Mr. Troefstra besloot met éefi JcfSdh tig protest tegen regeering en autori teiten, waarop de politiek der arbei dersklasse het beste antwoord is en met c-en opwekking, om elkaar, on danks meeningverschil beter te lee- ren begrijpen en te bedenken, dat men strijdt tegen eenzeltden vijand, vóór de arbeidersklasse. (Donderend applaus). Voorlozing werd hierna gedaan van een telegram van instemming met de ze vergadering van den A. N. D. B. Een broeder van den workman Homma, die op Kattenburg cloor schot in den bink gewond werd, kwam vervolgens mededeeleln, dat z jn broeder den volgenden dag wel niet zou halen. Hij is ongeorgania en had aan spr. verzocht, bij de ar beiders in het algemeen aan to klop pen voor zijn vrouw en 14 kinde'ren, ■waarvan er 13 thuis zijn. De secretaris van den A". B. B. stol de aan het slot der vergadering de volgende motie voor, die onder gr te instemming werd aangenomen. „De groote vergadering, uitgaande van den A mat. Bestuurdersbond en de Federatie der S. D. A. P., gehouden op 11 Juli in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, „gehoord de sprekers, .protesteert ten sterkste tegen het optreden der politie en militie m za ke de schandalen tijdens de staking der zeelieden en bootwerkers; „dringt met klem aan bij de daar bij betrokken autoriteiten hieraan voor goed een einde te maken en „roept de Amsterdamsche arbeiders op, zich te orgarusee'rdn in de econo mische zoowel als do politieke orga nisatie van den arbeid, zijnde het eeaige middel om de macht van het proletariaat te stellen tegenover die de'r werkgevers in en buiten de wet gevende lichamen." Daarna werd de vergadering geslo ten. DE STAKING TE ROTTERDAM. OPGEHEVEN. Iu een huishoudelijke vergadering der zeelieden is. zooals we reeds in 't kort meldden. Maandagnacht met tegen 179 stemmen besloten de staking op le heffen en reeds in den loop van den ochtend meldden zich gister ver schillende oude bemanningen aan. Dit besluit houdt verband met do gehouden, werkgeversvergadaring. Na dat besloten was. dat de Rolterdom- sche reodera zich zouden blijven ver een igen als onder-afdeeling van de reeds bestaande Scheepva&rtvereeni- gu:g, werd door hen vasigosteid dat. zoo de matrozen en stokers zich op do oude voorwaarden aanmelden, met name bij den Rotterdamschen Lloyd, de HollandAmerika-lijn en de Bataviarlljn, en indien in Septem ber aan een commissie uit de reeders door de afgevaardigden der zeelieden voldoenden waarborg kan worden ge- f;even, dat in de eerstvolgonde drie aar geen nieuwe eiscben worden ge steld en alle acties worden vermeden, die het bedrijf in gevaar kunnen bren gen, met ingang van 1 Januari 1912 aan het dek- en machinepareoneel op de algemeen» vrachtvaart en in de kleine kustvaart een locsnsverhooging van 8 per maand zal worden toege staan. De voorzitter der Scheepvaartveree- niging werd gemachtigd dit ter ken nis der zeelieden te brengen, die naar vernomen wordt, na heftige debatten •het vorengenoemde besluit namen. Ook de minderheid heeft zich In het onvermijdelijke geschikt en in een huishoudelijke vergadering be sloten weer aan den arbeid te gaan. De wederaanmcuLStering de thans algemeen aan het aanwervingsbu reau. ONDER HET PAARD. Do 2e-luitenant F. B. Everwijn I ge, van 't 3e regiment huzaren, gede tacheerd bij de rijschool te Amers foort, had het ongeluk met zijn paard ,ie vallen en er onder te geraken. Toen het paard poogde op te staan, ver wondde het zijn meester dermate «a-n het hoofd, dat deze met alle omzich tigheid moest worden getranspor teerd naar het naburige militair hos pitaal. Vooral de hoofdwonde moet ernstig zijn. PAARD EN RIJTUIG GESTOLEN. In den afgoioopen nacht Is uit den bekenden renstal van den heer Leeu wenburg aan den