HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DË ËMUVËRNAMTE ZATERDAG 1 JULI 1911 Tan de Residentie ei haar bewoners. cxv. De candidaten voor den raad zijn gesteld en er zijn er gelukkig minder dan 3 jaren geleden, toen S. D. P. en S D. A. P.. Vrijz.-Democraten Vrije Vrijz.-Democraten, Liberalen en Oud-Libemlen met eigen mannen uit- kwamen. Tusschen de linkerzijde is, (S. D. A. P. uitgezonderd) overeen stemming verkregen Ook de kiesver- eeniging Algemeen Belang, die zich eenmaal voorgenomen heeft den heer N. de Voogd in den raad te brengen en huiteneewoon radicale neigingen vertoont, komt met haar ideaal-candi- flaat, maar verder staan de partijen vrijwel aaneengesloten. Staan de komende verkiezingen in het teeken van wederzijdsche dracht, ze staan eveneens in dat het werkliedenreglement, dat juist in die dagen in den raad behandeld zal worden. Ongunstiger tijdstip is niet te bedenken De angst voor niet-herkiezing doet zoo licht ultra-democratische evolu ties volbrengen en we zullen algemee ns beschouwingen krijgen vai hoorde lengte. Misschien wordt zoo doende de artikelenbehandeling wel gerekt tot na de v&rkiezang, wat de beslissing zuiverder zou maken, en het reglement stellig van langeren duuT. We kunnen vrijwel zeker zeg gen dat het minimumloon van f 11.60 zooals B. en W. voorstellen, verhoogd zal worddn tot minstens f 12 en mocht een raadszitting vallen tus schen stemming en herstemming dan allicht tot f 13 of nog hooger. De liefde voor den gemeentewerkman is in den Tegel omgekeerd evenredig met dein tijd dat een lid nog zitting heeft. De volgende week zullen we hier prc- s dent Fallières kunnen aanschou wen. Van de ontvangst wordt nogal werk gemaakt en de toeloop wordt natuurlijk reusachtig. De komst van het hoofd van een staat trekt hier, waar alles wat in verband met een Hof staat, als uitverkoren be schouwd wordt, zelfs kinderen en grijsaards uit huis. Dat de ontvangst aan de Staatsspoor plaats heeft is vermoedelijk gedaan voor het gemak Het station vormt een eindpunt en is daardoor veel rustiger dan het Hol- landsche. Jammer evenwel, dat Fal- Lères nu niet een bepaald gunstigen indruk zal krijgen van een station in de residentie. Over losliggende plan ken moet hij naar het hoofdperron, na aan een klein smal perrontje aan gekomen te zijn en nu mag het sta tion nog zoo mooi versierd worden, do inrichting is niet te veranderen on die is hier bedroevend. Mocht het leelijk weer zijn, dan is de president daar uitstekend in de gelegenheid een onvervalschte Hollandsche verkoud heid op te doen. Hij heeft dan ten minste iets karakteristieksHollandsch gekregen. Het bezoek aan Scheventngen zal Zeebad wel aangenaam vinden. Sinds jaren komt eindelijk weer eens een hoofd van een staat Duit- sche vorstjes van miniatuur gebiedjes daargelaten in het Kurhaus, waar de gemeenteraad hem ook zal ontvan gen. Wat Fallières daarvan zeggen zal? Het bestuur van de residentie dat hem niet ontvangt in het stad huis, maar in een hotel! Wie durft de eigenlijke reden aan hém vertel len, In het stadhuis is geen ontvangzaal eu op een Woensdag als de corridor vol staat met paartjes, met nasleep van getuigen en ouders, kan daar onmogelijk gerecipieerd worden. De trouwkamer is bezet en de raadszaal zal Leder dien dag wel potdicht wen- schen. Bij gebrek aan fatsoenlijke ge legenheid om een staatshoofd te ont vangen gaat de raad maar naar het Kurhausl Hat is bepaald groot- steedsch. Was het nu maar ee'n paar maanden verder, dan was 't nieuwe huis in de Javastraat klaar en be hoefde Den Haag tegenover Fallières geen gek figuur te slaan. De arme president wordt hier wel af gewerkt: 12.21 aankomst, 1 