NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8596 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG i JULI 1911 D HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: pep DRIE maanden: Van regels BO Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - - l-2u Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. ,1.30 Advertenttón van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GeïMusfreerd Zo^Tgsbla'd, 'voor Haarlem *0.37* Xi Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. M de omstreken en franco per post „0.45 Intercommonaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Bnitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. VIEHDE BLAD. Peter Augustus de Genestet. (2 Juli 1861—1911.) palen, die de kunstwerken van niet-in-don-'.ïjd levend dichter voor een later geslacht hebben. Een nieuw© tijd geeft andere maatstaven van be- oordeeling. andere normen van aes- thetische critiek, dan de voorbije pe riod o heeft gehad. Want 't is dan fei telijk zoo. dat liet artistieke product naar andere maat gemeten wordt, dan die bij den schepper gegolden heeft. Wel heeft der eeuwen letterkunde talrijke voortbrengselen van literair schoon, die klassiek mooi, d i in allo tijden schoon zijn. en voor deze wer ken lieeft de verandering van het cri terium weinig bezwaar, omdat zij schoonheden zijn, die aan den aesthe- tiscnen norm van alle eeuwen, den universeelen schoonheidsmaatstaf ge toetst kunnen worden. Maar daartegenover, of beter daar naast staan kunst-voortbrengselen, die zich niet met zulk een vleugel- vrijen slag over de grenzen van hun ontstaansperiode heenheffen kunnen Hun tijd is meer begrensd, omdat zij meer uit hun tijd geboren zijn en wortelvaster daarin geaard zijn, zoo- 'dat het gevaar bestaat, dat zij met het afsterven van het geslacht, dat hen als dingen-van-schoouheid heeft ont vangen, ineo vervagen, althans in waarde verbleeken. Het zal wellicht menigeen deren deze inleiding te lezen tot een artikel over de werken van De Genes tet. immers, ©en der voornaamste Ne- deflandschc literaire critici. Busken Huet, schreef in 1869 over de verzen van De Genestet „Gelijk men in een familie, van het ©ene geslacht op het andere elkander een kleinood ver toont, hetwelk de trots der groot ouders geweest is, en bij feestelijke gelegenheden door de kleinkinderen gedragen wordt, zullen ook. zoolang het Hoilandsch een afzonderlijke taal blijlt, de verzen van De Genestet van hand tot hand en van heugenis tot heugenis eaum" Een dergelijke zeer sterke om niet te zeggen krasse uitiug van een bevoegd man, als Huet, zou den aanhef van dit artikeltje stempelen als uit de pen gevloeid van een ont aard kleinkind, wien de trots der grootouders niet meer ter harte gaat. Doch dit zij verre van mij en van de velen, die ln onzen tijd andere eischen stellen aan het vers-eischen vooral wat het woordkunstschoon be treft dan waaraan De Genestets ge dichten voldoen. Ook ons gemoed blijft ontvankelijk voor de fraaie en edele, vaak vernuft- cpi ankelende gedachten, die De Ge- nestes verzen kenmerken en ook wij 2ullen dit elkander als een kietnood nestet zeer sterk geweest en is dat voor een deel nog. Ziji* poëzie is er ©on van intiemen aard, die handelde over het Hollandsche leven in huis en buiten, „aan den disch, om den haard en aan de theetafel", zegt een zijner bewonderaars. En zulke verzen spre ken tot den mensch, die zelf in die onder-onsjes leeft, „binnen een zeke ren kring van