NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No, 8596 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 1 JULI 1911 C HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: jplfL JUW ^an 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 15 regels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der jSIKPs Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Jf jlAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 -ÊT L&l1 jgP||j50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. CefcSS ZoTdTgibla'd, vo'or 'Haarlem' I ten* Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. 8 de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. \2>è> Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot da plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Amsterdamsche Kout ix. Het gouden Jubilé der Twent se he Bank. Amsterdam, de eerste Nederlandsche stad met verplichte winkelsluiting. Het is mi in oprecht en ernstig voor nemen, ditmaal eens echt zakelijk te gaan schrijven, want ik heb als kro niekschrijver te memoreeren het ju bileum en. de geschiedenis van een on zer grootste bankinstellingen„De Twentsche", die 50 jaar onder leiding van den heer B. W. Blijdenstein be staat. Eu nog hebben we nooit den thans 71-jarigen behoeven toe te voe gen „Varus, Varus, waar zijn onze millioenen gebleven Hoe al die bankondernemingen, in de groote eebouwen. die we reeds met zeker respect gadeslaan, worden ge dreven, daarvan heeft de leek natuur lijk geen flauw begrip! Daar worden schaakpartijen gespeeld met cij fers, rechts eindigend met vele en veelbeteekenende nulletjes. Een enke len keer krijgen we slechts, zooals nu wedeT met het jubileum der Twensche Bank, alleen door de Nederland sche Bank en de Nederlandsche Han- del-Mij. te overtreffen, een kijk je in het interessant bedrijf, dat het voorhanden, en door den eigenaar niet dadelijk bruikbare kapitaal, brengt bij derden, veelal den eigenaar onbekend, met de vergunning het te gebruiken. De Bank is, zooals de naam nog aanduidt, van een zeer nederig begin. In de Italiaansche steden der Middel eeuwen had elk wisselaar en hande laar op straat of plein een tafel of bank, „banco", waarop hij gelden uit betaalde en in ontvangst nam. Kon hij door slechte zalcen zijn verbinte nissen niet nakomen, dan werd zijn bank stuk geslagen „banco rotto", waarvan is afgeleid ons „bankroet". Di den beginne werd er slechts gewis seld later werden de banken als het ware aangewezen inrichtingen, om geld in bewaring te nemen, dat op oen bepaalde plaats overvloedig was, en waarboor aanvankelijk zelfs nog een zeker bewaarloon werd betaald. Zoo verbond zich aan het wisselbe- drijf weldra de werkzaamheid eener Giro-bank (Giro beteekent in het Ita- liaansch zooveel als omloop, omme zwaai), die toch ten doel stelt den gemakkelijken omloop van. het kapi taal te verzekeren, zooals de arbeids beurs dat doet met het artikel „ar beid". De bankiers werden en zijn dat nog heden ten dage de tus- schenpersonen tusschen de kapitalis ten eenerzijds en de kooplieden, en nljveren anderzijds. Bij de ontzaglij ke uitbreiding van het handelsverkeer in de laatste eeuwen zijn de banken als inrichtingen van openbaar ore- diet, die op groote schaal en .zoo ge makkelijk mogelijk, kapitaal verstrek ken, tot groot en bloei gekomen. Voorts verleenen ze haar dienst tot het vereffenen van betalingen, zonder het omslachtig en kostbaar- gebruik van gemunt geld. Vooral In Engeland- is deze taak de'r banken tot groote ontwikkeling gekomen (Clearinghou se). Zonder banken zou er heel wat meer geld in omloop moeten worden gebracht, (men denke slechts aan on ze rentelooze bankbiljettën, van wel- kër uitgifte de Nederlandsche Bonk van de Regeering het monopolie kreeg, van wissels, chèques enz. enz Zooals de deposito-bank een spaar bank in het groot kan gënoemd wor den, zoo