NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE GOUVERNANTE 29e Jaargang. No. 8610 Verschrjirt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 18 JULI 1911 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER drib MAANDBNt S$sfL, Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Builen het Arrondissement Voor Haarlem- 1.20 i£)Ca Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der T® B«j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 Wm- 8* 50 Cts' voor 3 Ptaatsin6Pn 3 contant. GelUustreenf Zondagsblad, "voor Haarlem* OVH Redactie en Administratie: Croote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootscfiap Lourens Coster. Directeur 3. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1385 Da Handelsschool. Toen indertijd de derde eindklasse van de lloogere Burgerschool bij Raadsbesluit finaal werd afgeschaft, omdat tegelijkertijd besloten werd tot stichting van een school voor rnear uitgebreid lager onderwijs (twee dingen, die evenwel niets met elkaar te makeo hadden) heb ik voorspeld, dat het doodvonnis van die derde klasse nooit zou worden uitgevoerd. Dat is uitgekomen toen de tijd, waarop die arme derde eindklasse van kant moest worden gemaakt, ge komen was, had de scherprechter, in deze het College van B- en W., het vergeten en liet de klasse nog een jaar In leven. Toen dat om was, had een kentering in de meeningen be werkt. dat de driejarige cursus H. B. S. in eere was hersteld en zoo zijn we op dit oogenblik in het bezit van een H. B. S. met 3-jarigen cursus en een daarbij aansluitende handelsschool met 2-j c., waarvan alleen nog dit kwaad gesproken kan worden, dat ze in oen allertreurigst gebouw gehuis vest is. Tot de stichting van een ge heel nieuw is evenwel besloten en al zullen do tegenwoordige leerlingen van de handelsschool daar niet meer van profitèeren, het nu opgroeiend geslacht zal den maatregel weten te prijzen. Langzamerhand komt er ook ver andering in de denkbeelden van de ouders. Hun eenig ideaal was vroe ger, dat hunne kinderen, ook wan neer zc niot voor arts zoudon stu- deereu of naar Delft gaan, het eind diploma van den 5-jarigen cursus zouden bemachtigen. Dat werd ge vraagd voor allerlei andere, niet- acadcmisclie studie, het was zelfs een toegangsbewijs tot do kantoor kruk, hoewel (zooals menige patroon tot zijn schade moest ondervinden) de gediplomeerde jongeling het door gaans maar slecht met de eenvoudig ste kantoorwerkzaamhedon wist to vinden. Hoeveel tranen zijn er niot gestort om dat diploma, hoeveel on gelukkige» met heldere hoofden, maar die nu eenmaal den geheimzin- nigen wiskundigen knobbel misten, hebben zich niet de tanden stukge beten op de voor hen zoo onverteer bare exacte wetenschappen, waarvan zij bovendien (en dat was het ergste van alles.; wisten, dat zij er na de verovering van het diploma nooit meer dienst van of behoefte aan zou den hebben I Dit gemeenschappelijk lijden, van tobbende» leerling, van bij den direc teur droevige bezoeken afleggenden vader of voogd, van tot wanhoop ge- brachten leeraar heeft een einde ge nomen, sedert de 3-jarige cursus in eere hersteld en een handelsschool daaraan verbonden is. Niemand be hoeft nu zijn zoon meer te forceeren tot vakken, waarvoor hij nu eenmaal geen aanleg bezit. En toch bracht dit een gevaar mee. Ouders zijn van oudsher er aan ge wend den tijd, dat hunne kinderen op school gaan (althans na de lagere school) te beschouwen als een perio de, waarbij zij gezamenlijk door de cordons hebben te gaan. Op strijd en moeilijkheid waren ze daarom gewa pend, zelfs gingen ze zoover van te meenen, dat het drankje niet goed kon zijn, wanneer liet niet flink bit ter was. Of niet andere woorden toen bleek, dat het programma van de handelsschool de jongens niet meer met wiskunde plaagde," kwam licht de gedachte boven, dat de han delsschool een gemakkelijke school was. En hoewel een school, waar de meeste leerlingen niet mee kunnen komen, blijkbaar een al te veeleischend