gedachten en gevoe len", zooals De Genestet zelf schreef, „niet zeer ruim, niet zeer hoog en vrij alledaagsch". Het was 'k citeer weer den dich ter „familie-poezie voor ieder be grijpelijk, gemoedelijk, niet te diep, niet te stout, vooral niet raar of on stichtelijk". ln dien zin lijkt mij dan ook liet gedenkteeken, dat men te Bloemen- daal voor den dichter stichten wil-een symboliek monumentEen rustbank 1 Dat is als het ware een verzinnebeel ding van het prettig-gemoedelijk, het rustig-kalme, dat over 't algemeen de verzen van De Genestet kenmerkt. Dit alles neemt niet weg. dat er on der de voortbrengselen van zijn poë zie zijn, dio veel dieper gaan, dan de maar-even gerimpelde oppervlakte van het kalme leven. Ik herinner slechts aan het gedachten-schoone „Peinzensmoede", dat van een met- veel-strijd-gevestijfde levensbeschou wing spreekt en de fasen van het doorstane zielelijden bloot legt. Er zijn nog anderen, maar het be stek van dit artikel laat zelfs niet toe deze ook maar aan te duiden. Zondag is het vijftig jaar geleden, dat men den dichter op het kerkhof te Ilozendaal, bij Arnhem, ter ruste legde. Op 21 November 1829 was hij te Am sterdam ce boren en op 12-jarigen leeftijd, reeds schreef hij verzen. Uit- teraard waren dio eerste voortbreng selen nog zwak van versificatie en zeer konventioueel, maar wat vers bouw en inhoud betreft, getuigden zijn gedichten al spoedig van voor uitgang. in lü43 logeerde de li-jarige Peter zijn hart uitgestort en dien droeVen laateten tijd beschreven. In het eihd van 't jaar stierf zijn vrouw en kort daarna zijn zoontje. De zwaar-gelroffen jonge man nam ontslag uit het predikambt en ves tigde zich te Bloemendaal, dat hij des winters met de hoofdstad ver wisselde. In zijn voorlaatste levens jaar bezorgde hij zijn „LeekeJicht- jes", sneldichten van den oningewijde over de theologisch-wijsgeengo vi aag- stukken, die sinds 1857 Nederland be zag iiielden. De Genestets vernuft uit te zich ten volle in deze veisjes, die wei niet geheel-en-al op den naam van gedichten aanspraak kuimen ma ken, uitgezonderd dan een enkele, als likt reeds genoemde „Peinizensnioe". Nog eenmaal is bij tot het humoris tische genre teruggekeerd, toen hij den „Mailbrief" ging schrijven. Ging schrijven, want hij voltooide het vers niet. Op 31-jarigen leeftijd is De Genes tet overleden. In 1859 openbaarde zich een keelongesteldheid, die een eind maakte aan dit talentvol leven. .2 Juli 1861 werd zijn sterfdag. Rond het graf te Rozendaal stonden zijn vrienden Busken Huet, Zimmer man en Tiele. In zijn in dezen tijd veel te weinig meer gelezen „Letterkundige Fan- tas'ën" heeft de eerste zeer schoon ge schreven over „De Genestets uit vaart". En Zondag zullen, na vijftig jaar, veler gedachten zich samentrekken rond het subere grafmonument, ginds te Rozendaal, waar het „Fiat volun tas" op den steen de lijdensvorzucli- ting van den dichter vermeldt. JAC. C. M. Jr. Buitenlandse!] Overzicht DE VERKLARING VAN HEI' NIEU- WE FRANSCHE MINISTERIE, -,,, gisteren in de Kamer voorgelezen, is Augustus t» itoniiduL Uuc leer- |,,ei „.