Haagweg nabij Delft een kostbare zwarte hengst met een victoria en een tuig gestolen. Van de daders geen spoor. Paard en rijtuig zijn later te Rot terdam Onbeheerd gevonden. EERSTE-KAMER- VERKIEZING. De Provinciale Staten van Gronin gen hebben tot lid der Eerste Kamer gekozen den heor J. B. Wcsterdijk, lid Van Gedeputeerde Staten van Gronin gen, met 26 stemmen bij here temming tegen den heer Zijlma, oud-lid der Tweede Kamer, die daarbij 15 stem men kreeg. De heer Westerdijk hield da aanne ming der keuze in beraad. TÜSSCHEN DE MACHINE. To Tilburg is in de stoom-wolwos- echcu'ij van do lirma Pessers een ar beider tusschen de draaiende machi ne gevallen. Met doodelijke wonden aan het 'hoofd is de man naar het Ziekenhuis vervoerd. GEVAARLIJK RIJDEN. Maandagavond geraakte op de brug Nieuwe Hoeren gracht bij den Amstel, te Amsterdam, een 6-jarige jongen, die met een 12-jarigen. knaap samen op een rijwiel ^eed, doordat zij kwa men te vallen, met het hoofd terecht onder de wielen van een in tegen overgestelde richting rijdendon be spannen sleepers wagen. Zwaar ver wond werd hij in eene drogisterij bin nongedragen, waar een dokter nog slechts den dood constateeren kon. TUSSCHEN DB BUFFERS. De 32-jarige stationaarbeldor Joh. Seton, te Gouda, geraakte bij het rangeoren van een goederentrein tuesclien de buffers bekneld. Ernstig werd do man aan de rechterzijdo ver wond. Na op het station door dr. Le- vedag voorloopig te zijn behandeld is de man per politie-hrancard naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. BRANDEN. Te IJzendoom is gisterenmiddag de geheelo boerens tolling van de erven E. H. afgebrand. De oorzaak is onbe kend. De boerderij van J. Zeelenberg. aan den Maasdijk bij Hoek-van-Holland, Is tot den grond afgebrand. Verzeke ring dekt de schade. Oorzaak vermoe delijk hooibroei. Gisterenmiddag is te Amsterdam brand ontstaan fn lietperceel N.Z. Voorburgwal 183, waar de firma Paul Fabre en Co. een magazijn van chemicaliën, poetsartikelen enz. heeft. De brand omstond in den kelder, waar poetscrSme geborgen ia, door bet omvallen van een lamp. De kelder brandde geheel en de winkel gedeelte lijk uit. MISDAAD? Gister is te Maastricht uit de Je- keV opgevischt het lijk van een onbe kenden 70-jarigen man wiens handen met een roode zakdoek aan elkaar, tusschen de beenan door, waren ge bonden. Men denkt aan een misdaad. GEVALLEN. Te Onstwedde viel de timmerman Hendrik Huisman van den nok eener schuur. De man overleed spoedig daarop aan da gevolgen van zijn vaL VERDRONKEN. Gisteravond is in de rivier de Maas aan den Oord bij Kralingscheveer, een 10-Jardg knaapje, H. de Zeeuw, met zwemmen verdronken. Drie kwartier later is het lijkje op gehaald en naar da ouderlijke wo ning vervoerd. DE NONVLINDEKPLAAG. In de bosschen aan de zuidgrens der gemeente Apeldoorn, tusschen de Woeste Hoeve en Teriet, heeft de non vlinder haar intrede gedaan. Vele hoo rnen zijn reeds van onder tot boven kaal gevreten. EEN SCHANDAAL IN EEN ARMEN HUIS. Onder dit opschrift doet ds. A. van der Heide uit Ilntswerd in Het Volk een verbaal van een geval, dat zich heeft voorgedaan in het armhuis te Workum, „dat met zulke helle kleu ren den toestand van de ouden van dagen belicht, dat we meeuen goed te doen, het in ruimeren kring be kend te maken." De schrijver vertelt aan de hand in het verslag der terechtzitting (van de rechtbank te Leeuwarden vermoedelijk}: „Het was op den 80s ten April van dit jaar. Zondagsavonds, dat een verpleegde in bet armhuis te Wör- kum, oud 57 jaar, een zekere Vote Haringa, zich niet wilde schikken naar de regelen en de orde van het huis. Hij wilde rich ndet uitweeden, en ging gekleed te bed liggen; ook den volgenden dag wilde hij de Zon- dagsche kleeren niet uittrekken. De vader van het armhuis was met den man, die overigens ook lastig kon rijn, verlegen. Hij Bet den pre sident-Armvoogd roepen, den slager B. Het gaf niets. De bedeelde bleef rich verzetten en wilde o.m. 