Be faitjes-feMiin van HAARLEM'S DAGBLAD kosten een d. Weiland, sectie 3L n'ö. 120., J. J de Vrws, f 2550 d. en e. Weiland sectie "A, aoe. 119 en 121 J. P. Bijnsdorp. f 2200. Gemeente Velsen, 3. Perceel Weiland genaamd „De BoterdanuneT of Boterkamp", sectie E, no. 405, welland, sectie E no, 874, berm als weiland. C. Hartendorp, f 2175. 4. Wel- of Hooiland, bermriet en bouwland, genaamd de Dammers. a. Weiland, sectie E no. 218. M. Joles, f 8025. b. Weiland, sectie B, no. 214. A. H. Bredemeijer, f 4000. c. Weiland, sectie E, no. 215- Bouwland sectie E, No. 360. Riet, sectie E no. 359. M. Joles, f 5525. 5. Weiland of hooiland genaamd De Vijfmad, sectie B, no. 67. L. Kocx, f 5825. 6. Weiland genaamd Zesmaï Ver- gecrsweide, sectie D, no. 91. L. A Hard, f 9075. Bovenstaande pe'rceelen rijn in op bod gebracht rullen den 18en a.a. afzonderlijk en in combination wor den afgeslagen. Rubriek voor Vragen Geaboa&Mrdea b«bb«n hel voorwch», Vragen op ronchilloud gablad, milt tooi beantwoording vatbaar, in t* eenden bij de Redactie ven Hserlom's Dagblad, Groot» Houtstraat 63. Alia antwoorden worden geheel kottelooe gageren en aoo epoedlg mogelijk. Aon vragen, dlo niet volledig naam Vroonplnala ran den lnionder vermelden Vordi gaen aandacht geschonken. VRAAG: Moet een dienstaanb'oding aan de geinoonte steeds op zegel ge schreven zijn? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Hoeveel bedragen de kos ten om Haarlem's Dagblad geregeld naar de Vereenigde Staten van Ame rika te zenden, en wel naar Cleve land In den staat Ohio?. ANTWOORD: f 4 per kwartaal, met Zondagsblad f 4.50 per kwartaaL VRAAG: Onze acht jaar oude kater ia sinds 14 dagen schuw. Hij wordt met groote moeite in de huiskamer gebracht en verschuilt zich overdag. Komt hij te voorschijn, dan spint en miauwt hij. Wat moet ik doen? ANTWOORD: Men zal hem zeker buiten uw weten mishandeld hebben, waardoor hij schuw geworden ls. Bij zachtzinnige behandeling zal het wel weer veranderen. Het beste is, hom veel in de omgeving van uwe huis- genooten te houden. VRAAG: Een mijner kippen zit regeld ln het nachthok. Zij heeft lam me pooten. Wat moet ik hieraan doen? ANTWOORD: Penseel de pooten eens per dag met jodium tinctuur. Zoodra vervelling te bemerken is, moet daarmee direct geëindigd wor den. Geef voorts wat ontlijmd been dermeel door het ochtendvoe'r. Uit de Omstreken OPENBARE VERGADERING. De afd. Schoten der S. D. A. P. had tegen Dinsdagavond eene openbare vergadering ra café Staal belegd. Deze bijeenkomst, goed bezocht, is geleid door den heer Steyntjes. De VOORZITTER constateert met vreugde den uitslag der verkiezing, waarbij de liberalen, die de socialis ten als gangmakers wilden gebrui ken, maar 24 van het aantal uit gebrachte stemmen kregen tegen de Bociaal-demodraten 27 Spr. geeft het eerst *t woord aan deen heer J. CL EGG INK (candidaat der S. D. A. P. voor de periodieke verkiezing), die eveneens met tevredenheid op den uitslag te rugziet. Het vertrouwen waarop we gerekend hadden ls, zegt epr., ons ten volle gegeven. Hij memoreert daarna een grooten vooruitgang van het aantal socialistische stemmen in de jarem 190519G9. Bij deze verkie zing ls gebleken, dat er 180 overtuig de roodo kiezers zijn. We gaan htier ln Schoten vooruit met het aankwee- ken van een flink, zuiver, goed door denkend kiezerscorps. De libe'ralen hadden ditmaal maar 180 zuiver stemmende kiezers. Ge middeld kregen de socialisten slechts 20 r.-k., a.-r. en c.-h. stemmen ter wijl er 100 op de liberals candid aten werden uitgebracht. Verder haalt de heer Eggink nog een-aantal cijfers aan om de stijging van het aantal soc.