me. to er verantwoordelijk voov. Do z .1-.' de vverkh u (ér is al aan gedaan, zeker) moot geleidelijk Wat den woningnood betreft, der die eons door do Haarlemse he ar beiderswijken wandelt moet het opg< vallen zijn, dat or weinig arbeiders woningen keg staan. Een woningtel ling. een statistiek, is wel dringend noodig. Met het woningvraagstuk staat dc grondpolitiek m nauw ver band. Tot dusver was het gewooto&e den gemeentegrond voor luxe wijken Ie liestemmon. Kan er nu in liet Noor den van de stad niet eons een mooi park komen, omringd niet door luxe- maar door arbeide rswontingon(Ap plaus). Do verlaging van den gasprijs is, zooals de zaken nu staan, geen kwes tie van het bedrijf moer, maar een zuivere belastingvraag. Zelfs by be houd van de ber.belastingregeling, die we nu in Iluarlem hebben, zou oen verlaging van den gasprijs een groot voordeel voor de kleine lui en de winkeliérs zijn. Spr. geeft ter aan- tooning hiervan een bevijfering. Wil men werkedijk goede armen zorg uitoefenen, dan moet men trach ten de armen uit de misère te bren gen, zoodat ze er weer bovenop kun nen komen. Nu, bij de tegenwoordige bedoeling, blijven ze in die misère! Nu is het waar, dat de Armenwet de gemeenten niet geheel vrij laat om te doen wat men wil maar men hoeft in verschuilende gemeenten ge voeld dat die det uit den tijd is, feitelijk de wet overtreden door een dubbele bedeeling in te stellen (zooals in Zaandam). De Staten hechtten hunne goedkeuring aan die verhoo ging, en de Hooge Regeering vond geen termen het besluit af te keuren. De heer Nagtzaam eindigt de be spreking zijner versch.llende punten van het gemeente-program met ver schillende resultaten, door sociaal democraten in diverse gemeenteraden van ons land behaald, aan te halen. Ook memoreert hij nog even de as- phaltquaeistie. In 1848 werd Koning Willem II in éón nacht van tegen stander: voorstander van de grond wet, Dat heeft zich hier met hel as- phaltvoorstel herhaald, toen B. en W. In eens van tegenstanders voor standers werden. Dat bereikte burgerij die ha're vertegenwoordigers In den Raad had. Ook gij, arbeiders, moet in den gemeenteraad gerepre senteerd zijnl De heer J. E. W. DUYS, tweede spreker van dezen avond, wijst er op, dal in 1907 en 1909 een groot deel \an dc kiezers op een sociaal-democraat stemde. Toch is er nog geen enkele in den llaarlemschen Ruud. En dat is zoo in heel veel plaatsen van ons land. Onder groote hilariteit vertelt spr., dat hij ©enigen tijd geleden op het Am sterdamsdie station met den trein aankwam en een gansche politiemacht vond.. Kwam president Fallièires, kwam er een.groot staatshoofd aan? Neen uit den trein verschenen vier boeventronies Z. M. de onderkrui per werd ontvangen Evenals de man, die zijn vaderland in den oorlog verraadt door bij den tegenstander dienst te nemen, is ver achtelijk de man, die de natie van den srbeid verraadt en dienst neemt bij de klasse, waarmee zij in strijd is Eii de onderkruipers behooren wel gewoonlijk tot het slechtste deel van de arbeidersklasse. Ze worden behan deld als vorstelijke personen Maar dit i3 vaster is nog nooit een onder kruiper geweest, die het langer dan een halfjaar nadat de staking was ge ëindigd bii z'n baas heeft uitgehou den. Zijn taak was afgedaan hij moest er uit De zaken, waarom het in de Kamer, en in de Staten en in den Raad gaat, zijn geen vragen van recht, inaar van klassenstrijd. De wereld wordt niet door rechtsovertuigingen, maar door belangen beheerscht. Al heb je 't grootste recht van de vischmarkt, als je niet