'biet uit den gewonen pot eten. Toen de president-armvoogd ver trokken was, heeft de vader van het armhuis den bedeelde opgesloten ln jn hok. of liever in eeïi kast. De afmetingen ervan waren 1.95 M. lengte, 0.85 M-, breedte en 2.S0 M. hoogte. Haringa spartelde tegen, maar „vader". geassisteerd door „moeder" wist den tegenstand te breken en den ongelukkige in het hok te duwen. Daar de deur ndet goed sloot, werd ze met eehige latten dicht Het was er stikdonker; onder den drempel was een zeer klein reetje, flauwe lichtstreep viel, die men eeïst zien kon, alB meta ee- nlgen tijd in het hok was geweest, en da oogen aan de duisternis gewend aren. Ventilatie, luobtvdrversching ont brak ook gebod, door het reetje onder de deur moest de versche lucht In dat hok, «onder licht, zonder lucht, waar rich stoel, tafel, noch bed bevond, waar zelfs niet eens een em- was of een ton voor de uitwerp selen, weid de ongelukkige stumpeid opgesloten. 's Avonds kwam de pteeident-arm voogd weör terug, wlen vader van de opsluiting vertelde. „Hier heeft hij een goede plaats, laat hem hier maar een poosje rit ten", dekrsteerde deze. Zonder eten of drinken, zonder mo gelijkheid om te zitten of te liggen, zonder licht e'n lucht, moest deze be deelde 24 uur in dat hok blijven., Zoo ging de nacht in. Den volgenden dag, 'a middags half vier, passeerde de werkster het hok en hooide rij den ongelukkige roe pen: „Zeg aan vader, dat ik er uit wil ik heb zoo'n honger." Toen had de bedeelde meecr dan 18 uur in de kast gezeten op do boven geschetste wijze. Vader antwoordde: „Ik kan hem er nu niet uithalen, hij moet zoo lang wachten tot mijnheer B. (de presi dent-armvoogd) komt." Om half zeven kwam et een andere bedeelde bij vader1, met dezelfde bood schap. Hetzelfde antwoord. Het was nog de tijd niet De vier- en-twilntig uren moesten vol. De mar teling. de uithongering, de benauwe nis hadden nog niet lang genoeg ge duurd. Nog slechte een-en-twintig-en-een- half uur. Eindelijk' kwam de slager B., om den man in vrijheid te stelled. Mede was aanwezig de vïce-voorzit- ter van de armvoogd ij-kamer, S. Ane- ma. winkelier. Deze bedde waren daar, om den bedeelde, na de balbaarsche menschelijke straf, te onderhouden over zijd gedrag. An erna hield rich wat op een af stand; hij was bang dat de opgeslo tene, in vrijheid gesteld, kwaad zou wezen en woest zou worden. „Vond u dat niet vreeselijk en on- mensohelijk, die opsluiting?" vroeg de president ter terechtzitting. Het was niet ln dan getuige opge komen. Toen het hok geopend was vond men... een lijk. Voorover, met het hoofd op zij, de tong blauw, tusschen de tanden ge klemd, lag de man dood in de kast. In de hals was een gekleurde groe ve. waarschijnlijk veroo'rzaakt door den harden rand van een borstrok, cLe om den hals klemde en de adem haling belemmerde. Hoogstwaarschijnlijk dit was het oordeel van dr. v. Eden, die eeaige dagen later op last van de justitie dit lijk onderzocht heeft de man willen trachten zich neor te zetten op een kan, die in de kast hing; dit is mis lukt, hij is voorover gevallen, bij dien val is de hals gedrukt en ge klemd dool den harden borstrok-'rand en waarschijnlijk reeds half gestikt door de bedorven atmosfeer van dat hok, machteloos van honger en dorst, suf. ellendig en willoos, heeft hij niet meer de kracht gehad de knelling weg te nemen en is hij ge stikt. De beide armvoogden en de arm vader spraken af, de zaak stil te houden. De dokter werd geroepen; de man heet Slis; hij constateerde vool zich zelf den dood door verstikking. EohtAr, ook hij werd in het kom- plot tot verzwijging van de waarheid betrokken; en toen, zcoais te begrij pen was, de andere verpleegden bij de kast stonden, zei de dokter over luid, zoodat de omstanders het kon den hooren, dat de man bewusteloos mas; er moest bij gewaakt worden, en zoo noodig moest hij, de dokter, weer worden gebaald. Zoo moest de indruk worded gege ven, dat Haringa niet dood was. 