-dem. kiezers in Schoten aan te toonen. Hij acht Schoten al aardig op weg om een 'rood district te worden, al is het nog lang zoo ver niet. Zeifs al zou den de vijf soc.-dem. er nu allen ko men, dan zitten ze nog in den Raad tegenover ooht kapitalistische of aan het kapitaal verkochte leden. Nog veel meer soc.-dem. kiezers moeten er komen, en juist daarom willen we zoo graag in dien Raad, om aan te kunnen toonen in hoeven» de arbeidersbelangen in den Schoten- sohen Raad tot dusver zijn verwaar loosd (en het wellicht nog wel eens een beetje zullen worden, als ér te genover de vijf socialisten nog acht staan!) Op grond van de door spr. genoem de cijfers der pas gehoudenverkiezing blijkt, dat de socialisten recht heb ben op 28 der zetels, de liberalen op 23 de Katholieken op 38 Al leen al op grond van de evenredige vertegenwoordiging hebben de socia listen dus recht op vijf zetels. De heetr Eggink betoogt hierna dat do soc.-dem. niet anti-godsdienstig zijn, dat hun actie zich keert tegen maatschappelijke toestanden. Daar om keeren ze zich wel tegen de cle- ricalen. als zij mee non dat dezen on juist handelen of adviseeren. Evenals zij zich tegen de liberalen keeren. Die doen bij deze verkiezing weer, alsof ze wel iets voor de arbeiders willen doen. De houding der liberale kiesvereenl- ging besprekend, laakt spreker het, dat het bestuur daarvan een door de socialisten welwillend aangeboden conferentie heeft afgewezen. Officieus heeft hij vernomen, dat de leden van die kiesvereeniging het met hot op treden en advies van hun bestuur niet eens zijn. Steun of samenwerking wordt thans door de sociaal-democra ten absoluut niet aan liberale of vrij zinnige candldaten verleend. Blijk baar heeft men gespeculeerd op steun van andere dan sociaal-democratische zijde. Het manifest der anti-revolutionai ren en Christelljk-Historischen be sprekend, waarin Verton' on Verkooy worden aanbevolen, zegt de heer Eg gink, dat deze 6teun aanvaard wordt, maar van sociaal-democratische zijde wenscht uien zich niet tot een tegen prestatie te verbinden, noch nu, noch later. Deze aanbeveling der clericale kiesvereeniging zal evenwel, meent spreker, verwarring bij haar kiezers brengen. Beter hadden ze gedaan te zeggen we bevelen niet aan, omdat we van iedere partij maar een paar condidaten kunnen steunen. Spreker eindigt met te herhalen het advies, bij eerste stemming gegeven, en nu ook voor de herstemming gel dend Stemt alleen de vijf sociaal democratische candidaten Tweede spreker is Ds. W. BAX, die de vraag stolt wat is het socialisme? Ten opzichte daarvan worden aller- dolzinnigste meeningen verkondigd. Na spreker's lange studie is hij tot de overtuiging gekomen, dat het socialis me is het veranderen .Ier -kapitalisti sche voortbreng:®} wijze in eene, waarbij het bezit van grond en grond- DEBAT. Eenfg ïfebater is do heer HBYBOER, die vraagt, waarom de socialisten nu zoo enghartig en bangelijk zijn uitge vallen, dat zo zich niet ontl-clerlcaal noemen en niet met kracht tegen Rome willen optrekken. Het ontbreekt Rome nu aan macht, maar haar bedoelingen zijn nog precies dezelfde. De heer EGGINK beantwoordt ach tereenvolgens het door de heer en v. Munster on Heyboer gesprokene. De heer V. Munster heeft van evenredige vertegenwoordiging gesproken. Maar willen de anti-rev. en c.-h. die goed doorvoeren, dan dienen meer dan twee socialisten ta warden gesteund. En geen vijf liberalen, waar dezen een minder stemmental in de gemeente bezitten. Den heer Heyboer antwoordt spr. dat van de socialisten niet kan ver wacht worden, dat zo clericaal bestrij den, omdat het clericaal is. Ze bestrij der. hen alleen op economisch, op maatschappelijk gebied. De vergadering wordt te 103/4 uur gesloten door den Voorzitter, die stem ming alléén op de soc.