genoeg vischvrouwen bij je hebt, krijg je geen gelijk. (Gelach). Spr. behandelt de kiesrecht-kwestie; de bezittende klasse heeft zichzelf in dat opzicht in een bevoorrechte posi tie geplaatst. Zesmaal honderddui zend meerderjarigen worden tliuis- geiaten bii de verkiezingen. Aan den parlementairen wagon hebben de heeren in de Eerste Kamer ©en gouden rem gemaakt. In dat oudé-pruiken-college wordt ge slechts gekr.zen al« ge tot de hoogst-aangesla- genen in de directe belasting behoort, of een zeer hooge positie hebt be kleed Daardoor hebben de lieeren aangetoond, dat hun „algemeen be lang" slechts het belang is van de be- «iltende klasse. Spr. zou de heeron wel oons willen lien als de socialisten het staatsbe stuur in handen kregen en besloten het algemeen belang te dienen door zesmaal honderdduizend meerderja rige kapitalisten van het kiesrecht voor de Tweede Kamer uit te sluiten. En tot lid van de Eerste Kamer niet te kiezen de hoogst nangeslagenen maar degenen, die 't meest „ge sjoelde" in de maatschappij waren. ■(Gelach.) Behalve een kinderjuffrouw bij de irweede Kamer, heeft de bezittende klasse bij de gemeenteraden, bij de uitvoering der wetten, de Gedeputeer de Staten als rem gezet. Al mocht een gemeentebestuur eens wat erg demo cratisch worden, dan hebben we er toch nog onze dierbare leden van Ge deputeerde Staten staan. Zoo zit automatisch ons staatsbestuur in el kaar. Verder gaande wijst de hoor Duys Op de positie, waarin het kind van ver schillende klassen leeft. Men zou toch seggen moet een kind irn zijn prille Jeugd al de gevolgen aan den lijve on dom inden van het kapitalistische stel sel'-7 Maar dat stelsel van altijd maar .dividend overheerschl alles in ,énzo maatschappij. Het concur- ;rentiesysteem voert tot ergerlijke tUngen. Eerst slaat men de wonden zelf, daarna plaatst de gegoede klasse zich nog op liet voetstuk van liefda digheid. Het pleit voor het socialisme, dat liet niet wordt aanvaard door de dom me massa, uiaar door hoi meer ont wikkelde deel van de arbeidorsklasse. Voor vrijhandel en openbaar ander wijs houten de vrijzinnigen nog steeds te stmden. Och, de vaan van het openbaar onderwijs ligt bij hen ook reeds lang in de modder. De eonigo partij, die haar hoog houdt, is de sociaal-democratische. Verder spre kend over de onderwijs-kwestie, merkt de heer Dnys mui, dat het aantal van 4~ leerlingen als klasse-maximum te hoog Is. Dat i3 weer de klasse-tegen stelling in het onderwijsde knpitu listen weten best, dat van een school klasse van 42 leerlingen niets terecht komt- Waarom zijn hier in Haar lem geen schoolartsen, behalve alleen voor de zwakzinnige kinderen? Dat instituut is hier niet het moest er al lang bestaan. Waarom ambuleeren de schoolhoofden hier niet waarom staan ze niet voor de klas Spr. haalt een aantal voorbeelden aan van kinder exploitatie iets dat niet voor kan komen bij de bezittende klasse. Na een uitvoerige uitweiding wekt h.u allen op te stemmen op de drie so cialistische candidaten uitsluitend. Maar maak toch ook uw beweging sterk, wordt lid van uw vakbond, van de sociaal-democratie. Gij hoort bij ons te komen, uw plicht te begrijpen, zegt spr. Zorgt, dat eindelijk ook weer eens de roode vaan in den ge meenteraad van Haarlem gaat wap peren. DEBAT, Do heer VISSER vraagt het woord, spreekt over één bepaald punt: do neutraliteit van het socialisme in ver band met het onderwijs. In Gent be staan socialistische scholen met oen socialistische catechismus. Kinderen van zes jaar af krijgen er les. Is dat neutraal? En is hot