uur noe'n- maal ten paleize, half 3 museum Mes dag, 8 u. 10 concours h.ppique op Hou trust, 3.55 matinóe in de Kur zaai; 4.15 ontvangst door den ge meenteraad in hei Kurhaus; 5.15 re- repLe van de Franschc Kolome het gezantschapsgebouw aan het Lange Voorhout; half 8 diner; 9.50 vertrek naar de taptoe welke te 10 uur aanvangt; 11 uur vertrek. üefl Wie houdt dat uit en daarbij te bedenken dat Fallières een respec tabel gewicht heeft mee te sleepeul SINTRAM. Esperanto. INTERNATIONALE CONGRESSEN III. VOORZIET IIET IN DE MOEILIJK HEID? Op het eerste gaziciit zou het schij nen alsof een drietalig congres in de inoeilijklieid zou voorzien, leder even wel, die de moeite nernit in de zaak dieper door te denken, zal spoedig zien, dat iiet vraagstuk met zoo makkelijk is opgelost. De meeste grossen tegenwoordig worden niet bijgewoond door menschen met veel vrijen tijd. Zij worden bijgewoond door werkzame mannen en vrouwen, die eeuige dagen uitbreken van bij zondere plichten, die hun tijd gedurcu de rest van 't jaar geheel ih Leslag nemen. Welnu, hoe kan eon werk zame specialist den noodigen tijd vin den om zulk een kennis van twee of drie talen naast de zijne te verkrij gen, die hem in staat stelt met zelf vertrouwen vloeiend deel te nemen aan een openbare discussie of debat? Hoeveel doctoren kunnen Franscb of Duitsch gemakkelijk lezen, laat staan een speech volgen? En men gaat niet naar een congres louter om te 1 eiste re n. Mannen en vrouwen, die hard gewerkt hebben aan eerug sociaal of wetenschappelijk vraagstuk, wilien in staat zijn persoonlijk hun tideëen mon deling uit te wisselen met anderen, die ook aan die vraagstukken hebben ;e\verkt. Indien persoonlijke uitwisseling van gedachten en sympathie r.iet het oogmerk van een congres is, zou het toch zeker practischer zijn thuis te blijven en op zijn gemak alleen ge schreven rapporten van buitenlandsch onderzoek in zijn eigen afdeeling te bestudeeren? Het zou zeker zuiniger zijn. En zelfs indien een afdoende kennis van Fransch, Duitsch en EngeJsch prac tised was, dan nog zou de moeilijk heid blijven bestaan, daar de intellec tueel© activiteit en de geest van cuoite ratie en onderzoek met tot West- Europa beperkt zijn. De Russen dra gen eveneens belangrijk bij tot de we-- benschap, de Balkanstaten ontwaken, Bohemen, Polen, Hongarij'e, Cxoatië en andere kleinere volken eischen met recht een aandeel in de wereldpro gressie. Japan moet in aanmerking genomen worden. China..... HOE CONGRESSEN BELEMMERD WORDEN. Maar laat ons eens hooren, wat over dit onderwerp gezegd is door sommigen, die een werkend aandeel genomen hebben in internationale congressen. Zie hier, wat een Fransch doctor ^Dr. Covret: „Nut en mogelijkheid der aanneming cener internationale hulp taal in de Medicijnenstelling" .aange boden voor de Medische faculteit van Parijs, 190b'. Deze stelling verwierf de begeerde Mention trés bien.) zegt over een heelkundig congres, een jaar of twee geleden gehouden aan de Medi sche faculteit te Parijs. Hij ging er been in de verwachting het voorrecht te hebben de leidende lichten van de heelkundige wetenschap uit alle dee- len der wereld te hooren geven vun den ruimen voorraad van hun kennis en ervaring. Wij hadden nog nooit tevoren een internationaal congres bijgewoond. In onze verwachting stelden we ons een amphitheater voor, tot in den nok gevuld, hoogstwaarschijnlijk geen plaats onbezet en wij waren ver langend een intens belangwekkende discussie te hooren over het laatste heelkundige nieuws. Maar wat zagen e inplaats daarvan? Aan het einde van een grooten, hal- in cirkel schenen een twaalftal con gressisten geduldig te luisteren naar