NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE GOUVERNANTE 29e Jaargang, No, S607 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- 6n Feestdagen. VRIJDAG 14 JULI 1911 B AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem vart 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaaroe 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitslnitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 K o de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1383 Schepen over den Oceaan. In deze warme dagen is er haast geen onderwerp van gesprek, dat iemand niet warm maakt Behalve het water. Laten wij het dus over 't water hebben 1 Ernest Laut in een van zijn aardige artikeltjes in hot Petit Journal i 11 u s t r herinnert aan een zeke ren de la Harpe, die de schepen van zijn tijd, lang geleden, bij drijvende steden vergeleek, tot groote veront waardiging van een andeir, die op somde wat er op die schepen alzoo ontbrak, om drijvende steden te mo gen heeten. En dat was zoo ongeveer alles. Wanneer deze vertoornde vriend nu nog eens een kijkje kon komen nemen, zou hij zien, dat wanneer on ze groote paketbooten al niet met drij vende steden kunnen worden vergele ken, de naam van drijvend huis of drijvend paleis hun zeer zeker toe komt. En welk een paleis I Een dat in er kol ijkheid de bevolking van een geheel stadje herbergt, zooals de Olympic, die zeer onlangs in Engeland gebouwd, is en 3000 pas sagiers l>evatten kan of de E u r o- p a, op een Duitsche werf in aan bouw en die ruimte aanbiedt voor 4500. In het Mariuemuseum te Parijs is een verkleining te zien van de kar veel. waarmee Christophorus Colum bus den Atlantischen Oceaan over stak. Dat scheepje in gedachten te vergelijken met de hedendaagsche ceekasteelen geeft gelegenheid tot fan tastische overpeinzingen. De scheepsbouw heeft ontzaglijke vorderingen gemaakt en wel voorna melijk in de laatste vijftig jaar. De Ouden verstonden de kunst om groote schepen te bouwen niet. Wel lezen we van vaartuigen, die het Egyptische koren naar Griekenland overbrach ten en een tonnenmaat hadden van 1200 h 1500, maar dut waren uitzon deringen en bovendien konden, die BChepen maar gebre' kig zee bouwen. In den zeeoorlog van Actium bezwe ken de Egyptische schepen met tien en vijftien rijen roeiers voor de lich tere galeien van Octavius. Do koopvaardijvloten uit de Mid deleeuwen hadden waarschijnlijk geen schepen van grooter inhouds maat, dan 1500 ton. Frans I droomde op zekeren dag over bet bouwen van grootore. schepen. Hij liet er een van 2000 ton bouwen, maar het ding was zoo zwaar en moeilijk te besturen, dat het de haven niet eens verlaten kon. Aan den wal is dit merkwaardi ge vaartuig, dat nooil voer, weer af gebroken. Aan het einde van de achttiende eeuw had de scheepsbouwkunst toch al vorderingen gemaakt, l'O c a n, het grootste oorlogsschip, dat onder de regoering van Lodewijk XVI ge bouwd werd. mat 4400 ton. De koop vaardijschepen evenwel, die de reizi gers levens over zee vervoerden, wa ren lang zoo groot niet. Een groote reis aan boord van deze schepen was dan ook een ware ramp. Het blijkt uit den Gids voor Reizigers, dien de Raadsheer Reichard te Weimar uit gaf. Geen gemakken, geen behoorlijke bedden, slechte hutten en zelfs geen behoorlijke keuken. „Gewoonlijk", zegt Reichard, „is het de taak van den jongsten matroos en zelfs wel van een scheepsjongen, om het eten klaar te makendie koks zijn natuurlijk slecht op de hoogte en onzindelijk." Daarom raadt hij aan, dat de rei ziger maar zelf zijn potje kookt en daartoe dus het noodige keukengerei meeneemt. Dat is evenwel nog niet genoeg hij moet provisie meenemen voor don eeheolen duur van de reis water, brood, eieren, die tegen bederf bewaard moeten worden ln gesmolten vet, mout om bier te maken, noten, komkommers en pruimen en zelfs schapen en varkens, om die onderweg te laten slachten. Schapen