NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8695 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 30 JUNI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAAN DENi Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 'ranco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.6 0.02 h 0.37* 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing? 50 Cta. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Hontstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administrr ie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 12'.. Tot da plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 1 JULL Vergadering Maatschappij van Nij verheid. Zaudvoort: Olympia, Palaca. Duitsch-Hullundsch opera ensemble, Stadsnieuws Om Ons lleen. In het Tweede illad van dit num mer vinden onze lozers een artikel ..De Nederlandsche W inkelweek". IV, in de rubriek Om Ons lleen. Maatschappij van Nijverheid. (Men zie ook 011a Tweede Blad;. DE VERGADERING. Vanochtend ving de 134ste verga dering aan van de Maatschappij van Nijverheid met een openingsrede van den voorzitter Mr, Joh. Enschedé. Spreker ving aan te wijzen op het bij de Staten-Generaal aanhangige wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw an over het algemeen sterk verhoogd tarief van invoerrechten, dat naar zijn aard als naar zijn be doeling van belangrijken invloed op onze nijverheid zijn kon. Indien Ik al vorens tot onzo werkzaamheden over te gaan, in verband met de indiening van dit wetsontwerp eenige oogen- blikken uwe aandacht vraag, kan dit zeker niet te onpas worden geacht in een vergadering van de Maatschappij die de bevordering der Nijverheid als 'devies voert, zeide spreker en' hij ging voort: En het is u niet onbekend, dat onze Maatschappij ten oiaichte van bet vraagstuk Vrijhandel of besoher- ming" tot nog toe een bijzonder standpunt heeft ingenomen, als gold bet meer een kwestie van gevoel, van opvoeding, van geloof, waarbij zij als «oodanig onzijdig behoorde te blijven, dan wel een vraag welker beantwoor ding van bet gewicht der argumenten afhing. Over één onderdeel van dat vraag stuk, en wel over deze vraag: kan bescherming strekken tot opheffing of beperking van de werkloosheid? verzoek ik thans enkele oogenblikken uw aandacht, wilde de heer Ensclie- d éspfeken. Hij wenschte zich te bepalen tot ie vraag, of de tinvloed dien pro tectie hebben zal op den Nederland- schen arbeid, op den duur strekken zal tot opheffing of vermindering van werkloosheid. Overal in de levende natuur doet zich de eigenschap voor van overvloe dige voortplanting, en het is die ei- genscliap, welke de onverwelkbaar- beid van het leven waarborgt Aller wegen, zoo in het planten- als die renrijk is het leven zoo ver uitgebreid als de omstand gheden het medebren gen. Het ééne leven voedt zich ten koste van het andere; overal is ér strijd en de organ.smen worden in zoo sterke mate door gebrek of ge weld vernietigd, dat misschien maar weinigen het zoover brengen dat zij, zooals wij dat gewend-zijn te noemen, hun natuurlijkeu dood sterven, en dat soms geslachten in den strijd ge heel ten onder gaan. Maat dat deert met; aan plaatsvervullers voor de omgekomenen is geen gebrek; eu dat daarbij de meest zich aan de omstan- ligheden aaupassenden den voorrang vorkrijgen, is de onmisbare voor waarde, voor het onderhouden en voor het versterken van het leven in de natuur. Zoo en niet anders is de natuur ge schapen. En op dien regel maakt het geslacht dér tweehandige zoogdieren de rucnschen, geen uitzondering. Daarmede hebben wij rekening te houden ai wij de meuscheu-niaut- schapptj goed zullen begrijpen. Wij hebben ons aan die natuurwet onder worpen te gevoelen en daarom reeds dadelijk als tegennatuurlijk te ver werpen elk denkbeeld, dat aan ieder individu een bestaan verzekerd k.