een mededeeling, welke een Ita- liaansch docter in 't Fransch voorlas, betreffende de uitroeiing die hij ge daan had door middel van het „sa crum" van een gezwel. Hij las Fransch; maar wat voor een Fransch! En de uitspraak! Haast on mogelijk er een woord van te ver staan. In den chaos ven syllaben wat het oenigo, dat van tijd tot tijd te on derscheiden was het woord „sucrum", uitgesproken ..sukroem" op Italiaan se he wijze, hetgeen onvermijdelijk even een licht tintje van koddigheid aan do geleerde dissertatie gaf... Wel nu, indien wij slechts een of two© zinsneden van io heele mededeeling konden opvangen, in onze eigen taal gedaan, wat konden clan de Engel- schen, de Duit-schers, de Russen, de Serviërs of de Bulgaren er uit op ge maakt hebben, zelfs al kenden ze Fransch? Hoegenaamd niets, zou ik meenen daarom waarschijnlijk lie pen een groot aantal der congressis ten op de binnenplaats hoen en weer, ongetwijfeld wachtend tot ook hua beurt zou komen om hun opstellen voor te lezen of totdat de een of an dere landsman sprak in een voor hen verstaanbare taal.... Wij verlieten het gebouw, wij be kennen het, zeer ontgoocheld door dit eerste bezoek aan een internationaal congres Deze ervaring is niet uniek. Luister nu eens naar den Russichen arts Dr. Kabanov: Velen zijn van internationale con- essen teruggekeerd met een heel slechten indruk. Geen mededeeling wordt door alle aanwezigen verstaan, wat ook de gebezigde taal mag zijn. Het gevolg is, dat Duitsche rapporten hoofdzakelijk bestudeerd en bespro ken worden door Duitschers, Fran se he door Framschen, enz. Daar nu nationale medische con gressen jaarlijks in het vadcrlund plaats hebben, van welk nut is het dan, bijv. voor een Duitsch arts, om naar een internationaal congres te komen om andere Duitsche artsen te hooren? Hij kan thuis evenveel berei ken en veel goedkooper en gemakke lijker. Het doel van een internatio naal congres is de uitwisseling van ideeën tusschen medici van verschil lende lauden en scholen. Tegenwoordig wordt dit doel haast i het geheel niet bereikt. De over groot© meerderheid van doctoren zijn geheel huiten staat er naii deel te ne- tengevolge van hun onkunde van vreemde talen. Zelfs artsen, wier taal onder de officieel© erkende is, kunnen niet veel van een congres pro fiteered tenzij ze ook andere toege stane talen kennen, iiet feit, dat ten spijt van deze moeilijkheden toch in ternationale, medische congressen ge organiseerd worden, bewijst alleen meer dan ooit de groote behoefte, die gevoeld wordt aan onderling ver band tusschen doctoren in verschil lende landen. Het is niet noodig te be wijzen, dat het instellen van eon In ternationale taal, welke doctoren i!t alle landen in staat zou stellen wer kelijk er aan deel te nemen, een zeer belangrijke gebeurtenis zou zijn In «Ie ;eschiedenis van medische congres- ,en en krachtig hun ontwikkeling zou bespoedigen". De moeilijkheid is niet beperkt t l de medicijnen. Geleerden, juristen, sociologen cn socialisten vinden aller hetzelfde On gemak. Lees eens, wat Miss Margaret Mc. Millan schrijft over een interna tionaal Arbeiderscongres: ben volkomen zeker, dat, of schoon het gevoel van kameraadschap mag bestaan, het zicli niet ontwik ko len zal, voordat wij allen met elkaar kunnen spreken. Het Stuttgarter con gres bewees, hoe, zonder een gemeen schappelijke taal, groepen zich afge scheiden houden en de naties afge zonderd zijn. Het bewees eveneens, dat de bestaande talen te moeili zijn, om gemakkelijk verkregen ;e worden, zelfs door de begaafdste taal kundigen. Hun spreken was buiten gewoon gebrekkig in sommige opzich ten. Het gaf niet dat gevoel van ver trouwelijkheid