evenwel, zoo onderricht ons do raadsheer, kun nen slecht tegen de zee en vermageren zichtbaar van den dag der inscheping af. Varkens daarentegen kunnen, als ze maai' o-oed gevoederd worden, be ter dan andere dieren een zeereis ver dragen. Ook ls hot goed, gevogelte mee te nemen, mits maar gezorgd wordt, dat de beeston geen dorst lij den. Zoo zien we, dat er nog al wat aan een groote zeereis vost was. De eerste, dife op de gedachte kwam, een bootdienst tusschen Amerika en Europa te ondernemen, was een Ame rikaan. Scarlborougli. Het was in 1819, toen de bewoners van New-York op zekeren dag een biljet vonden aan geplakt, waarop werd meegedeeld, dat het stoomschip Savannah, ka pitein Rogers, den 20sten Mei 1819 zonder mankeeren naar Liverpool zou varen, Passagiers, zoo die zich moch ten aanmelden, konden zeker zijn aan boord alle gemakken te vinden. Er waren aan boord twee staatsiehutten, een voor dames en een voor heeren, benevens 32 gemakkelijke hutten Dut stoomsclüp Savannah, het eigen dom van Scarlborougli, was oorspron kelijk een zeilschip, dat hij volgens de vinding van Fulton in een stoom schip had laten veranderen. Met verbazing hoorden de New- Yorkers van het plan. De menigte stroomde naar de haven om het schip te zien, maar de belangstelling was gering. Niemand meldde zich aan om den overtocht mee te maken, maar de Savannah vertrok toch. Helaas, hij had meer dan een maand noodig om Liverpool te bereiken en beleefde on derweg zonderlinge avonturen. En- gelsche schepen maakten er jacht op, in de roeeniïig, dat de kapitein Napo leon van St. Helena zou gaan verlos- son. Daarbij was de kolenvoorxaad verkeerd berekend, zoodat de stoom boot het laatste deel der reis zeilende afleggen moest. Dezo proef was slecht geslaagd, de eigenaar herhaalde haar niet. Trou wens de wetenschap moedigde nieuwe proefnemingen niet aan. Professor Lardner zette in 1835 in een lijvige memorie uiteen, dat 't nooit gelukken zou, met een stoomboot van Engeland naar Amerika te varen In weerwil van deze wijsheid werd de proef drie jaar later herhaald en slaagde zeer goed. De Sirius stoomde in drie weken van Cork in Ierland naar New-York, met eenige pasagiers, die in de Nieuwe Wereld met grooten geestdrift werden ontvan gen. Het was de -Great Eastern, een Engelsche stoomer, die in 1840 den overtocht deed in 16 dagen, maar dat kunststuk niet ten tweeden male verrichtte. Waren het tot dusver alle raderbooten geweest, in 1843 zonden de Engelsclien een schroefstoomboot, de Great Britain, in zee, die twee gelukkige reizen deed en op de derde verongelukte. Toch kwam er toen schot In. In 1872 werd de overtocht gedaan in twaalf dacen, in 1882 in zes dagen en 22 uur, in 189G in zes dagen. En nog ls er geen grens1903 5 dagen 12 uur, 1906 5 dagen 8 uur, ln 1907 4 dagen 20 uur, in 1908 4 dagen 15 uur, in 1909 4 dagen, 14 uur, 3S minuten, in 1910 4 dagen 12 uur. Dat is liet record van den En- gelschen stoomer M a u retania. En er wordt hard gewerkt, om het nog weer te verbeteren. Het is de O 1 y m p i c, die dat zal moeten totstand brengen. In elk van zijn schoorsteenen kan een eleetrische tram gemakkelijk ruimte vinden, hij ls 269 meter lang en 28.20 breed. Het verblijf van den commandant is .22. meters boven de waterlijn. De eetzaal der eerste klasse kan meer dan 500 personen bevatten, er zijn ontvangst- salons, lees- en rookzalen, een restau rant met een veranda, hutten met echte bedden, monumentale trappen en daarnaast liften, een zwembad, za len voor gymnastiek en met toestellen, die de beweging van paardrijden na bootsen en dat alles hoog, groot en ruim. Zelfs worden er plannen gemaakt om in een nieuwe Engelsche boot van het type Olympic een schouwburg zaal te bouwen en daarin een opera gezelschap te laten optreden. Maar o wee, als de prima donna zeeziek wordt Hel schijnt, dat zoo'n kostbare on derneming nog goede zaken kan ma ken, als elke boot maar vol is Laut meent te weten, dat in zoo'n geval elke reis een winst oplevert van 177,000; ik stel u voor, hem maar niet na te rekenen, toevallig bob ik er dezen keer geen tijd voor. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Marokko. Sultan Moelay Haf id heeft tegen over zijn onderdanen verzachtende omstandigheden aangeveerd voor het feit, dat hij DE HULP DER MOGEND HEDEN heeft ingeroepen. Nu het onmiddellij ke gevaar voorbij is, acht de heer- scher het blijkbaar gewenscht, zijn volk weer in het gevlei te komen uit de geschiedenis van de regeering van zijn broeder Abd-el-Azis, den verjaagden Sultan, heeft hij geleerd, dat do Berbers nu eenmaal niet dul den, dat hun Sultan samenwerkt met de Europeanen. De Sultan heeft aan de in Noord- Marokko wonende stommen een schrijven gericht, waarin hij herin nert aan (Ten opstand, en hetgeen daarop volgde, en aan alles wat hij lijdzaam moest dulden, daar niemand hém te hulp schoot. Vervolgens zet de Sultan uiteen, dat het te hulp roepen der Franschen, waartoe hij zich ten slotte genood zaakt heeft gezien, in geen enkel op zicht in strijd is met de wet, die hem slechts verbiedt hulp aan te nemen van vreemdelingen, die deze uit eigen beweging aanbieden. Bovendien moet men rekening houden met de vol» maaktheid van de krijgsmiddelen, welke den Franschen ten dienste staan, met hun industrie en met al lerlei dergelijke overwegingen. De Sultan heeft, zoo heet het. verder in het keizerlijk schrijven, den op roermakers de kracht doen gevoelen van de militaire macht. Op zijn bevel trokken de troepen naar Mequinez, dat zij als overwinnaars binnenkwa men zii hebben de rust hersteld en de kwaadwilligen uit elkaar'gejaagd. Moulay Hafïd noodigt nu de stam men uit te deelen ln de vreugde, die het gevolg i9 van een en ander. Of dio vreugde groot zal zijn De Spaansche minister van Buiten- landsche Zaken verklaarde, dat de publieke opinie, sinds het zenden van een Duitsch oorlogsschip naar •Agadir, zeer aandachtig do onder handelingen tusschen den Franschen gezant en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken volgt. De Spaansche regeering volgt de quaeslie eveneens niet ai de belang stelling, die zij verdient, en zal we ten zorg te dragen, dat DE RECHTEN EN BELANGEN VAN SPANJE worden geëerbiedigd. De minister voegde hieraan toe, dat de Fransch© pers alle incidenten tusschen Franschen en Spanjaarden vervalscht. De regeering zal haar plicht vervullen en zicli niet om dezd vaïsche couranten-berichten daarvan laten terughouden. Men ziet dus, Spanje blijft van de partii, om ook z'n aandeel van Ma rokko op te eischen. Dus droigen er moeilijkheden Ze zijn er nu al weer. Bedienden van den Franschen consul te Alkassar zijn- gearresteerd' en gewapenderhand naar liet Spaansclie kamp gebracht. De consul is et- niet iu geslaagd hen -in vrijheid gesteld te krijgen. In den loop van den zuwiht zijn 100 Spaansche ruiters aangekomen. Er worden.nog meea- troepen verwacht. Wat zouden de Spanjaarden in hun schild voeren Inzake DE DIPLOMATIEKE ONDER HANDELINGEN wordt door de Matin" gemeld Ditmaal werd niet op het verleden teruggekomen. Het onderhoud was dan ook zeer hoffelijk, zelfs hartelijk. Gezamenlijk werd de toestand on derzochtde onderhandel ingen be traden reeds een actiever pad. Men kan zeggen, dat zij bijna zeker een' gunstig resultaat zullen hebben. Het zal echter nog een tiental dagen du ren, eer men tot de eigenlijke kwes tie der mogelijk te verleenon compen saties zal komen. Eenmaal zoover, zal de periode van marchandeeren volgen. Nu komt heel spoedig DE BESLISSENDE SLAG IN DEN POLITIKKEN STRIJD IN ENGELAND, want het Hoogerhuis heeft de be raadslaging over de Veto-wet ten einde gebracht. De derde lezing zal den 20sten Juli worden gehouden en dan zal de wet, met.de verschillende belangrijke wij zigingen, door de Lords aangebracht, den 24sten