's Avonds ging dr. Slis naar den burgemeester, wien hij kennis gel van het overlijden van dan bedoelde. Samen schijnen ze beslaten te heb ben do justitie buiten dc zaak te hou den. De dokter vulde op het overlijdens- briefje in als doodsoorzaak „beroerte' of „hartverlamming" en gaf die ook aan den gemeente-veldwachter Stout op. De vadel van het armhuisgaf op, dat Haringa (die 'a Maandagsavonds gestikt was) Dinsdagochtend» was overleden. De justitie gaf verlof tot begraven, en de begrafenis zou plaats vinden. Maar de pogingen, om aldus al de sporen van het misdrijf uit te wis- schen, zouden niet slagen. Direct vertrouwden de andere arm huis-verpleegden de zaak .al et. Ze mompelden van „dood door verstik king". En <Mt gemompel ging gnel 'rond buiten de muren van het armhuis, in de stad Workum. Eet kwam den rijksveldwachter ter oore, die onmid- lijk de Justitie vAn den inhoud der geruchten in kennis etelde. Telegrafisch werd de begraving af gelast en een Justitieel onderzoek werd ingesteld. Het verhoor van de deskundigen, getuigen en beklaagde letterde de antwoorden op, die wij in hoofdzaak ln de samenhangende voorstelling hierboven hebben verwerkt Een enkele greep nog er uit Dr. v. Eden weed gevraagd: „En allo omstandigheden te ra murn geno men, gelooft u, dat hij ten gevolge van die opsluiting overleden is? Het antwoord luidde: „Ik kreeg wel den indruk, dat, als hij niet was opgeslo ten geweest, hij dan niet dood zou zijn." Dr. BHs trachtte vool de rechtbank rich met leugens te dekken. Het gelukte niet HIJ moest toegaven, dat bet zijn plan was geweest, de verantwoorde lijke mannen uit de handen der justi tie te houden. De officier, zTi requisitoir nemdnd, noemde de opsluiting ln het hok ba'r- baarsch. De beklaagden (de vader van het armhuis en de president-arm voogd) hebben de gevolgen |er (van niet ingezien, aldus do officier, maal toch zijn ze schuldig aan het veroor zaken van den dood door schuld. Het is zeer clement^ dat sij voor drt teü en niet voor YTtJhoidsberooving, den dood tengevolge hebbende, terecht staan. Het maximum daarop is 12 jaar. Nu eischte de officier tegen bei de personen, die hij even schuldig achtte... drie maanden. Tot zoover hot stuk in Het Volk. Het Hbld. voegt daaïoan toe: WIJ «ouden wel willen vragen: Wanneer dit alles zoo gebeurd Is, te er dan geen aanleiding den dokter te vervolgen, die m een verklaring van overrijden een onjuiste opgave van de oorzaak van den dood deed? Nader wordt getaekl, dat de be klaagden veroordeeld zijn tot 7 dagen gevangenisstraf.. STATISTIEK Het aantal gerechtelijk geconsta teerde misdadige levojisberoovuig«n beiiep sinds 1900 absoluut en per mil- lioen inwoners 1900 34 6.6 1901 44 8.4 1902 36 6.3 1903 37 6.9 1904 46 8.4 1905 48 8.6 1906 35 6.2 1907 53 9.3 1908 56 9.7 1909 55 9.4 Over hetzelfde tijdvak bedroeg het aantal gerechtelijk geconstateerde zelfmoorden, absoluut en per hon derdduizend inwoners 1900 414 8.0 1901 423 8.1 1902 453 8.5 1903 462 8.6 1904 482 8.8 1905 515 9.3 1906 471 8.4 1907 483 8.5 1908 526 9.1 1909 535 9.2 INGEZONDEN MKDEDEKL1NÜEN A 80 Cts. per rageL Ctiampapj Hemi ibelé - Ruims. Uit de Arbeiderswerelii ALG. NED. TYPOGRAFENBOND. In de voortgezette vergadering van dezen bond te Nijmegen is een voor stel der afdeelmgen Zwolle, Hengelo Amsterdam, dat de