-dem. candlda ten nog eens aanbevoelt. HAARLEMMERMEER. Gisternamiddag ls de boerderij De Herveiling met hooibergen en land- bouwschuren, gelegen aan den Aals- meerde'rweg en bewoond door J. van Arkel Jr. tot den grond afgebrand Een groote partij hooi ging mede ver leren. Een gedeelte van het huisraad en eenlge landbouwwerktuigen wer den gered. Als oorzaak van den brand wordt genoemd een gebrek aan een schoorsteen. Twee brandspuiten waren op het terrein aanwezig. Alles was verzekerd. HEEMSTEDE, Aardapi>elveiling. Gisteren had nan den Kadijk op het land van den heer Braam. de eerste aardappel velling plaats; de prijzen waren hoog. Exploitatie Bouwterrein. Namens de Naomi. Vennootschap „Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen en adnr nistrati© voor schuldvorderingen „Watervliet" gevestigd te Haarlem ls aan den Raad dezer gemeente ingediend een M. StokKausen, Ulrèeht, ld., 5 p. J. Schwarx, Frankfort, ld., 5 pen». Fam. Lewin. ld, ld. 6 per». Dr. Lachman. Berlijn, ld., 7 per». Mevr. Haas, ld., id. Fam. Sobernhelm. ld, ld. 5 pers. Fam. Rosellus, Bremen, ld., 5 pers. Fam. Mesteren, Homburg, Hotel d'Orange, 4 pers. Fam. J. Enger», Rotterdam, idem, 8 pers. W. v. d. Loo, Dieren. 1<L, 2 pers. Fam. Morgenstetn, Brun, id., 5 pers. Binnenland EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdagavond 11 Juli. Nadat voorlezing was gedaan een brief, waarbij de familie kennis geeft van het overlijden van den lieer rar. Jacob Sickenga, lid der Eer ste Kamer, zei de voorzitter de heer Schxmmelpemiinck v. d. Oye, onge veer het volgende: Mijne hee'ren, deze mededeekng legt mij de droevige taak op, enkele woorden te wijden aan de nagedach tenis van ons geacht medelid. Zijn afsterven was voor velen van ons onverwacht en ls voor de Eerste Ka mer een gevoelig verlies. De ijver, waarmede hij zich aan zijn taak wijdde, zijn adviezen, welke zoowel om de gewichtige betrekkingen, wel ke hij bekleedde, als door zijn erva ring op menig gebied, zeer gewaar deerd werden, zullen noode worden gemist. Zijn heusclie vormen waar van de befteekenls in een politieke ver gadering met mag worden onder schat, maken zijn heengaan tot een gevoelig verlies. De rede werd staande aangehoord, waarna men overging tot het trekken van de afdeellngen. Donderdag a.s te 11 uur zal de Kamer ra opeisbare zitting bijeenko men tot het behandelen van een aan tal wetsontwerpen waaronder die be treffende den eedsqu&estie en bet hoogere landbouwonderwijs. De Kamer ging in de zijn een gfsaiJLcELcaau waayid, omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zoor groot Is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. stoffen niet voor enkelen, maar voor allen is. Er zijn nu millioenen, die niets hebben dan hun arbeidskracht Die arbeidskracht wordt gebruikt door de bezitters, die zonder die bezit- loozen geen rijkdommen zouden heb ben. Dikwijls geeft die kapitalistische voortbrengingswijze geboorte aan ontzettende crisissen. Spreker toont dit met eanige voorbeelden nader aan. Ds. Bax houdt een breedvoerig be toog, waarin hij wijst op de zedelijke waarde van het socialisme, op de toe standen van onrecht in de tegen woordige maatschappij. Het moet anders worden, zegt spr. In de regeeringscolleges in Kamer, Staten en Gemeenteraad, moeten zooveel mogelijk socialisten worden gedrongen. Ook in de gemeentera den, waarin zooveel kan worden ver zuimd en kan worden tot stand ge bracht I In hetgeen dezer dagen in Amster dam is gebeurd en ons heeft ver- sclirikt, hebben we de ruwe zijde van het socialisme kunnen zien. Dit terro risme verdient afkeuring en we die nen het te betreuren. Die daden van geweld zijn ovenwei niet socialistisch en vloeien niet uit het socialisme voort. Spr. ontkent dat n sterkste. Maar er zijn dingen, die niet ver ontschuldigd, wel begrepen kunnen worden. Ds. Bax eindigt zijn rede met het citeeren van het laatste couplet der socïalistenmarsch. De VOORZITTER verleent het woord aan den hoer VAN MUNSTER. Namens de anti-rev. en c.