van omgang zonder welke woorden niets ais teekens zijn. Allen die deelgenomen hebben aan gewone zoogenaamde internationale congressen, zullen de waarheid van bovenstaande ervaringen getuigen. Zij weten heel goed, dat de tegenwoor dig gebruikte middelen de moeilijk heid niet overwinnen. Zij weten, dat louter drietalige opsommingen van een toespraak of een referaat niet meer dan een heel onvolledig cn on voldoend begrip van het geheel kun nen geven, en iets als een werkelijk ernstige en vruchtbare bespreking on mogelijk is, wanneer drie, vier talen gebruikt worden. Zij kennen ook het vervelende van de hoele geschiedenis, indien een toespraak in zijn geheel vertaald moet worden. Zelfs in één taal, laat staan in twee of drie. Do bekoring en spontaniteit van hel ori gineel gaat geheel verloren in het langdurig proces en de handelingen worden onvermijdelijk saai en on)>e- langrijk. J. H. W. IIABERMF.HL. (Wordt vervolgd). Haarlemsdie HandeSsvereeaiging Goeilgek. bij Kon. Bul. vnn IS Nor. 1890. De Haarlem8che Handelsvereni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat man alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als iid der Veneenl- glng toe te treden. Er zijn wel aaeer dan 600 leden, maar dat la niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, Ja zelfs particulieren, moesten lid .worden, om tn minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de H&arlemsche Handelsvereni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging bulten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, ham leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe Jaorlijksche contributie van t 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur dor Vereeniging te vragen, die ook in proceduren eu faillisse manten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alken voor zaken beueffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe ledeu voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad I 1 75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver buiging zijn de hoeren Mrs. Th. de Haan Bugenholtz en A. H. J. Menens, Bpaarne 94, alhier, die voor de leden alken werkdug van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor Incasso's door bemiddeling fler Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te Innen. De kosten van informatiën naar bulten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto- vergoed mg. Jnformu tién naar binnen ile stad wonende personen worden gratis verstrekt Pretentien op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto vergoeding ts toegevoegd. Ruim 1748 Information en rechts geleerde adviezen werden In het af ge: i'vr geneven. In de maanden Maart en April 1911 zijn 61 vorderingen tot een be drag van f 940.51 betaald, 15 vorde ringen worden afbetaald, 13 vorderin gen zijn uitgesteld. Volgens art. i dient het geheim der lijsteu van wanbetalers angescbon- deu te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadre» seert. aan het Bure-nu, dat geopend ia dagelijks van 9 tot 5 uur en waar x>k vei dei e Luiiohlijiggn zijn le bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V toch van haar infor mation kan bekomen, en brengt nu uogmaale en uitdrukkelijk ter kennis dat. aileeD aan leden der Vereeniging lnformatien door haar worden ver strekt, en dat voor lnformatien op h.er ter stede woonachtige personeu nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. door H e a d o n H 111. 