Juli naar het Lagerhuis teruggezonden worden. Verwacht wordt, dat de minister president zal voorstellen de aange brachte amendementen en bloc le verwerpen, wat het Lagerhuis dan ook ongetwijfeld doen zal. En wat dan Zal de regeering liet aandurven, een paar honderd liberale Hooger- huis-leden te benoemen, om de unionistische Lords te overstem men Dezo vraag ligt al bijna een jaar op den mond van 3/4 der Engel- schen. maar een beslist antwoord is nog altijd niet gekregen. Moet 't een verrassing blijven? De oensuui' werkt IN PORTUGAL en de dagbladcorrespondenten zen den, vooral wanneer er over de mo narchistische samenzweerders te be richten volt, him nieuws eerst naar Badajor, op Spaansch grondgebied, om hét van daar uit vorder te laten seinen. De correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldt nu langs dezen weg, dat door tegenstanders van de regeering een geheimzinnige poging is gedaan, om des nachts het zoogenaamde St. Georgefort, een oude Moorsche burcht, het sterkste punt van Lissabon, binnen te drin gen. De schildwacht bemerkte ver dachte schimmen, die zich lungs de muren bewogen. Hij onmiddellijk alarm en gaf vuur. De wacht kwam in het geweer en stormde met gevel de bajonet op de indringers los, die wisten te ontkomen. Tot dusver is nog geen spoor van hen ontdekt. te-Lissabon is men overtuigd, dat hier sprake is van een poging van eenige monarchisten, om de inne ming van het fort bi' een mogelijken aanval hunner partii gen optan voor te bereiden. Men is zeer opgewonden. De bezetting van hel fort zal versterkt worden. De monarchistische betoogors heb ben zich van de Noordgrens terugge trokken en' hebben zich over andere Spaansche steden verdeeld. Maar zij hebben de republikeinsche regeering medegedeeld, dat zij geenszins af zien van de verwezenlijking van hun ideaal. Niettemin moeten verscheide- ncn hunner reeds aangeboden heb ben, om in ruil voor amnestie en een niet onbelangrijke schadevergoe ding in geld, zich ter beschikking van de regeering te stellen. Men zegt ook, dat de Republiek zich bereid heeft verklaard, aan ko ning Manuel 12 uiillioen gulden uit te keeren, mits hij verklaart, voor FEUiLLEiON door Haadon Hill. 42) Na nog een uurtje te hebben, laten verloopen. ging hij naar do woning van zijn buurman klopte aan en ont ving de schorre uitnoodiging binnen te komen. De ex-dragonder was, dat Meek bij den eersten oogopslag, be zig een drinkpartij voort te zetten, die al vroeg op den morgen begonnen was en al heel ver hoen. Hij verwel komde Elisha met groote drukte, ver zocht hem te gaan zitten en zijn pijp aan te steken. T Helpt mij niet of ik je al vraag een glaasje mee te drinken, dat weet ik. oude kerel, hikte hij. Ik ben nu wel wat ongewoon ver gegaan, maar daartoe is ook wel reden 1 Mijn eer verkocht en mijn kleine Phyllis ver loren. Maar ik blijf toch altijd een gentleman, niet waar. Growe? Elisha had de ooren gespitst, toen hij het onderwerp van de verloren eor hoorde aanroeren. Dat scheen Iets, waaruit wat kon worden opge maakt. Zeker, altijd als een gentleman, kapitein, antwoordde hij. zijn tegen zin overwinnend. Mer. zou niets min der van u verwachten. Altijd een gentleman. Ja, en ééns was ik ook nog iets anders, fluisterde de halfdronken oud-soldaat, terwijl hij zijn witten knevel in zijn glas borg. Officier en gentleman allebei. Wel, als ik onder dienst gebleven was, dan zouden Wolseley en Roberts en Kitchener al len bij mil hebben achter gestaan. Het heeft mij dikwijls verbaasd, dat u uit den dienst is gegaan, maar natuurlijk durfde ik dat nooit vra gen, zei Elisha onverschillig aan zijn pijp trekkend. Hij begon warm te worden voor zijn werk. Hij voelde, dat in de verwarde mazen van zulke finesses zün talent als detective bet beter uit zou houden, dan dat hij met zijn stramme, oude leden iemand moest besnionneeren. Kapitein Vaughan wierp een met bloed beloopen