perry-koffers van over zoo. Alaar de vracht- en de invoer rechten maakten den prijs te hoog. Toen liet men de grondstoffen hier Met een radheid van tong, Jie snellen stenograaf tot wanhoop stemmen, doch een verkooper tot eer strekt, vertelde de jonge firmant ons al lie bijzondorheden. Ln onderwijl danste hij, zoo zwaar als hij kon. bovenop den koffer, zon der dut uien nuar ook-wjur-ecu-uoe- mensw aardige vormvei unueriug aan kon onderscheiden. Ik beu nu met zwaar, maar die-en-die en hij noem de Ui.ii naam vuil een zeer omvang rijk Haarlemmer heen er uok op gedanst en met dezellde geringe uit werking. Aardig is 't, een prijslijst dezer kof fers tioor ie bladeren, om gewaar te „orden, wat er alzoo voor verschillen de soorten zijn. De firma leverde deze week een da mes-hoed enkoffer, die de eerbied-afdw mgendo inaat had van 85 c.M. binnenwerks. Latest novelty doze hoed Makkelijk ook zijn de toi letten-koffers. waar men bijv. tien damescostuuniE ophangen kan. De firma Vollebregt in de Smede- straat krijgt waarschijnlijk aan 'l eind van de winkelweek een kok var; de Deutsche Slaoüefabriek Die gnat kookproeven geven, om te laten zien, hoe inen van allerlei in Delftscbe sla- oUe bakken moet. Horloges, koffers, slaolie... Bij de zen trits van ongelijksoortigheden sluit zich volmaakt wat de onge lijksoortigheid betreft aan zilver werk. De firma Voet in de Anegang is niet de eenige, die in de Winktiwcek mooi zilver laat zien. Maar iets bijzonders zijn toch wel de voor deze gelegenheid aangemaakte lepels versierd met de wapens van Haarlem en naburig© ge meenten. Heel mooi goed van deze firma kon niet uitgestald worden dal is nog te Christian la, waar het op de pas-ge sloten tentoonstelling geprijkt heeft Eenige aanteekeningen vonden hier een plaatsje. \S ij nerjialen iiier nog eens, wat in „Om Ons Hoen van gis ter geschreven werd, dat elk deelne mer aan de Winkelweek, die iets merkwaardigs heeft, in den trant van de tot-nu beschrevene, "bij de Redac tie (telefoonnummer60Ü) een luiste rend oor zal vinden. Buiteniandsch Overzicht de gedachten wisseling begonnen over do artikelen van de Parliament bill Het Huis was dicht bezet. Geen wonder, eerst nu gaat de politieke strijd in liet land onzer overzeesche buren eerst recht beginnen. Het voor afgegane waren nog maar voarpos- ton-botsingen en kleine schermutsc lingen nu komt de groote veld slag! De behandeling zal niet met een zucht en een leelijk gezicht klaarge speeld zijn. ZooaJs men weet hebben eenige Lords natuurlijk is de amen domen Is-hevende Lord Lansdowuc daar ook onder een serie amen dementen ingediend, meest om de wet zooveel mogelijk ie verzachten. Maar, do regeering is blijkbaar niet genegen, deze amendementen over te nemen. Een amendement, dat de 'nstelling van een commissie beoogt, bestaande uit 7 leden van ieder der beide Hui zen, die ln plaats van den Speaker zal hebben te beoordeelen, of een wetsontwerp van zuiver fnianeieeien aard is, werd met 183 togen 44 stom men aangenomen, hoewel do rogee- ring zich ten sterkste togen dit amen dement verzet had. Lr loopen nu onrustbarende „©rich ten over de mogelijkheid van een crisis. 1 och wordt in vele kringen aange nomen, dat de peers de zaak niet tot het uiterste zullen drijven, maar ten slotte zullen toegeven, nndat zij hun verzet zoolang zullen hebben volge houden, dat de regeering gevolg zou moeten geven aan haar bedreiging, om nieuwe peers te benoemen. Er is dus spanning I Er was gistermiddag ook snanning waar het zelfs een beetje rumoerig1 werd. Eerst was drie uur lang gedebat teerd over het reglement van orde. Taaie kust 1 Dit dacliteu de beeren volksvertegenwoordigers zeker ook, want tweemaal moest, de zitting ge sloten en weer heropend worden, om dat er niet voldoende leden aanwezig waren. Daar een reeks voorstellen moest behandeld worden, wier