31) Dit is de plek van uw zelfopoffe ring, zei hij zacht. Laat ons hopen, dat het na vannacht dubbel vrucht zal dingen, Miss Vaughan. Toen ik u hielp dat plannetje op te maken droomde ik weinig, dat hot de spil zou worden, waarom leven en dood draaide. Maar u wist, dat het verschil tus schen eer cn schande er om heen draaide, antwoordde zij' snel. Ik ben blij, dat ik gelegenheid heb u daar omtrent het een en ander te vragen, Mr. Ravenscar. want ik liet mij dion morgen door een opwelling meesle- i pen Sinds dien tijd heb ik bedacht, dat Dick VVenslade met al zijn fouten toch niet uit het hout gesneden wus, waarvan men dieven maakt. Is het niet mogelijk, dat u en Lord Monltsil- ver zich vergist hebben in hetgeen u in de ontvangkamer zag Och, hoe graag zou ik dat ge- looven, klonk vol sympathie het ant woord. Wij kunnen ons natuurlijk troosten met de gedachten, dat dwa len menschel rk is. Lord Monksilver Parijsche Brieven CCLXXXIL Men weet reeds, dat in de beruchte zaak der liquidateurs het heerschap Duez veroordeeld is tot 12 jaar dwang arbeid en 100 francs boete, terwijl Lo- febvre en Breton er ieder afgekomen zijn met 2 laar gevangenisstraf en 100 francs boete. De voortvluchtige Martin Gauthier is natuurlijk nog altijd onvindbaar. Deze slimme handlanger zal, denk ik, de door do bende gestolen gelden weL in veiligheid hebben gebracht Na ommekomst van den straftijd wel licht krijgt Duez op zijn appèl wat vermindering van straf zullen de hoeren hot ontvreemde geld in alle eer en deugd kunnen verteren. Op de laatste zitting liet, na afloop der beraadslagingen, de jury den president der rechtbank ontbieden, waarna een der jury-leden, degene, die het meest aan het debat had deel genomen, den hoogen magistraat toevoegde Gegeven, dat de bank der be schuldigden ons voorkomt, niet vol doende voorzien te zijn, en dat de instructie der zaak ons niet helder ge noeg toeschijnt, zouden wij wenschen te weten, waaraan wij ons zouden blootstellen, indien wij weigerden ons uit te spreken? De president der rechtbank fronste de wenkbrauwen op deze onverwach te vraag, raadpleegde het geheugen vakje van zijn hersenkas en ant woordde gewichtiglijk De jury zou worden veroordeeld tot betali-- van boete en der kosten van het geding. De hooge rechtspersoon vea-giste zich, zooals een der aanwezige advo caten hem na de uitspraak toonde, met anteoedontische paperassen in de hond. Het komt meer voor, dat rechters zich vergissen, zoodat het niet voor namelijk op den blunder van genoem den president is, dat ik wilde wijzen. Neen, ik wilde er hoofdzakelijk de" aandacht op vestigen, dat zich hier een consciëntieuze jury voordeed, die geen vrede kon hebben met hot justi tieel arrangement,* waarvan ik in een mijner vorige brieven sprak, en des wegen meende, bezwaarlijk antwoord te kunnen geven op de uitgebreide en ingewikkelde vragen, den jury-leden door de rechtbank gesteld. Te Rodez had do jury te oordeelen over een zekeren Capelle, beschuldigd van het toebrengen van slagen en kwetsuren aan zijn vrouw, die aan de gevolgen daarvan bezweek. De zaak was uitermate klaar en de veroordeeling derhalve wis en zeker. Doch de jury wilde de straf verlich ten, denkelijk tengevolge van de over weging, dat de wereld nog niet geheel bevrijd is van Xantippes. Op de eerste vraag „Is de beklaag- do schuldig aan het opzettelijk toe brengen van slagen en kwetsuren, zonder de bedoeling te hebben, den dood te veroorzaken antwoordde de jury ontkennend. Op de tweede vraag: „Hebben die slagen den dood van het slachtoffer veroorzaakt antwoordde zij in be vestigenden zin, onder het toelaten van verzachtende omstandigheden. Natuurliik groote verbazing van de rechtbank en van het publiek t Er was echter niets aan te doen de jury had zich zwart op wit uitgesproken I En Capelle werd vrijgesproken. Wet telijk vrijgesproken. Toen kwam de verbazing van de