vervult de beleenings- en discontobanik de rol, die een bank van leening bij de kleine burgerij vervult. Do bloei va'n de Twentsche Bank bleef evenredig met den bloei der Twentsche katoennijverheid in de laatste helft der vorige eeuw en het begin der twintigste, voor welke ze feitelijk we'rd opgericht. Evenals zelfs de Nederlandsche Bank in het begin van haar bestaa'n heeft ook de Twentsche in den aan vang veel openlijke, doch nog meer heimelijke tegenwerking ondervon- de'n van dezelfde instellingen, die nu de glorievolle jubila'resse met bloe men hebben gehuldigd! Zoo wordt ook hier als overal ter wereld pas bij het succes eer betoond! Zoo'n bank heeft ook haar geschie denis, zoo goed als gij, lezer en ik, als uw stad en de mijne, als ons beider land! Ze heeft ook haar Stukm und Drangperiode gehad, heeft ook wel eens een „faux pas" gedaan, zoo goed als ik u, lezer beleefdheids halve natuurlijk niet), heeft booze ja ren gekend van paniek, en zich daar na langs „lijnen van geleidelijkheid" ontwikkeld. Om maar weder ee!ns een wel niet juist fonkelnieuw beeld te gebruiken, dat hier echter thans wellicht toe passelijker dan ooit wordt gebezigd: de kantoren (aan de Spuistraat) van het Hoofdkantoor de'r Twentsche Bank waren Zondag in eeh lusthof herschapen, en het hield waarlijk maar niet op met de nieuwe bloem stukken, die telkens weder wei-den aangedragen: allemaal geschenken vain andere ondernemingen en van particulieren. Het gouden jubileum dezer Bank is op de meest waardige wijze gevierd. Den lsten Juli, deu dag dus, dat deze brief in druk verschijnt, zal de directie haar personeel nog een diner aanbieden in het Groot Badhuis te Zandvoort. De vervroegde winkelsluiting waaraan ik reeds mijn Kout V wijdde heeft in de raadsvergaderingen van Woensdag en Donderdag haar beslag gekregen. Om des te zekerder te slagen met de avondsluiting, had den de voorstanders de Zondagsslui- ting vooraf ten offer gebracht. Zooals liet veelal gaat met zaken, waarvan het voor en tegen in volks vergaderingen reeds in den breede is uitgemeten, brachten de debatten weinig nieuws. De beste pleidooien waren die van den heer Vliegen, pro, (wren door Mr. Worst, een tegenstem iner, hulde werd gebracht) en van prof. Fabius, Contra. Deze iaatste zocht vooral zijn kracht in juridische bezwaren en in humor. De „N. R. Ct." spreekt van de „van gezette stu die blijk gevende, bij uitstek gedocu menteerde rede" van den heer Vlie gen zeker in deze een onverdacht getuigenis Mr. Fabius had gezegd, het zijne te denken betreffende net ge mis aan moed, dat de winkeliers, jammer genoeg, een beletsel schijnt, om zelf, naar eigen inzicht, hun ar beidstijd te regelen. De heer Vliegen stelde gevat daartegenover Mon tesquieu's definitie van moed be wustzijn van kracht. En kracht kun nen de winkeliers niet bezitten iu hun strijd tegen de concurrentie I Met 24 tegen 20 stemmen werd ten slotte art. 1 aangenomen, nadat de heer Zwart (tegenstander) bij amen dement den openingstijd des morgens van 6 op 5 uur had weten te bren gen. Des Zaterdags mogen nu de win kels, ook die der Figaro's oftewel bar biers, niet langer open blijven dan van 5 uur 's ochtends tot 11 uur des avonds zoo ook den dag vóór Hemel vaartsdag, van 29 November tot 6 De cember en van 17 tot 24 December. De overige dagen van 5 uur 's ochtends tot 9 uur 's avonds. Vóór stemden socialisten, vrijzinnig democraten, 3 Katholieken, 1 anti- revolutioimair, 1 Christelijk-Hiatori- sche (Harmson) en vijf liberalen, ter wijl één vrij zin nig-democraat afwezig was. Het geheele voorstel werd ten slotte aangenomen niet 22 tegen 14 stem men. Meiden we nog, dat de heer Vliegen beloofde, indien de avondsluiting als proef medevalt, ook de Zondagsslui ting ter hand te zullen nemen. Wellicht komen we in een volgen- den brief nog oven op eenige details terug, natuurlijk na onzen