volkomen neu- traal. dat mevrouw Roland Holst eens gesproken heeft over „de socialisti sche opvoeding der jeugd" 7 Spr. haalt conige verdere punten aan. „Gods dienst is nrivaatzaak", behelst ook volstrekt ecen neutraliteit tegenover den godsdienst. Waartoe spr. Bebel citeert. Neutraliteit is een onding. Niemand is neutraal, speciaal tegenover den godsdienst. Tegenover een belijdend Christendom kunt ge niet neutraal zijn. De heer DUYS vraagt don debater, welke daad tegen den godsdienst ooit in veertien jaren in de Kamer door de sociual-democraten is gedaan. Spr. repliceert. De sociaal-democra ten twisten niet over de godsdienst- vragen ze hebben het eenvoudig over de feiten. De strijd gaat niet tegen het Christendom, maar tegen het po litieke surrogaat daarvan, tegen het Farizeïsme. De heer Dnys noemt ds W Bax. die wèl aan God gelooft en toch sociaal-democraat is. een levend protest tegen de woorden van den de bater. Nadat ook de heer NAGTZAAM nog gerepliceerd heeft, wordt do vergade ring te kwart over elven door den voorzitter gesloten, met dankbetui ging voor de opkomst. Rubriek voor Vragen G#abonnoerden hsbben liet voorrecht, Vragen op versohlllend gebied, mile tooi boantwoording vatbaar, in tc eenden bi) de Jtadaclie van Haarlem's Dagblad, Qroote Houtcuuat 63. Alle antwoorden worden geheel koitelooi gegeven en eoo sposdig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats Tan dea brander vermelden Vrcrdt geea aandacht geschonken. VRAAG: Waar is thans het gebouw revestigd van de obligatie-maatschap pij „Hot Witte Kruis?" ANTWOORD: Ons tollet bekend. Weet een onzer lozers lv©t ook? VRAAG: Bestaat er een gelegenheid eeto dergelijke als die te Bonnekom waar een 17-ja'rig meisje uit den beschaafden stand de groote vacontio buiten kan doorbrengen? ANTWOORD: Dergelijke adressen kunnen door ons om redenen van bil lijkheid niet worden opgegeven. Plaats eon advertentie. VRAAG: Kunt u ook mededeelen wie de pachters zijn van de verschil lende buffetten van de Holl. Spoor weg-Maatschappij in de verschillende plaatsen van ons land? ANTWOORD: Ter volled.ge beant woording uwer vraag zouden wij een omvangrijk onderzoek moeten instel len. Het is veel eenvoudiger als u zelf eveto bij de directie der Maat schappij informeert. VRAAG: Waar kan men zich voor in betrekking bij de Noord-Zuid- Hol la ndsche Tramweg-maa tschupp ij irvoegen? ANTWOORD: Het kantoor is geves tigd aan den Kampersingel, alhier. VRAAG: Ik ben gedurende 2 1/2 jaar in betrekking geweest, en heb daar trouw en eerlijk mijn werk ver richt. Maar dat werk stond mij op een oogenbl'ik zoo tegen, dat ik plot seling mijn dienst verlaten heb. Is de patroon nu vetplicht mij een ge tuigschrift te geven? ANTWOORD: Ja, in zoover dat hij verklaren moet, hoe lang u bij hem gewerkt heeft Meer niet VRAAG: In welk jaar is 'de eerste paardentram van het station naar Den Hout gaan rijden? ANTWOORD: In het jaar 1879. VRAAG: Waar zou ik mij moeten vervoegen om tegen kleine vergoe ding eon kind ter opvoediing en ver pleging in huis to krijgen? ANTWOORD: Om uw doel te l>orei ken zult u een advertentie moeten plaatsen. VRAAG: Ik heb eenige loten Paleis voor Volksvlijt, Weerbaarheid en Canton Fribourg roods eenige jaren in mijn l>ez:t. Kunt u mij ook uegw waar ik te weten kan komen of dte al uitgeloot zljo. ANTWOORD: Tegen een geringe vergoeding, bij iedere b&nkin VRAAG, Wie La de aannemer van de havenwerken te Soerabaja en Ma kassar, en waar woont hij? ANTWOORD: Ons niet bekend. Vraag eens aan hot Departement van Koloniën te 's-Gravenhoge. VRAAG: Hoe kan ik vetvlekken uit een half wollen, half katoenen pak verwijderen? ANTWOORD: Met een weinig ben zine. VRA \G: Ik heb een kip van den eersten leg. die erg met leggen suk kelt Eerst lei het dier eieren zonder schaal, m&ax dat is nu ook uit. 