jury I Capelle lachte in zijn vuist. Wie doet me nu wat dacht hij. Misschien is het omgekeerde ook wel eens eebeurd, te weten, dat de jury, door een averechtsche beant woording der gestelde vragen, een onschuldige, dien ze wilde doen vrij spreken, W dood deed veroordeelen. Sommigen zullen zich misschien ook nog het feit herinneren, dat indertijd de jury van de Seine uitmaakte, dat madame Steinheil niet de dochter van haar moeder was. Enfin, het aantal malle verklarin gen van diverse jury's is legio. Nu zou men wel kunnen uitroepen „Die stomme Juryleden 1" en sommi ge fijn© geesten zouden misschien wel het denkbeeld opperen om jury-leden .vooraf een soort van luciditeitsexa- men te doen afleggen doch mijns inziens schuilt de hoofdfout elders. Iiebt gij wel eens zoo'n vragenstol van een rechtbank onder de oogen go- had en, wat meer zegt, bestudeerd? Ik verzeker u, dat het u dan soms troebel voor de oogen wordt. Zoo'n vragenstel is dikwerf niet ongelijk aan een doolhof-rebus. De rechters, die het opgesteld hebben, weten na tuurlijk heel goed, waar de ingang is is een oud man, en hij heeft het meest van het incident gezien. Het gezicht van mylord is niet meer wat het was, en natuurlijk is er kans, dat hij meer zag dan hij meende te zien. Wat mij zelf betreft, u weet, dat wat ik zag, meer van negatieven aard was.. De indruk van Phyllis was, dat Ravenscar duidelijk had verklaard, hoe hij gezien had, dat Dick den ring opraapte, maar zij wist ook zoo ze nuwachtig te zijn geweest, toen zij van de verdenking tegen haar min naar hoorde, dat zij volkomen bereid was deze lezing van het geval ook aan te nemen. En daar was zij ook meer toe geneigd, omdat Dick nu mis schien ook ontheven zou worden van de verdenking omtrent die geringere misdaad. Morgen zou het beigin zijn van een dag van triomf als beide be schuldigingen van onwaarde bleken. Zoo verdiept was zij in dit gelukkig vooruitzicht, dat Ravenscar haar op den urm moest tikken, toen zij boven aan het zigzag-pad waren aangeland, dat langs do groep visschershutten naar het strand van de baai leidde. Zij waren nu in den lichtkring vein het draaiende licht op het voorgeberg te, en hij trok haar zachtjes in de schaduw van eenige armzalige brem- boschjes, die aan den kant van het pad groeiden. Beter om voorzichtig te zijn, flulsterdo hij. Een van de wachters mocht op de galerij van den vuurto- en waar de uitgang sapristi! zij, die de wet al tallooze malen hebben geïnterpreteerd en gekeerdMaar de anderen, de jury-leden, die bij kans uitsluitend hebben te oordee len met de Intelligentie, die zij al of met beizitten... Voeg daarbij, dat de jury op al de gestelde vragen slechts mag antwoor den door een simpel „ja" of een een voudig „neen." Te drommel! er zijn toch vragen, waarop een dergelijk kort antwoord ten eenenmale onvol doende is, zoo misschien niet voor den vrager, dan toch voor den be scheid gever. Er is zeer veel, er is bijna alles t© zeggen vóór de populaire 'rechtspraak die door de jury wordt vertegenwoor digd, vooral wanneer het verhoor vooraf wordt geleld door de mannen van het vak. De instelling der jury is gelukkig al heel ver af van den tijd, toen een eenige rechter uitspraak deed zelfs in de moeilijkste gevallen. Kundig te zijn in het opdreunen van wetsartikelen en hun oneindige com mentaren danr steekt ongetwijfeld veel verdienste in. De harten te kun nen peilen is echter een eigenschap van hooge re orde. Twaalf gewetens zij'n, dunkt mij, meer waard dan drie bevoegdheden. Daarom zou het zaak zijn, de jury in haar ontwikkeling aan te moedigen in stede van haar, zooals tot nog toe geschiedt, aan banden te leggen. Hot résumé der