afdoening de linker partij van groot belang acm- te, stelden de vrijzinnigen voor, a.s. Vrijdag te vergaderen. President v. Kröcher doelde daarop mede, dat hot minis erie besloten had nog V\ oensdagmhldag den 1 .anddag to sluiten. (.Groote beweging). De president sloot daarop dadelijk I de zuinig op de gebruikelijke wijze met een driewerf „Hoch 1" op den kuning, waarmede de leden vol geest drift instemden. De niet-afgedano voorstellen zijn wordt door de linkerzijde als een overrompeling en onderdrukking oer minderheid beschouwd, vandaar de hiermede van de baan. Het gebeurde beweging in de zaal, welk lawaai als een protest bedoeld was. iieeft in zijn eersten kabinetsraad in algemeene trekken de ministerieel® verklaring vastgesteld. De nieuw® regeering zal de hervormingen, die op het program van hët vorige ministe rie stonden, ook voor naar rekening nemen, in de eerste plaats de kies- rechthervorming, de fiscale hervor mingen en de regeling der rechtsposi tie van de ambtenaren. De behandeling der begrooting voor 1911 mag evenwel niet vertraagd wordea. De quaestie der delimitaties eiacht eveneens een spoedige afdoening. De minister-president verzocht zijn ambtgenooten zuinigheid te betrach ten Hij zal de onderhandelingen over eventueel© wederindienststelhng der bij de jongste staktne ontslugen spoorwegarbeiders hervatten, zonder evenwel de verantwoordelijkheid van den Staat in plaats van die der maat schappijen Te stellen. Baron Geutsch, DE NIEUWE OOSTEN RIJK.oCHE MINISTER-PRESIDENT, is reeds de onderhandelingen n et ie verschillend© partijleiders begonnen. Volgens berichten uit Weenen rekent men er op, dat het begin der nieuwe kamerzitting kalm zal verloopen. I)e belangrijkste quaesties immers ko men eerst in den herfst aan de orde, o. a. het Duitsch-Tsjechische compro mis, waarover prins Thun te Piaag onderhandelingen voert met de Duit- sche en Tsjechische leiders. Zeer velen gelooven, dat het minis terie Gautsch slechts dienen moet, im den weg te banen voor oen aan staand ministerie Thun. De voornaamste quaesties behal ve het Duitsch-Tsjechische compro mis, de leger- en de belastinghervor ming zullen, volgens het oordeel an die welingelichte kringen, eerst fsredaan worden onder een knbinet- Thun, dat zal optreden, zoodra de Boheemsche Landdag na een ver zoening tussehen Duitschers en Tsje chen weer tot arbeiden m staat zal zijn, en in dat kabinet zullen zoo wel Dui|;che als Boheemsche parle mentsleden zitting hebben. Dat zijn toekomstplannen, want c-r zal heel wat staatsmanskunst noodig zijn, om de Duitschers en de Tsje chen tot verzoening to brengen I Hoe zal DE HOUDING DER MOGENDHE DEN IN DE BALKAN-POLITIEK zij'n? Een gedeeltelijk antwoord is reeds op deze vraag te geven. Op verzoek van Montenegro heb ben het Engelsche en het Russische kabinet aan de mogendheden, die liet Verdrag van Berlijn onderteekend hebben, voorgesteld gezamenlijk pres sie uit te oefenen op Turkije, om dit land te nopen, de gewensebte horvor mingen in Albanië in te voeren. Duitschland en Oostenrijk-Honga- rïje hebben evenwel geweigci-d, daar toe mede to werken en verklaard, dat het voldoende is, om Turkije in vriendschappelijken vorm te wijzen op de gevaren, waarmee bet Otto- inaansche rijk bedreigd wordt., wan neer Turkije niet ton spoedigste een verzoenende politiek in Albanië volgt en de gewensc.hte hervormingen in voert Duitschland en Oostenrijk- Hongarijp zijn ook van meen mg, dat de regeering te Cettinje eveneens ge waarschuwd moet worden en haar de raad gegeven, ln do Albaneosche quaestie «eti andere houding nnn te nemen, wil zij niet de grootste geva ren loopen. Montenegro geeft Intusschen de hoop niet op, dat het den machtigen Russischen vriend zal gelukken, de mogendheden tot andere gedachten te brengen. Lazar Minchkowitsj, oud-p res idem. van den