gast Pre sident Fallióres de noodige eer te hebben bewezen 1 B. TH. Stadsnieuws Nijverheid In Haarlem. Ei- behoort zeemanschap toe, om een vergadering als deze er toe te krijgen, de agenda in den gazetten tijd af te werken. Sommige discussies duren langer dan verwacht wordt, omdat de beste voorzitter de tong riem van de sprekers niet altijd in het juiste gaatje vermag te zetten. En de lunch duurt een beetje langer dan berekend is, zoodat na de pauze de voorzitter met den hamer begint te dreigen en remmende opmerkingen te maken. Vrijdag na de pauze zat het hoofd van de afdecling Handel, Mr. Ever wijn, trouw bezoeker van deze verga deringen, rechts van den voorzitter aan de hoofdbestuurstafel. En Mr. Evers zetto over de Ziekteverzekering een doorwrochte rede voort, die in een tijdschrift beter tot haar recht ge komen zou zijn. De vergadering maakte uit, dat be- drijfsziekten en bedrijfsoi)ge vallen niet onder de Ziekteverzekering moeten worden gebracht. Toen het er op aankwam, te ver klaren of de werkgever met een ge deelte der premiebetaling moet wocr- wen belast, of die geheel ten laste van den arbeider komen moet., voerde de heer C. H. Julius, van Haarlem, di recteur der Maatschappij, liet woord, om te betoogen, dat er geen enkele grond is, om die op den werkgever te verhalen. Op dit oogenblik werden in dc zaal ietwat laat aschbakjes, rondgedeeld, waarvan uw verslaggever hoopte, dat die (wegens haar bonte kleuren) nu eens niet van Nederlandscben oor sprong zouden zijn. Helaas, die hoop werd wreedelijk beschaamd. Bij meerderheid van stemmen werd uitgemaakt, dat de vergadering wen- schelijk vindt, ook den werkgever met een gedeelte der premiebetaling te belasten. Nu stelde de VOORZITTER de quaestie der tariefvvet aan de orde, waaromtrent verschillende moties waren ingekomen. De vergadering verdiepte zich in beschouwingen, hoe zij doen moest, nog niet eens wat zij doen zou. Het liep over dc qauestie, of de algemeene vergadering zelf een besluit nemen, of dat aan het hoofdbestuur opdragen zou en of nu dadelijk moties uit Twente zouden worden behandeld. Besloten werd tot dat laatste over te gaan. Het hoofdbestuur stelde nu zelf voor De Maatschappij van Nijverheid, kennis genomen hebbende van het ontwerp-tariefwet, overwegende dat blijkens de Memo rie van Toelichting de daarbij voor gestelde verhooging van rechten mede ten doel heeft de bevordering der Ne derlandsche nijverheid overwegende, dat de bevordering dei- Nederlandsche nijverheid liet doel is van adressante, ter bereiking waai1 van de belanghebbenden zich in deze Maatschappij vereenigd hebben, en zij zich daarom geroepen acht, hare meening over het wetsontwerp te doen kennen van oordeel, dat, afgescheiden van mogelijke bevoordeeling van enkele takken van nijverheid de nijverheid in liet algemeen door de verhooging van rechten eerder geschaad dan ge baat zal worden ver-werpt de aan de Nijverheid in dezen vorm aangeboden ondersteu ning en draagt het Hoofdbestuur op, van dit besluit aan de Regeering en de Staten-Generaal kennis te geven. Met deze redactie vereenigden zich de Twentsche departementenzij werd aangenomen met 200 stemmen vóór, 49 blanco en 7 tegen. Daverend applaus volgde op de rne- dedeeling van dezen uitslag. Na nog eenige beraadslaging van minder belang we'rd de vergadering geschorst en begon de rijtoer, eerst door de gevlagde straten om de Win kelweek te zien. In omstreeks 20 rijtuigen lieten Di recteuren en afgevaardigden de eta lages de revue passeeren en spraken hun waardeering uit over het groote aantal e'n de veelsoortigheid; velen gewaagden e'rkentelijk van de groote medewerking, door Haarlems winke liers aan deze zaak verleend. Daarna werd een bezoek gebracht aan het gegoten huis te Santpoort, waar de bezoekers gekiekt werden; de rit ging terug over Bloeme'ndaaL Een aardige rijtoer, maar enkele graden te koell Aan het Heerenhek stonden de rijtuigen der E. S. M. gereed, om de deelnemers naar Zandvoort over te brengen. De nieuwe restauratiewa gen had veel bekijks, dien te betre den was ditmaal voorbehouden aan het hoofdbestuur en zijp gasten. Het diner in Hötel Noordzee was gezellig en (dit te'r eere van de direc tie) het was goed. Te 10 uur werd de gezelligheid overgebracht naar het Hótel Groot Badhuis, waaT een strijkje was en te elf uur trok meü weer huistoe. 