bond zich zal aansluiten bij het N. V. V., welk voor Btel werd gesteund door liet hoofd bestuur, met 49 tegen 37 stemmen ua'ogeuomen. Aangenomen werd, met 59 tegen 26 stemman, een voorstel-Leeuwarden can ziek geweest zijnde leden die tot volkomen herstel gedeelten van da- werken en dientengevolge min der dan 3/4 van bun gewone loon ODt vangen, van contributie vrij te stel len. Ken voorstel van Schiedam om de niinimum-loonen, vastgelegd in het landelijk loontallef, algemeen te verhoog en, werd met 27 stemmen mor en 52 togen verworpen. Tot zetel van het hoofdbestuur werd weer Amsterdam aangewezen. Het hoofdbestuur stelde voor. daar de vol gende vergadering te houden doch met groote meerderheid van stemman werd daarvoor Arnhem aangewezen. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur bij enkelvoudige candi- daatsteLUng Is herbenoemd. Gemengd Nieuws LEPRA. De Engelsche bladen pnhliceercn .au telegram uit Johannesburg, be helzende dat dr. San»is van het lepra- asyl op Robben-eiland, en dr. Lang, hst hoofd van den geneeskundigen dienst in Basoeto-land, de ontdekking hebben gedaan, dat lepra bet gevolg is van de stelten van een bepaaid ln-, sect. Dat zou dan ook een verklaring kunnen wezen voor het feit, dat dok tert en verpleegsters in lepra-inrich- V .-;jen, welke heeren en dames rein heid op lichaam, kleeding en verblijf in acht nemen, zoo betrekkelijk zel den besmet worden. De beide doctoren zetten hunne on derzoekingen voort. o. a. door proe ven op mensch-apan. BAKKERSSTAKING. De bakkersknechts te Boedapest hebben den arbeid neergelegd. Zii wil len een werkdag van 9 uren en or kon- ning dei- vakvereeniging, hetgeen de patroons weigerden. Slechte in 40 bakkerijen wordt gewerkt EEN GELUKSKIND. Hcna VOrdic, een jonge an knappe vLnkeljnffrouw in een kleine Hön- guareobe stad, is plotseling de geluk kige erfgename van een nalatenschap geworden, die niet minder dan 603000 kronen bedraagt. Het geval is op zich zelf reeds bijzo'ndor, maar het zonderlingste van het geval is, dat de schoone Ho na haar plotselingon rijk dom aan een papieren manchet te danken heeft Het jonge meisje was in een winkel werkzaam, tot welks vaste klanten een oude vrijgezel, Kro- nyi genaamd, behoolde. Het vlijtige aardige meisje had een bijzonde ren indruk op den zonderling ge maakt Meer dan eetas verzekerde hij bij zijn geregelde bezoeken, dat hij haar bij rijn sterven «iet zou verge ten. Bona en haar collega's lachten daarom; want de allesbehalve ele gant gekleeds oude man leek al heel weinig op een erf oompje. Dat rijn beschermeling» aan zijn woorden twijfelde, verdroot hein zeer en toen rij op zekeren dag wee rom rijn be loften lachte, zei hij: „Wat, lacht u daarom? Ik zal u dadelijk het bewijs leveren, dat ik mijn woord pleeg te den." Dit zeggende haalde hij zijn papieren manchet uit zijn mouw en schreef daarop: „Ik vermaak hier mee na mijn dood al mijd roerende en onroerende bezittingen aan mejuf frouw Iloiia Vardle", Daarop zette hij rijn naam en den 'datum er onder en overhandigde dit «Onderlinge tes tament aan de winkeljuffrouw. Na tuurlijk beschouwde deze bet heels zaakje als een grap. Het toeval wilde echter, dat de oude vrijgezel nog denzelfden dag een ongeluk kreeg. Hij was namelijk tegen een automo biel aangeloopen e'n stierf tengevolge van den doorgestonen schrik. Gloot was de vetharing van Ilona, toen ze later vernam, dat de oude heer een vermogen van 600.000 kronen had na gelaten. ZIJ nam de manchet en haastte zich naar de rechtbank te onderzoeken of het testament gel dig was. In weerwil van het protest van de broeders van den overledene, weid de oorkonde geldig verklaard. Zij was echter tegemoetkomend ge noeg om aan de broers vrijwillig een derde deel der