-h is ver zocht, dat hij hier het woord moge voeren. De heer Van Munster vindt, dat de kiêsveroeniging Nederland en Oranje nu niet zoo bij/.onde>r tactisch bij deze verkiezingen gemanoeuvreerd neeft, anders was wel oen der candidaten in heistemming gekomen. Bij de nu op handen zijnde stembus is zij van het idéé uitgegaan, dat de Katholieken niet alle zetels in beslag moeten nemen. Een partij, die onder de burgerh de meerderheid niet heeft, zegt spr., hebben we die van den aan vang af niet willen toestaan. We staan op bet standpunt van evenredi ge vertegenwoordiging en daarom be veelt Nederland en Oranje met alle kracht de sociaal-democraten Verton en Verkoov aan, zoowel als den R. K. candidta Hooy en verschillende vrij zinnigen. plan tot het aanleggen van straten in den Veenpolder onder deze ge meente, met het doel die exploitatie uit te voeren naarmate de behoefte aan bouwterrein blijkt. BENNEBROEK. Aan de leerlingen der Christelijke school werd gisteren een feestje bo- 'reid. Zij trokken met rijtuigen naar Zandvoort en werden daar op allerlei versnaperingen onthaald. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen M. Lok, Amsterdam, Koningstraat 39, 5 p. A. Steanken, Amsterdam, Brugstr. 12, 9 p. J. Kotting, Amsterdam, Hoogeweg 94, 4 p. Mevr. Janssen, Amsterdam, Hooge weg 94. Mevr. A. de Vita, Amsterdam, Hoo geweg 94. Familie FröJink, Weenen, Adrlana Glazine, 6 p. Familie Lewin, Berlin, Adrlana Glazine, 5 p. Familie Orelin, Berlin, Adrlana Glazine, 7 p. E. Popple ton, England Beau Site. M. Focke, Honolulu, Beau Site. P. W. Furst, Amsterdam, Beau Si te, 5 p- Freule Van Limburg Stirum, Nyen- burgh. Beau Site. H. W. J, Royards t. d. Ham, Zwol le, Beau Site. J. P. A. Limburg Stirum, Arnhem, Beau Site, 7 p. L. H. Thiebaut, Zwolle, B&an Site, 5 pers. AL de Salis. Neuchatel, idem. A. B. van Holkema, Amsterdam. Beau Site, 6 pi Tj. van Holkema, Amsterdam, Beau Site. Dr. Witebsky, Frankfort a. Main, Beau Site, 3 p. Dr. O. Kauffmao, Blankenease, Beau Site. H. W. A. Paane. Amsterdam. Hotel Driehuizen, 2 pers. M. L. Wolf. ld., ld. A. L. Cremer. ld., id, 2]»^ A. Struyck, Almaloo. id. W. C. Bal, Amsterdam, id. Beerenda. Arnhem, id. Fam. Krogmann, Hamburg, Grond Hotel, 6 pers. P. Steiu, Erkeelenz. ld.. HET OPTREDEN DER MILITAIREN. Het „Hbld." heeft naar aanleiding van het gebeurde ln de Warmoes straat te Amsterdam, een onderhoud gehad met den hoofd-commissaris, den heer H. S. Hordijk. Uit zijn mede delingen bleek, dat de militairen op die plaats niets te maken hadden en dat de indeeling der patrouilles was overgelaten aan den commandant van het detachement militairen. Dit laatste in tegenspraak met de mede- deeling der militaire autoriteiten, waardoor de indruk werd gewekt, dat de patrouille» door de pc-litie waren uitgezonden. Van bevoegde militaire zijde wordt daarentegen het volgende medege deeld „Naar aanleiding van het ingezon- ra stuk in uw blad, waarbij zonder eemg onderzoek door den inzender het optreden der militaire autoritei ten wordt afgekeurd, zij opgemerkt „dat dit optreden zich slechts heeft beperkt tot het op aanvragen ter be- schikking der politie stellen van een detachement onder bevel van een met rang bekleeden meerdere, cn dat liet patrouilleeren an soldaten, zonder verantwoordelijken en daarvoor bere kenden commandant door