'T KOLONIAAL INSTITUUT. Mr. J. Kruseman schrijft een stuk in 't Hbld., waarin hij betreurt, dat B. en W. van Amsterdam 4 H.A. van de voormalige Oosterbegraafplaats vóór de stichting van het Koloniaal Instituut willen bestemmen, voo'ral. waar Amsterdam reeds zoo arm in aan pla'ntsoenen. Beter zou hij het vinden een ander Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. ...Wouter vliegt Tenminste hij zal vliegen. Had hij ze niet zien vliegen, dan was on ze geliefde neef hoogstwaarschijnlijk nooit op zoo'n mal idéé gekomen Maar nu is de zaak hopeloos. Er is alles aan gedaan, om 't nog te belet ten mis. Wouter was onvermurw baar en meende voor de zoovee maal weer dat hij, en hij alleen gelijk had. De bacillen der VTiegiani mus acutus, die reeds in beden kelijk grooten getale in zijn hersenkas rondhipten. en hem tot dit wanhopig plan hadden gevoerd, werden door de tegenwerpingen dei- gansche familie nog vermenigvuldigd. Het gewone Woutersche effect Bij tegenspraak van z'n plannen wortelen die steeds vaster in zijn koppig brein Mijn vader wees er hem op, dat hij met z'n vliegproeven, die natuurlijk moesten mislukken, de heele familie zou comproinitteeren. En tante lvoos- je, tranen mot tuiten huilend, voerde aan, dat Wouter, met z'n grijze haren en vijf-en-v*eertig lentes, te oud was om z'n (kostbaar) leven zoo roekeloos in de waagschaal te stellen. Dit alles hielp niets. Aan het einde der familievargadering was Wouter's laatste aarzeling overwonnen door al de tegenwerpingen-tegen-z'n plan en meer dan ooit was hij besloten, dat door te zetten. Slagen zou-ie, volgens hem, zeker, want dertig jaar geleden was hij al zoo'n buitengewoon handi ge jongen, en nergens bang voor. Te oud en hij had ergens gelezen, dat de vlieger Kimmerling al grijze harem had 1 Tenslotte gaven ze 't allemaal op. Wouter tot rede te brengen. De Euro- peesche rondvlucht-bacterie had hem In haaar klauw. En hij sprak met wa re geestdrift (een hij hem zelden voorkomend artikel) over de heerlijke sensatie van het voortsnellen op een broos vliegtuig, daar hoog in de ijle1 luchten .Ver boven al dat aardsche gedoe 1 Den volgenden dag vonden we deze advertentie in de krant AEROPLANE GEVRAAGD. Bezadigd heer, zich de vliegkunst willende eigen maken, wenscht zich een tweedehands, doch in keuxigen staat zijnden ééndekker aan te schaf fen. Aanbiedingen onder motto „Wou ter vliegt", tevens ,met opgave van een goedkoop adres om de kunst te leeren. aan het Bureau van dit Blad. Drie dagen later had onze neef aanbiedingen van alle mogelijke vliegf abrikan Ion, om hem een ouwe monoplane te leveren en de vlieg kunst te leeren. Die, welke naar onze meening de slechtste was, nam hij na tuurlijk. Principieel I Ettelijke dui zenden uit de gezins-spaarpot, uit tante Iïoosj e-d' r-moeders-ver sterf moest het kosten. Wouter was als verjongd, vol jeugdig vuur pakte hij z'n valies, en verdween ondanks de smeekbeden van z'n trouwe gade in de richting-vliegkamp. Hij huurde kamers in de buurt, trok iederen dag naar het vliegveld, be klom 'n ouwe monoplane, overal goed voor, behalve voor 'n opstijging, en leerde de eerste beginselen der vliegkunst. Wouters volharding was oneindig. Hij vloog weliswaar niet, maar hij zotte door. „Rijden" moest-ie leeren en hij reedVandaag tegen een hangar, morgen tegen een mécani- cien op (die als door een wonder geen blessures