-in zijn. Indien de maatschappij zich zou ver meten zich te verzetten tegen 't feit, dat meer individuen geboren worden dan tot wasdom kunnen komen, dan zou de menschelijke geest zich daar door tegen de wereldorde verzetten. Mocht iemand meenen, dat zulks bin nen het gebied der mogelijkheden ligt, dan wil ik niet trachten hem dat geloof te ontnemen, mits hij erkenne, dat in onzen tegenwoord.gén tijd en nog in verïe toekomst de inensch aan die natuurwet onderworpen zal zijn. En daarom ging ik bij mijne be schouwing over het wezen der samen leving uit van dit gegeven: de bevol king tracht zich u.t te zetten buiten de grenzen haar door de levensmidde len gesteld. Daaruit volgt onverbid delijk, dat voor een deel der gebore nen geen levensmiddelen aanwezig zijn. dat zij niet tot wasdom kunnen komen. Ik weet wel, dat wij in 'een tijd leven, waarin om ons heen £n vrij sterke mate de bestaansmiddelen zich uitzetten, en dat wij daaraan zoozeer gewend zijn geraakt, dat wij die uitzetting ook in de toekomst als zeker aannemen; doch bij nader in zien zal niemand tegenspreken, dat zulks toch niet ande'rs dan een min of meer gewaagde voorspelling is en men behoeft dan ook slechts de ge schiedenis te raadplegen om voor beelden te vinden, dat de bestaans middelen in stede van zich uit te breiden zich kunnen inkrimpen. Een verschil met hetgeen Mal- thus verkondigde is dit, dat ik ontken, dat er een tijd zal aanbre ken, waarin de bevolking zich buiten de grenzen dér bestaansmiddelen zal hebben uitgezet immers dat kan daarom niet, omdat die tijd reeds aangebroken is cn steeds aangebro ken geweest is. Voor dat 'rampzalig verschiet bee hoeven wij dan ook geenszins be vreesd te zijn. De toekomst zal aan de maatschappij geen grooter onge luk brengen dan in den tegenwoo'r- digen tijd bestaat, en dan in het ver leden geweest is. Armoede en gebrek zijn geenszins twee woorden voor een zelfde begrip, evenmin als rijkdom en overvloed. Wanneer de schipbreukelingen na dagen zwalken op den Oceaan, geen redding vinden, zal de millionhair mede van gebrek omkomen. Daaren tegen zal de landlooper, opgezonden naar de strafkolonie, voor gebrek niet bevreesd zijn. Houden wij dit verschil in het oog, dan zullen wij de kardinale fout ver mijden, waaraan zij die in onze zoo genaamde kapitalistische maatschap pij de bron van alle maatschappelijk kwaad zien, zich naar mijn meening schuld g maken. De maatschappelijke samenleving is een gewrocht der menschen, en het gaat voorzeker de inens-helijke macht niet te boven om op die sameuleiing en de verschijnse len die zich daarin voordoen, invloed te oefenen, en ik wil het u gaarne bekennen, dat het denkbeeld mij geenszins ongerijmd voorkomt, dat de armoede uit onze maatschappij te eeniger tijd zou zijn verbannen. Maar wat men niet zal kunnen wegnemen, dat is het „gebrek". Ook in die maatschappij waarin geen ar moede zou zijn, zou de bevolking z.ch buiten de grenzen der beschikbare le vensmiddelen willen uitzetten en zou het „te veel" geen onderhoud vin den. Aan die wet blijft de maatschap pij onderworpen, maar zooals ik roods zeide, zij is niet zoo wreed voor ons meuschdom als ze ons toeschijnt; ze wordt eerst wreed als de mehsch het waagt zich ér tegen te verzetten. Te kwader ure is de maatschappij in opstand gekomen tegen de natuur: op die daad rust een vloek, onafwecd baar is het onheil, dat daaruit voor j d e zelfde maatschappij zal voortko men. In onze samenleving is de kindersterfte, die ontstaat door de overmaat van bevolking welke door gebrek aan levensmidde len leu onder gaat, ais de veiligheids klep voor den op spanning staanden stoomketel. Tracht niet hare natuur lijke werking tegen te gaan. Dan zult go de allereerste voorwaarde ver vullen om welvaart binnen uwe gren zen te brengen. Dan eerst kan de menschelijke geest zonder tegenkan ting werkzaam zijn tot bevordering van het stoffelijk welzijn der maat schappij, wanneer de bevolking, wel ke die maatchappij vormt, de grenzen der beschikbare