programma lieeft,. ten allen tijde zal van den leerling, op welke school ook, moeite en inspan ning gevorderd worden. Een gemak kelijke school is dus geen goede school. Maar mag nu van de Haarlemsche Handelsschool gezegd worden, dat zij een gemakkelijke school is Integen deel, ik kan uit ervaring spreken waarneer ik zeg, dat daar met ernst gedoceerd en van de krachten der leerlingen het mogelijke gevergd wordt. Tegenover de wiskunde van den 5-jarigen cursus staan de ver schillende handelsvakken, onderwe zen door 'een jongen leeraar, die be zield is met grooten ernst en met; den vasten wil, om den leerlingen voel kennis bij te brengen. Diezelfde handelskennis wordt in de Nèder- landsche en drie moderne talen toe gepast. gelegenheid wordt gegeven om van de Spaarische en Maleische talen de beginselen te leeren, steno graphic wordt er onderwezen en al baseert men er de scheikunde niet op zoo breede theorie als aan den 5-jarigen cursus, de liefhebberij van de leerlingen in het vak zelf wondt er zeker grooter door en ten slotte is het niet om theoretische kennis te doen, maar oin in gevallen, die de p r a c t ij k oplevert, een vlug en eenvoudig'onderzoek te kunnen doen. Dat is trouwens de draad, die door deze handelsschool heenloopt prac- tasch kennen, practisch weten, omdat het dat is, waaraan koopman en fa brikant in de eerste plaats behoefte hebben. Neen, gemakkelijk is het den leer lingen niet gemaakt. Bij het eind examen is meer van hen gevergd, niet minder dan van de jongelui, die het eind-examen aflegden aan de Handelsschool te Amsterdam. Eu bij den overgang van de eerste naar de tweede klasse is een gestrenge schif ting gehouden. Van de twintig leer lingen, die onder beoordeeling vie len, werden er niet minder dan acht afgewezen, juist omdat men een goéde tweede klasse hebben wilde, die in staat zal zijn een streng eind examen te doorstaan. Dat is voor de school en voor de leerlingen van het grootste belang. Welke beteekenis zou het einddiplo ma voor den leerling hebben, wan neer Ln de kringen, die daarin be lang stellen, niet de overtuiging heerscht, dat het met gezette studie is verkregen De Amsterdam sche Handelsschool heeft in dit opzicht, die in andere gemeenten, en daar onder de Haarlemsche, moeten zich dien naam nog veroveren en het eveneens zoover brengen, dat haar einddiploma in Nederland en Indië een aanbeveling is. Dat directeur en leeraren daarvan zelf in de eerste plaats doordrongen zijn, laat zich denken en wanneer op deze school aan de leerlingen weinig theorie wondt voorgezet, dan volgt daaruit zeker niet, dat het een ge makkelijke school is, maar dat de leerlingen him ijver en inspanning J voornamelijk besteden aan de studie van practische dingen. En dat kan immers geen onderwijs-inrichting ten kwade worden geduid integendeel, het dient geprezen te worden in een samenleving, die vooral vraagt naar practi9che bruikbaarheid. het Engelsche hof, betreffende een eventucelo Engelsche interventie. Het doel van dit hoogverraadproces zou zijn de confiscatie van do bezit- tingen van het koninklijk huis, zon- omdat zij de oudste is, een reputatie, dei. schadeloosstelling, te wettigen. gen het koningshuis Braganza, we- Laten ze toch wijzer zijn 1 gens hoogverraad. Een parlementaireDe ongeregeldheden in Zuid-Albanië commissie zal de in lianden der re- j (zie vorig Overzicht) hebben blijkbaar geering gekomen papieren van 't vor- i niet veel te beteekenen. Deze opstand stelijk huls onderzoeken. bepaalde zich tot een 5(1 man, die door Dom Miguel van Braganza is van de Turksche machthebbers uiteengie- oordeel. dat bet hier betreft de cor-1 dreven zijp. respondentie, gevoerd door koning; Minder eunstig is evenwel den toe- Manuel en den hertog van Oporto met stand in Noord-Albanié. Volgens een telegiarn uit Madera hebben de Portugeesche MONARCHISTEN daar met hulp van Spaansohe royalis ten een' stapelplaats van munitie op gericht. Men verwacht daar groote bezendingen wapens uit België, ter