„emltumnig "«la,.c m», cl» luj tie fdmihe BieiKtm kennen, uit dodo9ü, m ma u,emcl,t. wier midden lu, zich negen jaren la- De leans veeni in de JUmer - - ter een bruid koos. Maar in die negen jaar gebeurde er heel wat met de jongeling. Dat gehee- le tijdvak is te reconstruoeren uit zijn gedichten. Ik herinner aan „De La- tijnsche school'-, die hij zoo geestig beschreef en, aan zijn vers over 't be ruchte Staatsexamen te Zwolle, dat hem de deuren van hot Universiteits gebouw opende. De Amsterdamsche studenten-almanakken van die jaren bevatten vele gedichten van den stu dent, die weldra in de studentenkrin gen in de hoofdstad zeer geliefd was. 8che partij. De plannen van* het mi- Het aardige liedje over de bevende.materie zijn -. Werkelijk te regeerer., alarmisten van de onstuimige jaren evenzeei derevolutie uit den weg te 18AX »n, km... in vm.r .«Ir h*. I gaan factie, Uiad hörv. haaldolijk onderbroken door de bij valsbetuigingen van de linkerzijde, en ten slotte door de meerderheid, toegejuicht Minister-president Caillaux ver langde de bijeenvoeging van alle in terpellaties oyer de algemeen© poli tiek. Daartoe werd besloten. Eerst evenwel iets over de o ter pel- laties. De premier verklaaixle, dat de regeering de kiesrechthervorming niet anders tot stand zal brengen, dan met de medewerking van de republtkein- 1848 enz., komt er in voor, ook van geestdrift-voor-heLware tintelen de „Kritiek", dat echter wel wat opge schroefd-van-toon is. „Het Schotje" komt" voor in de Almanak van 1851. Waren sommigen dezer gedichten in het humoristische genre geschreven, tionen, maar toch ter wille eener eer-1 De Genestet voltooide in deze jaren lijke en zuivere beoordeeling moesten j de in denzelfden trant geschreven de waarde-grenzen van des dichters ..Sint Nikolaas-avond'waarin het werken aangescherpt worden. j striemend-geestige lied van 't land Dn ik doe den dichter daarmeevan Kokanje en het van fonkelend geen onrecht. Integendeel, hijzelf heeft vernuft overvloeiend „Fantasio", een kort voor zijn overlijden, in eeu ge-1 sprek met zijn vriend Huet zijn kunst zeer stellig-, in dien zin, geken schetst. mingen, orde te schenken en de on derhandelingen met de spoorweg maatschappijen over de wede ruan ne ming der ontslagen spoorwegbeamb ten te hervatten. (De linkerzijde juichte bij deze ver klaring den minister-president leven dig toe, de rechterzijde en de uiterste linkerzijde namen een eenigszins vij andige houding aan). De premier verklaarde verder, dat hij een wetsontwerp op onderdruk- eerste proef in onze taal van het king tier sabotage zal indienen en klein-hurnoristisch epos, zooals Byron zich zul beijveren om *>jii bekisting op er veel geschreven heeft j net. inkomen in te voeren. In den eersten tijd was de critiek j Met 3t>7 tegen 173 stemmen werd Het was in de tweede helft van dier dagen niet bijzonder gemakkelijk door de regearing aanvuurde mo- April 1861. dus twee maanden voorvoor De Genestet. Zimmerman, de ue aangenomen, waarin het vertrou- sijn dood, dut hij met Busken Huet I welbekende bezorger van Potgieters j wen wordt uitgesproken, dut de re- een wandeling door den Haarlem-1 werken, twijfelde aan des dichters j geering de gevvenschte hervorming en merhout maakte. De Genestet klaagde kunst, doch schreef na De Genestet's de eenheid onder de republikeinen tot toen, dat hij zich nog te veel op kon-dood over die eerste gedichten, dat zij I stand zal brengen, ventioneele wegen had bewogen, datuitmuntten door „schoonheid van; Voorloopig is het nieuwe ministerie hl) niet op stouter wijze een eigen pad vorm, door frischheid, gemakkelijk- door de Kamer in genade aaiigeno- had gekozen. Hij had zjjn vaderland heid en bevalligheid, door melodie en jnien. Hoe lang zal die welgezin-iheid i ■'•l■--- zoetvloeiende bevalligheid." 