levensmiddelen niet te buiten gaat Men behoeft nog geen voorstander te zijn van Nieuw-Mal- thus.anisme om het verderflijke te er kennen van een liefdadigheid, die juist het tegenovergestelde er van beoogt En ik nadér thans het slot van mijn betoog. Immers niet in achtneming van dit voorschr,ft brengt onvermijdelijk me de, dat het gebrek zich elders zal openbaren, en wel In den vorm van werkloosheid. Kindersterfte en werkloosheid zijn de twee verschijnselen, die wijzen op een normale én krachtig zich uitzet tende bevolking. Zij zijn de kanalen, waarlangs het overtoil's© afvloeit Allerminst zijn het ziekteverschijnse len, althans beschouwd van een alge meen standpunt als verschijnselen ln onze samenleving. Men hoede zich immers voor het misverstand datgéne wat voor de individuen als 'n kwaad moet aangemerkt worden, ook als zoo danig voor de samenleving in haar geheel te beschouwen. Het middel tot voorkoming van werkloosheid zoeke men dus daarin, dat men zich onthoude van maatrege len met betrekking tot de kinder sterfte, die strijdig zijn met de na tuurwet waaraan ook het mensche- lijk geslacht is onderworpen. Er mo gen bij de onvermijdelijke wisselin gen der economische toestanden ook dan nog oogenblikken voorkomen van werkloosheid, deze zal slechts van voorbij gaanden aard zij'n, en afgewis seld worden door tijden, waarin zich gebrek aan werkkrachten zal doen gevoelen. In onze nijverheid zullen zich dan ganscn andere vemondingen gaan voordoen. Zoodra toch het over matig aanbod van arbeidskracht zal zijn tot staan gebracht, zal de econo mische afhankelijkheid van den werk man niet méér bestaan, e'n zal hij geen behoefte meer gevoelen aan een staatshulp, die hem slechts in schijn van nut is, en die voonzeker niet den werklooze aan werk kan helpen. Wel zullen ook dan, zooals lk zeide, ten gevolge van het zich meer of min der snel uitzetten der middelen van levensonderhoud, misschien ze'fs van het zich Inkrimpen daarvan, z.ch wis selingen in de arbeidsmarkt voor doen. doch deze zullen slechts ver schijnselen van tijdelijken aard zijn, die op het wel en we© der bevolking van geen wérkeüjken Invloed kunnen zijn. Het verschiet, dut zich alzoo aan ons voordoet, is zelfs helderder dan zij ons voorspiegelen, die aan een maatschappij op andere grondslagen gelooveu, waarin door een almachti ge overheid de voortbrenging- gere geld zou zijn. Hun woordvoerder ln onze Tweede Kamér althans, maakte zich omtrent het verdwijnen der werk looshe d in die toekomstmaatschap pij geen zeer groote Illusie, toeft hij zich niet sterker durfde uit te druk ken dan dat het hem wilde voor komen dat men zich kon voorstel len, dat men niet zijn phantasie zich zou behoeven te laten verliezen in allerlei droombeelden om het vermoeden te koesteren, dat in een dergelijk systeem de werkloosheid niet de schrikkelijke gevolgen na zich zou sleepen welke wij nu waarnemen. Indien mijn betoog op goede gron den steunt, verliest het vraagstuk van vrijhandel of bescherming, voor zooveel het betreft de bescherming van den arbeid, nagenoeg alle betee- kems. De wijzigingen, die de be schikbare hoeveelheid levensmidde len kan ondergaan door verandering van tarieven, zullen zich afspiegelen in de arbeidsmarkt: er kan een tijde lijke wanverhouding ontstaan tus- sclien vraag en aanbod, totdat alles zich naar de nieuwe gegevens tot een nieuwen evenwichtstoestand geschikt zal hebben. Er is geen denkbare re den, waarom in d.en nieuwen toe stand de werkloosheid aDders zou ge worden zjjn dan voorheen. En indien gij, mijne hoeren, waarde dezer theoretische beschou wingen in twijfel trekt en liever gaat op de feiten welnu, de uit voer.ge mededeelingen omtrent den stand der arbeidsmarkt zoo in de lan den van het vrije ruilverkeer als in de landen van bescherming, zullen 't u niet anders leeren. Zij toonen al lerminst aan, dat op den duur de werkloosheid in de ééne'n grooter moet zijn dan