vervanging van die. welke den mo narchisten onlangs zijn afgenomen. Men zegt, dat er op Madera 250 Por tugeesche monarchisten zijn. In enkele plaatsen hebben botsin gen plaats gehad. IN DE HONGAARSCHE KAMER varm toegegaan Verschillende bladen vernemen, dat generaal Edhom, de bevelhebber van de ie divisie der Turksche troepen in Albanië, in de burt van Djskova in een hinderlaag is gevallen. De gene raal zelf is aan een arm, zijn adju dant aan een dij gewond. Men verze kert, dat de Turken 200 DOODEN EN GEWONDEN hebben verloren. Uit Teheran komt thans bericht, dat DE ANARCHIE IN PERZIë nog steeds toeneemt. In 't binnenland zijn op verschil lende plaatsen de bewoners in op stand gekomen. De opstandelingen hebben zelfs eenige steden in hun macht, zoodat de regeering in de hoofdstad vrijwel opgesloten zit. De Koerden spelen in deze muite- De leerlingen van onze Handels school, die dezen keer eind-examen deden, hebben allen een bestemming gevonden, op één na, die nog naar plaatsing zoekt. Enkelen gingen naar familie, anderen kregen een betrek king. Te hopen en te verwachten is, dat zij zullen dienen als pioniers voor de waardeering der Haarlem sche Handelsschool. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht verklaring van graaf Koloman Tisza, breeder van den voormaligen minis ter-president. Hij zou in de Nationa le Vergadering gezegd hebben, dat men de grootste verachting moest koesteren voor de oppositie, die stel selmatig obstructie voert. Besloten werd tot het houden van een zittin- met gesloten deuren, ten einde Tisza in staat te stellen zich na der te verklaren. De debatten over dit voorstel droe gen zulk een heftig karakter, dat vele leden van de regeeringspartij de zaal verlieten .Jurth riep uit, dat. do oppo sitie haar toevlucht zou nemen tot de uiterste middelen, zoolang haar geen genoegdoening was verleend. Dat belooft dus nog wat VAN DEN BALKAN. Men verzekert te Konsuuitinopel, dat de ÖostenrijksCbe ambassadeur den 9en Juli aan de ambassadeurs van Rusland en Italië heeft voorge steld, gezamenlijk stappen te doen bij Turkije inzake Albanië. De ambassadeur van Ralie ging hierop in, maar die van Rusland wei gerde. De Oostenrïjksche ambassadeur is nog niet geëindigd. Generaal Moinier heeft aan een journalist een onderhoud toegestaan. De taak. zei hij, die mij in Marokko is opgelegd heb ik nog geenszins vol bracht. In hot gebied van de Zaors en clc Zemnoers is de rust nog niet hersteld. Eenige dagen geleden had den we no'-r met de Zemnoers te strij den en op 11 Juli plunderden zij tus- schen Rr.bat en Mehdia nog een kara vaan. Op het oogenblik zijn onze troepen eenigszins vermoeid door <le groote inspanning, die van hen is gevergd. Men zou hij deze groote hitte niet on gestraft nog veel van hen mogen ver gen. lntusschen zal er toch iets die nen te gescliieden. Kolonel Braiüière,rfostenrnk de bevelhebber van Sjawia. zal het mnc> V£m uostenn^- D„ Turken rfen don toestand blijk.I onzen Reizende» tropn van Branlière samffiwark™. j Ik rw—t, vkii nlnn nvpr R:ili:,l f»ri maakte den volgenden dag alleen zijn opwachtte- bij de Turksche regee ring, slechts optredende voor zijn eigen regeering. De Turksche minister deelde hem de beslissing det Turksche regeering, om den Malissoren opnieuw oen uit stel van 20 dagen te verleenen, mede. De ambassadeur bepaalde er zich toe, de mogendheden van dezen nieu wen stap in kennis te stellen, 't Blijkt niet, welke bedoelingen eenige prinsen hebben 't mot de op standelingen op een accoordje ge gooid, blijkbaar om bij "n anderen ve- geeriugsvorm ook een baantje te krij gen. 't Gaat er bloedig toe. Eenige Ar menische dorpen zijn geplunderd en natuurlijk is daarbij - veel bloed ver goten. 