'duren? In 1849 was de jonge maai verloofd met Henrietta Bienfait. Van Je heer lijke tochten door Bloemend aal en de duinen spreekt het mooie lied, waar in hij schrijft willen verrijken met enkele dier scheppingen, welke alleen m staat zijn de hoogste eerzucht te bevredi gen. Hij had te weinig gedurfd, en gevoelde toch, dat er iets gedaan moest worden, om de grenzen van bet letterkundig gebied ten onzent een weinig uit te zetten. Hij wenschte een poëzie, die een getrouwer spiegel van het leven onzer eeuw. ook m Ne derland, zou zijn. De school moest ver laten worden voor de natuur, die men wederom op de daad zelve moest betrappen. Ziedaar de karakteristiek van den Ik ben gelukkig als een kind en dwaas en stout. Ik durf weer veilig van het leven alles hopen. Drie jaren later was de Genestet proponent geworden bij de Remon- strantsche broederschap. Hij werd dichter over zijn eigen werk. En hot beroepen te Moordrecht en daarna te lijkt mij altijd, dat men bij de beoor deling zijner gedichten veilig op deze auto-critiek afgaan kan. Als kunstenaar heeft De Genestet dan ook gestaan te midden van het leven rondom hem, terwijl de dichters van heden zich daar boven hebben verheven. Misschien is daaruit te ver klaren, dat het contact tusschen dichter en volk, bij onze kunstenaars geringer is. dan bij De Genestet, zoo- ots ook voor eeuwen het zielscontact minder sterk was met dichters nis Hooft, Huvgens en Vondel, dan bij rijmenschrijvers als Cats. De aanraking met het gemoed van Ifen Hollandschen lezer is bij De Ge- Delft, waar hij zijn intrede als predi kant deed, aan de zijde van zijn vrouw. Henriètte Bienfait heeft den dichter toi fraaie verzen geïnspireerd. Ik wijs hier alleen op „Liefde", waar in hij haar beschrijft als bruid, vrouw, moeder en als kranka Do eerste jaren te Delft waren zijn gelukkigste. Men leze er het ,,Jong- Hollandsche Binnenhuisje" op na. Helaas, dit geluk was niet van langen duur. Door droeve omstandigheden moest hij in 1859 terugkeeren naar „Do liefste Plek", Bloemendaalzijn echtgenoot© was door de tering aan getast. In het weemoedige „Het Haan tje van den Toren" heeft de dichter In den Senaat zijn de Excellenties minder hartelijk ontvangen. In deze hooge vergadering gal de zinsnede over de kiesrechthervorming eanlei- ding tot heftige protesten, die even- wel gevolgd werden door bijvalsbetui gingen van de linkerzijde. Aan het einde weerklonk echter geen enkele toejuiching. In dezelfde Senaatszitting, bij de behandeling der begroot ine voor bui tenlandsche zaken, gaf Pichon, oud- minister van koloniën, toen de quaestie Ngoko-Shangha ter sprake kwam, de redenen op, waarom men, teneinde den vrede in de kolonie te verzekeren en internationale moei lijkheden te vermijden, was overge gaan tot de vorming van een consor tium van Duitsche en Fransche maat schappijen. Het is mogelijk, zoo zei hij, dat een rechtsdwaling is begaan, aan de goede bedoelingen van de toenmalige 'regeering valt evenwel niet te twijfelen, en de tegenstanders hebben met het opwerpen van deze quaestie slechts getracht een politiek wapen te smeden tegen het ministe rie. Er had in den Senaat nog een hef tiger INCIDENT plaats. Bij etn bespreking van de aviatiek in de koloniën deed de af gevaardigde Heymon een aanval op den tegenwoordigen minister van oorlog, Mes.my, omdat deze als mi nister van koloniën had verklaard, dat Reymond zich ten bewijze van zijn beweringen had bediend van een telegram, afgezonden door generaal Mourner, bevelhebber van de leger macht in