oog over zijn schouder in de richting van do Priory. Die oude schurk daar in dat groo te huis wierp mnn dochter van de rot sen in zee. Vermoordde haar. Crowe, zoo zeker als mijn naam Phil Vaug han ls, hü keerde zich om en keek zijn bezoeker plechtig aan. Wat 1 Lord Monksilver riep Elisha, oprecht verbaasd uit. Niet met zijn handen, die ver- wenschte schurk, daarvoor is hij te slim, om zoo te zeggen. Ik bedoel, dat hij de oorzaak was, dat zij zichzelf het leven benam, dat is even erg, dan dat hij haar in den afgrond had ge- stooten. Luister eens, Crowe, vele ja ren heb ik zijn geheim bewaard, om dat ik daarvoor waarde kreeg, maar nu gaat het niet langer. In den koop was niet begrepen, dat hij mijn eigen vleesch en bloed evenals het mijne tot zijn slachtoffer zou maken. Ik ben van mijn belofte ontheven, Crowe, door zijn eigen handelingen, en nu ga ik je als eon «oed vriend raad vragen. Hij kon de woorden bijna niet meer uitspreken cn Elisha zag de noodza kelijkheid in om van de gelegenheid gebruik te maken. Je bent dus veranderd van idee, dat Phyllis nog in leven zou zijn Mij dunkt, dat heb je toch mis, zei hij. Ju, ik ben van idee veranderd, en ik weet, dat ik gelijk heb, hield Vaughan vol. Plotseling zag ik alles duidelijk in, terwijl ik dacht over mijn belofte aan dien ouden dief De spil, waarom alles draait, is de ring, Crowe. Ik durf er mijn eer als offi cier en gentleman onder verwedden, dat Monksilver dien ring stal en toe liet, dat mijn nieiske daarvan ver dacht werd. Toen verdronk zij zich zelf .liever dan die schande te moeten dragen. Lord Monksilver zou dus den ring van Mrs. Wonslade gestolen heb ben? herhaalde Elisha ongeloovig. Hij vreesde, dat zijn dorstige buurman zooveel whisky verzwolgen had, dat hij de waarheid niet meer van de>n leugen kon onderscheiden. Maar ka pitein Vaughan was nan dergelijke hoeveelheden gewoon, en zijn daarop volgende woorden waren l e duidelijk om niet geloofd te worden. Monksilver stal dien ring, verze kerde hij weer. Ik heb niet gezien, dat hij het deed, maar hij heeft altijd allerlei dingen gestolen. Hij is een kleptomaan. Daarom ben lk uit het leger moeten gaan, En in een bui van woede en mede lijden met zichzelf, zoo nu en dan on duidelijk in zijn woorden, maar altijd met een klank van waarheid er in, vertelde het slachtoffer van Lord Monksilver het schandelijk verhaal van het verbond van zooveel jaren ge leden In weerwil van herhalingen, het telkens verliezen van den draad, en duidelijke vergissingen ten opzich te van tijd en plaats, voelde Elisha Crowe, dat hij luisterde, naar een ver haal, dat in hoofdtrekken juist was en dat niet versmaad moest worden als een factor in de geheimen van de laat- ste woken. Philip Vaughan en Lord Monksil ver waren als jonge lieden beiden of ficier geweest in hetzelfdo regiment cavalerie. Vaughan was eenige maan den ouder dan de ander, en was nog maar pas bevorderd, toen hij door een besliste dand zijn goeden naam, zij n positie en zijn vooruitzichten ver nietigde. Beide mannen klommen geregeld in rang op, ofschoon beider fortuin heel verschillend was. Charles Wenslade was als de erfgenaam van een groo ten naam en uitgestrekte bezittingen altijd voorzien van geld, terwijl Vaug han, die on nog jeugdigen leeftijd een kleine erfenis gekregen had, er alles binnen tien jaar had doorgemaakt. De twee waren heel goede vrienden, totdat zij beiden hals over kop ver liefd werden op een mooi meisje in het koor van het Ambiguity Theater, dat den gewopgji gang van zaken op zijn kop zette door den doodarmen Pliil. Vaughan te verkiezen boven Charles Wenstede mot zijn vooruit zichten op eejj «.root vermogen en ti tel. Het resultaat was. dat Vaughan zijn liefde bezegelde door haar te trouwen o het moment, ilat zijn geld middelen «abeel waren uitgeput. Omstreeks dezen tijd wcwl er een schandaal bekend, dat al laog de er gernis van de