Montenecrrünschen minister raad, is namelijk te Petersburg aan- geknnva, om daar over den ''-stand te contereeren met Mere tof, waarne mend Russisch minister van tuiten- tendsche zaken, in verband tot den wensch van koning Nlcolans, dat u> mogendheden een conferentie zullen houden over de a'baneesohe quaestie. Nu de Tsaar en Sssonof, de nmistor van bnitenlandsche zaken, beiden af wezig zijn. bestaal er evenwel niet veel kans, dat de Montcnegrljnscbo stantsmnn het gehoopte succes zal hebben. Over de beweging voor een ENGELSCH AMERIKAA.N'SCH ARBITRAGE-VERDRAG werd Ln de laatste weken niets ver nomen. Nu worden we blij verrust door een telegram uit Washington, meldend „Na een conferentie tussehen presi dent Ta ft en den Engelschen am bis- FEUILLh t ON door He&don HilL En als zij zoover was, besloot zij meteen steek van zelfverwijt, als Dick daar stond in haar oogen, vrijgespro ken van de ernstiger misdaad, dan zou zij hem rechtstreeks vragen naar den ring. Als Mr. Ravenscar niet openhartig was geweest ten opzichte van zijn betrekking tot don antiqui- toitenkoopman, dan zou er reden zijn om zijn goede trouw ook in andere opzichten te betwijfelen. Alleen op zijn getuigenis had zij zich aan hem toevertrouwd in huur alles overhuer- schend verlangen om haar minnaar ta ontheffen van een verdenking, dio zij uu zag, dat niet alleen laag, maar onbestaanbaar was. 1 Als ik alleen de onnoozele dupe ben geweest in plaats van de vrijwil lige zondebok, waarvoor ik mijzelf hield, dan zal ik Dick groot onrecht hebben aangedaan, zei ze tot zichzelf. Als ik niet van zijn moeilijkhoden geweten had. dan zou ik hem niet in staat geacht hebben den ring van zijn hiooder weg te nemen. De arme jon gen zou mij vergeven, al waa 't alleen uit blijdschap, dat ik toch nog in le ven was. Vastbesloten, stond zij op en kocht een spoorkaartje naar Wroxford, of schoon zij uit v-rees van iemand te ontmoeten, die haar kende, haar plaats niet weer innam, tot een mi nuut voordat de trein vertrok. Het was al te laat. dan dat er nog veel menschen de lange reis naar Wrox ford zouden maken, en het stelde baar op haar gemak geen bekende ge zichten tussehen de passagiers te zien. Wat er ook op de plaats van haar bestemming nog voor haar mocht zijn weggelegd, de angst van door een medereiziger herkend te worden, zou haar bespaard blijven. Na drie uur reizens waren uit d' ooupé, waarin zij zat, haar mederei zigers aan verschillend© kleine sta tions uitgestapt. Terwijl de boemel- trein langzaam zijn weg westwaarts naar de kust vond, voelde zij zich meer en meer ten prooi aan groote neerslachtigheid. Zij was nog vast in haar besluit om het met Dick uit te maken, maar hoe naderbij zij kwam, des to meer zag zij tegen het onder houd op. Met haar kennis van het zorgelooze maar mannelijke karakter van haar minnaar beschouwde zij het toch stond zij voor hetzelfde ononlos- bare raadsel als zij. die het met een minder vasten basis moesten stollen, j De bevestiging van Ravenscar over hetgeen zijn meester getuigd had daargelaten, hoe zou de moordenaar ongezien hebben kunnen entsnappen, als do getuigenis van I.urd Monssil- ver en Dick waar waren Niemand dan zij was beter bekend met de hal en trappen van het huis van den heer Weuslade, en zij wist, dat Dick, nu zijn aandacht op de studeerkamer gericht was. door liet knallen van het pistool, iedereen moest zien. die daaruit naar de hal ging. Even zeker was hel. dat Lord Monksilver van het grasveld af een voortvluchtige zien moest, die door den tuin trachtte te ontsnappen. En als het verbaal van Dick om trent hetgeen er gebeuld was, met waar bleek wat dan O 1 wat dan 7 Het antwoord kon niet anders zijn dan het resultaat van allerlei kwel lende overdenkingen, waarvan het minst verschrikkelijke was, dat de jongen zijn vader bij toeval kon ver moord hebben, en dat hij