West-Afrika, dat deze n'et bad mogen zenden. Reymo'n ontkende beslist de Juist heid van deze bewering, waarop een heftig tumult volgde Reymond heeft zijn getuigen aan den minister gezonden om te eischen, dat deze zijn woorden zou intrekken of hem voldoening geven met de wa pens. Of het werkelijk tot EEN DUEL DE KIESRECHTHERVORMING IN FRANKRIJK is actueel, getuige ook de regee'rings-, verklaring. Zoo afgevaardigden der linkerzijde, zoowel vóór- als tegen standers der evenredige vertegen woordiging, hebben te Parijs een bij eenkomst gehouden, die ten doel had tot overeenstemming te geraken. E'r werd besloten eene commissie te benoemen, waarin vóór- en tegen- i standers der evenredige vertegen- j woordiging in gelijken getale zullen j zitting nemen. Die commissie zal de opdracht krijgen 'n overeenstemming op het punt, dat de republikeinen ver I deelt, tot stand te brengen. Elke groep der linkerzijde, behalve do socialiatische, die niet mee vvül doen, zal vier leden in de commissie aanwijzen, van wie twee vóór, twee tegen het denkbeeld der evenredige vertegenwoordiging zijn. SPANJE EN HET VATIC AAN. Uit Madrid wordt bericht, dat in den Donderdag, onder voorz tterschap j van den koning, gehoude i minister- j Taad, besloten is de betrekkingen met het Vatikaan te hersteliep en den I Heiligen Stoel te verzoeken zijn goed-1 kéüring te verleenen aan de benoe ming van een meuwen gezant. Navarro Reverter oud-minister van financiën, zal waarschijnlijk aange- wezen worden voor dit ambt, daar het kabinet het wenschelijk acht, dat iemand van groot aanzien met de onderhandelingen zal worden belast. Maandag a.s. treedt het besluit van do voorloop ige regeeriug tot SCHEIDING VAN KERK EN STAAT IN PORTUGAL in werking. Daaruit kan een ernstig geschil r.iet buitenlandsche mogend heden ontstaan, nl. als de Portugee- sche regeenng de bepalingen van ilit besluit ook mocht wdle'n toepassen op buitenlandsche kerken en congre gaties. De Lissabonsche berichtgever van een Duitsch blad verneemt, dat de En gel sc he zaakgelastigde en de Duit sche, ItaliaaPsche en Fransche gezon j ten den minister van buitenlandsche zaken Machado hebben medegedeeld, I dat zij de geldigheid van het besluit, j voor zoover het buitenlandsche kor- ken en haar vermogen betreft, niet erkennen. Verder moeten zij ver klaard hebben, dat als de Pörtugee- sche regeering met spoedig de stellige verzekering heeft gegeven, dat do genoemde kerken en haar eigendom niet onder het genoemde besluit val- len, al deze kerken voor Maundag gesloten zullen worden, waarna d-i nationale vlaggen op de gebouwen komen te staan, zoodat de Portugoe- sclie rogeOring et geen toegang meer zal hebben. Verder verneemt de berichtgever, dat ook Rusland, Oostenrijk en Spanje, ofschoon zij niet direct in de ze quaestie betrokken zijn, de actie der vier mogendheden zullen onder steunen. In het parlement heeft minister Machado inmiddels verklaringen over de Scheidingawet afgelegd, waaruit «ou moeten blijken, dat de bepalin gen dier wet betreffende de inventa risatie enz. niet van toepassing zijn op buitenlandsche kerkelijke Zeker is dit evenwel nog niet. OVER DEN TOESTAND IN POR TUGAL is te melden, dat de regeering ver klaard heeft, dat zij in staat voo'r de stabiliteit van den tegenwoordigen regeeringsvo'rm. Rustig is het overal evenwel niet. De minister van oorlog, binnenland- scho zaken en marine hebben de noo- dige maatregelen genomen om te be letten, dat de bevolking van het noor