's- Mxddags gaat het dier in elkaar zit ten, en laat de eier-struif zoo maar loopen. Wat moet ik nu doen? ANTWOORD: Hieraan is nieits te doen. Hot beste is, het dier maar te dooden don is het spoedig uiit zijn lijden. VRAAG: Hoeveel warmte heeft ei in een broedmachine noodig? Moet er ook gesp'roeLd worden? ANTWOORD: De temperatuur moet den geheelen broedtijd 104 gr. zijn. De eieren moeten 1 maal daags gekeerd worden. Besproeien is niet noodig; u legt er alleen een nat sponsje in. niet VRAAG: Ik heb een hond, in orde is. Hij kwijnt bij den dag weg eet en drinkt niet meer. Ook kan hij bijna niet loepen. Wat is er aan te doen? ANTWOORD Dat is zoo maat niet te zeggen; 'raadpleeg een veearts, die het dier onderzoeken kan. VRAAG: Mij'n kippen zijn aan het ruien; eten bijna niet en twee zijn ex roede gestorven. Een derde gaat nu ook in elkaar zitten. Wat zou dit zijn, en wat is er aan te doen? ANTWOORD: Er zijn zooweel hoen- derziekten, dat uit uw gegevens moei lijk een conclusie is te trekken. Dat de dieren zoo spoedig achter elkaar sterven, is een teeken dat de ziekte besmettelijk is. Zonder de zieke die- toen dus af, en geef de gezonde des morgens doo'r hun ochtendvoer een flinken lepel olijfolie en 's middags vooral veel groen voeder. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen bij wie en waar men het inmaken van vruchten kan leeren? ANTWOORD: Op die vraag kunnen wij in deze rubriek niet antwoorden; u zult een advertentie moeten plaat- VRAAG: Kunt u mtj ook zeggen wat „Katholiek" beteekent? ANTWOORD: Dat boteekent „alge- VRAAG: Bestaat er te Rotteto'dam ook een zeevaartschool votfr de koop vaardij? ANTWOORD: Ja, directeur vato die school is de heer W. Noorduyn. VRAAG: Wanneer is Teyler's Mu seum gratis te bezichtigen? ANTWOORD: Op Hemelvaartsdag en op den eersten Zondag van iedere maand. VRAAG. Welk onderscheid is er tusschen een gebbe en een schepnet en hoe moet de gebbe zijn. om er onder deze wet mede te mogen visschen ANTWOORD. Het juiste onder scheid in de uitwendige gedaante tus schen schepnet en gebbe kunnen wij u niet verklaren wellicht dat een onzer lezers, daartoe in staat, zoo vriende lijk wil zijn, n daaromtrent in te lich ten. Intusschen kunnen wij u mede deelen, dat onder de eischen, waar aan de vischtuigen moeten voldoen, voor de gebbe geen bijzondere eischen gesteld zijn, en dat voor de toepassing der wet als gebbe mede be schouwd wordt, de oever-, bos-, steek of slaghaam. VRAAG. Wat is de kortste fietsweg an hier naar Alphon aan den Rijn ANTWOORD. Van Haarlem over Hillegom, Sassenheim en Leiden. VRAAG. Wie is de Nederlandsche consul te Dundee (Engeland) ANTWOORD. Onze consul te Dun dee is de heer Th. Farguharson, wien in het Emgelsch geschreven moet worden. VRAAG. Hoe luidt het adres van dc directie der Holl. Electrische Spoor wegmaatschappij ANTWOORD. De kantoren der di rectie zijn gevestigd Heerengracht 272, Amsterdam. VRAAG. Wie is de voorzitter van den Raad van Beheer der E. S. M. ANTWOORD. De heer C. H. Julius te Heemstede VRAAG. Wie Is de consul van Ar gentinië voor Nederland? ANTWOORD De Argcntijosche con sul hier te lande is de heer Carlos F. Saquier te Amstei'dam. VRAAG. Op welken datum kan een dienstbode in Augustus haar betrek king verlaten ANTWOORD. Den lsten of den 3en. Een vast eebruik is hier niet. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen of de I-Iollandsche Spoor vacantie-kaar- ten uitgeeft? Zoo ja. hoe duur zijn die dan ANTWOORD Gedurende 'de maan den Juli. Augustus en September zijn vacantiekaarten verkrijgbaar. Zo kos ten voor dc 1ste klasse 4. 2e kl. 3 en 3e kl. f 2. Uit de Omstreken ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: J. Fryda, Amsterdam, lindestraat 15. Mevr. A. de la Mar, idem, Hooge- weg 94. Mej. van Diggelen, idem, idem. Fam. Polak, idem, idem, 3 pers. Mej. Fransen, idem, idem, F. Hanzen, Brussel, Beau Site, 2 pers. C. W. de la Rive Box, Amsterdam idem. Mevr. B. Tiefenthal, id. Idem. Dr. R. Fleuchaus, Manheim. Belvé dère, 2 pers. Fam. Kettnér, Amsterdam, Groot Badhuis, 2 pers. J. D. Duys, Nijmegen, idem. C. Terwitodt, Arnhem, Marezate, 12 pers. J. A. van Amerongen, Amsterdam, idem. 2 pers. Mevto. Gdisken Stork, idein, idem, 4 pers. Mej. van den Berg, Rijswijk, idem. Fam. Prins, Amsterdam, Roulev. de Favauge 8, 11 pers. Fam. Oppenheimeto, Hannover, Gr. Hotel, 5 pors. Mevr. Ooser, Weenen, idem. Binnenland TIMOR. Blijkens ingewonnen inlichtingen heeft de regeering tot dusver nog geen berichten ontvangen betreffende een gevecht tusschen Portugeosche en Ne derlandsche troepen op het eiland Ti- mor. Alleen is bekend, dat er moeilijk heden zijn gerezen bij de uitvoering van de grensregeling op wedorzijdsch grondgebied. Naar aanleiding van hot Reuter-t©- legram over botsingen tusschen Ne derlandsche en Portugeosche troepen op Timor, heeft de N. R. Ct. inlich tingen ingewonnen aan het departe ment va'n koloniën, waar men het volgende mededeelde: Bij het grenstractaat van 1904 zijn de rechten van Nederland erkend op eenige streken, waarop ook door Por tugal aanspraak werd gemaakt, In een dezer streken, Lakmaras, hoeft in hot laatst van het vorige jaar een uit het Portugeosche gebied herkom stige bende een inval ge daan en groote verwoestingen aangericht, welke inval de Indische regeotoing genoopt heeft, er door ötoae militairen te laten pattoouilleoren om de bevolking voor herhaling van het gebeurde te vrijwaren. Gelijksoortige kwesties in Eet gedeelte van het ei land, dat aan het Portugeosche land schap Oikussie grenst, hebben de In dische regeering genoodzaakt, ook daar maatregelen tot bescherming van de bevolking te nemen. Do Po'r- tugeesche autoriteiten, die ten on rechte van de meaning uitgaan, dat ook Pototugal nog rechten op de be doelde streken kan uitoefenen, heb ben in de laatste weken ook hunner zijds militairen daarheeto gezonden. Dat dit in tusschen tot botsingen aan leiding zou gegeven hebben, is niet bekend. NOTARIS H. J. VAN DOORN. In den ouderdom van 62 jaren over leed te Amsterdam de heer H. J. van Doorn B.Azn.. een vooral in notaris kringen zeer bekende persoonlijkheid. DR. KUYPER heeft zich in verband met zijn gezond heidstoestand naar Dresden begeven. T ARIEFONTWERP. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is een adres gezonden door de overgroots meerderheid der Neder landsche schoenfabrikanten, ter bege leiding van een request aan den Mi nister van Financiën, betreffende het Ontwerp-Tariefwet. Adressanten verzoeken ook hun in dustrie in bescherming te nemen, door geen invoerrecht op leder voor te stellen. ONZE VLOOT. De pantserschepen Heemskerck. Kor- tenaer en Evertsen, liet pantserdek- schip „Gelderland, de torpedobootja- gers Wolf en Fiet, de onderzeeboot No. 1 en zes torpedobooten zijn gister morgen te acht uur van Nieuvvediep naar Amsterdam vertrokken