nalatenschap af te staan. VERDUISTERD. Op Russische oorlogsschepen, welke in de haven van Wladiwostok liggen, zijn groote partijen matrozenkleerer. verkocht Een groot proces is te wach ten. Verscheidene hooge ambtenaren moeten ernstig gecompromitteerd zijn. ONTPLOFFING. Bij de werkzaamheden tot het vlot- maken van de in de haven van Soeli- (Roemenië) gestrande Engelse lie stoomboot „Queensborough", ontplof te de ketel. Twaalf personen werden gedood, vier ernstig gekwetst OP HET SPOOR VAN DEN ONT VOERDEN INGENIEUR RICHTER. Uit Saloniki wordt gemeld, dat een afdeeling troepen, onder bevel van Hamid Bey, afgezonden om den ont voerden Duitscheu ingenieur Richter op te sporen, na langdurig inspan nend zoeken meent, zekere sporen van Richter en de.rooserbende die hem ontvoerde, te hebben gevonden. Hamid Bey hoopt, zoo geen onver wachte hinderpalen voorkomen, Rich ter spoedig te zullen kunnen bevrij den. AARDBEVING. Gistermolgen te 1.20 hadden te Algiers hevige aardschokken plaats van Oost naar West gaande; zij welden gevoeld te Algiers, BLdah, en in het zuidelijk deel der vlakte van Mitidja. De schrik was groot, maar geen belangrijke schade werd aan gericht. EEN CATHEDRAAL VERBRAND. De cathedraal te Conversano, in de provincie Barl in Italië is door brand vernield. Het gebouw had booge kunstwaarde. SPOORWEGONGELUK. De Newhaven railroad express haar Boston viel van 30 voet hoogte van een viaduct; de locomotief en vijf wa gens werden verpletterd op de straat- steenen; ongeveer 30 personen wel den gedood. Een groot aantal ge wond. Volgens de jongste inlichtingen rijn er bij het spoorwegongeluk 12 menschen gedood en vier en twintig gewond. OVERVALLEN. In de nabijheid Yan de rivier Ku- anza in Po'rtugeescli West-Afrika hebben inboorlingen een kamp van boeren overvallen en huh wagens verbrand. Een telegram, te Lissabon ontvangen, zegt, dat verscheidene Europeanen vermoord werden. De gouverneur van Angola heeft telegra fisch bevel ontvangen een straf-expe ditie uit te zenden. .ONSCHULDIG VEROORDEELD. Een onschuldig slachtoffer van val- 8Che getuigenverklaring is dezer da gen op vrije voeten gesteld. Charles Michaud, een mijnwerker nit Mom at (Crouse) was tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld wegens een moord op een ouden man, die in zijn nabij heid woonde. Een das, dia bij hel lijk was gevonden, was door getuigen herkend als van Michaud en andere omstandigheden pleitten tegen hem. Nadat Inj 17 jaren in gevangenschap heeft doorgebracht, is thans zijn on schuld gebleken, doordat de ware schuldige, die voor diefstal gevangen zat, tegen mede-'gevan genen zich er op beroemde, dat hij den ouden man had gedood. Deze bekentenis kwam de overheid ter oore, de taak werd op nieuw onderzocht en Michaud vrljge- Toen hij bet gerechtshof verliet, bracht men hem een ovatie. Mgr. HENRY. Volgens een telegram uit Parijs is de bisschop van Grenoble, Mgr. Hen ry, overleden. SABOTEURS GEGREPEN. Eindelijk is de justitie in Frankrijk er in geslaagd eenige saboteurs van spoorwegmateriaal in hechieme te Op de lijn ParijsCherbourg ont dekte een machinist dezer dagen op korten afstand voor zijn machine een groot aantal steenblokken, dwars over de rails gelegd. Hij slaagde er in tijdig te remmen. Met behulp van het treinpersoneel werd de versper ring opgeruimd. Te Caen echter werd onmiddellijk de politie met het gebeurde in kennis gesteld en deze slaagde er in, twee personen te arresteereneen van hen, een 21-jarige greentanventer, reeds tweemaal wegens diefstal ver oordeeld, legde een volledige bekente nis af. De vermoedelijke dader van een der- gelijken aanslag nabij Espinal te eveneens gevangen genomen. BRUTALE INBREKERS, Zaterdag hebben Inbrekers te Bel lijn weer eens den