den des lands overlast zal ondervin den van benden. Nu is er weer EEN MINISTER-CRISIS IN SERVIë. gekomen. De crisissen zitten in de lucht! Het ministerie heeft ontslag geno men wegens meciiingsvënschil, tus schen de ministers van financiën en van handel voor de leaning van de slaats-hypotheekbank. DE ONRUST IN ALBANIë. duurt maar steeds voort. Nu wordt uiit Konstantinopel geseind: „Alle leden van de Albaueesche stammen Hotv, Grada, Selve, Kle- monti zijn, geholpen door Montene- grijnen naar Montenegro gevlucht en opnieuw begonnen het den Turkschen troepen lastig te maken. 3000 leden van andere stammen tradition ook te vluchten, dit werd hun echter door de Turksche troepen belet. Naar verluidt, hebben de Turksche ministers van oorlog, binnenlandsche on buitenlandsche zaken te dezer za ke gewichtige beslissingen genomen." De houding tusschen Turkije en Montenegro wordt zooals uit ande re berichten blijkt steeds meer ge spannen. Men begint zelfs weer aan oorlogsgevaar te denken! Binnenland TWEEDE KAMER. De dag, die bestemd scheen om de laatste onenbare zittingsdag in dii seizoen te wezen, is een van* de ra- moerigste geweest. De "Earner was ..lastig" zooals de heer Nolens zeide, dat zij altijd wordt wanneer er lang gewerkt is en op vacanUe gerekend. Het begon al in den ochtend. Nadat mr. Gockinga gekozen was tot derden candidaat voor de tweede vacature in den Hoogen Raad kreeg men eerst een voorstel van den heer Van de Velde, om het ontwerp Ouderdomst erzeke- ring op 20 Sept. in de afdeelingen te onderzoeken. Vroeger was reeds uit- gemoakt, dat dit zou geschieden na den terugkeer dei- Kamer. En zoowel de Voorzitter als te heer Borgesius wezen er op, dat uit vaststond, maar dat een nieuwe centrale sc-ciie. die niet vóór 20 Sept. gekozen kou zijn, daartoe het voorstel moest doen. Ook de heer Nolens was het daarmee eens. Ln terwijl onder hevig rumoer de lieer Van de Velde zijn voorstel in- troK, werd dit door den heer De G-ser overgenomen. Maar het werd verwarpen met 40 tegen 27 stemmen. Daarna de stemming was zeer ru moerig gebleven stelde de heer BrumiueiKamp voor Uiaus nog tot be handeling der Bakkerswet over te gaan. De Voorzitter bestreed, datde Regeering had er met op aangedron gen. Maar de heeren -Duys en Van Karnebeek wilden wel. als dan het on derzoek van het Tarief achterwege bleef. En de beer Van K&rnebeek stelde dit als amendement voor. Ook hier was de Voorzitter tegen, evenals de heer Nolens. En de heer Schaper, ofschoon vóór de behandeling, wilde toch niet aan ..drijverij" mededoen Men zou dus eerst over het denk beeld-Van Karneb&ek stemmen, maar terwijl er onder kwinkslagen, inter rupties» al begonnen was te stemmen, bleek men de bedoeling niet ie begrij pen en maakte de heer Van Karne- beek nog eens duidelijk, wat hij be doelde. Dat werd met 48 tegen 19 stemmen verworpen en het voorstel van den heer Brummelkamp met 55 tegen 11 stemmen. Toen kwam er een periode van be trekkelijke kalmte. De Minister van Financiën, geholpen door den heer De Man té Var Loron. verdedigde te genover den heer Van Doorn de wen- sehelijkheid van wettelijke" regeling van de begrootingen en rekeningen der Staatsbedrijven, mede op grond, dat de commercieele regeling der be drijven in de gemeenten zoo uitmun tend is gebleken. Art 1 werd aangenomen met 61 te gen 4 stemmen en het wetsontwerp zondej stemming. Onder de hand hield men „vragen- dag". Minister Kolkman antwoordde den heer Smeenge, dat de Mem. van