INSTALLATIE. De installatie van den nieuw-be- noemden burgemeester der residentie jhr. mr. Van Karnebeek zal plaats hebben in een daartoe te beleggen buitengewone vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 1 Augus tus, ONVOORZICHTIG. Zaterdagavond ïs door het onver wachte afgaan van een kanierbuks, het 9-jarige dochtertje van den ko renmolenaar De Jong, te Molenaars graaf, ernstig gewond. Hot meisje is onmiddellijk naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. EEN VROUWENQUAESTIE. Naar aanleiding van liet bericht over het toegeven van Ged. Staten van Noord-Holland aan die Utrecht over het niet-toeluten van de vrouw als bestuurslid van het Hoog heemraadschap Zeeburg-Dieinen, ver zoekt men 't Hbld. mede te deelen, dat er van „toegeven" door de Staten fei telijk niet kan gespreken worden. Ged. Staten van Noord-Holland han delen bij hun nader voorstel op initia tief van do Commissie uit de Staten en deze Commissie gaf toe, omdat Utrecht eenige laren had toegegeven bij andere reglementen. N u ligt het grootste gedeelte van het betrokken Hoogheem raadschap in Utrecht en voor een naar jaren was het betrok kon Hoo3lieemraadschap in Noord- Holland gelegen Wii hebben dus hier te doon met een daad van provinciale courtoisie. EEN SCHOONZOON! In een hofje in de Hemstcrliuia- straat in Den Haag, kreeg een juf frouw twist met haar schoonzoon, welke zóó hoog liep, dat de laatste een mes greep e'n daarmede zijn schoonmoeder vrij ernstige wonden toebracht aan gezicht en 'rechter- schouderblad. De vrouw is verbonden in het posthuis, waar bleek, dat de wonde aan EM schouderblad was ver oorzaakt door een vrij diepen steek. De dader werd overgebracht naar 't commissariaat- aan de Archimedes- straat en daarna na vérhoor weer op vrije veeten gesteld. VERDRONKEN. Bij het spelen op een zandschuit raakte een 12-jarige knaap in het wa ter van de Looiersgracht te Amster dam. Hij werd op het droge gebracht en per rijtuig naar het Binnengast huis vervoerd. Daar kon men slechts den dood constateeren. Een 3-ja'r'ig dochtertje van den lieer N., te Gtoosthuize'n, is bij de ouderlij ke woning verdronken. Te Krimpen a. d. IJsel is het 2-jarig dochterje van den landbouwer v. d. L. in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter het huis gevalleto en verdronken. Uit de Arbeiderswereld DE ZEELIEDEN- EN BOOTWER- KERSSTAKING. Arasterdam. Zondagmiddag hield de voerlieden- vereenig ng „Allen Een" eeto drukbe zochte vergadering. Na afloop van de bijeenkomst, dio drie uren duurde, deelde het bestuur aan de pers mee dat de op Zondag 25 Juni aangenomen motie gehandhaafd wordt. In deze motie wordt gezegd, dat de vergadering volkomen sympa thiseert met hol optreden van het zeeproletariaat en dat „indien mocht blijken dat medewerking van den kant der voerlieden noodzakelijk is, dit zal geschiedon, zoodtoa het sein hiertoe door het bestuur wordt gege- waarin ten d:en opzichte het volste vertrouwen wordt gesteld." Verder werd als het besluit der rergadering medegedeeld: Wanneer den voerlieden goederen ten vetovoer worden aangeboden, dan rullen zij dat doen; dan vragen zij niet of die al of niet besmet zijn; wan neer 't blijkt, dat de goedéren „be smet" zijn en de voerlieden onder- vindén daarvan last, dan rullen zij de goedéren niet vervoeren. In geen geval zullen zij onder geleide der po litie hun werkzaamheden verrichten. Aan de halte Hembrug kwamen Zaterdagavond per extra trein 72 werkwilligen uit Hamburg, grooten- deels Duitschers, die bij aankomst onder geleide der