't Is een mooie toestand in Perzië De Perzische regeering kan ze nog wel den naam van regeering dra gen heeft lang getracht de tijding der onrust te verzwijgen, omdat deze van invloed zou zijn op de te Lon den opengestelde Perzische leening. Wie heeft nog lust z'n geld te .ver spelen aan de zeer avontuurlijk© Per zische staatspapieren 'T NIEUWE ENGELSCH-JAPAN- SCHE TRACTAAT (zooals men weet is dit verdrag gewij zigd in verband met de arbitrage-re geling tusschen Engeland en Ameri ka) trekt in China de aandacht. Men verneemt uit Peking, dat de Ja- pansclie gezant aan de Chineesche regeering officieel den tekst van het Engelsch-Japansche tractuat heeft medegedeeld, er bij voegende, dat er noodzaketeke wijzigingen in aange bracht zijn. dio echter de bedoelingen der beide partijen niet hebben veran derd, betreffende den vrede in 't alge meen, de zelfstandigheid van China en de politiek van de open deur. De Chineesche regeering lieeft voor de mededeoling van den Japansclien ge zant zijn dank betuigd, doch er verder niets bijgevoegd Ook wordt uit 't Verre Oosten ge meld, dat het nieuw© tractaat nogal c oiijiM mei, IVCIM ueuucuugvii mmu, titit nei nieuw© irucuiai Oostenrijk had. In Montenegro ver-scherpe commentaren uitlokt in de wacht men er evenwel niet veel goeds j Japausche pers, waarin betoogd van, want uit Celtinje wordt geseind j wordt, dat het verdrag voor Japan In officieele kringen geeft men zijn grootendeels waardeloos is, omdat het verbittering tc kennen over de hou-Japan isoleert. Mckines naar Fez terug te keeren c de Zemnoers to pacificeeren. UIT PORTUGAL, wordt gemeld, dut binnenkort een aanklacht zul worden ingediend, te re klassen, met het oog op de vijan dige houding der bevolking. Zouden de Turken OORLOGSLUSTIG worden Redacteur. GENERALE REPETITIE. Juist te halfnegen treffen wij Louis de Vries voor liet Bioscope-Theater Nóggerath in de Reguliovsbreestraat te Amsterdam. Hij vertelt ons geest driftig van een uitstapje naar Parijs, dat hij kortelings gemaakt lieeft. Voor 't eerst heeft hij een wereldstad gezien, genoten van het vele schoon, dat Parijs aanbiedt en hij is dank baar, gesterkt, verruimd en verbreed teruggekomen. „Vanavond repetitie voor een pre miere vertelt hij ons verder. „Mo raal", een tLrauia in een bedrijf \an Alex Booleman. „Kent u den schrij ver'/' „Ik weet, dat hij een werk heeft uitgegeven (Sombere Levens) en dat hij de Quérido Vereenigiug gesticht hoeft". Vereenigiug van bewon deraars van bet werk van den schrij ver Is. Quérido, die tracht hem 't maatschappelijk leven gemakkelijker te maken). Meer weet ik niet van hem". Meteen zie ik een heer, met zeer zwart haar, goedige, melancholieke oogen, ietwat verlegen langs mij heen gaan. ,,ïs dat de schrijver?" „Dat is Booleman". De Vries stelt ons aan elkaar voor. En een oogenblik later zijn wij sa men in het vriendelijk theater. Niet zonder weerzin volg ik, wuchtend jp het oogenblik, dat ik Louis de Vries en zijn gezelschapje hier zal zien op treden, de twee films die afgedraaid worden. Waarom wordt er geen cri- tiek op deze bewegende prentjes uit geoefend, die bezig zijn. ons volk te bederven. Wat grove en vergrovende moppen I Hoe vernederend, te beden ke», dat het Nederlaridsche volk, voor deze „kunst" in de honderd bios eoop-thoatérs die thans in ons land zijn, ruim twee millioen gulden 's jaars opbrengt. Welk een ontuaiden- d© invloed gaat uit van dit mechani sche too n col s pele rij-suxrogaat, dat als leermiddel voor aanschouwelijk onderwijs zogenrijk kan werken, ais „kunst', hoe langer hoe meer de slechte instincten van het volk vleit en opwekt. Het is een verademing als eindelijk werkelijk tooneel gespeeld wordt, als wij in stede van de wezenlooze vlie gende prentjes mimiek, weer echte, levende menschen, met eigen geluid en eigen kleur en eigen ziel en eigen kunst op het tooneel zien Louis de Vries treedt op als „Hops" in „Te huis voor dakloozen van Max Mau- rey. Li het Tehuis voor Dakloozen" met een alleronaangénaamsteu bu- reauernat nis directeur komt een landlooper, die ten onrechte voor een verkleed journalist aangezien, behan deld wordt zooals het eigenlijk al toos behoorde. Het denkbeeld is aar dig, maar wat al te vluchtig uiige- I werkt. Doch hoe weet Louis de Vries