debatten, door den president der „Assises" neergelegd m zijn vragenstel, stelt de jury on der zijn voorgdijschap, gewent haar aan het afwachten van een pas-klare opinie em het bejjerkeh van eigen initiatief. Trouwens, dat initiatief wordt ook anderszins tot een mini mum teruggebracht. Want een para doxaal wetsartikel ontzegt haar het recht om de straf vast te stellen. Wanneer de jury na haar beraadsla gingen weer zitting neemt en heur voorzitter het hem voorgeschreven formulier uitspreekt. „Bij mijn eer en mijn geweten, voor God en voor de menschen," verklaart de jury enz. enz." mag hij zeggen, of de beklaag de schuldig is of niet, doch hij mag geenszins zoggen, welke straf dc schuld igverkl a arde verdient. In zijn „Traité des délits et con traventions de la parole" deed Chas- son de noodzakelijkheid van de in stelling der jury in misdrijfzaken uitkomen, door t© verklaren, dat ,,'t volk er belang bij heeft, te weten, of de macht, die beschuldigt, zich niet van een voorwendsel bedient om een burger uit den weg te ruimen." In rechtszaken is de jury dus een soort van controle-middel van het land. Zooals het nu echter toegaat, is dat controlemiddel dikwijls maar lap werk. Een handig rechter-president kan zijn Vragen zoo inrichten, dat de jury of zijn zin volgt of gelijik in bovengenoemd geval te Rodez bê- tises begaat, die de rechtspraak tot een paskwil maken. Slechts één feitelijk recht is der jury toegekend. Zij beschikt over ver zachtende omstandigheden. Volgens een statistiek zijn van de 4000 we gens misdrijf beschuldigden waar van Parijs 700 a 800 heeft moeten berechten 20 pet. vrijgesproken. Wat de 80 pet. veroordeelden betreft, zijn voor niet minder dan drie kwart gedeelte verzachtende omstandighe den aangevoerd. Daaruit blijkt mijns inziens, dat de populaire justitie, die geacht kan worden door de jury ver tegenwoordigd te zijn, minder hard en streng is dan sommige anti-democra ten piegen te beweren. Inderdaad is zij, meer dan de rechters van beroep, zeer verdraagzaam ten opzichte van wat men „crimes passionnels" noemt misdaden, begaan in een oogenblik van ongeketenden of ontketenden hartstocht, en bewaart zij haar uiter ste gestrengheid slechts voor degenen wier misdrijf koude, lage berekening tot beweegreden had. En zoo is het ook uit dezen hoofde begrijpelijk, dat eenige wakkere man nen aandringen op .de uitbreiding der bevoegdheid van de jury. OTTO KNAAP. ren zijn. Er is meer kans, dat hij aan den zeekant staat, maar wij moeten zoo min mogelijk gevaar loopen. Phyllis stemde hiermee volkomen in. De helling was steil genoog, om al haar aandacht in beslag te nemen, maar eindelijk was het toch goed en wal volbracht. Toen hun voeten in het losse zand van het strand zakten, kwam daar een reusachtige gestalte om den hoek van de meest nabijzijnde hut. Ben jij dat, Michael? fluisterde Ravenscar. Ja. ik ben het, luidde het ant woord. U heeft de dame meegebracht, zie ik. Jaen een klank van voldoening was in de stem van den secretaris niet te miskennen, ik heb de dame meegebracht ls de boot klaar Ligt al een half uur op wacht, zei Standish. Nu, juffertje, als u nu niet te trotseh is. om een armen vis schor do hand te geven, daxi zal ik u j naar het water geleiden. Er liggen hier kreeftenschalen en allerlei ande re dingen, waarop uw mooie voetjes leelijk terecht zouden komen, als u niet weet, waar te stappen. Laat het maar liever aan Michael Standish over. Hij zal beter dan een vader voor u zorgen. Een plotseling gevoel van tegenzin deed Phyllis huiveren bij de hinder lijke familiariteit van dezen man. Maar zij was nu eenmaal tot deze on-1 derneming besloten en het zou spoedig1 