een dwhzen en onaaruienilijken leugen had verzon nen, liever dan een bekentenis te doen, die hij wist, dat niet gemakke lijk zou worden aangenomen. In dat geval zou het opsporen van de herkomst van het pistool hem niet meer helpen dan dat hij Mr. Weusla de met voorbedachten rade had ver moord. Hei was pikdonker, teen de trein langzaam net station W ruxtord bin nenreed en Fhyilis opstond oin het programma uit te voeren, dal zij zicii- zelf had opgegeten. Zij zou uit uen trein atapoen zoodra hij sulstonü en vei iron wende op haar siuier onop gemerkt hot station verlaten, ais wanneer enkel nog de wandeling van vier mijl naar Beacon Audley onder vriendelijk© bescherming van het avouduuister voor haar zou liggen. Zij zou den tuin van de familie \v ens- lude binnensluipen, een keisteentje tegen het raam van Dicks kamer gooien, hem daarna vragen beneden en bij naar te komen, waarna uit uelgetn lussciien nen bernen plaats hud, zou worden besloten, wal haar vereer te doen stond. Van haar eigen gevaar, om gearresteerd te woruen, nam zij geen notitie, behalve in zoo verre, dat het haar mocht verhinde ren om ter wille van Dick gebruik te maken van hetgeen zij in den winkel van den antiquair te weten was ge komen. Hel eerste gedeelte van het pro gramma werd touder bezwaren uitge voerd. Er was niemand op het trot toir. die haar herkende, en de contro leur bij de deur van den uitgang lette niet op haar. Maar aan het eind van de stationsstraat vielen al haar plan nen als een kaartenhuis in duigen. Een lange man kwam uil de duisternis to voorscniin en ukie haar lucntig op deu arm. Air. Ravenscar? antwoordde zij ontsteld. Ja, vestig de aandacht niet op ons door te blijven sLlsiaan, ging hq voort, terwijl hij naast haar kwam loopen, en gelijken pas mei haar hield. Ik kreeg een telegram van Ra phael, en meende dat ik misschien van ©enig nut zou kunnen zijn. Ik zal u er geen verwijt van maken, dat u ons contract verbroken heeft Het is daar nu te laat voor. Uw doel van over komst was zeker om Mr. Richard Weuslade te spreken, niet waar Ja. aarzelde Phyllis. Ik ben iets te weten gekomen, v. aarvan hij dade lijk op de hoogte gebracht moet wor uen en dat de poliue moet weten als hij een voldoend antwoord kan go'> en op een vraag, die ik hem zal stellen. Zij sloesren natuurlijk den weg ir naar den kant van Beacon Audley ban zucht ontsnapte Ravenscar. Heeft o er iets tegen, om mij te vertellen, wat u ontdekt heeft, pre cies wat vanmorgen in de W ardour- straat gebleken is zei hij vriendelijk. Het telegram van Raphael had nood wendig vaag moeten zijn. Denk er alstublieft altijd om. Miss Vaughan, I dat ik mijn bést doe te handelen zoo als Lord Monksilver doen zou als hij in staat was in het strijdperk te tre den en te vechten voor de eer van zijn naam. Ik heb geen recht uw vertrou wen te vragen. Ik verzoek u dit ecb ter vriendelijk als een gunst. Eigenlijk, zoo bedacht zij, had deze man, die nu zoo vriendelijk tot haar sprak, voor zoover zij wist. niets ge daan. waardoor hij haar vertrouwen verspeeld &ad, waaraan Raphael zich dan c-ok mocht hebben schuldig go- maakt. En zelfs als er een verbond tussehen hen bestaan had, dan was er niets wat er op wees. dat het niet begonnen was. om Dick te bescher men. In welk geval zij allen lietzelf- de doel beoogden, zoodat weder- zijdsch vertrouw en tot gruotere sa menwerking zou leiden. Aan den an deren kaut, als Ravenscar of Raphael of beiden samen, een of ander sinister doel hadden, om den oor sprong van het pistool te verbergen dan was dat plan nu al mislukt, w ant over minder dan een uur zou zij do waarheid van Dick weten en in staat zijn haar volgende handelingen al leen naar zijn belang in te richten Daarom vertelde zij tot in détails haar vondst van de oude pLStoolkist. (Wondt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5