van ouds beproef den weg door het plafond gekozen, om voor eehige duizenden te stelen. Zij lieten rich 's avonds insluiten in het huls, welks benedenverdieping wordt ingenomen dool de juweliers zaak van Scharnow, in de Oranien- strasse, drongen "s nachts de leeg staande woning boven den winkel binnen, maakte een gat in den vloer en daalden in den winkel af, waar rij op hun gemak de étulagekasten ontruimden. De dieven vertrokken lange denzelfden weg. zonder eenig spoor na te laten, HITTE. De tótteplaag, die gedurende de vo rige week een gedeelte der Yereerdg- de Staten teisterde, doet rich thans in Spanje en Zuid-Euïupa gevoelen. In Spanje stijgt de thermometer tot 40 gr. Celcius. Te Lyn werden tien personen door een zonnesteek getrof fen. Kerk en Schooi NED. HERV. KERK Beroepen te Halle, bij Zelliem, (toez.) de heer O. G. Heldring, candidaat te s-Graven ha ge. Bedankt .oor het beroep te Donker broek en Haule de heer H. J. Witkop Jr., oandidaat te Winschoten. EVANGELISCH LUTHERSCHE KERK. Beroepen te Culemborg ds D. J. Leepel, te Zeist. GER. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Stedum (Groningen) ds. R. Middelveld, te Ste dum (Gron.). Koloniën SIMULATIE. „Een te Malang verschijnend Ma- ledsch blad beweert, volge'ns het Soer. Kbl. dat Inlanders in de omgeving op het idee zijn gekomen... pest te snnu- leeren. De patiënten klagen over koorts en pijnlijke opzettingen, de dokter komt en rij gaan naar de ba rakken. Verdiensten: 50 cent per dag en niets uitvoeren!" RATTENVERDELGING. Met de ratlenverdelguig gaat het goed. In Mataram leest men: .Volgens de gewoonlijk betrouwba re officieele opgaven zouden in Ma- lang reeds gedood rijn ruim 2 12 millioen ratten, in de residentie Sa- marang eveneens 2 1,'2 millioen en in de overige gewesten 1 millioen of te tarnen 6 millioen. Nemen wij aan dat een rattenstaart 6 centimeter lang is zoo zullen die millioen staarten een lengte verte genwoordigen van 360 kilometer of 240 paal, alzoo haast de helft van den afstand van Serang tot aan Ban joewang-.". Financiëele Berichten LOTISICO TE 's-GRAVENHAGB. De vergadering van aandeelhou ders van Lotisico heeft het dividend vastgesteld op 5 4/5 pCt voor de pre ferente en 2 1/2 pCt. voor de gewone oandeelen, die oprichters-aandeelen zullen f 112.50 en de wiast-aandeelen 2.25 per stuk ontvangen. Stoomvaartberichten STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st Flores' thuisreis, is 10 Juli Kaap Bonifacio gepasseerd. Het st Ambon, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Juli van Pa- KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. Hat st Atlas vertrok 10 Juli van Gibraltar naar Ceuta. Het st. Ceres vertrok 10 Juli van Gibraltar naar Genua. Het st. Neptunusr vertrok 10 Juh von Catania naar Messina Het st. Niobe vertrok 9 Juli vaa Portland naar Bordeaux. Het st Pluto, van Spanje naar Amsterdam, pass. 10 Juli Wight Het st. Pollux elriv. 10 Juli van Pi raeus te Saiomea. Het st. Themis arriveerde 11 Juli V6n Barcelona te Tarragona. Het st Tellus axriv. 11 Juli van Malta te Alexandria. Het st Vulcan us vertrok 10 JuM van Onega naar Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st Besoeki arriveerde 11 Juh van Java te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het st. Maartensdijk, van Bostonl en Philadelphia maar Rotte rdan^ passeerde 10 Juli des nam. 5.20 Scllly, STOOMV. -MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het st Theseus arriveerde 9 Juli van Japon te Londen. Het st. Hy8on, van Java naar Am«. sterdam, arriveerde 7 Juli te Suez. Burgerlijke Staod SCHOTEN, Getrouwd P. van Doorn en A. I Heemskerk, C. P. Hultgren en V. Da per. Bevallen: F. de Jong—Kruis, x.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7