bekwam), daarna vieren deelde onze geachte neef het ouwe oefentoestel ongeveer, door hnea recta tegen een auto, die voor z'n loods stond, op te stuiven. In eem minimum tijds was hij de celebriteit van het vliegkamp geworden. lederen morgen als Wouter verscheen, een sigaar in z'n linkermondhoek en een groene pet achterstevoren op zijn grijsharig hoofd (evenals nóg grooter aviateurs beschouwde hij het als een zeer ele gante luchtdracht) dan stroomde alles wat in en bij het vliegkamp werkzaam was te zamen om den beroemden start van mijn neef Wouter te aanschou wen. Ik weet dit zoo góed, omdat hij 't alles in een dagboek heeft geno teerd, waarvan hij mij minzaam heeft veroorloofd copie te nemon. Dan stonden al die menschen om den aviateur Wouter heen zo keken eerst na, of de stuurinrichting be hoorlijk vastgebonden was, zoodat le célèbre aviateur niet naar hooger sfe ren kon opstijgen. Daarna zetten ze den motor in gang, gaven hem den raad, te sturen, en lieten 'm los. Meteen schoot de ouwe een dekker vooruit, en Wouter, zich kloekmoedig aan do stuurplaats vastklemmend, liet 'm rennen tot een der bovenver melde ongelukken plaats greep, het toestel kapot was en de aviateur ver suft in 't gras lag. Hierna waren de oefeningen voor dien dag geëindigd. Nu zeggen de namen van vele ver- eenigingen, dat oefening kunst kweekt. Daarin is veel waars. Maar Wouter had toch tante Koosje-d'r- moeders heele versterf al aan repara ties en onkosten doen wegvliegen, vóór hij zelf vloog. Deze gebeurtenis kwam hij gisteren aankondigen. Er was kransavond bij de Hupstra's, en behalve onze avia teur waren alle kransleden present. We hadden 't juist over het geweldig aantal der candidaten voor den Scho- tenschen raad (vijfentwintig stuks, goed geteld) toen de deur openging en neef Wouter- binnentrad. We groet ten hem zeer uitbundig, gezien het be kende verschijnsel, dat veel men schen eerst goed gewaardeerd worden als ze 'n flinken tijd afwezig zijn ge weest. Tante Koosje schreide oprech te vreugdetranen, en mijn voorzaat, I'idelio Sr., schudde Wouters hand. Allen voelden, dat hier een groot man was binnengetredenzoo al niet een veroveraar der lucht dan toch een der hei I En zijn eerstvolgende woorden brachten algemeene ontroering te weeg. „Vrouw", zei Wouter (en er was iets plechtigs in zijn stem). „Vrouw 1 Morgen vlieg ik Het gezelschap was (gezien het dagboek) perplex. „Kijk niet zoo onnoozel I" zei de groote luchtheid vriendelijk. „Ik vlieg, morgen, mijn nieuwe ouwe toestel. En jullie komen natuurlijk kijken. Daarmee uit I" Hierop liet hij zich in Hupstra's lui'sten stoel vallen, sloeg z'n beenen over elkaar, trok zijn welbekende ar rogantste erezicht en glimlachte met onloochenbare zelfvoldoening. Mijn sr- verzocht om de eer van een inter view, dat Wouter evenwel kort en bondig weigerde met de mededeeling, dat „de zaak nog niet rijp voor publi catie" was. (Een uitdrukking die, het zij tusschen haakjes gezegd, niet als kersversch kan worden aange merkt). Enfin, tenslotte had hij geen moeite de heele krans te bewegen, om van zijn eerste luchtdartelingen te komen genieten. VLIEGKAMP TE X. ZATERDAG MORGEN. „Het programma voor heden ver meldt een eerste opstijging van den aviateur Wouter. Voor deze eerste proeve van aviatische bekwaamheid des heeren Wouter, een veelbelovend jeugdig vlieger, bestaat algemeene be langstelling (aldus het plaatselijk krantje) in ons dorp. Aanwezig zijn de burgemeester van X.. de heer Vlie- gerstein, de beide wethouders Draag en Vlak en de heele gemeenteraad. Verder, de gemeente-ontvanger, de bode van het stadhuis, twee veld wachters, de aviateur, twee mécani- ciens, een aantal heeren en dames uit Haarlem, leden van de krans des hee ren Wouter, nog een aantal aspirant- vliegers. En vele anderen! Te tien uur verschijnt de heer Wou ter. Hij is gekleed in vliegerscostuum, een