in de anderen. En ten slotte wat de feiten aan gaat, meen lk u tot bevestiging van het gesprokene te mogen wijzen op het merkwaardige nagelaten opstel van Mr. Pierson ln de Economist van verleden Jaar opgenomen over de ge volgen, die de pestziekte in de Jaren 13-48 en volgende gehad heeft op de economische toestanden ln Europa. Eene ontzettende afneming der be volking bad plaats en wat geschied de? Ik haal slechts een der schrij vers aan: „De menschen verdienden zooveel geld, dut het hen weinig scheen te hinderen, voor hunne le- veusbenoodigdheden hoog© prijzen te betalen; men leefde voort, als ware er de grootste overvloed genoten werd van dezen meerderen "rijkdom dit gokl van de hoogere standen, maar ook, naar evenredigheid van de min deren. Zij wilden niet meer werken als voorheeft, want zij hadden meer dan genoeg." Schrille tegenstelling! Gelijk liet mes des heelmeesters het kwijnend leven doet opbloeien, zoo schijnt de natuur het welzijn der maatschappij niet te gedoogen zonder w'reede smart. Ons alkfr streven zij dan daarop gericht, met het kleinste kwaad het grootste goed te verkrij gen. Aan die taak, wijde zich ook op haar terrein onzo Maatschappij! Spreker opende daarna de 134ste Al gemeen e Vergadering. Over de vergadering zelf schrijft onze verslaggever NIJVERHEID IN HAARLEM. Het is dezen keer de bedoeling van uw verslaggever niet om uitvoe rige relazen te geven van de beraad slagingen der Maatschappij vun Nij verheid in Haarlem. Niet omdat hij de beteekenis van dio debatten onder schatten zou, maar omdat hij zich verbeeldt dat lange verslagen van uit den aard der zaak toch altijd eenigszins droge onderwerpen door menigeen worden overgeslagen. De ci sluggever hoopt, dat het verslag, in dezen vorm gesteld grooter belang stelling zal vinden. Dat hedenmorgen te 9 uur, het be paalde ooirenbllk om aan te vangen, no<* lang niet alle Directeuren en af gevaardigden aanwezig waren in liet keurige vergaderzaaltje van de Maais. au Wetenschappen op het Spaame, spreekt haast van zelf Maar mark- waardiger ls het, dat. de algemeen Secretaris de heer De Clercq. een das droeg van Nederlandsch fabri kaat en dat op de tafeltjes voor de rooklustigen Nederlandsche lucifers waren verspreid, een en ander tor eere vun de Nederlandsch© Winkel week. Niet zonder humor was het, dat bij het afroepen van de namen der af gevaardigden werd gevraagd „Is mijnheer Koning er? „Ja." „Mijnheer Knegt „Ja." En nog een andere bijzonderheid er waa een vrouw ln de vergadering. Maar niet onder Directeuren of afge vaardigden de nijverheid, hoewel een vrouwelijk woord, is nog altijd het uitsluitend deel der mannen. Die eene vrouw zat dan ook aan de pers tafel. Na do voorbereidend© workzaam- heden kwam de algemeen© voorzitter, Mr. Joh. Enschedé, aan zijn openings- rod© toe, waarvan de lezer hierboven een groot uittreksel heeft gevon den. Voor deu eersten keer woon den vertegenwoordigers van de Ka mer van Koophandel te Parijs en Londen de vergadering bij eii werden dcor den voorzitter welkom geheeten. I)e oude heer Van den Aardweg van Purmerend werd gehuldigd, omdat hij heden voor do 40ste maai de alge meen© vergadering bijwoont Wat op de agenda voor ons Haar lemmers het belangrijkste was is het voorstel om het Koloniaal Museum ton geschenke te geven aan het te stictilcu Koloniaal Instituut to Am sterdam, een grootsche stichting, waarvoor reeds een kapitual 1,300,000 bijeengebracht is De over eenkomst daartoe was gereed, over éen punt waren hoofdbestuur der .Niauis. en Commissie van voorberei ding van het Iustiluut het oneens, na melijk over art. 12. waar dij het hoofd bestuur bcdmig. dat wanneer het in stituut de verzomelingou met meur zou gebruiken tot liet doet waarmee zij door de Maats van Nijverheid wer den bijeen-'©bracht, het Instituut die terug zal geven, of anders een som van 100,000 betalen. Hiermee kon de Comm. v uor het K. I. zich niet vereenigen