Zaandamsche poli tie op twee vaartuigen wérden ge bracht, waarvan er een vertrok naar Amsterdam, terwijl de andere naato de Zaandamsche haven voer, waar drie Hollandsche stoomschepen, de Alpha', „Betha" en Gamma" onder stoom en dus voor vertrek gereed la gen, op elk der drie booten werden 12 man aan boord gezet. Niettegenstaande de aankomst ge heim was gehouden, werden de werk willigen bij aankomst in de haveto door een gTOOte menigte, waaronder ele vrouwen met geschreeuw en schelden ontvangen. Zelfs werd met steenen naar het vaartuig gewo'rpeto. De boot hield zooveel mogelijk van den leant af, zoodat niemand letsel bekwam. Het voornemen bestond, de drie booten hedennacht 1 uur zee te laten kiezen. E n g e 1 a n 'd. De dokwerkers-staking te Gtoinsby is geëindigd 9edert de stuwadoors de eischen der mannen hadden ingewil ligd. Deze hervatten den arbeid. INGEZONDEN Van ingezonden Btukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender öiet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Reductie ïieh niet aansprakelijk. Mijnheer de Redactéurl Het artikel lezetode over Petrus Au gustus de Genestet van uwen mode- werker Jac. C. M. Jr. in het no. uwer courant van Zaterdagavond 1 Julü, kon ik niet nalaten, eene enkele kaut- teekening te maken. Zij wem plaatst naast dc volgende "regels: „„Door droeve omstandigheden moest hij in 1859 te'rugkeeren naar „de liefste Plek, Bloemendaal": zijn echlgenoote was door de tering aan getast. In het weemoedige „Het Haantje van den Toren" heeft de Dichter zijn hart uitgestort en dieto droeven laatsten tijd beschreven. In het eind van 't jaato stierf zijne vrouw en kotot daarna zijn zoontje". Uit deze regels zal menigeen beslui ten, dat De Genestets vrouw te Bloe mendaal is overleden en dat met „dien droeven laatsten tijd", beschre ven in „het Haantje van den Toren", de laatste dagen van 's dichtere gade zijn bedoeld. Aangezien beide conelu- sie3 bezijden de waarheid vallen, zij het mij vergund, mijne kantte--koning hier eeuigszins uitgewerkt ten beste te geven. Met zijne ernstig zieke vrouw i- De Genestet in den zoruer van 1859 uit Delft werkelijk naar Bloemendaal vertrokken. De buitenlucht zou men beproeven, hoewel De Genestet zelf zich er niet veel van voorstelde. De toestand van de zieke ging achteruit,- in September gaven de geneesheeren geen hoop meer. In een brief van 21 September 1859 aan 'I'iele zoo deelt deze in zijn „Levensschets van Petrus Augustus de Genestet" mede - - schreef de be droefde echtgenoot: „Voor mij, ach! ik kan vaak niet oproeien tegen a! de droefheid en weemoed, die mij overstelpt, nu, liieu in dit oord van zooveel zegen en ge zegende herinneringen. Mijn liefste JPlek werd mijn Olijvenhof. Waar schijnlijk zal ik haar dezer dagen per jacht rijden kan niet meer ver voeren naar Amsterdam, bij onze moeder. Daar heeft zij de meeste rust en is omgeven van allen, die zij liet meest lief heeft. Ik heb beloofd haar nïe£ te zullen verlaten, natuurlijk. Slechts als 't redelijk is, wenschte ik een en kelen Zondag 's avonds zelf te gaan preeken". „Onzen treurigen overtocht," zoo heette het in een brief van 28 Sept., hebben wij Zaterdag I I. nog al be trekkelijk goed volbracht. Maar het had ook niet langer moeten duren. Wie had mij gezegd, dat ik ooit op die wijze door Amateis grachten va ren zou! Ach! het was zoo diep-me- lankolïek". Te Amsterdam dus was het, dat zij ne echtgenoot© hem ontviel. Wat „Het Haantje van den Toren" betreft, De Genestet kan dit niet ge dicht hebben naar aanleiding van het lijden en