voorbij zijn. Al het onaangename van dezen middernac-htelijkcn tocjit zou eon boete zijn tegenover haar min naar, omdat zij hem ongehoord had beschuldigd. Zij legde haar hand in den reusachtigen vuist van den man, en Ravenscar liep achter hen aan naar de boot. HOOFDSTUK XII. Het bevel tot inhechtenis nemingvan den Rechter. Het is mijn pijnlijke plicht u te waarschuwen. Mr. Richard Wenslade, dat u niet gedwongen wordt beschul digingen te beantwoorden, maar dat als u ze beantwoordt, het zal worden opgeteekend en later in aanmerking genomen bij het besluit van de jury. Ik behoef niet te zeggen, hoe ik het betreur, zulke woorden to moeten richten tot een lid van uw hooggeach te famill». De stem van den rechter beefde een beetje, toen hij de gebruikelijk© waar schuwende woorden tegenover een ge tuige onder verdenking liet hooren. Het was geen aangename taak zulke taal te moeten gebruiken tegenover iemand, die door de misdaad, welke onderzocht werd. naaste erfgenaam was geworden van een oud peerschap en groote bezittingen. Blozend en wantrouwend, stond Dick in de cètuigonbank van waar hij zoo Juist den eed had moeten afleg gen. Do gelagkamer van het „Wapen van Beacon" was ondragelijk vol met tweemaal zooveel menschen van het publiek, die het klaar hadden ge speeld om in dit vertrek binnen te dringen, dat niet eens te groot was voor het aantal menschen, dat hier officieel tegenwoordig moest zijn. Maar Dick had voor niemand anders oogen dan voor den president, dien hij in zijn driftige verontwaardiging als zijn persoonlijke vijand beschou- do. O. verontschuldig 'u maar niet, mijnheer, zei hij met een gemaakte he oghartigheid, die hem anders vreemd was. Ik heb niets te verbergen. Ik zal iedere vraag, die u mi] zal stel len, beantwoorden, en ik zal niet ver geten, dat ik een eed heb afgelegd. Ontstemd over het optreden van den getuige, vond de rechter, dat hij ge noeg eer had bewezen aan den naam der familie. Hij liet zijn welwilleuden toon varen. ik zal op uw woord vertrouwen, zei hij kortaf. In welke verhouding stondt ge eenige dagen voor zijn dood tot uw vader In een slechte verhouding. Wij hadden ©en paar dugen na elkaar he vige woordenwisselingen gehad; zei Dick op 7:;n meest onverschilligen toen. El'sha Crowe, die ook tusschen de toeschouwers was binnengedron gen. keek steelsgewijze vun den getui ge naar Ravenscar, die tegenwoordig was als plaatsvervanger van I.ord Monksilver, en ook voor 't geval, dat hijzelf inocht worden opgeroepen. Do onbeteekenende wachter merkte "p, dat do secretaris droevig zijn hoofd schudde over het pas uitgesproken antwoord. Eu de oorzaak van dezen twist vervolgde de rechter. Die behoeft niet geheim te blij ven, antwoordde de getuige flink. Rechtvaardigheidshalve ben ik blij, dat ik een gelegenheid heb om dit in 't publiek to verklaren, ik had mijn vader in kennis gesteld van mijn ver loving met Miss Phyllis Vaughan, de dochter van kapitein Vaughan van Down Cottage en de gouvernante van mijn zuster. Hij was hier zeer ont stemd over, en bewoog haar zonder uitstel, haar ontslag to nomen. Nadat zij ons huis verlaten had vestigde hij de verdenking op haar. dat /;j een ring gestolen zou hebben, die mijn moeder verloren had. Ik beschouwde die beschuldiging als een beleed tg In g1 en als ©en latere overweging uit spijt ingegeven. Den volgenden morgen werd de hoed van Miss Vaughan op den rand vun den afgrond gevonden, en ik twijfelde niet of ztj had zichzelf in ze© geworpen ten gevolge van do verdenking die haar ter oore was ge- kemen. Die opvatting wordt, naar ik geloof, door allen, die haar kenden,' gedoeld. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 3