soort jupe-culotte van gummi, draagt verder een valhoed en een reusachtigen stofbril. Vertoont eeni ge zenuwachtigheid, evenwel een zeer veel voorkomend verschijnsel bij be- ginnenden op het moeilijke en on gewisse pad der luchtvaart. Hij wordt met daverende hoera's door de menigte begroet, buigt min zaam en begeeft zich onmiddellijk naar zijn hangar, waar het dochtertje van den burgemeester hem een krans aanbiedt met witte linten, gesierd met de opdracht „Aan de locomo- j tief onzer heide, den grooten vlieger Wouter". Donderend gejuich breekt los. Tranen staan in alle damesoogen. Men kust den vlieger de hand, op het moment, dat dit blad ter perse gaat. Vervolg in ons nummer van de vol gende week." Tot zoover het plaatselijk orgaan, wellis tijd van verschijning helaas geen volledig verslag mogelijk maakt. Laat ik het volgende aan de zeer juiste mededeelingen der X.'er cou rant toenoegen Te elf uur drieënveertig precies stapt de aviateur in zijn stuurstoel. Hij neemt een roerend, doch zeer een voudig, afscheid van de zijnen, en laat onmiddellijk den motor van zijn eendekker aanzetten. Vier X.'er boe ren houden uit alle macht het toestel vast, terwijl de aviateur het volk een minzame kushand doet geworden. Dan heft hij zijn arm op... en de mo noplane rent door de hei. Onmiddel lijk bespeuren wij de groote vorderin gen van den vlieger, die op wel een meter afstand thans langs den hangar schiet, slechts twee pylones omver werpt en een sierlijken bocht be schrijftHelaas, die slaagt niet ge heel... En met een energieken zwaai slaat het toestel den broeden toe gangsweg van het vliegkamp in, en rent weg in de richting van het dorp. Dit is een vreeselijk moment. Wouter stuift verder en daarginds wacht een deel der niets kwaads vermoeden de burgerij in de dorpsstraat op het grootsche moment, dat de aviateur zich hoog aan den gezichtseinder zal vertoonen Geweldig is de consternatie als de op hol geslagen eendekker ver schijnt, laag blijvend en slechts aan den gezichtseinder van de dorps straat. Alles vlucht. Slechts een oude hond, een kip en een varken sneven onder het toestel van onzen neef. De brandklok wordt geluid de re dactie van het plaatselijk orgaan be sluit alsnog een bijvoegsel uit te ge ven, met een pakkend vervolg van 't artikel over de heden gehouden vlieg- demonstratie. Vóór het raadhuis herkrijgt Wouter zijn tot dusver totaal verloren présen- ce d'esprit, Een druk op het hoogte stuur, en hij vliegtHij vliegt, flad dert op vijf meter hoogte onzeker over een lantaarnpaal heen, beschrijft weer een onwillekeurigen bocht en „landt" en vol plané met een smak in de sloot naast den weg. Het toestel is physiek mijn neef moreel gebroken. Hij weent, en knerst op de tanden. Hij vervloekt de aviatiek, de dorps- sloot en zijn toestel. Hij wordt op last van den burgemeester onder den to ren opgesloten, wegens „het veroor zaken van de mogelijkheid tot het ver oorzaken van lichamelijk letsel". De burgemeester zal nazien of dat een delict is. Blijkt een uur later van niet. Wouter wordt weer vrijgelaten. We vertrekken onmiddellijk alle maal uit X. Wouter méé Z'n bla^ gueur is weg, z'n gansche arrogantie is weg, hij zwijgt voor 't eerst in zijn leven gebeurt dat, terwijl ande ren praten. Slechts eenmaal opent hij den mond. om plechtig te verzekeren, dat hij van nu af op grond van prin- cipiëele overwegingen een beslist te genstander der vliegsport is. Morgenavond is er een buitengewo ne kiransbijeenkomst. Daar komt do vraag ter tafel of Wouter benoemd moet worden tot eerelid (gezien het feit, dat hij gevlogen heeft) of wel worden geroyeerd (zijn. gedrag in aanmerking genomen). En de X.'er courant heeft haar aan tal abonné's. tweehonderd, tot drie honderd zien uitzetten. Dank zij het bijvoegsel. Overigens geen nieuws 1 JAN F1DELIO,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7