geen mili taire autoriteit i» bevolen." Uit beide mededeelingen valt du» zoo concludeert het „Hbld." voor een leek geenszin» af te leiden welke autoriteit de verantwoordelijke is. La ter zal dit echter duidelijk genoeg blijken voorloopig zij dit in het mid den gelaten. VEREENIGING TER BEVORDE RING VAN DE BELANGEN DES BOEKHANDELS. Men meldt ons uit Amsterdam: In „Artis" werd de vergadering van bovengenoemde vareeniging gehou den. Blijkens het jaarverslag bedroeg het ledental op 31 December LI. 713. Stil wordt gestaan bij de inzending op de tentoonstelling te Brussel in 1910. welke de hoogste prijs waar dig werd gekeurd. Als een groote gebeurtenis, dlo ook voor den Ncd. Boekhandel van groot belang moet geacht worden, op welke wijze men deze kwestie ook wenscht ti beschouwen is zeer zeker d© aan neming door de Tweede Kanier dor Staten-Generaal van het voorstel der Regeering, ooi Nederland te doen toe treden tot de Beroer Conventie. Het bestuur der Vereeniging acht deze ge beurtenis ook daarom van zulk een ingrijpende beleekenia, omdat hier mede is weggenomen een twistappel fn de VereenJglng, 'die Jaren iang meer dan iets anders een onderwerp van verdeeldheid in de Vereeniging heeft Uitgemaakt. Zij kan als een ware ontheffing aan gemerkt worden van veel leed genoegen. Als bestuursleden, één ln en één bui ten Amsterdam woonachtig, in plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden, de heeren J. II. van Heteren en W. P. van Stockum Jr., werden geko zen do heeren Charles Dixon te Deven ter en Allert de Lange to Amsterdam- De beer dr. A. G. C, de Vries werd bij acclamatie weder voor vijf jaar tot secretaris benoemd. A. N. D. B. De Algemeen® Nederlandsche Dia- mantbewerkersbond houdt te Amster dam een aigemeene vergadering. De voorzitter, de heer Polak, gaf een overzicht der vakorganisatie, en wees op de kracht, die daarin gelegen is. Spreker noemde het optreden van politie en militairen ten opzichte van de staking der bootwerkers en zee lieden misdadig. Wij protesteeren, zegt hij, daar ten sterkste tegen, met alle macht die in ons is. Hij sprak ook de hoop uit, dat man in groote massa gaan zal naar Den Haag ter aanbieding van het volks- petitionnement Waardiger kan de A. N. D. B. z. L de invoering van den ncht-urigen werkdag niet vieren, dan door niet te werken op den „Rooden Dinsdag" en dien dag naar Den Haag te gaan. PROV. STATEN VAN UTRECHT. In de zitting van de Provinciale Staten van Utrecht la gekozen tot van Gedeputeerde Staten ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden vah jh'r. mr. J. E. Huy decoper van Maarsseveen en Nlgte- vecht, do heer mr. W. II. J. Rooyaarls (lib. en tot buitengewoon lid van Ge deputeerden prof. mr. J. de Louter (lib.) RIJKSOPVOEDINGSGESTICHT VELDZICHT. De Prins zal den 24en dezer het geheel verbouwde on gereorganiseer- e Rijksopvoedingsgesticht „Veld- icht" te Ave'reest openen. De Minis ter van Justitie mr. R. Regout zal. vergezeld van verschllende hoofd ambtenaren van zijn departement, de plechtigheid bijwonen en eene rede i houden, DANKBAAR RAADSLID. Te Heinltenszand Het de heer H van Iwaarden urt ingenomenheid met zijn herbenoeming als lid van den raad, een vetvarken slachten en dit i!n porten verdoelen onder de min gegoeden van alle gezindten. DE RAADSVERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. In den uitslag van de raadsverkie zingen is een onjuistheid geslopen. In district VI komen de beeren Ever wijn Lange en Posthumus Meijjes niet in herstemming, doch zijn geko- Ds zeelieden en bootwerkers- steking. TE AMSTEHDAM. Bij hun onderhoud met Minister Talma verklaarden de bestuurders Posthuma en Hoeher nogmaals met nadruk niet aangespoord