sterven zijner vrouw. Uit 't gedicht zelf kan dit bewezen worden. MeVrouw De Genestet--Bie'nfait over leed in den waiter van 1859; dc te- ringlijdcrcs van „Het Haantje van den Toren" in den zomer; „Maar ei'nd'lijk op oen Junidag, vol zomerglans en geur. Daar rolde een open rijutig aan, dat stilhield voor haar deur En zij? ze was genezen ook, de lieve Levenslust! Zij ging... haar bracht de zwarte koets naar Buiten, in de rust." De „lieve Levenslust" ook is kin derloos gestorven, wat blijkt uit: „En plaagden haar de vrienden soms Om haar uithuizige* aard an zuchtte zij: hel blijft ook nog Zoo eenzaam aan mijn haard!" De Genestets huwelijk miste den kinderzegen niet. Meermalen gedenkt hij de kinderen in zijn gedichten liet „Jongetje in Mei geboren" was het derde zijner kinderen. In Leiden woonde voor ruim twintig jaren me juffrouw De Genestet ten huize van aar oom Professor Huet. Eindelijk „Het Haantje van den Toren" is gedicht in December 1857, twee jaren vóór den dood van Do Genestets vrouw. Maar in „Het Haantje van den To ren", dat «evoelt ieder, heeft de dich ter toch een hem bekend lijden ge schetst aan wie kan hij gedacht heb ben Op deze vraag hoeft mij eens ge antwoord de broeder van De Genes te^ echtgenoot©, wijlen Ds. P. E- H. Bodel Bienfait, met wien ik het voor recht had menigen avond gezellig door te brengen, toen hij alhier in de Mauritsstraat woonde. Hij. die het wist, deelde mij mede, dat „Het Haan tje van den Toren" gedicht is naar aanleidin" van het lijden en sterven van een vriendin der familie, n.l. van mevrouw Dc Clereq, geboren Gouds waard. Zii woonde aan de Wester- markt, Zuidzijde, en bad uit haar wo ning het gezicht op don weerhaan van den Westertoren. Alzoo het lijden on den dood zijner vrouw heeft De Genestet in „Het Haantje van den Toren" niet her dacht hii deed het in geen zijner ge dichten. In de „Levensschots door Ticle vinden we „Deze smart was te groot, dan dat hij haar in zijn verzen had kunnen uitstorten Zijn over- loeiend geluk kon hii daarin lucht ge- .rn maar niet wat hij leed. toen hot z o geheel werd verwoest. Hij kon slechts ze"en, hoe lief hij haar had, die hem nu was ontnomen, hoeveel liever, toen hij „weenend aan haar sponde zat", dan toen hij haar ala jonge bruid in de armen drukte, hoe hij van haar loven en hopend sterven leerdeon hij zeide het, zoonis hij alleen het zeggen kon, in dat heer lijke „Die ik het meest heb lief ge had", dat ik niet behoef uit te schrij ven, omdat ieder het zich herinnert." In de „Levensschets" schrijft Tielo ook nog het volgende „Liefhebbende betrekkingen omga ven hem met allerlei zorgen. En toen eindelijk het uitzicht zich voor hem opende, dat zijn verbroken huwelijks geluk weer zoii worden hersteld, toen do zuster zijner overleden gade haar lot met het zijne wilde verbinden, toen scheen het of d© dle.pe wond© ntet slechts verzacht, maar geheeld sou worden, en er nog betere dagen voor hem waren weggelegd Doch het heeft niet alzoo mogen wezen." Naar aanleiding daarvan nog dit, dat deze verloofde van De Genestet, deze zuster zijner eerste vrouw later oven eens te Haarlem heeft gewoond en wel aan het Nassauplein als echt- ffcnoete van dén heer Hubrocht. hoofd- inconieur van den Waterstaat. De heer Jac. C M. Jr. beschouwo het bovenstaande niet als een aanmer king op ziin zeer lezenswaardig arti kel, hij neme het al9 oen aanvuüng er van en mocht ik anderen met ditj mijn schrijven eenig .genoegen hebber gedaan J. G. TUYTEL, Haarlem, 2 Juli 1911.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6