Het dep. den Haag trachtte de strijdende par tijen te verzoenen door een arbitrage- voorstel in geval van verschil en door 't doen vervallen van de 100,000, maar onze stadgenoot Jhr. Mr. Van Styrum, desgevraagd, raadde de op lossing door arbitrage af. Vóórdat deze zaaa behandeld werd kwam de burgemeester van Haarlem de zaal binnen en werd door den voor zitter onder applaus welkom gehee ten. Jhr. Bureel kwam vroeg genoeg, om door den voorzitter te hoorea ver klaren. dat hel hoofdbestuur prae- adviseert art. 12 in te trekken. Hierv an maakte de heer J. C. PEE- REBOOM als afgevaardigde van het departement Haarlem nu een amen dement. Soreker wees er op, dat voor dit dep. dat meer dan eenig ander be lang heeft bij het Kol. Museum, de eerste vraag is geweest, of het belang het Museum bevorderd wordt door de schenking aan het Instituut en vervolgens, of in dat Instituut ver trouwen mag worden gesteld. Beide vragen heeft het dep. bevestigend be antwoord. Zonder hoofdelijke stemming werd, nadat den Haag zijn amendementen had ingetrokken, besloten art. 12 te schrappen en daarna de geheele con cept-overeenkomst aangenomen. Door het dep. Amsterdam werd dank betuigd voor de wijze, waarop bet hoofdbestuur de zaak heeft geleid. Zoo staat, de VOORZITTER con stateerde het, de weg open om het Museum over te brengen naar Am sterdam. Wel heeft het hoofdbestuur betreurd, dat daarmoo uit Haarlem zal verdwenen een stichting, die vele vreemdelingen en geleerden trok, maar de bloei van het museum zal daarmee toenemen en het Muiseum voor Kunstnijverheid voortaan zijn vleugels kunnen uitslaan. Er werd nogal gedebatteerd over een voorstel van het hoofdbestuur, dat de departementen zullen beraad slagen over het credietvraagstuk voor den Middenstand. De gedachte is, dat door een op te richten ontvangkan toor rente zal worden berekend op re keningen, die na een zekeren tijd niet zijn betaald. Een fraai denkbeeld (meent uw verslaggever) in theorie, maar dat ln de practijk niet uitvoer baar zal zijn, omdat langzame beta lers nimmer rentebetaling willen en de middenstand, om geen klanten te ontstemmen, die niet eischen zal. In dien geest gingen stemmen uit de vergadering op. Het voorstel van 't hoofdbestuur werd verworpen. Do burgemeester, opmerkende dat hij de vergadering aan haar beraad slagingen overlatende, aan zijn eigen beraadslagingen zou gaan, verliet on der een vriendelijk applaus de verga dering. Inmiddels was er al vrij wat rook iu de zaal omhoog gekringeld en zat de eenige dame aan do perstafel nog altijd met haar grooten hoed op welk een volharding van beide zijden. Volharding ook in de discussies, die precies als een thermometer in een Nederlandschen zomer, wel eens om het halfuur eenige graden steeg of daalde. Zeer uitvoerig werd van gedachten gewisseld over eenige vraagpunten, door het hoofdbestuur gesteld betref fende de arbeiders-ziekteverzekering. Ook de heer BREDA KLEYNENBERG, als afgevaardigde voor het dep. Haar lem, nam er aan deel Bij meerder heid van stemmen werd uitgemaakt, dat die verzekering moet uitgaan van het beginsel der vrijwillige verzeke ring, wanneer de Kamer anders be slist, acht do vergadering nuttig, dat de verzekering kan geschieden bij particuliere kassen, door belangheb- Ieenden zelf opgericht, waaronder te begrijpen ondc-rnemerèkassenvoorts dat ziekengeld en ook geneeskur hulp moet worden gewaarborgd. Daarna werd gepaaseeid. Maar nog even las de VOORZITTER een tele gram van dankbetuiging voor, ont vangen van den lieer J. T. Cremer, voorzitter van het Comité tot stich ting van een Koloniaal Instituut, voor de ten aanzien van het Koloniaal Museum genomen beslissing. Indordaaxl, 't is een dankzegging waard 1 Goed zoo. Naar wit vernemen zullen, in d< Bpoorrijtulgen van de H. IJ. S. M. emailleplaatjes aangebracht worden met het opschrift„Niet spuwen". NOORD-ZLID-HOLLANDSCHK TRAMWEG-MIJ. In de t© Amsterdam