te hebben tot terrorisme en intimidatie. Zij ach ten zich in geen geval verantwoorde lijk of aansprakelijk voor daden, wel ke door eenige kwaadwilligen zou den hebben plaats gevonden. Wat hun standpunt betreft omtrent de schui tenvoerders deelden zij nog mede. dat deze arbeider» bevreesd zirade gesiee- nigd of mishandeld te worden, 'i werk hadden neergelegd. Deze staking houdt geen direct verband met de van „Recht en Plicht" uitgaande staking. Gister had ten huize van den heer Pcsthuma, voorzitter van „Recht en Plicht" een onderhoud plaats met den heer W. Hooy, lid van cle Berate Ka mer. Ook de hoer Hoeber nam aan de bespreking deeL De hoer Hovy verklaarde in een on derhoud, dat zijn bespreking geen be middeling ten dool had. Als bemidde laar zou de heer Hovy niet voor een daartoe strekkend verzoek optreden. Zijn bespreking gold uitsluitend den pnictischen kant van de zaak, omdat door de toepassing der hesmettinga- theorie steeds meer bedrijven in Am sterdam moeilijkheden ondervinden. Ds ItjialflJsling afgewezen. Nadat minister Talma gistermiddag een langdurige conferentie met do werkgevers had gehad en daarop op nieuw de bestuurders .van „Recht en Plicht" gehoord had, deelde Z.Exo. het volgende med® „De werkgevers hebben verklaard de bemiddeling niet te kunnen aan vaarden. Zij verklaarden deze af te wijzen, omdat naar hunne meening oen beëindiging der staking door be middeling, het terrorisme en de inti midatie door welk® invloeden de sta king haar tegenwoordige uitbreiding kreeg, zoude wettigen, hetgeen op de toekomstige verhoudingen in de ha ven naar hunne meening verderfelijk zoude werken. „Hunne afwijzing", aldus desède de minister vervolgens mede, had niet de strekking de eischeo door de arbei ders -esteld gehesi af te wijzen. Inte gendeel, zii fit werkgevers) verklaar den zich bereid na beëindiging der staking opnieuw te overleggen in hoe verre loonsverbooging aan de boot- workers en zeelieden kan worden toe gestaan. „De Minister, die in zijn onderzoek waarvoor de bespreking van Maan dag onderbroken was geen rede had gevonden, zijn aanbod tot bemid deling niet te handhaven, hoeft ge meend na deze pertinente verklaring niet langer de verwachting te mogen koesteren alsnog een bevredigende oplossing te verkrijgen en heeft beslo ten weder naar Den Haag terug te keeren." Omtrent het standpunt der werkge ver» deelde minister Talma nog het volgende mede Zij zijn de meening? toegedaan, dat indien tusschen par-, tijen thans onderhandeld wordt, do arbeiders zullen zeggen „Nu kennen] we het middel, waarmee we er komen kunnen. Dan terroriseeren en intimi-' floeren we maar." Intusschea, aldus nog 's ministers' verklaring, voelen de werkgevers wel wat voor de eischen der werknemers, en daarom zijn zij bereid daarover later ais de staking beëindigd is te praten. In eeh nader ondërhoud dat het Hbld. met een bestuurder van de s cheeps- en bootwerkervereeniging „Recht en Plicht" had, en dat over de afgesprongen bemddelihg liep, werd betoogd, dat in de eerste plaats het verschil van beginselen op poli tiek en economisch terrein tusschen Minister Talma en de werkgevers veel invloed bij de besprekingen met deïi Minister heeft geoefend. Hieraan schreef de zegsman toe, dat de 'in terventie van minister Talma niet dat gunstige onthaal hooft gevonden, dat zij verdiende. Blijkbaar", zoo zoide hij verder, „heeft de aanhangige Stuwadoors wet ook invloed ten kwade uitgeoe fend. De weinige sympathie, welke de werkgevers daarvoor hebben eensdeels als gevolg van de vrees voor inmenging in hun zaken, an derdeels door de uit deze wet voort- loeiende kosten schijnt tot het on- bovrediigend verloop der bemiddeling te