Antw. op het wetsontwerp tot- ver koop van tijdelijke diensten \oor pen sioen de Kamer de volgende week zou bereiken. Enkele kleine ontwerpen werden goedgekeurd en zoo kwam men aan het ontwerp betreffende de aanbie ding van gebrande vensters voor het Vredespaleis als geschenk van ons land. Toen ging het lieve leven weder be ginnen. De heer De Stuers maakte be zwaar tegen de afspraak, die voor de levering der vensters was gemaakt met ca bepaalde firma, zonder con- curre. :ie van de geheele kunstnijver heid «..i dan met een firma, waarvan spreker liet werk 6lecht vond. Hij had twee motios klaar, waarvan hij den Minister de keuze liet de eene voor ais de Minister nog vrij was, de an dere voor het geval hij gebonden was. Minister De Marees erkende de af spraak, maar er was nog geen fait accompli, geen bestelling. Een prijs vraag was niet doenlijk. Men liud bier de combinatie artist-constructeur en kon niet oordeelen over een minia tuur-reproductie of zoo iets. Het wus een zauk van vertrouwen. Gehandeld was in overeenstemming met het be stuur der Carnegiesticliting. De lieer Van Karnebeek, lid van dat bestuur, zeide dat om het geschenk was verzocht door het bestuur der stichting. Het gold hier geen com mercieele zaak, maar een van kunst, waarin het bestuur de keuze aan zich wilde houden. Wie het daarmede niet eens was, moest tegen het ontwerp stemmen. Onder groot rumoer wilde de Voor zitter nu de beraadslagingen schor sen, maar de Minister deelde mede de volgende week niet tegenwoordig te kunnen zijn. De heer De Stuers repliceerde dus en zeide, dat noch de Minister nóch het bestuur verstand had van glas- branderij. Voor de nieuwe Universi teit l© Groningen was wèl een prijs vraag uitgeschreven. Hij stelde dus een motie voor. waarbij de Kamer een prijsvraag vroeg. Maar de Minister wees op zijn moreele verplichtingen en de heer Vu 1 Karnebeek zeide, dat er opdracht g-. geven was. als de Kamer de geldei. voteerde. De heer De Stuers diende nu een andere motie in. waarin de Kamer betreurde, dat er geen prijsvraag zou worden uitgeschreven. Die motie wilde de Voorzitter uitr stellen. Onder he\ ig rumoer, gelach, gebrul, heen-en-wederpraten, zou men gaau stemmen over het wetsontwerp. Toen bleken er maar 42 leden te zijn. Woensdag 11 uur is er dus opnieuw vergadering en dan zal ook de lieer Schaper zijn interpellatie houden. OUDE MUNTEN. Te Ahbekerk, bij Medemblik, heeft men bij het graafwerk voor een huis- mau3woning, op een diepte van onge veer 25 c.M.. een pot, inhoudende 71 Spaansche zilveren muntstukken, ge vonden, met verschillende beeltenis sen, waaronder van Karei V en Fi- iips II, uit de 16e eeuw, ter gezamen lijk gewicht van ruim 1 1/2 KG. GASONTPLOFFING. Ten huize van den heer E G. Gaar- landt, gepens. officier van het Indi sche leger, wonende aan de Sterre- laan te Hilversum, had een gasont ploffing plaats. Het dienstmeisje liep aan hoofd en handen brandwonden op. Een papegaai werd gedood. De ruiten sprongen stuk en deuren wer den beschadigd. NED. JURISTEN-VEREENIGING. Te Zutphen is gister en heden de jaarlijkseliö bijeenkomst gehouden. De voorzitter Mr. H. L. Drucker gaf een overzicht der voornaamste ge beurtenissen op rechtsgebied, die dit jaar plaats hadden. Daarna kwam aan de orde de pra« adviezen van prof. D. P. D. Fabius en mr. M. W. F. Treub over de her ziening van het gemeenterecht. Daarover werden breedvoerige be schouwingen gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 11