gehouden alge meen© vergadering van aandeelhou ders werden de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd en werd het dividend bepaald op 3 In de plaats van wijlen den heer A. van Swleten werd als commissaris gekozen de heer A. G. A. van Eelde en in diens plaats als beetuursl.d de heer W. J. Rnrgexsdijk, ingenieur der Maatschappij. STEMMING GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat op Woensdag den 5en Juli 1911 een stemming zal plaat* hebben ter benoeming van 4 leden stu kiesdistrict der gemeente Haarlem en wel uit de navolgende candidaien: H. v. d. Berg, J. F. van Emmerik, Ed. EL Hijmans, L. J. C. Poppe, A. Ilinkc- B. E. C. Selgnette en IL B. Wey land Jr. Voor het tweede district moet oen verk.ezing van 3 leden plaats hebben uit de candidaien: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, J. Joosten, W. A. J. van de Kamp, Dr. J. P. Loty, I. an Marie en W. L. Schram en voor het derde district een van 4 le den uit de candidaien J. B. Las- schuit, V. Loosjes, L. Modoo, A. N gt- tam, A. van Rossum. De stemming vangt aan des mor gens te 8 uren en duurt tot des mid dags te 5 uren. De stembureau* zullen zitting hou-» den als volgt: Voor district I: Op het Raadhuis (hoofdstembureau); in het schoolge bouw aan 3e Spaarnwouderstiaat no. 12 en in Eel schoolgebouw aan do Haarlemmerliedestraat no. 29. Voor district II: In schoolgebouw aaft de Nassaulaan no. 37 (hoofd- stembureau); in het schoolgebouw aan de Schoterstraat no. 2 en in het schoolgebouw aan de Friesche Var kenmarkt no. 22. Voor district III: In het schoolge bouw aan het Leidschoplein no, 35; in het schoolgebouw aan de Tempe- liersstraat no. 1 (hoofdstembu'reau) én i nhet schoolgebouw aan het KL Heiligland no. 12. Ne vergiitlgingszaak ln ie Nieuwe Meer. Aan den bakker Ester wordt ten laste gelegd in de verwijzing naar de openbare terechtzitting, dat hij in den loop van Januari 1911 te Haar lemmermeer opzettelijk en met voor bedachten rade zijn echtgenoot© Christina van Raam van het leven heeft beroofd, door, na het voorne men opgevat, het plan beraamd, en het besluit genomen te hebben opzet telijk zijn voornoemde echtgenoot® van het leven te béroven, haar daar toe dusdanige hoeveelheid arsenicum toe te dienen, of te doen toedienen, dat tengevolge van die gifltoedienin- gen althafts gifttoediening en daarop gevolgde gifwerking in het lichaam van Christina van Raam, deze op 25 Januari 1911 is overleden. Omtrent Vrouw Hoogenhout ls her opening <fer instructie gelast Dr. Italië heeft verklaard ln il© bessensap arsenicum te hebben gevon den. De Stem des Volks. In de Donderdagavond gehouden bestuursvergadering van de. gemeng de zohgvereeniglng „De Stem des Volks", werden de functies als volgt verdeeld: De heer Dankeiman, voorz.; Mej. Poppe, 2e Voorz., de heer Stam, Secr., Mej. Groenendaal 2e secr.; den heer Bousezna, penn.; mej. Lefebre, 2e penn,, en de heer Shaeenk, muziek- commissaris. G eheel-onthouding. De onlangs opgerichte üeh. Outh. fietsclub „Door Onthouding Veree- nigd" zal a s. Zondag in vereeniging met de leder, van de afd Haarlem van de Neder]. Vereen, tot Afschaffing van alcoholhoudende dranken, een fietstocht houden naar de Prov. mee ting te Velsen. 's Morgens 12 uur ver trekken de deelnemers van het Kcn- Demerplein. (21© verder Stadsnieuws onder Isafr «te berichten}. Uit de Omstreken AERDENHOUT. Door den burgemeester van Bloe^ mendaal is aan de veldwachters SinlÉ en Steffer een flinke gratificatie uit gereikt voor het *8 nachts op heeler- daad aanhouden van een brood- en kippendief onder deze gemeente., VELSEN. In de stoomponthaven alhier is gis? teren het 6-jarig zoontje van v. d. 1\ te water geraakt. Het werd bewust en lcos opgehaald en ls overleden. Binnenland TIMOR. Bij het departement van koloniën is het bericht ontvangen, dat do le- luitenant der infanterie R. T. Schnilo»

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1