den goed aard* gen, onderworpen schooier gevoelvol te typeeren... Hoe anders spreekt toch dit echte, innige, waarachtige tooneelspel tot hart en gemoed, hoe meer veredelend en ver heffend werkt het, dan die ziellooze, oi>gemaakte, mechanische zilverni- traat-mimiek. Het is A capella zang tegenover strnat-orgelmuziek. In een tweede tooneelstukje „De Nacht ronde' van Robert Francheville wordt een soldaat geschetst, die op wacht bij een gevangenis voor vrou wen, niet een der Vrouwen een avon tuur lieeft, maar op 't oogenblik, dat de nachtronde de schildwacht kornt inspecteer©», om 'i eigen hachje te redden, hot consigne volgt en haar zelf koelbloedig neerschiet, t Stukje zelf is zeer knap en toch vulsch, om dat het dramatisch effect niet in in nerlijke ontroering maar in een ui ter lijke actie gezocht wordt. Doch twee j kunstenaars soelen bet, twee echte tooneel-artistén. Louis de Vries en ricUiLLtc I UN door Headon Hill. tó) Als men aannam, dat de motieven, die Raven scar noemde, waarheid be helsden, dan was het onmogelijk om zijn argumenten tegen te spreken. Dat was werkelijk geheel orunogolijk zoo lang men niet wist, hoe en door vvien het schot ge los) was, waardoor Cha- loner Wonslade gedood was. Toch kon Phyllis niet vergeten, dat de daad, die zij op 't oog had gehad, en die door dezen man zoozeer gelaakt werd, zijn oorsprong had gevonden ln haar wantrouwen jegens hem. Zon dor het te weten, verkeerde zij in precies dezelfde positie als Elisha Crowe verslagen door dezelfde ge tuigenis, dio zij tegen Item had willen inbrengen. Dus. zei ze, word ik hier gehou den totdat de terechtzitting voorbij is? Precies, antwoordde Ravonscar met een steelschen blik op Standisb. En als u mijn raad wil aannemen, dan zal u gunstig gestemd zijn tegen over een voorstel, dat deze eerlijk© ke rel u hoeft te doen. Hij is een ruwe diamant, misschien, maar toc-h tli êik geval een diamant. De invloed, dien uw aantrekkelijkheden op hein gehad hebben, zullen misschien uw redding blijken te zijn, Miss Vaughan, want oprecht gesproken is u in ernstig ge vaar voor de galeien. De kans van den jcrngen Wonslade op vrijspraak, zelfs zonder uw onoordeelkundige tusschenkomst, is heel gering. Feite lijk is het zoo goed als zeker, dat hij veroordeeld zal worden en daarop zou natuurlijk uw veroordeeling vol gen als men u to pakken kon krij gen. Michael zal een rots voor u zijn, waarop ge u kunt verlaten. Hij is bereid voor uw vlucht te zorgen feitelijk heeft hij dat al gedaan u te trouwen en u mee te nemen bui tenslands. De dag na de terechtzit ting zal er een brik komen, die aan een vriend van hem toebehoort Met schitterende oogen en doods bleek in de stralen van de lantaren, maakte Phyllis kortaf een einde aan dit programma, dat haar op zoo wel sprekende wijze werd voorgedragen. Als zij altijd nog eenigen twijfel had gehad aan de bedoelingen van Mr. Carter Ravenscar, dan werd die weggenomen, nu in haar ooren na- wat zij eerst nog maar alleen in een waas gezien had dat zij 'uit den weg moest blijven, omdat haar getuigenis Dick zou ïSÜën. Deze openbaring werkte als een op twijfel nu geheel dat voorstel nog in haar klonk. Zij zag duidelijk, v wekkend middel op haar geschokte zenuwen, en heel kalm zei ze Het is nu genoeg, Mr. Ra venscar. Toch blijft er nog een andere kans voor mij over. Ik veronderstel toch, dat ik losgelaten zou worden ii geval dat Mr. Richard Wensliule werd rij gesproken O ja, zei Ravenscar, na weer een eigenaardigen blik op den reus achtige» visscher geworpen te heb ben, dan zou u vrijgelaten wor den, zeker. Kom, ga mee, Michael, mij dunkt, dat ik nu alles duidelijk genoeg heb uitgelegd. Wij moeten Miss Vaughan niet langer uit den slaap houden. Phyllis rilde bij de gedachte, wat er met dat vrijlaten bedoeld werd. Zij stond daar en keek haar kwel geesten na, terwijl zij langs den touwladder woer naar boven gingen, Ravenscar eerst en Standisli er ach ter aan. Terwijl de laatste den lad der optrok en vastmaakte, koek