hebben medegewerkt. .intusschen hoorden de werklie den tol nu toe niets uit de krragen van den handel en de andere bij het conflict geïnteresseerden. Het zal mij, aldus de geïnterviewde, benieuwen of tegen de halsstarrigo houding der erkgevers op scheepvaartgebied uit deze klingen geen protest zal opklin ken. Voorts moet betreurd worden, dat door de patroons het zwaarte punt der geheele quaestie verschoven naar de vraag of de leiders al of n.et voor daden van terrorisme of in timidatie verantwoordelijk waren. De erklieden meenen, dat hun bestuur, der» zoomui hoofdelijk verantwoorde lijk gesteld mogen worden voor en kele Lud.vidueele daden van terroris me, waarvan zij de juistheid niet con troleeren kunnen, als de burgemees ter persoonlijk aansprakelijk gesteld zal worden voor de daden door mi litairen gepleegd." De K, en PI.-bestuurder verzocht ten slotte mede te doelen, dat het be stuur noch de dreigbrieven aan werk willigen, noch van gepleegde daden van geweld tets bekend is. WAT DE STAKERS ZULLEN DOEN" 't Hbld. heeft zich sistermiddag ge wend tot den heer Ronnear, voorzitter van den Zeeliedenbond. Op de vraag of de staking der zeelieden na de me- dedeeling van minister Talma, zou opgeheven worden, antwoordde de heor Renner, dat hij natuurlijk met zijn zeelieden nog beraadslagen moest over den toestand. Persoonlijk is hij van meening, dat de zeelieden er niet aan denken, hun staking op te heffen. Al duurt de staking nog oen maand voort, het deert hun niet. Zeer waarschijnlijk, zeide de heer Ronner, zal de staking worden uitge breid. UITBREIDING DEP. STAKING. Eten gistermiddag gehouden verga dering van randwerkers besloot met ingang van morgenochtend den ar beid neer te leggen. DE GASW ERKERS. Ir. verband niet de staking der zee lleden en bootwerkers belegde de gas- werkersveroen V. Z. O S. twee bui tengewone ledenvergaderingen, die te zomen door ongeveer alle leden be zocht werden. Hoofdzaak was een be spreking der hangende auaestie. die er gerezen is door het feit, dat de gas- werkora besmette kolen moeten ver werken. Do gaswerkers zullen de kolen lo» sen en de stakers niet bemoeilijken in hunne actie. Want dit was de conclu sie dor stakersbesturen Een uitbrei ding der staking naar de zijde dsrr gemeentewerklieden zou de stakers kunnen benadeelen op dit oogenblik. Bij acclamatie werd verder besloten voortaan 1 uur loon te storten, voor stakers. DE PROTESTMEETING VAN S. D. A. P. en A. B. B. In het Paleis voor Volksvlijt werd gisteravond de aangekondigde pro- tcstvorgadering gehouden, belegd door S. D. A. P. en A. B. B. De vergadering was zeer druk be zocht, ofschoon niet zoo druk, als die van Maandagavond. Als sprekers traden op Mr. JP. J. Troelslra en F. v. d. Goes. Het gebeurde op Kattenburg be sprekend, noemde mr. Troelstra dit een bloedig® bladzijde in de geschie denis der arbeidersklasse. Het was een misdaad vah de militairen, om in een straat te schieten, waar het donker was, doordat de lantaarns waren uitgedraaid en waarin zich niemand bevond. Er is hier een misdrijf gepleegd, dat op geen enkele wijze is goed te praten. Er mogen dan, aldus mr. Troelstra, door dezen of genen, tengevolge van de van hoogerhand gezaaide verbit tering, daden gepleegd zijn, die met den haam van geweld of terrorisme zouden kunnen bestempeld worden, zoo erg is het niet, en in elk geval is dit terrorisme niet door de stakend* organisaties uitgeoefend. Minister Talma ontving allerlei mededeelingea over „terrorisme". De minister heeft deze feiten onderzocht, doch daarin geen enkele aanleiding gevonden, om niet met de stakende organisaties tfl? dnd er handelen.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6