officieren van het regi ment had opgewekt. Hoewel zij voor het moerende©! hooggeboren en ver mogend waren, was er geen twijfel aan of zij hadden een dief in hun mid den. Allerlei artikelen van waarde werden uit hun kamers gestolen onder omstandigheden, die er op wezen, dat de dief oen officier van het regiment moest zijn, die vri>en toegang had tot do kamers van zijn mede-officieren. Toen viel plotseling de verdenking op Wens lade, en terwijl men nog aar- goed af te zien van den troon zijner vaderen. Dit laatste bericht zal men o. i. on der het noodige voorbehoud moeten aanvaarden. Over DEN TOESTAND IN MEXICO wordt officieel gemeld De toestand verbetert en verwacht wordt, dat de troepenmacht der voor malige opstandelingen spoedig ge heel zal zijn ontbonden. Uit economisch oogpunt is de toe stand uitstekend, ten bewijze waar van gewezen wordt op het feit, dat zich nu 63 millioen pero? ln de schat kist bevinden tegen 62 millioen bij d« instelling der voorloopige regeering. IN KOREA broeit weer iets Uit Se-oel wordt gemeld, dat daar 100 personen in hechtenis werden ge nomen wegens een samenzwering te gen het leven van den gewezen eer sten minister van Korea. Ook tegen den resident in Korea, generaal 'lërautsji, was een aanslag beraamd, die echter niet tot uitvoe ring kwam, daar het plan werd ver raden. De Japansche regeering heeft nu besloten, de bezetting van Korea met twee legerkorpsen uit te breiden. Hiertoe zullen twee nieuwe leger korpsen in Japan worden opgericht. CASTRO. Naar men uit Washington ver neemt, zijn er geen betrouwbare be richten aangaande Castro. De Vene- zolaansche regeering heeft aan de Amerikaansclie geseind, dat zij niét weet. waar Gastro zich bevindt, en ook niet of hij wel in Venezüela is teruggekeerd. Het is dus nog niet zeker, of Gastro werkelijk in Venezuela geland is. Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk, te Haarlem. »p Dinsdag 18 Juli 1911, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma Ne. 1. Prélude en Fuga. E. Mobach. No. 2. Adagio, M. Brosig. No. 3- Concertfantasie, W. Rudnick. No. 4. Varia tien (Oostenrijksch Volkslied), Haydn. No. 5. Inleiding en Variatiën, A. Hesse. RIJKS LANDBOUWSCHOOL TE WAGENINGEN. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse K. L. Jacobs te Haarlem en J. Reynvaan te Haarlem. Eev-elid. Het Neder! Zendelinggenootschap heeft bij acclamatie ds J. Cran'ndijk, emeritus-predikant te Haarlem, be noemd tot eere-lid. De benoemde was vele jaren lid van het hoofdbestuur. Bestuurslid. Ds. C. J. v. Paassen te Haarlem ls benoemd tot bestuurslid van het Ned. Zendelinggenootschap. Uit de Omstreken SLOTERDLTK. Brand Eleetrische tram. Woensdag geraakte een motorwa gen van een eleetrische tram Am- zelde. om den aanstaanden Lord Monksilver van oplichting te verden ken, terw'l hij heelemaal geen be hoefte hud aan aardsch sb'k, snapte Phil Vautrhan geheel bij toeval zijn kameraad en vroec ren vriend, ter wijl deze zich aan het goed van een ander vergreep. Charles Wenstede nam de zaak heel koeltjes on, ronduil bekennende, dat hij de dief was en dat hij herhaaldelijk stal, omdat hij 't niet kon laten. Toen Vaughan hem vertelde, dat hij al ver dacht werd en dat hij nu die verden king tot beschuldiging moest maken door to rapporteeren, wat hij gezien had, stelde Wenstede hem oen koop voor. Die bestond in het omdraaien van de kwestie. Als Vaughan er in toe wilde stemmen, dat de verdenking op hem rustte, dan zou hij vijfdui zend pond krijgen en voor de rest van zijn leven het gebruik van een klein huisje te Beacon Audley. Buiten het reglement om zou er geen kwestie van wezen, n het bekend werd. Men zou er veel te veel op gesteld wezen, om de zaak sussen en het publiek er buiten i© houden. Hij. Wenstede, zou dat laten vaststellen, voordat hij den naam van den zoogenaamden schuldi ge op"-af. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5