liij door het gat, alvorens liet valluik vast to maken. Ik zal morgen nog wat chocolade meebrengen, hoor, luidde liet met zijn zangerige stem. HOOFDSTUK XIX. De theorie van Elisha Crowe. Eigenlijk had de chef der politie zeer ingenomen moeten zijn met den loop der zaak tegen Dick Wenslade. Dat de bewijzen sterk genoeg waren om den gevangene aan de galg te brengen, daaraan twijfelde hij geen oogenblik. Volgens hetgeen de politie er nu van wist, zat de ongelukkige jonge man aan alle kunten vast tus schen feiten, waorlusschen de knap ste advocaat geen uitweg zou weten. Maar majoor Wilbrahaui kon deze zaak met bekijken met liet oog dei politie. llet vizioen van Yvonne Wenslade's dapper, droevig gestemd, jong gelaat kwam tusschen hein en het zekere resultaat van de terechtzit ting, en liet zou hem niet gespelen hebben, als de geheele zaak tegen dén broeder van Yvonne als een kaarten huis ineen was gevallen. Om verschillende redenen, waarbij liet gevoel niet in aanmerking kwam, was ook nog een andere be ambte, met de zaak belast, niet geheel tevreden met het succes, dat verze kerd scheen te zijn. Hoe vreemd liet ook mocht schij nen, deze ambtenaar was de detecti ve van Scotland Yard, die aan het begin zijn provincialen collega's ver weten had, dat zij weinig haast toon den om tegen den neef en erfgenaam van Lord Monksilver op t© treden. Omdat hij bijna altijd in de hoofd stad werkte, waar locale invloeden niet golden, had hij minachting ge voeld voor hetgeen hij beschouwde als een onderdanige tegenzin, om een edelman te beleedigen. Maar hij was van opinie veranderd, toen hij zag. hoe de majoor en inspecteur beiden hun plicht volgden, tegen hun nei ging in. De reden waarom sergeant Scott niet tevreden was, vloeide voort uit zijn beroeps-instinct, dat het geheim van de zaak Wenslade wat al te gladjes van stapel liep. IIij was vóór alle dingen een detective, wel te on derscheiden van een politieambte naar in zooverre, dat hij, zooals hij u zelf verteld /zou hebben, niets gaf om eon schuldigverklaring, als hij niet volkomen overtuigd was, dat de gevangene schuldig was. Dat was in deze zaak het geval niet Het was in zijn oog oen axioma, dat als er nog iets onverklaarbaars in ecu schijn baar eenvoudige zaak was, deze zaak niet werkelijk eenvoudig, maar on gewoon ingewikkeld was Het onverklaarbare, dat hem hin derde was, dat hij het pistool in geen enkel opzicht mcl den gevangene ln verband kon brengen. De jonge Wenslade was geen mis dadiger van ervaring, en het was moeilijk tc geloove», dat hij handig genoeg zou zijn geweest om zoo vól komen alle sporen uit te wisschen van de wijze, waarop hij zich wapen had verschaft. Bovendien, als de theorie van de vervolging juist was, dan was misdaad in een opwelling van drift volvoerd. Drie dagen vóór de terechtzitting zocht Scott majoor Wilbrahom in het hoofdbureau van politie te Wroxford op en deelde eerlijk zijn twijfel aan zijii tijdelijken chef mee. Het vonnis is een vooraf opge maakt besluit, majoor, en ik houd daar niet van als het niet het uit- loeisel is van een volkomen kennis der feiten. Wei geloof ik, dat de jon- man waarschijnlijk schuldig is, maar ik zou niet graag willen, dat hij gehangen werd zonder precies te we ten hoe on waar hij zich dat pistool erschuflo. En tevergeefs heb ik Iwt) ingeland daarvoor afgezocht. Majoor Wilbraham wierp zijn hall opgerookte sigaar in het ledige bakje en stond vlug op. - Over datzelfde tob ik al veertien dagen buig, sergeant, zei hij. Mijn auto staat beneden. Ik haat (lie beestachtige dingen, maar wij hebben ze tegenwoordig wél noodig. Ga met mij mee en dan gaan wij een man opzoeken, die ons misschien wel het een en ander kan vertellen, on dio meer van cnmineele praktijk afweet dan waarvan u of ik ooit gedroomd hebben. Zoo, mijnheer En wie mag dat wonder dan wel zijp vroeg Scott, een beetje stijfjes, terwijl hij zijn plaats in de auto innam. (Wordt 3 wolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5